DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Het nationaal-socialisme als wereldbeschouwing. 1)aqdiiksch Oveczicfit ^Buitenland Het streven naar de z.g. „totaliteit". Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE AD VER TENT IENj Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060 Telef. 3, redactie 33. Ho. 228 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Donderdag 27 September 1934 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 136e Jaargang De totaliteit is geen werkelijk heid. Dreigende gevaren. Hitier heerscher in een vesting. DE LINDBERGH-AFFAIRE. Steeds meer materiaal tegen Hauptmann. Aanklacht tegen Hauptmann ingediend. Op zoek naar medeplichtigen. Het bewijsmateriaal wordt grooter. DORPSBRAND IN DUITSCHLAND. DE TOESTAND IN SPANJE. Arrestaties, bommen in beslag genomen. ACTIE TEGEN HET NAT. SOCIALISME. Nu de winter nadert HET GEBOORTEBEWIJS VAN MARIA PIA OPGEMAAKT. WAT DE DOMINEE ONTDEKTE. Toen het zoo merkwaardig stil was gedurende zijn preek. DE BRAND BIJ DE CLARAMIJN. Aantal dooden stijgt. DE TE WATERLATING VAN DE „534". Koningin Hary doopt het schip „Queen Mary". Wat vandaag de aandacht treht.,^ ZIJ, DIE ZICH MET 1 OCTOBER A.S. VOOR MINSTENS 3 MAANDEN OP DIT BLAD ABONNEEREN, ONT VANGEN DE TOT DIEN DATUM VERSCHIJNENDE NUMMERS FRAN CO EN GRATIS. DE DIRECTIE. EEN GRANAATSPLINTER IN HET LICHAAM. Zeventien jaar lang. KOSTBARE OUDE MUNTEN GESTOLEN. TIEN GEDETINEERDEN UIT STRAFGEVANGENIS UITGEBROKEN. ALKMAARSCHE COURANT (Van onzen Berlijnschen correspondent). Het nationaal-socialisme als wereldbe schouwing streeft naar de zoogenaamde „totaliteit Daarmede is bedoeld, dat de Staat de opperste machtsfactor is en dat elk staatsburger, onafhankelijk van geloof, poli tieke overtuiging, ras of persoonlijke neiging, zich te schikken heeft in de omstandigheid, dat zijn staatsburgerschap in alle vragen den doorslag geeft. Hitiers „Derde Rijk" is een voorbeeld van zulk een „totalen Staat". Wij hebben in een vorige beschouwing kort geleden reeds uiteengezet, wat van dit ideaal in de voorloopige Hitleriaansche practijk tot nu toe terecht gekomen is. Men zal zich deze beschouwing herinneren. Wij kwamen daarin tot de conclusie die ove rigens met Hitler's jongste openbare bespie gelingen op het partijcongres in Neurenberg volkomen conform gaat dat de bereikte of liever gezegd nagestreefde „eenheid" slechts betrekkelijk is, en waarschijnlijk ook altijd blijven zal. Men heeft doorgezet, dat een oligar chie, een regee ring van weini gen, met een ab soluut dictator aan het hoofd, alle macht in handen heeft en gesteund op een garde van geüni formeerde staats burgers, een min derheids-massa van partijleden achter zich, die macht ook werkelijk onbe perkt uitoefent. En wel uitoefent over een volksdeel, dat als zoodanig weer een meer derheid, nemen we aan tusschen de 60 en 70 pCt., van het Duitsche volk uitmaakt, zonder intusschen ingeschreven lid der regeerende Nationaal-Socialistische Duitsche Arbeiders Partij (N.S.D.A.P.) te zijn. Afzijdig van deze massa, die bij de jongste volksstemming, al le groepen tezamen gerekend, ongeveer 89 pCt. van het totale kiezerskorps bleek te zijn, staan 7 tot 8 millioen besliste tegenstanders van het heerschende régime, die zich niet, gelijk een groot deel der vroegere conservatie ven, roomseh-katholieken, democraten, ge matigde socialisten, enz. uit patriottische overwegingen laat weerhouden, deze opposi- tioneele houding door een „neen"-stem of een ongeldig gemaakte stem ook openlijk te de- monstreeren. De „totaliteit" in het hedendaagsche Duitschland is dus een streven, geen werke lijkheid. Werkelijk is slechts de macht van de Hitlerbeweging, deze totaliteit theoretisch door te zetten, te commandeeren, en onge hoorzaamheid met de strengste straffen te bedreigen. Het resultaat van zulk een com mando kan dan echter niets anders zijn dan een schijn-eenheid, een schijn-totaliteit. Zoo het heden. Het is nu maar de vraag en deze vraag is van overweldigende politieke, ja algemeen- menschelijke beteekenis, vooral ook om de werking, die van dit Duitsche experiment zal kunnen uitgaan of de doodgewone, nuch tere gebeurtenissen der naaste toekomst steeds meer, dan wel steeds minder Duit- schers (en buitenlanders) van de juistheid der nationaal-socialistische theorieën en haar practische uitvoering overtuigen zullen. Wie zich ervan bewust is, dat het Duitsche Derde Rijk vooral in den nu komenden winter voor de enorme krachtproef gesteld wordt, zijn ideologische omwentelingen tegen de eischen van het practische leven door te zetten, an ders gezegd, het idealisme over de klippen van honger en toenemende werkloosheid, dreigende financieel-economische ineenstor ting, politiek nihilisme, bloedwraak en on- dergrondsche mijnenleggerij heen te lood sen; die zal ook begrijpen, welk een risico jonge nationaal-socialistische, op Duitschen leest geschoeide, volksbewegingen door al te slaafsche imitatie van Hitler-theorieën en uiterlijkheden vrijwillig op zich genomen hebben. Men zou het de vloek van alle, thans zich in de ontwikkeling bevindende patriot tische oplevingen in door klein partijgewurm ondermijnde niet-Duitsche staten kunnen noemen, dat zij zich door Hitler-imitatie niet alleen met alle terugslagen, die het Derde Rijk vermoedelijk nog te wachten staan, on herroepelijk verbonden hebben, maar thans reeds alle machten, die 't Hitleriaansche Duitschland tegen zich in het geweer geroe pen heeft, binnen de eigen grenzen tot waar schijnlijk onverzoenlijke vijanden heeft ge maakt Middelpunt van belangstelling. Daarom zal Duitschland in de naaste toe komst het middelpunt van de wereldbelang stelling blijven. Want een sterking van het Derde Rijk, een toenemend succes van deze „wereldbeschouwing", die zich weliswaar wil beschouwd zien als uitsluitend voor Duitschland gedacht, maar tegelijkertijd door sympathiebetuigingen, met buitenland- sche parallelbewegingen algemeen wantrou wen moest wekken, zal hoogstwaarschijnlijk de rijen der nationaal-socialisten buiten Duitschland versterken; een toenemend fias co echter of zelfs maar een voorbijgaand schrikbewind als de bestraffing der Rhöm- revolte of de fronde in Oostenrijk, die in den moord op Dollfuss culmineerde, zal een oogenblikkelijken terugslag in de gelederen der imitators ten gevolge moeten hebben (en practisch ook wel reeds gehad hebben). En behoorde eigenlijk allen, die buiten Duitsch land hun tijd, hun geld en vooral hun geest drift aan bewegingen geven, die een natio naal ontwaken in haar vanen geschreven hebben de oogen te openen vóór het te laat is. Want Hitler's Derde Rijk is een gevaar lijke bondgenoot. En niet elk volk zal zoo geduldig blijken als het Duitsche, dat in zijn groote meerderheid den „totalen Staat" voor- loopig nog wel door de thans dreigende ge varen zal willen heenhelpen. Ja, er dreigen gevaren in Duitschland, die door de Duitsche regeering stellig zeer dui delijk gezien worden en die dan ook in re- geeringskringen de overtuiging gevestigd hebben, dat deze nationaal-socialistische be weging thans voor haar voorloopig-ernstig- ste crisis zal komen te staan. Het isolement, waarin zich Hitler-Duitsch- land bevindt, is zoo goed als volkomen ge worden. Gezien van het standpunt der inter nationale politiek heeft Duitschland geen vrienden meer. Men zou Turkije, Zuid-Slavië, Finland, Ierland en Japan misschien, zuiver politiek gezien, nog altijd „neutraal" ten op zichte van het Derde Rijk kunnen noemen. Maar dan toch een uiterst onbetrouwbare neutraliteit! Alle andere staten op aarde hebben zich meer of minder tegen Duitschland gekeerd. Om Duitschland's houding tegen het libera lisme, het marxisme, het jodendom, de room- sche kerk, den vrijhandel, het beginsel der vrijheid van drukpers, vereeniging en ver gadering, om Duitschlands streven naar den militaristischen staat, om de hier doorgevoer de scheiding tusschen Kerk en Staat, en om zoovele andere motieven. Natuurlijk zit in deze internationale vijandschap tegen den Hitlerstaat veel overdrijving, veel bewuste strategie en veel rancune van niet altijd be wonderenswaardig allooi. Maar men praat ze om zulke overwegingen niet weg. Deze vijandschap is voor het Derde Rijk iets zeer reëels, en daarmede alleen- heeft de werkelij ke staatsman rekening te houden. Want dank zij haar, is Duitschland ten tweeden male se dert 1914 een belegerde vesting geworden. Enkele uitvalpoorten staan nog op een kier. Ze kunnen straks in het slot vallen. Binnen de muren der vesting zal Adolf Hitier als hoofd van staat en onbeperkt heer scher zijn bevolking zoet te houden hebben. Men bedenke, wat dit beteekent! Het Duit- sche volk beschikt over zekere bewonderens waardige eigenschappen, die we niet mogen negeeren, al was het alleen maar, omdat dit zelfbedrog zou zijn. Wanneer Duitschland bijv. het Nederlandsche volk dreigt met ge sloten grenzen, dan moeten we er onvoor waardelijk mee rekenen, dat het niet bij drei gen blijft. De regeerende machten van heden zijn allesbehalve onfeilbaar, en wij persoon lijk dwepen nu niet bepaald met hun régime. Maar ze zijn koppig, vasthoudend en moedig Ze zijn, als het om inzet van eigen bezit en leven gaat, nog onbedorven; niet tot toege ven bereid, en helaas, door de algemeene tegenwerking van alle buiteniandsche zij den, verbitterd en daardoor eerder tot hals starrigheid ten koste van alles, dan tot ver standelijke overweging geneigd. De massa zal voorloopig met haar nieuwe leiders hon geren en armoe lijden. En met Duitschland zullen al die buiteniandsche fabriekscentra en middelpunten van landbouwexport, mijn bouw en andere middelpunten van uitvoer, die in Duitschland steeds een grooten afne mer gevonden hebben, te lijden krijgen. Het zal er om gaan, of Duitschland betere zenu wen zal blijken te hebben dan de staten, die zeer nauw bij uitvoer naar Duitschland be trokken zijn geweest. Het ware vermetel, ons hier aan voorspel lingen te wagen. We kunnen slechts als waarnemer in Duitschland, den lezer g- op voorbereiden, dat een eeonomisch-financieele strijd van ongekende afmetingen voor de deur staat, en dat die crisis tevens de beslis sing over Duitschlands toekomstig welzijn zal kunnen brengen. Overleeft de „totaliteit" van het Derde Rijk deze crisis, dan staat Europa voor nieuwe beslissingen. Gaat de Hitler-staat er in ten onder, eten zullen we wellicht geen reden tot lachen hebben. De politie heeft het doorzoeken van het huis van Hauptmann met groote zorgvul digheid voortgezet: Daarbij zijn nog een aantal bankbiljetten en een geladen automa tisch pistool van klein kaliber gevonden. De bankbiljetten waren opgerold rerstopt in vier gaten, die achter een tegen den wand staan de plank verborgen zaten. Een deel van het geld is onmiddellijk aan den rechter van instructie gezonden, die volgens een mede- deeling van den officier van justitie Poley geconstateerd heeft, dat de biljetten deel uit gemaakt hebben van het betaalde losgeld. Lindbergh heeft gister gedurende ongeveer 17 minuten voor de commissie van onder zoek verklaringen afgelegd over de indertijd door hem gevoerde onderhandelingen over het losgeld. Het O.M. in New York heeft gister Hauptmann aangeklaagd wegens afpersing. Daarbij wordt uitgegaan van de veronder stelling, dat Hauptmann degene is geweest, die de 50.000 dollar losgeld in ontvangst heeft genomen. Verdere beschuldigingen be vat de aanklacht niet. Wel worden nog een reeks namen genoemd, die Hauptmann aan genomen had. Foley heeft nog bekend gemaakt, dat Hauptmann verklaard heeft, dat het gister in zijn woning gevonden geld eveneens deel uitmaakte van de som, die Isidor Fisch hem ter bewaring had gegeven. Foley voegde hieraan toe, dat alle gevonden dollarbiljet ten uit het losgeld van Lindbergh afkomstig zijn. Ondanks het toenemende bewijsmateriaal tegen Hauptmann zoekt men onvermoeid verder naar zijn medeplichtigen. De justitie te Washington heeft verklaard, dat zeer binnenkort een belangrijke arrestatie kan worden verwacht. De revolver van klein ka liber, die bij een der laatste huiszoekingen in de woning van Hauptmann is gevonden, blijkt identiek te zijn, wat de erin gevonden patronen betreft, met den kogel, die in het hoofdje van het zoontje van Lindbergh is gevonden. Aanvankelijk had men aangeno men, dat de kogelwond was veroorzaakt door een spits voorwerp, aangezien men "en zoo klein kaliber, als de revolver waar mee werd geschoten, niet kende. Het vinden van bankbiljetten in de wo ning van den verdachte in de Lindbergh- zaak, Bruno Hauptmann, heeft het bewijs materiaal tegen hem aanzienlijk versterkt De kalmte en onversfoorbaarheid, die Hauptmann tot nog toe toonde, zijn in den loop van het verhoor verdwenen en gisteren was hij zeer nerveus, terwij' hij volgens mededeeling van zijn bewakers gedurende den nacht zoo goed als niet heeft geslapen. In hetzelfde gebouw van de justitie in de Bronxwijk, waar Hauptmann is opgesloten, legde Lindbergh gisteren een verklaring af over de ontvoering van zijn zoontje in den nacht van 1 Maart 1932 en het aandeel dat hij heeft gehad in de onderhandelingen, die eindigden met d" betaling van het losgeld aan een geheimzinnigen John op een kerk hof te Bronx, ongeveer een maand later. Het Duitsche dorp Sollschwitz is door een grooten brand geteisterd. Het vuur ont stond in een boerenschuur tijdens 't dorschen Snel verspreidden de vlammen zich over de geheele boerderij en vandaar op nog twee hofsteden en schuren. Groote oogstvoorra- den, landbouwmachines en -gereedschappen, het meubilair der aangetaste boerderijen en vermoedeiij'k ook 'n groot deel van den voor raad vee zijn door het vuur vernietigd. Medegedeeld wordt, dat in verband met revolutieplannen in Spanje een aantal socia listische gemeente-ambtenaren in arrest zijn gesteld. Een wapendepot werd ontdekt, waarin de politie 100 bommen en 8000 scho ten munitie vond. In Cadiz heeft de politie 10.000 stalen platen in beslag genomen, daar zij vermoedde, dat deze door socialis ten gebruikt zouden worden voor pantsee- ring van auto's. Ook hier zijn overigens wapenen gevonden. Met het naderen van den winter schijnt de illegale actie van de tegen standers van 't nazi-regime in Duitsch land toe te nemen. Reeds thans is dat duidelijk merkbaar. Verschillende tegen de nationaal-socialistische regeering gerichte en soms uiterst felle pamfletten worden op de meest vernuftige wijze verspreid. Men vindt ze in hotels, tus schen handdoeken, in zeepdoozen en in gesloten enveloppen die als bedelaars verkleede personen op straat het pu bliek in de hand stoppen, om dan snel te verdwijnen. Federzoni, de president van den Italiaan- schen Senaat, heeft in het koninklijke paleis in tegenwoordigheid van koning Victor Im- manuel en tal van hoogwaardigheidsbekle ders, de geboorteactie opgesteld van prinses Maria Pia. In een kerk te Christchurch (bij Auckland) viel het den dominee op, dat gedurende de preek zijn auditorium merkwaardig stil was. Tot zijn schrik ontdekte hij, dat de heele gemeente in slaap gevallen was. Hijzelf ech ter voelde ook een groote loomheid over zich komen. Hierdoor opmerkzaam geworden, kwam hij tot de ontstellende ontdekking, dat de kerk gedeeltelijk gevuld was met doodelijk koolmonoxyde gas. Doordat de dominee het noodlottige resul taat bijtijds bespeurd had, redde hij het leven van zijn toehoorders. De brand, die ontstaan was in een sintel- hoop bij de Claramijn te Ruda in Polen, heeft nog twee slachtoffers geëischt. In den toestand van negen zwaargewonden is nog geen wijziging gekomen, zoodat men vreest voor een stijging van het aantal dooden. Het naar de oorzaken van den brand inge stelde onderzoek is nog niet beëindigd. In aanwezigheid van het Konin klijk echtpaar en de Prins van Wales en een reusachtige menschen- massa is gistermiddag te ruim drie uur het nieuwe schip van de Cunard Line, de 75000 ton meten de „534" door Koningin Mary met goed gevolg te water gelaten en gedoopt „Queen Mary". Reeds vroeg in den morgen had zich een groote menigte aan de beide oevers van de Clyde en in de omgeving van de scheeps werf van de firma Brown en Co. opgesteld, waar de romp van het reusachtige schip als een grijs gevaarte omhoog rees. Het weer, dat in den ochtend betrokken was, was tegen den middag opgeklaard, doch na 2 uur trokken zich opnieuw grijzele regenwolken boven de Clyde samen en wel dra viel een dichte regen boven het terrein van de plechtigheid. Dit moge voor de toe schouwers minder aangenaam zijn geweest, de ingenieurs en technici bleken uitermate verheugd over het feit, dat de wind zoo goed als geheel was gaan liggen. De koning en de koningin, die vanmorgen per extra trein van Balmoral naar Glasgow waren vertrokken, arriveerden kort voor 3 uur op het terrein van de scheepswerf, waar zij door vertegenwoordigers en directeuren van de firma John Brown en van de Cunard Line en door den burgemeester van Glas gow werden ontvangen en den prins van Wales, die even eerder was gearriveerd, kon den begroeten. Tengevolge van den regen duurde de rondgang, die de scheepsbouwers met de koning en de koningin om het schip maakten, slechts kort en toen de Koninklijke familie op het platvorm, vanwaar de plech tigheid zou plaats vinden, verscheen, zette de muziek het „God save the King" in, en steeg een luid gejuich uit de menigte op. De koningin was in het donkerblauw gekleed en zoowel de koning als de prins van Wales droegen de uniform der marine. Toen trad de koning voor de microfoon en hield een korten toespraak, waarin hij zijn vreugde erover uitdrukte, dat hij bij de te waterlating van dit prachtige schip aan wezig kon zijn. Hij herinnerde aan de klei ne houten stoombooten, waarmee nog geen honderd iaar geleden de post over den Oce aan werd gevoerd. Hij herinnerde voorts aan de crisis, die de wereld teistert en aan de ellende, die voor het volk de stilte op een scheepswerf beteekent. Daarom heeft de re geering de voltooiing van en bouw van dit schip mogelijk gemaakt. Nu de hoop op ver- Het nat.-soc. als wereldbeschou wing. (Dag. Overzicht). De tewaterlating van de „534". (Buitenland.) Goebbels' echtgenoot heeft een niet ernstig auto-ongeluk. (Buiten land.) Lindbergh gehoord. (Buitenland.) Een tweede meisje van de bioe- coopbrand te Hilversum overleden. (Binnenland.) Ds. v. Duyl na afloop van de N.S. B.-vergadering alhier verbaliseerd. (Stad.) (Zie rerder eventueel laatste berichten). betering van den economischen toestand aan beide kanten van den Oceaan levedig is ge worden, mag men echter met vertrouwen in de toekomst zien. Dit schip zal duizenden van de twee landen aan weerskanten van den Oceaan naar en overkant brengen en den volken leeren elkaar beter te begrijpen. Alle goede wenschen van de natie begelei den het schip, dat moge bijdragen tot het brengen van vriendschap tusschen de vol ken. Toen het applaus, dat op de rede van den koning volgde, verstomd was, sprak koning in Mary, terwijl zij op de knop drukte, die de traditioneele flesch champagne tegen de boeg deed stukslaan, de met spanning tege moet geziene woorden, die het geheim van den naam zouden onthullen: „Ik doop dit schiip „Queen Mary" en wensch het veel succes". Onder geloei van de sirenes en gejuich van het publiek gleed het gevaarte gierend van de helling. De gereed gehouden brand spuiten behoefden geen dienst te doen, rin kelend vielen de ankerkettingen en binnen twel minuten lag het schip stil in het mid den van de rvier, terwijl de sleepbooten snel toeschoten om vast te maken aan de „Queen Mary naar de montage-haven naast de werf te slepen. Rudolf Trere, een Italiaansch soldaat, die in den wereldoorlog een schot in zijn rechterdij had gekregen, werd één dezer dagen gekweld door hevige pijnen in zijn linkerheup. De doctoren konden echter niets bij zonders ontdekken. Daar de pijnen toch nog aanhielden, kwam hij op het denk beeld dat de wond uit 1917 er de oor zaak van kon zijn. Een nieuw medisch onderzoek bracht aan het licht, dat een stuk granaatsplin ter in die zeventien jaar zijn lichaam doorkruist had en nu aan den anderen kant te voorschijn kwam. De splinter werd operatief weggeno men en Rudolf Trere bewaart hem nu trotsch bij zijn verzameling oorlogs souvenirs. In den nacht op Woensdag hebben inbre kers hun slag geslagen in het antiquariaat van Boubey, den bekenden muntenhandelaar in Parijs. De dieven hebben honderden, voor een aanzienlijk gedeelte zeer kostbare mun ten medegenomen, o.a. zeldzame munten uit den tijd van Constantyn den Groote en uit den tijd van Philippe IV. De inbrekers heb ben alleen oude munten medegenomen. Tal van andere kostbare kunstvoorwerpen heb ben zij op hun plaatsen gelaten. Er zijn vingerafdrukken gefotografeerd. Men gelooft, dat de daders hebben gehan deld in opdracht van een paar verwoede verzamelaars. Te Savannah (Georgia) zijn tien gedeti neerden uit de sta tsstrafgevangtnis ont snapt. Zij overmanden den bewaker en ont namen hem zij-• vuurwapen. Een gedetineer de werd door een bewaker neergelegd. De overige negen zijn ontkomen. Vijf anderen die eveneens hadden kunnen uitbreken, maakten van deze gelegenheid geen gebruik. K 1

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1