Meisjesschool - Bergen. SCHAPER, t De Alkmaarsche kermis. Agenda taaiste éecichten Stad m Omaevinq. 'lUeec&ecicht Aanvang der lessen 4 SEPT. Aangifte leerlingen bij het H.d.S., Kerkelaan 7. „IN HET RIJK VAN WODAN' ltaliaansche critiek op Duitsch- land. Door het poetsen Uwer tanden mei Stedelijk Museum ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dags van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Zondag 2 September. 35 uur. Stedelijke Muziektuin, concert Alcmaria Victrix. 2 uur, Alkm. Wielerbaan, internationale wedstrijden. 6, 7, 8 en 9 Sept. historische feesten te Purmerend; Donderdag en Vrijdag histo risch spel Johan van Egmond; Vrijdag hist optocht, Zaterdag harddraverij, Zondag mu ziekconcours; tentoonstelling van land- en tuinbouw- en zuivelproducten, handel en industrie, enz.; kermis. KERMIS-AGENDA. T o o n e e 1. 't Gulden Vlies. Hedenavond 8 uur „Vorstelijke Emigranten", door de tooneel- groep „Het Masker", met o.a. Jan Musch, Ank v. d. Moer, Ko Arnoldi en Johan Gobau. Zaterdag- en Zondagavond 8 uur blijspel „Dokter tegen wil en dank", door de tooneel- groep „Het Masker", met o.a. Jan Musch, Ank v. d. Moer, Ko Arnoldi en Johan Gobau Schouwburgloge Doelen- veld: Hedenavond «15 uur „De Despoot", docr N.V. Het Hollandsch Tooneel, met Lcuis de Vries in zijn jubileumrol Pierre Berjon. Zaterdag- en Zondagavond 8.15 uur Louis Saalborn's gezelschap met „Rubber", spel uit Deli. Nieuwe Schouwburgloge Doelenveld: Operettegezelschap v. h. Grand Theater te Amsterdam met operette „In Pyama", eiken avond 8 uur. Cabaret, muziek, enz. Café Central eiken avond 8 uur cabaret- en variété-gezelschap, conferencier Herman Diederichs; benedenzaal middag en avondconcert. Valk's Lunchroom: ensemble Anslijn. Café Klinkhamer, Kaasmarkt 34, optreden Oeorg Harting en zijn band, met humorist Bultje. Café W. Bus, Kaasmarkt 36: optre den Jopie Keizer, humor en zang. Wapen van Heemskerk: dan sen aanvang Zaterdag om 1 uur, Zondag om 4 uur. Café Martin, Doorbraak, hoek Waagplein: eiken avond cabaret. C e n t r u m-h o t e 1: eiken avond ver sterkt orkest. Cabaret Populair: Alle dagen optreden Joop Vana. Café K. Groot, Peperstraat, The Four Raps (van Dijk's Volendammers). Bioscopen. A. B. T., hedenavond half 8 en 10 uur, hoofdnummer Boerenbedrog (sens.), hoofd rol Ken Maynard. Toegang boven 14 jaar. Zondagmiddag van 2 uur af doorloopende voorstellingen. Victoria-Theater, hedenavond half 8 en 9.45 uur hoofdnummer Pechvogels (kom.); hoofdrollen Stan Laurel en Oliver Hardy. Toegang eiken leeftijd. Zondagmiddag van 2 uur af doorloopende voorstellingen. Bioscoop Harmonie, hedenavond half 8 en 10 uur, hoofdnummer Goud (sens.). hoofd rollen Hans Albers en Brigitte Helm. Toe gang boven 14 jaar. Zaterdag- en Woensdagmiddag matinee. Zondagmiddag van 2 uur af doorloopende voorstellingen. Cinema Americain, hedenavond half 8 en 10 uur, hoofdnummer Het joch van Spanje (kom.); hoofdrol Eddie Cantor, (Geprolon geerd). Toegang boven 14 jaar. Zondagmiddag van 2 uur af doorloopende voorstellingen. JAPANSCH SCHIP GEZONKEN. 97 personen worden vermist. Op de Jaloe-rivier in Mand6joe- rije heeft een ontzettende scheepsramp plaats gehad. Het Japansche stoomschip „Taian Maru" kenterde met 121 passa giers en bemanning aan boord en zonk. Zeven en negentig personen worden vermist. Men vreest, dat zij allen in de golven zijn omge komen. Slechts vier en twintig personen, onder wie de kapitein, zijn gered. Het bericht van de ramp heeft te Antoeng groote ontsteltenis verwekt, daar een groot deel der passagiers uit Antoen af komstig is. De „Messagero" en de „Lavoro Fascista" bevatten artikelen over Duitschland. Onder den titel „In het rijk van Wodan", publiceert eerstgenoemd blad een beschou wing, waarin de schrijver uiting geeft aan zijn ontstemming over de critiek in een Ber- lijnsch blad op de ltaliaansche manoeuvres. Verder trekt de schrijver het „Germaan- sche leiderschap" in het belachelijke waarbij hij het een dwaling noemt, te gelooven, dat het woord„Führer" de vertaling van het woord Duce Is. Onder het begrip „staat" verstaat het na- tlonaal-socialisme slechts de rasvolgelingen, die alleen den leider gehoorzamen. Dit is, aldus schrijver, niet alleen anti-Romeinscli en In strijd met de Westersche cultuur, maar ook anti-christelijk. Kardinaal Faulhaber, aldus besluit het artikel, heeft volkomen ge lijk, wanneer hij de ure gekomen acht, om evenals de apostelen in den hof van Olijven waakzaam te blijven. Het andere artikel is van den Berlijn- schen correspondent van de „Lavoro Fas cista" en maakt de nationaal-socialistische opvattingen over cultuur belachelijk. De schrijver wijst op de geschiedkundige ver gissingen in de Duitsche raeening en zegt dan: „God vergeve het arme Duitschland dat het zich überhaupt op dit gebied begeeft want tot dusver verstond men onder cultuur en beschaving denkbeelden, instellingen en beginselen welke tot religieuse en artistieke opvattingen konden leiden. Met dien maat staf moet men beoordeelen of een volk cul tuur bezit of niet, of het barbaarsch is of niet. De Duitschers van heden zijn echter barbaren." (Ongecorrigeerd Een bekende figuur uit de S. D. A. P. Gisteravond is te zijnen huize te Voorburg in den ouderdom van 66 jaar plotseling overleden het sociaal-democratische Twee de Kamerlid, de heer J. H. A. Schaper. Hij was juist terugge keerd van zijn vacantie, welke hij in de omgeving van Renkum had doorgebracht. Zijn levensloop. De heer Schaper heeft sedert 1899 zitting in de Tweede Kamer gehad. Hij behoorde tot de vete ranen in zijn partij. Bij herha ling werc hij tot tweeden voor zitter der Kamer gekozen en als zoodanig presideerde hij voor al vaak avondvergaderingen. Reeds voordat hij Kamerlid werd, was hij lid van den Gro- ningschen raad en van de pro vinciale staten van Groningen. In 1919 werd hij gekozen tot lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland en van 1926 tot 1932 heeft hij deel uit maakt van het college der Gede puteerde Staten dier provincie. Ook heeft de heer Schaper, toen hij destijds woonachtig was te Rijswijk gedurende eenige jaren zitting gehad in den gemeente raad daar ter plaatse. De begrafenis zal plaats heb ben a-s. Woensdag te Groningen. Zijn opvolger. De heer Schaper zal in de Tweede Kamer worden opge volgd door het vroegere ka merlid mevr. de Vries—Bruins, thans lid van den gemeenteraad van den Haag. HET GOUD VAN DE „LUTINE". Het gaat weer beginnen. Hedenmorgen is de toren van den heer Becker voor berging van het goud van de „Lutine" uit de haven van Terschel ling naar de plaats van he wrak ge sleept. Onmiddellijk wordt een aanvar.g gemaakt met de plaatsing van den to ren. Het weer is gunstig. EPIDEMIE IN POLEN. In het district van Kremenez in Wolhynie is een dysenterie-epidemie uitgebroken. Tot dusverre zijn ongeveer 1400 ziektegevallen bekend geworden, waarvan 250 gevallen, waarin de patiënten in levensgevaar verkee- ren. Teneinde besmetting zooveel mogelijk te verhinderen, is het houden van markten en jroote vergaderingen verboden. tuchioaact AMERIKAANSCH VLIEGTUIG VERONGELUKT. Vijf dooden. Tijdens een nachtelijke vlucht in de nabij heid van St. Joseph is een verkeersvliegtuig door den bliksem getroffen en brandend om laag gestort. Vier passagiers en de piloot werden gedood. LUCHTVAARTDAG IN TURKIJE. Doopen van 26 vliegtuigen. In geheel Turkije is gisteren een „Luchtvaartdag" gehouden. Duizenden personen waren tegenwoordig bij het doopen van 26 vliegtuigen, die door den Luchtvaartbond aan het land zijn ge schonken. De luchtvaartbond heeft medegedeeld, dat de bevolking sedert 1924 meer dan 8 millioen pond bijeengebracht had voor het aankoopen van vliegtuigen. Elk der aangeboden vliegtuigen draagt den naam van de stad, welker bewoners de machine hebben geschonken. De Turksche regeering heeft ver klaard, dat zij tegen geen offers zal op zien om het land een up-to-date lucht vloot te verschaffen, daar de veiligheid van Turkije grootendeels van de sterkte van zijn luchtmacht afhangt. Het parlement heeft dit jaar een be langrijk crediet gevoteerd voor het ver sterken van de luchtmacht en naar ver nomen wordt zijn 80 nieuwe militaire vliegtuigen in het buitenland besteld. Het geld voor deze vliegtuigen wordt net alleen bijeengebracht door de Tur ken zelf, doch ook de Joden, Armeniërs en Grieken, die in Turkije leven, hebben elk een vlegtuig aan het land geschon ken. 25-JARIG BESTAAN WASSCHERIJ S. KROM N.V. Heden is het den dag waarop voor 25 jaar de heer S. Krom het bekende Wassche- rijbedrijf aan den Schermerweg stichtte, dat spoedig met een Ververij werd uitgebreid. Voor den heer Krom is er alle reden om met voldoening op het bereikte terug te zien. Zijn zaak is het bewijs, dat het ook in Alkmaar mogelijk is om in een korte spanne tijds een klein bedrijf tot een groot bedrijf uit te bou wen. Dat dit energie, zorgen en moeite heeft £)efUdecic^schR^aAdftas^ merkbaar minder tandbederf gekost zullen vooral zij begrijpen die weten wat het zakenleven is. Vele Alkmaarders zul len zich met ons nog wel herinneren hoe de heer Krom aan den Schermerweg een be scheiden bedrijf stichtte. Aanvankelijk wer den de wasschen opgehaald met een paarc en rijtuig, dat voor dit doel drie dagen per week gehuurd werd van den heer Asjes aan het Heiligland. Spoedig werd eigen gerij aangeschaft en het was een groot evenement toen het rayon tot Hoorn werd uitgebreid en daarvoor een wagen met twee paarden in dienst werd gesteld. De koetsier vertrok des morgens om 6 uur, na te voren de paarden te hebben gevoerd en keerde des avonds om 9 uur terug. Na zoo'n reis moesten de paar den den volgenden dag rust hebben, zoodat met deze hulpmiddelen het bedrijf gebonden bleef aan een beperkt rayon. Het is de motor geweest die het mogelijk maakte het bedrijf tot volle ontplooiing te brengen. De afstanden werden door de auto opgeheven en thans rijden dagelijks voor het bedrijf een achttal eigen auto's die in geheel N.H. de wasschen ophalen en thuis bezor gen. Meermalen werd het bedrijf gemoderni seerd. De heer Krom begreep, dat de tijden rationalisatie vorderden. In 1929 waren juist de nieuwste machines in gebruik geno men en het was voor den heer Krom een groote slag toen in 1932 het geheele bedrijf door brana werd verwoest. Met groote energie liet hij het nieuwe bedrijf bouwen. De nieuwbouw maakte het mogelijk te bre ken met het lokalensysteem en thans is de wasscherij ondergebracht in het ruime een- lokalige fabrieksgebouw aan de zuidzijde van den Schermerweg en de Ververij in een dito aan de Noordzijde. Het bedrijf werict thans met 100 personen en is dus in onze aan industrieën niet rijke stad, ook als werkgelegenheid van beteekenis. De heer Krom, die erkent, dat de motor de hoofdfactor is geweest die het mogelijk maakte, dat het bedrijf zijn groote vlucht kon nemen en daar naast de dagbladreclame als de belangrijkste factor erkent, had zich, met het oog op de tijdsomstandigheden, op het standpunt gesteld, dat van een officieele her denking moest worden afgezien. In het on derhoud, dat wij heden met hem voerden, haalde hij tal van oude herinneringen op. Het had hem bizonder leed gedaan, dat bij de brand zijn geheele archief verloren was gegaan. Ook dit was voor hem een reden geweest, om van een officieele herdenking af te zien, Hij hoopte nu maar met zijn zoon, die in de zaak zijn rechterhand is, het eerste halve eeuwfeest nog te kunnen be leven. Dat de dag niet oncogcnie-kt voorbij zou gaan, zal men begrijpen, ais men weet, in het bedrijf personeel werkzaam is. dat er reeds ruim 20 jaar arbeidt. Toch heeft men zich, op verzoek van den heer Krom, die terecht meende, dat bij een goede verhouding tusschen directie en per soneel, ook dit laatste zou begrijpen, dat de moeilijke tijden in het wasscherij bedrijf niet tot feestvieren nopen, tot een weigemeenden ïanddruk beperkt. In het schaftlokaal had de directie een cennisgeving laten ophangen, waarin dank gebracht werd voor het voornemen een ge zamenlijk cadeau te geven, waarvan men evenwel, op verzoek van den heer Krom, had afgezien. Op het kantoor der directie was van de zijde van het personeel voor een bescheiden jloemenhulde gezorgd. DE POORT VAN KASJGAR. Door Nico Snel's koorklassen wordt in den oop van dit seizoen opgevoerd de kinder- operette in 4 bedrijven De Poort van Kasjgar, geschreven door den heer Nico Splinter, op muziek gezet door den heer Nico Snel. De operette brengt niet alleen kinderzang maar ook den dans naar voren. Voor jongeren van 8 tot 14 jaar worden de repetities Maandagavonds van 6*4 tot 71/2 rehouden en voor meisjes van 10 tot 15 jaar >insdagavonds van 6V2 tot 7K uur, voor >eiden in het gebouw de Unie in de Koor straat. NUTSSPAARBANK TE ALKMAAR. Maandbericht Augustus 1934. In den loop der maand Augustus werd op de spaarbankboekjes ingelegd 202.787.91 en terugbetaald 137.024.05. Het aan de inleggers verschuldigde kapitaal bedraagt thans 3.728.602.42. Het aantal in den loop van Augustus nieuw uitgegeven boekjes bedraagt 87. Ingetrokken werden 56 boekjes. Het aantal in omloop zijnde boekjes be draagt thans 10913. Van dit aantal behooren 7762 aan per sonen of instellingen te Alkmaar geves tigd, 1875 aan personen elders woonach tig en 1276 aan schoolspaarders. Onder de in Augustus uitgereikte nieuwe boekjes zijn begrepen 13 boekjes voor jonggeborenen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank een eersten inleg van 1.—). De lediging in den loop der maand Augustus van 298 spaarbusjes leverde een bedrag van 3875.30 aan kleine besparingen op. PARKEERPALEN AANGEREDEN. Gisteren zijn twee parkeerpalen in de Langestraat door vracntauto"s aangereden. De bestuurders der motorrijtuige zullen zich met gemeentewerken in verbinding stellen tot regeling der schade. NIEUWE ZAAK GEOPEND. Hedenmiddag zal de heer B. van Houten, immerhoek 22, alhier, een nieuwe zaak openen in boter, kaas en eieren. De zaak ziet er keurig verzorgd uit en ongetwijfeld zullen de clientèle op uitstekende wijze bediend worden. Moge succes dan ook niet uitblijven. HET NUT VAN PLAATJES- PONSEN. Toen we destijds wezen op het nut om het nieuwe belastingplaatje te laten ponsen (bi de firma Keg in de Langestraat) hadden we niet gedacht, dat al zoo spoedig zich een ge val zou voordoen, waarbij een rijwielplaatje, bij verliezen weer terug kon worden be zorgd. Mevr. Groothuyzen, Tulpstraat, al hier, ontving van den heer Vellekoop uit Den Haag bericht, dat hij haar rijwielplaatje had gevonden. Voorwaar een mooi resultaat. OPENBARE DRONKENSCHAP. Terzake openbare dronkenschap zijn gis termiddag 3 personen bekeurd en ter ont nuchtering aan het bureau van politie in bewaring gesteld. VERKEERSVERBETERING TE BERGEN. In antwoord op eenige verzoeken van den A. N. W. B. en de K. N. A. C. gericht tot het gemeentebestuur van Bergen, deelt dit college mede, dat de leuningen van de brug, in de bocht van den Bergerweg (Alkmaar Bergen) ter hoogte van café „Rustwat" in helder witte kleuren zullen worden opge schilderd, terwijl daaraan aansluitend een hekwerkje ter aanduiding van de wegbocht zal worden geplaatst. Voorts is de asver- keersstreeip (klinkerrijen), loopende van den Oosterweg tot de Dorpsstraat vervangen door heldere witte strepen. VERKEERSBEVEILÏNGEN TE UITGEEST. De Nederlandsche Spoorwegen hebben op 'n door den A.N.W.B. en de K.N.A.C. gedaan verzoek beslist, dat de haag langs het spoorwegenplacement bij de samenkomst van den provincialen weg Amsterdam Limmen met den weg naar Beverwijk ten zuiden van het station Uitgeest welke het uitzicht voor het verkeer in den westelijken hoek van dit kruispunt belemmert, zal wor den gesnoeid. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Op Zondag 2 September is de apotheek van Dr. H. Hartong van Ark, Langestraat 1, geopend. Op Zon- en Feestdagen en gedurende den nacht is slechts één der apotheken geopend. De andere apotheken zijn gesloten van 's avonds 8 uur tot den volgenden morgen 8 uur. In de apotheek, welke Zondags geopend is, wordt gedurende de daarop volgende week de nachtdienst waargenomen. ORANJE-AVOND. Hoewel de twee Oranje-vereenigingen hier ter stede in verband met de beide sterfge vallen in ons vorstenhuis hadden gemeend van de viering van den verjaardag van H.M. de koningin te moeten afzien, is deze dag toch niet zonder een openbare herdenking voorbijgegaan. De exploitant van den Stede lijken Muziektuin heeft n.1. nog een Oranje avond op touw gezet, waarvoor, dank zij veler medewerking, een vrij uitgebreid pro gramma in elkaar gezet kon worden. Jam mer was het/dat het weer gisteravond zoo weinig meewerkte om een verblijf in den Muziektuin aangenaam te doen zijn. Het was dan ook volstrekt geen wonder dat de belangstelling zeer klein was. De avond begon met het beluisteren van de radio-causerie van majoor b.d. W. G. de Eas, waarin deze aan de hand van de histo rie uiteenzette dat de verjaardag van de ko ningin de verjaardag is van Nederland op grond van de verhouding tusschen staat en dynastie. Het hedendaagsche Europa doet de verzuchting slaken, zoo zei de spreker o.m.: ,Oost, West, thuis best" en daarom moeten wij alle krachten inspannen om te houden wat wij hebben in ons vorstenhuis en H.M. verzekeren dat elke aanranding van haar ge zag in de kiem zal worden gesmoord; wij moeten ons nauwer dan ooit scharen om den troon der vorstin, om de haar nog restende regeeringsjaren voor land en volk een zegen te doen zijn. Het tweede programnummer was het op treden van de muziekvereeniging Soli Deo Gloria, die onder leiding van den heer P. Schipper als waarnemend directeur den Feestmarsch van J. R. van der Glas en den volkliederenmarsch van Jac. ter Hall deed ïooren, waarvoor een dankbaar applaus ïaar loon werd. Het dubbehnannenkwartet Zang en Vriend schap zong hierna op de wijze zooals Alk maar die van dit achttal onder leiding van Cor Jonker gewoon is, twee aardige iedjes, n.1. Een Vrouw van 01. Koop en Mei- iedje van Isr. J. Olman, en daarna trad op de door zijn zang voor de radio bekende tenor Henk Viskil uit Den Haag. Hij zong, uitstekend begeleid door den heer Jonker, zeer beschaafd en duidelijk De koningin verjaart, van Adama van Scheltema en Hol lands vlag, van J. P. J. Wierts. De in Alkmaar en omgeving bekende zan ger van het levenslied de heer P. Cloeck uit leverwijk had ook nu weer succes met zijn optreden. Vóór de pauze traden de heer Viskil en het dubbelmannenkwartet nogmaals op. In de pauze liet Soli Deo Gloria verschillende volksliederen schallen. Na de pauze lieten alle medewerkenden zich in verschillende nummers nog eens hooren en ook nu oogstten zij weder een flink applaus. Zoo heeft Alkmaar dan toch nog den ver- aardag van de koningin zoo goed mogelijk ïerdacht in een openbare samenkomst. BRUTALE DIEFSTALLEN IN 'T VELD. In den nacht van Woensdag op Donder dag werden tijdens een onweersbui door eenige onbekende personen, die hun auto buiten de kom van het dorp hadden ge plaatst, drie kistjes slaboonen, ieder inhou dende 15 K.O., ontvreemd. Deze kistjes wa ren geplaatst op de vrachtauto van den schipper H. T. te De Weel, welke stond in een ongegrendelde schuur. De roovers, blijkbaar nog niet tevreden met hun buit, begaven zich vervolgens naar de laadplaats van voornoemden vracht- schipper, maar vonden er buiten verwach ting geen vaartuig meer geankerd, daar dit naar waarnemingen, verricht in den van 1 September. 0r?en Medegedeeld door het Kon. Neded Met. Instituut te De Bildf. Hoogste barometerstand 771.0 m.M i Vardö. Te Laagste barometerstand 748.9 m M Weenen. re Verwachting (geldig tot den avond van 2 September): van Zwakke tot matige Oostelijke tot Noorde. lijken wind; half tot zwaar bewolkt of betrok ken; waarschijnlijk regen; zachter des nachts- later weinig verandering in temperatuur Weerc verzicht. De nabij IJsland gelegen hooge deprest vulde nog een weinig op. De hooge dnik boven Noord-Scandinavië verloor terrein terwijl die in het Zuidwesten van weinig beteekenis bleef. Intusschen vertoon® rij, in ons waarnemingsgebied weer belangrijke veranderingen. Over Zuid Frankrijk ontwik kelde zich een vrij diepe depressie, terw« over Duitschland de barometer eveneens sterk daalde. Het weer bleef overal nog regenachtig net uitzondering van Noord-Scandinavië, waar het nog droog en zonnig is. Zware regens vielen over Zwitserland Zuid-Duitschland en Zuid-Frankrijk. Tn onzent was het plaatselijk buiïg, vooral fo het Noorden. Over het algemeen is de tempe ratuur weer iets gedaald. Op zieer vele sta tions was zij ver beneden de normale waarde. De vooruitzichten zijn slecht wat de regen betreft. Waarschijnlijk zal de Duitsche depres sie zich naar onze omgeving uitbreiden. Bij den aanvoer van lucht uit Oostelijke tot Noordelijke richtingen en weer toenemende bewolking zal de temperatuur des nachts waarschijnlijk vrijveel stijgen. LICHT ÓP! Voor rijwielen en andere voertuigen heden- avond te 8.22 uur licht op. van den wal was gedreven. In de machine kamer van een schuit, beladen met aardap pelen bevond zich een kistje met vier me loenen, die ook werden meegenomen. De aardappelen konden zij, wegens de strenge controle, niet gebruiken. Zij lieten deze na een onderzoek staan. In de onmid dellijke nabijheid van de laadplaats werden drie kermisschuiten gehavend, terwijl het volk nog aan boord was, hetgeen de bruta liteit van de roovers toont. RIJWIELEN VERZEKERD. 3 Burgemeester en Wethouders hebben de door het gemeentelijk sportpark tegen ling in bewaring genomen rijwielen verze kerd tegen schade door brand, diefstal en verwisseling. ELECTRIFICATIE OPGEDRAGEN. De electrificatie der 26 woningen voor Volkshuisvesting aan de Uitenboschstraat alhier is opgedragen aan Electr. Technisch 3ureau A. B. Meiman, alhier. EEN ADRES VAN HOCARES AAN! DEN RAAD. Aan den gemeenteraad is bij het volgende schrijven door caféhouders afschaffing van belasting op biljarts gevraagd: Geven met verschuldigden eerbied te ken nen, A. Verberne, voorzitter en W. H. Broek- huysen, secretaris van den Nederlandschen Bond van Hotel-, Café- en Restauranthou ders in het Verlof bedrijf „Hocares" (goedge keurd bij KB. van 2 Mei 1929), afdeeling Alkmaar, dat tengevolge der wettelijke bepalingen aan de financieele verhouding tusschen Rijk en gemeente de personeele belasting geheel ten goede komt aan de gemeente, dat de gemeenteraden ten aanzien van deze belasting o.m. de bevoegdheid hebben verkregen, een of meer grondslagen te laten vervallen en voor alle grondslagen de tarie ven te wijzigen, dat de wet op de personeele belasting de >iljarten heeft willen belasten als behooren- de tot een luxe, doch dat zulks geenszins kan worden gezegd van biljarts in koffiehuizen, waar het biljart moet worden beschouwd ali een noodzakelijk middel van broodwinning en behoorende tot het gereedschap van den coffiehuishouder. dat het koffiehuisbedrijf zeer ernstig Of gevolgen draagt van de huidige economist#' crisis, redenen waarom ondergeteekenden beleef" doch met den meesten aandrang uwen raafl verzoeken, bij de vaststelling der hier B®* doelde belasting voor het jaar 1935, op vo* rengenoemde overwegingen den grondslag biljarten te doen vervallen. Kermismuziek op den Waagtoren. In het bericht van gister inzake li'edJe op den Waagtoren uit het rePeftoir® iet duo Mimi—Jule6 Seron „„v vallen de naam van „Bolletje", die ;,n het café Aart Martin optreedt, dezen zanger-dichter zijn o.a. °P8®" k)ei Hengelaar, Boemellled, Het haar iJe Tyroler en Het marmotje. SCHOUWBURG GULDEN VLIES- Vorstelijke emiéran'®* Een geheel gevulde zaai hee"*PrM avond genoten van de tweede op va„ die het gezelschap „Het Masker g Vorstelijke Emigranten. Na e acten hadden de spelers een

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 2