DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE TROONREDE. Duitschland's grootste spionne overleden. Tfaqeüiksch Omczicht Deze Courant wordt EL KEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTEN1IEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven iranco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060 Telei. 3, redactie 33. No. 220 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Dinsdag 18 September 1934 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 136e Jaargang De toestand van het bedrijfsleven is zorgwekkender dan ooit. Het regeeringsprogram houdt hoofdzakelijk de zorg voor gezonde publieke financiën in. Waf vandaag de aandacht trefcf..^ ZIJ, DIE ZICH MET 1 OCTOBER A.S. VOOR MINSTENS 3 MAANDEN OP DIT BLAD ABONNEEREN, ONT VANGEN DE TOT DIEN DATUM VERSCHIJNENDE NUMMERS FRAN CO EN GRATIS. DE DIRECTIE. Het einde van „La Tigresse Rouge". Tragisch verloop. ALKMAARSCHE COURANT. H. M. de Koningin heeft heden bij de opening der Staten Generaal de vo'gen- de rede uitgesproken: Leden der Staten-Generaal, In deze tijden van zware beproeving, zoo voor het Vaderland als voor Mijn Huis, Mij wederom in Uw midden be vindend, ie het Mij eene behoefte aller eerst uiting te geven aan Mijn warmen dank voor de treffende bewijzen van genegenheid en verknochtheid, die Tk gedurende de laatste maanden uit alle kringen van ons Volk heb mogen ont vangen. Meer nog dan een jaar geleden onder vinden ook wij de gevolgen van de geestelijke en economische ontredde ring, waaronder de geheele wereld heeft te lijden. De toestand van het bedrijfsleven zoo hier te lande als in Nederlandsch- Indië is zeer zorgwekkend. Alle be drijfstakken ondergaan den druk der tijden; vele er van zijn zelfs zeer zwaar getroffen. De verhoudingen in de landen waarmee wij economisch het nauwst verbonden zijn doen voorts de vrees opkomen, dat nog zwaardere druk te ver wachten is. Voortbrenging, handel en verkeer zoe ken tastend den weg in de wanorde van de talrijke en vaak meest onverwachte verschuivingen op economisch gebied. Onder deze snel wisselende omstan digheden moet in het Regeeringsbeleid kracht gepaard gaan met behoedzaam heid en voorzichtige aanpassing. Onveranderd handhaaft de Regeering hare overtuiging, dat moet worden ge zorgd voor gezonde publieke financiën. Daar verhooging van de reeds zoo zwaar drukkende belastingen zonder gevaar voor ineenstorting niet mogelijk wordt geacht, zullen de uitgaven, teneinde binnen de grenzen der beschikbare mid delen te blijven, nog verder verlaagd moeten worden. Voorstellen om daar toe te geraken zijn in bewerking. Nu in het afgeloopen jaar het resul taat van onze politiek inzake de han delsverdragen niet geheel bevredigend is geweest en de vooruitzichten dienaan gaande eer slechter dan beter zijn, zal met handhaving zooveel mogelijk van onzen export steeds grootere aan dacht moeten worden geschonken aan behoud en verruiming van den afzet in het binnenland. De aan het bedrijfsleven opgelegde en wellicht nog op te leggen crisisregelin gen zullen tot het strikt noodzakelijke worden beperkt en niet langer dan on vermijdelijk noodig worden gehand haafd. Op verlaging van heffingen, uit deze regelingen voortgekomen, blijft de aandacht der Regeering onophoudelijk gevestigd. Voor Naderlandsch-Indië zal bij voort during worden gestreefd naar bevorde ring van den uitvoer en naar aanpassing van de productie bij de mogelijkheden van afzet. Ook de industrialisatie van dit deel van het Rijk zal, waar mogelijk, geleidelijk worden bevorderd. Het is verheugend, dat in het afgesloten zit tingsjaar verschillende maatregelen ge troffen konden worden, die Nederland in nauwere economische aanraking brachten met Nederlandsch-Indië en Suriname; in die richting zal worden voortgegaan. Voor Curagao, waar de financieele en economische toestand de tijdsomstan digheden in aanmerking genomen vrij gunstig kan worden genoemd, bleek de mogelijkheid van soortgelijke maat regelen nog niet aanwezig te zijn. Met groote bezorgdheid voor de toe komst der menschheid moet worden vastgesteld, dat bijna allerwegen de drang naar sterke bewapening herleefd is. De Regeering zal doen wat binnen haar vermogen ligt om mede te werken aan de beteugeling van dat streven. Zij i*i echter tevens verplicht met dit ver schijnsel rekening te houden bij de uit voering van hare aanvankelijke voor nemens met betrekking tot de nationale verdediging. De talrijke en zware tegenslagen op economisch gebied, gepaard aan ver schillende gebeurtenissen op ander ter rein, roepen licht geestelijke verwarring te voorschijn. Des te meer is het nood zakelijk, dat de Regeering zoo hier te lande als in de overzeesche gewesten ernstig aandacht blijve schenken aan handhaving van de zedelijke volks kracht en aan versterking van de een dracht des volks, opdat het vastberaden stand houde te midden der beproevin gen. Wie zich toeleggen op het zaaien van wantrouwen en verdenking, wie het ge zag der Overheid ondergraven, zijn werkzaam tot verderf van het land <>n zullen met beslistheid worden weder- staan. Veel zal in het komende zittingsjaar wederom van Uwe werkkracht worden gevorderd. In de onwrikbare overtui ging, dat het geloof in Gods Almacht ons Volk den noodigen levensmoed geven kan en met de bede, dat het Hem beha gen moge Zijn zegen te schenken op Uwen in eendrachtige toewijding aan het Vaderland te volbrengen arbeid, verklaar Ik de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. Voortbrenging, handel en verkeer zoo is verleden jaar in de troonrede ge zegd bieden over de geheele wereld nog een beeld van grondige verwarring- Bij de productie zoowel als bij den ruil van goederen openbaren zich overal verschuivingen, die in menig opzicht een blijvend karakter schijnen te dragen en de regeering zal daarom in het komende zittingjaar in de allereerste plaats Uw aandacht vragen voor een reeks van maatregelen die onmisbaar zijn voor het financieel herstel. Het was een herhaling van wat nu al een reeks van jaren de troonrede al lereerst naar voren heeft gebracht en het droeve beeld van 's lands ontred derden toestand is natuurlijk ook dit maal niet achterwege gebleven. De troonrede doet duidelijk uitkomen, dat de toestand niet verbeterd maar verslechterd is. Meer nog dan een jaar geleden onder vinden wij de gevolgen van de geeste lijke en economische ontreddering waar onder de geheele wereld heeft te lijden. De toestand in het bedrijfsleven is zorgwekkend en alle bedrijfstakken on dergaan in meerdere of mindere mate den druk der tijden. Vqn eenige de pressie is nog niets te bespeuren, inte gendeel, de lucht zit nog vol economi sche onweersbuien, die langzaam maar zeker vanuit de staten, waarmee wij het nauwste verbonden zijn, naar ons land komen drijven. Onzekerheid voor den dag van morgen, vrees voor onverwachte ineenstortingen beheerschen het bedrijfsleven en belem meren productie, handel en verkeer en natuurlijk wordt ook nu weer verkon digd, dat het regeeringsbeleid in deze omstandigheden niet alleen krachtig moet zijn maar zich naar alle kanten zal moeten oriënteeren om op ieder oogenblik de meest doeltreffende maat regelen te kunnen nemen. Toch is er verschil in krachtsuiting tusschen deze troonrede en de vorige. Het crisis-ministerie-Colijn bracht een reeks ingrijpende wetsvoorstellen naar voren, die er toe konden medewerken den looden last, die het economisch leven drukte, te verlichten. De Naamlooze Vennootschappen wer den onder de loupe genomen evenals de financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten, het gemeentelijk financieel beleid zou onder scherper controle komen, een wettelijke regeling van de afbetalingsovereenkomst als mede een herziening van het binnen- vaartrecht werden in uitzicht gesteld en beloften gedaan inzake de werkverrui ming en de verlaging van woninghuren. Wij zullen niet nagaan in hoeverre die beloften verwezenlijkt zijn en op dit oogenblik alleen maar vaststellen, dat de toen nieuwe regeering in elk geval een uitvoerig werkprogram gepubli ceerd heeft. En nu? Is ook de arbeidslust van het ministe rie-Col ijn geluwd of heeft men na een jaar van weinig verlichting brengenden arbeid ingezien, dat bij de werkelijk heid der droeve feiten menschelijke in spanning heel weinig verandering ver mag te brengen? Hoe het ook zij, een uitgebreid exposé van ministerieele beloften en toezeg gingen ontbreekt dit jaar volkomen. De toestand van ons bedrijfsleven is nog zorgwekkender dan een jaar te voren, het regeeringsprogram van af- weermaatregelen zou grooter dan ooit te voren moeten zijn en desondanks blijft het achterwege. Wij vernemen slechts, dat de regee ring haar overtuiging handhaaft, dat voor gezonde publieke financiën moet worden gezorgd. Daar verhooging van de reeds zoo zwaar drukkende belastin gen zonder gevaar voor ineenstorting niet mogelijk wordt geacht, zullen 's lands uitgaven, om binnen de grenzen der beschikbare middelen te blijven, nog verder verlaagd moeten worden. Wij wisten het reeds want weinige dagen geleden is het in de kran ten medegedeeld. De begrooting voor 1935 is sluitend gemaakt, nieuwe belas tingen worden niet ingevoerd, maar het personeel in 's Rijks dienst zal opnieuw een financieele aderlating ondergaan en in alle diensten en bedrijven zal door opheffing of reorganisatie naar de grootst mogelijke versobering gestreefd worden. Werd het vorig jaar reeds medege deeld .dat verder gaande maatregelen moesten worden genomen in het belang van den afzet onzer producten binnen de eigen grenzen ook thans wordt ver kondigd, dat gezien het onbevredi gend resultaat van onze politiek inzake de handelsverdragen en de slechte voor uitzichten niet zooveel mogelijk handhaving van onzen export steeds grootere aandacht moet worden ge schonken aan behoud en verruiming van den afzet in het binnenland. Wij stevenen in de richting van autar kie. Alle landen zijn allereerst op maat regelen voor eigen behoud bedacht. Steeds dichter worden de grenzen ge sloten, steeds sterker wordt het wereld- handelsverkeer aan banden gelegd en de droeve toestand van de oorlogsjaren wordt opnieuw benaderd, dat op hult» van buiten niet meer valt te rekenen en iedere staat met alles wat hij voort brengt en ten verkoop kan bieden aller eerst op de koopkracht van eigen land- genooten heeft te rekenen Vanzelfsprekend en daarom weinig zeggend, is de tirade, dat de diverse cri sisregelingen tot het strikt noodzake lijke worden beperkt en niet langer da-i onvermijdelijk noodig worden gehand haafd .alsmede dat op verlaging van heffingen uit deze regelingen voortge komen, de aandacht der regeering ge vestigd blijft. Het ziet er nog niet naar uit, dat deze crisisregelingen in het komende parle mentaire jaar zullen verdwijnen. Integendeel, de 6teeds grooter geble ken onmacht van het bedrijfsleven doet vermoeden, dat de regeeringscrisis- maatregelen nog steeds omvangrijker zullen worden. Vlugger dan ooit te voren is de troon rede tot den toestand in onze Koloniën genaderd. Ook voor Nederlandsch Indië zal natuurlijk bij voortduring worden gestreefd naar bevordering van den uit voer en naar aanpassing van de pro ductie bij de mogelijkheden van afzet, terwijl men de industrialisatie zoo mo gelijk zal bevorderen. De troonrede verheugt zich, dat in het afgeloopen jaar verschillende maatregelen getrof fen konden worden, die het moederland in nauwere economische aanraking brachten met Ned. Indië en Suriname, het belooft een voortzetting van deze politiek en daarmede hebben de be langrijke koloniale bezittingen voor dit jaar afgedaan. Cura<;ao, het stiefkindje, dat, gezien de ongunstige levensvoorwaarden, een tamelijk goed rapport thuis gebracht heeft, blijkt nog niet zelfstandig ge noeg om het op dezelfde wijze tot ver dere ontwikkeling te brengen. Zijn wij gewoonlijk met een overzicht van den toestand in onze koloniën aan het slot van de troonrede gekomen, thans volgen daarna nog eenige belang rijke passages. De troonrede wijst er met groote be zorgdheid voor de toekomst der menschheid op, dat vrijwel allerwege de drang naar sterke bewapening her leefd is. Het ligt zeer zeker niet aan onze regeering, dat op dien weg des verderfs steeds verder wordt gegaan, maar het is begrijpelijk, dat zij daarmee bij onze eigen bewapening rekening heeft te houden. Qui se fait brébis, le loup le mange.. Zullen leger en vloot in de ure des gevaars paraat zijn en ons land tegen elk aanranding kunnen beschermen, dan zullen ook wij de bakens moeten verzetten wanneer het getij verloopt en ons zwaardere offers moeten getroosten wanneer de meerdere bewapening van omliggende staten dat noodzakelijk maakt. Het is te hopen, dat uitschakeling der particuliere wapenindustrie alom tot een grooter gevoel van geruststelling moge leiden. De regeering zal ernstige aandacht blijven schenken aan de handhaving van de zedelijke volkskracht en verster king van de eendracht des volks opdat het vastberaden stand houde te mid den der beproevingen en met beslist heid optreden tegen allen, die zich toe leggen op het zaaien van wantrouwen en verdenking, die het gezag der Over heid ondergraven en werkzaam zijn tot verderf van het land. Deze toezegging zal geen ijdel woord De Troonrede. Duitschlands grootste spionne overleden. (Dag. Overzicht). De Amerikaansche staking neemt in omvang toe. (Buitenland). Kerkstrijd in Duitschland, ver schillende betoogingen. (Buitenland) Prinses Marina in Engeland aan gekomen. (Buitenland). Nieuwe burgemeester van Gro ningen. (Binnenland). Groote brand te Amersfoort. (Bin nenland). (Zie vertier eventueel laatste berichten> zijn. Reedé?meermalen heeft in het afge loopen parlementaire jaar de regeering- Colijn getoond, dat zij niet aarzelt in te grijpen wanneer door onverantwoorde lijke en politiek verblinde elementen het saamhoorigheidsgevoel van ons volk dreigt verstoord te worden. Voor wie in troebel water denken te visschen is deze regeering gelukkig zonder erbarmen. Het was te verwachten, dat de troon rede melding zou maken van de zware slagen, die ons Vorstelijk Huis dit jaar heeft getroffen. Hare Majesteit doet het slechts met een enkel woord en brengt in dit be langrijke staatsstuk een woord van warmen dank voor de treffende bewij zen van genegenheid en verknochtheid, die Zij uit alle kringen des volks heeft mogen ontvangen. Hare Majesteit de Koningin-Moeder, die zoo menigmaal de troonrede ter ken nis van Haar volk heeft gebracht, is ons land ontvallen en Z. K. H. Prins Hendrik zal den blijden tocht in de gouden koets niet meer meemaken. Zijn zetel zal onder den troon in de ridderzaal verdwenen zijn en allen, die daar op den derden Dinsdag in Septem ber bijeenkomen zullen, nu Hare Majes teit slechts met Haar dochter verschijnt, beseffen hoe zeer naast de steeds zwaar dere staatszorgen ook het onafwendbare noodlot Haar in Haar persoonlijk leven heeft getroffen. Mogen de zorgvolle omstandigheden waaronder wij allen leven, ons saam hoorigheidsgevoel vergrooten en den band tusschen volk en vorstenhuis hechter dan ooit maken. Gisteren is in een krankzinnigen gesticht te Zürich overleden Anne Marie Lesser. Zij was de voornaam ste leidster van den Duitschen ge heimen dienst tijdens den wereld oorlog. Anne Marie Lesser toch was Frankrijks onverzoenlijkste en ge vaarlijkste vijandin uit dien tijd, „La Tigresse Rouge", zooals zij door de Franschen werd genoemd. Omtrent de afkomst van Anne Marie Les ser tast men volkomen in het duister. Be weerd wordt, dat zij de dochter van een een voudig Berlijnsch antiquair is, doch dit staat geenszins vast. Bekend is slechts dat zij reeds op 16-jarigen leeftijd op avontuur uittrok met haar vriend Carl von Winanky, kapitein van de Zwarte Huzaren van het Duitsche leger. Door zijn bemiddeling werd zij geïntroduceerd bij den Duitschen gehei men dienst en in dienst daarvan vertrok zij weldra met haar vriend naar Parijs. Hun verblijf in de lichtstad duurde slechts twee maanden; toen reeds was de Fransche ge heime dienst op de hoogte van hun practijken en zij wisten nog juist bijtijds Frankrijks grenzen achter zich te laten. Het paar begaf zich daarop naar Keulen. Toen von Winanky daar overleed, besloot de toen 17-jarige jon ge dame zich geheel aan den spionnagedienst van haar land te wijden. Zij wist grooten in vloed uit te oefenen op haar mannelijke col lega's, zoodat zij spoedig werd belast met het verzamelen van militaire gegevens om trent de nabuur-staten. Toen de wereldoorlog op het punt stond uit te breken, was Anne Marie Lesser een vrouw van buitengewone schoonheid. Zij verliet ijlings haar woning in de Küniggrat- zerstrasse te Beriijn en begaf zich naar ont werpen. Daar installeerde zij zich in een schitterende villa aan de Avenue Léopold. Toen de oorlog uitbrak, was zij in de gelegenheid haar capaciteiten volledig te ontplooien. Te Antwerpen wist zij een leger van agen ten te werven. Menschen uit alle lagen van de maatschappij namen het eerlooze beroep van spion op zich, aangelokt door de winst-

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1