£aatste b Rechtszaken JieckS. Schooi N. V. V.-CONGRES. OSS WORDT OEZUIVERD. Verschillende invallen. VERKEERSONGEVALLEN Jongen overreden en gedood; chauffeur gearresteerd. Motor tegen auto. BRANDEN. ERNSTIG ONGEVAL. DOODELIJK ONGELUK OP DEN AFSLUITDIJK. DE RAMP VAN DE „MORRO CASTLE" De verzekeringen. SCHOT GELOST TE WEENEN. Op Starhemberg's moeder. HERRIOT OP HET POLITIEKE PAD. Zijn meening over den huidigen toestand. - De uitslag was: Jacquet, Frankrijk, ten Noorden van Was senaar. Herve (Fr.) ten Noorden van Was senaar. Dollfuus (Frankrijk) ten Zuiden van Wassenaar. Motquov (België, Wasse naar. Didier (Belgié) Voorburg. De Voge- laer (België) Rhoon. De Fruycker (Frank rijk) Pijnacker. De Nederlandsche Flollandia-ballon, on der commando van den heer Delia Mouton is bij Nooddorp geland. De werkloozenzorg. Zaterdagavond nam in de groote schouw burgzaal van het N.V. huis te Utrecht een demonstratief congres inzake de werk loozenzorg een aanvang. De heer S de la Beile Jr., secretaris van hut N. V. V., opende de vergadering met een woord van heidenking, gewijd aan wijlen den heer J. Schaper, den vriend van de ar beidersbeweging. die zooveel heeft bijge dragen tot de verkorting van den arbeids duur. De heer E. Kupers. voorzitter van het N. V. V., sprak over de financiering van de lasten van de werkloozenzorg. De heer Kupers deelde mede, dat de wereld volgens de laatste gegevens 22 inillioen werkioozen telt. De lichte economische opleving, die in het algemeen kon worden waargenomen, heeft zich in ons land bijna niet voorgedaan. Eerat kort geleden heeft de regeering de noodzakelijkheid van de werkverruiming in gezien en stelde zij een bedrag van GO mil lioen beschikbaar Maar nog alijd is er niets gebeurd. De arbeiders hebben getoond een offer te willen brengen. De regeering zal op haar beurt veel meer een veelvoud van zestig mil- lioen beschikbaar moeten stellen wil de werk loosheid met succes bestreden worden. Voorts drong spr. aan op l«t instellen van industriebanken. De regeering zal moeten inzien, dat met kracht moet worden gestreefd naar huurver laging en naar het instellen van een staats- hypotheekbank. Een andere vraag die op het congres besproken moet worden is de vraag wie te zorgen heeft voor de ondersteuning van de werklooze arbeiders. Wij hebben ons altijd op het standpunt gesteld dat de werkioozen ondersteuning rijkszorg is. Het wetsontwerp op het werkioosheidfonds heeft twee goede punten n.1. dat het onderscheid tusschen crisis- en andere werkioozen ver valt en dat een gelijke verdeeling van de lasten over het geheele land plaats heeft. Een nadeel is dat gemeenten die nog wat bewegingsvrij heid voor sociale zorg ladden, tengevolge van deze maatregel, die vrijheid zullen ver liezen. De regeering zal een grooter bedrag dan 46 millioen beschikbaar moeten stellen. Volkomen rationeel zou het naar sprekers meening zijn om de helft van de werkloo zenzorg uit leeningen te bestrijden. De plicht van de regeering, zal het ook ziin om de be lastingschuldige Nederlanders in het buiten land te achterhalen. De heer Kupers eindigde zijn rede met de erkenning dat de tijden ook voor de regee ring moeilijk zijn. Het is echter een redelijke eisch, zoo zei dj. dat al hel noodige verricht wordt om de werkloosheid te bestrijden. Het Congres wendt zich ook tot het volk om het op te wekken aan dit doel eenigszins te werken. Nadat Koos Vorrink namens het partij bestuur der S.D A.P. een gloedvol woord had gesproken, maakten verschillende de bater* nog bepaalde wenschen kenbaar. In verband met de zuivering van Oss heeft de gemeente-politie een inval gedaan in ver schillende perceelen van verdachte elemen ten. Het is haar gelukt de hand te leggen op een aantal gevechtsgeweren en revolvers, alsmede munitie. De wapens zijn in beslag genomen, terwijl tegen ae overtreders der vuurwapenwet proces-verbaal is opgemaakt. Het onderzoek wordt voortgezet. Dorstige langvingers. Het warme weer der laatste dagen deed blijkbaar een paar dorstige langvingers te Oss er toe besluiten, een koelwagen van een Amsterdamsche brouwerij open te breken, die beladen met een groote partij flesschen bier ter lossing was gereed gezet op het stationsemplacement aldaar. Vier kisten bier verdwenen spoorloos. Het gelukte de politie nog niet de daders te achterhalen. HET FEEST VAN DEN AMSTER- DAMSCHEN STADSSCHOUWBURO. Schitterend geslaagde manifestatie voor ons tooneel. Het beeld, dat de Stadsschouwburg Zater dagavond binnen zijn muren geboden heeft, zal ongetwijfeld bij velen herinneringen heb ben opgewekt aan den bloeitijd van ons too neel. De voortreffelijke wijze, waarop de commissie uit de burgerij de herdenking van 40 jaren tooneel in den voornaamsten schouwburg des lands had voorbereid, ver mocht te bewerkstelligen, dat een uitver kocht huis met stijgende geestdrift uren van zuiver kunstgenot heeft mogen beleven. Een der eere-plaatsen werd voorts ingeno men door mr. Visser als vertegenwoordiger van minister Marchant. De directie-loge was gereserveerd voor mevr. Theo MannBouw meester. De heer J. M. Bendien, administrateur van den schouwburg, sprak een welkomstwoord. Nauwelijks haa hij uitgesproken of hem werd een lauwerkrans aangeboden door den voorzitter der commissie, prof. dr. C. F. A. van Dam, als een hulde aan zijn bescheiden persoonlijkheid en zijn werkkracht. De première van Gogols „De Revisor opgevoerd door het gezelschap v an de Am sterdamsche Tooneelvereenigmg, opende te ruim half acht de voorstelling en hield het publiek in vroolijke aandacht gevangen. Daarna, om half twaalf, verbeidde men met ongeduld het oogenblik, dat de feitelijke herdenking zou inluiden: het ten tooneele voeren van een deel der geschiedenis van den stadsschouwburg in een aantal speelscènes. Terwijl in de zaal de lichten uitgingen, klonk plots, forsch en meesleepend, de stem van Louis Bouwmeester, die op de gramofoon- plaat de scène deed hooren tusschen Shylock Tubal. Eduard Verkade, met applaus begroet, droeg vervolgens den monoloog „To be or not to be" uit Shakespeare's „Hamlet" voor. De stem van dr. Willem Royaards, die op de graofoonplaat Multatuli's „Kruissprook" voordroeg, bracht weer momenten van ont roering en stille hulde, doch daarna was de zaal een en al lach om de buitengewoon ko mische creatie van Jan Musch als de Markies de Mascarille in „Belachelijke Hoofsche Juffers van Molière, daarbij knap geassis teerd door Mary Musch—Smithuysen als Madeion en Georgette Reyewskyals Ca- thos. Cees Laseur en Vera Bondam oogstten veel succtö met een scène uit „Als ik wilde": Charlotte Köhler, Albert van Dalsum, Marie van Warmelo en Ben Groenier deden het pu bliek nog eens genieten van een scène ui' „De Comedie van het Geluk", terwijl Louis de Vries, die uit Utrecht was gekomen, waar hij had moeten spelen, als Narciss Rameau in de Pagodemonoloog uit Narciss van A G Brachvogel een verdiende hulde in ontvangst had te nemen. Het spectacle coupé werd besloten met een vlot gespeelde scène uit Shakespeare's „De Getemde Feeks", met Magda Janssens als Catharina, Louis Saalborn als Petuccio en J. te Wechel als Battista. De officieele huldiging. Schier ongemerkt was de avond overge gaan in den nieuwen dag en het uur van half twee had geslagen, toen het gordijn op nieuw vaneen ging en men het tooneel ge vuld zag met een zeer groot gezelschap. Het applaus nam schier geen einde, toen mevrouw Theo Mann-Bouwmeester, aan den arm van prof. van Dam, het tooneel betrad en naar de eere-plaats in het midden op de voorste rij geleid werd. Allereerst voerde wethouder Boissevain het woord en na hem spraken prof. v. Dam en mevr. MannBouwmeester. TOEGELATEN ALS RAADSLID. Werkzaamheid bij hei nijverheids onderwijs geen beletsel. Ged. Staten van Drente hebben een be slissing genomen inzake de beroepschriften van de heeren mr. M. S. Kalma en W. Strabbing, beiden lid van den raad van Assen, en van den heer H. van Staveren, tegen het raadsbesluit tot niet-toelating vau laatstgenoemde als raadslid. Dit raadsbe sluit werd genomen op grond van het feit, dat de heer Van Staveren leeraar is bij het nijverheidsonderwijs. Ged. Staten hebben thans besloten met gegrondverklaring van de ingestelde beroepen en vernietiging van het raadsbesluit tot niet-toelating, den heer H. van Staveren alsnog als lid van den raad der gemeente Assen toe te laten. JAARWEDDEN OED. STATEN VAN UTRECHT. Commissie van onderzoek stelt 5 pet. korting voor. De commissie, ingesteld door de Staten van Utrecht, om de jaarwedden vart Ged. Staten nader te regelen, heeft thans haar rapport uitgebracht. Zij herinnert daarin aan "het besluit van 1 Januari 1921, om déze jaarwedden te bepalen op 5000 en aan de tijdelijke korting, die ze thans ondergaan tot een bedrag van 320. Naar haar meening dient een definitieve regeling tot stand te komen, waarbij een kor ting van 5 pet. geoorloofd is, zoodat voortaan de jaarwedden op 4750 moeten worden bepaald. DE NIEUWE SPELLING. En de houding van den journalis tenkring. In de Zaterdag j.1. gehouden bestuurs vergadering van den Nederlandschen journalistenkring is opnieuw de spel lingskwestie behandeld, in verband met het feit, dat sinds de vórige uitspraak van het kringbestuur een gewijzigd plan Marchant bij het onderwijs is ingevoerd. Het bestuur zag geen reden zijn vroeger besluit te herzien en bevestigde daarom de toen gedane uitspraak, dat het zij nerzijds op dit oogenblik geen aanlei ding vindt zich voor of tegen de nieuwe spelling tjit te spreken en dat wat de invoering bij de pers betreft, daarom trent bij elk blad afzonderlijk door de leiders dient te worden beslist. Zondagochtend is in de Kerkhoflaan te Den Haag een ongeveer 10-jarige jongen, wonende in de Van Brederodestraat, door een vrachtauto, bestuurd door een 18-jarigen chauffeur uit de Tollensstraat, overreden en gedood. De bestuurder is in hechtenis geno men. Zaterdagmiddag kwam op den Rijks straatweg te Haarlem een motorrijder uit Wijk aan Duin met zeer groote snelheid uit de richting Velsen, toen een auto, bestuurd door een reiziger uit A'dam, met matigen gan gde Eemstraat aldaar wilde inrijden. De motorrijder wilde nog langs de auto; dit mislukte echter, met het gevolg, dat een hevige botsing ontstond. De motorrijder sloeg eenige malen over den kop en werd met zware hersenschudding en andere wonden naar het ziekenhuis overgebracht. Zijn toe stand is nog steeds zorgelijk. De motor werd totaal vernield en de auto zwaar be schadigd. Een bewoner uit Oss, verdacht van brandstichting aangehouden. Gisteravond omstreeks 11 uur is een hevi ge brand uitgebroken in de woning van de familie de N., aan het Teugenaarspad te Oss. Het vuur greep met groote snelheid om zich heen, zoodat in een ommezien het pand aan alle kanten in lichte laaie stond. Een der buren had het vuur het eerst opgemerkt en snelde naar het huis, met het doel de bewo ners te waarschuwen. De geheele familie bleek evenwel afwezig te zijn. De politie, die weldra ter plaatse arriveerde, sloeg een ruit in en haalde eenige meubelstukken naar bui ten. Hierop werden sporen van petroleum ge vonden. hetgeen de politie aanleiding gaf den bewoner in hechtenis te nemen. In korten tijd brandde het huis tot den grond toe af. De brandweer, die ter plaatse verscheen met een motorspuit, kon wegens gebrek aan water tegen de vuurzee niets uitrichten. De geheele inboedel ging verloren. De be woners waren tegen brand verzekerd. Zaterdagnacht is de motorrijder S. Schaap, wonende te Muidenberg, tijdens het hevige onweer op den Rijksweg nabij de Hakkelaarsbrug te Btissum van zijn motor fiets geslagen. Het slachtoffer werd door een voorbij rijdende automobilist gevonden. De man heeft een zware hersenschudding gekregen en is naar het Binnen-Gasthuis te Amsterdam vervoerd. BIJ HET BADEN IN ZEE VERDRONKEN. Zondagmiddag te omstreeks kwart voor vijf zagen enkele strandbezoekers een meis je, gekleed in blauw badcostuum ap het strand te Zandvoort aanspoelen, even ten Noorden van het Grand Hotel. Kunstmatige ademhaling werd toegepast, doch dit mocht niet meer baten. Bij informatie bleek het meisje te zijn de 24-jarige C. van der Linde uit Wilnis (Z.-H.). Zij was te Zandvoort qTs dienstbo de in betrekking. (Ongecorrigeerd Gisteravond' is op den afsluitdijk bij Korn werderzand een autobus van de H. A. B. O. uit Harlingen tegen een motorrijwiel aange reden. De bestuurder van het motorrijwiel, de heer A. Helder uit Julianadorp, werd op slag gedood, terwijl een dame, die op de duo zat, zeei ernstig werd gewond. Zoowel het lijk van den heer Helder, als de zwaar gewonde dame zijn naar het ziekenhuis te Den Flelder overgebracht. Waarschijnlijk is de aanrijding te wijten aan het feit, dat het motorrijwiel geen achterlicht droeg. Naar verluidt bedroeg de verzekering van het in brand geraakte s.s. „Morocastle" on geveer 5)4 millioen dollar, waarvan 2)4 millioen was geplaatst in de U.S.A. en de rest te Londen. Afgezien daarvan, was de lading voor een aanzienlijk bedrag verze kerd. Zaterdag is te W^nen een schot gelost door een raam van de woning van Vorstin Fanny Starhemberg, de moeder van vorst 'Staphèmberg. De pólroe heeft ëinigen tijd alle toegangen afgezet en later medegedeeld, dat bij ongeiuk een schot was afgegaan uit een geweer van een soldaat, die op schild wacht stond in de omgeving. Herriot heeft gisteren op het congres van de radicaal-socialisten te Rhöne een redevoe ding gehouden, waarin hij zich vol vertrou wen uitsprak over de toekomst der partij. Hij zeide van meening te zijn, dat tusschen rechts en uiterst links, dat thans een socialistische- communistische concentratie tot stand brengt zeker plaats is voor een groote partij, die tegelijkertijd republikeinsch-nationaal zou zijn en een regeeringspartij. Mochten door ontbinding van het parlement verkiezingen noodig worden dan zouden de radicalen hun verkiezingscampagne voeren met de leuze: „voor ordelijke vooruitgang, tegen reactie aan den eenen kant en tegen een sprong in het duister aan den anderen kant. Wat de buitenlandsche politiek betreft, zei- de Herriot van meening te zijn, dat de op vatting, dat men terrein had verloren op den weg naar den vrede, niet juist was. Het is niet onze schuld, aldus Herriot, dat Duitschland niet heeft geantwoord op de tegemoetkoming jegens dit land Intusschen zijn er echter belangrijke nie*we factoren, die den vrede begunstigen, zooals het voor gestelde Oost-Locarno pact en de verwachte toetreding van Ruslana tot den Volkenbond Het congres heeft met algtmeene stemmen een resolutie aangenomen, waarin volledig vertrouwen in Herriot wordt uitgesproken. RUZIE IN DEN AETHER. K. R- Oi contra „Aethergids" De president van de Amsterdamsche Ar- rondissements Rechtbank heeft heden in kort geding uitspraak gedaan in de zaak van het beslag leggen op de oplaag van de „Aether gids'' namens de K. R. O. door mr. Witte- man. Mr. M. Levenbach, optredende voor den uitgever van de „Aethergids" was in kort geding bij den president van de rechtbank tegen deze beslaglegging opgekomen en had de opheffing ervan gevraagd. Door den president is het verzoek van mr. Levenbach hedenmorgen afgewezen op grond van het feit, dat artikel 10 van de auteurswet het auteursrecht erkent op boeken, brochures, nieuwsbladen tijdschriften en alle andere geschriften en blijkens de memorie van toe lichting de beteekems van de woorden „alle andere geschriftenruim moet worden opge vat, zöodat daar ook zeker onder vallen programma's, zelfs al hebben die program ma's geen enkele letterkundige of weten schappelijke waarde. De uitgever, de heer P. Mulder Jr., werd veroordeeld in de proces kosten. VOOR DEN ALKMAARSCHEN KANTONRECHTER. Zitting van Vrijdag 7 Septemh- DE HEER WIGGERS GEREHABILITEERD. Heden werd bij wijze van voorgerecht al lereerst behandeld de overigens weinig be duidende aanrijdingszaak. waarin de land bouwer Jan St. uit Koedijk, die met zijn schoonvader fietste, in botsing was geko men met de door den ambtenaar der kinder wetten bestuurde auto. De heer Wiggers was thans aanwezig en het feit, dat hem geen enkele bemerking werd gemaakt, schonk ons de overtuiging, dat hij zich voldoende had kunnen disculpeeren. Het proces eindig de h. la minute met het opleggen van 5 boete of 5 dagen aan den onachtzamen wielrijder. De he~r Wiggers wenschte geen schade te reclamecren. HET ONLEESBARE VISITEKAARTJE. Volgens opvatting van den chef-veldwach- ttr yan Bergen waren letters en nummers van een Nassau-tax door een transparant verlichting niet voldoende waar te nemen en werd proces-verbaal opgemaakt. Het scheen, dat de Alkmaarsche politie tegen deze ver lichting geen bedenkingen had gemaakt. In middels was echter verbetering aangebracht en bepaalde de kantonrechter zich slechts 1 boete of 1 dag op te leggen aan den chauf feur, die feitelijk aan de zaak geen part noch deel had. EEN WOESTELING. Een Noordbrabantsche automobilist, M. J. M. F. uit Eindhoven, stelde zich op 15 Juli, toen hij met zijn wagen moest wach ten op het dichtdraaien van de handige Friesche brug, zonderling, onsportief en on hebbelijk aan. Hij reeds uit de file de voor hem staande auto's voorbij en de brug op, niettegenstaande de stadzijde de voorkeur had. Het maakte hem geen verschil of hij op den smallen brug een tegenligger ont moette, maar hij wrong zich over tiet voet gangers gedeelte met geweld voorbij. De bruggeknecht, die hem wilde tegenhouden, moest snel wegspringen, om niet geraakt te worden. Dit onverschillig heerschap moest heden terecht staan, doen was niet verschenen. Wel had hij een schrifelijk verweer ingezon den, waaroo geen acht werd geslagen. Mr. C. A. de Oroot, waarnemend ambte naar, schetste in scherpe bewoordingen het schandelijk optreden van den automobilist en eischte 60 boete of 30 dagen. Ont zegging rijbevoegdheid wenschte mr. de Groot voor ditmaal nog niet te requireeren. De kantonrechter kon zien geheel aan sluiten bij dit requisitoir en vonniste conform eisch NIET VOLDOENDE GEÏDENTIFICEERD. Een deftig kantoorheer uit Amsterdam, J. van S., zou volgens verklaring van den slager Corn. Peija uit Westzaan en diens ega op 10 Juli bij den spooroverweg op den Beverwijker straatweg te Castricum door te spoedig naar rechts uit te wijken, een aan rijding hebben veroorzaakt met den door den slager bestuurden auto. Zij hadden direct het nummer 3955 genoteerd. De heer van S. ontkende echter pertinent, een aanrijding te hebben veroorzaakt en bracht als getuige A décharge een geheele harem inzittende dames voor het podium. Tegen deze overmacht moeten de slager en echtgenoote het afleggen. Er werd vrijspraak gevorderd en uitgesproken. NIEUWS UIT DE RIMBOE. De aannemer J. G. S. is belast met de ver betering van den weg AlkmaarEgmond a. d. Hoef en blijkbaar verplicht veel spoed achter het werk te zetten. De schafturen zijn bekort en ook wordt er in strijd met de wet overgewerkt. Als gevolg moest de aannemer zich heden verantwoorden, doch hij was niet verschenen. Het scheen ons toe, dat aange name omgangsvormen tusschen werkgever en werknemers hier ver te zoeken waren Als bewezen werd aangenomen, dat de ar beider Blom op verschillende dagen méér dan 8 uren had gewerkt en de aannemer werd mitsdien veroordeeld tot 5 maal 4 boete of 5 maal 4 dagen. BAKMEEL EN NOTEN. De Berger musicus Jb. Donselaar fietste op 21 Juli op een damesrijwiel den Natte weg in te Bergen en liep toen gevaar ge kraakt te worden door het 7 meter lange ge vaarte van bakker Bakker, die den toon kunstenaar te laat opmerkte en de bocht te veel naar links nam. De heer Donselaar wist zich nog tijdig buiten gevaar te stel len en dus kon de uitvoering van Chopin's treurmarsch voorloopig nog achterwege blij ven, doch hij was niet bepaald gestrekt over deze ontmoeting en het feit, dat zijn rijwiel pl.m. 3.75 schade had bekomen en deed aangifte bij den chef-veldwachter. E>e kantonrechter, die voornemens is de bochtafknijpers eens op gevoelige wijze ma nieren te leeren, was bitter gestemd en over woog zelfs intrekking van het rijbewijs, doch de bakker, die beloofde de schade te vergoe den, werd opgeknapt met 7.50 subs. 5 da gen. DE REMMENZ1EKTE SCHIJN'f ONGENEESLIJK. Iedere zittingsdag heeft onze kantonrech ter zich het hoofd te breken met de minder waardige remmen, waarmede tal van auto mobilisten op den rijweg durven verschijnen. Tot hen behoorde ook de vrachtrijder H. C. V. te den Helder, die op den Heldersche weg deswege bekeurd, thans werd veroor deeld tot ƒ5 boete of 3 dagen. VERKEERSGEHARREWAR OP DEN ZIJPERDIJK. Op grond van de omstandigheid, dat de chauffeur Jan B. uit Schagen op den hoek Zijpe en Lagendijk niet voldoende naar reents uitweek, ontstond een aanrijding met den wagen, bestuurd door den chauffeur P. Paarlberg. Hij werd heden te dier zake ge corrigeerd met 10 boete of 5 dagen. knol sloeg op hol en daardoor werd Kramers fiets beschadigd, wat hem aanleiding gaf zich te beklagen bij den veldwachter en Jan B. tegen de lamp liep. De houding van Cor- nelis werd heden niet bewonderd, wat niet wegnam, dat Jan tot 5 boete of 5 dagen werd veroordeeld. HET OUDE OORLOGSPAARD HOORDE DE KRIJGSTROMPET. Een gepensionneerd onderofficier der Kon. Ned. marine, B. de H., was op Donderdag 30 Augustus op de Alkmaarsche kermis in de olie geraakt en de politie achtte het noo dig dezen waggelenden feestganger maar wat rust te geven in een der bekende ont nuchteringscellen. Het oude strijdvuur was echter bij den krijgsman weer ontwaakt en bracht hem zóó in begeestering, dat de meu bileering van zijn cabinet tamelijk werd be schadigd Heden voor deze kermisuitspattin- gen terecht staande werd de oud-sergeant veroordeeld tot 7 boete of 3 dagen hech tenis. WIE IN EEN AUTOSPIEGEL ZICH SPIEGELT, SPIEGELT ZICH ZACHT. De chauffeur Dirk B. te Oudkarspel miste echter aan zijn vrachtauto een spiegel, wat hem werd aangerekend door 't opleggen van 2 boete of 2 dagen. DE GEMEENTEKAS WENSCHT OOK HAAR DEEL De Heilooër bloemenventer Jacob H., dacht dat het overal zoo glad ging als in Alkmaar en presenteerde lustig te Egmond aan Zee zijn bloemenschat, zonder de moeite te nemen zich ad 50 cent van een ventver gunning te voorzien. Dit verzuim werd per saldo een leelijk schadepostje, aangezien hij heden werd veroordeeld tot 2 boete of 2 dagen. DE DIENDER SPEELDE EEN ANDER DEUNTJE. De Hawaï-kunstenaar H. H. uit Den Hel der, die ook buiten de juttersstad concerten geeft, viel op 27 Augustus aan "het noodlot ten offer op grond van het feit, dat hij op den Helderscheweg werd aangetroffen in een auto, waarvan de remmen den controleur niet voldeden, alsmede de omstandigheid van een niet aanwezig rijbewijs. De musicus trachtte heden de schuld aan alle misere te werpen op het hoofd van Maarten Smit, van wien hij de auto in huurkoop had ontvan- en. De afwezigheid van het rijbewijs pro beerde hij voorts te verzachten met de be wering, dat naast hem had gezeten een per soon, tot rijden bevoegd. Al deze praatjes waren echter mosterd na den maaltijd en er volgde veroordeel ing tot 6 boete of 6 dagen en 3 boete of 3 dagen resp voor slechte remmen en ontbrekend rij bewijs. (Slot volgt.) Pater D. van Diepen uit Heer-Hugowaard vertrekt a.s. Dinsdag naar de Missie van Borneo. Te De Rijp is de sedert jaren bestaande naaischool van de doopsgezinde gemeente opgeheven. Mej. C. de Groot, die meer dan dertig jaren de leiding over deze school had, heeft haar taak moeten beëindigen. Het was een zeer nuttige instelling voor de Rijp. PATER N. RIJKEN O. P. f Pater N. Rijken O. P. sinds 1930 kape laan van de St. Dominicuskerk op de Laat alhier, is Zondagmorgen in het St. Elisa- beth's ziekenhuis op 61-jarigen leeftijd over leden. VEERTIG JAAR GELEDEN PREDIKANT OEWORDEN. Minister Slotemaker de Bruine houdt 16 Sept. een gedachtenisrede. Minister Slotemaker de Bruine zal Zondag 16 September in de Kievitskerk te Wassenaar een gedachtenisrede houden, daar het veertig jaar geleden is dat hij zijn intrede deed als predikant bij de herv. gem. te Haulerwijk, zijn eerste gemeente. Achtereenvolgens heeft hij daarna de gemeente Beilen, Middelburg, Nijmegen en Utrecht gediend. Van 27 Sept. 1916 tot 8 Maart 1926 was hij kerkelijk hoogleeraar te Utrecht, waarna hij voor de eerste maal als minister optrad. ALS DE KOK MET DE KEUKEN- MEID KIJFT De arbeider C. Kramer fietste op 30 Juli genoeglijk op den Zijdewinderweg onder Oude Niedorp mee met Jan B., die gezeten op zijn rijwiel, een paard geleidde. Maar de HET LEGER DES HEILS. (Stichter: William Booth). Men verzoekt ons te melden, dat het Leger des Heils dit jaar zijn Nationale Aanvrage zal houden van 29 September tot 13 October a.s. Ofschoon het Leger des Heils zich op geestelijk en maatschappelijk gebied in ge- stadigen bloei mag verheugen, en de sym pathie voor zijn arbeid steeds toeneemt ook in ons land, zijn er toch nog velen, die onbe kend ziin met de nooden van dien arbeid verbonden. De Nationale Aanvrage is de groote col lecte, die gehouden wordt tot instandhou ding van de vele takken van arbeid; daar onder moet niet slechts verstaan worden de verzorging van de geestelijke afdeelingen, maar in 't bijzonder de verzorging in de ve le Maatschappelijke Tehuizen, van de dui zenden mannen, vrouwen en kinderen van alle gezindten, om deze te voeden en te klee- den. Daar ons Reclasseeringswerk zich in de laatste jaren sterk heeft uitgebreid, over schrijden onze uitgaven voor dezen arbeid over het algeloopen jaar de ontvangen sub sidies reeds met een bedrag van bijna 22.000. Denk daarbij, dat de winter weer in aantocht is en er dus veel noodig is. Het is algemeen bekend, dat het Leger des Heils zijn deuren wijd wil openzetten en aan hulpbehoevenden de hand wil reiken. Stel het Leger in staat ook door uw bijdra ge dit jaar nog meer te doen dan ooit te vo ren. Teneinde misverstand en teleurstelling te voorkomen, gelieve men zich er van te ver gewissen, dat de collectant door het Leger des Heils (Stichter: William Booth) is ge machtigd en men doet dat ook, al heeft de kleeding van den collectant soms eenige overeenkomst met de bekende uniform van het Leger des Heils. Al de collectanten heb ben Volmachten op naam, geteekend door Kommandant B. Vlas.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 3