Alkmaarsche Courant i £cuub eH'JxiUi&OUW JmiMeton EEN EERESCHULD. Radiopcoqcamma Geel Golf Heorierd Zes en Dertigste Jaargang. HAANDAG 3 SEPTEMBER de moeilijkheden in de margarine-mengbedrijven. De kwaliteitebatterij voor zaklantaarns. Brandtijd 8—10 uur. No. 207 1934 HET DISTRICT NOORDHOLLAND VAN DEN NEDERLANDSCHEN TUINDERSBOND. De wenschen van den N. T. B. inzake teeltbeperking. Billijker vertegenwoordiging in crisis- organisaties. In de vergadering van het bestuur van het district Noordholland van óe N. T B. is, blijkens de mededeelingen in het orgaan van den regeeringseommissaris betreffende het verzoek om toeslag op de vroege aardappelen wegens misgewas door droogte en een hoogeren prijs voor de zg.n. pokkige, een antwoord ingekomen van dezen inhoud: „Het is mij bekend, dat sommige tuinders een ongunstige aardappeloogst hebben ge had; er zijn echter ook meerderen, die door gebrek aan vertrouwen in de gemaakte rege lingen de vast te stellen prijzen der vroege aardappelen te vroeg tot rooiïng zijn over gegaan. Dit kan echter nooit aanleiding zijn voor een steunregeling en daarop mag dan ook niet gerekend worden" Besloten werd zich hierbij niet neer te leggen, doch deze zaak aanhangig te maaen bij het hoofd bestuur en tevens overleg te plegen met den L T B. en den Chr. Boeren- en Tuinders- bond. Nog Avrd goedgevonden een adres aan den minister en de Sierteeltcentrale te zenden aangaande de hopelooze verwarring bij de kweekerscentrale betreffende de admi nistratie. Bovendien zal aan het oordeel der afdeelingen worden onderworpen de vraag, of mede de bloembollensaneering moet wor den doorgedaan, daar deze kwestie op de weldra te houden vergadering van de ver- eeniging Bloembollencultuur aan de orde wordt gesteld. Door het H. B. van den Nederl. Tuinders- bond is aan den regeeringseommissaris voor den tuinbouw verzocht, zoo spoedig moge lijk de teeltmaatregelen voor 1935 bekend te maken, opdat daarmee bij de opmakine van de teeltplannen rekening kan worden ge houden. Inzake de teeltbeperking voor 1935 zal de N. T. B. adviseeren c.q. het standpunt innemen: 1. De teeltbeperking heeft effect gesor teerd door de ongewenschte uitbreiding stop te z-tten en den tuinbouw weer terug te brengen tot de werkelijke tuinderijen, waar door de tijden heen tot beroepstuinderijen zijn gegroeid. 2 De teeltbeperking is onverbreekbaar verbonden met het sociale vraagstuk en de steunverleening. Wil men een teeltbeperking, die werkelijk een zoodanige prijsbeïinvloe- ding zou sorteeren dat een loonende prijs bereikt wordt, dan zou, gezien de natuurlijke beperking van dit jaar, zeer zeker 4050 beperkt moeten warden wat sociaal-econo misch ontoelaatbaar is. 3. Het behoud van de buitenlandsche markt is een nationaal belang en moet zoo veel mogelijk worden nagestreefd; ook al heeft de tuinbouw zelve niets meer te ver liezen dan wettigt het belang van de ar- arbeidsverschaffing in dezen van de regee ring reeds afdoenae hulp. 4. De gang van zaken doet duidelijk uit komen, dat natuurlijke beperkingen, de door crisis geteisterde landen, plotseling aan den rand van hongersnood kunnen brengen en dat men het doelbewuste beperking zeer voorzichtig moet zijn. Wij leven nu in ar moede ondanks overvloed van eten, maar anders wordt de situatie, wanneer wij for- ceeren een toestand van geen geld en geen eten. 5. Dat of. de beperking als vorig jaar ongeveer moet worden gehandhaafa, dat verschillende bepalingen omtrent de uitvoe ring moeten worden herzien en ook speciaal aan duidelijkheid te wenschen overlaten: dat de tuinbouw moet geconcentreerd wor den naar de tuinbouwgronden; dat het een groot algemeen belang is, de intensiviteit zooveel mogelijk te handhaven, waarbij dus vooral vroege aanvoeren niet alleen de meeste kans op succes geven, maar ook den lateien aanvoer verlichten. Hier spreekt weer duidelijk de noodzakelijkheid van lponend bedrijf, jvant de onvoldoende steun der laatste jaren maakt hoe langer hoe meer noodgedwongen minder uitgaven voor bet bedrijf noodzakelijk en zakt geleidelijk de intensiviteit met zijn velerlei nadeelen. Nog is besloten een adres aan den minister Naar het Engelsch van Dorothea Gerard. 33. met 'n heftig gebaar, waartoe ik haar nooit in staat had geacht, en gedurende een paar minuten was alles stil, terwijl zij nauwkeu rig de brieven las en soms een geluid van instemming of bevestiging liet hooren. Wat mij nog het vreemdst leek, er viel op haar gelaat geen spoor te bekennen van droef heid, wanhoop of schaamte. Dit waren de gevoelens, die ik verwacht had zij las im mers de bekentenis van de wijze, waarop haar echtgenoot zich onteerd had terwijl hetgeen ik er wél waarnam, opgewonden heid was en tevens een soort voldoening. Toen zij klaar was met lezen scheen ze voor het eerst mijn tegenwoordigheid te be merken. „Zend u Eleanor niet weg! zei Jadwiga, toen ze den blik van haar moeder mijn kant uit gewaar werd. „Zij weet al, wat er te w - ten valt - zij heeft de bneven gelezen. k heb haar dit verzocht. Zij is onze vriendin, mama!" j„-, Tegelijkertijd smeekten haar oogen mij delijk om toch niet te gaan. Zij was I baar bevreesd om alleen gelaten te w met haar moeder, die zoo anders was we haar gewoon waren, te zenden met het verzoek, een billijker ver tegenwoordiging in de crisis-organisaties. HET TEXELSCHE SCHAPEN- STAMBOEK IN NOORDHOLLAND 20 AUG. 1909—20 AUG. 1934. 20 Augustus j.1. heeft het Noordholland- sche Schapenstamboek 25 jaar bestaan. Niet tegenstaande door de algemeene vergadering in Maart 1.1. besloten is, dit feit in de vol gende algemeene vergadering te herdenken, me enen wij toch reeds thans dit jubileum aan de vergetelheid te moeten ontrukken. Het was 8 Nov. 1908, dat de heer C Nobel, destijds Rijkslandbouwconsulent en direc teur der R.L.W.S. te Schagen in een vergade ring van Holl. Noorderkwartier naar aan leiding van een door hem uitgebracht ver slag omtrent de kruisings-resultaten verkre gen met Lincoln-, Cotswold- en Hampshire down-rammen met Texelsche en gekruiste N.H. ooien aandrong op de oprichting van een schapenfokvereeniging. Waar bij een eerste proef de Wensleydale- en Lincoln-krui- sing het beste voldeden, werd een tweede proef genomen ter vergelijking van de krui singsproducten Wensleydale- en Lincoln. Men begreep evenwel, niet tot een uitspraak te kunnen komen, op grond van de beoordee- iing van de resultaten van slechts enkele rammen, bij de beoordeeling stuitte men op vele moeilijkheden, o.m. op die welke voort vloeien uit verschil in bedrijfsomstandighe den (wijze van weiden, kwaliteit der wei den) verschil in vruchtbaarheid enz. Een van de conclusies was, dat de per soonlijke eigenschappen van de ouders veel meer invloed hebben dan het ras, wat voor kruising gebezigd wordt. Een uitspraak waarbij aan een bepaald Eng. ras de voor keur zou moeten worden gegeven, kon de commissie dus niet geven. De eenige weg om tot een voor Noordholland geschikt schapentype te komen, zag zij in de oprich ting van een schapenfokvereeniging, dus in registratie en selectie. Het is dus aan de des kundigheid dezer commissie en den heer E. Koster E>zn. te Berkhout, inspecteur van de prov. commissie tot bevordering der Rund veefokkerij, die het werk van de commissie had overgenomen, te danken, door zich niet lichtvaardig tot een conclusie te laten verlei den, dat N.H. niet overgegaan is tot het pre- fereeren van een bepaald Eng. ras. Aanvankelijk herfst 1909 begon men met 15 foksystemenTexelsch x Texelsch; ge kruist inlandsch x gekruist inlandsch; Te xelsch x gekruist inlandsch; gekruist in landsch x volbl. Lincoln; Texelsch x volbl. Lincoln, enz. Deze 15 foksystemen demon streerden juist het „systeemlooze van de aanvangsperiode, een pieriode welke men het best kan beschouwen als een voortzetting van de kruisingsproeven thans op grooter schaal in verenigingsverband. Dat dit systeemlooze de heterogeniteit van het slachtproduct in de hand werkte ligt voor de hand. Al spoedig, reeds in 1912 reduceer de men de 15 foksystemen tot 7 stuks, t.w. vobl. Texelsch, Lincoln, Densleydale, ge- volbl. Texelsch, Lincoln, Wensleydale, ge mengd. In systeem 7 „gemengd" werden die dieren ondergebracht, die men elders niet kwijt kon en op zich zelf inschrijvenswaardig waren. Het bleek evenwel, dat het volbloed Texelsch voortdurend door meer fokkers werd geprefereerd, de praktijk ging dus uit zichzelf in de richting van vereenvoudiging der systeem-indeeling. In 1917 onderscheidde men nog type Texelsch, Lincoln, Wensley dale en de proefklasse, welke hetzelfde jaar nog werd afgeschaft bij gebrek aan deelna me, zoodat eind 1917 het type Texelsch als inlandsch ras den strijd kon aanbinden te gen twee Engelsche rassen, alhoewel toen reeds de Texelaar een groote voorsprong had, hetgeen moge blijken uit onderstaande cijfers, weergevende het percentage van het totaal in het stamboek jaarlijks ingeschre ven schapen. 1909 27.9 pCt., 1910 31.1. 1911 25.4, 1912 29.3, 1913 26.3, 1914 30.1, 1915 38, 1916 45.9, 1917 75.4, 1918 81.3, 1919 85, 1920 87, 1921 89.4, 1922 94, 1923 95.9, 1924 97.8, 1925 97.85, 1926 98, 1927 98.4, 1928 99.1. Uit deze gegevens blijkt wel, dat in de ja ren 1914—1918 de toename van het percen tage ingeschreven Texelaars zeer snel is ge gaan en sedert 1918 nog geleidelijk is geste gen. De laatste Wensleydale-fokker had in 1929 bedankt als lid en sedert is er slechts een Lincolnfokker overgebleven. De oorza ken, waardoor het z.g.n. nieuwe Texelsche schaap tenslotte bleek het meest geschikte schaap voor N.H. te zijn, waren er velen. Ie. Het Texelsche schaap bleek meer ge schikt voor de slachtbank. De Texelaar was beter vleeschschaap, de Eng. rassen waren wat a.d. vetten kant; 2e. De resultaten van een reeds in 1911 ontworpen priemiestelsel (aanhoudingspre mies) voor ram- en ooilammeren, dat in den „Dit zij zoo", stemde madame Zielinska in. „Waarom zou ze 't ook niet mogen we ten? Iedereen zal al heel gauw zoo wijs zijn en kan ons met haar raad dienen: wij zullen de zaak wel grondig moeten overden ken en overleggen. Jadwiga, liefste, wil je eens even in de kast kijken tusschen de ra men?" Terwijl zij dit vroeg, haalde zij een smal, zwart lintje te voorschijn, dat zij onder haar japon om den hals droeg en hieraan hing een sleuteltje. „Achteraan, op de onderste plank zal je een leeren doosje zien staan, daar ligt iets in". In sprakelooze verbazing gehoorzaamde Jadwiga. Ik keek toe en vroeg mij af of ma- dama Zielinska soms niet goed bij haar zin nen was, na al hetgeen zij had doorge maakt. j Met vaste hand ontsloot zu het doosje en zocht een oogenblik tusschen de oude brieven, die het bevatte, tot zij ten slotte het verlangde vond. Daar", zei ze. met een zucht van verlich ting, en overhandigde een slap velletje pa pier aan haar dochter, die het meenam naar het venster, want haar oogen waren niet ge woon aan het half-duister van het vertrek. Terwijl zij las, kreeg haar gelaat een al verbaasder uitdrukking, waarna ze mij het velletje zwijgend overreikte. Het was geen briefpapier, maar leek eer een blad uit een groot zakboek gescheurd, en was gedateerd uit een militaire barak in een West-Afrikaansch kamp. loop der jaren meerdere wijzigingen onder ging, een stelsel, waarbij alleen die dieren voor een premie in aanmerking kwamen, die zelf van uitstekend model waren en daar naast van goede afstamming, waren dat b v. in 1915 de zuiver Texelaar reeds 75 pCt. van de toegekende premies ontving. Wel een bewijs, dat onder de Texelaars de meeste ex cellente dieren werden aangetroffen. 3e. Uit de weiderijproeven was gebleken, dat de zuiver gefokte Texelaar stellig even goed was als de kruisingsproducten van Wensleydale en Lincoln, zoodat de z.g.n. ge- bruikskruising, waarvoor het aankoopen of zelf fokken van zuivere Engelsche rassen noodig was, als onnoodig wer(j geoordeeld; 4e. De Texelaar bleek minder last van spijsverteringsstoornissen te hebben, was dus sterker en toonde beter bij de Noordholl. bedrijfs- en bodemomstandigheden te pas- 5e. Al was de Texelaar iets minder vrucht baar (gemiddeld iets minder lammeren), uit stamboekregistratie bleek, dat het gemiddeld aantal grootgebrachte lammeren bij de Te- xelaarsch grooter was. Bij de Engelsche rassen sneuvelden dus tusschen de geboorte en 6 a 8 weken leeftijd (de leeftijd voor afzet) 6e. Óe groote wereldoorlog is mede oor zaak van de snelle toename van het aantal fokkers type-Texelaar Door den wereldoor log toch waren de fokkers der Eng. rassen zeer gehandicapt, import van fokmateriaal ging m den aanvang zeer moeilijk en was ten slotte geheel onmogelijk. (Slot volgt.) Do moeilijkheden, die voor de meng- bedrijven ontstonden als gevolg der ver hoogde heffing op margarine, hebben den Minister van Economische Zaken aanleiding gegeven, den Regeeringseom missaris voor de melkveehouderij uit te noodigen overleg te plegen met verte genwoordigers van de margarinefabrie- ken en van de beide groote mengersbon den, teneinde te bespreken, op welke wijze deze moeilijkheden zouden zijn te ondervangen. Bij de besprekingen bleek geen verschil van meening te bestaan over de vraag, of de fabrikanten het tusschen hen en de mengers bestaande contract behoorlijk hadden nage leefd; ook van mengerszijae werd toegege ven, dat zelfs reeds voor de invoering der verhoogde heffing de fabrikanten bevoegd waren geweest, de prijzen voor levering aan mengers te verhoogen. Juist het feit, dat dit niet geschied was, was met de daling der koopkracht en de verruiming van verstrek king van goedkoope margarine aan werkloo- zen een der oorzaken van den moeilijken toe stand, waarin de mengers waren geraakt. Een door den Regeeringseommissaris benoemde commissie, bestaande uit twee mengers, heeft daarop een voorstel tot te gemoetkoming aan de mengers uitgewerkt, waarmede de geheele commissie zich heeft kunnen vereenigen. Dit voorstel heeft sedert een punt van be spreking uitgemaakt in een algemeene verga dering van den Nederlandsohen Bond van Margarine-mengbedrijven, die het met 64 stemmen voor, 3 blanco en 5 tegen aanvaard heeft, terwijl in een motie de erkentelijkheid der vergadering werd uitgesproken voor de „keurige wijze, waarop vertrouwensmenschen en bestuur tot nu toe de belangen hunner leden gediend hebben". De vergadering besloot, deze motie ter ken nis te brengen o.a. van Zijne Excellentie den minister van Economische Zaken. TOESLAG OP ROGGE EN GERST VERLAAGD. Monopoliewinst blijft onver anderd. Men zond ons het volgende communiqué: Uiteraard heeft de regeering de laatste weken met aandacht de stijgende beweging van óe prijzai op de graanmarkt gevolgd en zich de vraag gesteld of hieruit wijzigingen moeten voortvloeien voor de tot nu tos ge volgde Landbouwcrisispolitiek. Voor den oogst 1934 van rogge en gerst is destijds aan de landbouwers een uitkeering van 3.50 per 100 K G. in uitzicht gesteld, omdat moet worden aangenomen, dat bij óe toen geldende marktprijzen met dien toeslag 'n prijspeil was bereikt, waarbij 't bedrijf in stond kon blijven. Nu de prijzen zch op een eenigszins hooger peil blijven bewegen heeft de minister van economische zaken den toe slag verlaagd en wel den toeslag bij denatu- ratie van rogge van f 3.50 op f 3 en den toeslag voor óe verbouwde gerst van 3.50 op 3 en den toeslag voor de verbouwde „16 Juni 185 Monsieur Zielinska, Uw brief bereikte mij hier nog juist bij tijds. Ik ben niet in staat om zelve te ant woorden, want een sabelhouw op mijn rechterarm maakt het mij onmogelijk de pen te hanteeren. Zelfs deze enkele woorden moeten gedicteerd worden aan zuster Marie Cécile de goede engel, die mij verzorgt en mijn ziel heeft gered, al was zij dan ook niet bij machte mijn lichaam te redden. Ik ben verplicht haar hand te gebruiken als het werkuig, waarmee ik u mijn laatste waarschuwing zal doen toekomen den wenk van een stervende. Maar u hoeft geen verraad te duchten; ik zal woorden gebrui ken, die u alleen begrijpen kunt. Uw brief is mij een bewijs, dat u uw plicht althans duidelijk beseft; vervul dien op uw eigen manier, maar laat het nu niet tot een uit stel komen. Volgens mijn opvatting kan al leen een volledige bekentenis het misdrevene volkomen goed maken, maar hééft dit nu maar plaats, dan zal ik niet aandringen op de wijze, waarop dit geschiedt. Eén ding: wordt niet zwak! Ik spreek tot u als een man, die met den eenen voet in het graf staat. Tegen den tijd, dat u deze regelen leest, zullen de lippen, die ze gedicteerd hebben, koud en verstijfd zijn. De keeren. dat ik vroeger het woord tot u gericht heb, sprak ik als een verontwaardigd man van de wereld, voor wien alleen 's werelds wet boek van eer bestaat, maar nu spreek ik als Dinsdag 4 September. HILVERSUM. 1875 M. (AVRO- uitz.) 8.Gr.pl. 10.Morgenwij ding. 10.15 Gr.pl. 10.30 Kook- en bakpraatje mevr. R. Lotgering Hillebrand. 11.Uit het RAI- gebouw, A'dam: Congres v. d. Kon. N ed. M iddenstandsbond. 11.30 Pianorecital E. Veen. 12.Om roeporkest olv. N. Treep. 2.H. Nieland, orgel en Sophie Haase Pieneman, sopraan. 3.Gr.pl. 4.Zenderw iss. 4.15 Gr.pl. 4.30 Radio-kinderkoorzang olv. J. Ha mel. 5.Voor kleinere kinderen. 5.30 VPRO. Ds. B. J. Aris: Adam en Eva. 6.— Kovacs Lajos en zijn orkest. 6.30 RVU G. van Veen: Wat deugt er niet in ons onder wijs? 7.Verv. Kovacs. 8.Vaz Dias. 8.05 Gr.pl. 8.15 Westminster- koor olv. Dr. j. Finley. 9.Mr. A. W. Kamp: Eet meer melkbrood. 9.15 Omroeporkest olv. A. van Raalte, mmv. Ruth Posselt, viool. 10.Gr.pl. 10.15 Verv. orkestcon cert. 11Vaz Dias. 11.1012. Gramofoonplaten. HUIZEN, 301 M. (KRO-uitz.) 8 9.15 en 10.— Gr.pl. 11.30 Godsd. halfuur. 12.15 Schlager- muziek en gr.pl. 1.45 Zenderverz. 2.Voor de vrouw. 3.Gr.pl. 4.Solistenconcert en gr.pl. 6.— Lezing. 6.15 Gr.pl. en reportage. 7.15 Lezing, grpl. en causerie. 8. Orkestconcert. 8.30 Vaz Dias. 8.35 Pianorecital. 8.50 Orkestconcert 9.15 Lezing. 9.30 Orkestconcert 10.15 Pianorecital. 10.30 Vaz Dias 10.35 Gr.pl. 10.45 Schlagermuziek 11.3012.Gramofoonplaten. DAVENTRY, 1500 M. 10.35 Mor genwijding. 11.20 Gr.pl. 12 20 Sted. Orkest Whitby olv F. Gomez, mmv. S. Erringtonu, viola. 1.20 Orgelspel E White. 2.05 Midi. Studio-orkest olv. F. Caotell, mmv C. Hedges, tenor. 3.20 Sted. Orkest Torquay olv. E. W. Goss, mmv. E Hooke, sopraan. 4.50 Het Bronk- hurst-Trio mmv. V. Nicholls, so praan. 5.35 Kinderuur. 6.20 Ber. 6.50 BBC-orkest olv. J. Lewis, mmv. F. Sale, bariton. 7.50 Trio concert. 8 20 BBC-Symph.-orkest o. 1 v. Sir Henry Wood, mmv. H. Luikkonen, sopraan. 10.Ber. 1020 Revue-progr. 11.201220 Lew Stone en zijn Band. PARIJS (RADIO-PARIS), 1648 M 7.20 en 8.20 Gr.pl. 12.20—2.20 Symphonie-orkest olv. André. 7.05 Gr.pl 8.20 „Le révizor', spel naar Gogol. 10.50 Dansmuziek. KALUNDBORG. 1261 M. 12.20 2.20 Strijkorkest olv. Andersen. 3.20—5.20 Omroeporkest olv. Ree- sen. 810 Koorconcert olv. J. Foss. 8.50 „Onweerslucht", spel van Strindberg. 10.35 Omroeporkest o. I. v. Mahler. 11.20—12.50 Dans muziek. KEULEN, 456 M. 5.50 Gr.pl. 6 45 Orkestconcert. 10.30 Concert. 12.20 Omroepkwintet. 1.20 Werag- kamerorkest olv. Hartmann. 4 20 Uit Berlijn: Omroepkleinorkest olv. Steiner. 7.20 Gr.pl. 8.30 Concert m m v. orkest en solisten 9.20 „Alte „Alte Götter", triiogie van J. BehrensTotenohl. Muziek van W. Mailer. Muzik. leiding: Kühn. ROME, 421 M. 8.30 Gr pl. 9.05 Concert mmv. cello, piano en tenor. Hierna radiotooneel. 10.35 Dans muziek. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 1.30—2.20 Salon- orkest. 2.20—7.50 Rep. wielerwed strijden en gr.pl. 8.20 Opera-con cert mmv. solisten. 9.20 Omroep- symphonie-orkest. 10.3011.20 Gr. pl. 484 M.: 12.20 Salonorkest. 1.30 Kamermuziek. 1.552.20 Gr.pl. 5.20 Kamermuziek. 6 35 Gr.pl. 7.05 Salonorkest. 8.20 Omroeporkest m. m. v. zangsolist. 9.35 Omroepsym- phonie-orkest. 103011.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M- 8.30 Gr.pl. 9.05 „Hockewan- zel", spel van Kaergel. 10.20 Ber. 10.50 Sportpr. 11.05 Weerbericht II.20^12.20 Uit Breslau: Om- roepkwartetconcert GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Lond. Reg. 10.3510.50, Daventry 10.50— 2.20, Lond. Reg. 12.20—15.20, Daventrv 15.20— 17.35, Lond. Nat. 17.35—1920, Daventry 19.20—24. Lijn 4: Keulen 10.3016.20, Berlijn 16.20-17.20, Keulen 17.20 —19.20, Frankfort 19.20—20.20, Hamburg 20.2024.—. gerst van 3.50 op f 2.50. In verband met de verlaging van de dena- turatie-vergoeding voor rogge moet ook de monopoliewinst op ongedenatureerde rogge verminderd worden van f 5 op f 4.50. Door óe Akkerbouwcentrale zullen maat regelen worden genomen, opdat de voor be paalde groepen van belanghebbenden hieruit ontstane financieele nadeelen zullen worden vergoed. Daaromtrent zullen nadere mede deelingen worden gedaan. Er wordt óe aandacht op gevestigd, dat het bedrag, dat door deze verlaging wordt bespaard, niet van dien aard is, dat er een verlaging der monopoliewinst van 1.50, welke bij den invoer van alle granen wordt geheven, uit kan voortvloeien. De verlaging zou slechts een gering percentage van dit bedrag kunnen zijn. Intusschen is de minister niet voornemens het op deze wijze gewonnen bedrag aan hoogeren steun op andere pro ducten uit te keeren, maar wel zullen de geldmiddelen van het Fonds het nu beter mogelijk maken, maatregelen te treffen om Óen steun op andere producten op de be reikte hoogte te houden. Overigens zal tegenover een verminderd steunbedrag in de toekomst op de begrooting een geringer bedrag aan inkomsten kunnen staan. BROEK OP LANGENDIJK. Bollenveiling. Op de Vrijdagmorgen gehouden bloem bollenveiling waren een zestigtal partijen meer aangevoerd dan verleden week. Voor het meerendeel waren het die soor ten, welke niet meer door de export worden opgekocht, zooals Murillo, Will. Copland, enz. De belangstelling voor de veiling van hedenmorgen was dan ook niet bijzonder de zondaar, wiens oogen op het laatste mo ment geopend worden voor de dwaasheden, die hij in zijn jeugd bedreven heeft, den tijd, dien hij met wereldsche vermaken heeft laten verloren gaan, en het zijn Gods geboden en niet de wetten, door menschen opgesteld, die ik u dring te eerbiedigen. Maar ik vertrouw, dat deze woorden niet noodig zijn. U zult uw plicht al vervuld, de groote opoffering al volbracht hebben. Moge God het u beloonen en moogt gij niet vergeten voor mijn ziel te bidden! Deze regelen waren geschreven met een keurige vrouwenhand en alleen de „U" aan het slot was met moeite neergezet, blijkbaar door dengene, die den brief gedicteerd had. Toen ik dien gelezen had, keek ik naar Jadwiga en zij naar mii en naar haar moe der, die ons beiden gadesloeg. Er verliep een minuut, zonder dat wij één van drieën een woord zeiden. Ik was nog niet tot een duidelijke slotsom gekomen van de beteeke- nis van het gelezene. „Ik begrijp het niet", sprak Jadwiga ein delijk langzaam. „Niet? Het is toch duidelijk genoeg. De schrijver van dezen brief is dezelfde per soon, aan wien deze drie waren gericht", zei madame Zielinska met een blik naar de pa pieren, die zij op den schoot had liggen. „Maar waar komt deze dan vandaan?" „Dat zal ik je vertellen: na den dood van je vader heb ik dien gevonden. Zoodra ik mij geestelijk en lichamelijk weer eenigszins hersteld voelde, heb ik allereerst zijn papie ren doorzocht. Iedereen zei, dat hij krank- groot. Slechts enkele handelaren waren aan wezig, terwijl ook ds kweekers in zeer gering aantal waren opgekomen. Over het algemeen was er zoo goed als geen handel. Een partijtje van de bollen, welke nog van de vorige veiling stonden, Rev. Ewbanks z 11 werd nog verkocht voor den minimum prijs van 0.90 per 100 K G. De rest van die oude bollen liep door, zoodat deze door de keurmeesters zullen worden gekeurd en bij goedkeuring door de veilingen zullen worden opgeslagen. Van de nieuw-aangevoerde bollen werden ook slechts enkele partijen van de hand ge daan. Inglescombe Yellow, geb. en ongebl. z 9 werden verkocht voor 0.30 per 100 stuks. Queen of the Pink z 9 bracht 0.45 op. Plantgoed was nog heel weinig aan den markt. 190 KG. Will Pitt 7 vond een kooper voor 0.11 per K.G. Bij tweede aanbieding konden de nieuw- aangevoerde bollen evenmin worden afge zet, zoodat deze ook wel voor rekening der regeering zullen komen. De laatste veiling van leverbare bloem bollen en plantgoed zal Vrijdag 14 Septem- worden gehouden. Verkrijgbaar bijN. V. Alkm. Rijwiel Cen trale, Ridderstraat 68; Klaas Dik, Ritse voort 17Herm. de Graaf, Zijdam 89 J. C. Mulder, Zilverstraat 8; Piet Obdam, Seharloo 20. zinnig was geweest en ik hield mij maar of ik dit óók geloofde, maar in waarheid was hier niets van aan. Er moest een andere ver klaring bestaan voor zijn gedrag en ik had geen rust eer ik iedere letter, die hij had achtergelaten, nauwkeurig gelezen had, in de hoop, dat ik daardoor een aanwijzing zou krijgen. Eindelijk vond ik die ook, ech ter niet uit zijn brieven, maar tusschen de bladeren van een boek, dat achter tusschen een plank geraakt was. Daardoor juist viel mijn oog er op, een paar maanden na zijn dood. Het was zulk een gewoonte bij mij geworden, om ieder papier na te kijken, dat ik in handen kreeg, dat ik dit dan ook on middellijk las, en toen begreep, dat hierin het geheim van zijn dood lag. Toch was het mij enkel een bewijs, dat hij in zijn jeugd iets onteerends had gedaan waarin die daad bestond, kon ik slechts vermoeden; ik zie nu, dat ik niet ver van de waarheid af was, want ik heb dikwijls gedacht, dat het iets zou zijn in verband met het spel. Ja, ik ben niet zoo dom als de menschen dit over het geheel wel meenen!" Er viel een krampachtig samentrekken van haar mondhoeken waar te nemen, wat waarschijnlijk een glimlach moest bedui den. Jadwiga was tegenover haar moeder gaan zitten en hield ernstig den blik op haar ge richt. „Het geheim van zijn dood?" herhaalde zij. „Hoe verklaart dit nu: het geheim van zijn dood?" (Wordt vervolgd)

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 5