'DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Scheepsdrama voor de flmerikaansche kust. De „Morro Castle" in brand gevlogen. Tweehonderd dooden en vermisten? Reddingswerk ondoenlijk. Ho. 213 Dit nummer bestaat uit twee bladen Directeur: C. KRAK. Maandag 10 September 1934 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 136e Jaargang !Buitm£and Wat vandaag de aandacht trekt ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. tranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENllENr Van 1-^5 regels 125, elke retJel meer f 0 25, tfroote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060 Telef. 3, redactie 33. De kapitein overleden aan hartverlamming. Een scheepsramp van onge- kenden omvang en met een diep tragisch verloop heeft er zich voor de Amerikaansche kust af gespeeld. Het Amerikaansche passagiersschip „Morro Castle", een schip, dat 11000 ton meet en van een vacantietocht naar Cuba terugkeerde, is ongeveer ter hoogte van Spring Lake door dat de bliksem in een olietank sloeg, in brand gevlogen. Het vuur greep zóó snel om zich heen, dat het onmogelijk was, maatregelen tot 'inperking te nemen. Het groote schip 6tond direct geheel in vlammen. Aan boord bevonden zich ongeveer 550 personen, waaronder ruim 300 pas sagiers. olgens mededeelingen van ge redden zijn minstens zes reddingsboo- ten in allerijl gestreken. Te Seagirt :n den staat New-Jersey zijn 100 opvaren den aan land gezet. Daarentegen zijn zeven der van deze plaats ter assistentie uitgezonden booten nog niet terugge keerd, zoodat niets bekend is omtre-it het lot van de beiïiaiïning der booten en de door hen opgenomen opvarenden. Onder de passagiers, hoofdzakelijk toe risten, bevonden zich ook 100 leden van de New-Yorksche zangvereeniging „Con- cordia". De kapitein is kort voor het uitbreken van den brand aan een hartverlamming overleden. Bij het aanbreken van den dag verza melden zich aan de kust groote men- schenmassa's, doch in het nevelachtige en regenachtige weer was van het schip weinig te onderscheiden. Ook in andere kustplaatsen zijn opvarenden aan land gebracht. Daar groote schepen niet in de nabij heid van het brandende schip konden komen, moesten zij hun reddingspogin gen opgeven en doorvaren. De meeste geredden van het bij San- dy Hook in brand geraakte schip „Mor ro Castle" zijn van meening.dat bliksem inslag de oorzaak van de brand geweest moet zijn. Men voer duor 'n z.g. electri- sche storm en de bliksem zou de olie tanks (de Morro Castle werd met olie gestookt), in de midscheeps getroffen hebben. Hierdoor zou verklaard zijn, dat de brand dadelijk zulke noodlottige af metingen aannam. De storm, die heerschte, heeft het vuur natuurlijk nog aangewakkerd. Trouwens ook bij andere groote scheepsbranden heeft men den geweldigen „trek" die er op een schip heerscht kunnen constateeren. De mees te passagiers waren al naar bed en moesten dus gewekt worden. De beman ning heeft gedaan wat zij kon om al deze menschen te bereiken maar het is niet mogen gelukken allen bijtijds te waar schuwen. Afschuwelijke tooneelen. Het moet een vreeselijk gezicht zijn voor hen, die op het betrekkelijk veilige voorschip een toevlucht hadden gevon den, hoe uit de kleine ramen van de hut ten, de menschen om hulp schreeuwden, hulp die niet geboden kon worden, daar de toegang langs de gangen onmogelijk was. Daar heerschte het vuur in al zijn kracht. En langzaam zag men dan dé wanho pige menschen wegzakken van de raam pjes, gestikt in rook en hitte. Het blijkt ook, dat niet alle reddings booten te water gelaten konden worden. Aan de eene zijde lukte het vrij spoedig de booten neer te laten, maar aan de andere zijde was men niet zoo ge.ukkig. Of het nu kwam door den rook. of door dat 't schip reeds te sterk helde, dat kan men moeilijk uitmaken, maar zeker is het dat de booten niet in het watei ge komen zijn. Een ooggetuige vertelt: Hier volgt nog het verhaal van een der geredden, die gewekt werd door het alarm der bemanning. „Toen ik het dek bereikte," aldus luidt het verhaal, „stond het heele schip al in lichte laaie. Wij trachten het vuur te bestrijden met een slang van het sloe pen dek, maar het bleek al gauw, dat dit in 't geheel geen nut zou hebben. Al den tijd, dat wij hiermee bezig waren, zag ik geen andere passagiers. Tenslotte zei men mij, dat er nog een vrouw in een van de dekhutten was. Ik ging er heen, brak de deur open, maar kon niemand vinden. De rook verdreef mij echter al spoedig. Het meerendeel der passagiers en der bemanning sliep, toen het schip door den bliksem getroffen werd en ik ben bang, dat zij niet meer hebben kun nen ontkomen. Wij kregen order de booten aan stuur boordzijde te strijken. Ik geloof, dat van bakboordzijde niemand weg kon komen; de wind blies de vlammen naar dien kant. Wij hebben nog een poosje uitgekeken of er ook menschen in 't water dreven, maar zagen niemand. Het schip leek op dat oogenblik wel een fornuis en brand de van voor tot achter. Ik zag niemand meer op dek, verschillende menschen waren overboord gesprongen. Een ander overlevende, 'n lid van de bemanning, zeide, dat het schip mid scheeps reeds in volle vlam stond ,toen het alarm gegeven werd. Het was toen al onmogelijk om door de gangen 'e komen, om de passagiers te waarschu wen. Het eenige wat wij doen konden was de ramen van de buitenhutten in te slaan, om zoodoende de slapende pas sagiers te redden en hun een middel te verschaffen zich te redden. Vliegtuig boven het schip. Te half tien gistermorgen (Amerik. tijd) waren honderdvijftig tot tweehon derd overlevenden van de „Morro of Castle' 'aan de kust van New Jersey aan land gebracht. Het Engelsche stoom schip „Monarch of Bermuda" meldde, dat het 65 personen in veiligheid heeft kunnen brengen. Des morgens te tien uur cirkelde een vliegtuig om het brandende schip en deelde per radio mede. dat opnieuw twee reddingsbooten zijn gestreken. De thans te Spring Lake aan land gezette ledT van de bemanning zijn van meening, dat het schip niet door den bliksem getrof fen is, maar dat het vuur in het voor schip is uitgebroken. De matrozen be richten, dat de vlammen met ongeloof lijke snelheid zich over het geheele dek uitbreidden en dat de ijlings gealar meerde bemanning niet meer in de gan gen der kajuiten kon doordringen, zoo dat men er zich toe moest beperken de patrijspoorten van het dek af in te slaan. De „Morro Castle" was in enkele mi nuten veranderd in een gloeiende oven. Vele passagiers trachtten zich te redden door in zee te springen. Vele anderen moeten in hun hutten omgekomen zijn, daar de geweldige rookontwikkeling iedere poging tot ontkoming onmogelijk maakte. Te Aspury Park zijn elf matrozen aan land gezet, van wie zes gewond waren Ook eenige passagiers zijn daar aan land gebracht. De geredden hadden veel van de koude te lijden gehad. Slechts enkelen hadden gelegenheid gehad, zich behoor lijk te kleeden. Te Allenhurst zijn de eerste lijken aangespoeld. Ook in andere kuststeden spoelden lijken aan. Een dichte mist verhindert ieder uitzicht, terwijl de hevige Noordooster storm voortduurt. Drie New Yorksche politiebooten moes sten door den storm terugkeeren. zon der dat zij de plaats des onheils hadden kunnen bereiken. Een der booten kon in twee uur slechts anderhalve mijl voor uit komen. 181 lijken opgevischt. Nader wordt uit New York ge seind: Er zijn reeds 181 lijken van de Morro-Castle opgevischt, terwijl nog verschillende verkoolde lij ken zich in het schip bevinden. Het aantal geredden valt nog niet nauwkeurig vast te stellen. Na de opgave der eigenaars van het schip, dat dit getal 333 be draagt, is nog geen nadere offi- cieele mededeeling gedaan. Tot- nutoe zijn 128 passagiers en 140 leden der bemanning, dus totaal 268 overlevenden te New York en New Jorsey aangekomen. De beambten der Ward-lijn verwerpen de gedachte, dat de brand door den bliksem ontstaan zou zijn. Zij achten het vrijwel als zeker, dat een passagier in de bibliotheek door het achteloos wegwerpen van een branden de sigaret als oorzaak moet worden aangenomen. De overlevenden roemen om strijd de heldenmoed van Warm6 die gedurende 10 uren op zijn post bleef, rustig bevelen gevende, opdat zooveel mogelijk perso nen zouden worden gered. De geredden, Het stoomschip „Monarsch of Bermu da" is te New-York aangekomen met 72 gereden der „Mcrro Castle", de „City of Savannah" met 60 en de „Anres Luckenbach" met 22. Voor de bureaux der Ward-scheepvaart Maatschappij en bij de landingspier peelden zich hart verscheurende tooneelen af. De directie van het schip heeft bekend gemaakt, dat zij over de oorzaak van den brand en over de schuldvraag niets kan zeggen, voor het officieele onderzoek dienaan gaande zal zijn afgeloopen. Een later telegram meldde: Tegelijkertijd wordt medegedeeld, dat de plaatsvervangende kapitein Warms zich nog met eenige manschappen aan boord van het brandende schip bevindt. Warms en de overige leden der be manning zijn thans aan boord gegaan van het kustvaartuig „Tampa". Het gloeiende schip is op het strand gezet. Vreemde geruchten, Gistermiddag is op zee de storm gaan liggen. Kustwachtvaartuigen zoeken nog steeds naar eventueele overlevenden en verdronkenen. Gisteravond waren brandweerlieden nog steeds met de blus- sching bezig. Eerst in den loop van Zon dag is het vuur op de lading overgesla gen. De Warl-line, van wie het vaartuig is, deelde Zondagavond mede, dat 560 personen zich aan boord hadden bevon den, waarvan 389 zijn gered, n.1. 221 passagiers en 168 leden der bemanning. Het aantal dooden en vermisten zou dus 171 moeten bedragen. Zeventien doode passagiers zijn reeds geborgen. Het s-sdat nog steeds brandt, ligt thans nog slechts 200 M. van het strand bij Ashbury Park aan den grond. De bovenste dekken zijn volkomen uitge brand. Heden zullen de federale autori teiten een aanvang maken met het offi- cieele onderzoek. Het is den officieren van het schip streng verboden de pers mededeelingen over den brand te doen. De bladen geven uiting aan hun verwon dering over het feit, dat tusschen het uitb.cken van den brand en het alar meer© nvan de passagiers, naar het schijnt minstens een uur is verloopen. Daar het Zondag nog niet mogelijk was de lagere dekken te betreden, heerscht nog volkomen onzekerheid over het aan tal dooden, temeer daar van vele perso nen nog niet kon worden vastgesteld of zij omgekcmen of gered zijn. Gister avond laat deelde de Ward-Line de vol gende cijfers mede: Overlevenden, pas sagiers 221, manschappen 171, officie ren 9. Dooden 45. Vermisten, passagiers 52, manschappen 59. HITLER OVER DE JEUGD. En wat de vrouw behoort te zijn. In het Stadion te Neurenberg heeit rijks kanselier Hitler Zaterdagmiddag het woord gevoerd voor 60.000 Hitlerjongens. Hitler zeide o.a.: „De dag zal komen, dat wij allen één zul len zijn om ons volk kracht en sterkte te geven. Jullie moet in je jeugd in je opnemen en leeren, wat wij eens in geheel Duitsch- land gaarne zullen zien. Wij willen eens één Rijk zien en jullie moet daarvoor reeds opge leid worden in één organisatie. Want jullie zijn vleesch van ons vleesch en bloed van ons bloed en in jullie brandt dezelfde geest, die ons beheerscht!" Voor de nat.-soc. vrouwen hield de rijks kanselier eveneens een rede, waarin hij o.a zeide „De nat.-soc. beweging heeft van het be gin af in de vrouw de trouwste helpster niet alleen gezien, maar ook gevonden. Het ge moed der vrouw heeft in alle tijden op den geest van den man ingewerkt. De Duitsche vrouw heeft begrip voor datgene, wat de natuur haar heeft meegegeven, zoodat de man bij dit inzicht der vrouw niet langer behoeft te vreezen, dat hij uit zijn positie als man wordt verdrongen. Men zou kunnen zeggen, dat de wereld der vrouw een kleinere is, want haar wereld is haar man, haar fa milie, haar kinderen en haar huis. Waar zou echter de grootere wereld zijn, als niemand de kleinere wilde verzorgen? Wij verzetten ons er tegen, dat een individualisme van de meest bedorven soort wil uiteen rukken, wat God heeft samen gebonden". Toespraak tot S.A. en S.S. Hitler heeft de S.A. en S.S. toegesproken, die stonden aangetreden in de Luitpold- arena te Neurenberg Bij deze gelegenheid zeide de „Fuhrer" o.m.: In de 12 achter ons liggende maanden is de eene positie na ide anaere in ons bezit ge komen. Niemand, die niet blind wil zijn, kan gelooven, dat de S.A. overbodig zou kunnen zijn of misschien van zelf zal aftreden. Deze twaalf maanden waren evenwel ook een tijd van scheppenden arbeid in de natio naal socialistische beweging zelf. Enkele maanden geleden heeft zich een zwarte schaduw over onze beweging gewor pen. Vele tegenstanders meenden, dat zij den tijd zouden kunnen zien komen, dat de macht der nationaal socialistische partij misschien ten einde zou gaan. Ik heb U, mijn kameraden, ontboden om U drie dringen te documenteeren: 1.) de S.A. heeft evenmin als eenige an dere instantie der partij met deze zaak iets te maken. 2.) om allen te laten zien, dat mijn ver houding tot U, mijn kameraden, precies de zelfde is als sedert 14 jaren en 3.) om onze vijanden te laten zien, dat de partij staat en dat haar S A. en S.S. staan als garanten der nationaal-socialistische be weging. Allen, die mochten gelooven, dat er ook slechts een barst gekomen is in deze geledin gen, vergissen zich. Wanneer iemand zich bezondigt aan den geest van onze beweging, wanneer hij zich bezondigt aan den geest van mijn S.A., dan treft dat nipt deze S.A., maar slechts die gene zelf die het waagt, zich daaraan te bezondigen. De S.A.-raan en de S.A.-leider kan niets anders zijn dan trouw, gehoorzaam, gedis ciplineerd, bescheiden, offerwaard of hij is geen S.A.-man. FANTASTISCH BERICHT. De Volkenbond naar Weenen verplaatst? De Weensche berichtgever van de Parijsche „Liberté'' beweert, dat wegens de afwijzende houding van Zwitserland tegenover de Sovjet Unie de toestemming zou zijn ge vraagd en verkregen der Oostenrijk- sche regeering den zetel van den Volkenbond te verleggen naar Wee nen. Voorts beweert de „Liberté", dat de verplaatsing reeds de volgende week zou geschieden. Een bevestiging van dit bericht van de Liberté is niet verkregen. PRINS GEORGE EN VERLOOFDE NAAR ENGELAND. Uit Zuid-Slavië vertrokken. Prins George van Engeland en zijn ver loofde, prinses Marina van Griekenland, zijn, vergezeld van prins Paul en prinses Olga van Zuid-Slavië, naar München ver trokken. Vandaag zullen zij doorreizen naar Parijs, waar de prinses eenige dagen zal doorbrengen bij haar ouders. Prins George zal waarschijnlijk in het midden der volgen de week per vliegtuig van Parijs naar Lon den vertrekken. ONTHULLINGEN OVER WAPEN HANDEL. Verklaring van betrokkene. Nederlandschen De in Parijs wonende N'ederlandsche oud zeeofficier, die tot voor anderhalf jaar de Fransche vertegenwoordiger was van de Electric Boat Cy., waarover het Amerikaan sche Senaatsonderzoek gaat, heeft gisteren bezoek ontvangen van den directeur-generaal en van den secretaris-generaal der Fransche scheepswerven Penhoet te St. Nazaire, die er zich over beklaagden, dat zij bedoeld zouden zijn in een vraag in 1922 om steekpenningen ten bedrage van elk fr. 50.000 ten einde een contract met genoemde Electric Boat Cy te plaatsen. De oud-zeeofficier in kwestie heeft volgens de „New York Herald" onmiddellijk een onvoorwaardelijke ontkenning gegeven dat die beide heeren zulk een vraag tot hem gericht zouden hebben. Hij kwam tevens terug op zijn schrijven aan ri. R. Carse, president van de Electric Boat Cy., dat de Amerikaansche commissie gepubliceerd heeft, en verklaarde dat de bedragen, welke in dat schrijven vermeld waren, bestemd waren geweest voor tusschenpersonen en niet voor de bestuurders van Penhoet zelf, maar na twaalf jaren kon hij zich niet meei de juiste redactie herinneren. Scheepsdrama voor de Ameri kaansche kust. (Buitenland). Het einde van het Neurenberger- congres; Hitler spreekt over de jeugd, de vrouw, de S.S. en S.A. (Buitenland). De dreigende textielstaking in Amerika. (Buitenland). Oss wordt gezuiverd. (Binnenland) De schietpartij te Snelrewaard. (Binnenland). H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana terug in Holland. (Binnenland). Bewaker klinghuis N. S. B. te Rotterdam overvallen. (Binnenland). Het in werking treden van het handelsverdrag met Spanje is op geschorst. (Binnenland). Het drama te Hoofddorp. (Binnen land). Dappere Terschellingsche zeelie den door de Fransche regeering on derscheiden. (Binnenland). De moord, diefstal en brandstich ting te Haarlem opgehelderd. (Bin nenland). Jubilé Amsterdamsche Stads schouwburg. (Binnenland). Het N. V. V. congres te Utrecht. (Binnenland). Verschillende doodelijke verkeers ongevallen. (Binnenland). Nederland wint te Turijn 3 Euro- peesche titels; Berger de 100 en 200 M.; Peters de hink-stap-sprong. (Sport). (Zie verder eventueel laatste berichten In het interview met de „New York Herald" werd verder gezegd dat hij er trou wens niet in geslaagd was Frankrijk tot cliënt te maken van de Electric Boat Cy. Deze maatschappij heeit met de meeste an dere landen relaties, waaronder Engeland, Japan, Rusland, Italië, Nederland, Dene marken, Noorwegen, Portugal, Spanje en Peru. Hij gaf als zijn meening te kennen dat de enquête in de Ver. Staten meer ge ïnspireerd wordt door een persoonlijke veete van een of meer personen tegen de Electric Boat Cy. dan door een oprechten wensch tot ontwapening. DE AMERIKAANSCHE TEXTIELSTAKING, 500.000 stakers. De Amerikaansche bemiddelingscommis sie heeft gisteren een aanvang gemaakt met haar pogingen om een arbitrage van de tex tielstaking te bespoedigen. De voorzitter der commissie, John Winant, heeft den leider van het katoen-textiel-instituut Georg Sloans uitgenoodigd Maandag met de commissie samen te komen ter bespreking van de voor stellen der stakingsleiders. De werkgevers hadden Zaterdag door Gorman ingediende voorstel betreffende een wapenstilstand ge negeerd. Gorman stelde voor, dat alle fa brieken zouden worden gesloten, terwijl de bemiddelingscommissie zou trachten het con flict tot een oplossing te brengen. Posters der vakvereenigingen zouden dan de fabrie ken beschermen. Toen Gorman gisteren laat op den dag nog geen antwoord had ontvan gen van de vertegenwoordigers der industrie, stelde hij als uiterste termijn voor het geven van een antwoord op zijn voorstellen het tijdstip Maandagmorgen 6 uur vast. De be middelingscommissie tracht thans een ver scherping van den toestand te voorkomen, terwijl duizenden soldaten in Noord- en Zuid Carolina als hulptroépen ln gereedheid worden gehouden voor het geval heden nieuwe onlusten mochten uitbreken wanneer vele fabrieken zullen trachten hun deuren te openen. Gorman raamde het aantal stakers dat heden niet aan het werk zou gaan op 500000. DE STAKING IN SPAN IE. Zes dooden te Madrid. De werklieden-syndicaten zullen naar uit Madrid wordt gemeld bevel geven den arbeid te middernacht te hervatten Zij ver klaren dat de arbeiders op schirterende wijze het consigne hebben opgevolgd: 24 uur sta ken. als antwoord op de fascistische concen tratie, gesteund door de openbare macht. De minister van Binnenlandsche Zaken verklaarde dat de algemeene staking te Madrid is geëindigd, maar zicb in Asturië uitbreiot. Hij geloofde echter niet dat de regeering zich genoodzaakt zou zien, den alarmtoestand af te kondigen De minister gaf oevel tot sluiting van alle vereenigingslokalen der socialisten commu nisten en anarcho-syndicalisten te Madrid er in de provincies

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1