ALKMAARSCHE COURANT UIT HET PARLEMENTAIRE LEVEN. 0$uitwland 9ilmnieuws Ho. 218 ZATERDAG 15 SERTEMBER 1934 IX. voor scherp veroordeeld. Thans blijkt c hij gelijk heeft gehad. TYPHUSEPIDEMIE IN BELGIE. Reeds 4 sterfgevallen. ENGELAND EN DE DUITSCHE SCHULDEN, Britsche delegatie naar Berlijn. OORGATEN PRIKKEN DOOR MEDICI. Gedupeerde juweliers. STRIJD TEGEN LAWAAI. Het eerste vonnis te Londen. De 5 babies ernstig ziek. Ernstige beschuldigingen. ROCKEFELLER VERZWAKT. Geleidelijke verzwakking. DOUMERGUE HEEFT GROOTE PLANNEN. STILTE-ZONES IN ENGELAND. Algemeen toeterverbod des nachts in bebouwde kom. WEER EEN DOODVONNIS TE WEENEN. Doch bij wijze van gratie in levenslange gevangenisstraf ver anderd. DE ZEVEN VERMISTE BERG BEKLIMMERS DOOD GEVONDEN. Ongeluk in de Beiersche Alpen. DE KINDERVERLAMMING IN NOORD-SLEESWIJK. Rockeieller. WERKLOOSHEID IN ITALIË IETS VERMINDERD. DE CANADEESCHE VIJFLING. Vader uit de ouderlijke macht ontzet. DE SECRETARESSE VAN MIJNHEER. Theater Harmonie. Herinnering aan Schaper. „Gisteren viel een opgeschoten jongen, die bezig was aan den gevel van het hoe- demnagazijn van den heer Culp in de Stoeldraaierstraat te werken, naar beneden op straat. Hij werd zwaar gekwetst opgeno men, naar zijn woning gebracht en onder geneeskundige behandeling gesteld". Aldus meldde een Groningsch dagblad in de maand Juli 1884. De „opgeschoten jongen", die zwaar ge kwetst werd opgenomen, was de schilders knecht J .H. A. Schaper. Hij herstelde. Kreeg eenige jaren later weer een ernstige ziekte: zware longonste- king. Ging opnieuw hersteld te vroeg naar een zaal waar erg gerookt werd: dit heeft hem tot zijn laatsten levensdag een heesch stemgeluid en een zeer lastige kuch bezorgd, die hem altijd het sipreken bijzon der moeilijk hebben gemaakt. Nu is hij dood. Hij was de laatste jaren hartlijder. Voetje voor voetje, om zich zoo weinig mogelijk in te spannen, liep hij door de zaal van het parlement. Toch is zijn uur vroeger gekomen, dan hij zelf zal hebben gedacht. Wat is er geworden van dien armen schil dersknecht, die uit het raam viel? Want arm was hij. Hij was zoon uit groot gezin, dat een uitermate sober bestaan leidde. Zijn ouders waren gescheiden: in het verleden jaar verschenen eerste deel zij ner levensherinneringen wordt met diepe piëteit over zijn moeder geschreven, maar over zijn vader vindt men er niets. Het is duidelijk, dat de kinderen uit dit arbeiders gezin al vroeg moesten meehelpen den kost te verdienen. Zoo werd de jonge Schaper schildersknecht; in verdere jaren heeft hij er nog wel eens niet zonder eenige vol doening aan herinnerd, dat hij geverfd heeft in het huis van vooraanstaande Gro ningers, met wie hij later op hooge posten ir, het parlementaire leven in aanraking kwam. Wat is er geworden van dien armen, maatschappelijk misdeelden ververs-jongen? Ik zal het u zeggen: In 1913 bood kabinet-formateur, Dr. D. Bos, aan de S. D. A. P. drie zetels aan in het te vormen kabinet. Een van diezetels zou voor Schaper zijn geweest. Zooveel „kijk" had Bos op den gewezen schildersknecht. Maar het socialisten-con gres wees de zetels af. Wilt ge nog iets anders? Van 1917 af is Schaper eerste onder-voorzitter van de Tweede Kamer: zooveel vertrouwen had men op het Binnenhof in zijn talent, in zijn karakter, in zijn persoon. Ln *an de .Jweede Kamer. En hier heeft hij tot aan zijn dood, 35 jaar lang, zitting gehad. 6 In het parlement, ligt de hoofdzaak van Schaper's lever.werk. Hij was, zonder nu bepaald een redenaar te zijn, wat men noemt „welbespraakt"- slagvaardig; scherpzinnig; frisch; en wat hem vooral aller vertrouwen en sympa thie bezorgde eerlijk en openhartig en rondborstig. Hij was volop wat ik zou wil len noemen een natuurkind, zoowel in zijn fouten als in zijn deugden. Zijn fout was, dat hij er in vroeger jaren dikwijls wat uitflapte, wat niet door den beugel kon in het parlement. In dit opzicht waren zijn schermutselingen met de Savornin Lohman vermaard; twee warmbloedigen stonden te genover elkaar, en de spaanders vlogen eraf Eennmaal het was in de dagen, dat hij met zijn fractie obstructie voerde liet het volkskind Schaper zich in zijn gloeiende ver ontwaardiging er toe verleiden, om de rechterzijde een „smerige bende" te noemen, ja, hij zei in hetzelfde debat: „Als dat gebeurt, wat de heeren willen, dan gaan de stoelen en de inktkokers door de zaal!" Een gevleugeld woord is zijn uitroep ge worden: „Ik heb malir.g aan de juristerij!" Wilt ge een énkel voorbeeld van zijn slag vaardigheid? Toen in de afdeelingen der Kamer de z. g. „dwangwetten" behandeld werden en de voorzitter, de oude generaal van Vlijmen, nijdig over een scherp woord van Schaper, hem met een geweldigen ha merslag en de woorden: „Ik zal u het woord ontnemen!" tot de orde riep, zei Schaper onmiddellijk: „Weet u niet, dat in het wetsontwerp, dat wij behandelen drie maanden staat op vreesaanjaging?" Schaper heeft zich uit een donkere, som bere jeugd prachtig omhoog gewerkt. Dit is het, wat ook den felsten tegenstan der van de sociaal-democratie met diepen eerbied moet vervullen: dat zij zoo menige figuur heeft voortgebracht, die zich uit ont bering en strijd en leed door eigen kracht tot een man van beteekenis vormde Met on tembare geestkracht heeft Schaper zich in zijn schaarschen vrijen tijd (lange arbeids dagen voor hongerloonen) ontwikkeld: hij stortte zich in de beweging van Domela Niewenhuis; werd, jong nog, leider van een socialistisch weekblad; ging spreken op ver gaderingen op het Groningsche platteland, en moest dan naar hij in zijn boek mee deelde 's nachts vaak uren lang terug- loopen. Het waren andere tijden en toestan den dan tegenwoordig. En o! wat was „de arbeider" toen ook nog primitief in zijn opvattingen. Wilt ge er één bewijs van? Schaper ver telde in zijn herinneringen dat op een ver gadering, waar hij was, toen in ernst werd voorgesteld, om Koning Willem III uit te noodigen voor debat. Komt hij zoo zei men nou, dan krijgt hij er van langs; blijft hij weg, dan durft hij niet, en dan zullen we dat tegen hem uitbuiten! Is het wonder, dat men den jongen, intel- ligenten arbeiderszoon al spoedig naar openbaren colleges bracht? In 1897 werd hij raadslid in Groningen, in '98 Statenlid, Met onbezweken trouw heeft Schaper de belangen der arbeidersklasse, zooals hij die zag, gediend. Zijn specialiteit in de Kamer was de ar beidswetgeving en op dit gebied heeft hij de veel en goed werk gedaan. Maar in de laatste jaren kwam hij oip den achtergrond. In de eerste plaats door zijn physieken toestand: zijn gezondheid ging achteruit, hij moest zich zeer in acht nemen (al heeft hij in het afgeloopen zit tingsjaar nog eenige malen de vergadering der weede Kamer gepresideerd-. En in de tweede, plaats door zekere tegenstelling in zijn partij. Schaper was revisionist Ik zei al, dat hij van revolutionnair gedoe niets moest hebben. Uit het harde, moeilijke ar beidersleven voortgekomen, is hij zijn heele leven man van de practijk geweest, met een scherp oog voor de realiteit. Het lot heeft gewild, dat hij, als tweede voorzitter van zijn fractie, in November 1918 het revo lutie-avontuur van Troelstra heeft moeten goedpraten, maar hij was het regelrecht met zijn leider oneens. En dit is eerst zeer duidelijk gebleken in het boek, dat ten vorigen jare verscheen, en waarin hij zich op Troelstra als leider een zeer scherpe critiek veroorloofde. Deze critiek heeft hem in zijn partij veel tegen stand, veel onrechtvaardige critiek bezorgd. „Ik hoop dat wij uit den volgenden oor log zullen blijven", aldus Hearst. „Jullie in Europa moeten dien oorlog maar alleen uitvechten en ik geloof niet dat er dan veel van Europa zal overblijven". Over het rassenvraagstuk verklaarde Hearst dat hij weinig rasverschil bij de Europeesche volken kon opmerken. Zij be hoorden tot verschillende volksstammen, dat is alles. Een conflict tusschen Europe anen en Aziaten zou weer wat anders zijn. Een overwinning van Azië over Europa zou het karakter der Europeesche beschaving veranderen. Hearst bepleitte een Pan- Europa. Te St. Gilles in België, een plaatsje in de nabijheid van Dendermonde, is een typhus- epidemie uitgebroken, gepaard gaande met verschillende diphteriegevallen. Honderd personen, waaronder veel kinderen, moeten het bed houden. Vier sterfgevalllen zijn reeds voorgekomen. Bijzondere maatrege len zijn getroffen ter voorkoming van ver dere uitbreiding der gevreesde ziekte. De scholen zijn gesloten. Het Foreign Office maakt bekend, dat door de Britsche en Duitsche regeeringen is overeengekomen, dat een delegatie onder leiding van Sir Frederick Leith Ross, den voornaamsten economischen adviseur van de Britsche regeering, zich onmiddellijk naar Berlijn zal begeven om besprekingen aan te vangen in zake de commercieele en financi- eele betrekkingen der beide landen in ver band met de nieuwe Duitsche instantie voor de controle van den invoer en de toewijzing van buitenlandsche valuta. In de laatste dagen is nauwkeurig het effect bestudeerd, dat de recente beschikkin gen van den Duitschen minister van Econo mische Zaken, Dr. Schacht, zal hebben in het bizonder met het oog op de van kracht wording der Engelsch-Duitsche valuta overeenkomst van 10 Aug. op 20 Aug. Overeenkomstig deze decreten zal een volledige controle worden uitgeoefend op al', invoeren in Duitschland, zulks met in gang van 24 September in het bizonder met het oog op de ter beschikking stelling ^an buitenlandsche deviezen. De Oostenrijksche minister van Sociale Zaken heeft, naar de „Times" bericht, uit gemaakt dat het maken van oorgaten een operatie is die valt onder de doktersprak tijk, zoodat zij alleen mag worden uitge voerd door bevoegde medici Deze wet komt op een moeilijk oogenblik voor de Oostenrijksche juweliers; de tijden zijn slecht, hun étalageramen liggen vol oorbellen en thans weigeren de doctoren oorgaten te maken, daar zij dit beneden de waardigheid van hun beroep achten. De Kamer van Koophandel heeft zich gericht tot den Weenschen Medischen Bond en dit lichaam dringend verzocht zijn leden er op te wijzen, welk een groote schade zij aan den handel toebrengen. Geen dokter, zoo wordt gezegd, mag de verantwoordelijkheid op zich nemen om de depressie door een dergelijke onredelijke weigering nog grooter te maken. Het eerste vonnis op grond van de nieu we stilte-verordening werd gisteren te Lon den uitgesproken. Een jonge dame die op onnoodige wijze om kwart over vijf 's mor gens op een claxon getoeterd had werd tot 5 37) boete veroordeeld. De vijflingen van het echtpaar Dionne, welke tot dusver zoo goed vooruit gingen, zijn thans ernstig ziek. Zij leiden aan inge wandsvergiftiging. De behandelende genees heer, die zich buitengewoon heeft ingespan nen om de vijflingen in goede gezondheid te houden, heeft reeds voorbereidingen getrof fen om de kindei en over te brengen naar een nabijzijnd ziekenhuis, terwijl hij tevens reeds een apparaat voor bloedtransfusie heeft doen overkomen, voor het geval dit noodig mocht zijn. „MORRÖ~CASTLE"- ONTHULLINGEN. Versterking van regeeringsgezag. Het Hbld. vertelt: Onder de verwijten, die tot het ministerie- Doumergue gericht worden en die doen voor zien dat de eerste weken van de in October beginnende herfstzitting van het parlement wel eens ietwat onstuimig zouden kunnen zijn, is het verwijt dat het tenslotte niet zoo heel veel heeft tot stand gebracht. De resul taten van deze zes maanden beantwoorden zoo oordeelen velen niet aan de verwachtingen, die men van den terugkeer van den oud-president in het politieke leven had gekoesterd. Het schijnt, dat dit verwijt den heer Dou- mergue ertoe gebracht heeft in de rust van Tournefeuille enkele plannen uit te werken, waarmee hij zich al lang bezig hield en die ten doel hebben tamelijk diep in te grijpen in de parlementaire praktijk. Hij zal daarover bijzonderheden mededeelen in de nieuwe ra diotoespraken, waarvan de eerste nog deze maand zal plaats hebben. In afwachting daarvan lekt er toch al het een en ander uit over wat hij van plan is. Mag men geloof hechten aan hetgeen daar omtrent gemeld wordt, dan zou het de be doeling van den president zijn het regee ringsgezag te versterken en de stabiliteit der regeeringen te verhoogen door de Kamer een werkprogram voor te leggen, dat bij minder openbare vergaderingen betere resultaten Nu is hij dood. Nu hebben de Nederland- sche arbeiders een van hun trouwste strij ders, een van hun pioniers verloren. TroelstraVan KolSchaper: de drie, die het eerst als socialisten het parlement binnentraden, zijn nu allen heengegaan Schaper rust op het kerkhof van dezelfde stad, waar hij eenmaal als opgeschoten jon gen, schiidersknecht, zwaar gekwetst werd opgenomen. Hij is de eeuwige rust Gods eeuwigheid ingegaan. Uiterlijk had dit leven niets godsdienstigs, niets bepaald vrooms. Hij heeft erkend, dat hij als het ware in atheïsme was groot geworden Maar zoo voegde hij er aan toe ik heb toch op menig oogenblik van mijn leven aan de oude psalm-woorden gedacht: „De Heer heeft nim mer u vergeten. Vergeet, mijn ziel, den Heer ook niet!" En dit is tot ons gekomen als een flits van zijn diepste innerliik. zou kunnen opleveren dan de tegenwoordige methoden. Verder zou het in de bedoeling liggen hier, naar Engelsch voorbeeld, het instituut der Kamerontbinding weer in te voeren (men weet, dat dit recht van den pre sident in Frankrijk sinds 1877 niet meer is uitgeoefend) en het toe te passen telkens wanneer over een kwestie van beteekenis de regeering, na de vertrouwensvraag gesteld te hebben, in de minderheid mocht worden gesteld. Men mag aannemen, dat de Kamer zeil met een dergelijk voorstel in het geheel niet ingenomen zal zijn. Toch zou deze stok ach ter de deur een heilzamen invloed kunnen hebben om zekere excessen, waarin het Fransche parlement vervallen is, te genezen en het is waarschijnlijk, dat voor een derge lijk voorstel de president dan ook het land achter zich hebben zou. HEARST OVER HET DERDE RIJK. Het rassenvraagstuk. De „Volkischer Beobachter" publiceert een deel van de gesprekken, die plaats ge had hebben tusschen den Amerikaanschen krantenmagnaat Hearst, die in Bad Nau- heim een kuur ondergaat en Alfred Rosen- berg, de leider van de buitenlandsche poli tieke afdeeling van de N.S.D.A.P. „Toen ik drie jaar geleden Duitschland bezocht", zoo verklaarde Hearst, „was het 'n warboel. Thans, onder Hitiers leiding, is Duitschland een land van orde". Daarna sprak Hearst over de persvrijheid in Ameri ka en verklaarde dat hij, toen de wereld- oolog uitbrak, getracht had zijn land ervan te weerhouden mee te doen. Hij was daar- Te beginnen .net 16 September is het aan elk auto- en motorrijder verboden tusschen half twaalf 's nachts en zeven uur 's mor gens in de Engelsche steden en op wegen waarlangs huizen staan signalen met toeter of claxon te geven. Zooals men weet qold dit verbod sinds kort alleen in Londen zelf. De proefneming is blijkbaar zoo goed geslaagd, dat de nach telijke stilte-zone thans uitgebreid is tot alle bewoonde buurten in geheel Engeland. De militaire rechtbank te Weenen heeft gisteren een hoofdagent van politie, Theis- senberger genaamd, wegens hoogverraad veroordeeld tot den dood door den strop. Volgens de dagvaarding had T. op 23 en 24 Juli drie agenten overgehaald mee te werken aan de overrompeling van het ge bouw van den draadloozen omroep en de bondskanselarij op den 25sten Juli. Na de mislukking van den staatsgreep was T. naar Hongarije gevlucht. Hij was echter door de Hongaarsche politie aan Oostenrijk uitgele verd. De bondspresident heeft bij wijze van gratie het vonnis veranderd in levenslange gevangenisstraf, verscherpt door een hard leger en een dag vasten om de drie maan den en eenzame opsluiting in een donkere cel op den 25sten Juli van elk jaar. Als motief voor de gratie geldt, dat T. niet rechtstreeks aan het oproer heeft deel genomen. De Duitsche bergwacht te München deelt mede, dat volgens een ontvangen radiome dedeel ing de zeven vermiste bergbeklim mers kort na elkaar dood zijn gevonden. Zooals bekend waren deze bergbeklimmers, onder wie zich drie vrouwen bevonden, sinds eenige dagen vermist, nadat zij uit München waren vertrokken. De spinale kinderverlamming in Noord- Sleeswijk heeft haar hoogtepunt blijkbaar nog niet bereikt. In het district Haderslov zijn de laatste dagen 60 gevallen van ver moedelijke kinderverlamming geconstateerd. Of het platteland in dit district zijn 77 van de 94 scholen gesloten, terwijl alle stads scholen gesloten zijn. In de stad Haderslev zijn twee scholen als barakken ingericht. In Abenra zijn twee nieuwe gevallen en in Sonderburg vier gevallen geconstteerd. In het district Tondern zijn 10 scholen op het platteland gesloten. In den toestand van den milliar- dair John D. Rockefeller treedt een geleidelijke verzwakking in, wordt van bevoegde zijde verklaard. Se dert eenigen tijd moet de olieko ning, die onlangs 95 jaar oud is ge worden, de kamer houden. Hij lijdt nog steeds aan de gevolgen van een verkoudheid, die hij in December van het vorig jaar opliep en waar van hij eigenlijk nooit hersteld is. Einde Augustus bedroeg het aantal werk- loozen in Italië 866.570, een vermindering van 20.428 sedert einde Juli en van 22.000 in vergelijking met Augustus 1933. In de maand Juli van dit jaar, schonk naar gemeld werd, een boerin in de provincie Toronto (Canada), het leven aan een vijfling. Aangezien het tot de zeldzaamheden behoort, dat een vrouw vijf kinderen tegelijk ter wereld brengt, is het begrijpelijk, dat de medische we reld, en in het bijzonder de Canadeesche gyneacologen, zich voor dit buitenge wone geval van vruchtbaarheid interes seerden en dat zij al haar pogingen in het werk stelden om de vijf meisjes in het leven te houden. Niet alleen de medici, doch de geheele Canadeesche natie heeft, vooral gedu rende de eerste weken, dag en nacht in angst en vreezen gezeten. Doch nu kan men zeggen, dat de babys gered zijn: alle vijf verkeeren in blakende gezond heid. Het is wel interessant te vernemen, hoe de wetenschap er in geslaagd is, deze vijfling in het leven te houden De baby's waren twee maanden te vroeg ter wereld gekomen. Slechts met een masker voor het gelaat, teneinde geen ongezonden adem in de kamer te brengen, was het geoorloofd, het ver trek, waar de bay's zich bevonden, te betreden. lederen morgen werden de kindertjes uit de couveuse gehaald en met olie gevvasschen, daar hun huid nog te teer was om met water in aanraking gebracht te worden. Iedere gewichtstoe name werd gram voor gram geregi streerd. Den derden dag na haar geboorte werd een der jongedames heelemaal blauw. Een druppel rum in het voedsel deed de bloedsomloop weer normaal worden. Na veertien dagen begonnen de ba by's zich van elkaar te onderscheiden. Zij werden gedoopt. Yvonne was de dikste en maakte grimassen; Cecile was de grootste. Marie de vroolijkste, doch had een dik beentje. Amelie was de luiste en Annet de kleinste. Toen kwam een grooter gevaar opda gen dan alle mogelijke ziekten: de be roemdheid De boerderij werd door een groote menschenmengte belegerd. Im- pressario's verschenen, die den vader der kinderen duizenden dollars boden om zijn nakomelingschap op de wereld tentoonstelling te Chicago te laten be zichtigen. De boer, die er eerst weinig voor voelde, liet zich ten slotte overha len en teekende een contract. Een modelkinderhuis werd ingericht en twee verpleegsters alsmede twee be wakers houden toezicht op de kinderen. Men zal vragen waarvoor twee bewa kers? Wie Amerika kent. zal het ant woord wel op deze vraag kunnen geven.1 Betreffende het juiste oogenblik, waarop de brand op de „Morro Castle" is uitgebro ken, bestaan tusschen de verschillende oog getuigen, welke door de commissie van on derzoek worden gehoord, nog steeds zeer groote meeningsverschillen. Ook de verhoo- ren, welke vandaag door de commissie zijn afgenomen, hebben in dezen nog geen ophel dering gebracht. Een stoker van de „Morro Castle", John Kempf genaamd, handhaafde vandaag voor de commissie, ondanks de verschillende op merkingen van den voorzitter, zijn verkla ring, dat hij reeds kwart voor één des mor gens wakker was geworden door een inten sieve brandlucht. Hij is daarop terstond naar het dek ge ijld en heeft daar ook inmiddellijk aan de, eerste blusschingswerkzaamr.eden deelgeno men. Op dat oogenblik waren in zekere deelen van het schip reeds dichte rook- sluiers te zien geweest. Deze verklaringen zijn in lijnrechte tegen spraak met die van een anderen ooggetuige, welke vandaag door de commissie is ge hoord. Deze laatste beweert, dat de eerste rookwolken eerst verscheidene uren later zichtbaar waren geworden. De verdere verhooren van gisteren lever den verscheidene ernstige beschuldigingen aan het adres van de soheepsleiding op. Zoo verklaarde een matroos, dat de reddingsboo ten van de „Morro Castle" ztch in een er- barmelijken toestand hebben bevonden. Naar hij verklaarde, riskeerde men zijn leven, in dien men zich in die booten op zee waagde. Een passagier, de winkelier Williara CySuJ- livan, beschuldigde de officieren van de „Morro Castle" ervan, dat zij niet in staat waren geweest orde te houden en dat zij zoo doende schuldig waren aan de verergering van de ramp, welke door de algemeene wir war veroorzaakt werd. Tenslotte bleek uit de verklaringen van gisteren betreffende de buitengewoon snelle verbreiding van den brand over het schip, dat op de „Morro Castle", ondanks het ver bod van de Wardline, de eigenares van het schip, buitengewoon licht ontbrandbare rei nigingsmiddelen gebruikt en bewaard wer den. In het achterruim was een groote voor raad van benzine en terpentijn opgeslagen, terwijl in het voorruim meer dan tweehon derd gallons (ongeveer 800 liter) ontbrand bare reinigingsmiddelen bewaard werden. De getuigen, welke deze verklaringen afleg den, waren van meening, dat de catastrofe hkrdoor buitengewoon verergerd is. Een spannende film, die gedeeltelijk op een bankbedrijf en gedeeltelijk in de rechtszaal speelt. Hoe is het leven aan een groote Duitsche bank? Deze film geeft het in al zijn scha keeringen weer, vanaf het oogenblik, dat de dames en heeren employé's hun jassen en hoeden ophangen tot het moment, dat zij die weer noodig hebben om huiswaarts te gaan. Alle menschen zijn verschillend en allen die in dit bankgebouw werken, hebben hun eigen gewoonten en hun eigen temperament. Zij bespreken onder elkander hun kleine dage- lijksche beslommeringen en op het moment, dat de „baas" gesignaleerd wordt, blijken allen verdiept in hun werk en zijn de parti culiere gesprekken uit den booze. Die „baas" wordt niet alleen gevreesd maar ook benijd en er is er maar één Fraulein Ilka met wie hij op vertrouwelijken voet omgaat, om dat zij door haar arbeidslust en accuratesse zijn procuratiehoudster is geworden. Dit leven aan de bank krijgt een bijzonder karakter in den tijd, dat overal de betalingen gestaakt worden. Angstige menschen ver dringen zich ook voor de loketten van de firma Brügemann en eischen hun geld terug en slechts met de uiterste krachtsinspanning weet Fraulein Ilka de zaken in het goede spoor te houden. Eiken dag verdwijnt er een grooter bedrag uit het banksaldo in de parti culiere kas van Brügemann, die dit geld voor zijn neef bestemd heeft. De klerken verdenken hem van diefstal en in de veelbe wogen dagen dat de bank op het punt staat failliet te gaan, loopt de directeur als een brieschende leeuw door het gebouw en ont slaat in zijn woede employé's, die zich lange jaren voor een klein salaris voor hem uitge sloofd hebben. Het aantal zijner persoonlijke vijanden wordt steeds grooter en dan breekt de dag aan, dat Brügemann op een avond alleen met zijn secretaresse op het kantoor is en haar verzoekt een glas water te willen halen. Het licht gaat uit, er vallen twee schoten en als het licht weer opgaat, speelt de film zich verder in de rechtszaal af, waar Fraulein Ilka zich wegens moord te verant woorden heeft. Het verloop van deze rechtszaak is zeer spannend ook omdat het meisje Gerda Maurus den neef, dien zij liefheeft en van de misdaad verdenkt, tracht te sparen. Alle bankemployé'^ komen hier weer als getuige opdagen en op het moment", dat het meisje als moordenares gevonnist zal werden, krijgt haar verdediger enkele gegevens, die hem regelrecht naar het huis van den werke- lijken dader voeren, waardoor het mei^j; ge-

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 9