Jngezonden Stukken JiSmuieums DOODT KOEDIJK, NOORDSCHARWOUDE. WINKEL. HEIL 00, SINT PANCRAS, DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. MOEILIJKHEDEN BIJ HET OVER STEKEN VAN Z. DEEL ATL. OCEAAN jBücgediike Stand LOONEN EN DIENSTTIJDEN DER TAXI-CHAUFFEURS VAN DE N. V. NASSAU- GARAGE, HET LIEFDELEVEN VAN HENDRIK VIII. Cinema Américain. 50,n90cent Per doos. heer N. H. Blink te Leeuwarden een inlei ding over ,.De plaats van de veehouderij in den Nederlandschen landbouw". Spr. wees in het begin van zijn rede op het tert, dat ondanks ae getroffen maatregelen de positie der veehouderij nog steeds uiterst critiek is. Wie meent, dat deze toestanden eenvoudig en dus gemakkelijk te overzien zijn, vergist zich ten zeerste. Het landbouwbedrijf staat nog steeds dicht bij de natuur, en in de na tuur liggen de verschillende schakeeringen in schier oneindige verscheidenheid naast el kaar. Ook heeft elk bedrijf zijn eigen karak ter, en als men dan in het algemeen over den landbouw spreekt, telt men ongelijksoortige grootheden bij elkaar op. Men kan geen ta fels bij stoelen optellen; toch maakt men zich wat den landbouw betreft te vaak aan deze fout schuldig. Voor Nederland is geen landschap meer kenmerkend dan het weidelandschap; het grasland vertegenwoordigt ongeveer 60 pCt. van den in cultuur gebrachten grond. Hier mede is de plaats van de veehouderij, wat betreft bodemgebruik, nog niet voldoende geschetst, want ook een deel der vele akker bouwgewassen wordt als veevoeder gebruikt. Belangrijke wijzigingen in het gebruik van den bodem doen zich niet voor. Van niet minder belang dan het bodemgebruik is de plaats, die de menschel ijke arbeidskracht in de verschillende bedrijfsvormen inneemt. Wie de beteekenis van landbouw en veehou derij tegenover handel en nijverheid op grond van het aantal in de bedrijven werkzame ar beidskrachten wil beoordeelen, dient er ter dege rekening mee te houden, dat er in den landbouw veel langere arbeidsdagen worden gemaakt. Geen bedrijf stelt hoogere eischen aan de zorgvuldigheid en aan het verant woordelijkheidsgevoel, daarom leent de melk veehouderij zich vooral voor gezinsbedrijf. De pogingen tot het stichten van melkgroot- bedrijven zijn steeds mislukt. Een andere maatstaf ter beoordeeling van de plaats, die de veehouderij in den landbouw inneemt, wordt gevormd door de inkomsten, die uit de verschillende onderdeelen van dit bedrijf getrokken worden. Aan de hand van vele cijfers toonde spr. aan dat in de kleibouwstreken en in de veenko loniën de inkomsten, voortvloeiende uit den akkerbouw, het sterkst zijn. In een gebied als de Friesche kleibouwstreek zijn de in komsten der veehouderij reeds hooger dan die van den akkerbouw. Vrijwel overal el ders zijn de inkomsten der veehouderij verre overheerschend. Bij de voedselvoorziening van ons volk nemen veehouderij en akkerbouw verschil lende plaatsen in. Tegenover een productie van enkele millioenen kilogrammen plantaar dig vet, staat een productie van meer dan 150 millioen KG. melkvet, waarbij nog komt een zeer groote hoeveelheid vet in den vorm van spek en slachtvet. De inlandsche productie in ons land is ook toereikend om te voorzien in de bestaan de behoeften. Wat dit betreft staan de vee houderij en akkerbouw er dan beide zoo voor dat er voor het hoofdproduct op de binnen- landsche markt voldoende afzetgelegenheid bestaat en dat men het dus door beperking van den invoer in de hand heeft, den afzet der productie te verzekeren. De veehouderij beschikt over een afzetor ganisatie, die een geheel eigen plaats in neemt: de zuivelcoöperatie. In de F.N.Z. zijn ongeveer 130.000 vee houders vereenigd. Door het dagelijksche contact met de coöperatieve zuivelfabrieken houdt men op gemakkelijke en snelle wijze voeling met den boerenstand. Tenslotte vatte spr. in punten ziin rede samen en sprak den wensch uit dat het inzicht in de plaats, die de veehouderij in onzen landbouw inneemt, spoedig algemeen erkend zal worden en dat met de leden bij de maatregelen, die verder voor de instandhouding van onzen landbouw getroffen zullen worden, ten volle rekening gehouden zal worden. 'feoouiciaat 'lUeuius "Begunstigd door prachtig herfstweer zijn de drie kermisdagen gepasseerd in onze gemeente. Zondagmorgen werd de kermis inge zet door de harmonievereeniging Auro ra. Onder leiding van den heer C Bos L- werden van het Noorden tot het Zuiden verschillende marschnummers ten gehoore gebracht, waarvoor groote belangstelling was. Verschillende" kra- merijen, zweefmolen en schommel schui ten vulden het kermisterrein waar men zich kon vermaken en de noodige inkoo- pen kon doen. In de danszalen was ge zorgd voor uitmuntende dansmuziek. Bij den heer Jb. Groot was het gezel schap Siem Spruit en bij den heer M. K. de Weerd het gezelschap Zwiers, beide uit Alkmaar. Bij den heer J. Nieuwland op het Noordeinde was Maandag ring steken en Dinsdagmiddag prijsbiljarten met de brug. De kermis had over het algemeen een kalm verloop. Onze plaatselijke zangvereeniging „Crescendo" is voornemens binnen korten tijd een bezoek aan Friesland te brengen via de afsluitdijk n.1. naar Akkrum, waar de vereeniging een Kerkconcert heeft te geven voor de Ned. ver. tot afschaf, van alcoholh. dranken. Voor directeur en leden is dit zeer zeker een bijzonder gebeuren. Naar wij vernemen zullen twintig werk- loozen uit deze gemeente volgens beslissing van den minister van Soc. zaken tewerk ge steld worden bij de werkverschaffing in de duinen onder Schoorl. Het uurloon bedraagt 0.25, terwijl voor regenverzuim 0.2O wordt uitbetaald. Op een verzoek van Gedeputeerde Staten om tijdens de Floralia-tentoonstelling op 23 September a.s. een open wegwedstrijd met organiseeren is afwijzend be schikt. In de plaats daarvan worden thans pogingen aangewend om een groote optocht te organiseeren, benevens een étalage-wed- strnd, waarvoor voornamelijk de plaatselijke middeu^tandveremigi^g zich intrekt, In de vacanture dr. A. Spanj, 1 J. Brinkman, arts te Amstera Woensdagavond vergaderde de afdee- ling Winkel der Noordhollandsche vereeni ging „Het Witte Kruis". Allereerst werd den wensch uitgesproken, dat de voorzitter, die wegens langdurige on gesteldheid nog steeds in het Centraal Zie kenhuis vertoeft, spoedig geheel moge her stellen en zijn functie weer zal kunnen ver vullen. De beschrijvingsbrief voor de op 2 Octo- ber a s. te Amsterdam te houden vergade ring werd vervolgens behandeld. Aanbevolen werd voor leden van het Hoofdbestuur te stemmen op de aftredende leden dr. F. C. Spiering, arts te Heerhugo- waard en dr. B. S. H. Stieler, arts te Hil versum. jaard, of dr. am en in de vacature mevr. C. Reesvan Ingen ot> de eigen candidaat, den heer J. van Leer- sum. De agenda der algemeene vergadering alsmede verslagen, rekeningen en begrootin gen, zoo van de hoofdvereeniging als van de instellingen, geven geen aanleiding tot het doen van voorstellen of het geven van op drachten. Tot afgevaardigden werden benoemd de heeren G. J. van Leersum en Tj. Posthumus, en tot plaatsvervanger afgevaardigde de heer Dr. J. B. Broekens. Tot bestuurslid der afdeeling werd herbe noemd de heer D. Brugman Jz. Het benoemen van drie leden van de com missie voor het nazien der rekening over. 1935 wordt aan den voorzitter opgedragen. Daarna sluiting. "Zooals bekend gaat dokter I. Cohen ons verlaten. Met 1 October heeft hij zijn practijk overgedaan en gaat na een 9- jarig verblijf in onze gemeente, heen. Vooral de buspatienten gevoelden be hoefte om hem een aandenken aan te bieden. Het is daarom dat men een be roep doet op zijn patiënten om van hun belangstelling te doen blijken. "Woensdagavond werd in het Ge meentelijk muziekpark een concert ge geven van ons jeugdcorps „Eensgezind heid", dat op het concours te Halfweg een eersten prijs behaalde met 30 pun ter Daarna gaf het gewone corps eenige nummers. Hoewel het avondfeest te Alkmaar stellig afbreuk deed, was het bezoek groot te noemen. "Door de vele zandauto's welke dage lijks onze gemeente doorrijden, wordt op den hoek van den Twuyverweg nog ai wat zand verloren wat zich daar op hoopt tot vermaak der jeugi, o'och tot Sast van wie' ••:!riers en motorrijders. Reeds zijn eenigen in het losse zand ge slipt. Het wordt tijd dat hier ernstig wordt ingegrepen om erger ongelukken te voorkomen. £uchtiuxaei De Kartel is hedenmiddag te Amsterdam geland; de Ijsvogel (heenreis) is Dinsdag te Calcutta aangekomen; de Kwartel (terug reis) is te Cairo aangekomen; de Kwartel is gisteren op de thuisreis te Boedapest aange komen. DE „DOUGLAS". Tevredenheid over het toestel. Na de eerste korte proefvlucht van de Douglasmachine boven Waalhaven en om geving is een tweede gevolgd, welke door mevrouw Parmentier, de echtgenoote van den bestuurder, is meegemaakt. Aan deze vlucht namen ook deel deskundigen van de K.L.M., de Fokker Fabrieken en het Departement van Waterstaat, o.a. de heeren Guillonard, chef van den Technischen Dienst van de K.L M. op Waalhaven, Ir. Smits van de Fokker Fa- wieken, Ir. van der Heijden van Waterstaat. Nog weer later is een vlucht gemaakt, waarbij het toestel naar Schiphol vloog, waar het even heeft rondgecirkeld. Het toe stel is niet op Schiphol geland, maar heeft wel op de snelheidsbaan op Schiphol ge vlogen. Zoowel de bestuurder, de heer Parmentier, als de deskundigen, verklaarden na afloop van de proef vluchten, dat zij over de prestaties van de „Douglas" zeer tevreden zijn. Het Fransche vliegtuig, dat was opgeste gen om het Zuidelijke gedeelte van den At- lantischen Oceaan over te vliegen, moest we gens een defect terugkeeren. Het toestel had met sterken tegenwind te kampen en kwam daardoor slechts lang zaam vooruit. In den loop van den middag is het toestel opnieuw vertrokken. NIEUWE NIEDORP (Aug.) Geboren: Cornelis z. van Tjade Druif en T. Blokker. Cornelia d. van H. Mekke- ring en C. J. P. Tuk. Agatha Maria d. van J. Smit en W. Bakker. he^R.chard' S^hne^ tf ÜIhnge* HEEMSKERK Ondertrouwd: A. W. A. Zoon en E. M. de Ruyter. G. Rozemeyer en G. M. Kuys. G. H. Dils en G. Gillis Getrouwd: Th. Zuurbier en A. M. v. d. Does. G. J. Minnebo en C. C. M. Kuys. E. Henneman en E. G. Castien. Bevallen: Jac. de Wildt—v. d. Aar z. G. KeyzerSjoerdsma d. F. I. Corne- lisseZonneveld d. WARMENHUIZEN (Aug.) Geboren: Petrus Maximilanus z. van J. S. van Baar en M. A. van Lierop. Mar- garetha d. van L. Dekker en M. Mekken. Cornelia d. van C. Tijm en M. Spaans. Catharina Anna d. v. L v. d. Berg en M. Put. Getrouwd: Jacobus Betjes te Aker sloot en Catharina Stet. Cornelis Meijer te Schoorl en Anna Adriana Reinders. Overleden: Arie Berkhout, 77 jaar, weduwnaar van Trijntje Wit. OUDKARSPEL (Aug.) Geboren: Jan z. van J. Kalverdijk en van P. Kooi. Jantje Geertruda d. van D. van der Ham en H. J. Suk. Ondertrouwd: J. A. Frederiks te Z.- scbarwoude en J. Kos. HEERHUGOWAARD (Aug.) Gerardus Antonius z. van G. Molenaar en T. Kieft. Pieter Klaas, z. v. J. Buis en A. Stammes. Willem z. van P. Joon en M. de Graaf. Johanna Margaretha d. van S. Appelman en M. Schouten. Petrus Joan- nes z. van A. Kuilboer en M. Groen. Ni- colaas Petrus z. van P. Oudeman en M. Groot. Afra Catharina d. van P. Schouten en M. Verkooijen. Kees z. van C. Bleeker en A. Bos. Antonius z. van A. Vreeker en Th. de Boer. Jacobus z. van C. Klercq en A. Smit. Geertruda Johanna d. van W. Groot en E. Dekker. Ondertrouwd: Jacob Vink en Johan na Cardol. J. M. J. Engering te Zuid- scharwoude eh G. W. Beckers. J. Spronk en C. J. Quant te Oudorp. N. F. Koster, en M. Molenaar te Alkmaar. N. C. Hol lander en M. A. Krap te Barsingerhorn. Jos. Jac. Laan en Th. J. M. Heijne te Zijpe. W. Hof te Rotterdam en F. Polsma. Getrouwd: C. Tromp en A. A. Borst. A. Dekker en M. de Vries. A. Kout en C. Beets. D. Dekker en M. C Comman deur. W. Ertsen en A. Smit. A. Vlaar en A. Dekker. J. M. J. Engering en G. W. Beckers. J. Vink en J. Cardol. Overleden: Antje Bakker, 67 jaar, echtg. van A. Mantel. Ariên Borst, 81 j., wed. van N. Peereboom (overl. te Alkmaar). Levenloos aangegeven kind van J. Weel en M. v. Diepen. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van politie, Langestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur, de navol gende voorwerpen als gevonden gedepo neerd op 11 tot en met 18 September 1934: dameshandschoen, kindersokje, cliché met het woord „Imperial", parapluie, 1 paar handschoenen, mutsje, autosleutel, pakje en aanmaning, melksleutel. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 11 tot en met 18 September 1934: M. van Maarleveld, Friescheweg 22, portemonnaie met eenige centen; S. Agricola, Kennemersingel. 28a, werpring; W. A. van Dijk, Burg. de Wild- laan 97, Heiloo, belastingplaatje in étui; Talm, Karl Marxstraat 4, portemonnaitje met kleingeld; G. Leeuwenkamp, Stuartstr. 85, vulpen; Volkers, Ritsevoort 19, padvin- dersriem; E. Koomen, Stationsstraat 27, jon- gensportemonnaie met inhoud; Kofa, Lan gestraat, damesarmbandhorloge; J. Woo- nijk, 2e Landdwarsstraat 3, belastingplaatje aan touwtje; J. Alferink, Rochdalestraat 39, belastingmerk in étui; J. v. d. Kuip, Mient 21, belastingmerk in étui; H. Groot, Een- drachtstraat 10, rozenkrans; Nijme, Snaar- manslaan 38, duimstok; A. Neef, Parkstraat 19, 1 paar grijze sokken; Janson, Vrouwen straat 13, zakstempeltjeW. Verhagen, Over diestraat 74, Lipssleutel; K. Pijper, Linden- laan 91, armband; D. Stammes, Snaarmans- laan 59, postduif; M. Molenaar, Zanders- buurt 19, blauwgrijze poes; A. Bernart, Lan gestraat 12a, zilveren colbertje; L. A. Wet- steijn, Huiswaard 8, kano; B. Poeze, Spoor straat 53, damestaschjeC. Stokman, Wog- numschebuurt 14, hondenpenning. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hier van kennis te geven aan het bureau van politie. Uiidsdkiftm In het Septembernummer van Beauty wordt de vraag gesteld „Wie is toonaan gevend Hollywood of Parijs?" en deze vraag wordt buiten verwachting ten gunste van Hollywood beantwoord. Een reeks foto's ver dedigd deze uitspraak. In het artikel „Wie is Orry Kelly" wordt een uitstekend Ameri- kaansch reclame-idee gegeven, dat navol ging verdiet. Een bizondere medewerkster geeft een kijkje van achter de schermen bij een modeshow. Verder telt het nummer vele bijdragen over de verzorging van het lichaam, physical culture enz., alle rijk ge ïllustreerd. De opmaak is bizonder aantrek kelijk. Geachte redactie, vergun ons een plaatsje in uw veel gelezen blad. Naar aanleiding van het ingezonden schrijven van de Directie der N.V. Nassau- garage, betreffende beoordeelingen van wethouder Westerhof gedaan in de raads vergadering van 13 dezer, stellen wij prijs op publicatie van het volgende: De Directie der N.V. Nassaugarage geeft te kennen, dat men geen deernis benoeit te hebben met haar personeel (taxi-chauffeurs) Gaarne zouden wij van de Directie der N.V. Nassaugarage vernemen, welk salaris deze menschen genieten. Hier wordt dan bedoeld de taxi-chauffeurs. Wij garandeeren, dat de chauffeurs van de stadsbusdienst een loon genieten, dat zes maal zoo hoog is als het loon van de taxi-chauffeurs van de N V Nassaugarage. En nu willen wij in 't geheel nog niet beweren, dat het loon van den stads busdienst-chauffeur voldoende is. Wij ver zoeken de Directie van de N.V. Nassau garage het loon publiek te maken, opdat de onjuistheden (door de Directie gebezigd) van wethouder Westerhof terecht worde gezet. Wanneer deernis met het bestaan van de taxi-chauffeurs overbodig is, zouden wij ook de diensttijden van deze menschen gaarne gepubliceerd zien. U, M. de Redacteur, dankzeggend voor de ons afgestane plaatsruimte in uw blad. Hoogachtend, Het Bestuur der Ned. Unie van Chauffeurs afd. Alkmaar. (Wij zouden willen waarschuwen, dat men zich niet te veel op zijpaden begeeft Het gaat hier over de vraag „is het publiek het meest gebaat met een door de gemeen.e gesubsidieerde bus of met een zoo groot en goedkoop mogelijk aantal taxi's?", zonder zich bij die keuze de vraag te moeten stellen: „wat verdienen de diverse chauffeurs?" Intusschen heeft wethouder Westerhof in de raadsvergadering de laatste kwestie als een argument voor zijn zienswijze naar voren gebracht, waarom wij tegen plaatsing van het bovenstaande geen bezwaar zullen ma ken. Red. Alkm. Crt.) DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Heiloo, 18 Sept. 1934. Aan de Redactie van de Alkmaarsche Courant. Mijne heeren. In verband met het vreeselijk ongeluk bij Schoorldam Zaterdagavond zou ik het volgende willen opmerken. Vijfmaal moeten de trams van Alk maar naar Warmenhuizen den Rijksweg passeeren. Let wel, niet het gewone ver keer passeert hier den spoorweg, doch omgekeerd. Dat maakt een groot ver schil. Het zijn hier geen onbewaakte overwegen in den gewonen zin van het woord. Daarom kan het verkeer hier m. i. zijn eischen 6tellen en zal de Directie der Spoorwegen aan redelijke eischen moe ten voldoen. Deze zullen moeten be staan: lo. de tram mag den Rijksweg over gaan met een snelheid van ten hoogste 10 K.M.; 2o. de remmen moeten zoo goed in orde zijn, dat de tram onmiddellijk tot stilstand kan worden gebracht; 3o. na zonsondergang moet de be stuurder van de tram een verlichte richtingaanwijzer uitsteken ten teeken, dat hij van plan is van richting te ver anderen 4o. De bestuurder is niet verantwoord met een groote bel te luiden, om daarna desnoods alles te pletter te rijden, doch moet zich, alvorens den Rijksweg over te gaan, terdege overtuigen of er on- middelijk gevaar dreigt. 5o. De politie is belast met het toe zicht of deze voorschriften behoorlijk worden opgevolgd en behoort proces verbaal op te maken wanneer de Spoor wegen in gebreke zijn. M. de Redacteur. Degenen, die den Rijksweg passeeren en als vreemdelin gen niet op de hoogte kunnen zijn met de verschillende situaties, moeten be veiligd worden tegen dit voortdurende groote gevaar. Hoogachtend, P. POSTMA. M. de Redacteur, Verzoeke beleefd plaatsing van het onder staande. Naar aanleiding van het droevig gebeuren van Zaterdag op den Heldenscheweg, waar bij drie jonge mannen den dood vonden, hoop ik, dat het navolgende onder de aan dacht komt van de bevoegde autoriteiten en deze maatregelen ter verbetering nemen. De Heldersche weg, een weg voor snel verkeer, de eenige goede verbinding via den afsluitdijk met Noordelijk Nederland, wordt vanaf Alkmaar tot Schoorldam, een afstand van nog geen 10 kilometer, eenmaal door kruist door de spoorlijn Alkmaar den Helder en 5 X (zegge vijf maal) door het bewuste locaaltreintje, ik geloof, dat dit wxel eenig is in Nederland over dezen afstand. Wanneer men een dezer kruisingen is ge passeerd, denkt men in het algemeen over ge- ruimen afstand dit niet meer te zullen ont moeten, het komt echter in dezen weg twee maal voor, dat na enkele honderden meters deze lijn wederom in tegenovergestelde rich ting denzelfden weg kruist. Het uitzicht op de trambaan, komende van Alkmaar, bij de Trambrug te Schoorldam is totaal belem merd, zoodat het schrijver dezes, die dezen weg veelvuldig berijdt, steeds heeft verwon derd, dat het aantal ongelukken nog niet grooter is. Dat deze toestand onhoudbaar is zal ieder moeten beamen. Als radicaal middel tot verbetering is er niets eenvoudiger dan dit: Laat men toch dit totaal uit den tijd zijnde lijntje opheffen, waarvan sporadisch gebruik wordt gemaakt, in het belang van de weggebruikers in de eerste plaats en ten tweede in het belang van de reeds zoo zwaar belaste belastingbetalers. Met dank voor de opname P. V. In Cinema Américain loopt vanaf Vrijdag avond een bijzonder mooie film, namelijk het Liefdeleven van Hendrik VIII. „Het Liefdeleven van Hendrik VIII" is een meesterwerk een film zooals er maar zel den een gemaakt wordt. Het is geen gemak kelijke taak om een beroemdheid uit de zes- RATTEN en MUIZEN met tiende eeuw begrijpelijk en aanvaardhT^" maken voor onze moderne begripnen deze film doet het zoo schitterend en? maar derhoudend als men nooit eerder zae h °n- een robuust en levendig stuk werk va 18 gemaakt, grootsch opgezet, kundig seerd en brillant gespeeld. Wat Oi^18* Laughton hier verricht, grenst aan het** maakte en wij durven zeggen, dat dit m,V?'' opvallendste creaties is, die men ooit j; - ^VJU Op ses") op een lijn stelt met de allergroots, karakterspelers, die de wereld kent .L.,* nings, de Barrymore's, Bassermann „Het Liefdeleven van Hendrik VIII» k historische film. De regisseur heeft ZiCh wel geen enkele vrijheid veroorloofd „F geschiedenis interessanter te maken /i-,n zich aan de door historici geboeksfw ten gehouden. En tochzal men er aan doen de film niet alleen uit dit ooJL0^ te beschouwen Want de karakterteel^S^1!* zoo levend, zoo imponeerend en zoo actui*? dat men de koning vaak veigeet en de men^L' Hendrik VIII met al zijn fouten, eigenaard*? heden en kwaliteiten alleen ziet als een u vend wezen van alle tijden. Hendrik VIII is zes maal getrouw gewe« Omtrent de eerste vrouw, Catharina v* Aragon, zwijgt de film en van de geschied nis der tweede, Anna Boleyn de rol wordt door Merle Oberon zeer verdienstelijk ve speel d werd door haar gemaal ter <fcLt veroordeeld, omdat hij vermoedde, dat hem ontrouw was. Bewezen was er niets De derde vrouw, Jane Seymour (Wend* Barrie) was schoon, maar dom en onbedui. dend. Haar rol in de film is niet belangrijk doch de tegenstelling tusschen deze vrouw en de volgende: Anna van Cleef (Elsa Lan- chester) is markant. De Duitsche prinses An- na van Cleef was verre van schoon, maar daarentegen des te verstandiger. De groot» scène van Hendrik en Anna op hun huwe- lijksnacht is niet alleen een der fijnst-w. speelde van de heele film, doch tevens een der geestigste filmfragmenten welke men ooit zag. Het is niet onaardig te vermelden, dat Elsa Lanchester in het dagelijksch leven'.... mevrouw Laughton is. De grootste vrouwenrol van de film is die van de vijfde echtgenoote Kathryn Howard, gespeeld door Binnie Barnes. Zij treedt als hofdame al in de eerste acten op en men voelt dan reeds, dat zij een belangrijke rol zal gaan spelen. In werkelijkheid is Kathryn Howard inderdaad ook de eenige vrouw ge weest, die in Henri's veelbewogen leven een bijzondere figuur is geweest. De zesde en laatste gemalin, Katherine Parr (Everly Gregg) is weer van veel min der belang. Zij treedt alleen in de laatste scènes op. Naast Charles Laughton vallen de overige mannelijke rollen min of meer ia het niet. De voornaamste van hen is zonder twtjW Tho mas Culpeper (gespeeld door Robert Doty&V) vertrouwde edelman van den koning en te vens degene, die hem met zijn liefste vrouw, Kathryn Howard, bedroog. Anderen uit de omgeving des konings zijn z'n adviseurs Cromwell (niet David, doch Thomas), Wrio thesly en Cramner, aartsbisschop van Can- terbury, terwijl de opperkamerheer Cornell (Claude Allester) uit diverse Amerikaansdie films bekend is. Men zal er goed aan doen in de publid- teit er den adruk op te vestigen, dat de film een pikant-vroolijken inslag heeft. In de zes tiende eeuw nam men zelfs niet aan het nEgelsche hof geen blad voor den mond en de manieren van Hendrik VIII waren van ons standpunt uit bezien vaak on- kiesch en weinig verfijnd. Hendrik VIII was een Blauwbaard, een robuuste, vaak grove kerel, die echter ook tal van goede kwaliteiten had en gedeeltelijk een slachtoffer was van politieke hof-intriges. Hij was een bruut, die als een sentimenteele knaap kon zijn, een ruwe bolster met een kern waarin on danks alles goeds school. In ieder geval een der origineelste vorsten, die ooit gere geerd hebben. Hieronder laten wij eenige recenties vol gen van vooraanstaande Amerikaansche filmcritici, die eenparig hun grootste waar deering over dit buitengewone filmwerk uit spreken. American (N. Y.)Er komt een filffl in de stad, die men tot welken prijs dan ook moet gaan zien. Hollywood Reporter: Kortom, Laughton's creatie brengt ons in vervoe ring- w Film Daily: Een over alle Ihb* w groote tevredenheid stemmend en zeldzaam onderhoudend filmwerk. Syracus Herald: In een woord, enorm. j Motion Picture Herald: 0°®' regie van den zeldzaam begaafden Alexafr ,1 der Korda, kon Laughton een spel vertoo®j dat als onvergelijkelijk en onvergetelijk tsHP worden beschouwd. Detroit Free Press: Heel Amer® zal Henry VIII zien. j. Herald Tribune: Verreweg het bes® Engelsche product ooit vervaardigd. Daily News: Grootsch opgezet en eclatante scènes uit de geschiedenis. New-York Times: Waarlij'k schitterende, indrukwekkende film, die a merikanen moeten aanschouwen. nij New-York Daily M'rr°'2,(,ns product der Engelsche filmindustrie, da1 door zijn indrukwekkendheid tot de 13 minuten weet vast te houden, pe vergelijking met Hollywood op zijn bes sublieme creatie van Charles Laughtmi. hoort tot het schoonste ooit door de can*» opgenomen. fo De Telegraaf: Schier ieder momenx deze film blijft in de herinnering. De Nieuwe Rott. Crt.: met stukken geslagen door Charles La to n. „.-ar- Alg. Handelsblad: Ditlseenw« lijk groote film geworden.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 8