DAGBLAO VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De strijd tegen de flmerikaansche misdadigers. Qagetiiksch Oveczicht ^Buitenland No. 207 Dit nummer bestaat uit i ,1e bladen. Directeur: C KRAK. Maandag 3 September 1934 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 136e Jaargang Corruptie in alle kringen. Moorden worden rustig en zeker voorbereid en uitgevoerd. Wat vandaag de aandacht treki..fi QURANT. Deze Conrant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIES Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0 25, groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdmk» kerij v h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060 Telel. 3, redactie 33. Als men over „corruptie" spreekt, dan denkt men onwillekeurig het eerst aan Ame rika, waar deze nog altijd hoogtij viert. En het allerbedenkelijkste is wel, dat die corrup tie bij de Amerikaansche politie groote af metingen heeft aangenomen. De leiders van de verschillende Amerikaansche verkiezin gen, de zoogenaamde „bosses" leven van de corruptie, die met deze verkiezingen onver brekelijk verbonden schijnt te moeten zijn. Verkiezingsagent is in Amerika misschien geen in hoog aanzien staand maar in ieder geval 'n goed betaald baantje. Dezemenschen en hun handlangers krijgen, na een gunstig verloop der verkiezingen, al heel spoedig betrekkingen, waardoor zij in staat zijn op legale, of illegale manier zich gemakkelijk te verrijken. Maar de verkiezingsagenten van de partij die verloren heeft, worden in een hoek geduwd en, mochten zij een bepaal de functie bekleeden, daaruit zoo spoedig mogelijk ontslagen. Voor deze menschen is de staatsruif leeg geworden, zij gaan in de oppositie, die politiek en financieel ge sproken niets oplevert, zoodat zij maar één uitweg zien zich te wenden tot de mis- dadigerswereld. Dat Is de eene wortel van de Amerikaan wereld van beroepsmisdadigers. Daarin is ook zeer hecht de corruptie van de politie verankerd, die tof uiting komt in een onbe grijpelijk uitgebreid systeem van illegale afpersing op ieder gebied. Alle twijfelachtige vermaken, alle verboden huizen, geen enkele uitgezonderd, betalen per week zeer groote bedragen aan de politie, die daar niet één imaar beide oogen eet te sluiten. Met den stand van advocaten en rechters is het niet veel beter gesteld! Zegeviert één der twee groote Amerikaansche partijen, dan worden alle rechterplaatsen met leden der winnende partij bezet, waardoor de nieuw-benoemde rechters in de macht zijn gekomen van de verkiezingsagenten. Gevolg daarvan is na tuurlijk, dat reeds van tevoren vaststaat, dat de vervolging van leden der politieke partij, die de verkiezing het laatsf gewonnen heeft, in den regel met een vrijspraak eindigt. De in Amerika overheerschende gouddorst is oorzaak, dat ook mannen, die goedbetaalde ambten bekleeden zich geen enkele mogelijk heid laten ontnemen om op de een of andere manier er geld bij te verdienen want ze we ten, dat ze voor den duur van hun ambtstijd tegen iedere vervolging gedekt zijn, omdat ze politie en rechters op hun hand hebben. Iedereen weet, dat achter de misdadigers- benden in Amerika een groote geldmacht en een uitstekende organisatie schuilt. Juist daardoor zijn die benden, die z.g. „gangs", gegroeid tot tegenstanders, die zelfs de re geering bijna niet meer in staat is te bestrij den en uit te roeien. Deze gangs" werken natuurlijk met de allerbeste werktuigen met de meest geraffineerde machines, met de duurste middelen van verkeer, maar beschik ken ten overvloede over uitstekende wapenen en verdedigingsmiddelen. Pantserauto's, hand granaten en machinegeweren, gifgassen en korte-golf-zenders, vliegtuigen, motorbooten, alles staat te hunner beschikking. Daar deze organisaties naar links en rechts uit een steeds nieuw toestroomend menschen- materiaal de keuze hebben, slagen zij er ge makkelijk in den juisten man voor de juiste plaats te vinden. Zoo'n vertegenwoordiger werkt dan met een zekerheid en een durf, die in de Europeesche misdadigers-wereld onbe kend zijn. De Amerikaansche misdadiger ziet er juist niet als zoodanig uit, goed-gekleed in een keurige auto, 's avonds in smoking en lak schoenen, verwacht niemand met een mis dadiger te doen te hebben. Maar in zijn zakken zi'ten twee of drie met scherp geladen, automatische brownings. De moorden in Amerika. Van de moorden in Amerika worden ne gen tiende niet opgehelderd. Die moorden worden zoo rustig en zeker voorbereid en uitgevoerd, als een gewoon mensch een doos je lucifers te voorschijn haalt en daarna een sigaret opsteekt: koel, zelfbewust en gron dig! Maar men verwissele daarmee vooral niet de schietpartijen, die af en toe voor komen, wanneer twee elkaar vijandig-ge- zinde „gangs" de ruzie aan^het uitvechten zijn. Iedere bende heeft zijn eigen nauw keurig afgebakend arbeidsveld. Wie daar buiten treedt, heeft het aan zichzelf te wij ten, indien hij met kogels wordt verjaagd. Waar ook, New-York, Chicago, Detroit, Philadelphia en San Francisco, overal is de misdadigers-organisatie in wezen van den- zelfden aard. Geheime draden voeren van stad tot stad, iedere misdadiger is slecht 'n klein onderdeel van een groot en machtig raderwerk. Wie weet op welke wijze men in Amerika aan een hooge ambtelijke betrek king komt, verbaasd zich allerminst, dat gouverneurs van Amerikaansche staten, bur gemeesters van groote steden, rechters en gerechtshoven en commisarissen van poli tie behooren tot de leden dezer „gangs". Zij die buiten deze benden wenschen te blijven, bemerken spoedig dat ze aan afper singen en bedreigingen met den dood zijn bloot gesteld, zoodat ze zeer duidelijk aan den lijve ervaren, dat ze het verstandigst handelen zich niet tegen een geheime, on grijpbare macht te verzetten, die hen toch spoedig overweldigend zou hebben. Wie eer lijk zijn plicht tracht te vullen, krijgt een mager-betaald baantje met de kans een ko gel, of een mes tusschen de ribben te krij gen. Zóó grijpt de misdaad in Amerika in breede kringen rondom zich en sluiten steeds meer menschen zich bij de onderwe reld aan. De strijd tegen de misdadigers. Nu is eindelijk in Amerika de strijd ont brand van alle eerlijke Amerikanen tegen alle misdadigers. Geen mensch mag zijn bu ren ook maar een oogenblik vertrouwen, want in alle kringen der samenleving schui len leden van de georganiseerde misdadi- gers-benden. Velen worden als zoodanig min of meer openlijk door iedereen aangewe zen, anderen pochen er zelfs op, de meesten zijn geheim lid van een „gang", maar leven uiterlijk als fatsoenlijke burgers. De Amerikaansche misdadiger, die lid is van een groote en goedwerkende organisatie, krijgt bijna nooit zwaarder straf dan een paar maanden hechtenis. Valt hem een lan gere straf van eenige jaren eenzame opslui ting ten deel, zoo weet zijn „gang" middelen te vinden hem te ontvoeren. Soms reeds uit de gerechtszaal, anders uit de gevangenis. Amerika is zóó uitgestrekt, dat men hem best weer in een ander deel van het reusachtige land, waar niemand hem kent, kan te werk stellen. Als verdedigers treden altijd de beste advocaten van de Vereenigde Staten voor den gevangen genomen misdadiger op, die een hoog honorarium van de „gang" ontvangen. Men kan dan ook gerust beweren, dat de misdadigers, die in de gevangenissen hun straffen moeten uitzitten, behooren tot de wilde, ongeorganiseerde inbrekers, dieven en moordenaars. Op deze wijze is de Amerikaansche misda- digers-wereld er in geslaagd de met veel minder middelen werkende politie en justitie den loef af te steken Dit wereldje is een staat in den Staat geworden, waarmede men in ieder opzicht rekening heeft te houden. Wie ook aan de regeering moge komen, slechts voor korten tijd valt er eenige verbetering te bespeuren, dan keert alles tot den vroegeren ongewenschten toestand terug. Want al vallen er af en toe slachtoffers, die in die misdadigers-wereld een leidende functie hebben bekleed, altijd is er 'n even bekwame opvolger bij de hand, zoodat er feitelijk niets veranderen kan. Steeds gaat de strijd in het donker verder en blijken de autoriteiten aan het kortste eind te trekken! HERDENKINGSBIJEENKOMST TE INNSBRUCK. Redevoering van Schuschnigg. Te Innsbrück heeft gisteren ter gelegen heid van de „Landesgedenkfeier 1809" bondskanselier Dr Schuschnigg een toe spraak gehouden, waarin hij o.m. verklaar de: Onze taak is er voor te zorgen, dat geen voetbreeds Duitsche bodem van dit land wordt prijsgegeven, omdat wij verantwoor delijk zijn voor de toekomst. Men moet zich er eindelijk in schikken, dat wij Oostenrijkers het zelfbeschikkingsrecht opeischen. In een tijd als deze kunnen er in Oostenrijk geen partijen meer zijn. Wij willen behouden en waarborgen niet alleen de cultuur van ons volk, maar ook den vrede binnen en buiten ons vaderland. Daar toe diene de strijd om de vrijheid en de zelf beschikking, welke naar ik hier nadrukke lijk wil vaststellen, van alle zijden in gelijke mate wordt bedreigd. Wij willen vrede met allen, wien het ge loof aan het vaderland en de liefde voor het vaderland in het hart gegrift is. Er zijn twee voorwaarden: Er mag geen vrede zijn dan in de handen van hen die be reid zijn zich voor het vaderland ter beschik king te stellen. Geheime wapendepots, welke men voor alle gevallen reserveert, mogen niet bestaan. En ten tweede: men moet openlijk verkla ren, dat wanneer men niets te maken wil hebben met de methoden van terreur, dat men dan accoord gaat met het principeOos tenrijk voor de Oostenrijkers. Wanneer ik nog een derde opmerking mag maken dan zij het deze: Hoezeer ons al.len de pacificatie van het volk na aan het ligt, toch moeten wij er nadruk op leggen, dat wij niets willen nalaten om tot een verstandigen vrede in het volk te komen. Even duidelijk is het ons ook, dat wij dezen vrede niet zullen kunnen bereiken, zoolang de een of andere politiek van emigranten den doorslqg geelt. DE PUTSCH IN OOSTENRIJK. Gerechtelijk onderzoek naar 300 personen. Volgens een mededeeling van de Reichs- post is een aanvang gemaakt met een onder zoek tegen 300 employés in verband met de Juli-Putsch. Reeds zijn .5 ambtenaren, die na aankomst der opstandelingen op de bin nenplaats van de bondskanselarij ,Heil Hitier" hadden geroepen, ontslagen. Tegen hen zal eveneens een gerechtelijk onderzoek worden ingesteld. FELLE WERVELSTORM IN ZUID-WEST FRANKRIJK. Het geheele Zuidwesten van Frankrijk is door een feilen wervelstorm geteisterd. De telefoonverbindingen met Parijs waren ge- ruimen tijd verbroken. De bedevaartsplaats was gisteren den geheelen dag van de bui tenwereld afgesloten. Sedert dertig jaar is volgens de herinnering der bevolking hier niet zoo'n noodweer voorgekomen. De storm heeft de steden Bayonne, Tarbes, Toulouse en Perpignan schade berokkend. Door omvallende boomen werden eenige personen gewond. Spoorwegverbindingen werden verbroken, wijngaarden en maisvei- den leden groote schade, de visscherij werd belemmerd, schepen uit Noord-Afrika kwa men met groote vertraging aan. Tengevolge van dit noodweer is heden morgen een sterke temperatuursdaling inge treden. Uit het Centraal gebergte komen be richten over sneeuw, die hier en daar reeds 10 c.M. hoog zou liggen. Ook in het Noor den van Frankrijk is het slecht weer geweest. In de haven van Le Havre is de bliksem in een olieloods ingeslagen, waardoor brand ontstond. Het vuur kon echter spoedig wor den gebluscht. SPOORWEGONGELUK TE PARIJS. 34 gewonden. Zondagmiddag tegen 12 uur is op het Gare de I'Est te Parijs een spoorwegongeluk gebeurd, waarbij volgens de tot dusverre be kende gegevens, 34 personen min of meer ernstig gewond werden. Een rangeerende locomotief is tegen dat tijdstip met groote kracht tegen een in het station staande personentrein aangereden. Van de dertig uit hout gebouwde wagons werd een groot gedeelte in elkaar gedrukt en vernield, vooral die wagons, die zich aan den kop van den trein bevonden. Gelukkig waren er nog slechts weinig passagiers in den trein. Er werden ongeveer 34 personen naar het ziekenhuis overgebracht, van wie zes ernstig zouden zijn gewond. Een groot gedeelte der gekwetsten is nog op het sta tion verbonden, waarna zij zich naar huis konden begeven. Men heeft kunnen vaststellen, dat de ran geerende locomotief achteruit rijdende op den personentrein is gereden, zonder dat zich een stoker of een machinist er op be vonden. ERNSTIG AUTOBUSONGELUK IN POLEN. Nabij Lublin is een autobus bij het pas- seeren van een paard en wagen in een sloot terecht gekomen. Achttien van de twintig passagiers werden gewond, 9 hunner ernstig. De chauffeur bleef ongedeerd. POOLSCH LUCHTESKADER NAAR BELGRADO. Een eskader van zeven vliegtuigen onder commando van generaal Raiski is vertrok ken voor een bezoek aan Belgrado. Het eska der zal tusschenlandingen maken te Lwew en Cluj. ERNSTIG MIJNONGELUK IN POLEN. Eén doode, een zwaargewonde. In de Roemer-mijn in het district Rybnik is Zaterdag een ernstig ongeluk gebeurd Twee mijnwerkers werden daar door val land gesteente bedolven. Na verscheidene uren eerst slaagde men er onder levensge vaar in de mijnwerkers te bergen. Een hun ner was echter reeds overleden. De tweede werd met zware verwondingen te voorschijn gehaald. Men vreest voor zijn leven. DE BELGISCHE MINISTER VAN BUITENLANDSCHE ZAKEN TE PARIJS. E>e Belgische minister van buitenlandsche zaken, Jaspar is Zaterdagmiddag te Parijs aangekomen. De Belgische gezant heeft in verband daarmede een déjeuner aangeboden, waaraan aanzaten de eerste minister Dou- mergue, de minister van buitenlandsche za ken Barthou, de minister van oorlogsmarine Piétri, de minister van handel Lamoureux en verschillende hooggeplaatste functiona rissen. Hedenmiddag heeft Jaspar besprekingen gevoerd met Doumergue en Barthou. Er werd hoofdzakelijk gesproken over economi sche en politieke vraagstukken. Reeds heden avond wil Jaspar weer naar Brussel terug- keeren. Het voornaamste deel zijner besprekingen was te trachten den Belgischen uitvoer naar Frankrijk te vergrooten, hetgeen noodzake lijk geworden is door het feit, dat de uitvoer uit België naar Engeland zoo sterk is ge daald en de uitvoer naar Duitschland even eens groote verliezen heeft geboekt. De besprekingen. De Belgische minister van buitenlandsche zaken Jaspar heeft een langdurig onderhoud gehad met den Franschen minister van eco nomische zaken, Lamoureux. Voornaamste onderwerp dezer besprekingen waren de scherpe Fransche contingenteeringsbepalin- gen, die een zeer nadeeligen invloed uitoefe nen op den BelgischFranschen warenruil. In aansluiting op deze bespreking onderhan delde Jaspar met Doumergue en Barthou over algemeene politieke problemen benevens over het nauwer aanhalen der economische betrekkingen. Naar verluidt zou daarbij de gemeenschappelijke wensch tot uiting zijn gekomen deze betrekkingen snel en essentieel uit te breiden. Men heeft geconstateerd, dat principieele overeenstemming op alle gebie den heerscht. BOTSING TUSSCHEN TWEE AUTOBUSSEN. In de nabijheid van Rochefort (België) zijn twee autobussen in een bocht met elkaar in botsing gekomen. De chauffeur en de pas sagiers van de eene autobus werden min of meer ernstig gewond. Vierpassagiers be kwamen zeer ernstige verwondingen. Een hunr.er verkeert in levensgevaar. VERKEERSONGEVAL TE BERLIJN. In het Zuidelijke gedeelte van de Friedrichs- strasse te Berlijn is Zondag een motorrij wiel tegen een personenauto gebotst. Een vrouw werd gedood, een man zwaar ge wond. POLITIEKE BOTSING IN SPANJE. Eén doode, tien gewonden. Zaterdagnacht hebben te Madrid en in verschillende andere Spaansche ste den communisten en socialisten tegen het fascisme geageerd. Het is tot ernstige botsingen gekomen tusschen de demonstranten en de poli tie. Een persoon is gedood, tien perso nen zijn ernstig gewond. GEWELDIG NOODWEER IN HONGARIJE. Vrijdagavond heeft zich boven de in het wijngebied van Tokaye gelegen ge meente Tarcal binnen enkele minuten een ontzaggelijke hagelbui, gepaard gaande met feilen storm, ontlast. De ge heele streek was plotseling in net diep ste donker gehuld. Er vielen hagelstee- nen van een gewicht van 50 tot 60 gram. In enkele seconden had het geheele landschap een volkomen wintersch uiterlijk. De wijnoogst is totaal vernie.d. Zeer veel vee is om het leven gekomen. Een boer, die met paard en wagen on derweg was, werd, evenals zijn paarden, door de hagelsteenen gedood. Talrijke dorpsbewoners hebben, voor een deel zeer ernstige, verwondingen bekomen. De door het plaatsje woelende water massa's zijn o.m. in de daar gevestigde tegelfabriek binnen gedrongen, waar de ketel tot ontploffing kwam. Door den luchtdruk werden 18 huizen volkomen vernield. Honderd andere woningen wer den door het noodweer zoo ernstig be schadigd, dat zij ieder oogenblik dreigen in te zullen storten. Het steeds hooger stijgende water dwong de bewoners hun toevlucht te zoeken op boomen, daken e d. waar zij den geheelen nacht hebben doorgebracht. De lager gelegen deelen vormen één groot meer. Heden zijn ver schillende hulpexpedities, benevens het in Tokaye gelegen bataillon pionniers derwaarts vertrokken. De laatste berichten melden, dat men het plaatsje vrijwel geheel als verwoest kan beschouwen. De Hongaarsche re- De strijd tegen de Amerikaansche misdadigers. (Dag. Overzicht). Spoorwegongeluk op 6tation te Parijs; 3 gewonden. (Buitenland). De Amerikaansche stad Campana geheel verloren. De schade wordt geraamd op 12 millioen gulden. (Buitenland). Geweldig noodweer boven Honga rije. (Buitenland.) Spoorwegoverval in China. (Bui tenland) Toeslag op rogge en gerst ver laagd. (Land- en Tuinbouw). 25 jaar arbeidsinspectie. (Binnen land). Centralisatie van crisisdiensten. (Binnenland). De mobilisatie herdacht; rede van generaal Snijders. (Binnenland). Begrafenis Sonja Beugeltasch. (Binnenland). Drie kinderen omgekomen bij een brand te Ernst. (Binnenland). Ernstige verkeersongevallen. (Bin nenland). Ernstige vechtpartij onder woon wagenbewoners te Grave. (Binnen land). Roofoverval in Alkmaar. Een be drag van 890.meegenomen. (Stad en omgeving). Ontslag-aanvrage burgemeester Dekker te Obdam. (Stad). De wielerwedstrijden op de Alkm. Wielerbaan. (Sport). Poldervaart, de bekende Neder- landsche motorrener, bij Praag doo- delijk verongelukt. (Sport). (Zie verder eventueel laatste berichten). geering heeft maatregelen genomen om de bevolking voor de ergste gevolgen van de ramp te behoeden. BOMAANSLAG IN BULGARIJE. Zondagmorgen vroeg tegen 3 uur zijn te Sofia twee bommen ontploft in de mijn nabij de woningen van den vroegeren minister van oorlog, generaal Baladjieff en den vroe geren chef van den generalen staf. Er werd geen schade aangericht. Men heeft den indruk, dat het hier gaat om een politieke aangelegenheid, waarbij niet de be doeling voorzat schade aan te richten of slachtoffers te maken, te meer daar de beide generaals op het oogenblik niet in hun wo ningen verblijf houden. DE TEXTIELSTAKING IN AMERIKA. Toestand nog onzeker. De werkgevers in de textielindustrie heb ben nog eenige hoop, dat de thans afgekon digde staking niet dién omvang zal aan nemen, die de stakingsleiders verwachten. Aangezien heden Labour-day is, zal eerst morgen kunnen blijken hoeveel arbeiders ge volg hebben gegeven aan het stakings parool. De werkgevers hebben verklaard, dat de deuren der fabrieken geopend zullen blijven voor de werkwilligen. Van stakerszijde is er reeds op gewezen, dat dit aanleiding kan geven tot ernstige ongeregeldheden! Intus- schen ziet de stakingsleiding zich voor bij zonder groote moeilijkheden geplaatst aan gezien, wanneer de verwachtingen worden bewaardheid en meer dan een millioen arbei ders in staking zullen gaan voor al deze stakers een voldoende ondersteuning aan wezig moet zijn ter bestrijding van de aller noodzakelijkste behoeften. De fabrikanten verwachten, dat slechts 15 der arbeiders het stakingsparool zullen opvolgen. De stakingsleiding is ervan overtuigd, dat niet een vakvereenigingslid het werk zal hervatten. Totdusverre heeft Roosevelt in verband met de staking nog een volkomen stilzwijgen bewaard, en men verwacht, dat hij geen verklaringen zal afleggen vóór Dinsdag, wanneer men een volledig over zicht kan hebben over den werkelijken om vang van de staking en den ernst van den toestand. Francis Gorman verklaarde Zon dag, dat de dag van heden de belangrijkste Labour Day in jaren zal zijn. Deze dag zal de emancipatie van den textielarbeider betee- kenen. Verder verklaarde Gorman, dat er spoedig onderhandelingen zouden worden geopend met vertegenwoordigers van de kousenindustrie. Tevens deelde hij mede, dat hij uit tal van textielcentra telegrammen had ontvangen, welke er alle op wezen, dat de staking voor 100 in werking zou treden. Zijdeweverijen en spinnerijen solidair. De arbeiders der zijdeweverijen en spin nerijen hebben Zaterdag besloten zich soli-

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1