3iunst ch Wetenschap falnutieuws Jladiomeuws Spoct J-Udscfieiften 35-aekett K.V.K.V. wint de „Zilveren Kaasdragers". Uitstekendgesiaagde seriewedstrijden K orfbal. De jaarlijksclïe algemeene vergadering v. d. N.h.V.B. De feestweek tei jyedachtenis van bet 50- jarig bestaan van de r.-fc. kerk is Zondag begonnen. Het altaar en het gebouw rijn op bijzonder mooie wijze door de parochianen met bloemen versierd, terwijl ook de toe gangspoort versierd werd. iVs Zendag is de groote dag van bet feest en^dan zal ook de bisschop tegenwoordig CASTRICUM. ^ind€ ,van badseizoen is aange- pveTa' ziet men de menschen ver trekken. terwijl het dagelijksche bezoek zeer miniem is geworden. Het kampeerterrein op het provmciaa. landgoed, bevattende in be- gm Augustus een 500-tal tenten is bijna ge- Z'^n n0g tkntal ten" ten aanwezig. Ook aan zee was het vorige week reeds ™rïr,mmdf meer omdat het 3ÏÏ ook niet bijzonder meewerkte. WEER NAAR DEN KARAKORUM. Een nieuwe expeditie van het echtpaar Visser. Reuter verneemt uit Simla in Britsch.- Indië: De bekende Nederlandsche ontdek kingsreiziger, dr. Ph. C. Visser, consul- generaal van Nederland, heeft het voor nemen te kennen gegeven, het volgend jaar zijn vierde expeditie naar het Ka- rakorumgebergte in Noord-Kashmir te ondernemen. Evenals bij vorige gelegenheden, zal hij worden vergezeld door zijn vrouw, die een bekwaam bergbeklimster en op botanisch gebied zeer deskundig is. Dr R Wyss, de bekende Zwitsersche geo loog, zal eveneens weer deel uitmaken van de expeditie, waarvan het doel is, een deel van den Karakorum te explo- reeren, waar tot dusver nog geen blan ken zijn doorgedrongen, en dat derhalve nog niet in kaart is gebracht. De Britsch-Indische regeering heeft zich bereid verklaard, de expeditie op alle mogelijke wijzen behulpzaam te zijn, en het is waarschijnlijk dat een Engel- sche deskundige op het gebied der car- tographie door den heer Visser zal wor den uitgenoodigd hem te vergezellen. De heer Ph. C. Visser zelf houdt zich meer in het bijzonder bezig met glaciologie en meteorologie, zoodat op verschillende wetenschappelijk gebied belangrijke ont dekkingen verwacht kunnen worden. De vorige expedities van de Vissers vonden plaats in 1922, 1925 en 1929/1930. De re sultaten hiervan zijn vastgelegd in drie werken, die eerstdaags ook in het Duitsch zullen verschijnen en waarvan ook een Engelsche vertaling in voorbe reiding is „OP HOOP VAN ZEGEN" ALS i'TLM. Naar gemeld wordt, is aan den Neder- landschen musicus D. Monnickendam de muzikale ilustratie van de film „Op Hoop van Zegen" opgedragen. De heer Monnickendam, die oa. liederen compo neerde voor Henriëtte David6, Stella Fontaine, Adrienne Solser, Kees Pruis, Willy Derby e.a. en gedurende de peri ode der stomme film als film-illustrator optrad, is reeds met een belangrijk deel van zijn compositie gereed gekomen. HUIZER ZENDER BUITEN DIENST. Met 1 Januari Kootwijk overdag en 's avonds. Naar wordt vernomen zal van 1 Jan. a.s af de lange-golf-zender te Huizen buiten gebruik worden gesteld. Ook overdag zullen dan de uitzendingen via den rijkszender Kootwijk geschieden, tot tz.t. de Nederlandsche zenderkwestie definitief zal zijn opgelost. (Hierbij tee kent 't Hbl. aan, dat er naar men weet ook plannen bestaan den korte-golf- zender te Hilversum door een eventueel te Zoetermeer te bouwen nieuwen krachtigen zender te vervangen). Daar is onze wensch, die wij in het korfbalverslag van de vorige week uitten, °m de „Zilveren Kaasdragers" in de Kaas stad te mogen houden, inderdaad in ver- vulling gegaan. Het is nu toch wel zoo langzamerhand duidelijk, dat we in onze plaats een korf- balvereeniging hebben, die er wezen kan, en die zeer waarschijnlijk, dank zij een kern van enthousiaste werkers een tweede bloeitijd tegemoet gaat. Nog een jaar ongeveer, dan is K. V. K. V. een vereeniging met een 15-tal „dienst"-ja ren en in dien tijd heeft ze, als iedere ver- eeniging, haar ups and downs gekend. Ze heeft zelfs gespeeld in de overgangsklasse van den N. K. B., die qua speelsterkte nu on geveer overeen zou komen met sterke tweede klas N. K. B. twaalftallen. Daarna kwam een tijd van achteruitgang, totdat 2 jaar geleden 't kampioenschap le klas N H.K.B. werd behaald, en opnieuw overgestapt werd in den N K. Bn.1. 3e klasse. In die omgeving was K. V. K. V. het vorige sei zoen een goede middenmootclub. ïntusschen hadden bestuurs-verande- ringen plaats, en werd begonnen met zich intensief voor bereiden op het a.s. sei zoen. Een nieuw terrein achter café „Sport- lust" aan den Westerweg werd in gebruik genomen, terwijl de bekende Alkmaarsche sportman, de heer J. de Bakker, belast werd met de zomer- en wintertraining. Aan alles was te zien, dat het nieuwe bestuur krachtig poogde, de korfbalsport in Alkmaar op een hooger plan te brengen. Er werden seriewedstrijden georganiseerd, en deze seriewedstrijden hebben bewezen, dat men op den goeden weg is! Van de vier gespeelde wedstrijden werd geen enkele ver loren of gelijk gespeeld. Dit is te opmerke lijker, daar onder de tegenstanders er zelfs twee waren, die een klasse hooger uitkomen dan K. V. K. V. Wat dit zeggen wil, begrijpt ieder. Deze werkelijk door uitstekend en dikwijls tech nisch knap spel verdiende overwinningen zullen een stimulans zijn en van harte wel kom, nu het seizoen bijna gaat beginnen. Ze bewijzen weer eens te meer, wat door flink oefenen en een prima geest te bereiken valt. Ook voor den heer J. de Bakker beteekenen de resultaten van j.1. Zondag, dat zijn werk stellig vruchten afwerpt. De wedstrijden. Nu nog iets over den Zondag zelf. Natuur lijk is het ondoenlijk van de diverse wed strijden overzichten te gaan geven, wij willen volstaan met enkele opmerkingen en de uit slagen. Het was dubbel druk aan den Westerweg: voetbal en korfbal op twee aan elkaar gr en zende terreinen. En zij, die een plaatsje hadden tusschen beide velden in hebben dubbel kunnen ge nieten, waarbij het inderdaad opmerkelijk was. dat verscheidene voetballiefhebbers stel lig niet minder aandacht schonken aan het korfbalspel, en hun waardeering daarvoor, na wat aandachtig toezien niet onder stoelen of banken staker. En terecht! Al is voetbal meer populair in or.ze stad al krijgt K.V.K.V bijna steeds zijn vaste kern van bezoekers, met tegenwoordig een neiging tot uitbreiden, zooals er Zondag vaak gespeeld werd, heb ben we ontdekt, dat korfbal stellig zeer span nend en snel kan zijn. Vooral de laatste wedstrijd om den len en 2en prijs tusschen K. V. K. V. en Kattenburg I uit Amsterdam, werd razend snel gespeeld, en menig mooi staaltje korfbal werd met ap plaus bekroond. K. V. K. V. won na spannenden strijd met 2—1 en had daardoor voor het eerst den wisvslprijs, de zilveren kaasdragers en 12 zilveren draagspeldjes. gewonnen. De heer Hartland zal gedurende enkele dagen dezen keurigen prijs in zijn etalage hebben. Tijdens de prijsuitreiking dankte de voor zitter allen, die mee hadden geholpen, de beide Zondagen te doen slagen en sprak de wensch uit. dat het volgend jaar alle clubs weer aanwezig zouden zijn en dan zouden merken, dat Alkmaar op weg was een korf balcentrum in Noordholland te worden. Hieronder tenslotte de uitslagen van de laatste Zondag: Groep A: K. V. K. V. I—Bep 2 1-0. AjaxSport 11. K. V. K. V. I—Ajax 2—0. Bep 2Sport 01, Sport-K. V. K. V. 1—4. Ajax—Bep 2 1—0. Groep B: Bep IKattenburg I 03. Kattenburg—Rohda I 0—1. Rohda I—Bep I 1—2. Z. K. V. niet opgekomen. Rohda—Ajax 2—1, (Rohda 3e—Ajax 4e prijs), KattenburgK. V. K. V. 1—2, (K. V. K. V. le prijs; Kattenburg 2e prijs). Postduiven. POSTDUIVENVEREENIGING „STEEDS IN SPANNING". Bovengenoemde vereeniging hield Zondag j.1. een wedvlucht vanuit Lier (België), af stand 167 K M, los 8 uur, wind Z.W., aan komst als volgt: 1. G. Hijmans 10.18.05 2. M. Tijdeman 1022.23 3. Idem 10.22.52 4. C. J. Paullissen 10.24.23 5. G. Hijmans 10.25.53 6. H. Pel 10.26.56 7. A. J. Dekker 1027.46 8. F. H. C. Dingerdis 10.32.00 9. G. Hijmans 10.32.08 10. j. Huiberts Jzn. 10.33.37 11. J. J. Veel 10 34.52 12. J. Huiberts Jr. 10.35.23 13. C. J. Paullissen 10.39.04 14. Idem 10.39 54 15. B. Telleman 10.40.08 16. A. J. Deklfer 1043.16 17. Idem 10.43.26 18- Idem 10.50.24 19. F. H. C. Dingerdis 10.51.19 Kaatsen. KAATSWEDSTRIJD TE WERVERSHOOF. Te Wervershoof is een kaatswedstrijd gehouden tusschen de r.k. kaatsvereeniging Westfriesland I, aldaar, en de kaatsvereeni ging „Ons Genoegen" te Onderdijk. Na een zeer spannenden wedstrijd won Westfriesland met 38 tegen 32. V i s s c h e n. VISCHWEDSTRIJD TE W ARMENHUIZEN, Zondag hield de hengelsportvereeni- ging „Vischlust" uit Warmenhuizen haar vierden en tevens laatsten wedstrijd in dit seizoen. Aan dezen wedstrijd namen 22 leden deel. De uitslag luidt: 1. C. de Boer, grootste knars 35.5 c.M., 2e pr. J. Jongerling, 20 stuks; 3. K. Slot, 16 stuks; 4e pr. D. de Vries, 15 stuks; 5e pr. W. de Vet, 13 stuks. Paarden. ZAANDAMSCHE HARDDRAVERIJ. VEREENIGING. De door de Zaandamsche harddraverij- vereeniging uitgeschreven prijsvraag is we derom een buitengewoon succes geworden. Een zéér groot aantal personen uit het ge- heek land had een briefkaart aan het bestuur gezonden, waarop door hen de vermoedelijke eerste en tweede prijswinnaars van de Zaarv damsche draverij, welke op Woensdag 29 Augustus j.1. is gehouden, werden aange geven. Sister Patrick H. genoot zeer veel ver trouwen en door ruim 600 personen werd dat paard als winnaar van de course aange geven. Slechts twee personen hadden ais tweede prijswinnaar naast Sister Patrick H opgegeven Glossy SiHt. Het grootste deel van dit gedeelte van oplossers had Janet Harvester als no. 2 opgegeven (n.1. 109); Sister Patrick H—Lady Bond (79); Sister Patrick HQuita (70); Sister Patrick Rol Is Royd (69) enz- De twee personen, die hadden voorspeld Sister Patrick H—Glossy Silk waren mevr. Dikötter. Robert Tramstraat 17a te Rotter dam en den heer J- de Niet, Willem Beukels- straat 36 te ijmuiden. Zeilen. ZEILWEDSTRIJDEN TE UITGEEST. De zeil- en watersportvereeniging Uitgeest hield Zondag een onderlinge wedstrijd. De uitslag luidt als volgt: Kleine sleepbootjes: I. Gebr. Zonjee in 57 min. 21 sec; 2. J- J- van Huiten in 1 uur 15 min 32 sec B. M.-kiasse: 1. W. Steinhauser in 1 uur 48 min. 20 sec.; 2. W. Vleesman in 1 uur 49 min. 3 sec 6 M. B. M-klasse: I. KI. Starreveld in 1 uur 36 min. 18 sec.; 2. N. Keijzer in 1 uur 36 min. 21 sec. Gemengde klasse: 1. B. Hos in 1 uur 55 min. 22 sec Wielrennen. DE KAMPIOEN. De wielerclub De Kampioen hield Zondag een koppelweastrijd over 50 ronden. De uit slag was: 1. G. KlompWiedenhoff; op 1 ronde: 2. P. Pranger—M. Pranger; op 2 ronden: 3. HahnDerkse. G. Klomp mocht voor zijn fraaie prestaties in dit seizoen een nieuwe racefiets van den heer Botterman in ontvangst nemen, terwijl zijn koppelgenoot Wiedenhoff een casette Gero-tafelzilver kreeg. WIELERCLUB ALCMARIA. De wielerclub Alcmaria hield gisteren trai- ningsritten met de volgende uitslag-en: A-klasse (30 K M.): 1. G. Oukes; 2. P. Joon; 3. F. ce Haan. B-klasse (20 KM): 1. J. Rootring; 2. H. Smith; 3. W. Wouters. C-klasse (20 K.M.): I. J. Hllebeek; 2. K. Kusch; 3. N. Tamcs. ONDERLING GENOEGEN. De wielerclub O. G. te Noordscharwoude hield Zondag spintwedstrijden voor B- rijders. De uitslag was: 1. C. Smit, Schagen (kampioen); 2. A. de Vries, Noordscharwoude; 3. G. Zeeman, Oudkarspel; 4. P. Exter, Bergen. Voetbal. Als de Septembermaand begint, wordt er niet alleen over voetbal gedacht, maar ook druk over voetbal gesproken. Even als voorgaande jaren werd ook thans weer de jaarlijksche algemeene ledenvergadering in „de Unie" gehouden. De geldelijke verplichting ten aanzien van de vereenigingen droeg er ook thans weer zorg voor, dat men over de opkomst niet had te klagen, al was de samengestelde agenda dan ook betrekkelijk onbelangrijk. Evenals vorige week in de bijeenkomst van den groo- ten K.N.V.B., ging ook hier alles vrij ge makkelijk en normaal onder den hamer door Ook hier zat men vaak op een zeer laag niveau en de geestige kwinkslagen van en kele vertegenwoordiger zorgden voor eenige verfrissching. Zooals gebruikelijk ging aan de vergade ring een half uurtje van hernieuwde kennis making vooraf, of werden nieuwe relaties aangeknoopt. Er heerschte dan ook een ge zellige stemming, die tegen half twaalf door den bondsvoorzitter, den heer Delvaux, met zijn openingswoord werd onderbroken. Na een hartelijk woord van welkom, me moreerde spreker in groote trekken het ver loop van het afgeloopen jaar, waarin zeer veel werk verricht zou zijn, voornamelijk door den grooteren omvang van den bond, alsmede het instellen van een bondsbureau, waarbij den administrateur een afzonderlijk welkom werd toegeroepen en men op een goede samenwerking hoopte. Zeer waar schijnlijk in verband met de onbelangrijk heid van de „Agenda", hadden de eereleden Baas, Katoen en ter Laag bericht van ver hindering gezonden, terwijl we onder de aanwezigen de eereleden Hoorn en Lutterot bemerkten. Ook thans weer werden de ont vallenen enkele oogenbükken in stilte her dacht. Vervolgens werden de verrichtingen van de bij den bond aangesloten vereenigingen gememoreerd, voor zoover zij betrekking had den op kampioenschappen, promotie en de gradatie. Het tweede en derde elftal van Z. F.G, evenals het tweede elftal van K.F C vielen woorden van lof ten deel, waarna ver volgens de prestaties van O.S.V. en Zaan dijk werden genoemd. Vooral eerstgenoemde, die zich een klasse had opgewerkt. Het ge degradeerde H.R.C. en „Meervogels" werd een riem onder het hart gestoken, er zorg voor te dragen, het verloren gegane terrein zoo spoedig mogelijk te doen herwinnen, ter wijl het spreker verheugde, dat de openge vallen plaats van de Zaandammers door een aangesloten vereeniging werd bezet, n.1 „Alkmaarsche Boys Ook voor deze jeug dige en snel opklimmende vereeniging woor den van lof, waarbij een waarschuwing van niet te snel gaan, met als ondergrond „uit- z'n-kracht-groeien", als goede bedoeling werd gegeven. En, lestbest, de vereeniging K.F.C. Het was toch de Kooger club, die had weten te bereiken, wat aan geen enkele voorgaande vereeniging was gelukt, n.1. het eerste afdee lingskampioenschap boven het IJ, met de zeer goede kans op het lands-kampioenschap Spreker overhandigde den afgevaardigde van K.F.C. met eenige goede raadgevingen een mooien voorzittershamer. De heer Stadt dankte met eenige passende woorden, ge waagde van de belangstelling en het mede leven gedurende de jongste competitie en gaf de verezekering dat men een hernieuwde po ging zou wagen. Vervolgens kwamen de Noord-Holland se he" ploegen aan de beurt en in het bijzon der werd geluk gewenscht de afdeelings- kampioenen, n.1. Assendelft II, Nieuwe Nie- dorp I, B.K.G I en O.S.V. III, waarbij laatst genoemde niet toegelaten zou worden tot den K.N.V.B. in verband met het niet promoveeren van O.S.V. II, uit de reserve 3e klasse. Voor het kampioenschap van Noord-Holland viel de vereeniging „Helder" een felicitatie ten deel. Nog werd de aan kleeding van het bondsbureau genoemd, waarvoor de betrokken vereenigingen dank werd gezegd. De adspirantendag was ook dit jaar een groot succes, doch tot het organiseeren van een juniorendag had men jammer genoeg niet kun nen overgaan, iets, wat spreker buitengewoon speet, wantmen kon niet genoeg zorg besteden aan dit vereenigingsdeel. De junioren- afdeeling toch vormt indirect de schakel tusschen lager voetnal en de hoogste elftallen. Bovendien had de strafcommissie bergen verzet, meer dan vorige jaren, en juist een Junior-klasse kan een goede leer school zijn, want men diende het ruwe spel e.d. te reduceeren tot nul, opdat van „Noord-Holland" een buitengewone roep zou kunnen uitgaan. De Notulen, zoowel van de vorige leden vergadering als van de „buitengewone", werden goedgekeurd. Bij het jaarverslag van den secretaris maakte de vertegenwoordiger van Alcmaria eenige bemerkingen, waaruit een minder pret tige verhouding in het bondsbestunT zou blijken te bestaan. Aan den hand van eenige toelichtingen bleek dat men het hier te doen had met eenige te scherp gestelde uitingen Het verslag van den Penningmeester, verwekte een opmerking van den vertegen woordiger van „Vrone", betreffende de post voor het N.H.V.B.-elftal. Ook dit punt werd opgelost. De overige verslagen gingen zonder eenige bemerking onder den hamer door. Hoewel een bemerking werd gemaakt aan- gaande de „strafcommissie", was men toch van oordeel, dat bedoelde commissie een on derdeel van het bestuur uit maakt. Men be handelde een paar gevallen van verkeerde en to> late beslissingen, die eenter eveneens recht werden gezet. De voorzitter bracht ten slotte dank aan de verschillende commissies voor hun ver slagen en velen werk. Punt 5. Vaststelling volgende vergade ring deed nog al heel wat stof opwaaien Omtrent de plaats van samenkomst was men het spoedig eens en ook nu weer werd voor dat doel Alkmaar gekozen, doch de vertegen woordiger van Z.FC. meende bij wijze van proef het volgend jaar eens op Zaterdag middag te moeten vergaderen, daar men een dergelijken Zondag vlak voor de com petitie, voor de vereenigingen op nuttiger wijze kon besteden. Ook werd over „vervroeging" van de ver gadering gesproken, oa. begin Augustus Verschillende meeningen werden geuit. De vertegenwoordiger van „Monnikendam" meende dit punt op de volgende agenda te moeten plaatsen, terwijl de vertegenwoordi ger van „Alcmaria" een stemming uitlokte. Men overwoog de moeilijkheid van verga deren op Zaterdag in verband met de slecht te bereiken, ver verwijderde woonplaatsen. De voorzitter kreeg ten slotte toestemming een enauête te doen instellen, waarna de volgende vergadering zal worden vastge steld. Voort punt 6 bestuursverkiezingen gaven een 5-tal vereenigingen zich als woord voerder op. „Nieuwe Niedorp" gaf een uit eenzetting en drong tenslotte op de toe voeging van „frisch bloed" aan. „Uit geest" vroeg voor welk aftredend bestuurs lid de candidaatstelling die voor enkele dagen geleden binnengekomen is, eigenlijk bedoeld is. „O.F.C." gaf eveneens een uit eenzetting en zag de nieuwe candidaat gaarne voor een volgende verkiezing gesteld, terwijl de vereeniging „Twisk" die den heer Teer candidaat stelde op een even- tueele keuze aandrong v.n.1. met het oog op plaats en omgeving. „Z.F-G" gaf te ken nen, dat een plaats van inwoning geen be trekkelijke rol mag sjjelen en zag gaarne de vijf aftredende bestuursleden bij acclamatie herkozen, wat door een overgroot deel sterk werd gesteund. Ondanks het feit, dat op Intrekking van de candidaatstelling werd aangedrongen, bleef de vertegenwoordiger van „Twisk" op zijn standpunt staan, zoodat tot de stemming werd overgegaan, die het volgend resultaat opleverde: Schregardus en Oden elk 216, Onrust 213, Brussel 206, van Ketel 188 en Teer 60 stemmen, waaruit blijkt, dat alle aftredende herkozen zijn. Verkiezing protest-commissie, alsmede de plaatsvervangende, evenals verkiezing finan- cieele commissie leverden weinig moeilijk heden op; alle leden werden bij acclamatie herkozen. Hierna brak de pauze aan. (Wordt vervolgd JONG HOLLAND IN ACTIE. Zaterdag a.s. sportdag op 't Sportpark. Onze plaatselijke christelijke voetbalver- eeniging Jong Holland kreeg van 't afdee- lingsebstuur de vereerende opdracht om met haar medewerking in Alkmaar een sportdag te organiseeren op as. Zaterdag 8 Sept. Het was bekend bij 't afd. bestuur, dat er altijd al door deze jonge vereeniging veel actie gevoerd werd, maar nu kwam de proet op de som. De koppen werden dan ook bij elkaar gestoken en er werd besloten de orga nisatie en regeling van den sportdag ter hand te nemen Bij Jong Holland stond het als een paal boven water: de sportdag in Alk maar. Ook in Alkmaar moet uitgedragen worden de gedachte van de C.N.V.B. Als alle spelers dan ook doordrongen zijn van dit streven, dan kan het niet anders of de sportdag zal de mooiste propaganda zijn. Oogenschijnlijk mag dan t organiseeren van een sportdag een peuleschilletje lijken, doch als men nagaat met welke moeilijk heden J. H. te kampen heeft gehad, voordat de zaak in orde was ,dan kunnen wij zeer terecht spreken van een hernieuwe actie van Jong Holland. Zij heeft n.1. beslag weten te leggen op het gemeentelijk sportpark, waar op 4 velden tegelijk gespeeld zal worden. De elftallen zijn in 2 klassen verdeeld. In de eerste klas speien: Dindua, Enkhuizen, kampioen West-Fries land; Zwaluwen, Hoorn; A.D.O., Breezand; V.V.Z., St. Pancras; Vlug en Vaardig, Am sterdam; Jong Holland, Alkmaar. In de 2de klas: Dindua II, Zwaluwen II, V.V.Z. II, Vlug en Vaardig II, Jong Hol- lyand II. Z.C.F.G II, Zaandam en D.V.V. II, Amsterdam. In de eerste klas bracht de loting: Din duaZwaluwen, V.V.Z.Vlug en Vaardig en A.D.O.Jong Holland. Vooral deze wed strijd belooft spannend te worden. In dc competitie was 't al een strijd tusschen deze twee om de 2e plaats op de ranglijst, die ten slotte door J. H. bezet werd, zoodat A.D.O. allicht revanche wil nemen. Ook de Zaandamsche en Amsterdamsche ploegen zullen een hartig woordje meespre ken en laten we V.V.Z. ook vooral niet ver geten. Verschillende vereenigingen en particulie ren stelden prijzen beschikbaar, welke deze week geëtaleerd zijn in de bekende sigaren zaak van den heer Hartland, Houttil. De wedstrijden beginnen om 3 uur, terwijl de kaarten a 20 cent den geheelen middag geldig zijn. Toont, dat u het werk door Jong Holland verricht waardeert, door a s. Zaterdagmid dag het sportpark met een bezoek te ver eeren. En ten slotte: Jong Holland veel succes. Panorama geeft een vervolg op zijn foto pagina's en nabetrachtingen van den groo- ten wereldoorlog. Een dubbele foto-pagina is gewijd aan den Dieseltrein, waarbij voor al van diverse soorten passagiers alleraar digste kiekjes gemaakt zijn. Veel opnamen zijn ditmaal gepubliceerd van brandende oliebronnen. Het tijdschrift laat duidelijk uitkomen, dat er nog verschil is tusschen huizen en huizen. Aan binnen- en buiten- landsch nieuws, sport, mode, natuuropna men enz. is weer zeer veel aandacht be steed. Verhalen en novellen zijn er ditmaal van Berta Ruck, G Clarke en Will McMor- row. De lamme en de blinde, door Melis Stoke, uitgave N.V. H. P. LeopolcTs Uitgevers- maatschappij te s-Qravenhage Melis Stoke is een man, wien het niet aan fantasie en evenmin aan werklust ontbreekt. Naast zijn korte verhalen in dagbladen en tijdschriften zijn er in de laatste jaren heel wat boeken van zijn hand verscnenen en hij heeft er minder naar gestreefd werk van hoog litterair gehalte te geven dan wel pret tig leesbare, lichte en dus goed verkoopbare lectuur. Met een boek van Melis Stoke kan men een lange treinreis maken zonder dat men zich behoeft te vervelen. Toch streeft de auteur er niet alleen naar boeiend te zijn, hij geelt type en karakter van zijn hoofdper sonen niet in enkele korte woorden, maar be steedt veel tijd en plaatsruimte om ze tot in finesses zoo zuiver mogelijk uit te beelden, zoozeer zelfs, dat hij in gesprekken niet alleen woord en antwoord geeft, maar bo vendien tusschen haakjes nog gedachten en indrukken, die in het gesprek zelf niet tot uitdrukking komen. Juist door deze karakterontleding wordt een eenvoudig verhaal tot een boek van grooten omvang en zoo ligt hier weer een roman voor ons, die in niet minder dan 300 pagina's de simpele geschiedenis verhaalt van den heer De Wilde, een hoogen en in allen gevalle goed betaalden employé van een Indische rubber- of suikeronderneming, een man, die in de vette jaren zijn salaris en tantièmes heeft genoten en dus wat men noemt „binnen" is. Deze breed geschouderde Indischman, buiten de rimboe zoo naïf als een kind, is bezig in Parijs een deeltje van zijn kapitaal op te maken als hij een vrouw ontmoet, die zonder dat zij er eenige moeite voor doet, hem tot haar gehoorzame dienaar weet te maken. Zij is de jonge weduwe van een ver ongelukten Hollandschen officier-vlieger en zorgt in Parijs voor haar eigen onderhoud door het beschilderen van lampekappen. De Wilde stelt deze nerveuze vrouw zijn per soon en kapitaal ter beschikking en zij laat zich eenige weken willoos meedrijven in een stroom van weelde, waarna zij voor de moei lijke keuze staat haar oude, vrijgevochten leven te hervatten of den man te trouwen, die voortaan alle materieele zorgen van haar zal kunnen afnemen. Het huwelijk wordt gesloten en als man en vrouw in den prachtigen nieuwen wagen langs de heirbanen van Europa snellen om in Holland met wederzijdsche familie en vrienden kennis te maken, komt de levens wijze, nerveuze en alles doorziende Irma meer en meer tot het besef, dat zij niet be hoort bij den goedigen lobbes, die er van droomt haar in zijn gerestaureerd ouderlijk huis een gouden, maar van tralies voorziene kooi over te brengen, waar zij dan voor de rest van haar leven als degelijke huisvrouw de honneurs zal mogen waarnemen. De blinde en de lamme, de naïve en de wereld wijze hebben elkaar gevonden, zij vullen elkaar aan, maar het verbond wordt een van beiden zoo ondragelijk, dat zij er plotseling een einde aan maakt. Haar levenspad krui6t

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 7