ALKMAAR I - D. T. S. I. De K.N.A.C. Veiligheidslaan. ZONDAG a.s., 2 uur: TERREIN WESTERWEG. ALKMAARSCHE BOYS VOLEWIJCKERS (Amsterdam) Terrein WESTERWEG. Onze vierdeklasser „Alkmaar". Wat de secretaris er ons van vertelde. Wat de „mannen in 't wit" zooal beleefden. Het Alkmaarsche programma: 2de klasee A. O. S. V.Alcmaria (Visser). 3de klasse A. Alkm. Boys Volewijckers (de Roos). 4de klasse A. Alkmaar—D- T. S. (Aandagt). Res. 3de klasse A.: Z. F. C. III Alcmaria III. door meerdere clubs moeten worden uitgevochten. Van Alcmaria weten wij op 't oogen- blik nog heel weinig. Wij hebben door toevallige omstandigheden geen enkelen oefenwedstrijd bijgewoond, zoodat wij over het spel niets kunnen zeggen. Maarde g®051 in de Plo€S 1S g°ed- de <pelers willen werken en daarom hebben wij wel eenig vertrouwen in de withemden, die echter met een uit wedstrijd beginnen. Nu is 0 S. V. een voor ons onbekende club. waarvan wij eigenlijk alleen we ten, dat zij eenige maanden geleden H R. C. uit de tweede klasse heeft ver drongen. Zal nu het terreinvoordeel hier beslisseu? Of zal de meerdere routine van Alcmaria beslissend zijn? Niemand kan het zeggen en daarom is het eenige, wat wij kunnen doen: hopen, dat Alcma ria haar traditie in den steek laat en den eersten comptitiewedstrijd nu eens wint De withemden komen met de volgen de ploeg in 't veld: Jongmans Bijlsma Ooms Burger v. d. Vall Lengers Gerritse Keppel Peereboom de Jong Hamstra Hilversum, dat pas degradeerde ont vangt D 0. S. en als de voorteekenen niet bedriegen, moeten de ex-eersteklas sers deze ontmoeting winnen En even zoo geven wij Blauw Wit een goede kans, om O. V. V. 0. een nederlaag toe te brengen Minder krachtsverschil bestaat er o i tusschen B. F. C en Hercules, zoodat hier een puntenverdeeling niet onwaar schijnlijk is. En wat te zeggen, van Kin- heim—A. F C. Wij achten de Bever- wijkers sterker dan de Amsterdammers, maar A. F C kan soms verrassend goed voor den dag komen In 2 B gaat W Frisia naar Bloemen daal en mot, dunkt ons, met een kleine zege kunnen terug keeren in Enkhuizen. Ongetwijfeld wint Velox thuis van het moeielijk startende W F C. en precies hetzelfde denken wij van EDO -T O G. Of Z. V V. het thuis van 't Gooi kan winnen, betwijfelen wij echter sterk en dat partaan Zeeburiga met een nder- laag huiswaart zendt, is ook aan twijfel onderhevig. DE DERDE KLASSERS. De Alkmaarsche Boys beginnen hun der de klasserschap met een thuiswedstrijd te gen het sterke Volewijkers, dat naar onze meening dit jaar in deze zelfde afdeeling een goede gooi naar het kampioenschap zal doen. Hoe de resultaten van de rood witte Atkmaarders in hun nieuwe afdeeling zul len verlu den, is natuurlijk geenszins met zekerheid te zeggen, maarhet is een vaststaand feit dat de nieuwe omgeving buitengewoon zwaar is en de Boys zullen dan ook goed doen zich bij iedere ontmoe ting volop te geven. Reeds morgen worden de „Westerweg-bewoners" geducht op den proef gesteld en een goed open spel met vol op geven zou mogelijk dan nog een pun tenverdeeling tot resultaat kunnen hebben. De Boys komen met de volgende opstel ling in 't veld: H. Keesen Koster Hoogland Weel v. d. Hilst Licht Indri Brouwer Kwadijk Boots Kossen H. R. C. dat haar ploeg nog al eenigszins gewijzigd heeft zal zeker trachten het verloren terrein zoo spoed g mogelijk te doen herwinnen en daarom zou de Heldersche dub verstandig doen, om maar direct den eersten thuiswedstrijd te gen Zaandijk te winnen. De Zaankanters beschikken echter over een goede voorhoede zoodat ook hier een overwinning voor de thuisclub nog lang niet zeker is. Hollandia ontvangt de Meteoor en hoe wel de Hoornsdie club door terrein-voor deel zou kunnen winnen, de bekerontmoe tingen brachten voor de Amsterdammers betere resultaten. Bij de plaatselijke „derby' K. V. V.— Assendelft geven we de gastheeren de beste kans. In de B.-afdeeling gaat Purmersteqn op bezoek bij W. M. S. en komt waarschijn lijk met een winstpunt thuis. Bij D. W. V.—Halfweg is niets met ze kerheid te zeggen, al geven we hier de thuisclub de beste kans. Dit zelfde geldt bij de ontmoeting A. P. G S.—De Zeemeeuwen. D. J, K.—S. D. Z. is waarschijnlijk even eens voor de gastheeren, evenzoo bij de ontmoeting O D. E.-Z. R. C, al geven we hier de bezoekers wel een redelijke kans. DE VIERDE KLASSERS. Alkmaar" begint ook haar competitie met een thuiswedstrijd evenwel tegen D T S Dat de groen-witten er dit seizoen in hun afdeeling heel wat beter zullen af brengen, daar zijn we vrijwel van overtuigd Spelen zij dan ook als vorigen Zondag, dan zou reeds de eerste zege genoteerd kunnen worden ZONDAG A.S. half 3 Entrée 30 ct. Voorverkoop 25 ct. bjj HARTLAXD en PORSSIUS. De opstelling van Alkmaar is als volgt Burger Dingerdis Ooms Schrier Baars v. d. Stok Engel1 Nier op-Groot Kranenburg Kuijsv. Os An.,'1 ontvangt Schagen en hoewel de Andijkers op eigen veld meevallen, stellen we toch voldoende vertrouwen in de bezoe kers, maardan beter als in de beker ontmoeting. hpV^nH68 01 waar voldoende bekend is, dat de Wieringers dit jaar een ernstige poging zullen wagen, rekenen we hier op een overwinning voor de thuisclub. In de B-afdeeling gaat Meervogels bij Rivalen op bezoek en de ex-derde klassers zullen wel alle zeilen bij zetten om zoo spoedig mogelijk het verloren terrein te doen DY???116?1' e Koven de Zaandammers een redelijke kans. Uitgeest brengt een bezoek aan Westzaan en ook hier verwachten we een overwinning voor de bezoekers. Q.S.C. ontvangt Zaanlandia en zou na veel inspanning kunnen winnen, terwijl bij de derby Zilvermeeuwen—Verkade geen voor spelling mogelijk is, al geven we de bezoe kers de meeste kans. Nog even zullen we de opstellingen van onze Alkmaarsche ploegen laten volgen: De lezer zal indertijd wel begrepen hebben, dat wij niet alleen een praatje met Alcmaria's voorzitter zouden ma ken, maar dat ook de andere vereenigin- gen een beurt zouden krijgen, 't Was alleen jammer, dat die beurt zoo lang op zich liet wachten, al was daar wel een reden voor. Hoe het ook zij, wij klampten op zeke ren dag den heer Sougé, den vol-bloed- Alkmaarder en vol-ijverigen secretaris van onze vierde klasser aan en hij was graag bereid, onë het een en ander van zijn club te vertellen. En zoo kon het gebeuren, dat wij op een avond bij Sougé binnenstapten en daar niet alleen hem, maar ook den voorzitter van Alkmaar, den heer v d Horst, ontmoetten 't Was slechts toevallig en de heer v. d. Horst wilde zelfs vlug vertrekken; echter op ons verzoek bleef hij, ook al, omdat nie mand van ons „geheimen" had te ver tellen. „Maar" zei hij al ben ik ook voorzitter, Sougé is de man en dien moet je hebben." De meest-trouwe Alkmaar-aanhang ster, de naar schatting ongeveer 99 van Sougé, presenteerde de thee, een sigaar werd aangestoken er Sougé be gon. Ja, dat vorige seizoen was eerlijk ge zegd. een beetje teleurstellend. Wij had den heusch geen slechte ploeg, de jon gens hadden goed getraind en toch, on danks de vele voorbereidingen vlotte het niet al te best. Dat was voor ons bestuur aanleiding, om de zaken dezen zomer nog beter aan te nakken. Een volledige oefencampagne werd op gesteld a! heel vroeg in den zomer en aan dat orogramma heeft ieder zich 're- houden Je bedoelt zeiden wij dat er re- ge'matig getraind werd? Ja, dat wil zege-er, trainen alleen was ons niet voldoende. Er moest ock ver band in de ploeg komen en daarom or ganiseerden wij tijdig onze neder'aag- wedstrijden Erfin. 't ging zoo Meijnders, dien wij het vorig jaar als trainer kregen, werd opnieuw aangenomen, omdat het ons geb'eken was dat hij een serieuze en prettige oefenmeeHer was, waar wat van uit eine Nou en die heeft elke week alle spelers laten oefenen Hij heeft ze laten loonen hii heeft ze taktiek bijge bracht. hii hpeft steeds weer sehamerd op bepaalde fouten, hij probeerde de lui sneller te doen reaveèren. kortom Meijnders deed wat-ie kon en onze jon gens luisterden graag naar hem en de den hun best. En die oefenwedstrijden, hoe waren die? k Bedoel, kon je verbetering mer ken? vroegen wij. Gelukkig wel, was het antwoord En 't mooiste was, dat het tempo sneller werd en dat de spelers probeerden „vrij te loopenEn daarom geloof ik. dat die nederlaagwedstrijden het geheel op een iets hooger plan hebben gebracht. De heer Sougé bleek dus wel tevreden over zijn ploeg, maar wij wilden nog wel iots meer weten En zoo vertelde hij, hoe zorgvuldig de elftallen waren sa mengesteld, hoe er steeds naar ge streefd is, om werkelijk elftallen te krij gen en geen elf spelers, die elkaar niet altijd begrepen. Typeerend is, wel, zoo zei onze gast heer, dat er zelfs een paar spelers wa ren, die vreesden, in een te hoog elftal te zijn gezet En zij vroegen ons, of het misschien niet beter was, dat anderen hun plaatsen innamen. Maar dan ver telden wij hun het een en ander en de zaak marcherde. En zoo staan wij dus vlak voor de competitie, 't Spreekt vanzelf, dat het veld heelemaal is nagezien. Ja, dat moesten wij zelf allemaal doen, want de kas is leeg. Maar, de leden hebben met graagte de zoden gelegd, de betonnen paaltjes gegoten, de andere afrasterin gen hersteld en nu is alles weer in orde en kunnen wij op ons gezellig veldje heusch wel voor den dag komen. Wat wij konden beamen, omdat wij juist een dag tevoren het veld hadden gezien. De a.s. competitie. En hoe denk je over de competitie? vroegen wij en wij voegden er aan toe, dat de meeste tegenstanders oude be kenden «aren. Ja, dat is zoo, zei Sougé. Er zijn maar twee nieuwelingen, nl. B. K. C. en N.- Niedorp. Maar dat wil niet zeggen, dat deze competitie makkelijk is. Eerder geloof ik, dat er heel wat spannende wedstr'j- den zullen komen enmet niet-ver wachte resultaten. Wij zelf komen uit met de ploeg, die de nederlaag-wedstrijden speelde. Alleen hebben wij de eerste tegenslag al te pakken door het ongeluk met Duiveman. Hoe gaat het met jullie keeper? lieten wij hierop dadelijk volgen. Gelukkig vooruit! O, er is geen sprake van, dat hij direct weer kan spelen; dat duurt nog vele weken, maar als er geen onverwachte wending komt, zal absolu te rust hem herstellen. Intusschen is het elftal toch wel iets veranderd sinds het vorig jaar. Een paar spelers uit het tweede zijn nu gepromo veerd, een paar anderen hebben andere plaatsen ingenomen en wij vertrou wen op deze jongens. En dat ongeluk met Duiveman is wel heel jammer, maar de jongens hebben elkaar beloofd, nu nog meer hun best te zullen doen, op dat Duiveman zich niet ongerust behoeft te maken. Bovendien hebben wij de vo rige week een overwinning op de Boys behaald. Nou ja, dat wil heelemaal niet zeggen, dat wij sterker zijn dan de Boys, maar het heeft aan het moreel van de ploeg -roed sredaan en eerlijk gezegd, wij zijn met die overwinning in onze nopjes. En daarom verwacht ik aldus Sou gé betere resultaten dan een jaar geleden. Wij zullen vechten om een zoo hoog mogelijke plaats op de ranglijst. Maar de strijd is geheel open. Wie er kampioen zal worden, dat kan niemand zeggen, juist omdat de ploegen elkaar heel weinig ontloopen. En wil je nog meer weten? O ja, wij hadden nog iets En zoo hoor den wij nog, hoe Alkmaar dit seizoen vier elftallen en een adspirant-elftal 'n 't veld brengt; zoo hoorden wij nog, dat elk elftal steeds een geleider heeft, die in alles de leiding heeft van het oogen- b'ik van vertrek tot het moment van terugkomst in de stad. Het is altijd: „samen uit, samen thuis", 'n Systeem, dat volgens den secretaris, altijd goed voldaan heeft. Zoo eindigde het praatje. En wij zijn overtuigd geworden, dat Alkmaar op het oogenblik een kern-gezonde vereeni- ging is met een krachtig bestuur en met leden, die hart en rtiel voor hun club over hebben. Dat moet o. i. straks resultaten afwer pen! ALCMARIA VICTRIX. De penningmeester van „Alcmaria Victrix, de heer Stroink, verzoekt ons, er nogmaals even op te wijzen, dat de mogelijkheid bestaat, donateur te wor den van deze vereeniging. Dat geeft ver schillende voo-rdeelen, vooral finan cieëe'e, zoodat een donateurschap niet alleen in het belang van de vereeniging is, maar ook in het belang van de dona teurs zelf. Bovendien kan men zoowel voor da mes als heeren z g. seizoenkaarten krij gen voor tribune en paddock. Houders van die kaarten kunnen eiken thuiswed strijd van Alcmaria zonder verdere kcs ten bezoeken. Men doe dus zijn voordeel. En wel. zoo gauw mogelijk. VOETBAL-V ARIA, De N. V. Loui6 Dobbelmann zond ons gisteren een handig voetbalboekje, waarin men zelf de uitslagen kan no- teeren en voor „zijn eigen club" ook de clubnamen kan invullen. Bovendien bevat dit boekje verschil lende gegevens, die voor den voetbal liefhebber interessant zijn. Het boekje wordt gratis verstrekt op aanvrage. VOETBAL-UITLAGEN, De firma Hartland heeft voor een aar dige verrassing gezorgd. Zooals steeds worden in de étalages des Zondagavonds zoo gauw mogelijk de uitslagen gepubli ceerd. Als nu de étalages donker zijn, behoeft men slechts naast het raam op een knop te drukken en men ziet duide lijk alle standen en uitslagen. Handig en gemakkelijk omdat ieder een zich zelf van licht kan voorzien! Dammen. DAMMERS IN ST. PANCRAS VERGADERDEN. De damvereeniging D G. S. te St. Pancras vergaderde Donderdag. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental vrijwel stationnair is gebleven De ontvang sten bedroegen 156.47. de uitgaven 122.52 en het saldo f 33.95. De bestuursverkiezing gaf tot uitslag, dat de aftredende heeren Tj Koelemey, Jb. Kooy en Jb Toepoel weden herkozen. Besloten werd om evenais vorige jaren te spelen tegen Zuidscharwoude en Hoorn. Zaandam zal dit seizoen nog naar D. O. S. komen, terwijl D. O. S. uit moet naar Alkmaar. Korfbal. HET KOFBALSEIZOEN BEGINT. De zomer is voorbij; wie zijn kalender raadpleegt, za! dit vol verbazing kunnen constateeren. En al heeft men misschien wat moeite om het realiseeren: de koude-seizoen- sporten gaan weer de aandacht vragen En we gaan weer met veel belangstelling de verrichtingen volgen van K. V. K. V. Zou het dit jaar tukken in een afdeeling hooger te komen? Zooiets van tevoren zeggen is na tuurlijk onmogelijk, vooral waar van de vorderingen, van het doen-en-laten der tegen standers nog maar weinig bekend is. We moeten het doen met wat we van K. V. K. V. zdf weten, en dan kunnen we meedeelen, dat er in de zomermaanden flink gewerkt is. De trainer, de heer J. de Bakker, breft er slag van leiding te geven bij oefenavonden, en nu begin September helaas de avond-training moest worden stopgezet, is onmiddellijk in tensief met de zaal-training begonnen. A.S. Zondag wordt er meteen hard van stapel geloopen; de hoofdschotel-wedstrijd is natuurlijk die van K. V. K V. I tegen Amstel-Odamum I uit Amsterdam. Het belooft een vinnige strijd te worden. Het beste beentje voor K. V.-ers, van begin- tot eindsignaal de volle honderd procent ge ven, dan is er kans. Er wordt in de volgende volledige opstel ling gespeeld: Aanval: De danjes T. v. Beek en A. Dane. De heeren C. v. Beek en R. Veldhuis. Midden: De dames S. de Jong en G. Raat. De heeren W. v. Wieringen en C. Jongbloed. Verdediging: De dames G. Offenberg— Schuytemaker en A. Hoed. De heeren J. Groot en J. Offenberg. Vóór dezen wedstrijd zijn er dan van 11 12 de Aadspiranten tegen Groen-Geel b en direct daarop komt het derde twaalftal waarin verschillende nieuwe krachten debu- teeren in het veld tegen Groen-Geel 5. En voor het eerst in de korfbal-geschiedenis zal door het tweede Texel bezocht worden. Ook daar heeft zich een vereeniging bij den N. H. K. B. aangesloten en naar wij hoorden, is dit pas het begin! Een drukke Zondag dus, die eerste kolfbal- Zondag. En maak er een goede van, K- V.-ers. Een goede start is van groot belang! Waterpolo. A. Z. *14D. A. W. Hedenavond zal op het sluitingsfeest, dat in het Victoriebad zal worden gehouden, ojn. ook een polowedstrijd gespeeld worden tusschen A. Z. '34 en een combinatie van D(e) A(lkmaarsche) W(aterratten). De zeventallen zullen zich in de volgende formatie opstellen: A. Z. '34 Soecker Kroese Zeelander Klein Kip v. Diepen de Goede Caarls Sr. Hansen D. A. W. A v. Beek Caarls Jr. Koorn Siege de Haan Automobilisme. De K.N.A.C.-veiligheidslaan heeft nu bijna geheel Nederland bezocht en straks, over een enkele weken, zal het werk, dat de K.N.A.C. zich had voorgesteld, gedaan zijn. 't Is daarom wel eens aardig, om het volgende uit het Haarl. Dagblad over te ne men, omdat het verschillende belevenissen van de Laanmenschen weergeeft: Komt u ook twintig keer? De Veiligheidslaan is geen grapje. Inte gendeel, baar bestaan bewijst, dat er een droevige tekortkoming bij automobilisten is in verantwoordelijkheidsgevoel en kennis van de techniek van hun wagens. Als het goed was, zou de Veiligheidslaan geen recht van bestaan mogen hebben, en als we dat in het oog houden, dan mogen we ook wel eens aandacht schenken aan de grapjes, die de Veiligheidslaan met zich mede brengt Dan plegen we geen majesteitsschennis tegenover de Veiligheid met een heel groots De heeren, die de wagens keuren, hebben reeds heel wat beleefd, ergernis en scherts hebben de 17.000 wagens, die nu de laan hebben gepasseerd, hun in groote hoeveel heden gebracht en daarvan willen wij u hier enkele verhalen. Zoo kwam er ergens een burgemeester van een plattelandsgemeente, vergezeld van den chef-veldwachter, de Veiligheidslaan oprijden. „Rijden" is eigenlijk niet het juiste woord, hij naderde met aardige tijgersprongetjes, zoo: hup, hup, huppe hup. Boem. En daat stond-ie stil, voor het apparaat, dat zijn lampen zou keuren. Een der controleurs vroeg: „Wilt u nu even schakelen?" En nauwelijks had de burgemeester het woord „schakelen" gehoord, of hij zette den wagen in de eerste versnelling, gaf gas, reed appa raat en controleur tegen de vlakte en bleef drie meter verder verbouwereerd staan Een dame in Utrecht stunte'de de laan in. Met wonderbaarlijk geluk doorliep zij alles zonder ongelukken. Aan het eind zou haar den wimpel worden uitgereikt. Toen zei haar man: „Ja, nu zal ik den wagen maar verder weer over den grooten weg rijden, want ziet u, mijn vrouw heeft haar rijbewijs pas twee dagen Waarop de monteur fijn tjes ten beste gaf: „Mevrouw, mag ik u erop opmerkzaam maken, dat de wimpel dus voor uw auto is bedoeld, sn... eh, niet voor u!" Een juffrouw in Arnhem was eerlijk. Zij zei: „Ach, meneer, wilt u als 't u blieft mijn wagen rijden. Ik heb wel een rijbewijs, maar ik kan heusch heelemaal niet chauffeeren". Toen kwam er een oude, vreeselijk oude rammelkast. Heel erg oud. Het merk doet natuurlijk niet ter zake. Deze heele oude wagen werd gekeurd en het bleek, dat er een stang van de stuurinrichting volkomen in tweeën was, maar door een wonder der grootsche voorzienigheid bleef de zaak in elkaar. De controleur verzekerde den be stuurder, dat het logischer zou zijn geweest, wanneer de eigenaar in het ziekenhuis was gekomen in plaats van op de Veiligheids laan, waarop de man achter het stuur op sprong en uitriep: „Meneer, ik heb nu 120.000 K.M met dezen wagen gereden en het is mijn trots, dat ik er niet het minste aan heb laten doen Sommige menschen worden grof, als hun wordt gezegd, dat er iets aan hun wagen hapert. Zij beschouwen hun eigendom blijk baar als iets zóó heiligs, dat er niets aan haperen kan. Waarom zij dan echter de Vei ligheidslaan bezoeken, blijft een niet beant woorde vraag. Een meneer, bijvoorbeeld, reed tien keer over het remapparaat heen en remde telkens veel te laat. Hoe dat komt, blijft een raadsel, want het is heelemaal niet moeilijk. Wan neer er namelijk geremd moet worden, geeft de controleur een teeken. Ten einde raad vroeg deze: „Meneer, staat u me toe, dat ik den wagen even rijd?", waarop de meneer grof ten antwoord gaf: „Wat denkt u wel, ik rijd al zestien jaar!" Het eenige antwoord daarop was: „Dan hebt u in zestien jaar nog niet geleerd te remmen Een eigenwijze meneer werd gewaar schuwd, dat het bij de remproef zou kunnen gebeuren, dat de kinderen, die voorin zaten, tegen de voorruit zouden bonsen. Met een intonatie van „waar-bemoei-je-je-mee?" zei die meneer: „Mijn kinderen moeten daar tegen kunnen". Hij reed naar de remplaten, remde krachtig, waarop een klap volgde als een paukenslag, geaccompagneerd door ern- stig-gemeend gegil. Twee kinderkopjes had den de voorruit geraakt, pa kreeg het noo- dige van den controleur te hooren en ieder een was ervan overtuigd, dat pa de eerste weken niets meer over zijn kroost had te vertellen, na den uitbrander, dien hij op de Veiligheidslaan had te incasseeren Erg was het gesteld met de Bredasche dame, die buikpijn had van angst, zooals zij zelf vertelde. Zij smeekte, of een ander den wagen wilde rijden, want ze was o, zoo zenuwachtig. De auto had radio aan boord, en nadat ze had gevraagd, of de controleur muziek wilde hebben of niet, zette ze het ap paraat aan en volgde met gespannen ver wachtingen de verrichtingen. Zij slaagde, of beter: de auto was in orde. Over het alge meen echter rijden dames niet slechter dan heeren. Later bleek, dat deze dame slechts op twee manieren autorijden kon: of heel lang zaam, öf heel snel, want een gaspedaal trap je in, of je trapt het niet in, maar niet hal verwege. Toen zij eens achteruit de garage verlaten moest, zag zij, dat de ruimte tusschsn muur en spatbord te nauw was. Zij reed weer enkele meters naar voren en weer achteruit, zonder het stuur te wenden. Resultaat: weer te weinig afstand. Toen weer naar voren, naar achteren, naar voren, naar achteren en steeds bleef de afstand dezelfde. Ten sloffe schakelde ze in de ach teruit, sloot de oogen en met een gilletje gaf ze gas. De schade was na een week volkomen her steld. Een notaris van een kleine plaats in het hooge Noorden verliet de laan en zei niets. Maar hij schreef. Een boozen brief. Aan het hoofdkantoor.En daarin stond, dat die laan niet deugde, omdat zijn wielen zouden uitsporen, dat wil zeggen: zij zouden niet evenwijdig loopen. De notaris schreef, dat dat onmogelijk kon. Zelf had hij de zaak ge controleerd. Van uitsporing was geen sprake. De controle was geschied met een stukje touw en twee spijkers Plagende kennissen. Een magistraat van de rechterlijke macht, bekend om zijn gestrengheid tegenover hen, die slechte remmen hadden of verkeerd ge stelde lampen, had moeten ervaren, dat nij den wimpel niet kon krijgen, daar deze beide onderdeden van de proef niet aan de eischen voldeden. De wimpel bleef op de laan en hij moest zonder wimpel vertrekken, wat dien dag des te erger was, daar de laan den volgenden morgen opgebroken zou worden. „Mijn kennissen zullen me zoo plagen", zei hij, maar de wimpel bleef waar hij was. De volgende week kwam hij op Veiligheids^ laan in een andere plaats, kreeg den wim pel, en kon zijn kennissen weerstaan Een beroepschauffeur had ook reeds eeni ge malen getracht op het juiste oogenblik te remmen. Het mocht hem echter steeds niet gelukken, hij werd hoe langer hoe zenuw achtiger, zoodat hij ten slotte de hulp vaa een controleur moest inroepen. Dat was een herademing! De remmen waren prachtig, zóó goed, dat de beroepschauffeur, die even ter zijde uit het raampje keek, met een sneltreinvaartje tegen den voorkant werd gesmakt. Onmid dellijk vertoonde zich een bult als een heu veltje op zijn voorhoofd. Stilte volgde. Doodsche stilte, die werd verbroken door de zachtjes gestamelde formule: „Mijnheer, ik dank u wel Een burgemeester overkwam iets derge lijks, met dit verschil, dat niet hij de bult kreeg, maar waarschijnlijk het hondje, dat hij op zijn schoot had. Het beestje piepte even, keek verschrikt, en de burgemeester vergat wagen, remproef en omgeving, en had alleen oogen voor het geschrokken hondje, dat liefderijk werd gestreeld. Een heer uit Utrecht keek glunder, toen hem werd verzekerd, dat zijn eene lamp an ders was afgesteld dan de andere. Als de eene verblindde, was de andere gedimd en omgekeerd, zoodat hii eigeniijk altijd verblin dende lichten had. „Kijv", zei hij, „dat doet me nu plezier, dat u dat zegt. U moet name lijk weten, dat ik daarover nu al zes maan den ruzie heb met mijn reparateur!" Een knappe dame in 't Oosten beloofde den controleur eer. kus, als hij haar lampen goedkeurde De arme man weerstond de ver leiding en keurde de zaak af. De dame sloeg om, dat wil zeggen: haar houding verander de, en een beetje boos zei ze, nadat ze zelf den schroevendraaier had gehaald: „Dat kan niet, ze moeten goed zijn. Mijn broer heeft ze gisteren nog nagezien en die is kleermaker". Zoo bestaan er nog tientallen. Doch, zooals wij aan het begin reeds zeiden, dit is bijzaak. Hoofd zaak is, waarom het begonnen is: veiligheid voor uw wagen en betrouwbaarheid van den bestuurder. Voor het eerste zorgt de Veilig heidslaan, al zou u vijftien keer willen te rugkomen. En daarvoor hoeft u zich nief te schamen, want er waren er wel, die twintig keer kwamen en toenden wimpel nog niet konden krijgen, zoodat zij er een een-eh- twintigsten keer bij moesten maken...1

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 11