f CS lp i EEN EERESCHULD. DAT NND MOET EDIS5CHE LUCHT EN ZON O/DOKTER,BEDOELT U RADION/ Qemeentecaden GR AFT. Ttoomciaai Hieuw 3\xidiopcoqtamma 0 r\ E Vrijdagavond vergaderde de raad. Naar aanleiding van deze notulen deelde de voorzitter mede, dat hij in verband met een vraag van den heer J. Koppen in de vorige vergadering omtrent de voor de ge meente verpleegde krankzinnige mej. D Kessler in het provinciaal ziekenhuis Sant poort, eenige inlichtingen heeft ingewonnen. blijkt, dat mej. Kessler inderdaad werk in de inrichting verricht, doch dit werk in het belang van de patiënte is. Tevens werd door den voorzitter ter ken- tekas in de gemaakte kosten voor het her stellen van een brug in dien polder bij het dorp Graft. Op voorstel van B. en W. werd besloten dit adres voor kennisgeving aan te nemen, aangezien de gemeente haar eigen dommen slechts kan onderhouden met groote uitgaven. Een schrijven van de werklooze-arbeiders Jan Verdwaald e.a. om een tegemoetkoming uit de gemeentekas voor hun rijwiel en wel gedurende den tijd dat zij in de Beemster tewerk gesteld zijn. Op voorstel van B. en W. werd besloten dit adres eveneens voor kennisgeving aan te nemen, omdat de gemeentefinanciën het niet toelaten bijzondere uitgaven te doen. De heer Koppen gaf te kennen, dat arbei ders, wonende te West-Graftdijk, wel gehol- nis van den raad gebracht een schrijven van de directeur-geneesheer der Spaarnestichting I pen zullen kunnen worden door middel eener omtrent cezinsverDleffin«r voor genoemde «tirhtincr omtrent gezinsverpleging voor genoemc mej. Kessler. Het opnemen in een gezin zou kosten 10 per week plus eventueele vergoeding voor het aanschaffen van kleeren en het betalen van een premie voor ziekteverzekering. Derhalve pl.m. f 600 per jaar. De verpleging in het gesticht Santpoort kost de gemeente pl.m 850 per jaar, derhalve en voordeel van pl.m. 250 per jaar. De heer J. Koppen meende, dat we thans verder zijn dan voorheen De heer S. Heinis informeerde naar den heer G. Heel in België, alwaar ook een patiënt op kosten der gemeente wordt ver- pkegd. Na eenige verdere discussie werd besloten, dat de burgemeester vergezeld van den ge meente-geneesheer een conferentie omtrent deze aangelegenheid zullen hebben. De burgemeester deelde tevens mede, dat voor de brandspuit, geplaatst in de Stam- meer, geen plaats meer zal worden gegeven Zooals den raad bekend is, is de brandspuit destijds van het Noord-einde van Graft ge plaatst in den Starnmeer. Gratis werd deze brandspuit ter beschikking van de bewoners aldaar gesteld, doch thans is bericht ont vangen, dat deze spuit niet meer kan worden geplaatst, dan voor een vergoeding. Destijds heeft het oud-lid van den raad, den heer Rol. om deze spuit gevraagd en had dan ook de leiding bij eventueele branden De heer Brouwer informeerde of het den inwoners bekend is, dat thans zoo met de brandspuit gehandeld wordt. De voorzitter meende van wel. Daarna werd met algemeene stemmen be sloten, dat de brandspuit in het openbaar verkocht zal worden, tenzij de inwoners blijk geven, de spuit nog ter beschikking te wil len houden en gratis te verzorgen. De burgemeester werd gemachtigd, terwijl de bode bij de inwoners naar hun wenschen omtrent deze spuit zal informeeren. Daarna werd ter tafel gebracht het aan brengen van een lichtpunt bij de nieuw ge bouwde brug te West-Graftdijk. Een verzoek van den bewoner van de brugwachterswoning is gedaan omtrent het aanbrengen van een lichtpunt. Den gemeete-opzichter is een en ander ter fine van advies opgedragen, doch hij h-^ft nog geen bericht ontvangen van het P.E.N. Het was de bedoeling dit lichtpunt aan te brengen vanuit de woning van deu hrugwachter, thans den heer Romijn, daar dan de vaste kosten voor straatverlichting niet ten laste der gemeente komen. De heer Koppen informeerde of in deze verlichting de Waterstaat niet behoorde te voorzien. Voorheen is deze kwestie reeds meermalen besproken. Daarna werd na eenige discussie besloten B. en W. op te dragen de verlichting bij deze brug tót een goed resultaat te brengen en de vergoeding te regelen met de bewoners van de brugwachterswoning. Ingekomen stukken. Afschrift K. B. waarbij het besluit van Ged. Staten van N.H. werd vernietigd tot opheffing van de O. L. school te West- Graftdijk Een kort resumé werd aan deze zaak nog gewijd alsmede een woord van dank aan den geheelen raad voor de volle medewerking. Bericht van Ged. Staten van N.H. inzake vrijstelling onderwijs lichamelijke oefenin gen O L. West-Grafdijk tot 1 Juli 1935. Deze bescheiden werden voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen was verder een schrijven van den Pensioenraad te 's-Gravenhage houden de de mededeeling, dat de gemeente aan den pensioenraad verschuldigd is een bedrag van 930 als bijdrage pensioen mej. M. Buijs, gewezen assistente der O. L. school te Graft. De voorzitter gaf omtrent deze aange legenheid een duidelijke uiteenzetting, waar na werd besloten in hoogere instantie een en «gelen. iadelen ciën beschikken. Een verzoek van het bestuur van den Graftermeer om een bijdrage uit de gemeen- stichting. De heeren Ton en Heinis vereenigde zich hiermee. Een schrijven van Ged. taten van N.H. houdende mededeeling van hun besluit tot verlaging van het presentiegeld voor de leden van den raad ingaande 1 Juli 1934 Het bedrag werd thans gesteld van 3 op 2 per vergadering. Voor kennisgeving aangenomen. De heer Koppen deelde terzake mede, dat de raden, die het laagste presentiegeld ont vingen, eveneens verlaagd zijn geworden. De hoogere bedragen zijn niet in die mate verlaagd. Een en ander is meten met twee maten. Aan den heer J. Moerbeek werd onthef fing verleend van den aanslag Hondenbelas ting 1934 Voorloopige vaststelling gemeente-reke ning 1933. Besloten werd de gemeente-rekening voor loopig vast te stellen, alsmede de rekeningen van de burgerlijke armbesturen Na eenige discussie werd besloten de be grooting in te zenden zooals Ged. Staten dat wenschen. Tevens werd besloten, vast te stellen: een legesverordening; een straatbelastingveror- dening; een gewijzigde hondenbelasting. Deze belastingen zullen ingaan op 1 Januari 1935 tenzij een vroegere datum door Ged. Staten geëischt wordt. Ook werd vastgesteld de bouwverorde ning dezer gemeente, alsmede een verkla ring ingevolge de winkelsluitingswet door den raad gedaan in het belang van de neringdoenden alhier vallende onder de be kende categoriën winkeliers. gaf Wij i] zijn van de OUDKARSPEL, De afd. van den Nederlandschen Tuin- dersbond vergaderde Vrijdagavond bij den heer C. Vis. De voorzitter, de heer K. Kaan, overzicht van den afgeloopen tijd. vol vrees geweest over den afioop aardappelcampagne. De uitkomsten gaven wel bevredigende prijzen, maar er is weinig geteeld. In 1933 was de opbrengst per snees ongeveer f 10. In 1934 was het er niet veel boven. Bevredigend is het nog lang niet. Over het algemeen wordt de toestand voor de tuin ders slechter. Steun is nog noodig. De Ned. tuindersbond heeft in zijn pro gram staan dat de boeren en tuinders gelijk rsteld worden met de z.g. beschutte be- ijyen. De voorzitter zeide, dat de heer Wonder te kennen heeft gegeven als bestuurslid te willen bedanken. Men kon hem niet van dit voornemen terug brengen. Spr. zegde den heer Wonder dank voor het vele werk, dat hij heeft gedaan. Wij zijn, aldus de voorzittei in een bond, dus het is mijn opinie, dat men zich aan de regels van dezen bond moet houden. Kar» men dit niet, dan moet men geen zitting in het bestuur nemen. i Gekozen werd de heer A. Bakker met 10 stemmer,. De heer P. Volkers verkreeg 131 stemmen. Ingekomen was een schrijven van den heer Muijer, die gekozen is in de landbouw-cnsis- commissie. Deze wees er op, dat het aantal leden van den Ned tuindersbond is uitge breid van 6 tot 18. Nog ingekomen was een schrijven van het Prov. bestuur betreffende inlevering van bol len, waarmede mogelijk abuizen gemaakt zijn. ^5 De voorzitter zeide, dat wanneer van hoo- gerhand abuizen gemaakt zijn, deze zeker her steld zullen worden. De heer D. Borst vroeg naar het bloem- bollengeld. De voorzitter: Daar gaan eigenaardige ge ruchten over Enkelen heblen het geld ont vangen, anderen niet. Uit de vergadering noemde men iemand, die 2 keer heefl ontvangen. Het bleek, dat enkelen het bedrag van 1933 nog niet hebben gekregen. Het bondsbestuur dient zich hiervoor te spannen. De heer P. Volkers wilde niet om deze gelden vragen, maar zou scherper willen optreden. De voorzitter dacht, dat er wel een abuis heeft plaats gehad. Verder wees de heer Volkers op een be stuursvergadering. waarin de steunregeling behandeld werd. Spr. wees er op, dat men moet werken voor gezinssteun. De kleine bouwers hebben aan bedrijfssteun niets Spr. wilde hierop in de algemeene vergadering aandringen. Den heer C. Borst deed het genoegen, dat menschen, die voorheen voor bedrijfssteun waren, nu voor gezinssteun zijn. Tevens zou de heer Borst het hoofdbe stuur willen vragen, hoe het staat tegenover gedwongen verhoogingen De voorzitter wees er op, dat men bij pro ductiesteun komt te staan voor misoogsten. Dan heeft men aan dezen steun niets. Spr zou in dat geval ook willen aandringen op een aanvullenden steun. De voorzitter zeide, dat de regeering niet aan gezinssteun zal beginnen, maar zou ze het wel doen, dan komen onze bedrijven ook geheel onder curateele. Wij kunnen niet vast houden aan een gegarandeerd inkomen onder alle omstandigheden, daar dit zeker niet ge geven wordt De meerderheid van het bestuur dacht, dat een aanvullende steun de meeste kans van slagen zal hebben. Het bestuursvoorstel betreffende aanvullen den steun werd aangenomen met 15 stemmen voor, 14 stemmen waren voor gezinssteun. Het bestuur stelde voor om te trachten voor verschillende producten, die men ge dwongen wordt te telen, en die in deze streek niet loonend zijn, ook steun te krijgen. Ge noemd werden uien en erwten. De heer C. Borst merkte op, dat dan weer de groote bedrijven gesteund worden. De voorzitter: De bedoeling is, dat dit al leen geldt voor de tuinbouwbedrijven. Het bestuursvoorstel werd verworpen. Daaina sluiting. Woensdag 26 September. HILVERSUM, 1875 M. (VARA- uitz.) 8.— Gr.pl. 9.30 P. J. Kers: Onze keuken. 10.VPRO-morgen- wijding. 10.15 Voor Arb. in de Continubedr.K. Vonink, lezing en gr.pl. 12.De Flierefluiters o.l.v. J. v. d. Horst, mmv. A. de Booy, zang. 12.45 Orgelspel Johan Jong. 1.15 Verv. de Flierefluiters. 1.45 Voor de vrouw. 2.15 Kniples. 3.— Voor de kinderen. 5.30 De Noten krakers olv. D. Wins. 6.Klein VARA-ensemble o. L v. F. Bakels 7.Sportuitz. 7.20 Orgelspel Cor Steyn. 7.40 W. H. Vliegen spreekt over H. Gerhard. 8.Herh. SOS- ber. 8.03 Gr.pl. 8.15 „De winnaar, die het verloor", opel van M. C. v. d Hut, mmv. het VARA-tooneel o. 1. v. W. van Cappellen. 9.— „Die Czardasfurstin", operette v. Kal man. (Op gr.pl.) 9.46 Vaz Dias en VARA-Varia. 10.- VARA-orkest olv. H. de Groot. 11.—12.— Gr.pl. HUIZEN, 301 M. (NCRV-uitz.) 8.— Schriftlezing en meditatie. 8.15—9.30 Gr.pl. 10.30 Morgen dienst olv. ds. I. Groenenberg. 11.—12.M. F. Jurjaanz, orgel en mevr. L. J. A. v. NeerdenOn- gers, sopraan. 12.15 Gr.pl. 12.30 A'damsch Salonorkest olv. Kiekens. 2.— Gr.pl. 3.Orgelspel Daaf Lincy. 4.Hartvelt-Trio en gr.pl. 5.— Kinderuur. 6.Landbouwpr. 6.30 Afgestaan. 7.Politieber. en Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Gr.pl. 7.30 Lezing M. M. Schipper. 8. „Spangens koor'', olv. Jos. Vranken en gr.pl. Om 8.20 Lezing P. van Nes. 9.Z. Exc. dr. A. A. L. Rut- gers: Indië, het land der tegenstel lingen. 9.30 Concert. P v. d. Hurk, fluit, Toon v. Dongen, hobo en F. Kloek, orgel. Ong. 10.Vaz Dias. 10.30-11.30 Gr.pl. DAVENTRY, 1500 M. 10.35 Mor genwijding. 11.20 Or.pl. 11.50 Voor de scholen. 12.05 Orgelcon cert Q. MacLean. 12 50 Ch. Man ning en zijn orkest. 1.50 Dansmu ziek, gr.pl. 2.25 Voor de scholen. 3.10 Doop van het nieuwe Cunard- Schop 534. 3.50 Het Bournemouth Sted. Orkest olv. Godfr--y. 5 05 Het John MacArthur Kwintet. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Ber. 6.50 en 7.05 Lezing. 7.25 Koorconcert olv. R. Runciman Terry. 7.50 Viool recital P. Cochrane. 8.20 Prom.- concert d. h. BBC-Symph.-orkest o 1. v. Sir Henry Wood en solisten. 10— Ber. 10.20 Radio-Militair- orkest olv. W. O'Donnell. 11.10 Voordr. 11.15—12.20 Dansmuziek. PARIJS (RADIO-PARIS), 1648 M 7.20 en 8.20 Gr.pl. 12.35 Gold!-* orkest. 9.05 Gr.pl. 9. ,5 (jit Weenen- Zang door E. Szantho en O Loe- we. 10.20 Zang door J. Sorbier en Henr. Lebard. 10.50 Dansmuziek KALUNDBORG, 1261 M. 12 20 —2.20 Concert uit Rest. „Wivex" 3.20 Gr.pl. 3.505 50 L. Preil's orkest. 8.20 Hoorspel. 8.35 Deen- sche muziek olv. Reesen. 5 35 Mo derne Deensche muziek d. h. Om roeporkest. 10.05 Rep. jO.45 Noor- sche muziek olv. E. Reesen. 11.20— 12.50 Dansmuziek. KEULEN, 456 M. 5.50 Gr.pl. 6.45 Orkestconcert. 12.20 Gr.pl. 1 20 Omroeporkest oiv. Kühn. 4.2Ó Uit Hamburg: Omroeporkest en solisten olv. Maass. 5.40 Kinder concert. 7.20 Omroepklc norkest 0. 1. v. Eysoldt. 9.20 Uit München: Omroepkleinorkest olv. Kloss en gr.pl. 10.5512.20 Dansmuziek. ROME, 421 M. 8.30 Gr.pl. 9.05 Concert mmv. het Omroeporkest en -koor en V. Emanuele, viool. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M 12.20 Gr.pl. 1.30—2.20 Salon orkest. 5.20 Omroeporkest. 6.20 Gr. pl. 6 50 Sonatenconcert. 7.20 Gr.pl. 8.20 Brahms-concert uit Londen 0. I. v. Sir Henry Wood. 10.55—11.20 Populair concert. 484 M.: 12.20 Salon-orkest mmv. zangsolist. 1.30 —2.20 en 5.20 Gr.pl. 6.35 Salon orkest. 7.35 Gr.pl. 8.20 Operette, concert. 9.20 Hoorspel. 9.40 Verv. concert. 10.30—11.20 Populair con- eert. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 Unsere Saar, den Weg frei zur Verstandigung! 8.50 Piano duetten door H. Jager en W. Stech. 9.20 Muzikale causerie. 10.20 Ber., lezing en weerber. 11.20 Weerber. v d Gordon-Bennett Ballonwed strijd. 11.30 Gr.pl. 11.50-12.20 Het Omroeporkest van Kalundborg olv. Emil Reesen, gr.pl. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Lond. Reg. 10.3510.50, Daventry 10.50—11.50, Lond. Reg. II.50—15.10, Daventry 15.10— 17.35, Lond. Nat. 17.35—19.20, Daventry 19.20—24. Lijn 4: Keulen 10.3016.20, Hamburg 16.20—17.20, Keulen 17.2019.20, Hamburg 19.20 20.55, Berlijn 20.55—21.20, Ham burg 21.20—24.—. WINKEL. <y Zaterdag en Zondag heeft de Floralia haar jaarlijksche tentoonstelling gehouden, gecombineerd met een vruchten-tentoonstel ling en aangevuld met een optocht en een etalagewedstrijd, welke laatste door de plaatselijke middenstandsvereeniging was georganiseerd. Direct na de Vrijdagmarkt werd het markt- gebouw betrokken door de Floralia-commis- sie en een menige rapjie handen wist het lokaal in enkele uren te bekleeden en het ander te regelen. De gemeente kan thans uit gewone middelen niet over de noodige finan- aanzien te geven van een tentoonstellings lokaal. Van de gelegenheid, om bloemen, planten ^n vruchten in te brengen werd een druk gebruik gemaakt. De keurings-commissie bestond uit de heeren: van der Dejurne te Zwaag en Keesman te Wognum. De keurings-commissie meende in het al gemeen te mogen oipmerken dat de vruchten geplukt moeten worden met steel, worm stekige vruchten moeten niet op de tentoon stelling komen, daarvoor zijn alleen ge schikt gave, vruchten. Er dient meer op schoonheid gelet, dan op groote hoeveel heid. In het tentoonstellings-gebouw was een microfoon geplaatst en op verschillende plaatsen langs den weg waren luidsprekers aangebracht. Deze installatie werd gebruikt voor bekendmaking der tentoonstelling, een reclame-omroep voor de verschillende leden van den middenstands muziek langs den weg. Het bezoek Zaterdagavond was gering, als gevolg van het zeer ongunstige weer en als gevolg daarvan kwam er ook weinig van het bezichtigen der etalages. Met bezorgde blikken werd de Zondag tegemoet gezien, de dag waarop het hoogte punt wordt bereikt, doch het weer had zich zoo hersteld, dat alles kon doorgaan en boven verwachting is geslaagd. Bestond eerst het plan een anen wegwedstrijd te or- ganiseeren, als gevolg van het niet krijgen van vergunning van Ged. Staten, kon dit niet doorgaan en werd een oproep gedaan vereeniging en voor Nnar het Lugeisch van Dorothea Gerard. 52. De menschen prezen mijn houding tegen over haar, maai in het diepst van mijn hart wist ik, dat ik een slecht zoon was. Mis schien was het zelfs een misdaad en is het daarom, dat de Hemel mij nu zoo'n straf oplegt! Als die noodlottige brieven niet bo ven water gekomen waren, dan zou het ge heim met mij begraven zijn. Van het oogen- f is Bazvl mijn verschrikking geweest, evenals madame blik van hun aankomst af is Bazyli Lewicki Zielinska haar eenige hoop gesteld. De monnik had van op hem had hem verteld, dat hij tegenwoordig was geweest op dien noodlottigen avond en zoo leefde ik onder de dat een enkel steeds woord van hem haar misschien op het rechte spoor zou kunnen leiden. U ziet, hoe juist dat ge voelen is gebleken. Begrijpt u nu, dat Jad- wiga stormenderhand gewonnen moest wor den, wilde ik haar ooit voor mij winnen?" „En uw correspondentie met Parijs?" „Een fictie", antwoordde hij, mij recht in het gfelaat kijkend. „Ik heb ae brieven ge- schreven dat is waar, maar enkel die, waar van ik zeker wist, dat ze tot geener'ei résul taten zouden leiden. Het was maar een ma nier om de gedachten van madame Zielins ka steeds den kant naar Parijs gericht te houden". „Hoe kon u die comedie spelen?" vroeg ik, want dit op zichzelve voelde ik toch als een groote ongerechtigheid, hoezeer ik nu ook vervuld was van mededoogen voor hem Met vreugdeloozen glimlach antwoordde hij: „Ik heb u immers verteld, dat ik half een Armeniër ben? Ik heb geen berouw over die misleiding; het eenige, waarover ik wel berouw heb, is het oogenblik van zwakheid, waardoor ik mij 'vanochtend tegenover haar verraadde. Hierna zou ontkennen niet meer gebaat hebben. De bewustheid, dat ik al zoo lang heb geweten van de schande van haar familie, zal slechts haar vernedering ver meerderen. Dit had haar althans bespaard moeten worden zij heeft al genoeg te dragen!" Tij keek naar mij met zulk een droeve ver eenzaming in de oogen, dat ik volkomen den Armeniër vergaf zijn te groote diplomatie, die even te voren bij mij, als Britsche, een natuurlijke verontwaardiging had gewekt. Ik was op het punt hem te antwoorden, toen buiten in de gang Anulka voorbij ren de, die mij riep, met de luide waarschu wing er bij dat de soep cp tafel stond. Het was hoog tijd voor ons om ons uit de voe ten te maken dus gingen wij, zonder verder te spreken, uiteen. En nu kom ik tot het voor mij verwon derlijkste oogenblik van dezen wonderlijken dag het oogenblik, dat ineens mijn'ge-' dachten afleidde van Jadwiga en ze op mii zelve bracht. Diezelfde oude leeren postzak met onoog lijke koperen sluiting, die de onteerende tij ding had gebracht aan Huize Zielinska, bracht mij nu een bericht van onverwachte vreugde. Ik was op weg naar de eetkamer, toen ik 'm op de tafel in de vestibule zag liggen. In de algemeene opgewondenheid had niemand er aan gedacht om den inhoud na te kijken Waarschijnlijk zou ik het evenmin gedaan hebben, als niet een vrij langdurig stilzwij gen van Agnes mij dubbel verlangend deed uitzien naar eenig bericht. Ik schudde den zak uit op tafel en keek naar een enveloppe met het handschrift van mijn vriendin, maar ik zag er geen; en toch was er een Engel- sche postzegel en daaronder mijn over spannen zenuwen speelden mij toch geen parten? was dat de hand, die ik nooit meer had gedacht te zien? Ik schrijf niet mijn eigen geschiedenis, maar die van Jadwiga en dus is het niet noodzakelijk precies den inhoud mee te dee- len van Henry's brief. Laat ik er mee vol staan dat hij mij heel in het kort schreef hoe er onverwacht sen tante van hem ge storven was en dat zij hem een legaat had nagelaten nu wel een zeer bescheiden sommetje, maar toch genoeg om aan trou wen te kunnen denken waarna hij mij verzekerde, dat zijn gevoelens jegens mij geen verandering hadden ondergaan, sinds wij elkaar voor het laatst gezien hadden, en mij vroeg, of dit bij mij ook het geval was. Dit kan ik wel getuigen, dat de verrassing in het eerst te groot was; het licht te ver blindend. In een tóestand van geestelijke duizeling at ik mijn soep, die intusschen heel koud was. geworden. Niet alleen het ongeluk, maar ook het geluk kan soms ver pletterend op ons werken. Zou het mogelijk zijn dat er nu voor goed een einde was gekomen aan ons ver- stojjpertje-sjjelen? HOOFDSTUK XIX. Ik ging niet onmiddellijk Henry's brief beantwoorden, daarvoor was ik nog niet ge noegzaam bekomen. Niet dat ik geen geloof kon slaan aan dezen voorspoed, maar ik was niet meer gewoon aan persoonlijk geluk. Er was iets in mij verstijfd door gebrek aan warmte en het zou dus eenigen tijd duren om er weer beweging in te krijgen. Ik ver richtte mijn gewone bezigheden met een iel vreemd gevoel van onwerkelijkheid over mij; bij tusschenpoozen las ik den brief van Hen ry nog eens over en was er steeds op voorbe reid dat ik wel tot de ontdekking zou kun nen komen hoe ik mij in de beteekenis ver gist had. De dag liep al bijna ten einde, toen er iets af z'n gevoeligheid, óp zelf was het maar een onbeduidena iets, ebeurde, dat mijn "gemoedsleven weer wak er schudde in af z'n gevoeligheid. Op zich- maar voor mij bleek het van groote uitwer king te zijn. len laatsten tijd had Jadwiga bijna ge heel haar piano verwaarloosd, daarom deed het mij aangenaam aan toen ik, na zons ondergang wat in den tuin wandelend, in eens enkele losse accoorden hoorde, die ech- voor een optocht en de optocht is gehouden, spontaan opgericht en met zorg aangekleed waaraan door 46 verschillende nummers werd deelgenomen. De jury bestond uit de heer en mevrouw Breebaart van Callantsoog, de heer en mevrouw Joh. de Veer uit Schagen en me vrouw A. de Veer—Schenk uit Winkel. Met Winkel's Harmonie voorop, trok die langse stoet dcor Winkel en de commissie haa geen gemakkelijke taak, zooveel goed verzorgde nummers te beoordeelen. Het weer hield zich den geheelen dag goed en alles slaagde voortreffelijk en biacht zeer veel volk op de been. Na den optocht verplaatste de drukte zich in de tentoonsellingszaal of de balzaal, ter wijl anderen de winkel-etalages, die inmid dels Verlicht waren gingen bekijken. Vóór het toekennen der nriizen. siprak de voorzitter een woord van dank aan allen die hadden medegewerkt om deze tentoon stelling en de daaraan verbonden feestelijk heden te doen slagen, en die waren er vele, gezien het feit dat de Floraliadag een tra- ditioneele feestdag is geworden, waaraan ieder gaarne zijn medewerking verleent. Na enkele zeer drukke dagen van voorbe reiding, moge de commisie haar belooning zien in dezen goed geslaagden feestdag. De heer J. F. Hannema behaalde op de Amato te Amsterdam met een inzending van Hollandsche konijnen (6 stuks) 5 eerste en 5 eereprijzen en één 2en prijs ter langzamerhand tot een melodie aan zwollen, die heerlijk weerklonk uit het open venster. Oogenblikkelijk voelde ik het: dit was het, wat ik noodig had: muziek, en, aangetrok ken als door een onzichtbare macht, trad ik het huis binnen en ging tot aan de deur van den salon, maar daar bleef ik staan, deels omdat ik de speelster niet storen wilde, maar ook, omdat iets in haar spel mij ver baasde. Ik dacht, dat ik iedere nuance daar in kende, maar dit was mij nieuw. De inlei dende accoorden hadden den indruk gege ven van handen, die hulpeloos over de toet sen grepen; eerst langzamerhand gingen ze er zich thuis voelen, èn toen dit eenmaal het geval was, wisten ze uit de piano een ge luid te halen, dat men van het oude instru ment nooit verwacht zou hebben. Het leek wel een zegezang, die er opklonk uit de gele toetsen, een wilde triomfkreet, vurig, aan grijpend, maar niet vreugdevol en terwijl ik ademloos toeluisterde, werd de juich- tot een jammertoon. Iedereen, dat wil zeg gen iedereen, die gevoelig is voor muziek, kent de soort melodie, die haast evenzeer droefheid als genoegen wekt. Er is altijd een accoord, soms een enkele noot, waarin die droefheid of die vreugde, die in het hee- le motief overwegend zijn. haar hoogtepunt hebben bereikt. En als gij die hoort, krijgt ge het gevoel of de aandoening haast niet te dragen is; dat als ze eens mocht weer- keeren, ze ongetwijfeld te veel voor u zou zijn. Dit was de soort muziek, waarnaar ik nu luisterde en ieder van die climax-tonen sneed mij door de ziel. (Wordt vervolgd)-

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 6