8 Het bestaansrecht der volkstuintjes. 5eoillelon EEN EERESCHULD. üüttmM i 8 8 8 Stad en Omgeving Een cultureel werk, dat niet verdwijnen mag. BETALINGSVERKEER MET DUITSCHLAND. Jiadlopcoquumna I Wie op een mooien dag eena een wande» ling maakt over de Friesche brug en langs den Friescheweg, zal, wanneer hij nauwe lijks eenige honderden meters heeft geloopen, aan den linkerkant van den weg een complex tuintjes ontdekken, die waard zijn, er eenige oogenblikken bij te blijven stil staan, of als 't kan, er een bezoek te brengen. Dat zijn de volkstuintjes, van de Vereeni- ging van Volkstuinders, die tezamen een oppervlakte van ongeveer 3 H A. hebben en die elk minimaal 150 en maximaal 300 M2 groot zijn. Voor wie zijn deze tuintjes bestemd, waar voor dienen zij eigenlijk en wat is de cul- tureele beteekenis van deze volkstuintjes? De vraag stellen, is haar beantwoorden. Maar daartoe moeten wij even een kleine uit eenzetting geven. Wanneer men op het platteland woont, dan zal men, een heel enkele uitzondering daargelaten, een tuin bij zijn woning heb ben, een tuin, waarin men zijn groenten kweekt of zijn bloemen verzorgt. Wanneer men in een stad woont, dan heeft men het liefst een woning in de buiten wijken, in de nieuwe wijken, waar kleinere en grootere tuinen voor of achter de huizen liggen. En men verzorgt die tuinen met hart en ziel. Dat doet men niet uitsluitend en alleen, om eigen bloemen of eigen groente te heb ben; neer, men doet dat wellicht in de aller eerste plaats, om verstrooiing te vinden, na de vele uren, die men op kantoor, in winkel of werkplaats heeft doorgebracht. En niet alleen verstrooiing, maar ook gezondheid. Want een uurtje werken in den tuin, werken voor eigen genoegen, beteekent veel meer dan een aangename verpoozing. Het beteekent licht en lucht voor den mensch, 't maakt den mensch opgewekter, het geeft hem nieuwe kracht en werklust voor den dagelijkschen arbeid. Maar er is steeds een bepaalde categorie stadsmenschen geweest, die nimmer in het bezit van een eigen tuin, hoe klein ook, kun nen zijn. Dat zijn vooral de middenstan ders, die hun winkel in de stad hebben en boven de zaak wonen; het zijn verder alle menschen, die niet „beneden" wonen, maar die een bovenwoning moeten bewonen. Zij missen hun tuinen en daarom een deel van hun gezondheid. De overneid heeft dat blijkbaar steeds be grepen, want elke, stad, hoe groot of hoe klein, heeft nu plantsoenen en bosschen aangelegd. En nu kan men wel zeggen, dat die plantoenen er zijn voor de verfraaiing der stad, zij zijn er in de allereerste plaats van hem die zelf geen stukje grond hebben, (behalve dan de aarde in eenige bloempot ten) en toch gaarne „buiten" willen zijn. De mensch verlangï naar buiten. Dat merkt men aan alles; dat ziet men steeds, zoodra het maar eens mooi weer wordt. De eerste mooie Zondag brengt duizenden stadsmenschen naar buiten; zij gaan naar de plantsoenen en parken, maarzij gaan ook verder, liefst naar de ongerepte natuur en in elk geval naar plaatsen, waar de stadslucht niet waait, waar ruimte is, waar lucht en licht in overvloed aanwezig is. En na één dagje buiten voelen deze dui zenden zich gesterkt en opgewekt en de dagtaak wordt hun lichter, gemakkelijker. Helaas, niet iedereen kan naar buitengaan en zeker niet eiken dag of eenige keeren per week. En daarom zijn de volkstuintjes een uitkomst geworden. -O- Wij weten niet, waar de eerste volkstuin tjes zijn gesticht; wij weten ook niet, wan neer die tuintjes voor het eerst zijn gekomen. Maar wel weten wij, dat die volkstuintjes bij elke stad, groot en klein, te vinden zijn. Waar men komt, ergens aan den zoom van een stad kan men ze vinden en meestal gaat er een groote bekoring van uit. Want de volkstuinjes beteekenen nog veel meer dan „een stukje buiten". De bezitter van zoo'n tuintje toch kan zich vele vrij heden veroorloven, die hij in een park niet kan doen. Hij kan zijn tuinje Inrichten, zoo als hij dat zelf wil. Hij kan er zijn eigen bloe men zaaien, uitplanten en verzorgen; hij kan er zijn groenten verbouwen, zelfs zijn appels en andere vruchten kweeken; kortom, hij kan zij het binnen bepaalde grenzen Naar het Eugeisch van Dorothea Gerard. 49. „Maar het is in het geheel geen Fransche naam, het is een Poolsche", zei ze en schud de me bij den arm. „Ik weet niet, waarom wij het eigenlijk zoo dadelijk voor een uit gemaakte zaak hielden, dat het een Fransch- man was, die Kazimir heeft bedrogen. Het was geen Franschman het was een land genoot, zijn vriend! O, kunt u het nu nog niet raden?" „Toch niet Pan Lewicki zelve?" „Neen, de ander, KrysztofZijn goede vriend Krysztof!" Dit schreeuwde ze haast uit en tegelij kertijd klampte ze zich aan mij vast, dat mijn arm er pijn van deed. Het gebrek aan zelfbeheersching, van het oogenblik af, dat zij binnentrad, deed mij vreezen, dat zij het verstand verloren had. Daarom antwoordde ik, zoo kalm mogelijk: „Er moet zeker hier een vergissing in net spel zijn, madame; u vergeet dat Krysztof nog nauwelijks op de wereld was, toen deze dingen gebeurden!" „Neen, maar het is zijn vader. Begrijpt u dat niet? Het kan geen ander wezen. Bazyli herinnert zich die beide avonden zeer goed; den een, waarop Malewicz Stepan Malewicz zoo enorm veel won van Kazimir, en den volgenden, waarop hij nog meer verloor. Dit duel met kaarten behoorde tot een van de gebeurtenissen van doen en laten wat hij wil. Hij kan werken in zijn tuintje, maar hij kan ook luieren in een stoel of in een tuinhuisje, dat hij zelf ge bouwd heeft. Hij kan zijn kinderen laten spelen in het tuintje, hij kan met zijn huis gezin des middags of des avonds eenige uurtjes genieten, kan er zijn thee drinken kan er rust vinden, kan er Och de mogelijkheden zijn groot en slechts hij, die volkstuinder is, weet wat het bezit van zoo'n tuintje beteekent, weet. welk een kostbaar bezit hij heeft. De volkstuin kan zelfs opvoedend werken. Want als men zijn kinderen steeds meeneemt naar zijn tuintje, als men ze hun eigen bloemen laat kweeken. dan zal de liefde voor planten en bloemen ook bij het kind grooter worden en dit zal dan later de bloemen en planten in de parken en plantsoenen laten groeien en zeker geen ver nielingen aanbrengen in de openbare wan delparken. Men ziet, een volkstuintje beteekent nog wel iets! o Ook Alkmaar is in het kostbaar bezit van zijn volkstuintjes, zooals wij dit reeds in het begin van dit artikeltje opmerkten. Alkmaar is zelfs in het bezit van een vereeniging van Volkstuinders. Dat beteekent, dat er leiding gegeven wordt aan het werk; dat beteekent, dat er eenheid in de tuintjes is, dat alles er netjes verzorgd uitziet. Want wel wordt ieder lid zooveel mogelijk vrijheid gelaten, maar het bestuur tracht daarnaast opvoedend te werken en wenscht geen verwaarloosde tuintjes te zien. En mocht er een huurder zijn, die zijn tuin zou verwaarloozen, hij zou een volgend jaar geen kans op een nieuw tuintje krijgen! Het bestuur heeft nog veel meer kunnen doen. Zoo heeft het gezorgd voor een aardi ge entree, voor verzorgde tuinpaden, voor vroolijke heggen; het heeft tal van gouden regens gekregen en vele meidoorn-planten er. heeft die overal neergeplant. En zoo is het complex van 165 tuintjes aan den Friesche weg een rijkdom geworden, een bezit, dat niet in geld kan worden omgezet, een bezit van idieele en cultureele waarde. De volkstuintjes zijn gegroeid tegen de ver drukking in; hier en elders. Want wat toch is telkens gebeurd? De tuintjes werden gesticht aan den zoom der stad. Maar die stad breidde zich uit en tel kens weer werden de tuintjes verplaatst, omdat de terreinen bouwrijp gemaakt moes ten worden. Men begrijpe, wat dit beteekent. Een tuintje is niet klaar in een paar weken, zelfs niet in een paar maanden, ja zelfs niet in een jaar! Een tuintje moet groeien, moet langzaam ingericht worden; de hagen moe ten tijd hebben om dicht te groeien, de boompjes en struiken zijn heusch niet in een enkelen zomer gegroeid tot krachtige exem plaren. Er ligt voor een volkstuinder in zijn tuin tje een brok van zijn levensgeluk. En dat brok geluk werd meer dan eens afgebroken, grondig vernietigd, omdat nieuwe straten en pleinen de plaats van den tuin innamen Doch ondanks dat handhaafden de tuintjes zich, ja zelfs groeiden zij en meer en meer menschen voelden de behoefte aan een der gelijk tuintje. o Ook Alkmaar heeft kennis gemaakt met deze ontmoedigende factoren. Achter de Landstraten was jarenlang een stuk volks tuin, een stuk cultuur, een genot voor vele menschen. De stadsuitbreiding verdrong de tuintjes en de bezitters er van zochten naar een andere gelegenheid. En vonden die! Het terrein aan den Friescheweg was een 25 jaar geleden voor een gedeelte in cultuur gebracht door tuinders. En daar werden de nieuwe volkstuintjes gesticht. Moeilijkheden waren er nog. Want groote stukken van dat terrein liepen bij hoog water onder en meerdere gedeelten hadden geen voldoende afwatering, zoodat men al te dik wijls het met zorg en liefde gekweekte in het water zag verrotten. Toen werden de werkloozen aan het werk gezet. Zij hoogden het land op, verbeterden het, waar dit noodig was en toen had men een fraai complex grond gekregen, zoo goed zoo geschikt voor tuinbouw, dat elkeen hoop- de „season". Bazyli bevond zich onder de toeschouwers. Hij herinnert zich den vicom- te uitstekend, evenals diens vertrek naar Afrika; hij verbeeldt zich, dat hij zich zelfs den spiegel tegenover de tafel herinnert, want het geheugen van dien man is scherp als een vlijm. Hij heeft altijd een goed hoofd gehad en heeft gespeeld, zoo methodisch, als hij ieder ander ding deed! De datums in den brief komen geheel overeen met die in zijn geheugen; alles klopt. Er bestaat geen twijfel of Stepan Malewicz was degene, tegenover wien Kazimir valsch gespeeld heeft en Krysztof is zijn eenige zoon. Daar om zijn we hem de vergoeding schuldig: hij is in waarheid heer van Ludniki". Op dat oogenblik zag ik Jadwiga op den drempel staan, met haar tuinhoed in de hand. Zij leek als versteend; alleen haar oogen dwaalden langzaam var. haar moeder naar mij. ■„Jadwiga, lieve kind, wij hebben hem ge vonden!" riep madame Zielinska, terwijl zij de armen uitstrekte naar haar dochter* „Bazyli zegt „Ik heb gehoord, wat hij zegt", zei Jad wiga en het spreken scheen haar moeite te kosten. „Maar kan hij zich niet vergissen?" „Het komt mij voor", bracht ik in het midden, „dat dit veronderstellingen zijn heel aannemelijke, maar toch geen bewij zen". „Ik voor mij heb reeds bewijzen genoeg", zei madame Zielinska, die blijkbaar bang was, dat ze zich haar ontdekking weer zou moeten laten ontglippen. „Maar de Malewiczs zijn arm", bracht ik er tegen in, „en in den brief van uw echt genoot staat nadrukkelijk vermeld, dat zijn te, dat dit terrein blijvend zou kunnen wor den benut. Maar ziet, het spook van de Landstraten heeft zich naar den Friescheweg verplaatst. Want de gemeente Alkmaar, wier eigendom dit land is, heeft het land opnieuw laten op meten, naar men zegt, om verkaveld te wor den voor bouwterrein. De gemeente Alkmaar wenscht ook dit gedeelte bouwrijp te maken. Wanneer zulks noodig is, dan is daar niets aan te doen. Dan zullen de tuintjes moeten verdwijnen; dan zal opnieuw en voor den zooveelsten keer een stukje levens werk worden vernietigd. En dan zal er op nieuw een opschuiving, een vernuizing moe ten plaats vinden. Immers, de tuintjes zelf moeten blijven, mogen nimmer verdwijnen. Nu begrijpt ook de gemeente heel goed het bestaansrecht der volkstuintjes en wil een nieuw terrein beschikbaar stellen aan de overzijde van de Hoornsche vaart; zeer waarschijnlijk zal de gemeente dat zelfs ge heel klaar willen maken voor den tuinbouw Op zich zelf is dat toe te juichen, maar daarmee zijn wij er niet. Want zoo goed als een Alkmaarder Hout niet zal verdwijnen, zoo goed als een Alk maarder Hout een „long" is voor ons, Alk- maarders, zoo goed als het sportterrein zal blijven als een tweede of derde „long" voor de jeugd en ook voor ouderen, zoo goed moe ten ook de volkstuintjes blijven, omdat ook deze een „long" zijn voor een deel van onze inwoners. Er moet niet op gezette tfjden verhuisd worden. Neen, Alkmaar moet eens en voor altijd zijn permanente volkstuinjes hebben Niemand zal er aan denken, om den Hout te „verplaatsen". Welnu, ook de volkstuin tjes kunnen een sieraad zijn voor de stad, vooral wanneer zij in handen zijn van een vereeniging als deze, die de tuintjes aan den Friescheweg exploiteert. En moet de stad zich uitbreiden; welnu, laat men öm de tuinjes bouwen; laten de tuintjes voor dat deel van onze stad worden, wat de Hout is voor een ander deel. Wij hopen, dat onze gemeenteraad straks eens een flink terrein zal aanwijzen, dat per manent tot volkstuintjes wordt aangelegd Wij hopen, dat een verhuizing in de toe komst niet meer mogelijk zal zijn. Dan zullen de tuintjes een nog grooteren bloei beleven. Dan zal met nog meer liefde gewerkt worden in die tuintjes. Dan zal Alkmaar in het bezit zijn van een kostbaar cultureel bezit! De Rotterdamsche Bankvereeniging heeft een korte uiteenzetting gegeven van de wijze, waarop thans de vereffening van vorderin gen en schulden, ontstaan uit het goederen verkeer met Duitschland, plaats vindt. Het overzicht dat wij hierbij publicee- ren vat samen den inhoud van de belang rijkste tot nu toe verschenen wettelijke bepa lingen, mededeelingen van regeermgswege door den Rijkspersdienst gepubliceerd en de tot dusverre verschenen circulaires van het Nederlandsch Clearingirtstituut. I. Nederlandsc he import uit Duitschland. Hierbij moet onderscheid gemaakt worden tusschen betaling van schulden, voortsprui tend uit goederen, welke uiterlijk op 14 Aug 1934 werden ingevoerd en betaling van im porten, welke na genoemden datum plaats vonden. Betaling van importen tot en met 14 Augustus 1934. Het verdient aanbeveling, dat voor betaling dezer schulden zooveel mogelijk gebruik ge maakt wordt van z.g. bankmarken, welke de Nederl. Bank door tusschenkomst der par ticuliere bankinstellingen verkoopt. Hierdoor wordt de Nederlandsche Bank in de gelegen heid gesteld haar saldo op het Sonderkonto bij de Reichsbank te liquiaeeren, hetgeen een versnelde afrekening van de in Duitschland uitstaande vorderingen van Nederlandsche exporteurs mogelijk maakt. Het is derhalve in het landsbelang, dat importen van goe deren, die vóór 15 Augustus werden inge klaard, door betaling met bankmarken wor den vereffend. Wanneer de Duitsche expor teur in guldens heeft gefactureerd, heeft be taling met bankmarken nog het voordeel, dat O kunt profiteeren van een eventueel verschil tusschen de noteering van de Mark ten opzichte van den Gulden op de Amster- damsche en Berlijnsche beurs. Hieromtrent zullen wij U te allen tijde gaarne nader in- lichten. Betaling van Importen na 14 Augustus 1934. Deze importen vallen, zooals U ongetwij- tegenstander rijk is en dat hij het geld mis sen kan". „Toen was dit ook zoo; het was in den gouden tijd van de familie. Kazimir hield op met spelen, na dat bezoek aan Parijs, maar Stepan Malewicz niet, ofschoon hij al vrouw en kind had; die avond in de club was er één van een reeks noodlottige avon den voor hem. En Kazimir kon het maar aanzien dat zijn vriend zich geheel te gron de richtte en kon voor zichzelven houden het geld, waarmee tenminste het ergste voor Stepan zou zijn afgewend!" Er stond onbeschrijflijke verachting te le zen op haar vermagerd gelaat, terwijl ze dit zei, en langzaam vouwde ze de lange, teere handen om de knieën. Toen vertoonde zich ineens een zweem van een glimlach over haar gelaat: „Maar nu die Krysztof! Wat een verras sing als hij tot de ontdekking komt, dat hij toen nog niet zoo arm is, als hij dit wel meende. Dat hij dus feitelijk al dien tijd voor zichzelven gezocht heeft!" Ze liet een korten lach hooren en keek naar haar dochter, als verwachtte ze van dien kant eenige sympathie in wat haar dan al als een komische speling van het lot trof. Maar noch op Jadwiga's bleek gelaat, noch in haar wijd-opengesperde oogen stond eenige instemming te lezen. „ik denk, dat hij vandaag wel komen zal", zei madame Zielinska, terwijl zij op stond. Maar Malewicz kwam niet, wat inder daad, na het gebeurde van den vorigen dag niet te verwonderen viel. Madame Zielinska bleef nog tot laat op den avond naar hem uitzien en dien volgen- Zaterdag 22 September. HILVERSUM, 1875 M. (VARA- uitz.) 8.— Gr.pl. 10.— VPRO- morgenwijding. 10.15 Voor Arb. in de Continubedrijven. Bont progr. (eigen gr.pl.-opnamen). 12.KI. VARA-Ensemble o. 1. v F. Bakels. 1.45 Zenderverz. 2.„Die Fleder- maus", operette van Strauss (op frpl.) 3.— W. Drees spreekt over speranto. 3.15 De Notenkrakers olv. D. Wina. 3.45 Zenderwiss. 4 Vervolg de Notenkrakers. 4.45 Toe spraak H. Lindeman. 5.— Verv. de Notenkrakers. 5.40 Literaire cause rie A. M. de Jong. 6.— De Fliere fluiters olv. J. v. d. Horst. 7.— Orpl. 7.30 Een werkloos hoofdarb. spreekt. 7.50 Gr.pl. 8.— Herh. SOS-ber. 8.03 Gr.pl. 8.20 Toe spraak A. de Vries. 8.30 VARA- orkest olv. H. de Groot. 9.Deel. C. Rijken. 9.15 Orgelspel C. Steyn. 9.30 Optreden van Tummers. 9.45 VARA-orkest o. 1. v. H. de Groot. 10— Vaz Dias en VARA-Varia. 10.15 Tummers. 10.30 Verv. orkest- concert. 11.1512.Gr.pl. HUIZEN, 301 M. (KRO-uitz.) 8.—9.15 en 10.— Gr.pl. 11.30 12.Godsd. halfuur. 1215 1.45 Gr.pl. 2.— Voor de jeugd. 2.30 Gr.pl. 3.— Reportage. 4 Voor de kinderen. 5.Gr.pl. 5.30 Esperanto-nieuws. 5.45 Orkestcon- eert en lezing. 7.15 Causerie en gr.pl. 7 45 Orkestconcert. 8.30 Vaz Dias. 8.35 Causerie. 8.45 Accor- deonmuziek. 9.— Schlagermuziek en gr.pl 10.15 Accordeonmuziek. 10.30 Vaz Dias. 10.35 Schlagermu ziek. 11.15—12.— Gr.pl. DAVENTRY, 1500 M. 10.35 Mor genwijding. 11.20 Gr.pl. 12.20 Northern Studio-orkest olv. J. Brid ge, mmv. J. Dawtrey, sopraan. I.20 Commodore Grand-orkest olv. H. Davidson. 2.20 Dansmuziek (gr.pl.) 2.50 Het Belfaster Omroep orkest olv. E. G. Brown, mmv. R Bryans, sopraan. 3.50 Het Par- kington Kwintet mmv. G. Mitchell, sopraan. 5.05 Orgelspel H. Ram- say. 5.35 Kinderuur. 6.20 Ber. 6.50 Sportpraatje. 7.05 Welsch Inter mezzo. 7.25 Causerie. 7.50 Billy Cotton en zijn Band. 8.30 „The skingame", spel van Galsworthy. 10.— Ber. 10.20 „The last Load home", oogstfeest. 11.10 Voordr. II.15—12.20 Het Casani Club orkest olv. Ch. Kunz. PARIJS (RADIO-PARIS). 1648 M. 7.20 en 8.20 Gr.pl. 12.20 Symph. concert olv. Labis. 8.20 Zang door A. Allgc. 9.05 Zang door R. Hé rent. 9.50 I. „Colin-Martine", ope rette van Saix-Berthomieux. II „Marivaudage", operette van Ber- thomieux. 10.50 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1261 M. 12.20 2.20 Concert uit rest. Wivex. 3.20 Omroeporkest olv. Reesen. 5.20 5.50 Gr.pl. 8.50-12.20 Oude dans muziek door het Omroeporkest olv. Reesen. 5.205.50 Gr.pl. 8.50— 12.20 Oude dansmuziek door het Omroeporkest olv. Gröndahl, mmv. E. Schröder, zang en V. Fischer, piano. KEULEN, 456 M. 5.50 Gr.pl 6.45 Orkestconcert. 12.20 Werag- kamerorkest olv. Hartmann. 2.20 Gr.pl. 4.20 Mandoline-Ensemble en kinderkoor. 7.20 Omroeporkest olv. Kühn. 8.35 Gevar. progr. mmv. het Omroepkleinorkest, het Omroep- kamerkoor en solisten. Leiding: C. Baumgarten. 10.40 Omroepkamer- kwintet. 11.201.20 Dansmuziek uit Hamburg. ROME, 421 M. 8.30 Gr.pl. 9.05 I. „Mese mariano", operette van Giordano. TI. „Ure" opera van Giordano. Orkestl. Giordano. Koor- leiding Josi. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M 12.20 Gr.pl. 1.30-2.20 Symph". concert. 6.20 Gr.pl. 6.50 Zang en pianorecital. 7.35 Gr.pl. 8.20 Om roeporkest mmv. zangsolist. 9 20 Cabaret. 10.30—12.20 Populair concert. 484 M.: 12.20 Symph - concert. 1302.20 en 5.05 Gr pi 5 20 Omroeporkest. 6-35 Piano recital. 7.05 Gr.pl. 8.20 Koorcon cert. 10.3012.20 Populair orkest concert. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.20 Kernspreuken berichten 8 35 „Was sagt Ihr dazu", heden- daagsche gesprekken. 850 „Von der Wolga bis zum Ebro", Europee- sche volksdansen. 10.20 en 11.05 Ber. 11.20—1.15 Dansmuziek uit Hamburg olv. E. Bolt. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Daventry 10.35—24 Lijn 4: Keulen 10-30—23.20, Hamburg 23.20—24. Lijn 5: 2 uur opening Gamit. Zondag 23 September. HILVERSUM, 1875 M. (8.30 12.en 5.-6.- VARA, de VPRO van 6.-8.en de AVRO van 12.-5.— en 8.—12.— uur). 8.30 Gr.pl. 8.35 Tuinbouwpr. S. S. Lan- tinga. 9.05 Postduivennieuws. 9.07 Orgelspel Joh. Jong 9.30 Deel. J. van Oogen en gr.pl. 10.VARA- orkest olv. H. de Groot. 10.30 Mr. P. J. Mijksenaai: Veilig verkeer, 10.45 Verv. orkestconcert. 11.15 A. Pleysier: Van Staat en Maatschap pij. 11.30 Verv. orkestconcert. 12.— Gr.pl. 12.30 Kovacs Lajos en zijn orkest en het Ter Apeler Dames koor olv. J. W. de Grooth, m. m. v. Th. Walles, piano. 2.— Boekbespr. dr. P. H. Ritter. 2.30 Gr.pl. 3.— Omroeporkest olv. A. van Raalte en gr.pl. 4.30 Gr.pl. 4.45 Vaz Dias. 5 VARA-orkest olv. H. de Groot. 5.30 Sport van den dag. 5.50 Verv. orkestconcert. 6.— Boekbespr. mr. A. A. J. Rijksen. 6.45 Wijdings- dienst mmv. ds. N. H. Ysbrandy, Cecile Voute, viool. E. Donath, viool en F. de Nobel, piano. 8.— Vaz Dias. 8.15 Omroeporkest olv. A. van Raalte mmv. E. Rethberg, sopraan. 9.10 Radio-Journaal. 9.30 Herfstprogr. mmv. de September- <QMs en de AVRO-octobristen. 10.30 Kovacs Lajos en zijn orkest, mmv. de AVRO-girls. 11.12. Gr.pl. HUIZEN, 301 M. (8.30—9.30 en 5._7.45 NCRV, de KRO van 9.30 —5.— en 7.45—11— uur). 8.30 Morgenwijding olv. ds. C. J. Hoe kendijk, mmv. het Chr. Gem. koor „Immanüel" olv. Kroes. 9.30 Gr.pl. 10.Hoogmis. 11.45 Gr.pl. 12. Lezing. 12.15 Orkestconcert en causerie. 2.— Cursus. 2.30 Gr.pl. 2.50 Afscheid M:.«sionnarissen te Cadier-en-Keer. 4.30 Voor de zie ken. 5.— Gr.pl. 5.45 Kerkdienst uit Weezenkapel te Neerbosch olv. ds. H. Kluin, mmv. Neerbosch' Zang koor olv. J. S. de Vries. 7.— Con cert. Annie Geest, sopraan en F. Kloek, orgel. 745 Sportnieuws. 7.50 Causerie. 8.15 Orkestconcert. Om 9.— Vaz Dias. 9.45 Schlager muziek. 10.15 Vaz Dias. 10.20 Gr. pl. 10.40—11.Epiloog. feld bekend zal zijn, onder de werking der Clearingwet. Hierdoor komen op den Neder - landschen importeur verschillende verplich tingen te rusten, waarvan wel de voornaam ste is, dat hij zich bij de inklaring der goede- den ochtend al bijtijds werd de bode, die den vorigen dag naar Krasno was gezonden, nu naar Roma Wielka gestuurd. Den dag daarop was het den eersten Sep tember, een datum, dien ik, om verschillende redenen, niet licht vergeten zal. Dat die een keerpunt zou beduiden in het leven van Jadwiga, was te voorzien, maar dat hij ook voor mij een crisis beteekende, daar was ik niet op voorbereid. Jadwiga en ik zaten samen bij madame Zielinska, toen op den middag Malewicz werd aangekondigd. Ik had niet anders ge dacht, dan dat Jawiga onmiddellijk de vlucht zou nemen, maar, tot mijn verras sing, ging ze enkel wat stijver rechtop zit ten in haar stoel, terwijl ze haar onderlip tusschen de tanden klemde, wat een gewoon te van haar was als haar zenuwen van streek waren. Toen de deur openging, zag ik, dat zij van het hoofd tot de voeten tril de, waarop ik nu onafgewend den blik naar den nieuw-aangekomene richtte, want iets in diens hoogst-ernstig voorkomen bezorgde ook mij een schok. Eer iemand nog wat had gezegd, sprong Jadwiga op en riep op schrillen toon: „U weet het! U weet het! Dus dan is het toch waar, als u het weet!" Mijn gedachten hadden de hare nog niet kunnen volgen, maar toch voelde ik, dat zij in haar recht was. Of Malewicz nu geko men zou zijn met de bedoeling om zich to taal onwetend te houden, is mij onbekend, maar hoe dit ook zij, die plotselinge aan val, die van zoo'n onverwachte zijde kwam, deed hem voor het oogenblik zijn zelfbe heersching verliezen In die enkele minuut van stilzwijgen waarin hij zich blijkbaar ren moet verbinden, het door hem ter zake verschuldigde in guldens te storten bij de Nederlandsche Bank. Het is derhalve thans niet meer geoorloofd om invoeren van na voorbereidde om te praten, was zijn ge laat één openlijke erkenning. Madame zie linska, die evenmin als ik de waarheid ver wachtte, die Jadwiga zeker als bij instinct vatte, keek ons beurtelings onderzoekend aan. Slechts enkele oogenblikken had dit stil zwijgen geduurd, toen Jadwiga, zonder ver der een woord te zeggen, de andere deur uitliep. Ik was op het punt haar te volgen, toen madame Zielinska mij voorkwam met een hooghartig gesproken: „Miss Middleton, u zujt mij verplichten hier te blijven. U kunt mij misschien helpen iets te begrijpen. „Vertelt u mij eens", en zij wendde zich tot Krysztof, „is net, zooals zij daar zegt? Is u niet alleen de persoon, naar wien ik den heelen zomer heb gezocht, maar wist u dit ook?" Malewicz scheen te aarzelen. Toen kwam er een gemelijke uitdrukking op zijn g*" laat. „Dit zij zoo", sprak hij. „Ik ben die per soon en ik weet het. De comedie hoeft niet langer voortgezet te worden, daar dit nu geen zin meer heeft". De magere handen van madame Zieln»" ka omsloten krampachtig de gebeeldhouw de knoppen van de armleuningen, en, he met den blik als 't ware doorborend, rieP Z1J„U wist het! Wist het al dien tijd en hebt u gehouden, of u mijn vriend en n per waart? Gij valsche man! Verlaat fflj nuis en kom er nooit weer in! Het zal dra uw huis zijn, zooals gij weet, maar lang ik hier ben, zult gij den drempel w overschrijden!" j\ (Wordt vervolg0/'

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 6