HAGELBUI BOVEN HAAMSTEDE. ^Binnenland Eerst hij en dan U? ^Rechtszaken DREIN DRENTEL EN PIET PRIKKEL. Boomgaarden, groententuinen en druivenkassen vernield. min of meer bruingekleurd en knikt deze op die plaats door. Doordat de halm op de aan getaste plek zwak en eenigszins rot is gewor den, treedt gemakkelijk legering op. In af wijking met de legering door sterke stikstof voeding of andere oorzaken, waarbij de stengels wel neerbuigen, maar overigens gaaf blijven, is bij legering als gevolg van de oogvlekkenziekte de voet van den halm doorgaans geknikt en vallen de halmen door elkander heen, zoodat het gewas er verward uitziet. Me betrekking tot te nemen maatre gelen ter voorkoming van de beide hierboven genoemde ziekte kan, op grond van de tot nu toe opgedane ervaringen en van waarnemin gen, het volgende worden medegedeeld. In de eerste plaats is gebleken, dat de zaaitijd van invloed is op het optreden van de beide voetziekten. Op velden, die eind Oc- tober en vooral op die, welke nog later zijn bezaaid, is de kans op het optreden van de voetziekten geringer dan op vroeg bezaaide perceelen. Het verdient daarom aanbeveling om met deze ervaring zooveel mogelijk reke ning te houden. Ook de voorvrucht kan van beteekenis zijn op de mate, waarin de voetziekten optreden. Tarwe, gerst en rogge moeten als geen goede voorvruchten voor tarwe beschouwd wor den. Men bestemme dus land, waarop deze gewassen dit jaar hebben gestaan, bij voor keur niet voor den verbouw van tarwe. Mocht dit toch noodig zijn, dan zaaie men in ieder geval laat. Nader inlichtingen worden verstrekt door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wa- geningen en door de plaatselijke ambtenaren van den Dienst, alsmede door de Rijksland- bouwconsulenten. PLANTENZIEKTENKUNDIGE DIENST WAGENINGEN. Wij ontvingen een exemplaar van Mededeeling No. 76. Verslag over de werkzaamheden van den Plantenkun i gen Dienst over het jaar 1933. DE MOORD EN BRANDSTICHTING TE HAARLEM. De dader meldde zich bij de politie te Zwolle; een volledige bekentenis. Zaterdagmorgen, nadat hij de berichten in de kranten gelezen had, heeft de 21-jarige A. P. Oosterhof, de verdachte in het drama aan de Anegang te Haarlem, zich bij de Zwolsche politie gemeld. Des namiddags heeft deze hem teen geboeid naar Haarlem overgebracht. Aan het Stationsplein aldaar stond een groot aantal menschen, die van de aankomst van den arrestant gehoord hadden. Er wer den scheldwoorden naar hem gegooid, maar hij gedroeg er zich onverschillig tegenover, zegt het Hbl. Zijn voorkomen en kleeding toonden wel, dat zijn vlucht niet gemakkelijk verloopen is. Aan het hoofdbureau van po litie aan de Smedestraat werd hem een ver hoor afgenomen, waarna hij voorloopig is ingesloten. Het 18-jarige meisje geworgd, daarna diefstal gepleegd en om de sporen van een en ander uit te wisschen gepoogd brand te stichten. Oosterhof legde na aanvankelijk gewei gerd te hebben, een volledige bekentenis af. Hij vertelde, dat hij Donderdag te Haarlem was gekomen, naar het huis van zijn meisje, met de bedoeling haar te dooden. Hij wist dat haar ouders niet thuis waren. De reden van zijn daad is bij het verhoor niet opge helderd. Hij heeft het meisje met een doek geworgd en daarna heeft hij geld uit de winkelcassa gehaald. Vervolgens is hij weer naar boven gegaan en heeft het geldkistje uit de kast gehaald, terwijl hij wist dat het meisje dood was. Toen heeft hij de kastdeur geopend en een lucifer bij het papier in die kast gehouden, waardoor brand ontstond. De kastdeur heeft hij vervolgens weer gesloten. Hij heeft den brand gesticht, om daardoor de sporen van zijn misdaad uit te wisschen. Hij dacht er daarbij niet aan, dat er nog twee jonge kin deren op de tweede verdieping sliepen. Ten slotte had hij zich uit de voeten gemaakt. Hij maakte bij het verhoor een onverschil ligen indruk. Naar verluidt zou de moordenaar vroe ger in een psychiatrische inrichting ver pleegd zijn geweest. DAPPERE ZEELUI. De bemanning van de ber gingsboot Holland op Ter schelling gekomen. Onder scheidingen door de Fransche regeering. Op 30 Maart 1933 's avonds acht uur ving de heer T. Buren, marconist van den radioluisterdienst op Terschelling, het drin gend sein op, dat in de Noordzee het Fran sche s.s. „Madeleine" gezonken was, en 65 zeelieden zich in nood bevonden. Oogenblik kelijk hierop trok de in de haven van Ter schelling gestationneerde bergingsboot „Holland"' ter ass:stentie uit. Een uur later had men alle 65 Fransche zeelieden veilig aan boord. Voor deze mooie ïedding is Vrijdagavond de equipage van de „Holland" gedecoreerd en gehuldigd. Alle autoriteiten van Ter schelling en vele andere genoodigden waren hierbij tegenwoordig. De heer J. Doeksen, directeur van de bergingsmaatschappij, heette de aanwezigen welkom en deelde mede een schrijven te hebben ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat door den minister van handel van de Fransche repu bliek alle leden van de bemanning van de „Holland" waren begiftigd met de Fransche reddingsmedaille De heer Doeksen deelde voorts mede, dat de Fransche consul te Am sterdam hem de verschillende medailles met certificaten had toegestuurd met verzoek voor de uitreiking te willen zorg dragen. Hierna werd overgegaan tot het omhan gen van de eeretepkenen De heeren Taylor Kraay, J. Doek en. karlt-in D v. Urk en H Bloem, eerste machinist, ontvingen de ver guld zilveren medaille; C. de Jong, tweede machinist, H. de Jong, derde machinst, T. Zijlemaker, matroos, A. Lettnga, A. Dros, matroos, J. Schroo, kok, G. Gorter, stoker, C. Rijkebóer, stoker, J. Klijn, stoker, G. de Beer stoker, J. van der Kuyl, marconist al len de zilveren medaille en T. Buren, marco nist en A. van 't Hof, marconist, beiden de bronzen medaille. NIEUWE INDUSTRIEËN IN ONS LAND Als gevolg van Joodsche immigratie. De commissie voor economische voorlich ting van Duitsche immigranten te Amster dam heeft een enquete ingesteld naar aard en omvang der nieuwe industrieën na 1 April van net vorig jaar door of onder deel neming van Duitsche joden gevestigd, en daarbij 100 bedrijven aangetroffen niet meer dan 5 werkneme-s. Het totaal aantal Nederlandsche arbeids krachten, dat als gevolg van de vestiging in de laatste 11/4 jaar van deze nieu we industrieën direct en indirect (indirect ten gevolge van den inkoop van Neder- landsch materiaal door de nieuwe onderne mingen) werk heeft gevonden en zal vinden, kan becijferd worden op circa 4500. Behalve een belangrijke metallurgische onderneming (nikkelfabriek) zijn verschei dene metaaTwarenfabrieken w. o. lampen fabrieken opgericht. Interessant is ook de oprichting van een fabriek van electrische instrumenten voor geneeskundige doeleinden en van een fabriek voor speciale meetinstru menten deze fabrieken zijn de eerste van de ze soort in Nederland. Van de nieuwe ondernemingen in de tex tielindustrie produceeren vele fafbrieken ar tikelen, die tot dusverre niet in ons land werden gemaakt, b.v. tricot van kunstzijde (z.g. charmeuse) fabricage van voering, naaizijde, gebreide- en gehaakte goederen, enz. Een groot aantal nieuwe ondernemingen houdt zich bezig met de fabricage van klee- dingstukken en lingerie, hoedenfabrieken, pantoffelfabrieken, fabrieken van heeren dassen enz. Duitsche chemici hebben hier te lande een aantal nieuwe chemische bedrijven in het leven geroepen, b.v. fabrieken die geneesmid delen vervaardigen, fabrieken van cosmeti sche artikelen en van chemisch-technische producten. Verschillende in ons land gevestigde nieuwe fabrieken, zooals kofferfabrieken, fabrieken van leeren handschoenen, van gummistof en gummi-artikelen, speelgoede ren, knoopen, kunstbloemen, handwerken, enz. dragen eveneens het karakter van nieuwe industrieën. HET DRAMA TE HOOFDDORP. De sectie op het lijk gaf als doods oorzaak moord. De sectie op het lijk van den electricien, hetwelk gevonden werd in een werkplaats aan den Hoofdweg te Hoofddorp, heeft uit gewezen, dat de man waarschijnlijk met een zwaren hamer op het hoofd is geslagen. Het lijk was met gips bedekt. Een van zijn schoe nen vond men later terug in een hoek van de kamer. Op den vloer waren bloedplassen aanwezig. De zaak is op het oogenblik in handen van de justitie gesteld. Als doods oorzaak neemt men aan, dat de man is ver moord door zijn pleegzoon, die een verhou ding had met de vrouw van het slachtoffer. De moord reeds gepleegd Woens dagnacht. Deze pleegzoon is 28 jaar oud en was sinds geruimen tijd inwonend en werkzaam bij den vermoorde. De laatste twee maanden woonde hij te Haarlem; hij heeft een ver oordeeling achter zijn rug wegens verduiste ring ten nadeele van zijn pleegvader, den 40-jarigen J. T. van Brussel. Dikwijls echter kwam hij den laatsten tijd nog te Hoofddorp. Hij was zeits in het bezit van een huissleutel en van Zondag af moet hij bijna voortdurend bij den electricien zijn geweest. Woensdagavond heeft men hem daar nog gezien. Na de ontdekking van den moord vond de politie in de kamer een onop geruimde tafel, waar gedekt was voor twee personen. De moord is vermoedelijk in den nacht van Woensdag op Donderdag ge pleegd, want de sectie op het lijk, dat Vrij dagmorgen werd gevonden, heeft uitge maakt, dat 't slachtoffer toen reeds anderhal ve dag dood moet zijn geweest. De buurman van den doode heeft Woensdagnacht te vier uur geraas gehoord in het schuurtje waar ater het lijk is gevonden. Hij heeft daarna een deur hooren dichtslaan en hij zag een man op een fiets zich met groote snelheid verwijderen. Later werd de fiets van den electricien vermist. De fiets van verdachte, welke gehuurd was bij een fietsenhandelaar te Hoofddorp, stond nog in het huis. Alle deuren waren gesloten en er was geen spoor van braak. Reeds Donderdagmorgen heeft de arbeider, die bij den electricien werkt, de wo ning gesloten gevonden. Door het raam van de schuur kijkend, had hij wel bloedsporen gezien, maar hij veronderstelde dat zijn i>aas een kip had geslacht. Toen hij den vol genden morgen de deur weer gesloten vond, keek hij nauwkeuriger en vond het lijk in een hoek liggen. Dat ook de 37-jarige vrouw, die te Bilt- hoven gescheiden leefde van haar man, in Hoofddorp is geweest, wordt niet waar schijnlijk geacht. De verdachten ontkennen. Beide verdachten zijn reeds Vrijdag avond in Bilthoven gearresteerd en men heeft ze gescheiden naar Hoofddorp vervoerd, ten einde te beletten, dat zij contact met elkaar zouden krijgen. Zaterdag laat zijn zij te Hoofddorp aan gekomen en door den inspecteur aan een uitgebreid verhoor onderworpen. De vrouw deelde mede, dat zij thans eerst kennis kreeg van den dood van haar man. De pleegzoon ontkende iets van de zaak af te weten. Zijn verhoor duurde tot diep in den nacht, maar tot een be kentenis was hij niet te brengen, hoewel er zeer veel bewijsmateriaal tegen hem was. Men heeft de vrouw niet onderge bracht in het gemeentehuis te Hoofd dorp, doch zij is naar Heemstede ge transporteerd, ten einde ieder contact tusschen beide verdachten te beletten Heden (Maandag) zullen de verdach ten met elkaar geconfronteerd worden. BRAND. Sigarenaansterker-ontploffing brand. Zaterdagavond heeft een jongeling, werkzaam in de coöperatieve melkin richting Melkerij Lent te Nijmegen, na in een der werkplaatsen een sigarenaan steker voorzien te hebben van benzine, waarschijnlijk dit voorwerp gebruikt al vorens de benzinebus te sluiten. Althans plotseling is het benzineblik ontploft, waarna in een oogenblik de werkplaats in vlam stond. De ruiten aan de achter zijde sprongen stuk en toen sloegen groote vlammen naar buiten. De jongen was in grooten schrik weggevlucht en ook de andere menschen, die in de werkplaats waren, konden het branden de vertrek tijdig verlaten, zoodat er geen persoonlijke ongelukken gebeurde. Toen het vertrek was uitgebrand, vonden de vlammen geen voedsel meer en was het gevaar voor aantasting van het gebou wencomplex geweken. De brandweer moest echter het plafond sloopen, daar zich daar tusschen en het dak een vuur haard gevormd had. De schade wordt door verzekering gedekt SPEKPRIJZEN. De Varkenscentrale deelt mede, dat per 17 Sept. gezouten spel zal worden ingenomen te Amsterdam, Boxtel, Den Haag, Oss, Rotterdam, Steenwijk, Twello en Utrecht en wel van 2 tot 5 uur, be halve op Zaterdagen. Tot 30 September zal worden betaald voor spek boven 2 K.G. p. strook zonder wang 55 ct.2428 K.G. 54 ct.1824 K.G. 52 ct.; 13—18 K.G. 43 ct.; 10—18 K G. zonder wang en achterkinkel 44 ct.; 8—10 K.G. dito 41 ct.; 6—8 K.G. dito 39 ct. De prijzen worden verhoogd met 0.25 ct wanneer het centrum van den keu ringskring 10 tot 40 K.M. verwijderd is van de ontvang-gemeente en bij meer dan 40 K.M. met 0.5 cent. Het spek moet komen van varkens, geslacht na 1 Sept. Vóór 15 Sept. worden de prijzen voor de eerste helft van October gepubliceerd. PEPER IN DE O OGEN GEGOOID. Nachtwaker kringhuis N. S. B. te Rotterdam overvallen Zaterdagochtend in de vroegte i6 er een overval gepleegd op den nachtwa ker van het kringhuis der nationaal- socialistische beweging aan het Wil lemsplein te Rotterdam. De 30-jarige nachtwaker H. Hoorweg kwam omstreeks half vijf met de papier mand in den tuin. Nauwelijks had hij de deur van de bijkeuken geopend, of eenge mannen wierpen hem een doek met peper in de oogen, waarna zij hem over vielen. De nachtwaker verzette zich hevig tegen de overvallers. Aan de wor steling kwam spoedig een einde, doordat de indringers tot de ontdekking kwa men, dat zij een ander voor hadden dan zij bedoelden. Zij zijn toen heengegaan. De nachtwaker bleef achter met een geschaafden rechterarm en pijn in de oogen. In den loop van den ochtend, toen de man weer wat opgeknapt was, heeft de politie een onderzoek ingesteld. Het bleek, dat de overvallers (het zijn er twee of drie geweest) via het aangren zende gebouw van den gemeentelijken reinigings- en ontsmettingsdienst zijn binnen gekomen. Door middel van een ladder zijn zij over de schutting geklom men die den tuin van het kringhuis om geeft. Vermoedelijk hebben zij op dezelf de wijze den tuin verlaten. GESTICHT „VALKENHEIDE 25 JAAR. Donderdag heeft „Valkenheide", Ned. herv. gesticht voor verwaarloosde jongens, te Maarsbergen, zijn zilveren bestaansfeest gevierd. Het feest stond onder leiding van den voorzitter der stichting, minister Slo- temaker de Bruine. Hij deelde mede, dat als feestgave 22.000 is binnengekomen, waar voor een pensioenfonds voor het personeel alsmede een zwembad zullen worden ge sticht. In de verloopen periode zijn op Valken- heide 1000 jongens verpleegd. Hierna spraken de minister van justitie en verschillende anderen, waarna men zich aan een gemeenschappelijke koffietafel ver- eenigde. Nadat de tentoonstelling van het werd der jongens was bezichtigd stak minis ter Slotemaker de spade in den grond voor den aanleg van het zwembassin. 's Middags en 's avonds waren er feeste lijkheden in huiselijken kring. 50.000 schade. Zaterdagavond omstreeks tien uur heeft zich tijdens een hevig onweer boven Haamstede een hagelbui ontlast, die enorme schade heeft aangericht aan tuinen en boomgaarden. Tijdens de bui, die ongeveer tien minuten aanhield, vielen hagelsteenen ter groote van klei ne kippeneieren. Zeer vele groententuinen en druivenkassen zijn totaal ver nield, terwijl aan het aan de de boomen hangend fruit groote schade is aangericht. Volgens de voorloopige schat ting zou de schade minstens 50.000 bedragen. Een comité tot leniging van den nood is inmiddels reeds samengesteld, onder leiding van den burgemeester van Haam stede, Jhr. Roëll. HANDELSVERDRAG MET SPANJE. In werking treding opgeschort. De regeeringspersdienst meldt: Met ver wijzing naar een vroegere mededeeling, van 4 Sept. j.1, waarin bericht wordt dat 't op 16 Juni j.1. te Madrid gesloten handels- en scheepvaartverdrag tusschen Nederland en Spanje, met ingang van 1 September voor loopig in werking is getreden, wordt thans bekend gemaakt, dat het in werking treden zou zijn opgeschort. Nadere inlichtingen worden hierover in gewonnen. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. In het openluchtbad te Arnhem. Zaterdammiddag omstreeks vier uur was in het openluchtbad te Arnhem me vrouw Dantz, uit Helmond, die te Arnhem logeerde en de zwemkunst goed verstond, te water gegaan, toen zij plotseling in de diepte verdween, nadat zij nog de handen omhoog had gestoken. Het ongeluk gebeur de ter hoogte van het einde van het bad. Het personeel heeft onmiddellijk gedoken, doch zonder resultaat, zoodat vermoed wordt dat mevrouw Dantz door den stroom is meegesleurd. In het zwembad te Zwolle. Vrijdagavond is de 19-jarige Scholten in het gemeentelijk zwembad te Zwolle ver dronken. De jongeman leed aan toevallen. VOOR BEHOUD VAN HET „PLANKEN WAMBUIS". Aankoop voor werkverschaffing bepleit. Het lid der Tweede Kamer de heer Van Braambeek heeft den minister van sociale zaken gevraagd: Heeft de minister kennis genomen van de aankondiging, dat half September het prach tige Geldersche landgoed „Planken Wam buis", grenzende aan de „Hooge Veluwe", publiek zal worden verkocht en daardoor groot gevaar zal loopen te worden verkaveld en voor altijd als landgoed verloren te gaan? Is het niet mogelijk, dat de minister dit landgoed alsnog aankoopt ten behoeve der werkverschaffing, of steun aan de boom kweekers, wijl groote deelen van het land goed zich daarvoor leenen en dan a's na tuurschoon behouden blijven? BOND VAN JONGE LIBERALEN. Congres te Utrecht Zaterdag is op het kasteel „Rhijnauwen" (Utr.) de tweedaagsche conferentie van den Bond van Jonge Liberalen, georganiseerd door de kamp- en conferentiecommissie aan gevangen met de behandeling van het onderwerp: Sociale Rechtvaardigheid". De bond is bezield van hartstocht voor het liberale ideaal en wil vooruit. Liberalisme en vooruitstrevendheid behooren onverbreke lijk bijeen. Een conservatief liberalisme is een contracdictio in terminis. De jonge libera len zijn gegrepen door den geest van het liberalisme, geenszins door wijsgeerige theo rieën daaromtrent, want het libera'isme is het leven zelf. Het nat.-socialisme is voor Nederland staatsvijand no. 1, het communis me no. 2. De spert-excessen worden door den B. J. L verworpen; inzonderheid denkt spr. aan de onverantwoordelijke motorraces. Overal waar ratten en muizen zijn it groote kans, da» levensmiddelen bederven. Roeit dit ongedierte ui» «nel en afdoend door Rodent. de onfeilbare rattendooder. Roden! voor kippenhokken, pakhuizen. vW kels. boerderijen en voor Uw woning. ét csr H per dooi. Bi| alle Droglite* fa. t. MEINDEISMA 50 tt. 90 ct. dubb. doos D*fi Haag. De Bond heeft met de instelling van zijn liberaal plaatsingsbureau voor werkzoeken- den de sociale actie ingeluid. Hij wil sociale rechtvaardigheid als prf- mair element van liberale politiek. „We do" our past" is onze leuze voor het volk. De B. J. L. is voorts vredesbeweging wat spr. ten slotte nader uiteenzette. Op dit referaat volgde een langdurige geanimeerde gedachtenwisseling. ZIJN VERLOOFDE OPGELICHT. Onlangs is gemeld, dat in Arnhem drie hengelaars uit Amsterdam waren aangehou den, die door toepassing van een z. g. wis- seltruc zich aan oplichting hadden schuldig gemaakt. Als gevolg daarvan vervoegde zich bij de poliie te Weesp een ingezetene dier ge meente, die aangifte deed van oplichting, welke één van het trio in haar nadeel had gepleegd. Genoemde juffrouw was in 1931 in ken nis gekomen met den bewusten hengelaar, die haar voorstelde, een café te drijven te Amsterdam en zeide graag in het huwelijk te willen treden. Later vertelde hij haar dat het café niet ging en dat hij daarom een taxi-bedrijf wilde beginnen. Hij had echter geld noodig om een auto te koo- pen en dat moest zijn verloofde hem voor schieten. De juffrouw ging daar op in en ver- schafte het geld. Toen de auto gekocht was, bleek aldus de adspirant-taxi-bedrijfshou- der dat er 200 méér voor noodig was. Op een anderen keer maakte hij zijn ver loofde wijs „in den kost" te zijn. De Wees per juffrouw, zich aan het kosthuis vervoe gende, kreeg te hooren, dat haar verloofde in het ziekenhuis lag. Toen hij daar z. g, eenigen tijd verpleegd was geweest, wist hij haar te bewegen, de ziekenhuiskosten voor hem te betalen, wat een niet onbelangrijk be drag was. Later bleek, dat hij nooit ziek was geweest en het geld voor andere doeleinden had gebruikt. Op verschillende manieren nog trachtte hij verder geld los te krijgen. Nu is zijn rijk uit en ae juffrouw treurt, minder of een verloren liefde, dan over de 5000, welke haar in den loop van enkele jaren afhandig zijn gemaakt. STEEKPENNINGEN AANGENOMEN. Voorwaardelijke straffen. Het Hoog Militair Gerechtshof te 's-Gra- venhage heeft uitspraak gedaan in de straf zaken tegen den sergeant-hofmeester en den sergeant-bottelier, die door den zeekrijgsraad te Willemsoord onderscheidenlijk tot 1 maand en tot drie maanden gevangenisstraf werden veroordeeld, wegens het aannemen van giften bij de betaling van leveranties. Het Hof legde deze straffen voorwaarde lijk op en stelde als bijzondere voorwaarde, dat de veroordeelden de veroorzaakte schade geheel zullen vergoeden. OPRUIING. Negen maanden voorzitter der O. yeëischt tegen den Ï.P. Voor de rechtbank te Amsterdam had zich te verantwoorden P. J. Schmidt, voor zitter der O. S. P., verdacht van opruiing bij geschrifte tot gewelddadig optreden tegen het openbaar gezag en tot eenig mis drijf tegen het openbaar gezag. Verd. zou in het 51ste nummer van <Jen 3en jaargang van het O. S. P.-orgaan Fakkel" hebben doen opnemen het artikel „Wie zijn de opruiers? ae regeering, de poli tie, het gezag". Verdachte gaf toe het artikel te hebben g* schreven. Geëischt werd 9 maanden gevangenis straf met aftrek van een maand voorarrest. 153. Txiuis gekomen, ontdekte Piot, dat de paraplu.e, die ze een tijdj- geleden gekocht hadden, nog nccit was geprobeerd. ..Dat is jammer" zei Piet, ,,'t was met die regeabui net zoo'n mooie gelegenheid". Maar .lij wist raad en zette tr thuis netjes de tuinslang op. Nu, de parapluie bleek uitstekend in orde. 154. Een dag later kochten ze aan een karretje op 't strand een luchtballon en een banaan. „Weet je wat zei Piet, „we binden de banaan aan de luchtballon, dat ie veel gemakkelijker dragen". Piet voegde de daad bij het woord en bond de banaan aan het touwtje van de banaan vast

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 6