ALKMAARSCHE COURANT Binnenland Het middelbaar onderwijs in Spanje. DE FILMBRAND TE HILVERSUM. Ho. 228 A DONDERDAG 27 SERTEMBER 1934 Buitenland Eenvoudige regeling van de voorbereiding tot hooger onderwijs. VIJF VISSCHERS VERDRONKEN IN DE OOSTZEE. DE TOREN VAN PISA IN GEVAAR? MINISTER OUD VOOR DE MICROFOON. Het oordeel van den Comman dant der Amsterdamsche Brand weer. (Van onzen correspondent). Dezer dagen heeft de minister van onder wijs in Spanje een ingrijpende wijziging van het middelbaar en voorbereidend hooger on derwijs ingevoerd, die, zooals zij in de offi- cieele lezing is bekend gemaakt en is vastge legd, een model van een onderwijs- en opvoe dingsplan mag worden genoemd. Een vergelijking met het tot nu toe be staande middelbare en voorbereidend hoo ger onderwijs in Spanje, zal ik niet geven, omdat dit nogal vaag en willekeurig was. In sommige instituten was het zeer goed, in an dere beneden het strikt noodige, en de alge- meene klacht van de hoogleeraren was dat de jeugd onvoldoende voorbereid aan de uni versiteit kwam, hetgeen het onderwijs aldaar drukte. Ik zal me dus bepalen tot de nieuwe, zoo Juist afgekondigde regeling van het middel baar en voorbereidend hooger onderwijs. Drie zaken treffen ons daarin al aan stonds. Ten eerste, het verplichte toelatingsexa men. Ten tweede, het „ziftings''-examen na drie jaren, waarbij aan de hand van de in de ver streken jaren verkregen indrukken en mee ningen van de leeraren, en de vergaderde kennis van de leerlingen, de geschiktheid tot voortzetting van de voorbereiding tot hooger onderwijs bij de leerlingen wordt beoor deeld. Ten derde, de instelling van een algemeen e'ndexamen dat de rechten geeft van een op leiding aan de Hoogeschool. Er zal dus nu een algemeene, eenvormige opleiding komen voor de studie aan de uni versiteit. Deze opleiding zal zeven jaren minstens moeten duren. Het is een samen vloeiing van de Nederlandsche H.B.S., het Gymnasium en het Lyceum. De grondslag, de samenhoudende kracht die aan de onder scheidene vakken een innerlijke verbinding dient te geven, de studie der „humaniteiten'', de beschaving der ouden, is echter m.i. te zwak. Het is jammer dat Spanje, dat zulk een glorierijk verleden in de studie der oude letteren heeft, een geringe plaats aan de La- tijnsche en Grieksche beschaving heeft gege ven ia dit nieuwe leerplan. In Spanje is dit femis nog meer te betreuren, omdat de paansche cultuur zoo geheel van de Grieksch-Latijnsche beschaving is doortrok ken. De vakken die onderwezen worden en die verplicht zijn, zijn de volgende: Het eerste jaar: Spaansche taal en letter kunde; aardrijkskunde en geschiedenis; wis kunde; natuurkunde; Fransch; teekenen. Het tweede jaar: Voortzetting van het on derwijs in de genoemde vakken. Het derde jaar: Voortzetting. Het vierde jaar: Voortzetting van de stu die in de vermelde vakken, en begin van het onderwijs in het Latijn. Het vijfde jaar: Voortzetting. Het zesde jaar: Voortzetting. Begin van het onderwijs in de geschiedenis van de wijsbegeerte met eenvoudige uiteenzetting der bekendste stelsels; economie en staat huishoudkunde. Keuze tusschen onderricht in het Duitsch en het Engelsch. Het zevende jaar: Voortzetting. In het zesde en zevende jaar wordt het Grieksch als facultatief vak gegeven. o Het aantal lesuren in de genoemde vakken is als volgt: Latijn: vierde en vijfde jaar, zes uren per weekzesde en zevende jaar, dTie uren. Fransch: de eerste drie jaren vier uur, daarna drie Aardrijkskunde en geschiedenis: drie uren, alleen in het vierde jaar vier uren. Wijsbegeerte, economie en staathuishoud kunde: vier uren in het zesde, zes uren in het zevende jaar. Wiskunde: drie uren in alle jaren, behalve in het derde jaar, dan vier uren. Natuurkunde: de eerste vier jaren vier uren, daarna drie uren. Scheikunde: drie uren in het vierde en zes de jaar, zes in het vijfde jaar. Duitsch (of Engelsch): zes uren in beide jaren. Teekenen: drie uren (alleen in de eerste drie jaren). Het toelatingsexamen is verplicht. Daarbij zal worden onderzocht de bekwaamheid in het SPaansdl (dictee), re kenen (tientallig stelsel), en een zekere, alge meene, zakelijke ontwikkeling (betreffende opmerkzaamheid, het zich rekenschap geven, en dgl.) Voor het toelatingsexamen is de leef tijd van tien jaar vereischt. Na het beëindigen van het derde studie jaar wordt er een examen gehouden dat uit sluitend beoogt de geschiktheid van den leer- nng voor hoogere studies te beoordeelen. Dit is inderdaad een voortreffelijke maatre gel, die aan leerlingen en ouders veel droef heid en teleurstelling kan besparen, indien hij wordt uitgevoerd zooals hij op schrift is gesteld. Het goed beëindigen van het vijfde leerjaar geeft recht tot toelating aan de normaal school. Het eindexamen wordt afgenomen door een commissie waarin zitting hebben twee leeraren en drie professoren. Vereischt is dat de examinandi den leeftijd van zeventien jaar hebben bereikt. De overgangsexamens zijn ook eenigszins anders geregeld dan in Nederland, d.w.z. het zijn ook examens voor een commissie, maar er wordt bij de beoordeeling rekening gehouden met de driemaandelijksche proef werken. Indien er bij het (mondelinge) over gangsexamen voor meer dan twee vakken on voldoende wordt gemaakt, gaat de leerling niet over. Krijgt de leerling voor twee vak ken onvoldoende, dan gaat hij voorwaarde lijk over. Hij moet dan het volgende jaar, een maand vóór 't eigenlijke overgangs-examen, opnieuw in die beide vakken worden geëxa mineerd. Is de uitslag voldoende, dan mag hij aan het overgangsexamen meedoen van de klas waarin hij voorwaardelijk is ge plaatst. Er is ook nog eenig vormelijk ver schil in de overgangs- en eindexamens van de bijzondere en openbare middelbare scho len. Dit nieuwe leerplan zal ingaan in het vol gende schooljaar, najaar 1934, echter met dien verstande dat de leerlingen van de te genwoordige scholen voor middelbaar en voorbereidend hooger onderwijs de keuze hebben tusschen het oude en het nieuwe leer plan als zij nu tot de vierde klas zijn toege laten. o Binnenkort kan men ook belangrijke wij zigingen in het hooger onderwijs verwach ten. Deze veranderingen hetreffen de benoe ming van professoren en de regeling van de examens. In Spanje werd men tot nu toe niet, zooals in Nederland, tot hoogleeraar benoemd, maar werd er naar dit ambt gedongen, waarbij door een commissie over de weten schappelijke verdiensten van de sollicitanten werd geoordeeld. Daarmede ging een geleer de uiteenzetting of betoog van de betrokken heeren gepaard, waarbij een ieder zijn bij zondere bekwaamheid en kennis probeerde te doen uitkomen. De tegenwoordige minister van onderwijs is voornemens deze „oposición" genaamde mededinging af te schaffen, en een wijze van benoeming in te stellen zooals die bijv. in Nederland gebruikelijk is. Een heel enkel ge val van dien aard was alreeds bekend. Bij uitzondering is wel eens een bijzonder emi nent man buiten mededinging om benoemd, omdat men van meening was dat men aan zijn buitengewone waarde en beteekenis zou te kort doen indien men hem zou noodzaken te dingen naar een ambt dat door niemand beter kon worden waargenomen dan door hem. Wat de universitaire examens betreft, over weegt men de jaarlijksche examens in de ver schillende onderdeelen op te heffen, en voor ieder onderdeel (bijv. anatomie in de genees kunde) een of twee tentamens voor den ge- heelen studietijd in te stellen. Met heel bijzonder gespannen aandacht wordt verder de bespreking en regeling van de onafhankelijkheid van de Madrileensche universiteit tegemoet gezien. Zooals men weet, hebben de verschillende inbreuken daarop in het afgeloopen jaar heel wat on lusten veroorzaakt. Dit echter is zeker dat het den minister van onderwijs ernst is, met zijn voornemen het Spaansche onderwijs op een zoo hoog mogelijk peil te brengen. De tot stand gekomen regeling van het middel baar onderwijs is daarvan een overtuigend bewijs. DE REIS VAN RAKOWSKI NAAR TOKIO. In bizondere opdracht? Met den Siberie-express is gister als leider van een delegatie van het Roode Kruis naar Tokio vertrokken de vroegere Sovjet Russi sche ambassadeur te Londen en Parijs, Rakowski. Op het station waren aanwezig vertegenwoordigers van het Volkscommissa riaat van Buitenlandsche Zaken en van de Japansche ambassade. Hoewel officieel wordt verklaard, dat ae missie van Rakowski geen politieke beteeke nis heeft, zal de Japansche minister van Buitenlandsche Zaken, Hirota, de missie ontvangen. MOTORSLOEP OMGESLAGEN. 4 Personen verdronken. In de Killary-baai aan de kust van het graafschap Galway aan de Westkust van Ierland is gisteren tengevolge van het stormachtig weer, de motorsloep van een jacht omgeslagen. Vier personen, onder wie majoor Pears, een voormalig particulier secretaris van den gouverneur van Wes.- Australië, verdronken, DYNAMIET IN BESLAG GENOMEN. Het is nog steeds onrustig op Cuba. De politie te Havana heeft eenige zendin gen van in totaal 5000 pond dynamiet, die voor communisten op Cuba bestemd zouden zijn, in beslag genomen. De springstoffen zouden door een Amerikaansche firma zijn verscheept. Gisteren is op de Oostzee nabij het dorp Wittenberg een zeilboot, waarin vijf visschers zaten, dicht bij het strand omgeslagen. Alle inzittenden verdron ken. Prof. Cicconetti, die gedurende de laatste vijftien jaar de gedragingen van den scheeven toren van Pisa heeft gade geslagen, heeft onlangs bij de regeering een rapport ingediend, waarin hij con- stateert, dat gedurende de laatste der tien jaar de toren steeds verder is gaan j overhellen, en dat de laatste twee jaar was een versnelling in deze beweging waar te nemen. De versterkingen, die aangebracht zijn, om den toren in deze beweging te stuiten, hebben niet de gewenschte re sultaten gehad en de onlangs door Cic conetti waargenomen versnelling heeft gevaarlijke afmetingen aangenomen Cicconetti heeft geadviseerd om niet langer het carillon te bespelen, terwijl ook het bestijgen van den toren verbo den moet worden. NA DE TYPHOON IN JAPAN. Op bevel van den Japanschen minister van marine is een eskader van 12 oorlogs schepen uitgeloopen naar Osaka, teneinde in de haven aldaar opruimingswerkzaamhe den te verrichten. In Osaka zijn nog steeds 3000 personen dakloos. Het ministerie van oorlog heeft instructies gegeven tot opstel ling van veldkeukens L- de verwoeste gebie den. Tengevolge van de slechte voeding is dysenterie uitgebroken. Reeds zijn eenige personen aan de gevreesde ziekte gestorven De prijzen der levensmiddelen in de geteis terde streken zijn met 200 pCt. gestegen. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. In den afgeloopen nacht is op den hoofd weg naar Dormagen (Duitschland) een auto in volle vaart tegen °en boom gereden. Van de zeven inzittenden werden drie ge dood LOCOMOTIEF ONTSPOORD. Op het emplacement der staatsspoorwegen te Breda is bij het rangeeren een losse loco motief in botsing gekomen met een vracht auto van de Hollandsche Kunstzijde In dustrie. De vrachtauto werd deerlijk geha vend, terwijl de locomotief ontspoorde. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. WEG VAN AFSLUITDIJK TOT MAKKUM. Oesloten verklaard voor motor rijtuigen boven 1400 K.O. Bij Kon. besluit zijn ongegrond verklaard de beroepen, ingesteld door den raad der gemeente Bolsward, de besturen van den A. N. W. B. en de K. N. A. C. den Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland, den raad der gemeente Wonseradeel, J. Groenhof te Sneek en het bestuur der vereeniging Plaat selijk Belang te Makkum tegen het besluit van Gedeputeerde Staten van Friesland, strekkende o.m. tot opheffing van de indee ling in de derde klasse van den weg langs den zeedijk van den afsluitdijk der Zuiderzee tot Makkum en tot geslotenverklaring van dien weg voor motorrijtuigen en aannang- wagens, waarvan de grootste wielbelasting meer dan 1400 K.G. bedraagt, De Kroon heeft in deze zaak overwogen, dat blijkens de ingewonnen deskundige ambtsberichten de bovenbedoelde weg tegen het volledige, op de derde klasse-wegen toe gelaten verkeer met zware motorrijtuigen niet bestand is. De aandacht wordt nog eens gevestigd op de hedenavond van 20 tot 21 uur door Minister mr. P. J. Oud te houden radorede over de millioenennota en den algemeenen financieelen toe stand des lands. De rede, die in een voor ieder begrijpel ijken vorm zal worden gehouden, wordt over beide Nederlandsche zenders uitge zonden. DE INVOER VAN STEENKOOL IN BELGIE UIT NEDERLAND. De correspondent te Brussel meldt aan de N. R. Crt.: Uit officieele bron wordt gemeld, dat de verleening van consenten voor invoer van steenkolen uit Nederland tijdelijk is stopgezet. De oorzaak van dit besluit zou zijn, dat de eerste twintig dagen van September reeds 90.000 ton is ingevoerd, terwijl het normale contingent aan Nederland toegestaan, slechts 65.000 ton bedraagt. BEDREIGING MET EEN REVOLVER. Op verzoek van de Utrechtsche politie is te Arnhem aangehouden en naar Utrecht overgebracht een man, die er van verdacht wordt zijn vrouw, waar van hij gescheiden leefde, op den lsten Daalschedijk te Utrecht, met een gela den revolver te hebben bedreigd. De revolver werd nog in geladen toe stand in zijn bezit gevonden. De man is in verzekerde bewaring gesteld. V BR DRONK EN. b.oi-ermiddag is het 2-jarig zoontje van de familie G. Ipema te Eelde (bij Groningen), toen het een oogenblik aan de aandacht der ouders ontsnapt was, in een tobbe met water gevallen en ver dronken. SMAKELIJK ETEN! Tijdelijk stopgezet. Dinsdagochtend vond een spoorwegbe ambte op het traject OssNijmegen ter hoogte van de gemeente Herpen een koe tusschen de rails liggen. Het beest was klaarblijkelijk uit de weide geloopen nn op de spoorbaan terecht gekomen, waar het door een goederentrein is doodge reden. De beambte deed aangifte bij de poli tie. Het cadaver werd weggehaald en overgebracht naar het noodslachtings- gebouw ter plaatse, dat is onderge bracht in een magazijntje van den Noord-Brabantschen Christelijken Boe renbond ten einde aan een keuring te worden onderworpen. Zeer ten ongerie ve van den eigenaar werd het vleesch echter ongeschikt voor eomsumptie ver klaard. Het afgekeurde rund zou den volgen den dag naar het provinciaal destructie bedrijf te Son worden vervoerd, ten ein de daar te worden verbrand. De veld wachter schijnt echter het gebouwtje niet goed te hebben afgesloten. Toen hij tenminste Woensdagochtend weer eens poolshoogte ging nemen, bemerkte hij tot zijn niet geringe verbazing, dat er gedurende den nacht ongewenschte be zoekers waren geweest, die de bouten vleesch van het beestje op deskundige wijze hadden afgesneden en meegeno men. Men had slechts nog eenig afval achtergelaten. De politie stelde onmid dellijk een onderzoek in. Van de dieven is echter geen spoor ontdekt. NATIONALE BOND VAN BARMHARTIGHEID. De oproep van commandant B. Vlas, den kider van het Leger des Heils in Nederland', tot deelname aan bet organiseeren van een Nationalen Bond van Barmhartigheid is van vele zijden spontaan beantwoord. Uit alle deelen van het land hebben zich vrijwilligers aangemeld voor de op 17 Oc- tober as. te houden inzameling. E>e regeering heeft zich in beginsel bereic verklaard, om medewerking te verleen en, ten einde de plannen te doen slagen, terwijl wel licht ook op de hulp van het Nationaal Crisis Comité en plaatselijke Crisis Comité's mag worden gerekend. Commandant B. Vlas en lult. kol. J. Wijk huizen, de maatschappelijke secretaris, had den gister een onderhoud met het Dag. Bestuur van het Nationaal Crisis Comité waarbij ook H. K. H. prinses Juliana tegen woordig was. Van verschillende gemeentebesturen' werc reeds toezegging gedaan, dat gebouwen, in hoofdzaak leegstaande scholen, gratis voor het werk van de N. B. v. B. mogen worden gebruikt. Naar meer medewerkers voor de uitvoering van dit plan wordt nog uitgezien. Zoowel dames als heeen kunnen zich hier nuttig maken. Nadere bijzonderheden zullen nog worden gemeld. Men kan zich als vrijwillig lid van den N. B. v. B. opgeven bij commandant B. Vlas, Prins Hendrikkade 49—61, Amsterdam (C.) MINISTERS BEZOEKEN DE PHILIPSFABRIEKEN. Gisteravond arriveerden per auto te Eind hoven de minister van binnenlandsche zaken, mr. J. A. de Wilde en de minister van finan ciën, mr. P. J. Oud, om een bezoek te brengen aan de Philipsfabrieken. Nadat de ministeers des avonds nog met dr. A. F. Philips en ir. F J. Philips op het fabrieksterrein te Strijp een demonstratie met natriumlampen, kwiklampen en gewone lam pen in oogenschouw hadden genomen, begaf men zich Woensdagmorgen naar het hoofd kantoor om vandaar uit een rondgang door de fabrieken te maken. Na eerst geruimen tijd met groote belang stelling de gloeilampen- en radiolampen- fabricage gevolgd te hebben, maakte het gezelschap een rondrit door de Philips Wo ningbouw in Strijp en Woensel, waarbij eenige huizen door de ministers bezichtigd werden. Daarna werd in de Apparatenfabriek een kijkje genomen bij de fabricage van radio- apparaten, Rön'genapparaten en sprekende film. In de Philips Filmstudio werd een zeer ge slaagde demonstratie met het nieuwe Philips- Miller opnamesysteem gegeven. Ten huize van dr. A. F. Philips werd het noenmaal gebruikt, waarna een bezoek aan het Philips laboratorium op het program stond. Hier waren in de groote hal de jongste vindingen van het laboratorium opgesteld. Bijzonder geïnteresseerd toonden de ministers zich voor de nieuwe Röntgen-apparaten, die door dr. Bouwers in het Röntgenlaborato- rium gedemonstreerd werden. Alvorens weer naar de residentie terug te keeren, werd nog in het Clubhuis op de Golf links de thee gebruikt, waarbij de ministers dr. Philips in hartelijke bewoordingen hun waardeering voor dit groote nationale bedrijf tot uiting brachten. HET CONGRES VAN HORECAF. Gistermiddag is in café-restaurant „Natio nal" te Arnhem de Nederlandsche Bond van Werkgevers in Hotel-, Restaurant-, Café- en Aanverwante Bedrijven (HORECAF) in alge meene vergadering bijeen gekomen. De vergadering werd o.m. bijgewoond door mr. Canter Cremers uit E>en Haag, juri disch adviseur van den A. N. W. B., baron v. d. Goes van Dirxland uit Den Haag als vertegenwoordiger van de K.N.A.C., den heer W. P. F. van Deventer uit Den Haag, directeur der Alg. Ned. Ver. voor Vreemde lingenverkeer e.a. De voorzitter van HORECAF, de heer Th. N. van Stigt uit Utrecht, gewaagde in zijn openingswoord van den toenemenden bloei van Horecaf, waartoe dit jaar 84 nieuwe leden toetraden. Daarentegen kan er in de hotel-, café- en restaurantbedrijven van een nood toestand worden gesproken. Het zomer seizoen 1934 is voor het overgroote deel der bedrijven buitengewoon slecht geweest. Spr. pleitte voor steunmaatregelen als' het be schermen van den naam „hotel", het beper ken van vestiging van nieuwe bedrijven, het stimuleeren van het binnenlandsch h* ris me, het invoeren van een belasting op het ver blijf in het buitenland etc Nederland is het duurte-land bij uitnemendheid geworden. Neemt men geen maatregelen, dan blijft vol gens spr. nog maar één middel over: ver laging van de goudwaarde van den gulden. Na de openingsrede waren eenige inlei dingen aan de orde. De vraag: „Is beperking van vestiging en bouwverbod in het hotel-, café- en res taurantbedrijf gewenscht?", werd ingeleid door den heer G. de Grooth uit Berg en Dal bij Nijmegen. Spr. beantwoordde de vraag bevestigend. De tweede inleider was de heer J P- Haar, accountant te Amsterdam, die de maat regelen besprak, welke tot verbetering van het hotel- en restaurantbedrijf ter hand ge nomen kunnen worden. Tenslotte sprak drs. C. L. Spits, eveneens uit Amsterdam, over: „Zijn de prijzen in het café- en restaurantbedrijf te hoog? In den namiddag werden de congressisten ten gemeentehuize officieel door het Arn- bemsche gemeentebestuur ontvangen. BELANGRIJKE OPDRACHT. Roosevelt poseert voor Neder- landschen schilder. Den Larenschen kunstschilder G G Swaan, die reeds eenige maan den in Amerika vertoeft, is door president Roosevelt opgedragen zijn portret te schilderen. BELASTINGVERLAGING Gaat u daar maar wonen. De raad der gemeente Aardenburg besloot in een vergadering, welke deze week werd gehouden om de opcenten der gemeente fondsbelasting van 40 op 30, die der ver mogensbelasting van 30 op 20 te brengen en de 10 opcenten der personeele belasting geheel te laten vervallen. Daarbij behield men dan nog een batig slot van 10548.43. terwijl een kleine geldleening nog geheel kon worden afgelost. Dit is sinds het vori ge jaar de tweede belangrijke belastingver laging. De Commandant der Amsterdamsche Brandweer, de heer C. Gordijn Jr., die, naar men weet deel neemt aan het onderzoek inzake den filmbrand te Hil versum en zich te dien einde grondig op de hoogte heeft gesteld van de situa tie ter plaatse, heeft aan een redacteur van het Persbureau Vaz Dias zijn oor deel omtrent deze zoo noodlottige ge beurtenis te kennen gegeven. De heer Gordijn was van meening, lat men hier inderdaad van een wonder mag 6preken, dat bijna alle aanwezigen er nog betrekkelijk goed zijn af geko men. Het zou immers niet onmogelijk zijn geweest, indien de meesten in de vlammen zouden zijn omgekomen. Wat de inrichting van de zaal betreft, achtte de commandant deze voor het geven van filmvoorstellingen geheel in geschikt. Het gebruik van nitro-cellu- lose-film in open ruimten als deze is uit den booze, om niet te zeggen misdadig. Deze filmstof, bestaande uit schietka toen en kamfer, is uiterst brandgevaar lijk. Zij vliegt reeds bij een temperatuur van 180 graden in brand. Indien men be denkt, dat de temperatuur van een luci- fersvlam 5 600 graden bedraagt, beseft men hoe weinig er voor noodig is om de cellulose aan het branden te krijgen. Staat de zaak eenmaal in brand, dan is blussching heel moeilijk, zoo niet on mogelijk. Door de snelle verbrandng ontwikkelt zich een zeer hooge tempera tuur en bovendien een zwabe rook, waar door men voor nog grooter moeilijk heden wordt geplaatst. Proeven hebben uitgemaakt, dat de brandgevaarlijkheid van cellulose vijfmaal zoo groot is, als die van eenige andere stof. In dit ver band achtte de heer Gordijn de kwestie van de al of niet naleving der voor schriften van weinig belang, omdat men, ook indien alle voorzorgsmaatregelen zijn genomen, vrijwel machteloos 6taat tegenover een brandende cellulose-film. De brandweer-commandant achtte dan ook maar één middel afdoende tegen het van deze zijde dreigende gevaar, n.1. een absoluut verbod van het vertoo- nen van nitro-cellulose-films in open ruimten. De groote leemte, welke op dit punt in de bioscoopwetgeving bestaat, dient dan ook te worden aangevuld en het is te hopen, dat dit nu, na dezen onheilspel- lenden brand zal gebeuren. De hoofdstad vormt in dit verband een gunstige uit zondering, omdat bij politieverordening vertooningen als deze zijn verboden. De heer Gordijn wees nog op de moei lijkheid van het instituut der z.g beslo ten gezelschappen, waarachter men zich in vele gevallen kan verschuilen, indien men de bepalingen niet wenscht na te komen. Hij brengt in dat geval de be trokkenen steeds de gevaren onder het oog en meestentijds luistert men wel naar de raadgevingen, doch dwingende voorschriften zijn op dit gebied zeer las tig te geven. In bioscoopzalen met een gesloten cabine, welke door een brandmuur van de toeschouwersruimte is gescheiden, is er practisch geenerlei gevaar aanwezig ei kunnen nitro-cellulose- films dan ook gerust worden gebruikt. Indien er dan brand ontstaat en dat komt nogal eens voor kan de operateur zich ge makkelijk in veiligheid stellen en speelt alles zich in de kleine kamer af. In plaats van de ontoelaatbaar te ach ten nitro-cellulose-film kan in open ruimten de niet gemakkelijk ontvlam bare acetaatfilm worden gebruikt. Al heeft deze misschien het nadeel niet zoo sterk te zijn als eerstgertoemde soort, gezien het groote risico, dient aan de laatste de voorkeur te worden gegeven, indien het gebruik daarvan niet wette lijk is voorgeschreven, 't Niet-ontvlam- bare filmmateriaal is in kwaliteit de laat6te jaren sterk vooruit gegaan en het

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 9