ALKMAARSCHE COURANT KANONNEN KOOPLUI. Hebt Gij Lendenpijn? AKKER.CACHETS Spoet No. 26 DINSDAG 25 SERTEMBER 1934 (MARCHANDS DE CANONS). Verkorte inhoud van een belangwekkend Fransch boek, bevattende onthullingen over het, tengevolge van de werk zaamheden der Amerikaansche Senaats-commissie van onderzoek, in hooge mate actueel onderwerp: „de kanker der particuliere wapenfabricage". INLEIDING. De invloed der wapenfabrieken. De leuze der veiligheid. Eugène Schneider. Sir Basil Zaharof. HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG A.S. Afdeeling I. le klasse. Afdeeling II. Afdeeling III. le klasse. Afdeeling IV. le klasse. Afdeeling V. le klasse. DE JUNIOREN-COMPETITIE. Het bovenstaande is de titel van een te Parijs door Mignolet Storz uitgegeven boek, dat handelt over de particuliere wa penfabricage in den ruimsten zin (draag bare wapenen, kanonnen, oorlogsschepen e.tq.), den handel daarin, en over hen, die daarbij zijn betrokken, de „marchands de ca nons" (kooplui in kanonnen), zooals het Fransdie volk deze heeren noemt. De schrijver van het boek wordt niet ver meld; vóórin zegt hij, dat dit is geschied ,,om représailles van de „marchands de ca nons" te ontgaan". Ook de schrijver van het uitgebreide voorbericht verzwijgt om dezelf de reden zijn naam. Evenals een anonyme brief bij velen de kans loopt ongelezen en verscheurd in de snippermand terecht te komen, zou deze tweevoudige anonymiteit bij sommige men- schen den indruk kunnen wekken, dat het met den inhoud van het boek niet geheel in den haak is, met het gevolg, dat het niet zou worden gelezen. Dit zou echter m.i. niet ver standig zijn, want indien schrijver en „pré- facier" ieder een schuilnaam hadden geko zen, die den lezer toch ook niets zou hebben gezegd, zou de argwaan, wat dit betreft, niet bestaan. Hoe het ook zij, schrijver dezes heeft zich tot den uitgever gewend met het verzoek mij, afgescheiden van 's schrijvers mededeeling vóór in het boek, eenige nadere inlichtingen omtrent de anonymiteit te ver strekken, ten einde de lezers van deze artike len en zich zelf zooveel mogelijk gerust te stellen, dat het boek geen chantage beoogt, noch gerangschikt mag worden onder de sensatieberichten. Het antwoord, dat hij ont ving, was alleszins bevredigend. Hij neemt er het voornaamste, met medeweten van den uitgever, uit over: „Dat wij dit boek hebben uitgegeven, vindt Zijn reden in het feit, dat wij van oordeel zijn, dat de inhoud met de waarheid strookt. Het beste bewijs van zijn waarachtigheid is dat geen enkele vervolging tegen den tekst werd ingesteld. Wel was er een tegenspraak van den minister van oorlog, voor zoover één zin uit het voorbericht betreft, dat van de hand van een anderen schrijver is. Maar geen vervolgingen. Oordeelt u dus zelf! De zin, dien de schrijver vóór in het boek plaat ste, is niet als reclame bedoeld, maar slechts als voorzorgsmaatregel tegen eiken boycot in een beroep, waarin men hem heel gemak kelijk had kunnen benadeelen. De Nederlan ders schijnen nog te weifelen wat de pers betreft, en blijken niet te weten, dat die groote pers (1) voor het grootste deel, zoo niet geheel, het eigendom is van de „mar chands de canons". Dit zou bewijzen, dat men in uw land kieskeuriger en fatsoenlij ker op dit gebied is". Wat den inhoud van deze artikelen betreft, laat schrijver dezes steeds den schrijver aan het woord, zonder eenig commentaar zijner zijds. Slechts een „insider" en dit is schrij ver niet die volkomen goed gedocumen teerd is, zou zich, wat de beweringen van den schrijver betreft, partij kunnen stellen. Het is schrijver slechts te doen het boek, dat een zeer belangrijk, voor velen wellicht ge heel onbekend onderwerp behandelt, in bree- deren kring bekend te maken. Onder de weinig personen aan wie de ver- geefsche Ontwapeningsconferentie te Geneve een groote voldoening schenkt, behoort Eugène Schneider, van le Creusot; hij is de grootste fabrikant van wapens, munitie en oorlogsschepen van Frankrijk en van Euro pa. Hij is tevens eere-voorzitter van het Co mité des Forges, het machtige Fransche kar tel van staalfabrikanten en hoogovenbezit- ters, waarvan Frangois de Wendel voorzitter is. Deze heeren en de overige leden dier maatschappij hebben alle reden om tevreden te zijn: te Geneve toch worden niet alleen maatregelen tot ontwapening op uiterst ge ringe schaal getroffen, maar opnieuw komt de particuliere wapenindustrie overwinnend uit de beraadslagingen te voorschijn. De gewezen president Hoover voerde in de Ver. Staten van Noord-Amerika een krachti- gen strijd tegen de politiek van ophitsing en omkooping van de „marchands de canons"; in Frankrijk waren het de partijen der lin kerzijde, die herhaaldelijk nationaliseering der wapenfabrieken eischten, terwijl in den loop van 1924/^25, 1929 en 1931 te Geneve voorstellen van gelijke strekking werden ge daan. Zelfs het Verdrag van Versailles stelde in het licht, „dat de particuliere aanmaak van munitie en oorlogsmateriaal ernstige moeilijkheden in het leven riep", en doet het voorstel „de maatregelen te bestudeeren, die geschikt zijn om de gevaarlijke gevolgen er van te vermijden". Maar den „marchands de canons" en hun politieken vrienden lukte het Altijd zóó te manoeuvreeren, dat dit voorstel nooit in ernstige overweging werd genomen. Tijdens de Ontwapeningsconferentie mobi liseerden de groote wapenfabrikanten zich op voet van oorlog en kantten zich tegen zelfs de geringste vermindering in bewape ning. Het schijnt, dat bij die gelegenheid Schneider en zijn bondgenooten zich (vol gens La Lumière) bediend hebben van een der invloedrijkste leden der Fransche delega tie, den minister van Marine, Charles Du- mont. Is deze bewering juist? Wel is bewezen, dat Dumont, vóór zijn ministerschap, voor- (1) Bedoeld wordt de Fransche pers. W. zitter was van den Raad van Beheer van de Banque Franco- Japonaise, gecontroleerd door Eugène Schneider. Anderzijds was de geheele politiek van Tardieu, zooals bekend is, dezelfde als die der groote ijzer- en staal- industrieelen. Met het aan het bewind komen van Herriot, resp. Boncour en Daladier, werd niet van richting veranderd, want welke de kleur ook zij van de partij, die in Frankrijk de macht in handen heeft, nooit zal het Co mité des Forges ophouden de wet voor te schrijven aan de nationale staathuishoud kunde en aan de financieele politiek. Tegenwoordig verklaren de leden van het Comité des Forges op de vergaderingen der aandeelhouders openlijk, dat oorlogsvoorbe reidingen voor hen een heel gelukkig voor teeken zijn. In de vergadering van 1932, toen het dividend van 100 fr. per aandeel van 400 fr. gehandhaafd bleef, zei Eugène Schneider: „Terwijl onze fabrieken van spoorweg- en zeevaartbenoodigdheden nogal te wenschen overlaten en ernstig onder de crisis hebben te lijden, hebben die, welke betrekking heb ben op de verdediging van ons vaderland, ons zeer groote voldoening geschonken". Zoo verklaarde Marcel Dumuis, voorzitter van de staalfabrieken en metaalgieterijen voor Firminy, die ook artilleriemateriaal voor de marine vervaardigen, in de aandeel houdersvergadering van 1932 o.a., dat de bestellingen van particulieren sterk vermin deren, maar dat fabrieken van oorlogsmate riaal op volle kracht werken. „Wij moeten dus hopen, dat de bestellingen van den Staat steeds grooter zullen worden". Van de 250 tot het Comité des Forges be hoorende maatschappijen zijn er ongeveer 90 die vuurmonden, geweren, mitrailleurs, tanks pantserplaten, pantsertorens, prikkeldraad vervaardigen en schepen bouwen, of wel de grondstof leveren: staal. Natuurlijk kunnen de overige 160 binnen 24 uur getransfor meerd worden in oorlogstuigfabrieken. Op 29 Augustus 1932 overhandigde de Duitsche minister van buitenlandsche zaken baron von Neurath, den Franschen ambas sadeur te Berlijn een nota, die den voorspoed van het Comité des Forges dreigde te versto ren. Ontdaan van alle diplomatieke phraseo- logie, kwam die nota op het volgende neer: het verdrag van Versailles legde de ontwape ning aan Duitschland op; deze maatregel is slechts een eerste schrede op den weg naar algemeene vermindering van bewapening. Dus: óf toestemmen in de algemeene ontwa pening, waartoe Duitschland bereid is, óf wel erkennen, dat deze ontwapening onmoge lijk is, en dan Duitschland zijn vrijheid van handelen teruggeven, d.w.z. goedvinden, dat het zich herbewapent. Wordt deze eisch, on verschillig of Frankrijk er mee instemt of niet, ingewilligd, dan is het logische gevolg er van: de wedergeboorte van de meest ge duchte concurrenten van Schneider en zijn bondgenooten: Krupp, de kanonnenkoning, en Summ, den pantserplatenkoning. Indien men ae historische gebeurtenissen tusschen 1870 en 1914 nauwkeurig onder zoekt, dan blijkt duidelijk, dat het wedijveren tusschen Krupp en Schneider op de wereld markt van wapenen een getrouwe afspiege ling is van de rivaliteit tusschen Frankrijk en Duitschland, en de betrekkingen tusschen die landen heeft beïnvloed, gespannen toe standen in het leven riep, waarvan telkens nieuwe bestellingen van oorlogstuig het ge volg waren. Als bezitters van talrijke dag bladen, en beschikkende over de middelen om andersdenkende organen het zwijgen op te leggen, slaagden zij er meermalen in op het geschikte tijdstip zelfs een publieke opinie in het leven te roepen. Het is zelfs gebeurd, dat Schneider in Duitsche en Krupp in Fransche dagbladen artikelen deed opnemen, betrek king hebbend op de superioriteit der bewa pening van de eene of de andere natie, ten einde, ieder aan zijn eigen land, het doen van nieuwe bestellingen voor te stellen. Toen na den wereldoorlog Duitschland overwonnen was en ontwapend werd, was de grootste concurrent van Schneider ver dwenen. Maar hoe te arbeiden zonder con currentie? Daarop wisten Schneider en zijn dagbladen wel raad: de geheime bewape ning van de Reichswehr. De berichten om trent aanmaak van vliegtuigen en wapenen voor rekening van Duitschland in Neder land, Zweden en Rusland, werden uiterma te overdreven. Voorts werd het bolsjewisti sche gevaar er bij gehaald: het tot de tan den gewapende Rusland stond gereed zich op zijn buurstaten te werpen. Gevolg: be langrijke bestellingen van wapenen te le Creusot door Polen, Roemenië en de Balkan- staten. Schneider en het Comité des Forges waren geen vreemdelingen bij het Chineesch-Japan- sche conflict. Staat de Banque Franco-Japo- naise, die de Japansche naionalistische bewe ging met geld ondersteunt, niet onder hun controle? Wat Schneider was (en is) in Frankrijk, was Krupp in Duitschland. Aan het eind van 1912 had laatstgenoemde van de 53 600 gefabriceerde kanonnen er 26.300 aan Duitschland en 27.300 aan het buitenland geleverd. De nederlaag van Duitschland in 1918 was tevens de nederlaag van Krupp: te Es sen werden 9300 machines, in totaal 60.000 ton wegende, en 800.000 werktuigen ge sloopt en vernietigd. Krupp von Bohlen und Halbach, de directeur, schatte de waarde van een en ander op 104 millioen goudmark. Ten einde in leven te blijven, vervaardigen de Krupp-fabrieken, afgescheiden van oorlogs tuig voor Duitschland's leger en marine, lo comotieven en ander zwaar materiaal, aller hande kleine voorwerpen, tot zelfs kunstge bitten van niet-roestend staal. Is Krupp werkelijk onafhankelijk? „Neen", zeggen de Fransche dagbladen van Schneider en zijn bondgenooten. „hij is in het geheim verbonden met de Duitsche re geering, die hem subsidieert. Hoewel de in- tergeaillieerde controlecommissie gedurende haar bestaan nooit heeft ontdekt dat hij op het Verdrag van Versailles inbreuk maakte, heeft hij zijn fabrieken op abnormale wijze uitgebreid. Waarom? Om gereed te zijn, zoodra de Duitsche regeering dit eischt, om gereed te zijn, zoodra ttOenlqOnattdhE den aanmaak van wapenen te hervatten". Acht jaar lang hamerden de Fransche metaal-industrie-dagbladen op dit aambeeld, en hun aanhouden werd beloond: de Fran sche regeering en de Fransche publieke opi nie aanvaardden de leuze Veiligheid vóór al les. Die leuze kostte Frankrijk tot nu toe, al leen rees wat de uitgaven voor de fortifica ties bereft, zeven milliard francs. En hoeveel bracht zij Schneider en het Comité des For ges op? Na den Fransch-Duitschen oorlog van 1 S70/*71 erkende Wilhelm I, die tot Duitsch Keizer was uitgeroepen, dat voor een groot deel de overwining der Duitschers was toe te schrijven aan Krupp's vuurmonden. Dit gaf in 1872 aan de regeering der Fransche Re publiek aanleiding om Schneider te verzoe ken proeven te nemen op het gebied van de staalfabricatie. De proeven slaagden, en in 1875 werden door de regeering 60 batterijen van 75 m.m. en 10 van 90 m.m. besteld. Deze leveranties vormden niet alleen het begin van de Fransche fabricatie van stalen vuurmonden, maar tevens van den strijd tegen Krupp, ten einde op de wereldmarkt van wapenen den overwinningspalm weg te dragen. Van 1885 tot 1900 verlieten 10.000 kanonnen, en van 19001914, 34,560 ka nonnen de fabrieken van le Creusot, waarvan er, evenals dit met de vuurmonden van Krupp het geval was, ongeveer de helft werd opgenomen door de binnenlandsche markt In het stadje le Creusot beslaan de fabrie ken van Schneider een oppervlakte van 240.000 M2-, waarvan pl. m. 15,000 bestemd is voor den aanmaak van artilleriemateriaal. In het bekken van Briey (Lotharingen) bezit Schneider ijzermijnen, in de buurt van le Havre een schietterrein voor zwaar geschut, en bij Harfleur voor veldgeschut. Het leger is niet de eenige klant van Schneider; de marine is nog een veel betere, want die koopt van alles, oorlogsschepen in begrepen. Behalve van de fabrieken te le Creusot is Schneider bezitter o. a. van werkplaatsen en werven, waar de machtigste pantserschepen, zoomede kleinere oorlogsvaartuigen worden gebouwd. Bovendien is hij groot-aandeel houder van tal van kolen- en ijzermijnen, zoowel in Frankrijk als in het buitenland, en maakt hij deel uit van den Raad van Toe zicht van vele assurantiemaatschappijen en groote banken (de Banque Franco-Japonaise staat onder zijn direct toezicht). Met nog twee andere heeren bestuurt hij het Comité des Forges, het kartel, dat de werkelijke baas in Frankrijk is. Vanuit het leelijke stadje le Creusot regeert hij thans over een reusachtige wereldtrust, die vuurmonden, munitie, pantserwagens, schepen levert aan alle landen, ongeacht of zij vrienden of wel toekomstige vijanden van zijn eigen vader land zijn. Een voor het groote publiek raadselacht ige figuur onder de „marchands de canons" is Sir Basil Zaharof, een Griek van nederige geboorte, een self-made man, afkomstig uii Klein-Azië, die thans op zijn kasteel Balin- court, als milliardair het vermoedelijk spoe dige einde van zijn levensdagen afwacht. Hoewel Engelsch baronet, en begiftigd met het Grootkruis van het Legioen van Eer, blijft hij de man, die burger van geen enkel land, en toch van alle landen te zamen is, de burger van Europa en van de heele wereld. Tot zijn 40e jaar leidde hij een vrij armoe dig bestaan, maar toen begon dan ook zijn ongewoon schitterende carrière. Zijn groote veine werd gesteund door zijn genialiteit als koopman. Men kan gerust zeggen, dat hij 12 milliard francs heeft verdiend met den verkoop van allerlei oorlogstuig; dat hij minstens drie oorlogen heeft gefinancierd, en dat hij 200 millioen francs aan liefdadige doeleinden heeft besteed. Hij wist zich steeds te onttrekken aan de blikken van nieuwsgie rigen, werkte altijd achter de coulissen. Maar in een land, waar oorlog dreigde uit te breken, dat dus wapenhonger had, was hij altijd present. Hij was immers „marchand de canons", evenals Krupp en Schneider. Han delaar in oorlogswapenen is een beroep, net als alle andere. Als 't u belieft, geen gevoels overwegingen Hij wist zeer groote fabrieken aan zich te trekken, en zoodoende den eersten mijlpaal te bereiken van een trust, waarvan Hi direc teur werd, met een kapitaal van 500 millioen francs, om ambtenaren om te koopen en eige naar van dagbladen te worden. Nu eens verbindt hij zich met Krupp om geld te verdienen op de belangrijke Japan sche wapenmarkt tijdens den oorlog van Japan met Rusland. Terzelfder tijd staat hij in relatie met Schneider om met spoed het Tsaristische leger van munitie en ander oorlogstuig, waaraan het gebrek heeft, te voorzien. Gedurende de Balkenoorlogen roept hij met den Duitschen pantserplaten koning Stumm en den Oostenrijkschen wa penfabrikant Skoda een „Kanonkartel" in het leven, om de belligerenten van beide partijen van wapenen te voorzien. Hij steunt Griekenland tegen Turkije, Turkije tegen Bulgarije, Bulgarije tegen Servië en het volgende jaar Servië tegen Oostenrijk. Ten einde 2 milliard francs verlies, geleden in den oorlog van 1920/'22, die eindigde met de nederlaag der Grieken, weer goed te ma ken, organiseerde hij den opstand der Dru- sen in Syrië en dien van Abd-el-Krim in Marokko. Hij vestigt zich te Monte Carlo, niet om er te spelen, maar om het Casino te koopen, dat failliet is. Twee jaren later verkoopt hij het, in zijn ouden luister hersteld, met een winst van vijf millioen pond sterling. Hat ongemak van velen, die een «ittend leven leiden. Verrait S~ *ult Ge *ijn na één of twee UiTc#) van Apethakar Dvmanf 'AKKERTJES' Zijn laatste geniale zet, in 1927, was het in 't bezit krijgen van de Withworth- en de Armstrongfabrieken, die hij nog steeds niet onder de knie had, maar die na den oorlog in groote financieele moeilijkheden verkeer den, waarvan hij gebruik maakt. Hij brengt een fusie tot stand van die twee fabrieken en de Vickers-fabrieken, onder den naam van Vickers-Armstrong. (Slot volgt.) Voetbal. Voor Zondag a.s. staan volgens de Sportkroniek o.m. de volgende wed strijden op het programma: FeijenoordV. U. G A. D. O.—R. C. H. H. F. C.Xerxes. D. H. G—V. S. V. AjaxOvermaas. 2e klasse A. HilversumO. V. V. O. B. F. C A. F. G Blauw-WitAlcmaria Victrix A. Lissauer). KinheimO. S. V. 2e klasse B. W. F. G—West-Frisia. Bloemendaa'T. O. G. V eloxZeeburgia. E. D. O.'t Gooi. De SpartaanZ. V. V. 3e klasse A. MeteoorDe Volewijckers. Alkmaarsche BoysZaandijk (H. Koorstra). HollandiaHelder. H. R. GAssendelft. 3e klasse B. HalfwegPurmersteijn. W. M. S.De Zeemeeuwen. D. W. V.—S. D. Z. A. P. G. S.—Z. R. C. D. J. K O. D. E. 4e klasse A. B. K. G—D. T. S. Vrone—Schagen. Nieuwe Niedorp—Texel uitgesteld. Andijk—Succes. 4e klasse B. UitgeestMeervogels. WestzaanZaanlandia. BeverwijkVerkade. Q. S. GZilvermeeuwen. Reserve 2e klasse A. K. F. C. 2—V. V. A. 2. V. S. V. 2—Ajax 3. West-Frisia 2H. R. G 2. T. O. G. 2—K. F. C. 2. Reserve 3e klasse A. Z. V. V. 2—Hollandia 2. Assendelft 2Q. S. C. 2. De Kennemers 2Alcmaria Victrix 3. (Jac. J. Robbé). Z. F. C. 3—W. F. C. 3. le klasse. Z. F. G—Hermes-D. V. S. StormvogelsD. W. S. D. F. C.Excelsior. SpartaHaarlem. H. B. S.—K. F. G A. G. O. V. V.Wageningen. P. E. C.Enschedesche Boys. VitesseHeracles. TubantiaZ. A. G Enschede—Go Ahead. Willem II—Juliana. N. O. A. D.—B. V. V. BleijerheideM. V. V. EindhovenP. S. V. N. A. G—L. O. N. G. A. VelocitasBe Quick Friesland—Leeuwarden AchillesH. S. C. Sneek—G. V. A. V. VeendamFrisia. Volgens de Sportkroniek is de junio rencompetitie-indeeling voor afdeeling I als volgt: A. West-Frisia, Alcmaria Victrix, K F. G, Z. F. C. (A), De Volewijckers (A.), Hollandia, D. W. S. (A.), Z. V. V. B. R. C. H., Ajax, D W. V., T. O. G., Zee burgia, A. F. G, Blauw-Wit, Zandvoort, De Meteoor. C. Z. F. C- (B), De Volewijckers (B.), D. W. S. (B.), Watergraafsmeer, D. E. G, Swift, 't Gooi, U. V. V., Velox. Korfbal. DE KORFBAL-RESULTATEN VAN ZONDAG. De korfballers hadden Zondag meer "last van den wind dan de voetballers, maar zij hebben den wind getrotseerd en gespeeld met veel bravour en animo. Maar net als bij het voetballen zijn ook hier eenige verrassende resultaten te no teer en. Wij noemen slechts de nederlaag van K- Z. op eigen terrein! Het Westen. Koog Zaandijk ontving Westerkwarner en was in het begin sterker. Maar wettegen- staande dat nam Westerkwartier de leiding, dank zij een fout in de K. Z.-verdechging. Direct na de rust kwam nummer twee en toen was het met K. Z. gedaan en de stand werd al gauw op 15 gebracht. Toen kwam er een opflikkering, maar ook Westerkwartier zat niet stil en het einde kwam met een 84- nederlaag voor K- Z„ dat nu reeds twee wedstrijden verloor. Blauw Wit—D. T. V. eindigde in een 5-3- overwinning voor de thuisclub. Voor de rust was D. T. V iets sterker en leidde met 21, maar daarna nam Blauw Wit het spel in handen, maakte gelijk en won tenslotte met 5—3. Swift verloor thuis van Olympia in een slecht gespeelden wedstrijd. Olympia nam reeds voor de rust een voorsprong van 3—0 en na de thee kon Swift slechts een doelpunt maken. Sportief doet het goed in de eerste ldasse en won haar tweeden wedstrijd. Zij was bij D. V. D. op bezoek en was direct sterker, maar 't wilde niet al te best vlotten. Zoo doende kon D. V. D. tot de rust de leiding met 3—2 behouden. Daarna scoorden beide ploegen beurtelings, tot dat de stand 5—5 werd en toen maakte Sportief nog twee gel dige doelpunten en won met 75. In de Zuidhollandsche afdeeling was H. S. V.'t Zuiden een zieer spannende wed strijd. De thuisclub was een tikje sterker, maar voor rust werd er niet gescoord. Ook in de tweede helft bleven de doelpunten lan gen tijd uit. Pas na een half uur kon H S V, doelpunten en daarbij bleef het en H. S. V. kreeg twee kostbare puntjes. Deetos schijnt weer groote plannen te koesteren. Het trok naar D. K. G, dat heel goed begon, maar niet kcm doelpunten. Deetos deed het beter en scoorde in de eerste helft twee keer. In de tweede helft had Deetos de wind mee en scoorde toen zonder veel moeite nog drie keer, zoodat het einde kwam met 5—0 voor haar. Ons EibernestFluks eindigde in een 33-ge'ijk spel. Beide partijen waren beur telings in den aanval en doelpuntten ook regelmatig. De rust kwam met 22 en het einde met 33. Rozenburg won thuis van H. K. V. met 21. De wind deed veel afbreuk aan het enthousiaste spel en Rozenburg was de eeni ge, die voor de rust een keer scoren kon. Na de thee werd H. K. V. iets sterker en maakte gelijk. Doch toen nam Rozenburg het spel weer in handen en won tenslotte met 2—1. Het Oosten. In het Oosten was Wilskracht thuis ster ker dan het bezoekende Rapiditas, al leek 'at in den aanvang niet zoo, want de rust kwam slechts met 21, nadat Wilskracht zelfs eenige tijd achter had gestaan. Na de thee kon Rapiditas nog gelijk maken, maar toen werd Wilskracht sterker en won eindelijk met 63. Hellas kon het thuis niet bolwerken tegen Z. K. C. Wel nam zij de leiding, maar toen het rusten was, stond Z. K. C. reeds met 21 voor. Na de rust was de strijd niet meer aantrekkelijk en er werd te forsch gespeeld. Een ver schot bezorgde Z. K. G een derde doelpunt en daarbij bleef het, ondanks wan hopige pogingen van de thuisclub. H. K. C.Zwart Wit eindigde in een gelijk spel. En dat was een goede uitslag, want de partijen wogen tegen elkaar op. 't Werd 11, 22 en tenslotte 33. Naas ontving Wit Blauw en hoewel de bezoekers in de eerste helft vrij goed partij gaven, was Naas toch sterker en scoorde voor de rust twee, en na de thee een keer. Het einde kwam met 30 voor de thuisclub. Ook E. K. C. A. won thuis en wel van Vada. De rust kwam met 20 en toen Vada direct na de hervatting tegenscoorde, werden de gasten sterker, doch de E. K. C A.-ver- dediging hield stand en won met 21. Onder Ons—Overschotje was een aardige partij. In het veld wogen de twaalftallen vrij veel tegen elkaar op, maar de thuisclub was ■roductiever en leidde met de rust met 10. 'el maakte Overschotje gelijk, maar twee zwakke momenten in haar verdediging be- teekenden meteen een 31-nederlaag. Dezelfde uitslag kunnen wij noteeren in den wedstrijd RigtersbleekA. K. G De thuisclub begon direct goed en kreeg in de eerste helft een 2O-voorsprong; daarna scobrde A. K. C. tegen, doch een derde doel punt van Rigtersbleek (3—1) maakte de zege een feit. In het Noorden werd slechts één wedstrijd gespeeld, n.1. DioW. W. M. D. en deze leverde een flinke 72-zege op voor de be zoekers. De uitslagen. De uitslagen waren: Noordholland: Koog-Zaandijk-Wes terkwartier 48; Blauw WitD. T. V. 53; Swift—Olympia 1—3; D. V. D.—Sportief 5—7. Zuidholland: RozenburgH. K. V. 21; H. S. V.'t Zuiden 10; Ons Eiber nestFluks 3—3; D. K. GDeetos 05. Het Oosten: WilskrachtRapiditas 63; HellasZ. K. C. 13; Onder Óns- Overschotje 31; E. K. G A.Vada 21; H. K- GZwart Wit 33; NaasWit Biauw 30; D. O. S.Achilles 21; Rig tersbleekA. K C. 31. Het Noorden: Dio—W. W. M. D. 2—7. K. V. K. V. WINT WEER. Nu met 20 van „Sport". Twee wedstrijden gespeeld. 4 winstpunten, 5 doelpunten vóór en 1 tegen, dat is de stand van K. V. K. V. Een goede inzet! Zoo goed het maar kan zelfs. Natuurlijk zal het wel eens minder gaan, natuurlijk zal wel eens een wedstrijd verloren worden, maar tochdie 4 puntjes zijn er alvast en er komen er meer bij. KVK V. speelt sterk dit jaar, dat heb ben we tot ons genoegen in beide wedstrijden kunnen constateeren, en wanneer het geluk dezen Zondag de rood-witten wat meer mee had gezeten, dan zou het doelgemiddelde stellig nog gunstiger zijn. Wij hebben gezien, dat er een wil is om te winnen, er is een flinke dosis uithoudingsvermogen, en er is dikwijls technisch handig spel.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 9