De millioenen-nota in de Pers. Instelling Werkloozen-subsidiefonds. DREIN DRENTEL EN PIET PRIKKEL. De verschillende dagblad-meeningen. Binnenland ONWEER. Uit belastingen, welker druk niet wordt verzwaard. Verdeeling der middelen. DE N. S. B. ZIJN EIGEN DOCHTERTJE OVERREDEN. zullen doen. Verplicht zijn ze dat niet. Pres Juist, dat busje staat dus in de kamer zoodat het gezien moet worden en niet b v. in de gang waar ze er onbe spied langs zouden kunnen loopen zon der er wat in te doen. Wat gebeurt er met den inhoud? Verd Die wordt opgestuurd naar de Vereeniging en een zeker percentage wordt onder de leden verdeeld voor slij tage en andere onkosten. Vervolgens werd de bewuste juffrouw gehoord. Ze vertelde, dat ze last had van haar ingewanden en dat de dokter haar had opgegeven. Ze is daarop naar den magnetiseur gegaan en toen de dokter haar later weer had teruggezien, zei hij, dat hij haar „een heele Piet" vond. Pres.: Dus u beweert, (dit tot verd.), dat u die juffrouw hebt genezen? Verd.: Ik kan haar kracht geven, maar niet genezen. Pres.: Waarop berust dat inzicht van u? Vrd Omdat genezen 100 beteekent en dat wordt toch haast nooit bereikt Pres U stelt toch zeker eerst een diagnose? Verd-: Ik maak nooit een diagnose. Beterschap beloof ik nooit want de kracht is zelfs voor de ingewijden een duistere zaak. Pres. tot getuige: Wat is uw eigen meening over de hulp van den magne tiseur? Get Dat hij me geholpen en genezen heeft. Ik heb toch vier jaar op bed gele gen en bij verschillende doktoren geen baat gevonden! Mr. H Th. Gerlings. verdachtes ver dediger vroeg vervolgens aan getuige of verdachts haar van de doktoren had af gehouden. waarop ontkennend werd ge antwoord. Kooit, zei getuige. De dokter gaf haar groot gelijk. Als getuige dchéarge werd daarna gehoord prof. jhr. mr. Rengers Hora Siccama, hoogleeraar te Utrecht. Deze verklaarde zelf het initiatief te hebben genomen om hier te verschijnen toen hij to vallig hoorde, dat de bewuste mag netiseur zou voorkomen. Hij vond dit een eereschuld tegenover den man aan wien hij zooveel te danken had. Als spr zijn hulp niet had gehad zou hij hier niet staan. In 1929 had verdachte hem behandeld toen de geneeskundige hulp in den zin der wet, geen baat meer gaf Verdachte had hem er door gehaald. krijgt hetzelfde verschijnsel nog perio diek terug en telkens wordt hij met suc ces behandeld door den man die nu hiei terecht staat Spr. was aan zijn adres gekomen door zijn vrouw uie al 25 jaar geleden baat bij den magnetiseur heeft gevonden. Pres.: Dus dat doet hij al 25 jaar? En waarin bestaat nu eigenlijk die hulp? Get.: W anneer ik persoonlijk vitaliteit mis, legt verd. me zijn hand op, ik voel dan een stroom, zooals bij electriciteit het geval is, maar verder deskundig ben ik niet. Verder verklaarde getuige, dat men hem nooit geld had gevraagd, even min als zijn vrouw. Op een vraag van den verdediger erkende prof. Hora Sic cama, dat hij verd. een hoogstaand mensch achtte. Als tweede getuige k décharge had mr. Gerlings baron Taets van Amerongen laten dagvaarden. Kamerheer van H M. de Koningin in buitengewonen dienst Ook deze zeide, dat hij den verdachte als mensch zeer hoog schatte, dat het iemand was die nooit aan zichzelf dacht Get. had jarenlang gesukkeld en geen baat bij doktoren gevonden. De officier van justitie meende, dat wel was komen vast te staan, dat we hier niet met iemand te doen hadden die er kwakzalverspraktijken op na hield en het meeste van iemand trachtte te profiteeren. We hebben hier echter te maken met de vraag wat mag en wat niet mag. Volgens een arrest van den Hoogen Raad valt magnetjseeren onder de uitoefening van de geneeskunst en daartoe is verd niet bevoegd. Spr vroeg bevestiging van het vonnis van het kan tongerecht. Mr. Gerlings betoogde, dat het alleen maar gaat om de vraag of zijn cliënt zich begeven heeft op terrein waar de medisch-onbevoegde zich buiten moet houden. Er staat echter in de dagvaar ding, dat hij niet toegelaten is tot de uitoefening van de geneeskunst. Maar ook de arts is dit niet. Na een uitvoe rig juridisch betoog meende pleiter, dat tot ontslag van rechtsvervolging moet worden geconcludeerd. Uitspraak over 14 dagen. Gelijk dit ook na het uitspreken van de Troonrede het geval was, brachten de Nederlandsche dagbla den na het verschijnen van de Mil lioenennota uitvoerige artikelen. Wij laten hieronder een over zicht van de onderscheidene meenin gen summier weergegeven volgen De (lib.) NweRotterdamscheCrt. heeft de woorden uit de Millioenen-nota „te zijn of niet te zijn" tot titel voor haar be spreking van dit staatsstuk gekozen. Het ge heel doet, volgens dit Rotterdamsche blad, wat denken aan de befaamde Nicky Beans Een oogenblik liggen ze stil, dan komt er beweging en warrelt binnen enkele oogen- blikken alles door elkaar. Ten aanzien van de bezuinigingen is het blad eenigszins ont goocheld. Ofschoon er nu al sedert jaar en dag om bezuiniging wordt geroepen en de regeering zelve hierbij het hoogste lied zong, blijkt ook in deze begrooting nog maar weinig bezuini ging te zijn ondergebracht. De gewone dienst voor het loopende jaar bedraagt in uitgaven 731 millioen, de begrooting voor 1935 komt tot 724 millioen, waarbij echter niet over het hoofd mag worden gezien, dat met allerlei manipulaties een bijdrage van 12 millioen van Nederland aan Ned.-Indië op de begroo ting is ondergebracht. Daartegenover staan dan echter eenige bewerkstelligde financieele operaties (o.a. conversie), die tezamen ver mindering van uitgaven opleveren, doch die geen wezenlijke bezuiniging op de overheids bemoeiingen zijn. De Standaard (ar.) vat den indruk welke het blad van de Millioenennota kreeg, samen in de volgende woorden: Het in de Nota ontwikkelde dekkingsplan bewijst den ernst van den toestand en het bijna bovenmenschelijke van de taak, waar voor de regeering zich ziet geplaatst. Het plan bevat verschuiving van lasten naar de toekomst en „perspectief-bezuinigingen" waarvan het perspectief nog zeer problema tisch is. Het brengt in geen geval een reëel sluitende begrooting in 1935. Wij bedoelen hiermede niet critiek uit te oefenen op het beleid der regeering. Wij constateeren slechts de feiten, waarop de minister van financiën zelf, zij het in andere woorden, de aandacht vestigt. Aan het uitvoerige artikel van De Maas bode (r.k.) ontleenen wij, wat dit Rotter damsche blad meent te moeten zeggen over de politieke punten van de Millioenennota Politiek trekken in deze Millioenennota vijf punten de aandacht. Daar is vooreerst spra ke van „concentratie van scholen voor bij zonder en openbaar lager onderwijs" (bl. 16.) Mogen we de verwachting uitspreken, dat de formuleering in de toelichting op hoofdstuk VI in ietwat meer legalen vorm zal klinken? Het is misschien wel goed be doeld, maar het staat er een beetje vreemd, als men zich de positie van het bijzonder on derwijs wil herinneren en de doorgevoerde verhooging van den toelatingsleeftijd er naast, stemt ook al niet tot onvermengde vreugde, als men bedenkt, hoe schromelijk onbillijk door gemeentelijke subsidiën de con currentie is tusschen het openbaar en bijzon der voorbereidend onderwijs. Vrij kras lijkt ons vervolgens de kortwie king van de gemeenten: de 40 millioen, welke haar hier wordt afgenomen van haar finan ciën is ongeveer 5 pCt van het totaal van haar gezamen'.ijken gewonen dienst. Na de voorstellen t.a.v. Defensie bespro ken te hebben, zegt Het Volk (s.d.), dat, wat de overige bezuinigingen betreft, deze het karakter van de „afbraak" dragen. Op onderwijs wordt 10 millioen bezui nigd: minister Marchant mag de prettige ge dachte hebben, dat hij hiermee geld ver schaft, dat collega Deckers volgens zijn Scheveningsche uitspraak aan vloot en leger opmaken wil. Van de gepensionneerden zal voortaan ook pensioenbijdrage geheven wor den. Van de gemeenten wordt 20 millioen af gehaald met verdere gemeentelijke afbraak als gevolg. Het spoorwegpensioenfonds wordt weer met 9 millioen geplunderd. Op het invaliditeitsfonds en het ouderdomsfonds worden zekere manipulaties toegepast, die neerkomen op' een plundering met 14 mi.- lioen. Dit wat de nu ingediende „begrooting" betreft, het is al erg genoeg. Maar daar mee zijn wij er nog lang niet. Daarna komt dan nog de „verdere ingrijpende verminde ring van de uitgaven", waarvoor de regee- ring de voorstellen nog pas in voorbereiding heeft. Wat die nog opleveren zullen, valt niet te zeggen. Maar het zal zeker een afbraak zijn, die zwaar zal aankomen. De nota zegt er nu enkel van, dat „veel zal vallen wat nut tig is" en spreekt van „allerlei" op zichzelf nuttigs en gewenschts, dat opgeruimd zal worden. Angstwekkende vooruitzichten. De Telegraaf (neutr.) ontdekt een schijnbare tegenstrijdigheid tusschen cijfers en woorden, al kan het blad niet ontkennen, „dat de pessimistische argumenten door den minister van financiën naar voren gebracht zwaarwegend zijn. Het blad, dat overigens van een „beperkt optimisme" blijk geeft, beschouwt voorts de bezuinigingen als een „ijzeren noodzaak". Zij zijn noodzakelijk omdat de vorige be grooting met een aanzienlijk deficit sluit en zij zijn dubbel noodzakelijk, omdat geen sterveling weet of het nieuwe budget ons over een jaar niet voor onaangename verras singen zal plaatsen. Er zijn er, die bezuini gingen afbraak noemen. Wij beschouwen ze als opbouw en redding. Het zijn slechte de mocraten en in hun onverstand vijanden van het parlementaire stelsel, die onder de hui dige omstandigheden nog durven aandrin gen op verhooging der lasten. Reeds in haar tegenwoordigen vorm zijn de veel te zware belastingen de grootste bron van ontevre denheid in ons land. Ze staan tusschen vele nijvere en hardwerkende burgers en den j ket leger der ontevredenen niet noodeloos wil vereterken zal het toejuichen dat onze minister-president zich heeft schrap gezet tegen iedere verdere belastingverhoo- g'ng. DRIE KINDEREN VERGIFTIGD. Bedorven kaas de oorzaak? In het woonwagenkamp aan den Nieuwen Terbregscheweg te Hillegers- berg hebben zich vergiftigingsvorschijn- selen voorgedaan, die vermoedelijk een gevolg zijn van bedorven kaas. Dinsdag werden plotseling drie kinde ren van «en woonwagenbewoner zwaar ziek. Dr. Van Dijk, van Hillegereberg, stelde vast, dat hier naar alle waar schijnlijkheid van vergiftiging sprake moest zijn. Bij onderzoek bleek, dat de kinderen even te voren een stuk kaas hadden gegeten, afkomstig van een win kelier te Terbregge in den Prins Alexanderpolder. Die kaas nu moet be dorven zijn geweest. De nog aanwezige voorraad is in beslag genomen. Ook bij den winkelier is een onderzoek inge steld. De kinderen, die In zorgwekken- den toestand verkeeren, worden thuis verpleegd. De aard der vergiftiging heeft men tot dusver niet met zekerheid kun nen vaststellen. JONGEMAN OVERVALLEN. Daders met den buit gevlucht. Dinsdagnacht zijn twee onbekende man nen binnengedrongen in een pakhuis aan de Oude Koningstraat 7 te Nijmegen, in welk pakhuis een jongeman, wonende te Winters wijk, des nachts slaapt. De indringers heb ben den jongeman vastgegrepen en op zijn red gedrukt. Daarna hebben zij hem met een hard voorwerp op zijn hoofd geslagen, met touwen aan handen en voeten gekneveld en twee aaneengeknoopte zakdoeken voor zijn mond gebonden. Zij doorzochten vervolgens liet kamertje en maakten een portemonnaie, inhoudende ongeveer 12 buit, waarna zij den jongeman in denzelfden toestand hebben laten liggen en zijn vertrokken. De indrin gers zijn in het pakhuis, waarin een aardap- pelhandel gevestigd is, binnengekomen door een gat in den muur. Gistermorgen vroeg had het slachtoffer zich van de beide zakdoeken weten te ont doen, zoodat hij om hulp kon roepen. Een jongen, die toevallig voorbij kwam, heeft nem vervolgens bevrijd. Boerderij te Leur (N.Br.) afge brand. Tijdens een onweer, dat gisternacht boven Etten (N.Br.) losbarstte, is de bliksem ge slagen in de boerderij van den landbouwer W. Vermunt te Leur, nabij het Liesbosch Na eerst de hoogspanningslijn van het elec- trische net te hebben getroffen, vond de blik sem een weg in de woning der boerderij en vandaar uit naar de nabijgelegen landbouw- schuur. Deze schuur werd met den inhoud, bestaande uit landbouwinventaris. werktui gen, karren en dergelijke, alsmede de zoo juist binnengebrachte oogst, te weten 60,000 K G. ongedorschte haver, 7000 K.G. tarwe en rogge en ongeveer 50.000 K.G. hooi, een prooi der vlammen. Het vee kon worden ge red op een veulen na. Verzekering dekt slechts voor een zeer gering gedeelte de groote schade. Later bleek, dat de bliksem ook was inge slagen in de tegenover gelegen boerderij van den zoon van Vermunt, waar de bewoners op een gegeven oogenblik een grooten vuur bal zagen. Alle lichten werden ineens ge doofd. Een dienstbode werd zoodanig door den bliksem getroffen, dat een van de armen werd verlamd. Bliksem in een afdeeling soldaten geslagen. Tijdens een hevig onweer dat, naar V. D ons meldt, Dinsdagavond boven Zuid-Lim burg woedde, is de bliksem midden in een afdeeling soldaten geslagen, die op den Gut- perberg aan het oefenen was. Verscheidene manschappen werden tegen den grond ge slagen. Een der soldaten geraakte bewuste loos. De bliksem heeft verder geen persoon lijke ongelukken veroorzaakt. DOODELIJK AUTO-ONGELUK. Slippen de oorzaak. Oistermiddag omstreeks vier uur is op den weg van Nijmegen naar Grave onder Wychen, tengevolge van de gladheid van den weg de auto HZ 15281 uit Rijswijk in bot sing gekomen met een Nijmeegsche huurauto. Beide wagens reden ver volgens tegen een paar dikke boo- men en werd geheel vernield. Van den Haagschen wagen werden bei de inzittenden, de heeren S. en SI. zwaar gewond. Zij zijn naar het Canisius ziekenhuis overgebracht, waar de heer. S. eenige uren na aan komst is overleden. De heer SI. heeft een ernstige ribfractuur opgeloo- pen. Zijn toestand was gisteravond naar omstandigheden niet ongun. stig. De chauffeur van den Nijmeeg- schen wagen werd slechts licht ge wond. COMPRESSOR GESPRONGEN. Met een hevigen knal is in een garage in de Tweede Oosterparkstraat bij den Eiken weg te Amsterdam gistermiddag het deksel van een luchtcompressor gesprongen, door dat er een te hooge druk op stond. Het dek sel vloog met zulk een kracht weg, dat een gat werd ges'agen in een binnenmuur. De zoon van den garagehouder liep daarbij lich te verwondingen op. Ingediend is een wetsontwerp strek kende tot voorzieningen terzake van gemeentelijke kosten van werkloosheids- zorg. Dit wetsontwerp beoogt zooals uit vroegere mededeelin- gen reeds bekend is de in stelling van een fonds het werkloosheidssubsidiefonds waarvan de inkomsten zullen worden aangewend ter tege moetkoming aan de gemeenten in haar uitgaven, voortspruiten de terzake van de werkloosheid. De inkomsten van het fonds zullen o.m. zijn: een uitkeering uit 'e Rijke schatkist tot een nader bij de vaststel ling van de Rijksbegrooting te bepalen bedrag; 4 pet. van de hoofdsom der grondbe lasting; 80 pet. van de hoofdsom der personeele belasting naar de grondslagen huur waarde, meubilair en dienstboden; 25 opcenten op de hoofdsom der ge meentefondsbei as ting 10 opcenten op de hoofdsom der ver mogensbelasting. Daar het hier gekozen systeem niet zal mogen leiden tot verhooging van den belastingdruk boven het maximum, waartoe de gemeenten volgens de be staande wettelijke regeling met betrek king tot de heffing van opcenten op de gemeentefondsbelasting en de vermo gensbelasting mogen gaan, is de nood zakelijke consekwentie daarvan, dat de maxima dier gemeentelijke heffingen moeten worden verlaagd met het gedeel te, dat ten bate van het fonds zal wor den geheven. De uitkeering. De verdeeling van de middelen van het fonds zal op zoodanige wijze ge schieden, dat zoo mogelijk geen enkele gemeente een tekort zal behouden uit hoofde der werkloosheidsuitgaven. De bijdrage zal in maximum 90 pet. van de gemeentelijke uitgaven kunnen beloo- pen. Voorts ligt het in de bedoeling, in de uitvoeringsi oorschriften te bepalen dat de met de uitvoering dezer wet belaste ministers boven de evengemelde bijdra ge aan de hand van gebleken behoeften der gemeenten nog een extra bijdrage zullen kunnen toekennen, met dien ver stande, dat een gemeente maximaal een subsidie van 99 van haar werkloos heidslasten zal kunnen ontvangen. Ten aanzien van de financiering der uitgestooten bedragen is de regeering, waar zulks tot voor de gemeenten niet op te lossen moeilijkheden zou leiden, in beginsel bereid. de helpende hand te I bitden. Het ligt ia. de bedoeling, de Rijksbij drage voor 1956 op 4£ millioen te te- palen. De opbrengst der verdere inkom sten is aangenomen op 25 der belas- tingcanacitóat van alle gemeenten teza men. Dez^nkomsten zullen tezamen opleveren circa 44 millioen. ermeer- derd met de Rijksbijdrage zal het fonds dus in totaal ongeveer 90 millioen ter uitkeering aan de gemeenten beschik baar hebben. De uitgaven der gemeenten voor de steunverleening aan werkloozen, zonder eenjge beperking in de crisis- en niet- crisiswerkloozen. en wegens arbeidsloo- nen bij werkverschaffing kunnen voor 1934 worden geraamd op 108.5 millioen. Een tiende van het totaal der bedragen, dat over 1934 zal worden uitgestooten, wordt voorloopig aangenomen op 2.5 millioen. Geen integrale vergoeding. Genoemde uitkeeringen uit het fonds aan de gemeenten ten be- loope van 90 millioen moeten dus dienen ter voorziening in 111 mfllioen gewone uitgaven der gemeenten. Van een inte grale vergoeding der gemeente lijke uitgaven kan dan ook geen sprake zijn. Intusschen wordt aan de draagkracht der gemeenten een zoo groot mogelijke invloed toegekend De vernauwing dor grenzen van he(, gemeentelijk belastinggebied moet naar het oordee: der regeering tot den kortst mogelijken ti'd worden beperkt. Daar om heeft zij de regeling een tijdelijk ka rakter gegeven en haar tot twee jaar begrensd. Aan gemeenten, waar de verhouding tusschen de belastingheffing naar de onderscheidene grondslagen verstoord wordt, wordt de mogelijkheid geopend om na 31 Augustus 1934 nog vorderingen vast te stellen betreffende de heffing van de belasting naar de grondslagen paarden, motorrijtuigen, pleiervaartui- gen en biljarten. „GRATIS LOGIES" TE ZEIST. Echtpaar gepakt. De politie te Zeist heeft aangehouden het echtpaar Houbaer, dat er reeds eenige jaren op uit is om in hotels ol pensions enkele da gen te verblijven en dan zonder betaling te verdwijnen. Na een vierdaagsch verblijf in een hotel te Zeist verdwenen „mijnheer en mevrouw", zonder te hebben afgerekend. Eenige dagen later zijn zij gesignaleerd e Amersfoort en gepakt. Men schrijft aan de N.R.Crt.: Naar ons uit volkomen betrouwbare bron wordt medegedeeld, zal ds. G. v. Duyi binnenkort aftreden als kringleider der N. S. B. in het Gooi. Men is thans nog slechts doende een geschikten plaatsvervanger voor deze functie te zoeken. Dit aftreden staat in verband met de meer omvattende positie, welke de heer van Duyl in de beweging zal gaan innemen. Toen de eierhandelaar Goede met zijn auto het erf te Landsmeer (N.-H.) afreed, raakte zijn vierjarig dochtertje, dat daar aan het spelen was, onder een der achter wielen, hetwelk haar over het onderlichaam ging. Het kind werd met ernstige inwendige kneuzingen opgenomen en is in deerniswek kenden toestand naar een der Amsterdam- sche ziekenhuizen overgebracht. £attd: en Jciinèouw KENNEMERLAND. De afgeloopen week gaf geen opgewekt beeld. Hoewel er aanvoer in overvloed was, is er geen willige handel, integendeel. Eerste soort (voor zoolang er kooplust is) ging nog wel, doch afwijkende kwaliteit gold weinig Bloemkool, waarvan geen te groote aan voer, gold middelmatig. Ie soort 5—8 50, 2e soort 1.503 per 100 stuks. Sla, voor zoover behoefte en goede kwaliteit, was nog al redelijk en wel 2 50—4 per 100 stuks Andijvie was in trek en gold redelijk. De prijzen varieerden van 1.503.50 per 100 stuks. De aanvoer van boonen (in hoofdzaak van elders aangevoerd) is nog groot genoeg, doch er is, in tegenstelling met het begin van het seizoen, weinig han del. De partijtjes van eigen bodem hebben nog steeds de voorkeur. Dubbele boonen z. dr. golden 6 50—11, enkele z. dr. 7.50 13. Snijboonen (kasboonen) 15—18, gewone snijboonen 9f 14, per 100 K.G Kool was nog al in trek. Groene kool gold f 3.504.50, roode kool 4.50—6.50 per 100 stuks. Tomaten golden niet hoog. Ie soort 35, 2e soort 1—2 per 100 K.G. Spinazie en postelein was nog al in trek, hoewel de prijs niet hoog was, doch voor de laatste hooger dan de laatste weken. We noteerden voor spinazie 69 en voor postelein 46 (par 100 K.G. berekend) Komkommers waren meer in trek en de prij zen hooger. De prijzen waren 2.50 6.50 per 100 stuks. Meloenen golden redelijk en wel 10—/ 18 per 100 stuks Druiven wa ren niet zoo in trek. De prijzen waren laag, 8.1. 22—35 per 100 K G. Vruchten wer den ruimer aangevoerd met een beetje meer handel. Tafelperen en appelen golden 7 50 14. Keukenvruchten 2.5O—/ 6.50 per ICO K.G. Aardappelen waren gewild. Prij zen 3.505 50 per 100 K.G. De overige aanvoer onveranderde prijzen. DE NEDERLANDSCHE ZUIVELBOND. De veehouderij in den Neder- landschen landbouw. Gistermiddag werd te Amsterdam de alge- meene vergadering gehouden van den Neder- landschen Zuivelbond (F.N.Z.) in een der zalen van Bellevue te Amsterdam. De heer L. F. Britzei opende de vergadering, waar na men overging tot de behandeling van de huishoudelijke agenda. Tenslotte hield de 171. Buiten de hut stonden twee Vuurlanders gekheid te verkoopen. Ze stonden te lachen en te schelden, en die eene met de hoed, gooide aldoor steentjes naar de hut. „Wacht maar", zei Drein tot Piet, „straks lachen ze niet meer". 172. Nou, Drein had gelijk. Toen ze even later voor het kleine raampje gingen staan, name de twee brutale Vuur landers de vlucht. Ze liepen als hazen, en de eene, die nog durfde kijken, riep hard: „We zullen het nooit meer doen".

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 7