EEN EERESCHULD. MAGNETISEUR VOOR DE RECHTBANK. T Rechtszaken ARRONDISSEM ENTSRECHTBANK TE ALKMAAR. (Zitting van Dinsdag 18 September). MET GESLOTEN DEUREN. De zitting werd geopend en ook direct weer gesloten met den persoon van den ge detineerden arbeider Jan M., geboren te Hoogwoud en wonende te Anna Paulowna, welk heerschap zich had schuldig gemaakt aan het tegenwoordig zoo veel besproken artikel 248bis. Mr. Judel van Bergen opponeerde als verdediger. De zaak werd op denzelfden voet voort gezet met den arbeider Johann Hermann A te Sijbecarspel die zich eveneens aan een dergelijk soort feit had schuldig gemaakt. Deze zaak werd tot nader order uitgesteld, Hiermede was die score nog niet uitgeput, want ook de 40 jarige kermisreiziger Jan S uit Hilversum stond met gesloten deuren terecht voor het voortgezette misdrijf, straf baar gesteld bij art. 245 der strafwet, ge pleega te Den Helder. In deze zaak trad mr. Buiskool van Schagen op als raadsman en verdediger Verdachte bevond zich op vrije voeten. Eisch was 6 maanden gevange nisstraf. VAN WIE WAS DE HOND? Conan Doyle geeft in zijn Sherlock Holmes serie een interessante geschiedenis over den spookhond van de Baskervilles, doch het schijnt dat dit geheimzinnige dier een pendant heeft gevonden in den melk. boerehondehaar kleurigen konijnenjager van Engel Pr., beter bekend als Engel van de streek, die nu al zoo ongeveer voor de vierde maal een rol speelde in het Alkmaarsche rechtsmilieu. Eerst 2 maal voor den kanton rechter en later 1 maal in appel voor de meervoudige strafkamer. De heele kwestie kwam hierop neer, dat de hond van Engel 'n aanvalspoging had ge waagd oip de massieve kuiten van den rijks veldwachter Gerrit Minnee en zijn baas toen door den kantonrechter was veroordeeld Engel beweerde echter dat het de hond was van zijn zwager Jan Visser, alias Jan Dop en nu had de rechtbank heden den veldwachter van Egmond aan Zee gere- quireerd, om uit te maken op wiens naam de hond stond in het register der gemeen telijke hondenbelasting en burgelijken stand Verldwachter ten Bruggencate deed zijn best om de kwestie toe te lichten, Engel had een gladde- en Jan een ruige, gele hond, welke honden beiden vroeger aan de Striel hadden toebehoord. Volgens Minee was het een ruige hond, maar ten Bruggencate be weerde dat de hond van Jan Dop veel kwaadaardiger was. E>e officier achtte deze inlichtingen niet voldoende en vroeg vrijspraak, welke di rect werd verleend. DE DOKTER VAN WIERINGEN BELEEDIGD. De 32-jarige heer Julius Adrianus S., van beroep boekhouder en amateur-journalist te Wieringen, had in laatstgeinelde kwaliteit op 17 April in een nummer van de Schager Courant omtrent een auto-ongeval onder den titel „ergerlijk gedrag van een geneesheer" een en ander gelanceerd omtrent den plaatselijken geneesheer dr. Beeker, dat dezen esculaap niet aangenaam aandeed en hem aanleiding gaf een klacht in te dienen ter zake beleediging, met het ge volg dat de correspondent thans te dier zake terecht stond. De verdachte, die zich mocht beroemen op een verdediger, bestaande in den persoon van mr. Buiskool uit Schagen, erkende het geincrimeerde stuk te hebben geschreven, doch ontkende de bedoeling te hebben gehad den dokter te willen beleedigen. Bovendien vermeende hij als correspondent, dat de aan de redactie ter plaatsing aangeboden berich ten, door deze werden gecorrigeerd. Dr. Beeker, als eerste getuige gehoord, verklaarde zich door het geheele stuk belee digd te gevoelen. Hij was getelefoneerd toen bedoeld ongeval was geschied en alstoen be zig met patiënten. Aanvankelijk verstond de dokter dat het betrof een handwond en toen had hij gezegd: Laat deze patiënt maar bij mij komen, doch toen hij later ver- nam, d at het hief een hersenschudding be trof, was hij naar de plaats van het onge val gereden. Van eenige weigering was geen sprake. Verdachte beweerde dat ook was getelefo- Niiar het Engelsch van Dorothea Oerard. 48. Bleek als zij was, kreeg madame Zie- linska nu toch een hoogroode kleur en richt te den blik uit haar diep-liggende oogen verwijtend op Malewicz. „Een week?" herhaalde zij. „Ruim een week? En u hadt op uw woord van eer be loofd dat u mij dan waarschuwen zoudt!" Voor het eerst zag Malewicz nu verle gen. „Zoo lang kan het toch niet zijn, want dan zou ik 't wel gehoord hebben: hij kan hier sinds gisteren of eergisteren zijn „Verleden week heeft Jan het rijtuig in Zloczek gezien" zei ik, keek naar hem en was verbaasd, dat hij zoo ontsteld leek. Met verlegen lach antwoordde hij: „Dit bewijst dus, wat een slecht detec tive ik ben, maar geloof mij, ik heb mijn best gedaan". Hij zuchtte zóó diep bij de laatste woor den, dat de toorn van madame Zielinska eenigszins bedaarde. l\ vergeef het u, maar er moet geen oogenblik meer verloren gaan. Voor van- da?1S.1is het nu genoeg. Morgen, vóór het ontbijt, zal ik een bode naar Krasno zenden en die zal Bazyli vragen mij dadelijk te be zoeken". Malewicz boog het hoofd als in stille be vestiging, maar zonder verder te spreken. Toen ik een paar minuten later het vertrek verliet, volgde hij mij in de gang. neerd, dat geen andere medische hulp aan wezig was. Na de weigering door dr. Beeker, had verdache zich gewend tot dr. Hoogkamer, die direct bereid was de verlangde hulp te verleen en. Mevrouw Beeker—Toirkens werd ook ge hoord als getuige k décharge. Zij had de telefonische boodschap opgenomen en haar man geroepen, die had gezegd tot den tele fonist dat hij niet dadelijk kon komen, maar dat men zich moest wenden tot dr. Hoogka mer, arts te Middenmeer. Haar man was later naar de plaats des onheils gereden. Aangezien een der getuige a charge en ook de getuigen van mr. Buiskoo, niet waren gearriveerd, kwam onmiddellijk brigadier Bergsma van Wieringen aan de beurt, welke getuige weinig van de zaak kon verklaren. Inmiddels was ook nog verschenen dr. Hoogkamer, die verklaarde opgebeld te zijn om hulp te verleenen, maar bezwaren maakte betreffende den grooten afstand, toen hij echter vernam dat geen andere arts toezeg ging had gedaan en dr. Beeker had gewei gerd was deze arts direct per auto naar ge noemde plek van het ongeval vertrokken. Het advies van dr. Beeker inzake den geneesheer van Makkum werd niet heel prac- tisch geacht. Deze geneesheer bevond zich 50 K M. van het ongeval en de telefonische verbinding is zeer lastig en ingewikkeld. De heer Oostinghout uit Zürich had ge hoord dat dr. Beeker niet zou komen. De verklaring van den niet aanwezigen getuige Bossema werd op verzoek van den officier voorgelezen. Hij had de in het be richt gemelde feiten geheel overeenkomstig de waarheid bevonden. Over het algemeen kregen wij den indruk dat de verdachte journalist, afgescheiden of zijn correspondentie al of niet strafbaar was, zich zeer verdienstelijk en actief had gedragen met betrekking tot het ongeval. Voorts kwam ook naar voren, dat dr. Beeker aanvankelijk niet enthousiast zijn hulp had toegezegd. De officier releveerde dat het motor-onge luk op den afsluitdijk twee onaangename gevolgen, heeft gehad, voor den betrokken persoon en voor dr. Beeker. Voorts rele veerde de officier het gebeurde en liet uitko men, dat verdachte is afgegaan op door an deren verschafte gegevens. Dit noemde de officier lichtvaardig en ontoelaatbaar, vooral omdat de beleedigde geen gelegenheid kreeg zijn standpunt uiteen te zetten. Spre ker achtte inderdaad den dokter in zijn eer en goeden naam aangerand, omdat niet was gebleken, dat dr. Beeker geweigerd had te komen. Het opzet ten slotte bewezen en den correspondent verantwoordelijk achten de, vorderde de officier veroordeeling tot 50 boete of 25 dagen hechtenis. Mr. Buiskool behandelde in zijn uitvoe rig pleidooi 4 punten, om na deze uiteenzet ting tot de conclusie te komen, vrijspraak, subsidiair ontslag van rechtsvervolging om dat niet smaadschrift, doch eenv, beleedi ging was ten laste gelegd. Er volgde het ge bruikelijke juridische steekspel tusschen parket en balie. ERNSTIGE AANRIJDING. De brandstoffenhandelaar Theodorus Alphons Marie B. te Ursem, bereed op 6 Februari met zijn vrachtauto den smallen Noorderdiik met zoo groote snelheid en onvastheid van besturing, dat hij de aldaar op den wegstaanden Cornelis B zóó geducht aanreed, dat deze ongelukkige een gecom pliceerde beenbreuk en schouderbreuk be kwam en hij met bekwame spoed moest worden opgenomen in het St. Elisabeth ziekenhuis. Hij werd aldaar behandeld door den chirurg Dr. Kersemaker, die thans, nu hii als ger tuige deskundige tegen den terecntstaanaen brandstoffenhandelaar optrad geen zeker heid op het volledig herstel van den nog steeds in het ziekenhuis verpleegd worden den heer Bakker kon geven. In deze zaak werden nog verschillende getuigen gehoord en de verdediging van de verdachte was opgedragen aan Mr. Smal advocaat te Alkmaar. Uit de getuigen verklaringen, bleek dat ver dachte met groote snelheid eerst tegen een telefoonpaal en een brugleuning en vervol gens tegen Bakker aan reed, waarop hij. met zijn wagen in een heg terecht kwam. De weg was glad en gevaarlijk, verklaar den verschillende getuigen. Gevorderd werd ter zake toebrenging van zwaar lichamelijk letsel 200 boete of 60 dagen en ontzeg ging rijbevoegdheid voor den tijd van 1 jaar. Mr. Smal betuigde namens verdachte en familie zijn leedwezen met het gezin Bak ker en bepleitte althans een meer clemente straf dan den door den officier gevorderd. INBRAKEN. Het O.M. bij de rechtbank te Leeuwarden eischte gister tegen den 33-jarigen arbeider H. van A., aldaar, die van tal van inbraken in Frieslands hoofdstad wordit verdacht, twee jaar gevangenisstraf, wegens diefstal met braak ten huize van P. F. aan den Oos- tergrachtswal, waarbij o.a. drie gouden tien tjes werden gestolen, die hem bij uitgifte noodlottig werden. OFFERBUS GESTOLEN. Voor de rechtbank te Almelo is de zaak behandeld tegen den Pool T. L., die uit dc synagoge te Almelo een offerbus gestolen had met een inhoud van ruim 18 aan klein geld. Tegen verdachte, die bekende, werd een gevangenisstraf van één jaar geëischt. VALSCHE MUNTERIJ. Voor de rechtbank te Almelo heeft terecht gestaan L. W. uit Rotterdam. Hem was ten laste gelegd, dat hij tusschen 1 Januari en 12 Mei 1934 in Enschede van tin, vermengd met een hard metaal, valsche Nederlandsche rijksdaalders heeft gemaakt en deze daarna heeft uitgegeven. Verdachte gaf het ten laste gelegde toe en deelde mede, dat hij na zijn ontslag als ge vangenbewaarder te Rotterdam naar Twente was gekomen om werk te zoeken. Dit lukte niet en omdat hij leelijk in den put zat, had hij de kennis toegepast, die hij van den val- schen munter F. in 1927 te Rotterdam had opgedaan. Alles bij elkaar had hij ruim honderd rijksdaalders en guldens vervaar digd en getracht deze als echt en onver- valscht in Oldenzaal, Hengelo, Goor en Zut- fen uit te geven. De officier van justitie noemde het ten laste gelegde volkomen bewezen. Valsche munterij is een zeer ernstig mis drijf, waarop een maximum gevangenisstraf van negen jaar staat. Weliswaar is W. nog nooit veroordeeld, doch het reclasseerings- rapport omtrent hem Is ongunstig. Spr. eischte daarom een gevangenisstraf van 2 jaar en 6 maanden onder aftrek der preven tieve hechtenis. De toegevoegde verdediger mr. Baak ging in het kort de levensgeschiedenis van W. na. Deze laatste is in dienst geweest bij het R. O.G. te Leeuwarden, daarna is hij overge plaatst als bewaarder naar de bijzondere strafgevangenis fn Sche^eningen en van daar weer naar de strafgevangenis te Rot- terdanij alwaar hij ten slotte ontslagen is. Geldelijke moeilijkheden hebben meegewerkt W. tot verkeerde dingen te brengen. Ten slotte riep pleiter de clementie der rechtbank in. SMAAD. In de Tribune van 12 Februari werd een artikel opgenomen onder den titel: Curator besteelt .boerin voor 13 koeien. De bewuste curator diende hierop een aanklacht wegens smaad althans beleediging in tegen den schrijver van het artikel. Gisteren zou deze zaak dienen voor de Vierde Kamer der Am- sterdamsche rechtbank, doch, aangezien noch verdachte, noch diens raadsman ver schenen waren, werd verstek verleend. Het O.M., waargenomen door mr, Rei- „Waar is Pani Jadwiga?" fluisterde hij opgewonden. „Toch niet op haar kamer?" Het had dien middag geonweerd en was toen gaan motregenen, zoodat wij in huis gebleven waren. „Ik geloof, dat zij in den salon is", zei ik. „Ze had er over gedacht om te studee- ren, maar ik hoor de piano toch niet". Nu ik hem zoo dicht bij zag, werd ik ge waar, dat hij den mond weer zoo stijf saam- geknepen hield, wat altijd een bewijs van sterke aandoening bij hem was. „Wees dan zoo goed mij niet te volgen", drong hij. „Wat gaat u doen?" vroeg ik. „Toch niet „Die vraag hoef ik niet te beantwoor den", zei hij, ten zeerste geïrriteerd. „Ik ver zoek u alleen mij niet te storen". „Is het de terugkeer van Wladimir, die u zoo van streek brengt?" bleef ik toch vol houden. „Zoo ja, geloof miju hoeft niets te vreezen; ze denkt in het geheel niet meer aan hem". „Wladimir!" riep hij op een tóón van weergalooze verachting. „Wat geef ik nu om dien jongen?" En terwijl hij langs mij heendrong, begaf hij zich naar den salon. Eerst laat op den avond zag ik Jadwiga alleen maar al dadelijk merkte ik, aan die uitdrukking ap haar gezicht, hoe het er mee stond. Terwijl ik voor den spiegel mijn haar borstelde, ging de deur zachtjes openeen witte gedaante trad binnen en zette zich op den rand van,mijn bed. Het was nu vele maanden geleden, dat zij dit gedaan had. want sinds den schok van de catastrophe was zij zeer karig geweest met haar ver trouwelijkheden. Mijn hart ging open, toen ik weer dacht aan die gelukkige dagen, die nu al zoo onherroepelijk tot het verleden behoorden en toen zij daar precies gezeten had als nu, alleen met een heel andere uit drukking in de oogen. „Weet je, wat ik vandaag gedaan heb?" vroeg ze, na even gewacht te hebben. „Je hebt-Malewicz bedankt", zei ik, met een hlik op wat ik van haar profiel in den spiegel kon waarnemen. „Vindt je dat heel dwaas van mij?" vroeg ze nederig. „Ik vind het veel dwazer van hem, dat hij je nu om een beslissing vroeg: over een half jaar zou je antwoord misschien an ders zijr, geweest". „Denk je dat?" vroeg ze en sjprak mij dus niet tegen, wat ik als een gunstig voor teeken beschouwde. „Had hij dan maar ge wacht! Het doet mij leed hem leed te moe ten doen, maar hoe kan ik nu „ja" zeggen, terwijl ik niet zeker ben, of wat ik voor nem voel, niet meer is dan dankbaarheid voor zijn trouwe genegenheid". „Die genegenheid erken je dus?" „Ik erken ze niet alleen, maar ik lijd er onder: het is afschuwelijk om iemand zoo veel verschuldigd te zijn en zich niet in staat te weten net hem te vergoeden". Met de oogen strak o»p den grond gericht, zat ze eenigen tijd voor zich uit te turen. „Als ik hem verleden jaar had gekend, zooals ik hem nu ken Ik stond op van mijn plaats voor den spiegel en, terwijl ik naar haar toeging, vatte ik haar beide handen in de mijne. „Denk nu niet langer aan verleden jaar, Jadwiga" en ik boog mij zoover over haar dat ik haar recht in de oogen keek. „Denk aan het heden alleen aan het he- Radiopccqcamma Vrijdag 21 September. HILVERSUM, 1875 M. (8.—12.— 4.8.en 11.—12.— VARA, de AVRO van 12—4.— en de VPRO van 8 —11.uur). 8.Gr.pl. 8.30 Orgelspel Joh. Jong. 9.— Gr.pl. 10.VPRO-morgen wijding. 10.15 Muzikaal allerlei (Hawaiïan-gui- taar, zang, piano, saxofoon en kla rinet. 11.— VAR A-orkest o.l.v. H. de Groot. 12.— Gr.pl. 12.30 K<v vacs Lajos en zijn orkest en gr.pl. 2.30 Voordr. K. Kleyn. 3.-4.— Gr.pl. 4.Zenderwiss. 4.03 Knip- les. 4.45 Gr.pl. 5.— Voor de kinde ren. 5.30 VARA-orkest olv. H. de Groot. 6.— Gr.pl. 6.15 Vervolg or kestconcert. 0.45 Gr.pl, 7.Verv. orkestconcert. 7.30 Drs. S. Kleere- koper: Het vraagstuk der devalua tie. 7.50 Gr.pl. 7.57 SOS ber. 8.20 Ds. C. B. Burger: Kerk en volk. 8.30 Pianorecital J. Rodriguez Lo- pez. 9.— Dr. H. Faber: Toekomst plannen. 9.50 Verv. pianorecital. 10.— Vrijz. Godsd. Persbureau. 10.05 Vaz Dias. 10.15 Voordr. Jan Eekhout. 11.12.Gr.pl. HUIZEN, 301 M. (Alg- progr. KRO). 8.—9.15 en 10.— Gr.pl. 11.30—12— Godsd. halfuur, voor zieken en ouden-va.? dagen. 12.15 Gr.pl. 1—1.45 cn 2.— Concert 3— Gr.pl. 3.15 Viola d'amore- recital en gr.pl. 4.30 Schiagermu- ziek. 5.Causerie. 5.30 Schlager- muziek en gr.pl. 7.15 Lezing en gr.pl. 8.Orkestconcert. 8.35 Vaz Dias. 8 40 Voordr. 8.55 Orkestcon cert. 9.30 Lezing. 9 50 Orkestcon- cert m. m. v. alt. 10.30 Vaz Dias. 10.35 Gr.pl. 10.45 Orkestconcert. 11.30-12.— Gr.pl. DAVENTRY, 1503 M. 10.35 Mor genwijding. ll.20Gr.pl. 12.20 Or gelconcert E. W. Maynard. 12.50 BBC-dansorkest oiv. H. Hall 1.35 Ch. Manning en zijn orkest. 2.20 De Rhijl Silver Prize Band. 3.20 Gr pl. 3 50 Northern Studio-orkest olv. J. Bridge. 4.50 E. Colombo en zijn orkest. 5.35 Kinderuur. 6.20 Ber. 6.50 en 7.10 Muzikale cause rie. 7 30 Oude Engeische liederen. 7.50 Studentenliederen door Koor olv. Woodgate mmv. W. Barrand, bariton. Aan den vleugel E. Lush. 8.20 Radio-Militair-orkest olv. B. Walton O'Donnell. 9 Variété- progr. 10.— Ber. 10.20 Zangvoor dracht door Jo Vincent, sopraan. 10.50 Voordr. 10.55-12.20 Harry Roy en zijn band. PARIJS (RADIO-PARIS), 1648 M 7.20 en 8.20 Gr.pl. 12.50 Goldv' orkest. 7.05 en 7.35 Gr.pl. 9.05 „Sigurd", opera van Reyer, m.mv koor en orkest oiv. Defosse en solis ten. 10.50 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1261 M. 12.20 —2.20 Concert olv. H. Andersen. 3.50—5.50 L. Preii's orkest. 8.30 Oude Engelsche liedjes, zang «n piano. 8.45 Radiotooneel. 11.__ Concert door Mandolinekwartet. 11.30—12 50 Dansmuziek. KEULEN, 456 M. 5.50 Gr.pl. 6 50 Gr.pl. 10 50 Blaasconcert olv. Ülbricht. 12.20 Weragkamerorkest olv. Hartmann. 2.20 Gr.pl. 4.20 Omroepkleinorkest o. 1. v. Eysoldt. 5.40 Zang door H. Brodal. 7.40 Omroepkamerkwintet 7.35 Stolzer. concert. 9.05 Omroeporkest olv. Buschkötter. 11.2012.20 Dans- muziek. ROME, 421 M. 8 30 Gr.pl. 9.05 Eanfan la tulipe", operette van Varney. Leiding: Josi. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Salonorkest. 1.30—2.20 en 5 20 Gr.pl. 6.20 Salonorkest. 7.35 Gr.pl. 8.20 Vocaalconcert en gr.pl. 9.20 Radiotooneel. 10.3011.20 G..pl. 484 M.: 12.20 Gr.pl. en zangvoordracht. 1.302.20 Salon orkest. 5.20 Omroeporkest. 6.35 Gr pl. 6 50 Pianorecital. 8.20 Voor oud-strijders. 9.35 Volksliederen. 10.30—1120 Gr.pl DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.20 Kernspreuk en berichten. 8.35 Uit Breslau: Thomas Stolzer, een Silezische componist. 9.05 „Sie- ben unter einem Hut", vroolijk spel van H. Biemath—W. Illing. 10.20 en 11 05 Ber. 11.20—12.20 Concert uit München. GEMEENTELIJKE RADIO- DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Lond. Reg. 10-35— 10.50, Daventry 10.50—12.20, Lond. Reg. 12.20—15.20, Daventry 15.20—15.50, North. Reg. 15.50- 17.35, Lond. Nat. 17.35-19.20, Daventry 19 2024. Lijn 4: Keulen 10.30—19. Luxemburg 19.—24. lingh, legde er den adruk op, dat den cura tor geenerlei blaam treft. Diens optreden was alleszins behoorlijk en rechtmatig ge weest. In den Iaatsten tijd gebeurt het meer malen, dat geweld en insinuaties worden ge bezigd om een faillietverklaring te voorko men. De schrijver van het artikel heeft op zettelijk onwaarheid gesproken; in ieder ge val heeft hij niet onderzocht of de hem ge dane mededeelingen overeenkomstig de waarheid waren. Een ernstige straf achtte de officier vam justitie derhalve noodzakelijk; hij eischte te gen verdachte, P. J. D., drie maanden gevan genisstraf. Uitspraak 3 October. OVERTREDING VAN DE CRISIS- ZUIVELWET. De kantonrechter te Utrecht heeft een in woner van Vreeswijk wegens overtreding van de crisiszuivelwet veroordeeld tot twee geldboeten van 80, bij niet-betaling te ver vangen door tweemaal tien dagen hechte nis, met verbeurdverklaring der in beslag genomen boter. Niet bevoegd uitoefenen der geneeskunst. Wegens het niet bevoegd uitoefenen der geneeskunst veroordeelde het Kan den en aan de toekomst. Je hebt toen ver keerd gedaan. Maar geloof mij: het is nog niet te laat Je hebt nog tijd genoeg om hem te leeren liefhebbenje bent er niet op aan gelegd om alleen door het leven te gaan. Waarom zou je dezen man niet aannemen, die toch zoo schitterend van zijn trouw heeft blijk gegeven?" Jadwiga keek verbaasd naar mij, met een uitdrukking in de donkere oogen of er, heel in het diepst van haar gemoed, eenige hoon ging dagen. „Misschien", zei ze aarzelend, „heb je wel gelijk, maar het is al zoo gauw, zoo vreeselijk gauw! Wat ben je toch goed, Eleanor! Al weet ik dan ook niet, wat ik voor hem voel, jou heb ik lief, dat is ze ker!" Ze kuste mij met een van haar droevige glimlachen en verdween weer door de deur. HOOFDSTUK XVIII. Toen ik dien volgenden middag uitkeek, zag ik een britzska met de vier grijze paar den voor de deur stilhouden. Dit beduidde dus, dat, ondanks de breuk, Pan Lewicki onmiddelijk gevolg had gegeven aan den oproep van madame Zielinska. Eigenlijk viel er niet anders te verwachten van de Poolsche hoffelijkheid. Hij kwam natuurlijk alleen; later hoorde ik ook, dat de inlichtingen van Andrei in zooverre on juist waren geweest, dat Wladimir niet mee gekomen was met zijn vader, maar dat hij nog een reis naar het Oosten maakte. Ik sloeg den reus gade, zonder groote ontroering te voelen. Van het eerste oogen blik af had 't mij overdreven geleken dat mijn werkgeefster zich zooveel scheen voor te stel len van de openbaruig, waarmede hij zou tongerecht te Utrecht indertijd een 52- jarigen magnetiseur tot 40, waarvan deze bij de rechtbank in appèl was ge komen. De zaak diende gisteren. De president, mr. Kaars Sypesteyn, herin nerde verdachte er aan, dat hij niet be voegd was tot het uitoefenen der ge neeskunst, waarop de magnetiseur ant woordde, dht hij zulks ook niet had gedaan. Pres.: U ontvangt toch verschillende menschen bij u thuis en doet ze toch een behandeling ondergaan Verd.: Geen behandeling. Pres.: Wat zegt u? Geen behandeling? Maar u verleent toch medische hulp? Verd.: Laten we het zoo noemen. Pres.: U hebt op die manier in Sept., Oct. en Nov. van het vorig jaar een juf frouw uit Amersfoort in behandeling genomen. Heeft ze u eerst verteld, wat ze had? Verd.: Algeheel© zwakte. Pres.: Wat hebt u toen gedaan? Verd.: Ik heb aan haar gedacht en zegenend, biddend, haar mijn hand op gelegd. Pres.: Als u dus uw hand oplegt en bidt, zou genezing intreden? Verd.: Men zegt.... Pres.: Ja men zegt..,. Heeft die juf frouw u toen betaald? Verd.: Er staat een busje op tafel en ik wacht af of de menschen er wat in kunnen te voorschijn komen. Het is waar, dat hij 't eenig overblijvend lid was van het spelers-trio, dat zich nu dertig jaar geleden had trachten te ruïneeren, maar waarschijn lijk zou hij niet meer dan enkele namen kunnen toevoegen aan de lijst van Fran- sche kennissen, waarmede die vroolijke da gen waren doorgebracht. Maar hierin had ik mij toch schromelijk vergist. Het werd een langdurig onderhoud. Er verliep meer dan een uur eer ik Pan Lewicki weer zag •plaats nemen in zijn britzska en zich het grijze hoofd zag dekken met den vierkanten Poolschen tatarka. Ik zat hem na te kijken, toen de deur ach ter mij open ging en ik tot mijn verbazing madame Zielinska zag binnen treden. Sinds ik onder haar dak vertoefde, was dit voor den eersten keer, dat ik haar hier had ge zien. Haar gelaat was verhit van opgewon denheid. „Waar is Jadwiga?" riep ze haast sto terend. „Roep haar vlug. als 't u blieft. miss Middleton, we hebben hem gevonde eindelijk gevonden!" - En tot mijn niet geringe ontsteltenis v ze mij half in de armen, hield mij kramp achtig om den hals vast en deed iets, o noch lachen, noch schreien was, n,aai!w0;jp het midden hield tusschen deze he uitingen. „««on- „Heeft Pan Lewicki hem voor u gev den?" vroeg ik, haar voorzichtig naar stoel geleidend. „Bedoelt u dat? „Ja, ja, juist! En weet u, wie het is- Raad eens!" „«nik: „Dat is mij ten eenenmale onmogej ik heb al die Fransche namen door ei gtllaald" (Wordt ,«.olSd)

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 6