Alkmaarsche Courant s EEN EERESCHULD. Jkouwciaai TLieuws {feuilleton goeooeo Jiadiopcogtamma fancU en JuUtloum Honderd Zes en Dertigste Jaargang. MAANDAG 10 SEPTEMBER heeloo. zijdewind. langendijk. schagen. zwaag. westwoud. stompetoren. wieringerwaard. heemskerk. No. 213 1934 "De L.E.T.T. opent Dinsdag voor de le maal haar poorten voor de overbeken de Land- en Tuinbouwtentoonstelling. Het nieuwe bestuur, waarin nog een 3- tal oude bestuursleden zitting hebben, heeft de L E.T.T. op groote leest ge schoeid. Met uitzondering van de eerste jaren, waarin men een 2-daagsehe ten toonstelling had, was het altijd een één- daagsch feest. Dit jaar liefst 3 dagen en met een program dat er mag zijn, al thans dien indruk kregen we uit de me- •dedeeling van 't bestuur. De inzending, voor zoover land- en tuinbouw, belooft veel. Een keurige collecte rundvee en paarden is ingeschreven daarnaast bok ken en geiten, schapen, kippen en kon ij nen. De eerste dag is gewijd aan de rui tersport. Den tweeden dag hebben in sa menwerking met den Oranjebond, kin derspelen plaats. De derde dag is de dag van 't concours-hippiqué. De kermisse d' éte belooft vee' attracties op elk ge bied: Een groote dansvloer, vele krame- rijen en wat dies meer zii, kortom van alles en nog wat. De Middenstanders zetten hun beste beentje voor. Het plaatselijke G. E. B. onder leiding van den energieken administrateur, den heer Wolzak, zal, met medewerking van de middenstanders in die branche ons laten zien wat men met electriciteit kan verrichten. Electrische heetwater- bereiding door nachtstroom, een en an der opgesteld in de electr. keuken. Voorts zijn verschillende huishoudelijke apparaten tentoongesteld. Ten slotte zijn opgesteld étalages met 6lechte en met goede verlichting, zoomede een werkplaats met goede en slechte ver lichting. Voor zoover mogelijk zal de V. V. V. meewerken en den ingang met lampions verlichten. De entrée is zoo laag gesteld dat het voor niemand een bezwaar kan ziju de L.E.T.T. te bezoeken Onderling veefonds 'Gedurende de maanden Juli en Au gustus waren respectievelijk verzekerd 306 en 304 runderen voor 38430.— en 38580.De omslag werd voor beide maanden bepaald op 0.25 per verze kerde 100.—. Besloten werd om met in gang van 1 September de hokkelingen met 20 en de kalveren met 10 te verhoogen. "Wat de oogstverwachtingen van de winterkool betreft, zijn deze al zeer pes simistisch ten aanzien van de roode kcol. De stand van deze kool is in het Ambacht bijzonder slecht. Behalve dat ze ontzettend heeft geleden door de draaihartigheid, heeft de luizenplaag mede een zeer nadeeligen invloed op het gerwas geoefend. Bovendien valt ook ie roode kool „buitenom" dit jaar tegen. Er is in de polders ook veel slechte kool: de draaihartigheid is daar in ernstiger mate opgetreden dan vorige jaren, toen men er daar vrijwel van verschoond bleef. Voor Deensche witte en gele zijn de verwachtingen iets hoopvoller gestemd. Toch zullen ook deze niet meer dan een middelmatigen oogst geven. 'Aan de ringvaart van de Heer- Hugowaard is sedert eenigen tijd een steiger geïmproviseerd, waarop groote vrachtauto's beladen met zand rijden en daar hun vracht in schuiten storten. Voortdurend rijden daar de zandauto's af en aan, komende van de afzanderijen te St. Pancras, waar den laatsten tijd veel zand wordt afgegraven. Het zand wordt met de schuiten verder vervoerd voor den aanleg van verschillende we gen. Een en ander geeft aan verschillen de arbeiders werk. "De afd. Langendijk van de Neder- landsche vereeniging „Eerste Hulp bij Naar het Engelsch van Dorothea Gerard. 39. „Er valt inderdaad iets te zijner veront schuldiging aan te voeren", vind ik in een van mijn brieven aan Agnes, wie ik in het kort de situatie had medegedeeld, „want hij werd op geen geringe proef gesteld en het gaat toch ook niet hem aansprakelijk te houden voor deze weinige diepte van ge moed. Ik had hem al lang geleden gepeild en nu zie ik, dat dit juist was. Als een man zóó mooi is, zóó sierlijk in heel zijn verschij ning, dan wekt die onwillekeurig de gedach te, dat hij toch ook niet van groot nut kan zijn. Vraag hem om muziek om te slaan, of om kopjes aan te geven en daar is hij uit- stekend geschikt voor, maar niet om zich aanstaande te houden, als hij een moreelen duw krijgt. Hij heeft vóór alles een auditori um noodig een bewonderend, dan wel te verstaan. Hij beweegt zich steeds op een po dium en wil toegejuicht worden, Dit maakt hem zoozeer afhankelijk van de meening van anderen en doet hem geen moeite ontzien, om sympathie te winnen. Het is mij nu vol komen duidelijk hoe hij in den herfst een uur met mij op den boomstam kon door brengen en wat hem door de modder deed waden, om Anulka aan wat te brengen Hij had Jadwiga toen al lief, maar het was niet alleen omdat hij haar lief had, dat hij zijn Ongelukken' besloot tot het houden van een demonstratie voor het verleenen van Eerste Hulp bij Ongelukken onder leiding van den heer Dr. de Wit te Oud- Karspel en enkele dames en heeren, e en der vereeniging. Als sprekeis zul ten optreden de heeren dr. T. J. Frede- n r!£ 6n S Stoutï«sdijk te Alkmaar. Getracht zal worden donateurs en be gunstigers voor deze nuttige vereeniginq te krijgen. Verschillende autoriteiten zijn uitgenoodigd. De heer J. Barf, lijnwerker bij de Ned. Spoorwegen, alhier, wordt overgeplaatst naar Schoorl. v J''<lT^eer ^n£e'sman, arbeider-rangeerder zij de Ned. Spoorwegen, is van Velsen over geplaatst naar Schagen. Bij den herdenkingsavond ter gelegenheid van het 40-jang bestaan der Noordholl. Ver- c mgmg .,Het Witte Kruis afdeeling Scha- gen, heette de heer J. Schoorl Pz., voorzitter van de afdeeling, allen welkom. Een woord van dank werd uitgesproken voor de toegezegde medewerking van het Schager Strijkorkest, de heer en mevrouw Rotgans, mej. Igesz en de directie van het Theater Royal, die allen hun medewerking verleenden om de herdenking te doen slagen Felicitaties in velerlei vormen waren inge komen. De afdeeling Harenkarspel bood haar ge- lukwenschen aan, vergezeld van een prachtig bloemstuk. Gememoreerd werd, dat de afdeeling op 7^ September 1894 in het Noordhcllandsch Koffiehuis te Schagen werd opgericht met 21 personen. Thans telt de vereeniging 744 leden. Spr. bracht in herinnering de geh-el andere omstandigheden en inzichten, wat betreft de volksgezondheid. In 1901 werd een onderafdeeling Ziekenzorg ingesteld, welke veel goed en dankbaar werk heeft verricht Den onderbestuursleden werd hiervoor dank gebracht. Belangrijk werk werd ook verricht betreffende de t. b. c.-bestrijding, mede zij dank de gemeentelijke en provin ciale subsidies als ook die van particulieren. Spr. zeid< dat ons magazijn in goede con ditie verkeert, alhoewel er nog zeer veel uit gebreid moet worden. De bezittingen der afdeeling zullen aan het einde van dit boek jaar schuld-vrij zijn. Hierna sprak de heer de Beeker, voorzitter van het hoofdbestuur. Deze zeide, dat de plaats hem uit vroegere ja-ren zeer goed bekend was en dat hij van meening was, dat in deze benarde tijden een gepaste feestviering op z'n plaats is. Spr. wenschte met dezen dag namens ons hoofd bestuur van harte geluk. Namens het hoofdbestuur bood spr. een nieuwe voorzittershamer met inscriptie aan. Hierna sprak de burgemeester. Namens de gemeene Schagen wenschte spr. de ver eeniging van harte geluk. In tegenstelling met zooveel andere vereenigingen, aldus de burgemeester, hebt gij steeds in verborgen gearbeid voor den zieke. Uw vereeniging was een troosteres, waar de arts of ver pleegster dit noodig oordeelden. Namens de gemeente Schagen bracht spr. dank voor wat de vereeniging voor velen heeft gedaan en bood hij een bloemstuk aan. Dokter van der Sluis sprak nog geluk- wenschen namens de afdeeling Schagen van het Roode Kruis en bood met zijn gelu'k- wenschen de jubileerende vereeniging een lichtboog aan. De voorzitter, de heer Schoorl, sprak zijn dank namens de afdeeling uit. Hierna bracht het Schager Strijkorkest een aantal nummers ten gehoore, welke allen goed werden vertolkt. De heer Rotgans zong met begeleiding van mej. Igesz een aantal liederen, welke zeei veel applaus verwierven, terwijl de voordracht in Westfriesch dialect van den heer -en mevrouw Rotgans zeer de aandacht trok en een verdient applaus ver wierf. De heer Rotgans toonde zich niet alleen een uitstekend zanger, doch ook als uitmun tend conferencier. Vertooning van de Witte Kruisfilm en een andere vond nog plaats. De vereeniging Schagen van het Witte Kruis kan op een zeer geslaagden herden kingsavond terugzien Toen de heer A. van Diepen zich dezer dagen naar het land begaf kwam hij tot de minder aangename ontdekking, dat zijn paard dood in de weide lag. schoenen prijs gaf, maar ook om zegevie rend te weerleggen de beschuldiging van verwrijdheid, die ik toen zoo juist tegen zijn natie had uitgesproken. Hij is zoo zeer ge steld op goedkeuring, dat hij zal opstaan om voor Róza het mandje te dragen, daar zelfs de sympathie van het keukenmeisje hem iets waard is. Dit alles doet het zoozeer lijken of hij altijd aan anderen denkt, dat de meesten nooit tot de ontdekking komen, hoe hij enkel een egoïst in verfijnder ik zou haast zeg gen artistieker vorm is, dan de gewone soort. Hij zou niemand ooit kwaad doen, daar ben ik zeker van; hij is bereid zelfs zijn grief op te offeren aan zijn medemen- schen, zoolang hij maar beloond wordt door hun liefde en hun achting. Ik spreek hem vrij van alle financieele beweegredenen. Ik heb er hem nooit van verdacht dat hij Jad- wiga's geld verlangde, en ik beschuldig er hem dan ook niet van dat hij haar opgeeft omdat hij tot de ondekking komt dat het geld niet van haar is; geld en gerief alleen be zitten geen innige waarde voor hem. Naar populariteit haakt hij. Hoe kon men nu van zulk een man verwachten, dat hij de schan de zou willen dragen, die voor altijd verbon den zal zijn aan den naam van Zielinska? En hoe zou hij ooit kunnen voldoen aan Jadwiga's hooge idealen; aan de eischen, die zij stelt aan zijn liefde? Ik geloof, dat zij gelijk heeft en dat men haar mag geluk- wenschen inplaats van z'n deelneming te be tuigen, dat zij haar dwaling nog bijtijds heeft ingezien". Ik wilde nog enkele woorden zeggen van Wladimir, eer hij verdwijnt van het tooneel Wegens het overlijden van den heer J. Groot is in den gemeenteraad een vacature ontstaan. Als opvolger komt de heer W Vriend in aanmerking. T VELDT. De heer A. S.. die met zijn benzinemotor wilde dorschen op het land van de wed. C. de Boer alhier, kreeg tijdens het vervoer der motor een hoeveelheid water uit een reser voir over zijn oeenen, met gevoig dat hij zich onder dokters behandeling moest stellen. Onze plaatselijke tooneelvereen. „Auro ra" bestaat 11 November as. zeventig jaar. Hoewel zij het laatste jaar bij gebrek aan voldoende krachten niet kon spelen, zal haar 70-jarig jubileum op bescheiden wijze herdacht worden. Bij de oude kern hebben zich een aantal nieuwe leden aangesloten Een plan is reeds in groote lijnen ontworpen, o.a. zal een der nieuwste blijspelen worden opgevoerd. Donderdagavond vergaderde de afd. Wieringerwaard van de Holl. Mij. van Landbouw onder leiding van den heer Daan Kaan. Aanwezig waren 23 leden. De voorzitter deelde mede, dat onlangs in een bestuursvergadering twee dubbeltallen zijn gemaakt voor vertrouwensmannen in de landbouwcrisisorganisatie, en wel voor den landbouw de heeren P. Visser Azn. en K. Schagen en voor de veehouders de heeren Jb. Sleutel en Daan Kaan. Voor Wieringerwaard zijn nu aangesteld de heeren P. Visser en Daan Kaan. Dan werd nog medegedeld, dat door be middeling onzer afdeeling overeenstemming was verkregen wat betreft de verkiezingen voor hoofdingelanden. Ingekomen was o.m. een circulaire van het H.B., waarbij het oordeel werd gevraagd van onze afdeeling over de al of niet wen schelijkheid van strijkgeld bij openbare ver- koopingen. Volgens het H.B. is dit niet een landsbelang. De voorzitter deelde mede, dat strijkgeld uitkeeren geen landsbelang is. De heer K. Zijp merkte op, dat hij ook geen voorstander was, doch dat men het toch van een anderen kant kan bezien. Voor een verkooper zijn de strijkgeldhalers veel waard. Wordt het door hen te hoog opge boden, dan is men toch niet verplicht om af te mijnen. Als bestuursleden in plaats van de aftre dende heeren Daan Kaan en P. Saai (niet herkiesbaar) werden bij tweede vrije stem ming gekozen de heeren C. Schenk Azn. en D. Rademaker. Hierna ontspon zich een langdurige dis cussie over de al of niet wenschelijkheid van de oprichting van een werkgeversorgani satie. Het bestuur was van oordeel, dat dit voor- loopig hier in onze 'gemeente geen zin heeft en stelde dan ook voor om de desbetreffende circulaire voor kennisgeving aan te nemen. De heer H. K. Koster was echter van mee ning, dat we deze circulaire niet zoo maar naast ons moeten neerleggen. Wanneer slechts één werkgever zich in verbinding stelt met de werknemers en tot overeenstem ming komt, zijn allen verbonden. Laten we althans een correspondentie-adres hebben, dan kunnen we altijd nog meepraten. Dit werd ten slotte met elf tegen zes en vijf blanco stemmen aangenomen. Verder werd besloten voor het a.s. seizoen overleg te ple gen met den heer Lienesch om een z.g.n. praatavond te houden en voor een tweeden avond een propagandist voor kalibemesting te krijgen. De heer P. Saai bracht verslag uit over de gehouden algemeene vergadering wat betrof het verhandelde over de veehouderij. Bij de behandeling van den beschrijvings brief voor de algemeene vergadering werd o.m. besloten aan den afgevaardigde op te dragen bij de verkiezing van een H.B.-lid in de plaats van den heer Biesheuvel te Spaarn- dam den candidaat te steunen, die door de afd. Haarlemmermeer wordt gesteld. Op voorstel van den heer D. Rademaker zal tevens door den afgevaardigde worden gewezen op de grove onbillijkheid dat zij die na 1 September gerst hebben gedorscht 2.50 steun krijgen, terwijl zij die voor 1 September hebben gedorscht 3.50 ontvan gen. Algemeen werd dit zeer onbillijk ge acht. in het drama, dat ik beschrijf. Na onze ont moeting in het dorp heb ik hem nog ééns gezien en volgens mijn beste weten was dit ook de laatste keer, dat Jadwiga een blik op hem wierp. Ik had nooit gedacht, dat hij, na die briefwisseling, nog den moed zou hebben gehad om zich te vertoonen op Ludniki, maar daarin had ik mij toch vergist. De en kele regels, die ik haar had zien schrijven, hadden zeker als de striem van een zweep slag gewerkt, want, toen Jadwiga en ik op den avond van dien dag langzaam terug keerden door de rozenlaan, waar ik haar had bewogen, een wandeling te maken, za gen wij een welbekende gedaante op ons af komen. Een ondeelbaar oogenblik was het of Jad wiga wilde stilstaan; toen zag ik, dat alle kleur uit haar gelaat week. Zij liep verder, maar hield alleen mijn arm nog wat steviger vast. „Zal ik hem zeggen, dat je hem niet ont vangen kunt?" fluisterde ik. want zij was nog in de gelegenheid een zijlaantje in te g]aan> „Waar zou dat voor dienen?" antwoord de 'zij met metalen klank in den toon van haar stem. „Ik ben niet bang hem te ont moeten; het is beter zoo". Zij mocht dan al niet bang zijn hij blijkbaar wel. Naarmate hij dichterbij kwam, viel de uitdrukking van groote verle genheid duidelijk op zijn gelaat waar te ne men. Toen Jadwiga nog een half dozijn schre den van hem af was, stond zij stil en met een koelheid, zoo ijzig, dat ik een rilling Dinsdag 11 September. HILVERSUM, 1875 M. (AVRO- uitz.) 8.Gr.pl. 10.Morgenwij ding. 10.15 Gr.pl. 10.30 Viool recital Boris Lensky. Aan den vleu gel E. Veen. 11.RVU. Mevr. mr. I. E. PrinsWillekes Macdonald: De rechtspositie v. d. vrouw (II). II.30 Ensemble Rentmeester en gr.pl. 2.Voordr. door M. Meu nier—Nagtegaal. 2.30 Zang door M. Snijders. Aan den vleugel E. Veen. 3.4.— Kovacs Lajos en zijn orkest. 4.15 Gr.pl. 4.30 Radio- Kinderkoorzang olv. J. Hamel. 5. Voor kleine kinderen. 5.30 VPRO. Ds. B. J. Aris: Bijbelvertellingen. 6.Kovacs Lajos en zijn orkest. 6.30 RVU. G. v. Veen: Wat deugt er niet in ons onderwijs? 7.Verv. Kovacs Lajos. 7 40 Maj. A. H. Schimmel: Causerie vanwege de Studie-Ver. voor Luchtbescherming. 8.Vaz Dias. 8.05 Sterrenregen (gr.pl.) 8.40 Louis Noiret in zijn reportoire. 9 Omroeporkest o-l.v. N. Treep mmv. H, Cals en S. HaasePieneman, beiden sopraan. 10.30 Viool-recital Boris Lensky 11.Vaz Dias. 11.1012.Gra- mofoonmuziek. HUIZEN, 301 M. (KRO-uitz.) 8—9.15 en 10.— Gr.pl. 1130 Godsd. halfuur. 12.15 Schlagermu- ziek. 2.Voor de vrouw. 3.Trio- concert. 3.45 Deel. 4.Vervolg Trioconcert. 4 30 Deel. 4.45 Gr.pl. 5.Schlagermuziek. fi.Zang en gr.pl. 7.15 Lezing. 7.35 Gr.pl. 7.45 Orkestconcert. 8.20 Causerie. 8.30 Vaz Dias. 8.35 Orkestconcert. 9.15 Radio-tooneel. 10.Orkestconcert 10.30 Vaz Dias. 10.35 Gr.pl. DAVENTRY, 1500 M. 10.35 Mor genwijding. 11.20 Gr.platen. 12.20 Sted. orkest Whitby olv. F Gomez. M. Arnold, piano. 1.20 Orgelspel A. Kitson. 2.05 Midi. Studio-orkest olv. Cantell mmv. M. Allen, alt 3 20 Sted. orkest Torquay olv. E. Gess, mmv. W. Parsons, bariton 4.50 New English Strijkkwartet mmv. E Keeler, bas-bariton. 5.35 Kinderuur. 6.20 Bei. 6.50 BBC- orkest olv. JJ. Lewis mmv. S. All- good, alt. 7.50 Haroid Ramsay en zijn Rhythmic Symphonie. 8.20 BBC-Symphonie orkest o. 1. v. Sir Henry Wood mmv. Moiseiwitch, piano. 10.Ber. 10.20 Gr.platen 10.50 Voordracht. 10.55—12.20 Lew Stone en zijn Band. PARIJS (RADIO-PARIS), 1648 M. 720 en 8.20 Gr.pl. 12.20—2.20 Symph.-concert o.l.v. Letombe. 7.05 Chr.pl. 8.20 Concert mmv. kwartet, zang, piano en dec.. 10.50 Dansmu ziek KALUNDBORG, 1261 m. 12.20 2.20 Concert uit Rest. „Ritz" 3.205.20 Concert olv. H. Ander- sen. 8.20 Gr.pl. 8.30 Westminster Kcor uit Princetown o. 1. v. dr. J. Finley Williams. 10.35 Piano-reci tal Prof. A. Borovsky. 11.2012.50 Dansmuziek. KEULEN, 456 M. 5.50 Gr.pl. 6.45 Orkestconcert olv. Engelman 12.20 Schramraelmuziek mmv. so listen. 1.20 Omroeporkest o. 1. v. Kühn. 4.20 Gr.pl. 5.30 Concert d. W. Kühne, cello en H. Haass, piano. 7.50 Omroepkwintet. 8.30 Concert uit Hamburg o. L v. G. Maass mmv. orkest en solisten. ROME, 421 M. 8.30 Gr.pl. 9.05 Orkestconcert. 9.35 Radio-tooneel. 10.05 Cello-recital T. Rosati. 10.35 Dansmuziek. BRUSSEL, 322 eu 484 M. 322 M.: 12.20 Salon-orkest 1.302.20 en 5 20 Gr.pl. 6.50 Salon-orkest. 8.20 Symphonieconcert mmv. zangsolis ten. 10.3011.20 Gr.pl. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Zang. 1.30— 2.20 Salon-orkest. 5.20 Symphonie-^ concert. 6.35 Grpl. 7.20 Piano recital. 8.20 Omroeporkest m. m. v. zangsoliste. 10 3011.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDS^NDER, 1571 M. 8 20 Kernspreuk, ber. 8 30 Boerendansmuziek (gr.pl.) 9.05 „Hockewanzel", volksstuk van H. Chr. Kaergel. 10.20 Ber. 10.50 Rep. 11.05 Weerber. 11.20—12.20 Dansmuziek uit Frankfort. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Lond. Reg. 10.35—10 50, Daventry 10.50—12.20, Lond. Reg. 12.20—15.20, North. Reg. 15.20— 16.50, Daventry 16.5017.35, Lond. Nat. 17.3519.20, Daven try 19.2024. Lijn 4: Keulen 10.3019.20, Hamburg 19.20—24. Bij de rondvraag werd door den heer V de Wit gewezen op de wenschelijkheid van patroonsverzekering bij de Landbouwonder- linge, waarna de voorzitter onder dankzeg ging deze bijeenkomst sloot. Gladiolen, De oogst van gladiolen is in zijn eerste stadium. Dit bolgewas houdt van warmte gepaard met droog weer, derhalve is de oogst boven het middelmatige. Met het oog op veelvuldig voorkomende ziekteverschijnselen heeft de plantenziekten- kundige dienst reeds voor enkele jaren den kweekers aangeraden dit bolgewas vroegtij dig te rooien en daarmede niet te wachten tot diep in den herfst. Ter voorkoming dezer ziekteverschijnselen is het in het belang voor den export, dat de gladiool uit een drogen bodem te voorschijn gehaald wordt. Een natte en koude zandbodem is bevorderlijk voor het optreden van allerlei ziekten der bol. Aardappelen. In de Heemskerker duinen is de oogst van vroege aardappelen in zijn laatste stadium. De stand was door de aanhoudende droogte zeer ongelijk. Op sommige akkers kon men zelfs een best gewas aantreffen, doch het tegendeel kwam ook niet zelden voor. Door de regens, welke nog in Juli vielen, hebben de late soorten nog eenigszins profijt van gehad. langs den rug voelde, uit mededoogen voor den man, voor wie ze bedoeld was, deed zij 'n vraag in het Poolsch. Ik verstond nu vol doende van de taal, om wel te begrijpen, dat zij hem vroeg of hij haar brief ontvangen had. Toen hij zijn stem weer genoegzaam in zijn macht had, sprak hij vlug en onsamen hangend. Het was juist naar aanleiding van dien brief, dat hij hier was: Hij kon zich niet begrijpen dat zij in ernst meende, wat zij geschreven had, waarop nog enkele woorden op smeekenden toon volgden, eer ik het woord „vader" onderscheidde. „Kan je het dan gelooven, als je het mij hoort zeggen?" vroeg Jadwiga. „Neen, blijft U hier", zei ze, want in het pijnlijk be wustzijn, dat mijn tegenwoordigheid over bodig was, had ik zacht mijn arm willen terugtrekken, maar met haar teere vingers omknelde ze dien als in ijzeren greep. „Ik heb geen geheimen te verhandelen met mr. Lewicki", ging zij voort in het Fransch. „Ik ben blij, dat ik een getuige heb bij wat ik zeggen wil, namelijk, dat voortaan deze heer minder bij mij telt dan de geringste boer, die het hoofd voor mij buigt, als hij mij voorbijgaat veel minder; want vele van hen zijn dappere, eervolle mannen, ter wijl gij" en ze richtte haar vlammenden blik recht op zijn gelaat „het kan mij niet schelen wie het hoort gij zijt een laf aard, een verrader en een lafaard! En al zou ik nu ook honderd jaar moeten worden, ik zal 't mij nooit vergeven dat ik u heb lief gehad!" Voor een oogenblik week zijn verlegenheid bij deze beleediging, zijn trots aangedaan. DE UrrZAAI VAN WINTERTARWE IN VERBAND MET HET OPTREDEN VAN VOETZIEKTEN. Daar verwacht kan worden, dat ook dit jaar een groote oppervlakte van den bouw grond met tarwe zal worden bezaaid, wordt aangeraden bij het opmaken van het bouw plan met de mogelijkheid van het optreden van de voetziekten rekening te houden. Uit de onderzoekingen van den laatsten tijd is gebleken, dat meer dan één schimmel voetziekte kan veroorzaken. De eerste is Qp- hiobolus graminis, die tarwehalmdooder wordt genoemd. De schimmel tast eerst de wortels aan, terwijl later in het groeiseizoen ook aan den voet van de halmen verschijnse len van aantasting zijn waar te nemen in den vorm van een zwart schimmelovertrek. Als gevolg van de aantasting treden witte aren op, die later zwart worden. Ze bevatten slechts onvolledig uitgegroeide korrels. Bij het uit den grond trekken breken de planten gewoonlijk juist bij de wortels af. De tarwehalmdooder treedt vooral op de lichtere zavel-, zand- en veenkoloniale gron den op, en veroorzaakt daar meermalen aan zienlijke schade. Op de zwaardere kleigron den is de schade, veroorzaakt door Ophiobo- lus graminis, gewoonlijk gering. De tweede schimmel is Cercosporella her- potrichoidesde door deze veroorzaakte ziekte wordt met den naam van oogvlekken- ziekte aangeduid, deze is het, die vooral op de zwaardere kleigronden groote schade kan teweegbrengen. Echter ook op andere dan kleigronden wordt deze ziekte in soms sterke mate aangetroffen. Cercosporella tast de halmbasis aan en veroorzaakt, eerst op de bladscheede en later op den halm zelf, lens vormige vlekken, met bruinen rand (vandaar de naam oogvlekkenziekte). Bij sterke aan tasting is het onderste gedeelte van den halm i Een donkerroode blos overtoog zijn blank gelaat tot aan de wortels van zijn goud blond haar en ik zag, dat hij de vingers met geweld in de handpalmen drukte. Op dat oogenblik zag hij er allesbehalve verachte lijk uit. „Als een man dat tegen mij zei" bracht hij met moeite uit. Maar zij viel hem in de rede: dan zoudt u hem op den degen vorderen en u zoudt zich verbeelden, dat u zich schoon gewasschen hadt van den naam van lafaard. Ba!Van die soort moed spreek ik niet, dat is gewone, alledaagsche soort. Ieder man, die niet invaliede is, bezit dien moed volop, zal ik niet in twijfel rekken. Ik spreek echter over den edeler, zeldzamer voorkomenden moed, den moed des harten, en u kunt het mij niet heeten liegen met het zwaard in de hand, omdat ik geen man ben, maar een vrouw, die men niet uitdaagt, maar die men kan verraden en verlaten op bet oogenblik, dat zij het meeste steun noo dig heeft" Er viel een lichte trilling in haar stem waar te nemen en tegenover dit onmisken baar blijk van ontroering bezweek onmiddel lijk de verontwaardiging in zijn houding. „Jadwiga! Jadwiga!' riep hij en vatte het hoofd 'usschen de handfn. „Beoordeel trij nie. zoo meedcogenlooi' Wees toch niet zoo weergaloos hard! Kon je nu van mij verwachten dat ik mijn vader den dood zou aandoen door dit leed?" (Wordt vervolgd)

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 5