DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Kapitein Warms over de brandstichting. Dreigende staking in België. Rusland's toetreding tot den Volkenbond. No. 215 Dit nummer bestaat uit twee bladen Directeur: C. KRAK. Woensdag 12 September 1934 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 136e Jaargang T)aqdiiks-ch Overzicht Waarom Rusland zoo graag lid wilde worden. Buitenland Procedure van de commissie van onderzoek. Waf vandaag de aandacht trekt,.* ALKMAARSCHE URANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. tranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060 Telef. 3, redactie 33. Rusland is toegelaten als lid van den Volkenbond! Dat is wel het voornaam ste nieuws, dat uit Genève komt. Aan dat lid-worden van Rusland is een heele geschiedenis verbonden en het is voornamelijk aan Litwinof te danken, dat het zoover gekomen is. Dank zij zijn handige leiding in de buitenlandsche politiek heeft hij het buitenland gelei delijk zoo ver gebracht, dat men geloof de, dat Rusland bezig is, een echte bur gerlijke politiek te voeren; net als ieder ander land. Een politiek dus, uitsluitend gericht op hetgeen in bepaalde omstan digheden met de machtsmiddelen van een staat valt te bereiken in de richting van hetgeen voor dien staat noodzake lijk mag worden genoemd. Sommigen gelooven daardoor, dat Rusland bezig is „nationaal" te worden, anderen meenen, dat Rusland „hof- fahig" wordt .En nu Sovjet-Rusland het plan opperde, om toe te treden tot den Volkenbond, zien de goedgel oovigen daarin het toppunt van Russische vrede lievende politiek. Een dergelijk oordeel is echter zeer oppervlakkig en.... onjuist, want Mos- kou's politiek is en blijft dubbelzinnig, zooals uit de handelingen der regeering blijkt. Nog steeds is men te Moskou bang voor een frontaanval van het kapitalis me. Daarbij komen de iederen dag toe nemende zorgen voor de ontwikkeling der gebeurtenissen in het Verre Oosten. Hier heeft Rusland al eenige malen de terugtocht móeten ondernemen. De strijd om den Chineeschen Ooster spoorweg heeft groteske verwikkelingen te zien gegeven. Steeds gaf de Sovjet-staat brokken van haar als heilig en onaantastbaar verklaarde vorderingen prijs. Sovjet- Rusland gevoelt zich in het Verre Oosten zwak staan. Tegenover Japan is Rusland tot iedere concessie bereid, mits er maar geen oorlog uit voort zal vloeien. Waarom eigenlijk? Rusland Iaat het voorkomen, of het ieder oogenblik door Polen en Duitsch- land zou kunnen worden aangevallen en 6peelt daardoor in de kaart van Pa rijs. Want aldus Moskou Duitsch- land en Polen zouden slechte wachten op den Japansch-Russischen oorlog om Rusland in Europa aan te vallen. Geen Litwinof. enkel land kan er evenwel op gesteld zijn Russisch gebied te veroveren, be woond door ontevreden menschen, die in kommervolle omstandigheden ver- keeren! Daarom was men in het Kremlin voor stander van een Oost-Locarno-Verdrag, waardoor men voor Polen niet meer be vreesd zou behoeven te zijn. Teneinde dat te bereiken, heeft men verklaard zoo graag lid van den Volkenbond te willen worden. Wie nu schuift en wie geschoven wordt, Parijs of Moskou, zal eerst de geschiedenis kunnen uitmaken. Wat Parijs wenschte is duidelijk: een nieuwe groote mogendheid als bondge noot van Frankrijk op de vergaderingen te Genève. Want de betrouwbaarheid van de „Kleine Entente" wordt minder, daar deze drie staten niet meer bereid ziin in ieder opzicht naar Frankrijk's pijpen te dansen. Wat Moskou wil is ook duidelijk: terwille van Rusland, zal Parijs hemel en. aarde bewegen om de Westelijke grenzen van Sovjet-Rusland onaantastbaar te verklaren. Tegen dien prijs was Litwinof gaarne bereid het compromitteerende gezel schap van het kapitalistieche-fascisti- sche-pacifistische Genève binnen tè tre den. Zou Rusland de gewenschte garantie krijgen voor zijn Westelijke grenzen van Frankrijk, dan zou Litwinof zijn koele, berekende politiek verder kunnen voort zetten, of er geen Genève en geen Vol kenbond bestaat. En Frankrijk kan hem dan verder gestolen worden. Wat Lit winof wil is: de positie van Sovjet-Rus land door de geheele wereld te laten erkennen! Om dat te bereiken, laat Litwinof zich aan de wenschen van de regeering vaak niet al te veel gelegen liggen. Daarom zijn er tusschen „Politbu reau" en het „Komintern" reeds heel wat heftige uiteenzettingen geweest en deze duren nog steeds voort. Bij die twisten i6 Litwinof niet aan de winnende hand. Met moeite kunnen Litwinof en het „Politbureau' zich amper handhaven; het ongeduldig geworden „Komintern" wint steeds meer veld. Bewezen is, dat Litwinof er niet in is geslaagd de groote mogendheden te be wegen ten gunste van Rusland in te grijpen bij een mogelijk Russisch-Ja- pansch conflict. Parijs wil zich voor Rusland niet aan gevaar bloot stellen. Londen voelt veel meer voor Japan dan voor Rusland. En Washington vindt Moskou en Tokio beide even verwerpe lijk. Ook schijnt het onjuist te zijn, dat de Vereenigde Staten bereid zouden zijn naar Genève te gaan als lid van den Volkenbond, indien Sovjet-Rusland maar eerst lid zou zijn geworden. Enkele landen, zooals Canada, België, Polen, Nederland en Zwitserland door zien het dubbelzinnige politieke spel van Moskou volkomen. Litwinof kan dus moeilijk blijven vol houden, dat ook het „Politbureau" er naar streeft de wereld-omwenteling te ontketenen. Men weet bij het „Komin tern" al te goed, dat Litwinof in een wereld-omwenteling geen heil ziet. Maar natuurlijk kan Litwinof dit niet oppnlijk te MoskctU laten blijken. Litwinof's standpunt is: eerst mijn buitenlandsche politiek, vervolgens pas in tweede instantie de wereld-omwente ling. Maar voor revolutionnaire denk beelden is Litwinof wel toegankelijk in gebieden, die daarvoor vatbaar zijn, zoo als China, Korea, misschien ook in Japan. Dat de macht van het Komintern zeer groot is, blijkt het best in het Verre Oosten. Men zal goed doen, zich de woor denvan Karl Radek te herinneren. „Het is een onderdeel van het programma van de Kommunistische Internationale, het is de plicht van Sovjet-Rusland de we reld-omwenteling te ontketenen, waar dit slechts mogelijk is!" De plannen voor de wereld-omwente ling liggen te Moskou in het Kremlin kant en klaar. Aan die plannen is Lit winof evengoed debet als zijn collega's in het Komintern. Daarom is het Sovjet-Rusland geen ernst met zijn toetreding tot den Vol kenbond. De commissie te New-York, die belast is met het onderzoek inzake de ramp op de „Morro Castle", heeft zes nader te onder zoeken punten opgesteld: 1. De mogelijkheid dat de brand te wijten is aan brandstichting en sabotage; 2. Het feit dat meer leden van de beman ning dan passagiers gered zijn; 3. De plotselinge dood van kapitein Robert Willmott, zes uur voor het uitbreken van den brand; 4. Welke machines onklaar raakten onder in het schip, ofschoon de brand op de boven dekken woedde; 5. De snelheid waarmee het vuur zich uitbreidde; 6. Waarom het S. O. S. sein zoo laat werd uitgezonden. Het onderzoek heeft plaats in een groot vertrek van het douanegebouw, dat uitziet over de haven van New York De onder directeur van de scheepvaartinspectie, Dic- kerson Hoover, die het onderzoek leidde naar de oorzaak van het zinken van het En- gelsche schip de „Vestris", eemge jaren ge leden, is met het onderzoek belast. De plaatsvervangende kapitein Warms, die als eerste getuige verhoord werd, zat voor een kleine lessenaar tegenover Hoover Een menigte van drie- a vierhonderd perso nen, onder wie geredden, ambtenaren van de Ward Line, journalisten en persfotografen, was aanwezig. De hitte was overweldigend Warms fronste af en toe de wenkbrauwen; overigens was er geen spoor van zenuwach tigheid bij hem te bespeuren onder het bom bardement van vragen naar opheldering over iedere handeling, die hij verricht had na het ontdekken van den brand. Hij ant woordde met groote zelfbeheersching en wekte den indruk van iemand, die niet spoe dig het hoofd verliest. Elke vraag en elk antwoord werden stenografisch opgenomen en per radio uitgezonden. Er ontstond een diepe stilte toen Hoover de voornaamste punten van het onderzoek aanroerde. Warms sprak heftig tegen dat een reddingboot het schip veriaten zou heb ben met 78 leden van de bemanning en slechts vijf of zes passagiers. Hij verwierp de theorie dat het schip door den bliksem getroffen was, iets wat slechts zelden voor komt. Toen kapitein Warms het douanegebouw verliet omstuwde hem een groote menigte, honderden vroegen zijn handteekening. E>e rook in de zittingszaal was te snijden en het gedurig flitsen van het bliksemlicht der fotografen deed eerder denken aan een grooten bokswedstrijd dan aan een ernstig onderzoek. Van groot gewicht is de verklaring van Warms dat vuur ontdekt werd in een scheepsruim. „De eerste mededeeling van brand", vervolgde hij, „werd mij kwart voor drie gedaan. Ik zag vuur en rook uit de ven tilatoren midscheeps komen. Het vuur in hel ruim kon niet gebluscht worden, iemand be richtte mij dat daarbij een lucht van benzine te bespeuren viel. Ik liet groot alarm maken en alle passagiers wekken". De kapitein lichtte zijn theorie, dat hier van brandstich ting sprake was, toe met de verklaring dat bij een vroegere poging tot brandstichting verkoold papier tusschen de lading gevon den was en door het feit, dat men eerst rook zag toen vlammen, hetgeen op smeulen wijst. Men trachtte eerst den brand te blus schen; bij het SO S. sein kwam het bevel de passagiers in de booten te laten. Het laten stranden van het schip was in de gegeven omstandigheden niet te verantwoorden. De passagiers waren zeer opgewonden en weigerden eerst in de booten te gaan. Dat de brand door een achteloos wegge worpen sigaret veroorzaakt qpu zijn, bleek bij het onderzoek niet aannemelijk te zijn, evenmin als het feit dat de vorige kapitein aan een hartverlamming zou zijn overleden De scheepsarts, de eenige die over de doods oorzaak inlichtingen zou kunnen geven, is in de vlammen omgekomen. Het wrak brandt nog. Er komt nog steeds rook uit de ventila toren en de patrijspoorten van het schip De brandweerlieden die op het schip geweest zijn, vertellen, dat de dekken nog te warm zijn om op te staan. Hun oogen en longen deden pijn van den rook. Een mengelmoes van reddingsgordels, kleeren, pantoffels, allerlei sieraden lagen over 't dek verspreid, blijkbaar hadden de passagiers zich van alles ontdaan voor zij in het water sprongen Het was onmogelijk om de lagere dekken te betreden. De bakboordzijde van het schip die het zwaarste te lijden had gehad, zag er ontzettend gehavend uit. Het dikke glas van de patrijspoorten was gesmolten uit de omlijsting; metalen bedde- stangen waren tot de wonderlijkste vormen verbogen. Van de bibiliotheek waar het vuur het hevigst woedde, is niets meer over. In de bar stonden nog slechts een paar stalen meubels en een champagnekoeler met een flesch erin, het glas was gespron- gen. Geen lichten op de redding booten? Een visscher, die te hulp gesneld was, verklaarde, dat op de reddingbooten van de „Morro Castle" de lichten, die bij de wet zijn voorgeschreven, niet brandden. Had een licht in de duisternis gebrand, dan was het voldoende geweest om ongeveer vijftig pas sagiers meer te redden. Axrerikaanrche ondernemings geest. De strandboulevard te Ashbury Park, waarbij het wrak van de „Morro Castle'' ge strand is en waarheen tienduizenden komen kijken, is afgezet en slechts tegen entree wordt men toegelaten. Heelt de bemanning de passa giers in den steek gelaten? De brand op de „Morro Castle woedt met groote felheid voort. De brandweerlieden zijn van het wrak verwijderd en de toeschouwers van het strand teruggedrongen, daar men vreest dat de vlammen de oliereservoirs van het zware schip zullen bereiken, hetgeen een geweldige ontploffing ten gevolge zou heb ben, welke het strand waarschijnlijk met wrakstukken zou bedekken. Twee enquêtes zijn thans aan den gang; le. het gisteren begonnen inleidend onder zoek van het departement van handel, waar bij geen enkele in staat van beschuldiging stelling wegens misdadige nalatigheid zou kunnen geschieden; 2e. het juridisch onder zoek, dat met gesloten deuren voor de Grand Jury plaats vindt en waarin thans de verkla ringen van kapitein Warms en de andere officieren van de „Morro Castle", volgens welke er brandstichting zou hebben plaats gehad, worden onderzocht. Stamper, kwartiermeester, zag evenmin een passagier op de brug toen hij over boord sprong, maar hij hoorde angstkreten van passagiers. Bugia, een Cubaansche kwartiermeester, verklaarde dat hij met twintig tot dertig andere personen in een sloep had plaats ge nomen. Onder dezen bevond zich slechts één passagier, geloofde hij. Een der overlevenden vertelde dat er op geen enkel oogenblik toen het schip vuur vatte alarm werd gemaakt. Deze overlevende de chirurg dr. Phelps was de eerste passagier, die door de commissie werd ge hoord. Hij verklaarde voorts, dat er geen enkele poging werd gedaan om de passa giers, die door een paniek waren aangegre pen, in de reddingbooten te plaatsen. Mijn vrouw wekte mij, zoo zeide hij, en vertelde mij, dat er brand was uitgebroken, daar de rook in groote hoeveelheid de hut binnen drong. Mijn vrouw, mijn zoon en ik liepen naar de brug, waar wij passagiers, gillend van angst, aantroffen. Mijn vrouw vroeg aan een der officieren wanneer de redding booten zouden worden neergelaten. Volgens Phelps antwoordde de officieren: Wanneer wij order daartoe van den kapitein hebben gekregen. Phelps, zijn vrouw en zoon spron gen toen in zee en werden later gered. Et- werd geen enkele poging gedaan om red dinggordels aan de passagiers te verstrek ken. Er was ook niemand om dit te doen. Het was stom, zoo besloot Phelps, om or ders van de brug af te wachten bij een loeien- den wind en het schrikkelijk geweld der vlammen. Een loonsverlaging voor de mijnwerkers niet gewenscht. De Brusselscite Handelsblad-correspondent schrijft d.d. 11 Sept. aan zijn blaó het vol gende: Als een donkere onweerswolk hangt het dreigende arbeidsconflict in den Belgischen mijnbouw boven land en volk Slaagt men er niet in het gevaar te bezweren en breekt de staking Maandag inderdaad uit, dan zal België daarmede een nieuwe periode van sociale onrust en beroering tegemoet gaan. Want het staat vast dat de staking, eenmaal ontketend, door beide partijen tot het bittere einde zal worden uitgevochten, en dat het van weerszijden een strijd op leven en dood zal worden. Een dergelijke wanhopige wor steling tusschen kapitaal en arbeid echter kan onder de huidige benarde omstandigheden maar al te licht haar oorspronkelijk sociaal karakter verliezen en oncier den invloed van de altijd diligente communistische agitatie een geheel ander karakter aannemen, n.1. dat van een politieke staking mei alle gevolgen van dien. Het miinwerkersoproer in de Borinage van enkele jaren geleden ligt non te kort achter ons, dan dat de bloedige les van deze manifestatie van vertwijfeling reeds geheel zou zijn vergeten. Het land verwacht dan ook, dat de regeering alles in het werk zal stellen om het uitbreken van de staking te verhinderen en dit is alleen mogelijk indien zij erin slaagt de miindirectie te overreden, het besluit betreffende de loonsverlaging in te trekktn. Minister Van Cauwelaert heeft hedenochtend langdurig geconfereerd met de ambtenaren van den dienst van het mijn wezen en za! hedenmiddag ;ezamen met minister Van Isacker en een onderhoud hebben met minister-president De Broqueville. Heden wordt er naar we reeds gemeld hebben, een kabinetsraad gehouden, die geheel aan de kwestie van het dreigende loonconflict gewijd zal zijn Naar gistermiddag in de Wetstraat ver luidde zou Koning Leopold voornemens zijn, onafhanelkijk van de eventueele bemiddelings pogingen van de regeering, ook persoonlijk te intervenieeren ten einde het land voor de ramp van een nieuwe mijnwerkersstaking te behoeden. De koning zou er. naar men ons verzekert, bij de mijndirecties op aan wilien dringen, de .oonen der mijnwerkers onaan getast te laten en pas tol een verlaging over Rusland's toetreden in den Vol kenbond. (Dag. Overzicht). Kapitein Warms over de brand stichting. (Buitenland). Dreigende staking in de Belgische mijnen (Buitenland). Premier in Canada zou worden ontvoerd. (Buitenland). Moeder klaagt haar zoon aan- (Rechtszaken). Vijfjarig kind verbrand te Rijssen. (Binnenland). Oude man te Dedemsvaart in brand. (Binnenland). Doodelijk ongeluk onder Sassen- heim door loos alarm. (Binnen land. Zaterdag eerste steenlegging Abdy van Egmond door oud-minis ter Ruys de Beerenbrouck. (Provin cie). (Zie verder eventueel laatste berichten). te gaan wanneer het indexcijfer werkelijk noemenswaardig is gedaald, wat thans nog geenszins het geval is. Koning Leopold is van meening, dat de moeilijkheden, waarmede de mijnbouw te worstelen heeft, niet te overwinnen zijn door de toch al zoo karige loonen maar steeds weer te blijven be snoeien, doch dat de mijnbouw in samen werking met de regeering een oplossing dient te zoeken in de richting van een algeheele reorganisatie van het tegenwoordige stelsel van productie, afzet, import en export. Overal in den lande zal men zonder twijfel met groote voldoening het initiatief van den vorst begroeten. Want de mijnwerkers hebben het bliikt wel uit de beschouwingen, die de bladen van rechts tot links aan het dreigende conflict wijden de aJgemeene sympathie aan hun zijde. Met zijn optreden voor het op peil houden van de mijnwerkersloonen zal de koning de belofte inlossen die hij vier maan den geleden te Paturage op het terrein van de Fief de Lambrechie, waar toen juist de ont zettende catastrophe had plaats gehad, af legde. De koning liet zich destijds eenige leden van de reddingsploeg voorstellen en een dezer dapperen antwoordde op de woorden van bewondering, die koning Leo pold tot hem richtte: „Ja, Sire, er is moed toe noodig om in die hel af te dalen. Maar we doen het voor onze ongelukkige kameraden met liefde. Alleen zouden we graag wat meer waardee ring vinden. Vandaag roept men ons, maar morgen trekt men ons weer 5 pet. loon af". Koning Leopold verklaarde volkomen de verbittering van de mijnwerkers over de nieuwe loonkoning te begrijpen en zegde toe, alles te zullen doen wat in zijn vermogen was om te verhinderen dat de loonen ander maal verlaagd zouden worden. Wellicht heb ben tal van mijnwerkers destijds gedacht dat dit slechts een phrase was, een gelegenheids praatje zonder meer. en misschien zelfs heb ben zij er schamper om gelachen. Maar dan hebben zij den koning onrecht gedaan. Leopold III is zijn gesprek met den mijn werker in Paturage niet vergeten. UITNOODIGING AAN RUSLAND. Door Frankrrk reeds overgebracht. Gisteravond heeft een groot aan tal Volkenbondsstaten den voorloo- pigen tekst der uitnoodiging aan Sovjet-Rusland cm tot den Volken bond toe te treden rangenomen en, naar men verneemt, is de tekst door Fransche bemiddeling reeds aan Sovjet-Rusland overgebracht. Litwinov, de Russische minister van bui tenlandsche zaken, zou zich op Fransch grondgebied in de nabijheid van Genève od- houden. Een Sovet-Russische gedelegeerde bevindt zich reeds te Genève. De in den oor- spronkelijken tekst opgenomen uitdrukkelijke erkenning van de geschiktheid van de U. S. S R voor toetreding tot den Volkenbond en van de vervulling van de in het Handvest voorgeschreven voorwaarden zou in den tegenwoordigen tekst niet meer voorkomen. Men wacht nu Ruslands antwoord af. Bij de onderhandelingen die te Genève ge voerd worden tusschen de verschillende dele gaties over den tekst der uitnoodiging aan Rusland komt ook nog de kwestie van be spreking van den vorm, waarover Moskou met Genève onderhandelt. Een nota behel zende de regeling dezer formeele kwestie is reeds opgemaakt en ter hand gesteld aan de Russische gedelegeerden die hun op- en aan merkingen daarover ter kennis zullen bren gen. Tegelijkertijd met den tekst van het

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1