Amstecdamsche !Beuts Opening van de Staten-Generaal. £aatste betichten Sr m De Radio-reportage. Binnenlanc Een luisterrijk schouwspel. In den traditioneelen stoet heeft de Koningin zich hedenmiddag ver gezeld van Prinses Juliana naar het Binnenhof begeven, ter opening van de gewone zitting der Staten- Generaal. Om dit steeds aantrekkelijk schouwspel bij te wonen, waren weder talloozen uit alle oorden des lands naar de residentie getrokken, zoodat reeds in den vroegen mor gen de straten een levendigen aan blik vertoonden. De stad was in vlaggentooi; niet alleen van de openbare gebouwen van rijk en ge meente wapperden de driekleur, maar ook vele particuliere wonin gen en winkels speciaal in de bin nenstad hadden de vlag uitgesto ken. In het Noordeinde stond reeds eenige uren voor het vertrek van den stoet een dichte menigte te wachten, die de Koningin en de Prinses, toen zij per auto van het Huis ten Bosch kwamen aanrijden, hartelijk toejuich ten. Bovendien werd daar het wachten ver goed door den aanblik van de toebereid selen voor het vertrek van den stoet. Allereerst zag men de eere-wacht aanruk ken, die voor het paleis werd opgesteld en die dit jaar bestond uit een compagnie van het regiment Jagers van 100 man, onder bevel van een kapitein met het regiments vaandel. De Koninklijke Militaire Kapel en de beschikbare hoornblazers van het regi ment maakten deel uit van deze eere-wacnt, welke zich opstelde ter weerszijden van het voorplein, tegen de beide zuilengangen van het paleis, om daar de Koningin bij haar vertrek de militaire eer-bewijzen te brengen. Bij deze eere-wacht bevond zich de comman dant van het regiment Jagers, luitenant kolonel M. F. J. Phaff, met zijn adjudant. Ongeveer een half uur voor het vertrek van den stoet zag men de detachementen cavalerie aankomen, die als eere-escorte den stoet zouden openen en sluiten en vervolgens de Officieren der Landmacht van het Mili taire Huis der Koningin, allen te paard, wien onmiddellijk achter het Koninklijk Statie-rijtuig een plaats in den stoet was aangewezen. De voorbereidingen. Ter opening van den stoet die onder de algemeene leiding stond van R. F. C. baron Bentinck, eerste-stalmeester van de Konin gin, was een detachement aangewezen van het tweede regiment Huzaren, sterk 55 ruiters, onder bevel van een ritmeester met den regiments-standaard en bet muziekkorps der Huzaren, dat gedurenden den tocht marschmuziek speelde. Met dit detachement reden de regimentscommandant, kolonel A. Di Diemant en zijn adjudant mede. Onmiddellijk daarop volgden in gala livrei een rijknecht-majoor en twee rijknechts te paard. Daarachter kwam de eerste der met twee paarden bespannen gala-koetsen, waar in de Kamerheer-ceremoniemeester der Ko ningin, R. A. baron van Hardenbroek van Hardenbroek gezeten was, Naast elk portier ging een lakei. Hierop volgden twee gala koetsen, wederom met een lakei naast elk portier, waarin 8 Kamerheeren, volgens hun rang gezeten waren. In een zevende galakoets volgde de opper- ceremoniemeester generaal-majoor b. d. J H. F. graaf Du Monceau. Naast elk portier van deze vier galakoet sen gingen twee lakeien. Nadat de zeven galakoetsen waren wegge reden, reed de gouden koets voor, met acht paarden bespannen. Het sein tot vertrek. Op dit oogenblik werd door het uitsteken van vaantjes het sein gegeven voor het los sen van het eerste der minuutschoten, welke van het verlaten van het Paleis, omstreeks 1 uur, tot den terugkeer aldaar, werden af gegeven uit de in het Malieveld opgestelde batterij der eerste artflleriebrigade, bestaan de uit vier vuurmonden. Onder het dreunen van het eerste schot presenteerde de eerewacht het geweer en zette de Koninklijke Militaire Kapel het Wilhelmus in, terwijl de Koningin en de Prinses, getooid met het breede lint van het Grootkruis van de Orde van de Nederland- sche Leeuw, in de gouden koets stapten, die zich vervolgens onaer het gejubel der menig te statig in beweging zette. Naast elk van de acht paarden, waarmede de koets bespan nen was, ging een koetsier, aan elke zijde van de koets liepen vier lakeien. Ter rechter zijde van de statiekoets reed de chef van het Militaire Huis van de Koningin, de vice- admiraal b. d. F. Bauduin, ter linkerzijde de gouverneur der Koninklijke residentie, lui tenant-generaal Jhr. W. Röell, commandant van het Veldleger. Achter de gouden koets reden te paard, twee aan toe, de officieren der Landmacht van het Militaire Huis der Koningin met een uitgebreid gevolg. Voortdurend hartelijk toegejuicht door de menschenmenigte aan weerszijden van den door militairen afgezetten weg daarbij stonden op het Lange Voorhout eenige hon derden leden van de Oranje-Garde opgesteld onder commando van den heer J. Buytink, garde-commandant van Amsterdam, om de Koningin met talrijke vlaggen een eerbiedi gen groet te brengen reed de stoet door de Heulstraat, het schelppad van het Lange Voorhout over den korte Vijverberg naar het Binnenhof. Op het Binnenhof. Daar stond aan de Ridderzaal een eere- wacht opgesteld, bestaande uit een afdeeling van de Koloniale Reserve, met vaandel en het muziekkorps van het Ve regiment Infan terie, bij welke eerewacht zich de comman dant van de Koloniale reserve luitenant kolonel bevond Ook was op het Binnenhof een eere-wacht geplaatst van de Oranje-Garde, gevormd door deputaties van de verschillende afdee lingen tot een totaal sterkte van 150 gardis ten, onder bevel van den landelijken com mandant, den heer E. Raams, waarbij twee trompetters en zes tamboers van de afd Delft. Onder de tonen van het Wilhelmus, ge speeld door het muziekcorps van het Ve Reg. Infanterie, bestegen de Koningin en de Prinses de treden, leidende naar de ingang der Ridderzaal, welker peristyle overhuifd was met een rood fluweel baldakijn met gouden franje's, terwijl de eerewacht de mi litaire honneurs bracht en de vaandeldra ger zijn vaandel deed buigen. Op het bordes werd de Koningin begroet door de officieren der Zeemacht van Haar Militaire Huis. De plechtigheid in de Ridderzaal. Bij het binnenkomen in de Ridderzaal werden de vorstelijke personen ontvangen door de gemengde commissie van in- en uit geleide uit de beide Kamers der Staten-Ge neraal, welke, voorafgegaan door den Ka merheer Ceremoniemeester, de acht kamer heeren, de Grootofficieren en den Opipper-ceremoniemeester, de Koningin en de Prinses naar de voor haar bestemde zetels geleide. De koningin nam plaats op den troon, links van Haar nam prinses Juliana plaats, terwijl de leden van Haar gevolg de plaatsen achter en terzijde van den troon innamen, hun in het officieele program aangewezen. Onmiddellijk daarna ving de koningin de voorlezing aan van de Troonrede, welke evenals verleden jaar per radio werd uitge zonden. Terug naar het Paleis. Nadat de plechtigheid in <ie zaal was be ëindigd, werd ruim half twee met hetzelfde eerbetoon door de eerewacht, de terugtocht naar het paleis in het Noordeinde langs den zelfden weg ondernomen. Oudergewoonte hadden zich bij het vertrek van den stoet van de Ridderzaal de leden van het corps diplomatique met hun dames, die de openingsplechtigheid in de zaal hadden bijgewoond, nabij de middelste poort van het Binnenhof opgesteld om de vorstelijke per personen bij het voorbijtrekken een groet te brengen. Op den terugweg juichte en wuifde de menigte de vorstelijke personen opnieuw geestdriftig toe. Na Haar aankomst ten paleize, waarbij dezelfde eerbewijzen werden gebracht als bij het vertrek, hebben de koningin en de prinses zich eenige oogenblikken op het voorbalcon vertoond, onder enthousiaste huldebetuigin gen van het publiek. Communistisch incident. Daartoe door de moderne techniek in staat gesteld, hebben tienduizenden en nog eens tienduizenden door het gesproken woord wederom de traditioneele plechtigheid, welke zich telkenjare op het Binnenhof in de aloude Residentiestad afspeelt, aandachtig kunnen volgen. Énkele malen per jaar worden èn Neder land en onze Overzeesche bezittingen saam getrokken om met den geest getuige te zijn van de allerbelangrijkste gebeurtenissen hier te lande. En een jaarlijks terugkomende ge beurtenis is de opening der Staten-Generaal door H. M. de koningin. Dit jaar hebben echter door middel van een Engelsche zen der ook alle andere Nederlanders, die over den aardbol verspreid wonen, in gedachten deze telkens weer nieuwe en toch zoo oude traditie kunnen bijwonen. Wanneer men zoo, geheel meegesleurd door hetgeen de reporter ons vertelt, dit feit als van zeer nabij medemaakt en men denkt aan een 25 jaar geleden, toen van een der gelijke reportage nog geen sprake was, dan zullen we de voorspellingen, welke gedaan worden op televisie-gebied iets minder in twijfel gaan trekken en aan de mogelijkheid, dat dit gebeuren in de toekomst aan ons oog zal passeeren, minder sceptisch staan dan eenige jaren geleden. Op het oude historische plein, thans om zoomd met een duizendkoppige menigte, heetf zich vanmiddag wederom het prachtige schouwspel van kleur en lijn afgespeeld, aan kondigde het begin van een vernieuwd par lementair leven. En als zoodanig heeft dit oogenschijnlijk op traditie berustend gebeu ren ook zijn bijzondere beteekenis. Als hors-d'oêvre vóór het eigenlijke ge recht mochten we eenige van de bekendste Kamerleden een kort woord hooren uit spreken. We stippen hier aan, hetgeen onze oud-burgemeester, mr. W. C. W e n d e 1 a a r vertelde: Een kort woord van Mr. Wendelaar. Spr. wist, dat vele Nederlanders dit gebeuren zien, zuiver als een formaliteit .en wars zijnde van alle formaliteit, zouden zij Prinsjesdag willen afschaffen. Dit standpunt kan spr. zich indenken. Maar om deze plechtigheid te zien als traditie, was zinledig en daarom on aanvaardbaar. Zij immers begrijpen door den vorm heen het wezen van de zaak niet. De juiste beteekenis is die van het door regeering en volk zich één voelen, om door heilzame samenwerking te komen tot een zoo goed mogelijke oplossing in deze zwaarbeproefde tijden Dan en dan alleen zal het Koninkrijk der Nederland naar zijn juiste waarde geschat worden. Inmiddels had zich de eerewacht opge steld, die, geïnsuecteerd door den comman dant der Residentie Ltn.-gen. Röell, stram in de houding stond, wachtend op de komst van Onze Souvereine. Hoe meer het uur van de komst van H. M de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana op het éiaTenhofeVendiger Werd het Statig en zich bewust van hun waardig heid betraden de talrijke Eerste en Tweede Kamer-leden de Ridedrzaal. Een bonte men geling van goudblinkende kleuren golfde op het nog verlaten binnenterrein en dit alleen ontlokte bij de duizenden toeschouwers woor den van bewondering. De soc dein. dit jaar aanwezig In tegenstelling met een reeks van lange jaren woonden de soc. dem. deze bijzondere zitting bij. Getuigend hun oprechte meening om saam te werken voor het heil van ons geheele volk en afgaande op de sedert het laatste congres veranderde houding t.o.v. het Koningshuis baarde hun aanwezigheid geen opzien en be> perkte zich slechts tot verbazing over deze openlijk vertoonde verandering. Communistisch incidentje. Anders was het met de communisten wier fractie (met uitzondering van den heer Wijnkoop) eveneens de zitting bijwoonde. Zij toch waren voornemens een honger marsch te organiseeren naar het ministerie van sociale zaken en hoewel de uiterste voor zorgsmaatregelen genomen waren, zijn ze daar in zooverre in geslaagd, dat kleine in cidenten, o.a. op het Bezuidenhout, niet kon den uitblijven. Hetgeen in stilte gevreesc werd, is bewaarheid geworden. Nadat de Troonrede was uitgesproken, meenden de communisten Effendi en Schalker de orde te moeten verstoren door luidkeels van hun misnoegen van dit gebeuren kennis te geven. Wij meenen hier slechts het betreurends- waardig feit te moeten constateeren en ach ten het beneden onze waardigheid hierop te moeten reageeren. Geen muziek, behalve het Wilhelmus. Opmerkelijk was het, dat dit grootsch ge heel, dat door een vriendelijk zonnetje rijke lijk met gouden stralen overgoten werd, van alle muziek, behalve het Wilhelmus, ge speend bleef. Het deed ons denken aan de droevige gebeurtenissen, welke ons land en inzonderheid het Koninklijk Huis, getroffen hebben. Kenmerkend was ook het feit, dat èn H. M de Koningin èn Prinses Juliana geheel in het wit gekleed waren. Het herinerde ons aan de witte uittocht van Prins Hendrik en met weemoed dachten we aan de zetels, die thans gemist zouden worden op de Troon. De geschiedenis heeft zich herhaald Het was weer als na 1890, toen wijlen Ko ningin Emma met Haar Dochter 11 jaar lang de Staten-Generaal opende Langzamer dan ooit betraden de Konink lijke leden het bordes van de Ridderzaal en plechtig was de gang naar de troon, bege leid door de commissie van ontvangst. Met helder-klinkende stem werd de Troon rede uitgesproken (waarover elders in dit nummer uitvoeriger) en op dezelfde wijze werd de terugtocht ondernomen, bejubeld door de duizenden, die zich langs den weg hadden geschaard. En thans wacht een zware winter ons, het gevoel van een te zijn met anderen heeft wortel geschoten. Moge dit aanvangssig- naal teeken zijn van een inderdaad heilzame samenwerking tusschen regeering en volk. Wat de communisten riepen; Naar wij vernemen moet de ver wijdering van de drie communisti sche Tweede Kamerleden uit de Ridderzaal het gevolg zijn van het feit, dat van hun zijde is geroepen „Indië vrijen „Weg met het hon- gerprogram!" (Ongecorrigeerd.) CHINEESCHE TREIN DOOR ROOVERS AANGEVALLEN. Tal van dooden Volgens een bericht uit Moekden is op een zijlijn van de spoorlijn MoekdenKirin een trein, welke bestond uit een personentrein en 15 open goederenwagens, door 150 bandie ten overvallen. Na gevechten, welke drie uur duurden, werden de aanvallers op de vlucht gejaagd. Van de inzittenden van den trein werden 14 personen gedood, van wie drie Japansche politie-agenten en vijf passa giers en 15 personen, van wie vijf Japan ners, gewond. De bandieten hebben op het terrein van den strijd vele dooden moeten achterlaten. In den goederentrein werd tele foonmateriaal en benzine vervoerd. FRAUDE TE AMERSFOORT. Het Gerechtshof te Amsterdam wees he den arrest in de strafzaak tegen den 40-jari- gen architect G. C. de V., die zich terzake van valschheid in geschrifte te verantwoor den heeft gehad, en veroordeelde hem tot een gevangenisstraf van twee jaar met af trek van zes maanden voorarrest. Verdachte had valsche handteekeningen geplaatst onder afschriften van koopcon tracten, opdat deze stukken gebruikt zouden kunnen worden om bij verschillende personen geld los te krijgen. De rechtbank te Utrecht had hem even eens tot twee jaar veroordeeld. Voorts veroordeelde het Hof den 44-jari- gen promotor J. H., waarmee de architect samenwerkte, wegens oplichting tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek van zes maanden voorarrest. Onder valsche voorspiegelingen had hij een dame 1500 afhandig gemaakt, voorts ïad hij een koopman te Den Haag opgelicht voor 200. De rechtbank had een straf van drie jaar opgelegd. DE SCHIETPARTIJ IN DE BOOMSTRAAT. Het gerechtshof te Amsterdam alhier ver oordeelde vandaag den 36-jarigen los- arbeider J. M., die in den nacht van 29 op 30 September van het vorige jaar een schot heeft gelost op den kastelein Arts in de Boomstraat, wegens zware mishandeling tot vier jaar gevangenisstraf. De rechtbank had den man veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf, wegens zware mishandeling den dood tengevolge hebbende De procureur-generaal requireerde beves tiging van het vonnis. De verdachte had op genoemden avond op Arts geschoten: de caféhouder overleed eenige dagen later. De verdachte voerde to zijn verdediging aan, dat Arts hem ,e aanvallen, hij had toen zijn revolver getroK- ken en op dat moment had Arts hem een klap op de hand gegeven. Het gerechtshof verwierp dit verweer; net achtte ook niet bewezen, dat Arts tengevolge van het schot was overleden. MISLUKTE BETOOGING. Hedenmiddag te ruim 12 uur heeft een groep communisten ter sterkte van ongeveer 150 man getracht een demonstratie te hou den voor het gebouw van het departement van sociale zaken aan het Bezuidenhout te Den Haag. De politie verhinderde evenwel het optrekken van deze groep tot het voor pleintje van dit gebouw en dreef de demon stranten uiteen. Wel kreeg een kleine depu tatie verlof om in de vestibule een brief, be stemd voor den minister van sociale zaken, aan den portier ter hand te stellen. Met het oog op de mogelijkheid dat van anderen kant greepjes communisten de stad zouden trach ten binnen te trekken, bleef de politie op ver schillende punten waakzaam. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Een ingezetene vestigt nogmaals onze aan dacht op het gevaarlijke punt waar de tram naar Bergen van het stationsemplacement komend den Heldersche weg kruist. Hij heeft daar met zijn auto deze week bijna onder de tram gezeten. De bel was door de drukte niet te hooren en de tram was tot op het oogenblik van oversteken door ge bouwtjes en ter plaatse opgestelde spoorwa gens absoluut onzichtbaar. Verbetering van dit laatste is althans dringend gewenscht. DE TOESTAND VAN DEN HEER RIDEL. Naar wij hedenmiddag vernamen, was de toestand van den heer Ridel, die bij het auto ongeluk bij Schoorldam Zaterdagavond zwaar gewond werd, thans zeer goed te noe men en voor zoover men thans kan nagaan, is het levensgevaar wel geweken. TE ALKMAAR. Meervoudige strafkamer Zitting van Dinsdag 18 Sopte*-. Uitspraken vorige zittine Reinier Pieter B., Ursem, rijww„, stal, geen uitspraak. Joh. J. D., Harenkarspel, («*d voren, 1 jaar gevangenisstraf t' al« met 3 proefjaren. *°orw. P. IJ. H„ Alkmaar, (ged.1 mt.j 248 bis strafr., 1 dag gocangenisstrnt^ beschikking regeering gesteld ter r beschikking regeering gesteld Jan K., koopman, Schagen (eedT nv- drijf art. 247 strafr., ontslagen van rechtsvervolging en geplaatst in krankzinnigengesticht. Gerrit de V., Amsterdam, (Red n lichting, geen uitspraak. Rink A., koopman, Rotterdam diefstal met inklimming te jaar gevangenisstraf. op. 8*4, 2 Gerrit de B., Venhuizen, pogin» doodslag of zware mishandeling r 104 »v»a4 n 44nnL C «.«1.W ken gev. met aftrek 6 weken voorm^" PURMEREND, 18 Sept. kaasbeurs. Verhandeld 20 partijen, 50.000 K.G. Handel matig. HooL^ffe OO A UlkJ nr, Ol 1.1 Dril» en 1.25—1.55 en Weiboter 1.25—i per K.G.658 stuks Runderen, wo vette koeien 52—60 cent per K.G. hamS stug; 168 Geldekoeien 90—t4c Melkkoeien 110-/ 220, 70 Stieren 46 cent per K.G.; 16 Paarden 50—1Vl 14 Vetet kalveren 30—50 cent per K.G. 33? Nuchtere kalv. (voor de slacht) 31? handel stug; 194 Vette varkens voor de zo£ terij 38—31 cent per K.G., 38 magere var kens 11-/ 15.50, 169 Biggen ?7-/n handel matig; 628 Schapen 10—22! handel stug; 44 Bokken 3—10, handel matig; 659 Lammeren 6—12, handel matig; Kipeieren 3.203.70 en Eeixk eieren 2 per 100 stuks; Piepkuikens 45— 52% cent per K.G, handel stug; oude kip. pen en hanen 40—45 cent per K.G, handel matig; Konijnen 25—70 cent per stuk; Dui- ven 40 cent per paar; 50 Ganzen 2.10-, 3 per stuk; 1202 Eendeneieren A 2.05f 9 Kalkoeneieren 3; 3350 stuks kippen, eieren A 2.203.70. Coöp. centrale eierenveiling Purmerend G.A. Aanvoer: 240000 stuks Eendeneieren 1.30—2.25 en 70000 stuks kippeneieren, waarvan de prijken als volgt: 70—80 K.G. 3.70-ƒ 4.40, 65—66 3.40-/ 3.70, 65 —63 3.40—3.60, 60—6? 3.20- 3.50, 58—59 3.10-/ 3.40, 56-57 3 .20, 53-55 2.903.10, 50-52 2.70-/ 2.90, 45—49 1.60-/ 2 80. van Dinsdag 18 September 1934 OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N. V. (Ontvangen per draadlooze telefoon). STAATSLEEN1NGEN. Vorige koers lOl'/g lot)*/* 24 1 fht 68/, 68/4 pl.m. 1.30 24»/, 331/4 óVis-% 16 Wis 18% 61/4 154 1328/4 151 Vie 1501/4 2% 3 tM 28% 561/4 911/4 4 Vis pl.m. 1.45 101% lOOt/4 248/4 1501/4 9% pl-m. pl o. 2.00 2.15 211 216»^ 71% 6% 16 1508/g Berlijn D r')S 1 m 1 t 8 B. issel (Belga) 1 1 a Oslo .4,1,111411 Vorige koers 1 457/g 730 58 90 9 72'/, 34 65 4314 32 65 37 60 36 65 2015 lz.67'/, Architect en promotor veroordeeld. Verdachte tot 4 jaar veroordeeld. ARRONDISSEMENTSRECHTBaw» Koers van heden te.' 1931 1934 1934 1934 A 1930 4 Nederl 4 4 Ned -Indië 4 5% Duitse hland BANK-INSTELLINGEN. Amsterd. Baak Handel Mpij. Cert. v. 1000 Koloniale Bank Ned. Ind Handelsbank Rotterd. Bank INDUSTR. OND. BINNENL Alg Kunstzijde Unie 4 4 v. Berkels Patent Calvé Delft Cert. Nederl. bord ex 40 afst Philips Gloeil. Gem Bezit Unilever INDUSTR. OND BUITENL Am Smelting Anaconda i Bethleh Steel Cities Service Steel comm. U. S. Leather t CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie Vorstenlanden Dito actions MIJNBOUW. Alg. Exploi Mij. Boeton Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtsche Petr. Kon. Petr. Perlak Continenta1 Oil Shell Union RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Serbadiadi lnterc. Rubber SCHEEPVAARTEN. Kou. Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oostkust Oude Deli Senembab AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka Southern Railw. Cert. Union Pacific §Noteering per 50. 'Exdividend. fExclaim. t i I b 1017/, 100&/U 105 41% 423/4 698/4 828/4 33 22'/, 458/4 210»/, 217'/, 71Vs 16Vs 18'/, 3% 1677/, 86'/, 748/4 18 10.50 131 153 211 216.5 71 168»/, 132 911/4 10 Wis 34'/, 1298/4 132»/, 9 97* .8/4 105 42'/, 69 82*/4 16 6'/,-»A, 15% PROLONGATIE Vorige koers 1 pCt Heden 1 pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM" NIET OFFICIEEL New-York Londen Bazel ••••ii1((«s Kopenhagen Stockholm Madrid Italië a Koers op heden 2 uur 1.45% 7.29«/, 58 80 9 *2% 34.63 48 14 32 60 37 60 36 60 20.15 12.67»/,

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 8