DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Baqdiiksch Ovwücht buitenland De Roemeensche kabinetscrisis opgelost. Ho. 136e Jaargang De samenstelling der nieuwe regeering. Wal vandaag de aandachl treki.,v ALKMAARSGHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVONDTbebawTzoiT- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERIENTIEN» Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven iranco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060 Telei. 3, redactie 33. 233 Dit nummer bestaat nit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Woensdag 3 October 1934 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. De Roemeensche kabinetscrisis is opgelost. Tatarëscu heeft hals over kop een nieuw ministerie gevormd, dat wonderlijk veel overeenkomst met het oude vertoont. Alleen, is het nog niet zeker, of Titulescu deel van het nieuwe kabinet zal uitmaken. Wel is hij weer als minister van buitenlandsche zaken in de premier- lijst opgenomen, maar voorloo- pig is de minister-president zelf mi nister van buitenlandsche zaken ad interim. Een N.R.Crt.-correspondent telefoneerde gisteravond over de kabinetscrisis het vol gende De regeeringscrisis, die reeds door het feit, dat een partijregeering ten einde zich te re- construeeren in haar geheel ontslag aan bood, buitengewoon was, heeft een navenan te oplossing gevonden. Minister-president blijft Tatarëscu, die tevens de portefeuille van bewapening en van buitenlandsche za ken ad interim krijgt. Justitie, buitenland sche zaken, financiën, landbouw, defensie, verkeer, onderwijs, eerediensten en arbeid blijven onveranderd. In de plaats van den minister van handel, Teodorescu, komt als zoodanig Manoilescu Srtunga. Nieuw is ook de benoeming van twee ministers zonder por tefeuille Jamandi en Valer Pop. Op de lijst van onderstaats-secretarissen ontbreekt de naam van Radulescu, den vroegeren waar- digheidsbekleeder bij buitenlandsche zaken. Uit een en ander springen drie hoofdpun ten naar vören: 1. Tatarëscu is er niet in ge slaagd zoo gauw een jong-liberale regeering te vormen als hij gedacht had; 2. hierdoor is een scheuring in de liberale partij, die nog vanochtend onvermijdelijk scheen, te voorko men; 3. Titulescu is bij zijn weigering om in het nieuwe kabinet zitting te nemen, ge bleven. Ad I en II valt te zeggen, dat de wensch om zoo spoedig mogelijk een regeering te vormen ten einde het intreden van een toe stand van onzekerheid te vermijden, er zeker toe heeft bijgedragen, dat naar adspirantle- den van een zuiver jong-liberaal kabinet niet zoo lang is gezocht als noodig ware ge weest. De politieke atmosfeer was er niet naar dat men zich zooveel tijd kon gunnen, wilde men niet voor de bekende avonturen- zoekers een gelegenheid openen, om in troe bel water te visschen. De tegenstellingen, die voor een deel aan leiding tot de crisis gaven, zijn ook niet uit den weg geruimd, zoodat men in de oplos sing van thans slechts een verlegenheidsge- baar ziet en de nieuwe regeering geen lan ger leven voorspelt dan ten hoogste tot half November, wanneer het parlement weer bij eenkomt. Dan zal het, gelijik men in politieke kringen aanneemt, komen of tot een zuiver jong-liberaal regiem of tot een oud-liberaal kabinet, waarbij dan eenige aanvoerders van kleinere groepen zich aansluiten. Ad III dient herinnerd te worden aan de zwarigheid, die Titulescu reeds bij de vor ming van het eerste kabinet-Tatarescu maak te. Meer en meer wordt thans duidelijk, dat het samenvallen van zijn ontslagaanvrage met die van de geheele regeering wegens de tegenstellingen tusschen oud- en jong-libera- len kunstmatig door Tatarëscu is geënsce neerd. Toen Titulescu 28 September van Ge- nève uit telegrafisch ontslag aanvroeg, ant woordde Tatarëscu hem, dat hij aan zijn verzoek voldeed, maar dat de geheele regee ring juist al ontslag had gevraagd. Het was er den minister-president om te doen den in druk te vermijden, als had Titulescu de crisis uitgelokt: die eer wilde hij hem blijkbaar niet gunnen Ook uit deze gestie zou men reedis kunnen afleiden, dat er tusschen Tata rëscu en Titulescu tegenstellingen bestonden. Titulescu had, toen hij zijn ambt aan vaardde, behalve de opruiming van een aan tal personen, ook geëischt volkomen heer en meester in zijn ressort te blijven. Den laat- sten tijd echter voelde hij zich in deze auto nomie te kort gedaan. Tatarëscu ondernam reizen naar het bui tenland, waaree Titulescu het niet eens was en zijn ontstemming bereikte haar hoogte punt, toen Tatarëscu met Belgrado ging on derhandelen, wat Titulescu als een ongeoor loofde inmenging in zijn bevoegdheid be schouwde. Een verder meeningsverschil be stond, zooals reeds aangeduid, ten aanzien van Polen, waarbij Tatarëscu één lijn met den Koning en Titulescu één lijn met Frank rijk trok. Bij zijn intrede in de regeering verlangde Titulescu het verdwijnen van Dimitrescu, den man wiens heengaan Maniu niet had kunnen doorzetten, waarom hij destijds liever zelf was heengegaan. Dimitrescu was met één slag van kolonel tot generaal der gendarme rie benoemd, waarbij 37 personen werden gepaseerd en hij mede met behulp van de gunsten des Konings gelegenheid kreeg zijn financiën volledig te herstellen. Niet alleen, dat hij zich binnen drie jaren tijds van een bankschuld van zes millioen wist te ontdoen, maar hij slaagde er ook in tachtig treinen met materieel, dat voor zijn gendarmerie was besteld, naar een terrein te dirigeeren, waar hij een landgoed en villa aanlegde. Door Titulescu werd de generaal eindelijk voor den krijgsraad gedaagd, die hem juist dezer dagen vonniste en werd zijn zoon Puju Dimitrescu als secretaris des konings ont slagen. Met dezen Puju stond een andere zaak in verband en in den loop daarvan heeft Titu lescu thans aanleiding gevonden uit de regee ring te treden. Gedurende zijn afwezigheid toch had Tatarëscu in deze kwestie eenige beschikkingen getroffen, waarmee Titulescu het niet eens was. Puju was na zijn ontslag naar Parijs gegaan en trof daar alle toebe reidselen om een aantal voor den koning naar hij meende compromitteerende brieven te publiceeren. De Roemeensche regeering richtte toen, om hem tot terugkeer naar Roe menië te dwingen, tot alle landen het ver zoek om Puju geen visum en verblijfsbewil- liging te verstrekken. Op het aanbod van Tatarëscu, om in het nieuwe kabinet zitting, te nemen, heeft Titi- lescu dan ook geantwoord met een krachtige weigering. Hij volhardt bij zijn ontslag uit zijn dubbele functie. Zijn onderstaatssecreta ris Radulescu is vergezeld van den inspec teur van politie, die Titulescu in het buiten land pleegt te bewaken, naar Roemenië te ruggekeerd. Zij reisden in een specialen wa gon, waarover Titulescu de beschikking had en die aan den Simplon-express was ge haakt. Radulescu verklaarde aan journalis ten, dat Titulescu in Montreux bij zijn zieke vrouw blijft en vast besloten was, van elke verdere openbare werkzaamheid af te zien. Radulescu doet hetzelfde De nieuwe ministers beëedigd De nieuwe ministers hebben gisteravond om 11 uur te Sinaja in tegenwoordigheid van koning Carol II den eed Op de grondwet afgelegd. Bij het verlaten van het koninklijke slot verklaarde minister-president Tatarëscu in antwoord op de vragen der talrijke journa listen of Titulescu met de nieuwe regéering zal samenwerken: „Ik geloof wel, dat Titu lescu daartoe in principe bereid is. Na zijn terugkeer te Boekarest zal hij de voorwaar den, waarop hij zijn medewerking zal kun nen verleenen, bestudeeren". De nieuwe ministers zijn in den nacht op Woensdag te Boekarest teruggekeerd. Van daag zal een ministerraad worden gehouden. REDE VAN GOEBBELS. „De partij beveelt den staat". In het Duitsche rijksministerie voor volks voorlichting en propaganda heeft Goebbels gisteren voor leidende ambtenaren, Landes- stellenleiter enz. een redevoering gehouden waarin hij de richtlijnen bekend maakte, die voor de Landesstellenleiter toonaangevend moeten zijn. Hij zeide o.m., dat het principe: De partij beveelt den staat aldus moet worden opgoevat, dat de minister, de staats secretaris en de afdeelingsleiders als na tionaal socialisten en oude partijleden de principes en eischen der partij in de staats leiding verwerkelijken. In zijn persoon is de partij vertegenwoordigd welke de het minis terie opgedragen werkzaamheden doet uit oefenen. Hetzelfde geldt voor de door hem geinstrueerde organen, dus ook voor de lei ders der landspropaganda-bureaux in het rijk. Hieruit volgt voor de leiders van deze bureaux de plicht zich in de eerste plaats te beschouwen als vertegenwoordigers van de partij en hun handelingen te richten naar de oude beproefde partij-principes. Hieruit volgt verdp- de plicht tot nauwe ■samenwerking met andere partij-instanties en contact met de gouwleiders. Voorts zette Goebbels uiteen, dat de volks- genooten den indruk moeten krijgen, dat de leiders der landspropaganda-bureaux de nooden en zorgen van het volk kennen en streven naar opheffing daarvan. Zij moeten alles vermijden, wat door het volk met on behagen wordt gezien en wat kan leiden tot een vervreemding tusschen regeeririg en volk. Dit geldt zoowel voor dienstzaken als voor het staatsleven. Aan den andern kant moet er voor gezorgd worden, dat de politie ke lijn en de instructies van het rijkspropa- ganda-ministerie in het geheele rijk worden uitgevoerd. Nergens mag er twijfel over be staan, dat de leiding bij het rijkspropagan- da-ministerie berust. Ten slotte gaf Goebbels een gedetailleer: de uiteenzetting der richtlijnen, waarbij hij eischte, dat de van ouds beproefde propa- "■anda-methoden weer meer toegepast wor- ien. Slechts op deze wijze kan de spontane erking der propaganda verzekerd worden. BEZOEK VAN FRANSCHE MILITAIRE VLIEGTUIGEN. Ter beantwoording van het eenigen tijd geleden plaats gehad hebbende bezoek van Italiaansche vliegtuigen aan Frankrijk is gisteren om 17 uur 30 op het militaire vlieg veld van Rome een uit acht vliegtuigen be staand Fransch eskader geland. De vliegers zullen eenige dagen in Rome blijven en dan naar Frankrijk terugkeerer.. Te hunner ont vangst waren op het vliegveld verschenen, behalve de leden van de Fransche ambas sade in Rome, de Italiaansche commandant der luchtstrijdkrachten, generaal Valle, be nevens talrijke vertegenwoordigers van het Italiaansche leger en vliegwezen. DE DEENSCHE RIJKSDAG GEOPEND. Optimistisch geluid. In aanwezigheid van verscheidene verte genwoordigers van het corps diplomatique en hooggeplaatste staatsambtenaren is gis termiddag de Deensche Rijksdag plechtig geopend. Minister-president Stauning hield de openingsrede, waarin hij o.m. uiteenzette, dat de economische toestand des lands sinds het eind van het vorige jaar beter was ge worden. Deze verbetering vindt haar oor zaak minder in de ontwikkeling van den economischen toestand der wereld, doch moet veeleer geweten worden aan de weder aanpassing var. de bestaande betalings- en exportverhoudingen. Vooral blijkt de verbe tering op economisch gebied uit de belang rijke vermindering van het werkloozen- aantal. Toch moeten ter bestrijding van de werkloosheid nog nieuwe maatregelen ge nomen worden. Belangrijke bedragen zullen beschikbaar worden gesteld voor openbare werken. Verder staat een staatssubsidie op het program voor het in dienst stellen van meer werkkrachten en ten slotte is het waar schijnlijk, dat de regeering streven zal naar een voorloopige korting van werktijd. De verbetering van den economischen toe stand maakt het mogelijk, dat voor eenige essentieele takken van bedrijf de crisisbe scherming wordt stop gezet. Voor de land bouwproductie echter zijn hulpmaatregelen nog steeds noodig, al behoeven deze ook niet in gelijken omvang te worden uitgevoerd als tot dusverre. Het voornemen bestaat een re geling der schulden, benevens een conversie door verlaging van den rentevoet in te voe ren. Op het gebied van den buitenlandschen handel worden de onderhandeligen ter af sluiting van overeenkomsten met andere re geeringen voortgezet. Men streeft er daarbij naar den uitvoer te verbeteren en te ver- grooten. MIJNONGELUK IN JAPAN. 26 dooden. Naar Niopon Depo meldt, is in een mijn in de Japansche provincie Koesjima een ont ploffing ontstaan. 26 arbeiders werden daarbij gedood. HET PARLEMENT VAN ESTLAND ONTBONDEN. President Paets heeft :n den nacht op Woensdag het parlement van Estland ont bonden verklaard. Het thans ontbonden parlement had reeds constitutioneel op 1 Mei j.1. zijn werkzaam heden moeten staken, aangezien evenwel na de vorming van de autoritaire regeering Paets-Laidener en na de afkondiging van den staat van beleg de parlementsverkiezin gen werden uitgesteld, bleef het parlement verder bestaan. Zijn rechten werden evenwel sterk besnoeid. Toen Dinsdag nu twee afgevaardigden in zeer scherpen vorm de regeeringsmaatrege len critiseerden en deze ondemocratisch noemden,'werd het parlement ontbonden. DE ZAAK TEGEN HAUPTMANN. De getuige Denis gevonden. De in verband met de zaak Hauptmann gezochte getuige William Denis is thans gevonden. Hij verklaarde volgens foto's Hauptmann te herkennen als den man, dien hij in den nacht van de ontvoering van de baby van Lindbergh geholoen heeft met het oppompen van een leegen autoband. In de auto zaten een vrouw en nog een derde per soon, die een bundel in de armen scheen te houden Voldoende bewijsmateriaal? Bij de verdere behandeling van de zaak Lindbergh heeft de gouverneur van den staat New Jersey verklaard, dat het onder zoek naar de gedragingen en de positie van Hauptmann over enkele dagen beëindigd zal kunnen worden. Er is voldoende bewijs materiaal tegen Hauptmann verzameld, om hem te vervolgen wegens moord. DE SPAANSCHE KABINETSCRISIS. Lerroux kabinetsformateur. Nadat de Spaansche staatspresident Maandag den geheelen dag beraadslaagd heeft met de leiders der verschillende par tijen, heeft hij gisteren den leider der radi cale partij, Lerroux, belast met de vorming van een kabinet. Verder heeft de staatspresident besprekin gen gevoerd met de radicaal-socialisten, be nevens met talrijke vertegenwoordigers van de katholieke Volksactie. De besprekingen hebben den geheelen dag geduurd. Lerroux heeft verklaard, dat hij, onge acht een ontbinding van het pariement, den weg naar herstel der staatsautoriteit zou be wandelen. Afgewacht moet nu worden of gevolg zal worden gegeven aan de linksche bedreiging met algemeene staking voor het geval Lerroux kabinetsformateur zou wor den. Lerroux zal Woensdag zijn ministerlijst samenstellen en uiterlijk Donderdag zijn kabinet presenteeren. DE SPOORWEGRAMP BIJ WARRINOTON. De wisselwachter bekent, dat het ongeluk aan zijn oponlettend- heid te wijten is geweest. Bij de lijkschouwing van de 10 slachtof fers van de spoorwegramp van Vrijdag bij Warrington heeft de wisselwachter bekend, dat het aan zijn onachtzaamheid te wijten is geweest, dat de sneltrein die de aanrij ding veroorzaakt heeft, niet is opgehouden. De lijkschouwer dankte den man voor zijn eerlijke bekentenis, waardoor machinisten en stokers van iedere verdenking bevrijd ble ven. Nu de zaak, door deze bekentenis nog voor den rechter zal komen, wenschte de lijkschouwer thans reeds te zeggen, dat hij na medelijden met de slachtoffers toch ook groot medelijden met dezen man had, die 32 jaar sein wachter is en de laatste 21 jaar in dat zelfde seinhuis gediend had, zon der dat hij ook maar berispt was. GEVAARLIJKE DIEFSTAL. Arme daders. Uit Bridgeport in den staat Connecti- cut (Am.) wordt gemeld, dat uit de on- dergrondsche opslagplaatsen van de Remington Arms Cy. ondanks de stren ge bewakingen 10 blikken met polnool zijn gestolen, naar men zegt het krach tigste explosief, dat tot nog toe bekend is en dat eigenlijk nog in een stadium van experimenteeren verkeert. Men maakt zich dan ook ernstig ongerust over de mogelijkheid, dat de dieven niet bekend zijn met de explosieve eigen schappen van de springstof, wat tot groote rampen zou kunnen leiden. Met behulp van de onmiddellijk ge waarschuwde politie is een waarschu wing verspreid, dat de springstof met de grootste voorzichtigheid moet worden behandeld, aangezien de lichtste schok ken reeds explosies tengevolge kunnen hebben van groote vernielende kracht. DOODELIJKE PRAATZIEKTE. Een wonderlijk geval. In een kleine woning in Mount Gilead in Ohio ligt de vrachtautochauffeur Donald Campbell en vertelt met hooge, heesche stem voorvallen uit zijn kinder jaren, waarop hij in een luid en langdu rig gelach uitbreekt. Maar geen glim lach verschijnt op het gezicht van dege nen, die bij hem waken, daar Donald Campbell letterlijk bezig is zich dood te praten. Tien dagen lang heeft hij onafgebro ken gesproken over allerlei dingen, over zijn jeugd, zijn betrekking, over politiek en zijn zorgen, hij vertelt anecdotes en spreekt met zijn vrouw en kind over het dagelijksch leven. Slechts vijf uur lang bleef zijn mond gesloten toen de artsen hem een morfinespuitje gaven; maar een herhaling hiervan zou voor zijn toe stand te gevaarlijk zijn. En zoo spreekt hij dus steeds door. en wanneer het niet gelukt hem te redden, zal zijn „praat ziekte" in een slaapziekte omslaan, wel ke met den dood zal eindigen. Ongeveer een jaar geleden viel Camp bell van zijn wagen en liep een zware kwetsuur aan het hoofd op Waarschijn lijk tengevolge van dezen val is er een ontsteking in zijn hersens ontstaan, die zijn spreekmanie veroorzaakt. Een aan tal doctoren houdt zich bezig met den zieke, die weliswaar bij zijn volle ver stand is, maar ook bij 't eten niet met praten kan ophouden. Ofschoon zij er tot nog toe niet in eeslaagd zijn Camp- bel's woorder vloed te stuiten b~>en zij uem te kunnen redden. De Roemeensche regeeringscrisis. (Dag. Overzicht). Lerroux Spaansch kabinetsforma teur. (Buitenland). Deensche Rijksdag geopend; een optimistisch geluid. (Buitenland). Vliegtuig in het Kanaal gestort; 7 passagiers omgekomen. (Lucht vaart). Radio-avond voor crisis-comité; H. K. H. Prinses Juliana sprak. (Binnenland). Moordaanslag op de kermis te Weert. (Binnenland). De derde Amsterdamsche Zes- daagsche; de deelnemers. (Sport). De toestand van de Joodsche vluchtelingen in de Wieringermeer. (Stad en Omgeving). Bijeenkomst provinciaal Water leidingbedrijf met verschillende ge meentebesturen. (Stad). Dr. P. Maats, rustend geneesheer uit Nieuwe Niedorp te Rotterdam overleden. (Stad). (Zie verder eventueel laatste berichten). BOTSINGEN TUSSCHEN FRANSCHE SOCIALISTEN EN COMMUNISTEN. Bij een verkiezings-vergadering in een voorstad van Toulouse in verband met de a.s. cantonale verkiezingen, is het tot bot singen gekomen tusschen socialisten en communisten. De strijdenden trokken op elkander af met bierflesschen, stoelen en andere voorwerpen. Een nog niet geindentificeerd persoon werd doodelijk gewond. Toen de politie de orde in de zaal hersteld had en de vergadering had ontbonden, werden de vechtpartijen op straat voortgezet. NAAR DE COLLEGE-BANKEN. Op 81-jarigen leeftijd. Een 81-jarige medicus te Saragossa in Spanje, dr. Pedro Abuelo, die na 56 jaar lang de medische praktijk te heb ben uitgeoefend, zijn levensavond aan eigen liefhebberijen kan besteden, heeft zich aan de universiteit van Saragossa laten inschrijven voor de faculteit der letteren en wijsbegeerte en heeft met goed gevolg zijn eerste examens gedaan. Wanneer hij deze studie beëindigd heeft, wil hij, naar hij mededeelt, rech ten studeeren. GOUD TE CAIRO IN BESLAG GENOMEN. Vermoedelijk afkomstig van diefstal. De politie te Caïro heeft gisteren beslag gelegd op een groote hoeveelheid fijngoud, dat naar men aanneemt heeft behoord tot de goudzending, die in Juli j.1. werd gesto len uit een watervliegtuig van de Imperial Airways op de Nijl. Drie personen, w.o. een Egyptenaar, die tot de bemanning van het watervliegtuig behoorde zijn gearresteerd. GROOTE GOUDKLOMP GEVONDEN. Gewicht van bijna 8 K.G. In de Russische goudmijnen van Bash- kiria, heeft men een goudklomp gevonden, die bijna 8 K.G. weegt. BESTOND ER EEN COMPLOT TEGEN BONDSPRESIDENT MTKLAS? Hij zou bi) de putsch van 25 Juli ontvoerd moeten zijn De politie te Weenen en Klagenfurth deelt mede, dat er een complot heeft bestaan om op 25 Juli j.1. toen bondskanselier Doll- fuss is vermoord den Oostenrijkschen bonds president dr. Miklas te ontvoeren. Een der voornaamste leden van de Oostenrijksche S. S die inmiddels naar het buitenland is ge vlucht was belast met het toezicht op de uit voering van het plan dat niet door ging door de arrestatie van twee Weensche naz- zi's, een dokter en een ingenieur, die op 21 en 23 Juli besprekingen over deze zaak met de S. S. zouden hebben gehad. Het was de bedoeling der bondspresident die met zijn familie te Velden aan de Wör- thersee vertoefde te dwingen zijn goedkeu ring te geven aan de vornrng van een kabi net onder leiding van Rintelen. De twee gearresteerde i.azzis die broers zijn, zullen binnenkort voor den krijgsraad te Weenen verschijnen.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1