DREIN DRENTEL EN PIET PRIKKEL. !Pco(unciaat Tluuws HEILOO. ZIJPE. LANGENDIJK. DE RIJP. HEEMSKERK. STOMPETOREN. HOORN. BEVERWIJK. UITGEEST. In het afg-eloopen jaar zijn een twintigtal zaken aanhangig gemaakt voor de eerstge noemde commissie, die alle tot een bevredi gende oplossing hebben geleid. Er zal worden gepoogd ook voor de om geving van Alkmaar en van Purmerend der gelijke commissies te vormen, waarvoor spr den steun der afd. H. M. v. L. inriep. Spr. weidde nog uit over de beteekenis van den steun, die de groote vereeniging voor vee-arbitrage zoo noodig verleent in geval len, dat een overeenkomst in geschillen moeilijk is te bereiken. De voorzitter zegde toe, dat nogin- gen om hier een commissie als bedoeld te vormen een gunstig onthaal zullen vinden Werkverschaffing Devoorzitterlas een schrijven voor waarin in overweging werd gegeven om voor noodige werkzaamheden de hulp van de overheid in te roepen ter uitvoering in werkverschaffing. Voornamelijk werden hiermee bedoeld werken voor wegen en wa terafvoer. De heer E. Dz. O o v e r s legde er den nadruk op, dat hiermee in de eerste plaats objecten ter werkverruiming bedoeld worden. Het hoogheemraadschap heeft met den bond van waterschappen reeds verschillende wegen voor verbetering bestemd, indien dat werk in werkverschaffing zal kunnen ge schieden. De heer J. S w a a g vroeg of de Berger vaart in samenwerking met Uitwaterende Sluizen zou kunnen worden verbeterd op deze wijze. De heer E. Dz. Govers antwoordde be vestigend en noemde als voorbeeld wegen In de banne Nieuwe Niedorp. De voorzitter noemde nog de Eg- mondermeer en den Oudorperpolder, waar nog veel aan de wegenverbetering en water afvoer gedaan kan worden. De heer Blom merkte op, dat de circu laire eigenlijk de grootste beteekenis krijgt bij verlaging van het peil in een polder, waardoor de slooten met eenzelfde aantal centimeters moeten worden uitgediept. Strijkgeld. Besproken werd nog een circulaire van het hoofdbestuur over het bij verkoopingen van grond enz. gevolgde systeem van beta ling van strijkgeld. Met voorbeelden werd duidelijk gemaakt, dat dit leidt tot onge- wenschte prijsopdrijving, reden waarom het hoofdbestuur een enquête instelt, die eindigt op 30 Sept. De heer S w a a g vond de kwestie zeer moeilijk te regelen De heer H a 1 f f betoogde, dat het wel wat onbillijk is, dat het strijkgeld alleen dient het belang van den verkooper. Moet er niets gedaan worden ten behoeve van den kooper? Devoorzitter vond het strijkgeld systeem uit den booze. Geruimen tijd werd over dit systeem nog gesproken, waarbij ontkend werd, dat het be teekenis heeft ter bepaling van de waarde der perceelen. Verschillende voorbeelden werden aangehaald. De voorzitter adviseerde als de meening der afdeeling te kennen te geven, dat het strijkgeld-halen dient te worden af geschaft. Met bijna aller instemming werd aldus besloten. Collectieve contracten. Ingekomen was een circulaire over de ar beiders en de landbouw-crisismaatregelen, welke reeds is opgenomen in het Landbouw weekblad. Devoorzitter stond afwijzend tegen over de kwestie, omdat dan de vrijheid van den boer te veel aan banden zou worden ge legd. De heer Blom meende, dat men de zaak toch onder oogen moet durven zien. De voorzitter zou geen adhaesie willen betuigen; dwang is niet noodig, ei zijn werkgevers te over, die hun arbeiders vele jaren lang hebben kunnen houden. De heer E. Dz. Govers vreesde, dat een collectief arbeidscontract den werkgevers zou kunnen worden opgedrongen zonder dat zij het wenschen. Beter vond spr. het, om waakzaam te zijn om zoo noodig een werkgeversorganisa tie te stichten. Voorts was nog ingekomen een opwekking van het hoofdbestuur tot het werven van leden. Voor kennisgeving aangenomen. Rondvraag. De heer Bruin besprak het graanmono- polie der regeering en betoogde, -dat een bloeiende graanbouw een belang is voor het land. Hierna volgde sluiting der vergadering. HET TEXELSCHE SCHAPEN- STAMBOEK IN NOORDHOLLAND. 20 AUG. 1909-20 AUG. 1934. (Slot.) Tijdens 1914—1918 werd de Nederland- sche wol door de Nederlandsche regeering opgevorderd, aanvankelijk zonder prijsver schil, in verband met de kwaliteit, maar na veel, zeer veel moeite, dank zij de in 1914 op gerichte Vereeniging tot Verbetering van den Wolhandel in Noordholland, slaagde men er tenslotte in een soort uitbetaling op kwa liteit te verkrijgen. Het bleek toen, dat, al was de wolvacht van een Texelaar lichter dan van een Lincoln, het prijsverschil per K.G. voortvloeiende uit de zooveel fijnere kwaliteit, van dien aard was, dat een Texel- wolvacht gemiddeld meer opbracht. Deze gang van zaken in de schapenfokke rij was oorzaak, dat 19 Februari 1926 be sloten werd de naam „Noordholl. Schapen- fokvereeniging" te veranderen in „Het Te- xelsch Schapenstamboek in Noordholland'' Wel werd aan enkele fokkers, die het Lin coln- en Wensleydale-tyoe wenschten te handhaven, gelegenheid gegeven bij het stamboek aanges'oten te blijven en de regis tratie op den ouden voet voort te zetten. De kwaliteit van het Texelsche schaap is xn den loop van de 25 jaren, welke het stamboek thans heeft bestaan, voortdurend beter geworden. Was het aanvankelijk een schapenras van betrekkelijk locale beteeke nis, het is in die 25 jaar geworden een ras van nationale beteekenis, terwijl bovendien fokmateriaal onder meer is geëxporteerd naar België, Frankrijk, Spanje, Z.- en Midden-Amerika, Cuba, N.O.-Indië. De belangrijkste tentoonstellingen, die in den loop van de afgeloopen 25 jaren mede heb ben gewerkt om de aandacht op de kwaliteit van dit schapenras te vestigen en zulks nog doen, zijn: De jaarlijksche schapenfokdag te Den Burg op Texel: de jaarlijksche tentoonstelling in Septem ber in Alkmaar, van de Hollandsche Mij. van Landbouw; de rammenverkoopdag in September te Hoorn, georganiseerd door het stamboek; de Haagsche Nationale landbouwtentoon stelling in 1913 en 1928 en de internationale schapententoonstelling in 1928 te Antwerpen. De snelle verbetering van de schapenfok kerij in Noordholland is voor een niet onbe langrijk deel mede te danken aan de nauwe samenwerking met de in 1914 opgerichte Vereeniging tot Verbetering van den Wol- handel. Deze vereeniging toch zorgde na 1918 voor de sorteering en verkoop van de wol van de leden. Juist deze sorteering en uitbetaling naar kwaliteit was zeer in het voordeel van het Texelsche schaap. Waar elk schapenras, wil het op eenige zuiverheid bogen, en dus recht hebben op den naam ras, mede wordt gekenmerkt door een bepaald woltype (fijnheid, meer of min der geslotenheid, glans, sterkte, kleur enz.) is het de Wolvereeniging geweest, die de praktijk het woltype van de zuivere Texe laar heeft leeren kennen. Sedert 1920 is in samenwerking met de Wolvereeniging de mogelijkheid geschapen, de stamboekrammen te laten controleeren op wolproductie (kwaliteit, gewicht enz.) In 1928 is deze wolkeuring uitgebreid met col lecties van 4 vachten van 1-jarige (collecties van 4 vachten van 2-jarige ooien sedert 1930) van een ram en 4 vachten van oudere rammen van één eigenaar. Deze wolkeuring omvatte dit jaar op Texel 108 vachten en te Alkmaar 421. Waar het aantal leden van de Wolvereeniging veel grooter is dan van het stamboek, ligt het voor de hand, dat de sorteering en uitbeta ling naar kwaliteit bij de niet-stamboekle- den de prikkel heeft opgewekt stamboekfok- materiaal aan te schaffen, wat de verkoop waarde zeker gunstig heeft beïnvloed. Zor gen de fokkers met behulp van het stamboek voor liet gewenschte exterieur, aan de wol- verkoopvereeniging danken zij de selectie basis voor de wolproductie. De verbetering van de wolproductie moge blijken uit onderstaande cijfers: 1923 1932 aantal gecontroleerde rammen 112 148 gemiddelde gewicht vacht in K.G. 5.5 6.62 kwaliteit prima 27.7 43.9 pCt. van het eerste 59.8 54.7 aantal tweede 12.5 0.7 vachten abnormaal 0.7 Wij willen dit verslag niet beëindigen zonder een paar namen van de vele personen te noenjen, die belangrijke diensten aan het stamboek en dus de schapenfokkerij hebben bewezen. Wij moeten dan beginnen met den heer C. Nobel, thans te Haarlem, oud-Rijks- landbouwconsulent voor N.H., eere-lid van het stamboek, die zooals wij in den aanvang reeds meldden, de persoon was, die als lid en rapporteur van laten wij iinaar zeggen „kruisingsproevencommissie" van Hollands Noorderkwartier, den eersten stoot tot de oprichting van het stamboek heeft gegeven. Prof. dr. L. Bakker, thans te Wageningen, aan wien tijdens zijn functie van Rijksvee teelt-consulent voor Noordholland in de ja ren 19161921 mede de eer toekomt, van het aangeven van de goede koers na de min of meer onvermijdelijke periode van systeem loosheid. Tenslotte vooral de heeren H. W. Kuhn te Naarden, voorzitter van 1919 1922, 1924—1929; E. Dz. Govers te Alkmaar die als eerste Inspecteur van het stamboek optrad in de jaren 1909—1915, hij werd op gevolgd door den huidigen inspecteur, den heer J. Sijp Jr. De heer Govers heeft boven dien gedurende 9 jaren als voorzitter van het stamboek de leidsels in handen gehad (1914—1918, 1923, 1928, 1932 tot heden) en via zijn functie van secretaris van de N.H. Vereeniging tot Verbetering van den Wol- handel, is het nauwe en onontbeerlijke con tact van het stamboek met deze vereeniging meteen verklaarbaar. Gedurende de vele jaren, waarin de heer Govers belast was en nog is met de dagelijksche leiding eenerzijds van het schapenstamboek, hetzij in functie van inspecteur, voorzitter of bestuurslid an- derszijds, als secretaris van de Provinciale en Nationale Wolvereeniging, heeft deze zich ontwikkeld tot de eerste deskundige in den lande op het gebied der schapenfokkerij. De namen Govers, Sijp en Schapenstamboek zijn heden ten dage onafscheidelijk aan elkaar verbonden. Het Texelsche Schapenstamboek voor Noordholland heeft 20 Aug. j.1. een kwart eeuw afgesloten waarop het met groote vol doening kan terug zien, opgezet met de be doeling meer speciaal in het belang van de schapenfokkers in Noordholland werkzaam te zijn, is het succes zeker van nationale be teekenis geworden. De Rijksveeteelt-consulent, L. DE VRIES. DE LANGENDIJKER GROENTEN- VEILINGEN. Voor dezen tijd van het jaar was de aanvoer van aardappelen aan de beide groo te Langendijker groentenveilingen nog van beteekenis. De prijzen zijn redelijk te noe men, ofschoon men, bij het bepalen van het financieele resultaat niet mag vergeten, dat alleen aardappelen van de consumptiemaat worden verkocht en die, welke boven en be neden die maat liggend, buiten die prijzen vallen. Blauwe Eigenheimers brachten 4.30 tot 4.60 op, met enkele uitzonderingen daarboven en daar beneden. Voor blanke werd ongeveer dezelfde prijs betaald en ook voor blauwe aardappelen week de prijs wei nig van de genoemde sorteeringen af. Duken, die uitsluitend voor den export werden ge kocht, liepen nog al sterk in prijs achteruit, n.1. van 2.60 tot iets beneden 2. Trou wens voor alle aardappelen werd de stem- ming op het laatst der week slapper. Schot- sche muizen werden vor 4 30 tot 4.70 verkocht. Voor pootaardappelen was flink vraag, doch de exporteurs durfden den aan koop slecht aan, bevreesd als zij zijn voor richtige betaling. De betalingsmoeilijkheden, die Duitschland in den weg legt, werken zeer nadeelig op een gezonden handel met dat land. De aanvoer van wortelen en bieten was gering. Voor beide waren de prijzen slecht. De mooiste kwaliteit bieten bracht 180 tot 2 op, overigens 0.60 tot 1. Peen werd verkocht voor 1 tot 1-10 voor de mooie groote, de andere bracht 0.60 of 10 a 20 cent meer op. De bloemkool was duur, althans voor eer ste kwaliteit. Aanvankelijk werd voor deze tot 18 voor de grootste besteed: iets lichtere bracht 10 tot 16 op. Tweede soort was echter weinig in trek, zoodat voor de groot ste niet meer dan 3 kon worden bedongen. Een deel werd voor 1.80 tot ruim 2 ver kocht. Bloemkool werd uitsluitend aan de veiling te Broek aangevoerd. Van de verschillende koolsoorten werden in de afgeloopen week maar geringe hoeveel heden aangevoerd. Toch waren de prijzen aan den lagen kant. Voor de mooiste roode kool van het meest gewenschte gewicht werd bij uitzondering 3 betaald, de meeste van die soort en kwaliteit bracht echter maar 2.60 tot 2.80 op. Voor groote, eerste kwaliteit, werd 1.30 tot f 1 80 betaald. Het afwijkende goed bracht 1 op of 1 tot 2 dubbeltjes meer. Voor de mooiste gele soort van 2Vs tot 3 pond werd 3 tot 3.40 betaald, enkele uitzonderingen boven dien prijs daargelaten. Groote kool werd voor 1.80 tot 2 ver kocht, afwijkende kwaliteit voor 1.30 tot 1.70. De aanvoer van witte kool was grooter dan de laatste weken, daar de fabri kanten van zuurkool meer afnamen. Ruim 50 spoorwagens van deze kool kwamen aan de beide veilingen. Zij wordt verkocht voor 1 tot 1.50. Aanvoeren van extra-kwali teit brachten 1.60 tot 1.80 op. Buitengewoon slecht liep het met de toma ten, nog slechter dan de lar/'te weken, toen men meende het dieptepunt te hebben be reikt. Voor de mooiste A-kwaliteit werd nu zelfs niet meer dan 2.50 betaald, voor B een paar dubbeltjes meer en voor C 2. CC is onverkoopbaar. Ook voor druiven worden veel te lage prij zen besteed. Alicante bracht 23 tot 25 op, Frankenthaler 27 tot 34. Op het enid der week werd de stemming lusteloozer. Met den aanvoer van zilveruien loopt het op z'n eind. Het zijn nu bijna uitsluitend gele uien welke worden aangevoerd. De ex portmoeilijkheden doen zieh in ernstige mate bij dit product gelden, zoodat de prij zen te wensctxen overlaten. Grove uien wer den voor 1.60 tot 2.80 verkocht, naar ge lang van kwaliteit; drielingen voor 1.90 tot 2.10 en nep voor 2.30 tot 2.80. Het eenige product, dat een goeden prijs opbracht en waarvan de teelt goed genoemd kan worden is boonen. Spercieboonen, pri ma kwaliteit, brachten 12 tot ruim 15 op. Overigens werden ze voor 7 tot 11 verkocht. Voor snijboonen werd 5 tot 7 betaald voor prima kwaliteit; de andere brachten 4 tot 5 op. 'Zondag was het de groote dag van de Patronaten en Congregaties van het district Alkmaar. Bij honderden trokken de jongens en hunne geleiders op naar O. L. Vr. ter Nood. 's Morgens werd een stoet geformeerd en met kleurige banieren voorop, toog men ter bedevaart. Het doel is goed. Het 6chijnt de bedoeling te zijn de Jongens voor de verleiding van de kermis te be hoeden. Althans in Heiloo had men een program in elkander gezet dat er mocht zijn. Mooie spelen en gulle tractatie was hun deel. Vele ouders waren getuige van de feestelijkheden op het sportter rein. *De Bond van Arbeiderstooneel- vereenigingen hield Zondag een hijeen- komst in „De Rustende Jager". De Ge westelijke Landdag, welke in de bedoe ling lag te houden in het Gemeentelijk Muziekpark, kwam door het ongunstige weer te vervallen. De voorzitter opende om half 12 en heette de vele aanwezigen welkom. Na de opening gaf „Kunst na Strijd" van Krommenie een stukje strijdtooneel ten beste. Hierna kwam de Ver. „Wording" van Amsterdam. Deze opende met een ouverture waarna stuk jes over strijdtooneel. Daarna gaf de literaire commissie een beschouwing over strijdtooneel, waarna gedachtenwisseling volgde. Ten 'slotte gaf „Falkland" den één- acter „Zijn Wensch", van J. Rossen- bacher. Omstreeks 4.30 uur ging men uiteen. *De heer A. van Iperen, rijksveld wachter met standplaats St. Maartens brug, is overgeplaatst naar Callantsoog. *Naar wij vernemen zal dit jaar weer een cursus worden gehouden door de vereeniging ter bevordering van het Vakonderwijs in Westfriesland. Naast het gewone onderwijs zal bij voldoende deelname les worden gegeven in werk tuigkunde, scheepsbouw en behande ling van motoren. 'Tengevolge van de door de Winke liersvereniging gehouden enquête bij bakkers, sigarenwinkeliers enz., of men gevoelde voor een verruiming van den verkoop op Zondag is door ver scheidene winkeliers aan het bestuur verzocht, deze verruiming te willen be vorderen. Het bestuur zal deze verzoeken aan de gemeentebesturen doen toekomen. Zondagmiddag weiden alhier op het R. E O.-sportterrein voor de leerlingen van de R.K. Parochiale school kinderfeesten ge houden. Ofschoon het in de morgenuren flink had geregend, was het terrein vrij goed en hebben de kinderen den verjaardag van H. M. de koningin feestelijk kunnen herden ken. Vrijdag waren deze feesten door de natte weersgesteldheid uitgesteld. Zondag werd alhier de 43ste tentoonstel ling van „Floralia en Huisvlijt" gehouden. Verschillende mooie planten en bouquetten werden ingezonden, terwijl op het gebied van huisvlijt ook eenige aardige voorwerpen ten toon werden gesteld. Ofschoon thans minder dan andere jaren aanwezig was, vormde de tentoonstelling toch een aardig geheel. B. en W. dezer gemeente hebben den heer KI. Blokdijk aangewezen als eerste wet houder, die derhalve den burgemeester bij ontstentenis en afwezigheid vervangt. Wateronttrekking uit de Heemsker ker, Wifk aan Zee'èr en Castricum- mer duinen. Over dit onderwerp hebben wij al eens eerder in onze courant melding gemaakt. Thans hebben 400 belanghebbende eige naren en huurders van gronden woonachtig in de gemeenten Wijk aan Zee en Duin, Castricum en Heemskerk een adres gezonden aan Ged. Staten met verzoek om financieele steun voor nog dezen winter te treffen maat regelen, die watertoevoer zullen brengen naar genoemde gronden, welke voorheen ruimschoots voorzien werden door het af zakkende duinwater en welke gronden niet voorzien kunnen worden van polderwater. Daar het IJselmeer en dus ook het Nd.Z kanaal in de e.k. jaren nog een te hoog zoutgehalte hebben en het zoetwater van het binnenmeer te Uitgeest niet zoo gemakkelijk naar het Westen kan gevoerd worden, zijn adressanten, welke door deskundigen zijn voorgelicht, van oordeel, dat de gemakkelijk ste oplossing zou zijn het plaatsen in elk der 3 gemeenten van een Dieselmotor-installatie met gelegenheid voor verdere verspreiding, waarmee de bovenbedoelde bedreigde gron den zullen gevoed kunnen worden. De daaraan verbonden kosten wil men zooveel doenlijk doen dragen door die licha men, die de oorzaak zijn dezer waterverarm- de gronden. Herinnerd wordt voorts nog aan de eer tijds zoo vruchtbare gronden in de Breesaap nabij het kanaal. Deze gronden zijn zoo danig verarmd als een gevolg van de ont trekking van enorme hoeveelheden water door het Pompstation der Wijk aan Zeesche waterleiding en door de Kon. Ned. Hoog ovens en Staalfabrieken en die der papier industrie. Alleen de laatste gebruikt zooveel water als noodig is voor 12.000 gezinnen. Ook Castricum e.o. ondervindt reeds de schadelijke gevolgen der drinkwatervoor ziening. Het moet in het belang van heel Kenne- merland worden geacht hierin zoo spoedig mogelijk verandering te brengen. Op de boerderij van den heer Jb. Govers Kzn. aan de Noordervaart werden Donder dag en Vrijdag de laatste lessen gehouden van den mulkcursus, welke was georgani seerd door de afdeeling Schermeer en Scher- merhorn der L.T.B. en de afd. Schermeer der Holl. Mij. van Landbouw. De leiding van dezen cursus was in handen van den heer P. de Geus Jzn. en de heer Govers had zijn veestapel hiervoor geheel belangloos be schikbaar gesteld. 't Was een mooi gezicht het groote koppel witkop-koeien bijeen te zien. Ziet men dit veebeslag veel in Groningen en Zuidholland in Noordholland is dit een unicum. Door negen leerlingen was aan den cursus deelge nomen. De examencommissie bestond uit de heeren dr. L. T. C. Scheij en F. Groot uit Hoorn, J. J. van Schie uit Haarlem, K. Kos ter te Midwoud en P. de Geus te Stompeto- ren. Voor men begon te melken, werden de uier en de omringende deelen grondig gerei- nigd, terwijl de eerste 6tralen der melk apart werden gehouden. Deze melk is rijk aan bac teriën en bevat zeer weinig vet. Veel aan dacht werd geschonken aan het regelmatig en krachtig melken, de manier van uitmel- ken en de vingerstanden. De melk welke on deze manier werd gewonnen is van zeer goede kwaliteit en goed houdbaar. Na af loop deelde de heer J. J. van Schie den uit" slag van den cursus mede. Aan vijf leerlin" gen kon het diploma worden uitgereikt dit waren de heerenW. Appelman, H. van' der Hulst en M. Klerk Czn. te Stompetoren, J de Git te Schermerhorn en T. Kraakman te Akersloot. Aan het slot kreeg de leider de heef P. de Geus, een woord van dank, want deze had door zijn tactvolle leiding veel tot het welslagen van dezen cursus bijgedragen De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Westfriesland vergaderde Zaterdag on der leiding van den voorzitter, den heer M A. Emmerling, in de raadzaal te Hoorn. Aan het Comité ter herdenking van het 450-jarig bestaan der week- en jaarmarkten te Purmerend is een verguld zilveren medaille beschikbaar gesteld voor elk der volgende tentoonstellingen: vee-, bloemen- en zuivel- tentoonstelling en tentoonstelling voor tuin bouw- en akkerbouwproducten. Aan het Pelikaan-comité werd ten bate van het Nationaal Luchtvaartfonds een subsidie verleend van f 25. Aan den directeur-generaal der P. T. en T. zal worden verzocht, stappen te doen, die er toe kunnen leiden, dat. althans wat 'den Europeeschen luchtpostdienst betreft, alle brieven op de vlugste wijze worden verzon den zonder betaling van extra porto. Van de gemeentebesturen van Edatn en Hoorn was een schrijven ontvangen inzake de verruiming van den Zondagverkoop, jn verband met de laatste wijziging van de Wet op de Winkelsluiting. Miet het oog op de uit- eenloopende gevoelens in de Kamer daar omtrent, besloot deze zich van een uitspraak te onthouden. Aan den heer S. H. A. Esser werd op diens verzoek om gezondheidsredenen op de meest eervolle wijze en onder dankbetuiging voor de vele aan de Kamer bewezen diensten tegen 1 October a.s. ontslag verleend als secretaris. Tot diens opvolger werd benoemd de heer dr. G Drossaart van Dusseldorp te Wasse naar. no. 1 der voordracht. Geslaagd zijn voor het examen zieken verpleegster, diploma A, opleiding St. Jans Gasthuis de zusters G. C. Kuys en H. de Graaf. Afgewezen één. De tuinders stellen in het oploopen van de uienprijzen niet veel vertrouwen, wat wel blijkt, dat er tegen het tegenwoordige prij». peil, hetwelk toch maar zeer matig mag wor den genoemd, reeds vrij veel aanbod1 los komt. Gelijk bekend is, heerecht op alle blo» bollenveilingen een stugge handel, t Zou d\» een vreemd verschijnsel heeten wanneer wij van de te Beverwijk gevestigde markim nu juist het tegendeel konden schrijven. Naast de gladiolen vallen ook nog dc irissen buiten het saneeringsplan, zoodat deze nog aan geen minimumprijzen onder worpen zijn. De teelt van Irissen is in de duinstreek nogal van beteekenis en niettegenstaande de oogst maar middelmatig was, is de handel ook in dit artikel nog stug. Op de veiling van Vrijdag in t Centrum werden reeds de eerste plantgoedtulpen in dit seizoen aangevoerd en wel van het soort Artus. De inbreng betrof 68 L., welke 29 be* somde. Voor Iris Imperator in div. maten werd be taald 3—30 ct.; Ant. Mause 6—8, 5—17 ct.; Wedgwood 10 op 1-20; 910 f 1; 8—9 50 ct. Zondag heeft het harmoniecorps Onder linge Oefening alhier deelgenomen aan het concours te Halfweg en nam het voor de eerste maal deel in de 3e afdeeling. Het wist beslag te leggen met 309 punten op een eer sten prijs. Voor het corps en voor den directeur, den heer A. de Vries van Zaandijk zeker een mooi succes. Zaterdag had op den Middelweg alhier een ernstige aanrijding plaats die gelukkig betrekkelijk goed is afgeloopen. De heer K., die met zijn auto in de richtiftf van station reed, kwam een motorrijder, d» (j heer T. tegemoet. Hiervoor moest de btef K. eenigermate uitwijken, doch deed dit t°° gering, dat de heer T. ternauwernood P* passeeren, met het gevolg, dat een aanrijd®? plaats had. Hierbij viel de heer T. op o® grond, doch bezeerde zich gelukkig niet al ernstig, de motor evenwel was zwaar W schadigd. 143. Enkele oogenblikken later kwam hij terug met een electrisch kacheltje, dat hij vlak voor Drein neer zette. Piet draaide het knopje aan en nu zond hc: ka- cheltje zijn heete stralen recht iu het gezicht van Drein Drentel. 144. Toen Drein 5 minuten later ontwaakte lag J bijna te smelten. „Dat heeft die leelijke Piet g«daa> dacht Drein, „maar daar zal hij geen plezier van ben". En hij deed gewoon of hij door sliep.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 6