ALKMAARSCHE COURANT Jeugdherberg „De Lijsterbes". UIT HET PARLEMENTAIRE LEVEN. Een bezoek aan de Philips-fabrieken. Nu het nieuwe seizoen nadert. Nieuwigheden op allerlei gebied. No. 206 ZATERDAG t SERTEMBER 1934 Des te meer werd het dan ook gewaar deerd, dat ons een vluchtig bezoek aan dit heiligste aller heiligen werd gegund, echter niet zonder dat een schriftelijke belofte was afgelegd, dat van de in het laboratorium op gedane kennis, ten nadeele van Philips geen QemeetUecaden WINKEL. CASTRICUM. Nummer 51. Hebt ge, waarde lezer, al eens een ti ouwpartij bijgewoond, waar gewacht werd op den Bruigom, die over tijd was? Ik, helaas, wèl. Het is martelend. Toen hij vijf minuten te laat was, wer den er een paar grapjes gemaakt tegen de bruid. Hij komt niet! Hij heeft be rouw! Hij heeft geen zin in levenslang! Hij is een ander tegen gekomen- De bruid snoezig in haar smetteloos- zijden coetuumpje, d'oranje bloesem in volte fleur, lachte vroolijk. Toen de vijf minuten er tien werden, was er nog maar één aanwezige, een cynisch aan gelegd zakenman, al6 getuige fungee- rend, die een gTapje verkocht. Het werd een kwartier, twintig minuten: en het hééle huis was één zenuw. De bruid huilde. Een ongehuwde tante beweerde, dat ze nóg eens zoo iets gehoord had: van een bruigom, die wèg bleef, en van een ééuwige bruid. Papa liep binnens monds allerlei leelijke woorden te knal- potten, mama rilde in der stijve zwarte toilet De bel. Gelukkig. Het was een man die vroeg of er niets op te ruimen viel. t Werd tragisch. Alleen tante triumfeerde. Zóó zijn de mannen Wist ze wèi. Daarom was ze nooit getrouwd. Na 23 min. 45 sec. kwam de Bruigom. Hij viel als een bom binnen. Z'n auto had een defect gehad. Allee jubelde. Niemand was boos. En toen ging men trouwen. Zóó is in de Tweede Kamer het wach ten op nummer 51. Zoolang dit exem plaar er niet is, kan men niet beginnen. Hij is de Bruigom op wien gewacht wordt, om te trouwen. En déze Bruigom is altijd te laat Er zijn van die kleinigheden in het dagelijksche leven, die een wereld van geheimen op zich-zelf vormen. Zoo met nummer 51. Het is telkens een andere afgevaardigde, maar wie het ook is: hij is altijd te laat. Ik heb in den loop der jaren (en vooral vroeger, toen er ook 's morgens nog vergaderd werd) vele malen meegemaakt, dat de vergadering niet kon beginnen, omdat nummer 51 er niet was. De nummers 1 tot en met 50 waren vlot opgekomen. Nummer 51 bleef uit. De president zat in z'n kamer en wachtte op het sein. De 50 leden wa ren in de zaal of toefden bij het buffet en wachtten. Alle boden waren in actie, één stond op het Binnenhof, één onder aan de trap, één op de trap, één boven aan de trap, één bij de jassenzaal, één bij de deur van de presidents-kamer, en de opperbode, alias kamerbewaarder, zat voor én der ramen, die op het Binnen hof uitzien, alles loerde op nummer 51. Inplaats van de Bruigom kwam dan gewoonlija de man, die vroeg of or niets op te ruimen viel, d. w. z. een telegram besteller, iemand die een afgevaardigde spreken moest, of iets dergelijks. De president werd boos en boozer, de griffie zat op gloeiende kolen, de boden werden nerveus Éindelijk Aan den horizon verscheen het intel- VIII. ligente gezicht van een Kamerlid. Er ging een rilling door de bodenrij. De Kamerbewaarder vloog op. No. 51 kwam binnen. En wonderlijk, hij werd met een bijzondere hoogachting ontvangen. Men stond buigend om hem heen, men droeg hem de presentielijst aan, men drukte hem een penhouder in de hand, men mompelde beleefd allerlei woorden. Nummer 51 werd en wordt steeds als een vorst behandeld. Zoo ging het in m'n jeugd ook; als ik een kwartier te laat thuis kwam, kreeg ik straf, maar kwam ik twee uur te laat thuis zoo dat ieder dacht dat ik uit de een of andere sloot zou worden opgevischt dan werd ik met gejuich-en-vreugde- tranen ontvangen, en ik kreeg koekjes en zuurtjes en zoentjes. Nummer 51 is de Bruigom, die te laat is, maar eindelijk opdaagt. Hij hoort geen woord van critiek. Hij wordt koninklijk ingehaald, geknuffeld en ver zorgd en vertroeteld. Ik heb met nummer 51 eens een tra gisch oogenblik meegemaakt. Het was weer een moment van bijzondere span ning. De Kamer had haast: een agenda als een vol pakhuis. Nummer 51 ver scheen niet. Alles was in actie, alles zat vol electriciteit. Eindelijk, uit één der beroemde Binnenhof-poortjes kwam een afgevaardigde. Op z'n dooie-dien- ders gemak. De opper-bode gaf het ver- lossingssein, en het trilde het gebouw door; alles leefde, en de president be gaf zich naar de zaal. De afgevaardigde kwam binnen, en de kamerbewaarder sprak buigend en honingzoet en dank baar- j „U bent nummer 51 vandaag. Mis vriend!' zei bet lid. >.U zegtT" „Ik ben nummer 1Z. „U bent....!" „Nummer 12. Ik heb vanmorgen al geteekend, en ben weer weggegaan! De opperbode knakte. De wachtposten werden weer uitge zet: de Bruigom moest nog komen. Ein delijk kwam hij. En nu is dit het mysterieuse: als nummer 51 er is, dan volgen er dadelijk weer verscheidene anderen. Kunt u het verklaren? Ik niet. De nummers 1 tot 50 volgen elkander vrij geregeld op. Nummer 51 blijft lang weg. Daarna loopt het weer. Zoo is het altijd geweest en zoo zal het blijven, en eerbiedig sta ik tegenover de geheimzinnige, stille kracht, die deze dingen bestuurt. Nummer 51 is de Bruigom. We kun nen niet trouwen zoolang hij er niet i6. Eerst ergeren wij ons stijf, dat hij zoo lang weg blijft. Maar komt hij binnen, dan wordt hij met stralende en dank bare blikken ontvangen; de verloren zoon, die weerkeert naar het huis zijns vaders en voor wien wp desnoods het vetste kalf hiermee bedoel ik vo'- strekt geen Kamerlid zullen slachten. Tegenwoordig kan nummer 51 ook de Bruid zijn. Dat kan tot complicaties aan leiding geven. Want stel u voor, dat de 50 wachtenden haar van blanke vreug de om den dito hals vallen: Wat dan? D HANS. Wanneer het met de vacanties op een eind loopt en het volle zomerseizoen toch altijd vrij abrupt blijkt plaats te maken voor den nazomer, wanneer de mcnsch met zijn voor- uitzienden geest reeds gaat wikken en wegen, hoe de komende lange avonden op de nuttig ste en prettigste wijze door te brengen, dan op dat juiste oogenblik vereenigt het wereldconcern van Philips elk jaar weer de vertegenwoordigers van de Nederlandsche pers in Eindhoven om voor hen te demon- streeren, wat Philips in het nieuwe komende seizoen het publiek te bieden heeft. wanneer over enkele weken op de Neder landsche Jaarbeurs te Utrecht de nieuwe modellen der radio-toestellen, de laatste vin dingen op het gebied van Röntgen-appara- t«n en heel veel andere technische snufjes, waarvan wij in leeken-taal hieronder een <n ander zullen mededeelen aan de beoor deeling van binnen- en buitenland zullen worden voorgelegd, zal men zich met eigen dogen kunnen overtuigen, dat men te Eind hoven in het afgeoopen jaar niet stil heeft gezeten. Doch het moge niet als gebrek aan eerbied voor het technisch bereikte worden opgevat, wanneer wij van al wat ons in woord en daad gedemonstreerd is, uit een oogpunt van nationaal belang het meeste gewicht hechten aan de verheugende mededeeling, dat in het achter ons liggende jaar Philips gewor den is van een zeer groote tot de grootst» fabriek voor radioapparaten ter wereld, Amerika dus niet uitgezonderd. Een groei tegen alle verdrukking van crisistijd, van tolmuren, contingenteering en andere zoo menig fabrikant slapelooze nachten bezor gende depressie-verschijnselen in. Het arbeiders-tal is in vrijwel gelijke tred toegenomen, zoodat in de Hollandsche Phi- lipsfabrieken thans 16000 arbeiders werk vinden. Wie het voorrecht heeft gehad een kijkje want voor grondiger bezichtiging, ge steld die zou worden toegestaan, zouden da gen noodig zijn te mogen nemen in deze stad van gebouwen en werkplaatsen, be grijpt dat de naam Philips thans in het bui tenland een even grif aanvaarde en min stens zooveel beteekenende aanbeveling voor Nederland is als de minder moderne faam van Volendam en Marken. Wel niemand zal ongevoelig blijven voor den steeds weer machtigen aanblik, dien het fabriekscomplex vooral in den avond biedt. Heinde en ver verheffen zich de massale gebouwen, slechts flauw afstekend in de duisternis door den weerglans van de veel kleurige, doel en bestemming aangevende lichtletters, die hoog in de lucht de gebou wen bekronen. Boven alles rijst hoog de Philipstoren op. En verspreid om en tus- schen de fabrieksgebouwen staan de talrijke instellingen, zooais de kleuteischool, de poli kliniek, de fabrieksscholen, het ontspan- ningsgebouw en zoovele andere, die getui genis afleggen, dat de leiding van Philips zich haar sociale taak ten volle bewust is. In het groote laboratorium. Organisatorisch kan de productie in hoofd trekken in drie groepen worden onderschei den: de radio, gloeilampen en overige in dustrieproducten, die tenslotte alle hun ge boorte hebben beleefd in het geweldige, wereldbekende Philipslaboratorium, waar plus minus 250 van de meestbelovende in genieurs uit alle streken der aarde dag in dag uit bezig zijn met de uiieenloopendste proeven om de techniek stapje voor stapje vooruit te brengen. Toegang tot het labo ratorium wordt niet gemakkelijk verkregen, een voor den hand liggende te billijken maat regel bij een van zoo tallooze patenten in wording afhankelijk bedrijf als Philips is. gebruik mocht worden gemaakt, een etsch die de technische capaciteiten van het over- groote deel der Nederlandsche pers schro melijk overschatte. Zoo werden ons gedemonstreerd de laatste resultaten van de sinds eenigen tijd in studie genomen radio-telephonie met behulp van lichtstralen, even verbluffend als oogen- schijolijk voor leek en verstand begrijpelijk. Het gesproken woord wordt omgezet in lichtsterkte, welke, voorloop^ nog ovrr een afstand van 2 tot i K.M. wordt opgevangen, door een tegenover den lichtzender geplaatste ontvanger (fotocel), welke in staat is geluid om te zetten in wisselstroom. Deze wissel stroom wordt duizenden malen versterkt en op zijn beurt in geluid omgezet. Vooralsnog schijnt deze ™>dinK speciaal uit militair oogpunt van belang te zijn, daar het moge lijk is volkomen geheim te telefoneeren bij gebruik van een zwartfilter. dat de voor bet oog zichtbare stralen tegenhoudt. Een millioen volt! Vooruitgang op elk technisch gebied is de indruk, dien men van het bezoek aan het Philips-laborator.um meeneemt. Is men gaarne overtuigd van de waarde der experi menten betreffende ultra-korte golven, die voor onze oogen en ooren werden opgewekt tot golflengten van 14 c.M., voor den bui tenstaander veel spookachtig-fantastischer is de werking van de geheel nieuwe hoogspan- nings-generator. d;e door beveiligde hekken omgeven, stroomen produceert tot maar even 1 millioen volt toe. Steeds dichter nadert men het doel, om door aanwending van ont zaggelijke spanningen het zeldzame radium voor de kankertherapie uiteindelijk overbodig te maken. Wat de medische therapie betreft, Philips is voortgegaan op den weg, die steeds meer binnen- en buitenlandsche doktoren met erkentelijkheid volgen. Wij bedoelen de constructie van draagbare Röntgen-apparaten, die_ in vele minder ern stige gevallen den patiënt een gang naar het met grootere apparaten uitgeruste ziekenhuis besparen en welke thans in dusdanige afme tingen worden vervaardigd, dat een wijde jaszak een apparaat kan bergen. Wonder baarlijk van inventie is ook het toestel, dat als het ware karakter en eigenschappen van een willekeurige radio- enz. lamp in een minimum van tijd op een glasscherm projec teert, geheel zooals het psycho-technisch labo ratorium van Philips eiken arbeider en employé voor zijn aanstelling „tekst" en zijn eigenschappen in de archieven vastlegt. Zelfs de zon heeft het tegen Philips moeten afleggen, blijkens de in den handel gebrachte licht-echtheidsmeter, welke de lichtechtheid van gekleurde stoffen toetst en daardoor een lichtbron opwekt, welke in één uur kunst matig een klein vlak met meestal even scha delijke gevolgen beschijnt als 50 uren Juli- zon. De nieuwe radio-toestellen. Doch genoeg van deze wetenschappelijke experimenten. Reeds zal men ongeduldig vragen: „Wat brengen de nieuwe radio toestellen?" en gelijk met de automobiel- fabricage het geval is kan het antwoord zijn: „tal van verbeteringen van meer of minder belang; doch zooals de Philips-directie uitdrukkelijk verklaarde leidend beginsel in dezen tijd van malaise is geweest: in ieder geval verlaging der prijzen bij zoo mogelijk komende verbetering d^r toestellen. En voor zoover uit de demonstratie der verschillende modellen viel op te maken, is men daar wonderwel in geslaagd. Van belang is b.v dat alle toestellen in houten kastjes worden geleverd. De nieuwste nieuwigheid is de fabricage van een op elke auto monteerbaar radio toestel van handige afmeting, waarnaar reeds thans de vraag grooter is dan de maxi male productie. Wij wagen echter te betwij felen of de rijvaardigheid door dit instru mentdat overigens reeds door tal van automobielfabrikanten op de auto's wordt geleverd gediend zal zijn, en meenen, dat, individueele uitzonderingen daargelaten, de over het algemeen grootere afleiding een niet te onderschatten nadeel en misschien zelfs een gevaar zal blijken op te leveren. Veel werk doet Philips met de propaganda voor natrium-wegverlichting, welke reeds op enkele plaatsen in ons land en o.a. in België in de nieuwe Schelde-tunnel met uitstekende resultaten wordt toegepast. „Goedkooper en veiliger" mag ten aanzien hiervan terecht het devies heeten. zooals in de practijk werd aan getoond door middel van drie, volkomen gelijke, op elkaar uitkomende wegen op de Philipsterreinen, welke respectievelijk met gloei- kwikdamp- en natriumlampen waren verlicht. Besluiten wij het overzicht van wat Philips aan nieuws brengt met de vermelding van een speciaal geconstrueerde niet ver blindende fietslamp, welke bij eenig verant woordelijkheidsbesef van den fietser in staat is een einde te maken aan een zeer gevaarlijk euvel. En opdat de geschiedenis zooals bij zoovele uitvindingen men denke aan Archimedes den oorsprong van deze nieu wigheid niet met verdichtselen zal omgeven, zij onthuld dat een der leiders van het Philipsconcem in een op het nippertje ver meden ongeluk de onmiddellijke aanleiding heeft gevonden om persoonlijk de constructie van dit, billijk verkrijgbaar, lampje ter hand te nemen. Vliegtuigzenders en andere nieuwigheden. In combinatie met de N. S. F. te Hilver* sum werden een tiental vliegtuigzenders in den handel gebracht waarvan het antenne vermogen van 2 tot 100 Watt bedraagt. Reeds zeer veel van deze installaties werden afgeleverd en zijn voortdurend in gebruik Interessant is de groote zendlamp (T.A. 20/250) die ir omroepzenders gebruikt moet worden en een vermogen van 250 K.W. kan ontwikkelen. De gevaren en verdere onaangenaamheden, verbonden aan het gebruik van z.g. bliksem licht door fotografen bij het maken van avond- en binnenopnamen zijn ondervangen dooi de Fotofluxlampen, die volkomen onge vaarlijk zijn en zeer goedkoop, zoodat ook dat geen bezwaar kan opleveren. De ontbran- dingstijd is 1/45 seconde, bij een zeer hooge lichtsterkte, zoodat onder vrijwel alle om standigheden een goede opname mogelijk is. althans met de nieuwe uitvinding der Foto fluxlampen. Merkwaardig is nog, dat Philips zich thans ook op hét gebied der sprekende film installaties gaat bewegen. Zij maakten reeds lang het electirsche gedeelte, maar bi achten tot op heden nog nooit in den handel. Toen zijn zij echer uitgekomen met een geheele serie filmprojetie apparaten. Bijzonder mooi is de Cine-Sonor-Trans- portable. Een verplaatsbaar fimapparaat, met ingebouwde geluidsinstallatie, dat zon der bezwaar tusschen het publiek kan wor den opgesteld, daar het vrijwel geruisch- loos werkt. De heer Wim Wiese, lid van de Wes- ter Districtscommissie der N. J. H. G schrijft ons: Het was een mooie dag in Juli 1929 toen verscheidene menschen tezamen kwamen op 't Zeglis om daar een nieuwe jeugdherberg te openen, bij welke gebeur tenis gemeenschappelijk een jonge lijs terbes werd geplant. Deze lijsterbes gaf haar naam aan de jeugdherberg en was het symbool van den groei die alljn deze jeugdherberg en 't jeugdherbergen- werk in 't algemeen toewenschten. Deze opening was toen nog een ge beurtenis, ja een heel belangrijke ge beurtenis Men kende nog niet het in stituut „Jeugdherberg" in ons land en hielp dus niet Alle moeiten rustten op de schouders van de moedige initiatief nemers en al is het hier niet de plaats om alles wat gedaan werd te memoree- ren er werd veel, heel veel gedaan door de fam. Sterk, door Jaap, door Geertje en hun kleine groep van vrien den. Geld was er niet, idealisme des te meer. Het belangrijkste werk echter komt pas wanneer de gasten komen en de bleven niet weg, want Alkmaar is gele gen op de groote trekweg en heeft zelf ook heel veel mooi6 en bezienswaardig heden. Veel trekkersjongens en meisjes heb ben in de kleine, doch gezellige jeugd herberg overnacht, en veel hebben zich er thuis gevoeld in deze eenvoudige in richting. Landelijk groeide het werk zeer snel en het is haast onbegrijpelijk dat in een tijd van een jaar of vijf, zes, de jeugd herbergen zich een zoo groote plaats konden veroveren in het heele Neder landsche volk. Bijna 70 jeugdherbergen zijn in dien tijd ontstaan, met een geweldig aantal overnachtingen (146000 in 1933). Andere menschen maakten er gebruik van, andere eischen werden gesteld. Nieuwe, ruime, goed geoutilleerde jeugd herbergen ontstonden (Castricum, Pet ten). In Alkmaar mocht het tot nu toe niet lukken de jeugdherberg te verbeteren; daardoor is het werk van de fam. Ste"k wel heel erg moeilijk geweest. Ondankbaar zelfs maar niet tever- geefsch. Want ze mogen er met reden trotsch op zijn dat in die vijf jaar toch tezamen bijna 5500 overnachtingen werden ge boekt en we dus niet overdrijven wan neer we zeggen dat duizenden jongens en meisjes er een goed en vriendelijk thuis hebben gehad op hun tochten. Ondankbaar toch, omdat de laatste jaren de trekkers grootere, ruimere jeugdherbergen gewend zijn en zich nu met veel meer moeite kunnen schikken de al t~ eenvoudig geworden Lijster bes. Ondankbaar, omdat die trekkers daar om ook niet meer wisten te waardeeren wat er gewerkt is om deze eenvoudige jeugdherberg, die een van de pioniers was, tot stand te brengen. En nu wordt per 1 September de Alkmaarsche Jeugdherberg gesloten. Aan de geschiedenis van de Jeugdher berg aan 't Zeglis is een eind gekomen. Voor al het werk, daar gepresteerd, na mens alle trekkers, onzen dank aan de fam. Sterk. Maarde lijsterbes is doorgegroeid en groeit nog. We kunnen onze waardeering voor de oude jeugdherberg niet beter toonen dan er voor te zorgen dat vóór het vol gend trekseizoen begint er te Alkmaar weer een nieuwe ferm uitgegroeide „Lijsterbes" zal staan, die opnieuw aan alle jongens en meisjes een gastvrij te huis zal verschaffen. Donderdag vergaderde de raad dezer gemeente. De heer Brugman, het voorzitterschap waarnemende, opende, er zijn leedwezen over uitsprekende, dat de burgemeester en de heer Kamp wegens ernstige ongesteldheid afwezig waren en wenschte hun een algeheel herstel toe. In verband met de in de vorige vergade ring gestelde vraag omtrent het teren van den Nieuweweg, ceeide de voorzitter mede, dat onderhandelingen zijn aangeknoopt met het Hoogheemraadschap, om dit gedeelte over te nemen tegelijk met de overname van het aansluitende wegennet der banne Nieuwe Niedorp. De Molenkade zou men in verband met de kanaalplannen nog onveranderd laten. B. en W. stelden voor eenige verzoeken om subsidie te behandelen bij de begrooting 1935. Aldus besloten. Medegedeeld werd, dat is ingekomen de berekening van de financieele verhouding tusschen het rijk en de gemeente, zooals dit over 1931 door Ged. Staten is vastgesteld. Het cijfer der uitkeering per inwoner bedroeg voor dat jaar 15 7715. Voor kennisgeving aangenomen. Door de gascommissie is verzocht om te besluiten de aflossing van geldleeuingen vooi de gasfabriek in twee iaar niet te doen plaats hebben, en na verkregen toestemming der geldschieters, de goedkeuring van Ged. Staten te vragen. Hierin ziet men een tijdelijke ontlasting van de fabriek en een mogelijkheid om een reserve te vormen. B en W. hadden reeds een bespreking over deze zaak met den burgemeester van Nieuwe- Niedorp en stelden voor aldus te besluiten. Ingekomen was o.a. een verslag van den vleeschkeuringsdienst in den kring Barsin- gerhorn van 7 Augustus 1934. Ten opzichte van dit verslag, merkte de heer van Zoonen op, deze vergadering te hebben bijgewoond. Men zou uit het verslag de meening kun nen hebben, dat alle leden het eens waren mü de opvatting van den voorzitter, dat winst op de verwerkingsinrichting zou in- fluenceeren op de keurloonen. Dit is niet het geval. Er was een meerderheid voor, doch de afgevaardigden van Wieringerwaard. Oude- N'iedorp en Winkel waren er tegen, en ook Was er tegen den directeur der inrichting, vol gens wien winst op de verwerkingsinrichting ten goede moet komen aan de inbrengers der kadavers. De voorzitter achtte het juist dat dit gezegd wordt. Door Ged. Staten is teruggezonden de in de vergadering van 22 Augustus 1933 door den raad vastgestelde bouwverordening, met verzoek daarin enkele wijzigingen aan te brengen. Deze wijzigingen zijn niet van in grijpende aard en voorgesteld werd deze in de verordening aan te brengen en opnieuw vast te stellen. Aldus besloten. Ged. Staten geven in overweging de woor den „of den Burgemeester" in artikel 1 van het Ambtenarenreglement te schrappen. B. en W. stelden voor hieraan te voldoen. Aldus besloten. Door de Commissie van beheer der Ge meenschappelijke Gasfabriek werd voorge steld om, nu met ingang van 1 Juli 1934 10 pet. verhaal van den pensioensgrondslag van alle gemeente-ambtenaren wordt inge houden, de vanaf 1 Januari jl. toegepaste tijdelijke salariskorting van 6 pet. van 3 4 der jaatwedde met ingang van 1 Juli 1934 in te trekken en het salaris van de klerke te ver- hoogen met 94, waarmede zij voor de in houding der 10 pet schadeloos wordt ge steld. Omtrent dit voorstel is het advies in gewonnen der hoorinstanties. Aldus besloten. B. en W. stelden voor om tengevolge van de vanaf 1 Juli 1934 ingehouden korting van 10 pet. van de pensioensgrondslag de toege paste korting van 6 pet. van 3/4 der jaar wedden met vrijstelling van salarissen be neden f 1000 vanaf 1 Juli 1934 in te trekken. Ten opzichte van het salaris van den heer P. J. Korver, ambtenaar ter secretarie, werd voorgesteld dit salaris zoodanig te verhoo- gen, dat het uit te betalen bedrag na aftrek van 10 pet korting gelijk blijft aan een be drag van f 900. Aldus besloten. In verband met de langdurige ongesteld heid van der. burgemeester kwam het B. en W. gewenscht voor, hun college aan te vul len, door de benoeming van een tijdelijk wethouder. Uitgebracht werden 4 stemmen op den heer P. Dekker en 2 stemmen op den heer J. de Veer. Alzoo werd benoemd de heer P. Dekker, die de benoeming aannam. Door den heer J. Korff werd verzocht de huur van 15 per jaar voor den tuin bij het tonnenstelsel te verlagen, aangezien daarvan een steeds groote gedeelte voor vuilberging wordt benut. B. en W. stelden voor deze huur thans te bepalen op 10 voor het eerst over 1934. Aldus besloten. De gemeenterekehing heeft de volgende eindcijfers Gewone dienst: Ontvangsten 108.486.16, uitgaven f 111.775.75, nadeelig saldo f 3.289.59. Kapitaaldienst: Ontvangsten 6663.11, uitgaven 6513.11, batig saldo 150. Aanbieding rekening algemeen burgelijk armebstuur 1933. Ontv. 13.307.7414, uit gaven 14.282.50M, nad. saldo 974 76. Aanbieding rekening gasfabriek 1933. Gewone dienst ontvangsten 48844.07, uitgaven 48844.07, saldo nihil. Kapitaaldienst ontvangsten 22697. uitgaven 22697.—, saldo nihil. De bijdrage in het tekort pp de exploita tie bedraagt voor elke gemeente 3016.40. Door de algemeene vereeniging voor bloembollencultuur te Haarlem werd ver zocht om voor de van 15 Maart tot 19 Mei 1935 te houden bloemententoonstelling te Heemstede, een bijdrage te verleenen van 25.(Zal bij de begrooting 1935 over wogen worden). Door gedeputeerde staten zijn andermaal enkele opmerkingen, welke van administra tieven aard zijn, gemaakt ten opzichte der begrooting. Besloten werd aan deze opmerkingen te voldoen en de begrooting andermaal vast te stellen. Na eenige discussies over ontheffing van schoolgeld volgde sluiting. Donderdagmiddag vergaderde de Raad. Bij de ingekomen stukken was een besluit van Ged. Staten ten aanzien van de vast stelling van de gegevens betreffende de Wet op de financieele verhouding tusschen Riik en Gemeenten. De heer Aukes heeft opge merkt, dat nog steeds warfdt betaald een be drag van 15000 rond voor gebouwen der bijzondere scholen en vroeg of bij de Ver eeniging van Ned. Gemeenten niet aange drongen kan worden het percentage dat van de geschatte waarde moet worden betaald te herzien. De voorzitter kon zeggen dat het bestuur der vereeniging diligent is. Bij het schrijven van den Minister van Sociale Zaken waarbij deze bezwaar maakt voor de regeling van den gasprijs voor ge- steunden vroeg de heer de Nijs of B. en W. nog eens willen bezien of den Minister niet tot een andere beslissing kan worden ge bracht. De heer Hellinga was verwonderd dat den Minister zoo spoedig op de hoogte is ge weest van hetgeen men in Castricum zou wil len besluiten.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 5