DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Wat er in België veranderd is. Qxiqetiiksch ^Buitenland Deze Courant wordt EL KEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2/—, iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIENr Van 1—5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabaL Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk» kerij v h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060 Telet 3, redactie 33. Ho. 212 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Zaterdag 8 September 1934 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 136e Jaargang Verlangen naar een sterke landsverdediging. Algemeene medewerking. HET CONGRES TE NEURENBERG. Rosenberg over den opbloei van de jeugd in de tveicld. Toespraak van Hitier tot de politieke leiders. ZWAARDERE WAPENS BIJ DE BELGISCHE INFANTERIE. VOOR DE ALGEMEENE STAKING TE MADRID. HET SPOORWEGONGELUK BIJ GLASGOW. Aantal dooden tot vijl gestegen. EEN SPIONNE. DE AMERIKAANSCHE TEXTIEL STAKING. Gorman en Sloan bereid voor de commissie te verschijnen. De stand van de staking vrij wel onveranderd. Wat vandaag de aandachl trekt,,v Gorman en Sloan bij de bemid delingscommissie. MUITERIJ IN AMERIKAANSCHE GEVANGENIS. Een gevangene door muiters gedood. REVOLUTIEPOGING OP CUBA. AARTSBISSCHOP KAN WORDEN GEARRESTEERD. HERNIEUWD OVERSTROOMINGS- GEVAAR IN CHINA. De Gele Rivier stijgt voort durend. In de Provincie Honan naderen nieu we overetroomingen. De Gele Rivier in het Noorden van Honan stijgt voortdu rend. Er worden uitgebreide maatrege len genomen om de dijken te versterker. ALKMAARSCHE COURANT. Er is, in België, in enkele jaren, veel ver anderd. De openbare meening Is, onder den drang van de internationale omstandig heden, geheel omgeslagen. We zullen niet goed- of afkeuren, doch alleen vaststellen In December van het vorige jaar kon de minister van landsverdediging, Devèze, die een opvallende bedrijvigheid aan den dag legt, met zekerheid van goedkeuring te ■krijgen, een nieuw speciaal crediet van 700 millioen frank vragen aan het parlement voor de organisatie van de landsverdediging aan de Oostelijke grens. Hij heeft ze ook ge kregen; ondanks den knellenden belasting druk, ondanks de werkloosheid, ondanks de crisis. En hij heeft ze gekregen met den steun van de openbare meening. België heeft zijn vooroorlogsche neutrali teit opgegeven. Artikel 31 van het verdrag van Versailles heeft hiervoor gezorgd. Het heeft de verdragen van 1839 afgeschaft zon der evenwel een nieuw systeem in de plaats te stellen. België heeft hierin willen voor zien, en op grond van de volledige onafhan kelijkheid van het land heeft het getracht defensieve verdragen af te sluiten. Met Frankrijk liep het vlug van stapel. Op 7 September werd dit verdrag gesloten Men weet hoe het hevig werd bestreden, vooral van Vlaamsche zijde, alhoewel ver scheidene ministers plechtig hebben ver klaard, dat het accoord slechts var. kracht wordt bij een niet uitgelokten aanval van Duitschland. In de gewisselde brieven, die het accoord vormen, van de technische plannen eener eventueele samenwerking tus- schen de twee legerstaven is natuurlijk niets bekend wordt overigens ook erkend dat elk land souverein oordeelt over de militaire lasten welke het noodig acht en ook souverein apprecieert of de toepassing bij een even tualiteit te rechtvaardigen is. In 1922 kwam te Cannes bijna een dergelijk accoord tot stand met Engeland. Het werd nooit werke lijkheid. Doch sedertdien is Locarno geko men dat een voordeel van beteekenis was voor de Belgische buitenlandsche politiek Doch na zes jaren van Locarno-regiem, na het afscheid van Duitschland, fe Genève, na de tribulaties van de ontwapenings-conferen- tie, na de verschillende uitingen van ge weld die in vele landen hebben plaats gehad, is het vertrouwen van het publiek in Locar no, dat zoo geestdriftig werd onthaald, fel gedaald. En zoo is men tot een politiek ge komen welke de krachtigste bewapening noodzakelijk acht, zonder dat hiertegen, ten zij van uiterst links, een reactie komt, want sedert Hitier de teugels van het bewind in Duitschland heeft in handen genomen, zijn de socialisten sterker dan wie ook voor standers van verdedigende, en desnoods zelfs aanvallende maatregelen tegen Duitschland. De organisatie van de verdediging aan de Oostelijke grens is een voldongen feit. Men spreekt er niet meer over. Iedereen is het er over eens dat de verdediging van het land zooveel mogelijk moet gebeuren aan de grens zelf. De uitvoering van de versterkingen aan de Duitsche grens is daardoor ingegeven en het graven van het Albertkanaal van Ant werpen naar Luik sluit hier rechtstreeks bij aan. Dit groote werk is evenzeer een strate gisch militaire onderneming als wat anders Het kanaal moet mede een dam vormen tegen een inval uit het Noord-Oosten. België een hoekpunt van Enge- lands veiligheid. Van een paniekstemming is er niet in het minste sprake. Doch de onrustwekkende uit latingen van allerlei personaliteiten uit de internationale politiek hebben er toe geleid, dat de landsverdediging op het voorplan is komen te staan van de belangstelling, een toestand welke door een zekere propaganda nogal wordt bevorderd. Uitlatingen als deze van Baldwin, dat de grens van Engeland, sedert voor de vliegtuigen het Kanaal en de Noordzee geen hinderpaal meer vormen, op den Rijn ligt, zijn voor België van veel be teekenis. Eenerzijds beteekenï dit, dat Enge land België nog steeds blijft beschouwen, zelfs meer dan ooit, als de hoeksteen van zijn veiligheid. Anderzijds is het een bedreiging tegenover Duitschland, een waarschuwing, waaruit moet blijken dat men in Engeland den toestand zooniet als gevaarlijk, dan toch beschouwt als zijnde van zoo'n aard dat ernstige maatregelen tot beveiliging tegen eiken aanval noodzakelijk zijn. En 't is in dezen geest dat België besloten heeft nu ook op groote schaal luchtvaartoefeningen te houden. Naar het voorbeeld van wat in hst buitenland gebeurt, wordt op de luchtvaart nu alle kracht geconcentreerd. En men pakt de zaak krachtig aan om de massa hierbij te betrekken. Sedert eenigen tijd is België be wust het stadium van de luehtvaartpropa- ganda met alle middelen ingetreden, in militairen geest althans, en dezer dagen, van 5 tot 7 September, werden uigebreide lucht-- vaartoefeningen gehouden in de Brusselsche agglomeratie, bij dag en bij nacht, eenerzijds om gelegenheid te geven tot manoeuvres voor de militaire escadrilles, voor aanval en ver weer, anderzijds om de actieve en passieve verdediging van de bevolking te beproeven en te propageeren. Het is de eerste maal dat deze manoeuvres plaats hadden te Brussel Te Luik hadden er reeds plaats op kleine schaal. Zij werden ingeleid door een nacht feest van de militaire luchtvaart, verleden Zaterdag, dat het eerete was van dien aard in Europa. Het publiek toonde een belang stelling, welke alles te boven ging. De mili taire vliegers demonstreerden hoe aanvallen en afweer geschieden in den nacht en het was een waarlijk tooverachtig schouwspel, te zien hoe vijandelijke vliegers, wanneer zij eenmaal in de stralenbundels van de mili taire schijnwerpers gevangen zitten, hieruit niet meer kunnen ontsnappen. Indrukwek kend was het ook te zien hoe met razende sselheid een voorbijmarcheerende kolonne door eeh als van uit de lucht neervallenden roofvogel kan worden neergemitrailleerd en hoe deze vogel dan in een even snelle vlucht buiten het bereik weet te komen van geschut, als dit geen kanonnen zijn. Het was, we her halen het, een schitterende inleiding tot de manoeuvres, waarbij tevens de vaardigheid bleek van de vliegers. Bij de manoeuvres zal alles worden gedaan wat ingeval van oorlog mogelijk kan worden geacht. Het zijn de burgerlijke autoriteiten die tot taak hebben de burgerlijke bevolking te beschermen tegen luchtaanvallen. Doch geheel de actie staat onder de hoogere leiding van het ministerie van Landsverdediging. Er zijn een aantal permanente comité's gevormd, waarvan één de gedelegeerden omvat van de Brusselsche agglomeratie. Andere bestaan uit vertegen woordigers van de industrie, de spoorwegen, posterijen, telefonie en telegrafie, het Roode Kruis enz. Alle zullen hun medewerking verleerien. De militaire autoriteiten willen kunnen uitmaken waartoe de militaire luchtvaart in staat is. Wat zal het besluit zijn? Men kan het wel eenigszins raden. Meer dan waar schijnlijk zal blijken, dat de uitrusting op dit gebied moet worden versterkt. Dit is de con clusie geweest te Londen en te Parijs en waaom zou België hierbij ten achter blijven? Wij willen hierbij nog vergeten, dat er te Brussel twee en te AWtwerpen een Fransch- talige bladen verschijnen, die het wordt hun dagelijks verweten, zonder dat er wordt op gereageerd verkocht zijn aan de Fransche wapenfabrikanten. In deze bladen wordt er voortdurend op gewezen dat België op dit en ander militair gebied niet voldoende is beschermd of uitgerust. Dat is de minder gunstige kant van de zaak, waarvoor het publiek nochtans vrijwel blind is. Het is op het oogenblik tot alles bereid voor de verdediging van het land en wij zijn er van overtuigd, dat indien op nieuw credieten moesten worden gevraagd voor verbetering en uitbreiding van het lucht- vaartmaterieel, het publiek met zou in ver zet komen. Zoo is de mentaliteit geworden in België, dat nochtans essentieel vredelievend is. Het is meer een verlangen tot beveiliging, een wensch om paraat te zijn, die eerbiedwaardig is. Doch het toont vooral aan, hoe de gemoe deren geschokt zijn, hoe een geest van wan trouwen heerscht, hoe de mislukking van de verschillende pogingen tot vestiging van den vrede de vrees voor een nieuw gewapend conflict heeft doen toenemen en tenslotte hoe waarlijk alles moet worden gedaan om een dergelijke ramp te voorkomen. Op het congres van de N.S.D.A.P. te Neurenberg heeft Rosenberg, de rijkslei der van de propaganda, over den opbloei van de jeugd in de wereld gesproken. Hij gewaagde daarbij van de aanspra ken van het jonge Duitschland op gelijke rechten in den kring der volken en van de beteekenis van de jonge nationaal- socialistische beweging. Na den oorlog stond de jeugd voor de keus de denk beelden van voor 1914 met hernieuwde energie weer op te vatten of radicaal met het verleden te breken, den moed te too- nen tot scheppend werk en uit de eischen van den tijd het bestaan te vor men en den staat der toekomst te bou wen De landen, waar men deze laatste conclusie uit den oorlog trok, zijn vooral Turkije, Rusland, Italië en Duitschland. Turkije wordt zoodoende w eer een staat, die mee gaat tellen. In Rusland daaren tegen heeft zich een steeds scherpere po litieke dictatuur ontwikkeld, waarin een kleine groep heerschers, toegerust met alle technische wapens van de 20e eeuw, dozijnen van millioenen arbeiders tot een afschuwelijken leendienst dwingt. In Italië heeft een energieke groote figuur als uitdrukking van het jonge geslacht een nieuwen staat gevormd en ernaar gestreefd de jongere generatie tot krach tige medewerking op te wekken. Het streven naar de wedergeboorte van het Ou -Romeinsche wezen leidde ertoe, dat deze volks- en jeugdopvoeding door den staat bestuurd werd. Wat het nationaal-socialisme beseft, gewaagde Rosenberg eers. uïü dê zuive ring van het Duitsche leven en gevoel van het joodsch-marxistische individua lisme. Het nationaal-socialisme heeft be grepen, dat de begrippen individu en persoonlijkheid tegenstellingen zijn, dat getalsterkte niets met volkswezen te ma ken heeft en dat het individu, welks banden alle geslaakt zijn, behoort tot de vormlooze massa. Op de schouders van de Duitsche jeugd rust thans reeds een verantwoordelijkheid als bijna geen an der jong geslacht te dragen heeft. De jeugd moet opgevoed worden in het ge loof van het nationaal-socialisme als wereldbeschouwing en moet begrijpen, dat hard werken een eer en een plicht voor haar is, en niet het misbruik van haar krachten. Zij mag niet verre wor den gehouden van het lot van onzen tijd, maar moet zoo vroeg mogelijk deelne men aan het sociale werk, aan den strijd van Duitschlands vrijheid en gelijke wetten en aan den strijd van de inner lijke vorming van den Duitschen mensch. Wie eenmaal de oude machten van het lot heeft overwonnen is het bes te in staat een vasten grondslag te scheppen voor een nieuwe wereld. De Leider dankte den spreker met een handdruk voor zijn rede. Daarop is het congres tot morgenmiddag verdaagd. Adolf Hitier heeft gisteravond op de Zeppelinweide te Neurenberg 200.000 po litieke leiders toegesproken en bij deze gelegenheid o. m. verklaard: De (nationaal socialistische) beweging leeft en zij zal leven. Zoolang ook maar een van ons kan blijven, zal hij steeds zijn krachten wijden aan deze beweging en voor haar opkomen, zooals dat ge daan is in de jaren, welke achter ons liggen. Door ons werk heeft ons volk leven, beteekenis, doel en inhoud gekre gen. Wij hebben daartoe niet het bevel ontvangen van een aardschen superieur, doch van God, die ons volk heeft ge schapen en die niet kan willen, dat zijn werk te gronde gaat, omdat een geslacht zwak geworden was. Wat ons groot gemaakt heeft was de grenzenlooze trouw aan ons volk en daardoor aan onze beweging. Het was de trouw, volgzaamheid, bescheidenheid, opoffering, bereidwilligheid voor ons ideaal. Anders zou dit wonder niet zijn gekomen. Niet de staat beveelt ons, doch wij be velen den staat. Niet de staat heeft ons geschapen, doch wij hebben ons onzen staat geschapen. Dat noemt de een par tijverband, de andere organisatie, in waarheid zijn wij het Duitsche volk. Wij weten, dat dezen staat ook in de toe komst geen einde bereid wordt. Een volk, dat door zulke „klemmen" wordt bijeengehouden, kan ook niet te niet gaan door den boozen wil van een an dere wereld. Het zal een ieder bereidwil lig de hand bieden tot vrede en vredelie vende samenwerking. Het zal zich even wel ook verweren tegen degenen die ge- looven, dat zij vrijheid en gelijk recht een dergelijk volk kunnen onthouden. Deze redevoering van Hitier werd herhaalde malen door luiden bijval onderbroken. Dat ook de Belgische infanterie bezig is haar offensief vermogen geducht te verhoo- gen blijkt uit een artikel in den jongsten Mi litairen Spectator, dat over de Belgische in fanterie handelt. In de eerste plaats schijnt het in de bedoe- lin te liggen een vuurmond met een kaliber van 47 m.M. in te voeren, die bestemd is te gen vecht- en pantserwagens en tegen mi trailleurs. Het kanon zal een pantsergranaat en een brisantgranaat verschieten. Het ge wicht van het stuk is 315 K.G., verdeelbaar in 8 lasten, waarvan er één door twee per sonen wordt gedragen. Men wil het kanon monteeren op een licht gepantserden Carden- Lloyd-wagen, waarvan aan sommige grens- regimenten een tiental zal worden toege voegd, terwijl de divisiën acht van zulke wa gens zullen krijgen. De wagen heeft een be diening van twee man. De snelheid op de wegen is ten hoogste 35 K M. per uur, in goed terrein 8 tot 10 K.M., in normaal ter rein (tactische snelheid) 4 K M. De wagen overschrijdt loopgraven van 1.2 M. breedte, beklimt sterke hellingen, doorschrijdt wate ren met een max. diepte van 60 c.M. en ver nielt hindernissen van 1 M. hoogte. De pantsergranaat doorboort op 600 M. pantsers van 40 m.M. Per stuk worden 54 projectielen meegevoerd en op den munitie auto 150. Verder is in België een granaatwerper D. B. T. (Denis, Bernard, Troisfontaines) in be proeving. Deze werpt tot op 750 M. een scherfgranaat, een rookgranaat en een gra naat met roode wolk, bestemd om de aan dacht van de artillerie op een bepaald doel te vestigen. Het gewicht van dezen werper is 7.6 K.G. De vuursnelheid bedraagt 30 scho ten in 10 minuten. Tenslotte beschikt de Belgische infanterie over een mortier van 76 m.M. met een dracht van 2200 M., waarvan er per regiment 8 zul len worden ingedeeld. Het projectiel weegt 4.46 K.G. De maximum-vuursnelheid is 5 schoten per stuk per minuut. Het gewicht van den mortier is 225 K.G. Ongetwijfeld zal het aanvallend vermogen der Belgische infanterie na invoering van de hierboven genoemde wapens belangrijk toe nemen. De sociaal democratische vakvereeni- gingen zouden voornemens zijn in sa menwerking met de communisten een algemeene staking te proclameeren. Aangezien de Spaansche regeering voor ongeregeldheden vreest, zijn uitge breide voorzorgsmaatregelen getroffen. Twee vrouwen en een stoker, die Don derdag bij het spoorwegongeluk te Glas- gow zijn gewond, zijn gisteren aan hun verwondingen bezweken. Het aantal dooden is daardoor gestegen tot vijf. De oorzaak van het ongeluk staat nog niet vast. Het schijnt echter, dat een wissel geweigerd heeft of defect ge raakt is. Een opvallend mooi meisje, zoo meldt Reuter uit Boekarest, behoorde tot een vier tal Sowjet-Russische spionnen, twee mannen en twee vrouwen, die Donderdag bij hun aankomst in de haven van Constanza gearres teerd werden. Toen de Roemeensche detec tives tot de arrestatie overgingen, gebeurde er iets zonderlings. Het meisje trachtte een stuk papier in te slikken, dat instructies in codeschrift bevatte, doch na een worsteling was zij genoodzaakt, het uit te spuwen. De Roemeensche geheime dienst is erin geslaagd, het bericht te ontcijferen, alsmede de andere documenten, die de gearresteerden in hun bezit hadden. Hieruit bleek, dat het gearresteerde meisje belast was met een be langrijke missie te Parijs. Brussel en War schau, en van de Sow jet-autoriteiten de beste aanbevelingen medegekregen had. Naar Reuter uit Washington meldt, heb ben zoowel Gorman, de voorzitter van het comité voor de staking in de textielnijverheid, als Sloan, het hoofd van het nationaal tex- tielinstituut, de patroonsorganisatie, zich be reid verklaard binnen zes uur samen te ko men met de drie leden van de commissie van bemiddeling, welke Roosevelt heeft benoemd. Dit geschiedde nadat de commissie te kennen had gegeven, dat zij beide partijen liefst zoo gauw mogelijk ontmoeten zou. De stand van de staking is gisteren vrij wel onveranderd gebleven. Het aantal sta kers bleef ongeveer 360000. In Noord- en Zuid-Carolina begon de geestdrift van de stakings-,,piketten" te verflauwen. De eenige wanordelijkheden van eenige be teekenis hebben zich voorgedaan te Lancas ter in Pennsylvanië, waar vijf menschen ge wond zijn toe de stakers een spinnerij over rompelden en dwongen te sluiten, waarmee zij 500 arbeiders het werk onmogelijk maak ten. De arbeidersleiders te Honespath hebben Wat er in België veranderd is. (Dag. Overzicht). Het partijcongres der nazi's; al weer een rede van Hitier. (Buiten land). Het onderzoek naar de methodes der wapenindustrie in Amerika. (Buitenland). De Amerikaansche textielstaking; 30000 nieuwe stakers. (Buitenland). Uit het parlementaire leven: In terrupties (Binnenland). Overval op een bejaard echtpaar te Bornebroek. (Binnenland). Een electricien te Hoofddorp ver moord door zijn vrouw en stiefzoon? (Binnenland). (Zie verder eventueel laatste berichten). aangekondigd, dat aan de zes arbeiders, die bij de wanordelijkheden van Donderdag ge sneuveld zijn, vandaag een indrukwekkende begrafenis zal worden bereid. Volgens een nader bericht, zou het aantal stakers met ongeveer 30.000 zijn vermeer derd. Er zijn weer eenige fabrieken gesloten, doch andere konden, dank zij de bewaking van de nationale garde, heropend worden. Mej. Perkins, de minister van arbeid, heeft de hoop uitgesproken, dat de staking spoedig ten einde zqu zijn. De financieele medewerker der N.R.Crt. te New-York meldde gisteravond: De toestand in de textielstaking is van daag van het standpunt van de werkgevers uit bezien, beter. George Sloan, de president van het katoentextiel-instituut, merkte op, dat zijn berichten en duidelijke vermeerdering van werkwilligen tonen in vergelijking met gisteren. Hij zeide, dat arbeiders en stadsbe volking de organisatie van een bescherming der werkwilligen voor de aanvallen van de stakersposten ter hand hebben genomen, met het resultaat dat eenige werkwilligen hun werk weer opgenomen hebben. Voorts zegt men, dat de leiders van de textielarbeiders wegens de groeiende open bare verontwaardiging besloten hebben, hun plannen voor stakingsposten voor de fabrie ken in Nieuw Engeland op te geven. Gorman, de voorzitter van het stakings comité, zeide, dat hij zich tot de regeering zou wenden met het verzoek, de stakers door bondstroepen tegen de troepen der afzonder lijke staten te beschermen. De staatstroepen probeeren de staking tot mislukking te bren gen. De stakingsleider Gorman heeft gistermid dag een bespreking gevoerd met de commis sie van bemiddeling. Een bespreking met Sloan, den president van de werknemers bond, is daarop gevolgd. Gistermorgen is een aantal gevange nen in de gevangenis te Rosario in op stand gekomen. Zij deden een poging te ontvluchten, doch slaagden daarin niet daar de politie tijdig ingreep. De mui ters, die beschikten over een aantal in de gevangenis zelf vervaardigde wape nen, doodden een gevangene, die wei gerde zich bij hen aan te sluiten. In het Oostelijk deel van het eiland hebben vannacht nieuwe pogingen tot het verwekken van revolutie plaats gehad Bij de vuurge vechten, die den geheelen nacht hebben voort geduurd, zouden ^alrijke personen gewond zijn. Er is bevel gegeven den aartsbisschop van Mexico Pascual Diaz te arresteeren in verband met het feit, dat deze geeste lijke buiten de kathedraal een kerk dienst heeft gecelebreerd. De aartsbis schop zal voorloopig op vrije voeten mogen blijven.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1