Publicaties £aatste icckfiUn !Rucqecüike Strnd Stad en Omgeving. Jteouinciaal Tlieuws OlecfU&za&en DEN HAAG. Laan van Meerdervoort 407. Inschrijving te ALKMAAR gebouw iederen VRIJDAG van 48i uur DE UNIE« namiddag. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. S t e Dansinstituut C. WILLEMS Museum ingang eiken werkdag van 9 tot tot half 4 geopend; Zater uur; Zondags gesloten, d e 1 ij k Breedstraat, 12 en van half 2 dags van 9 tot 1 Bioscopen. A. B. T., half 8, hoofdnummer De 200 p.k. van Zijne Majesteit (rom.); hoofdrollen John Boles en El. Brendel. Toegang voor eiken leeftijd. Victoria-theater, half 8, hoofdnummer Harten in strijd (rom.); hoofdrollen Kav Francis en Nils Asther. Toegang boven 14 jaar. Cinema Americain. half 8, hoofdnummer De zoon van Kong (rom.-sens.) Toegang voor eiken leeftijd. Woensdag 3 October. 8 uur, De Unie, bridgewedstrijd. DIENSTPLICHT. Bekendmaking van uitspraken inzake vrijstelling. De Minister van Defensie heeft om trent de aanvrageom vrijstelling van den dienstplicht wegens het bekleeden van, of opleiding tot een GEESTELIJK AMBT, betreffende den hieronder ge noemden persoon, de uitspraak gedaan achter zijn naam vermeld: N. M. M. SLUIJTER, lichting 1922. Uitspraak: voor één jaar vrijgesteld. Tegen deze uitspraak kan uiterlijk den TIENDEN DAG na den dag dezer be kendmaking in beroep worden gekomen door: a. den ingeschrevene, wien de uit spraak geldt of door diens wettigen vertegenwoordiger; b. door elk der overige meente ingeschreven door diens wettigen diger. Het verzoekschrift daartoe moet m>t redenen zijn omkleed en worden inge diend bij den Burgemeester ter secre tarie dezer gemeente, afdeeling Militaire Zaken, die voor de doorzending aan de Koningin zorgt. Alkmaar, 3 October 1934. De Burgemeester van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT. voor deze ge- personen of vertegenwoor- VIERÏNG ALKMAAR'S ONTZET. Sluiting gemeentelijke bureaux. De aandacht van de ingezetenen wordt er op gevestigd, dat de gemeentelijke bureaux op Maandag 8 October a.s., voor zoover de dienst het toelaat, gesloten zullen zijn. In verband met de omstandigheid dat ook het personeel van de Reiniging dan geen dienst zal doen, wordt verzocht op dien dag geen vuilnisbakken e. d. buiten te zetten. GEMEENTEVERSLAG. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat het beredeneerd verslag van den toestand dezer gemeente over het jaar 1933 op de secretarie ter lezing is nedergelegd en aldaar tegen betaling van 5.verkrijgbaar is. Alkmaar, 3 October 1934. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. (Ongecorrigeerd EERSTE KAMER. De instellingen van de doode hand Aan de orde is het wetsontwerp tot hef fing van een belasting naar het vermogen van instellingen van de doode hand. De heer van Lanschot wijst op de moeilijk heid van de kwestie der vrijstellingen. Be heerders van allerlei instellingen zullen voor gewetensconflicten komen te staan in ver band met hun plicht tot geheimhouding. Al les bestemd voor den openbaren eeredienst behoort te worden vrijgesteld. Spr. hecht geen waarde aan het argument, dat de be lasting maar vijf jaar zal gelden. De heer Blomjous zegt, dat de kerk een eigen maatschappij is. Het kerkelijk leven moet van belasting zijn vrijgesteld. De heer van der Hoeven heeft even eens bezwaren tegen dit wetsontwerp. Kerkgenootschappen zijn dikwijle slechts in schijn draagkrachtig. Predi kanten, die voor hun inkomen afhanke lijk zijn van de opbrengst der pastoralia worden door deze belasting onbillijk ge troffen. Spr. zette uiteen, dat de sociale zorgen der kerken den staat van groote uitgaven ont lasten. De kerk behoorde in de eerste plaats te zijn vrijgesteld. Spr. gaf de voorkeur aan een geringe verhooging der bestaande be lastingen. De heer Slingenberg zeide, dat er tegen elke nieuwe belasting bezwaren bestaan. Voor de voorgestelde belasting echter is ze ker een rechtsgrond aanwezig. De heer Briët betoogt, dat er conse- kwentie behoort te zijn in het stelöel der vrijstellingen. Hier kan niet gesproken worden van een noodoffer. Er zijn bezwaren tegen het ontwerp doch niet zoo ernstig om tegen te stem men. ADRES VAN S.D.A.P. EN N.V.V. AAN REGEERING EN TWEEDE KAMER. Inzake de wapenhandel hier te lande. Het dagelijksche bestuur van den algemee- nen raad uit S.D.A.P. en N.V.V. besloot het hieronderstaande adres aan de regeering en Tweede Kamer te zenden: De besturen van de S.D.A.P. en van het Nederlandsch verbond van vakvereenigin- gen, kennis genomen hebbende van de op zienbarende onthullingen, over de handelin gen en de relaties der particuliere handels industrie, waartoe het desbetreffende onder zoek uit den senaat van de U.S.A. heeft ge leid, bekend met het feit, dat ook hier te lanae, door een aantal ondernemingen wa pens en munitie worden vervaardigd en han del wordt gedreven in allerlei oorlogsbe- noodigheden en onder den indruk van de aanwijzingen, dat ook in Nederland verbin- digen zijn onderhouden met buitenlandsche ondernemigen op het gebied van den handel in en de vervaardiging van oorlogsbenoo- digdheden, welker handelingen uitermate ge vaarlijk zijn voor den vrede, verzoeken uw Kamer wel te willen bevorderen, dat ook hier te lande een gestreng en onpartijdig onder zoek worde ingesteld naar den handel in de fabricage van wapens munitie en andere oorlogsbenoodigdheden en dat van de uit komsten van dat onderzoek een volledig ver slag zal worden openbaar gemaakt, op grond waarvan kan worden beoordeeld, welke maatregelen met betrekking tot den partculieren handel in en de particuliere ver vaardiging van oorlogstuig aanbeveling ver dienen. Men kwam daarenboven overeen zich met een brief te wenden tot de besturen van S.A.I. en I.V.V., waarin deze instanties zouden worden verzocht zich tot de aangesloten partijen en landelijke vakcentrales te wenden om zich in dezelfde geest tot hunne regee ringen te wenden. PROTEST VAN BUITENLANDSCHE JOURNALISTEN TE BERLIJN. Over minderwaardige behan deling in Duitschland. Het bestuur van de vereeniging van bui tenlandsche journalisten te Berlijn heeft een protest-brief gericht aan den rijkspropagan- da-minister Göbbels, waarop tot nog toe geen antwoord is ontvangen. De brief bevat o.a. een klacht over de op merking, die de radio-verslaggever van de Saarbetoogingen te Ehrenbreitsein o-p 26 Augustus j.1. heeft gemaakt over de buiten landsche journalisten, van wie hij in zijn radio reportage zei, „Daar zitten zij de vreemdelingen, en ook zij zullen ongetwij feld onder den indruk zijn, maar dan zul len zij weggaan en leugens vertellen in hun kranten". De brief beklaagt zich over de systemati sche campagne die tegen de buitenlandsche journalisten wordt gevoerd, waarbij her haaldelijk uitdrukkingen, als het door de ge dachten-associatie naar „canaille" verwij zende woord „journaille". Vele vruchtelooze huiszoekingen Bovendien heeft de geheime politie in de laatste maanden herhaaldelijke vruchteloo ze huiszoekingen in de woningen van buitenlandsche journalisten. In de overtuiging dat de minister van deze toestanden niet op de hoogte kan zijn verzoekt het bestuur dér vereeniging hem de journalisten tegen dergelijke behandelingen te beschermen. hij slechts beschikte over buitenlandsch geld, hem 10 ter leen te geven. Hoewel beide laatstgemelde oplichte rijen niet waren gepleegd in het arron dissement, werden deze zaken ook ge makshalve door de Alkmaarsche recht bank opgeknapt. Het te Bloemendaal buit gemaakte fototoestel had verdachte te Amsterdam verkocht voor 8 en het geld natuurlijk zelf opgestoken. Te Leiden logeerde hij als Luxem- burgsch ingenieur, genaamd Daré, daar liet hij zich de lunch goed smaken en wist nog 10 winst te maken door het leenen van geld, dat hij nimmer terug heeft betaald. De verdachte had aan den rijksveld wachter Beek, die hem overbracht, zijn financieele operatie te Leiden medege deeld. Verdachte is een permanente interna tionale oplichter, zooals uit de verstrek te inlichtingen uit het buitenland was gebleken. Hij erkende via mej. Do Wan na, die als Duitsche tolk fungeerde, de hem ten laste gelegde feiten. De officier vond het optreden van verdachte niet bijzonder fraai. Hij werk te geheel e adresboeken af. Meerdere oplichtingen, diefstallen en exploitatie van verliefde dames konden hem ten laste worden gelegd. In verband met een en ander requi- reerde de officier 3 jaar gevangenisstraf. Verdachte hield daarop in het Duitsch een soort verdedigingsrede. Mr. Schuurman, verdediger, trachtte eenige verzachtende omstandigheden naar voren te brengen en riep voor zijn cliënt de clementie der rechtbank in. Verdachte is een zwakkeling met psy- chopatischen aanleg. Uitspraak a.s. week. doch weldra ging de eigendom over op wij len den heer H. Lind, grootvader van den tegenwoordigen directeur der N.V. den heer N. H. Slinger. Was het oorspronkelijk een kleine winkel, dank zij de energie van wijlen mevrouw H. Lind—Boon en later van wijlen mej. R- Cloeck moest er enkele malen verbouwd wor den en thans is het een modern modehuis met 4 groote salons. Duizenden hoeden heb- dan ook sinds 1854 hun weg gevonden vanaf de Mient. Ter gelegenheid van het 80-jarig jubi leum, dat dit seizoen wordt gevierd, heeft de N.V. twee pakkende reclames bedacht, één voor de cliëntèle en één voor de jeugd. Men ga eens een kijkje bij Lind op de Mient nemen, waar het perceel 35 m. h. o. op dit jubileum feestelijk versierd is en waar men een keiircollectie dames- en kinderhoeden zal aantreffen. KIND AANGEREDEN DOOR FIETSER. Gistermiddag omstreeks 2 uur werd op den Geestersingel een 7-jarig meisje aange reden door een wielrijder. Het kind liep op den rijweg touwtje te springen en kwam al springende voor het rijwiel terecht. Hierbij bekwam zij een hoofdwond en is door dr. Moolhuizen verbonden. Een agent van po litie heeft het kind daarna naar haar woning gebracht. STICHTING JOODSCHE ARBEID. James MacDonald aanwezig bij de opening. Naar wij vernemen, zal de hooge commis saris voor de vluchtelingen, Joodsche en an dere, afkomstig uit Duitschland, James MacDonald, hedenmiddag om drie uur aan wezig zijn bij de opening Stichting Joodsche Arbeid, Werkdorp Nieuwersluis in den Wie- ringermeerpolder. 759,8 m.M. je m.M. GETROUWD": Johannes Fredrik Kcijsper en Anna Maria Vrijhoef. GEBOREN: Simon Johannes, z. van Johannes Hollen- berg en Catharina Hoogewerf. Egbertus Hermanus Petrus, z. van B.rnardus Broers en Theodora Janssen. Janneke Ida, d. van Johannes du Burck en Grietje Haan. Gerarda, d. van Gerrit Sougé en Wilhel- mina Severein. CASTRICUM. Actie tot vermindering van huur- en pachtgelden. In gemeenschappelijk overleg van de be sturen der R.K. Tuinbouw Vereeniging „Ons Belang", de tuinbouwersvereeniging „De Vrije Veiling", de Land- en 1 uinbouw-bond en de Chr. Tuindersbond, is hier in de café zaal van den heer W. Borst, te Bakkum, een druk bezochte bijeenkomst gehouden. Het doel van deze bijeenkomst was het teek enen van een verzoekschrift aan Ged. Staten van Noordholland door huuidiers van duingron- den, toebehoorende aan de provinciale land goederen tusschen Castricum en de grens van Ëgmond-Binnen, teneinde te komen tot ver mindering van huur- en pachtgelden. Deze actie omvat een totaal van ongeveer twee honderd en vijftig huurders van pro vinciale duingronden. OUDE NIEDORP Zaterdag waren in den Wieringermeer- polder bij de Rijkswerkverschaffing uit de zegemeente tewerkgesteld 4 werkoozen. OPLICHTER VOOR DE RECHTBANK. Hij logeerde in Nassau-Bergen. De 29-jarige te Weenen geboren jour nalist Friedrich R., zwervend, doch thans gedetineerd in het Huis van Be waring, stond heden terecht in drie te samengevoegde oplichtingszaken, res pectievelijk te Bergen, Bloemendaal en Leiden gepleegd. Te Bergen vertoefde hij onder den valschen naam Homs en wist aldaar den portier van het hotel Nassau-Bergen te bewegen tot afgifte van een bedrag van 14 met betrekking tot een pakje, dat gedeponeerd was in het bestelhuis van dezen dienst te Bergen. Bedoeld pakje had 'n waardeloozen inhoud, doch de portier had in goed vertrouwen den huisknecht van het hotel naar het expe ditiekantoor Waal en Co. gestuurd met 14 en wist de verdachte daarop bij die firma deze 14 weer terug te krijgen. Het betrof een remboursement. Voorts had hij te Bloemendaal zekeren heer P. Polle bewogen tot afgifte van een fototoestel, door hem later verkocht. Eindelijk sloeg hij te Leiden zijn slag. Aldaar logeerde hij in het hotel „De Burcht" en deed zich voor als ingenieur en wist den hotelhouder Barker listig lijk te bewegen, onder het smoesje dat P. MAATS, t Te Rotterdam is gister op 70-jarigen leef tijd plotseling overleden de heer Pieter Maats. De heer Maats is 42 jaar dokter te Nieuwe Niedorp geweest en was eveneens gemeente arts te Oude Niedorp. Op 21 Januari 1933 heeft de heer Maats de practijk neergelegd en zich in „Huize Westerlicht" gevestigd. In Nieuwe en Oude Niedorp was de heer Maats, die algemeen als een bekwaam ge neesheer bekend stond, een zeer geziene figuur, die in het maatschappelijk leven een vooraanstaande plaats heeft ingenomen. Toen de heer Maats als gemeente-genees heer met ingang van 1 Januari 1933 ontslag vroeg heeft de burgemeester van Nieuwe Nie dorp hem in den raad dank betuigd voor zijn vele en belangrijke diensten en voor de uitnemende samenwerking, waaraan wethou der Kooy nog toevoegde, dat Nieuwe Nie dorp moeilijk is voor te stellen zonder dok ter Maats. Toen in de Prins Maurits het officieele af scheid van den dokter en diens gezin plaats vond, waren zeer velen bijeengekomen om den scheidenden arts hun hulde te betuigen. De voorzitter van het huldigingscomité, de heer Rempt, schetste toen de moeilijke om standigheden waaronder een geneesheer in vroeger jaren had te werken en wees er op hoe de heer Maats zich al die jaren met hart en ziel aan zijn practijk had gegeven en hoe hij zijn patiënten door zijn gemoedelijkheid en zekerheid van optreden steeds gerust wist te stellen. Dat het onvermoeide werken van den dokter ook elders de aandacht trok, bleek toen hij geridderd werd. Velen, waaronder burgemeester Pluister, hebben nog hun waardeering uitgesproken en verschillen de souvenirs werden aangeboden w.o. een album met 40O handteekeningen met foto's uit het practijkleven binnens- en buitenshuis. Uit dit alles blijkt wel hoezeer het levens werk van dezen voortreffelijken geneesheer in de streek waarin hij geleefd en gewerkt heeft gewaardeerd is. Velen, zeer velen zullen het met ons be treuren, dat de heer Maats maar zoo korten tijd van zijn welverdiende rust heeft kunnen genieten. De crematie zal plaats hebben Vrijdag a.s. te DriehuisWesterveld na aankomst van trein 11.43 uur. OOK HET FNIDSEN WORDT VERSIERD. Der traditie getrouw zal het Fnidsen dit jaar wederom met een versiering uitkomen, waarvoor alle winkeliers en bewoners op één na hunne financieele en daadwerkelijke medewerking toezegden. 80 JAREN OP DE MIENT. 't Is deze maand 80 jaar geleden dat er in het pand Mient 35 een speciaalzaak op gebied van dameshoeden werd opgericht, welke zaak sinds 1906 is omgezet in de N.V Dameshoedenmagazijn v.h. H. Lind, ook be kend staand onder de firma H. Lind. Gedurende enkele jaren werd dit door de heeren Keizer en Voute D1STRICTS-ARBEIDSBEURS. Tel. 838. Geopend voor werkgevers van 9—12 en van 25 uur. Voor werknemers uitsluitend van 912 uur en op Maandag- en Donder dagavond van 7—8 uur. Bemiddeling voor vrouwelijk personeel dagelijks bij voorkeur van 2 tot 5 uur. De directeur van bovengenoemd bureau deelt mede, dat heden staan ingeschreven: groep bouwvakken: 60 grondwerkers, 38 metselaars, 8 voegers, 70 timmerlieden, 36 schilders, 4 betonwerkers, 1 tegelzetter, 1 stratenmaker, 1 stucadoor-opperman, 2 bouwk.-opzichters, 1 opz.-teekenaar, 1 bouw- teekenaar, 3 waterbouwkundigen, 1 bouw kundige, 15 stucadoors, 18 opperlieden; groep metaalindustrie: 1 autog. lasscher, 9 bankwerkers, 1 blikslager, 5 carosseriebou- wers, 4 electriciens, 1 fraiser, 3 instrument makers, 2 ketelmakers, 3 klinkers, 3 loodgie ters, 1 liinwerker, 6 machinisten, 1 mach. tee kenaar, 1 operateur, 1 pianostemmer, 1 Elaatwerker, 4 rijwielherstelers, 2 scheeps- ouwers, 1 metaaldraaiers, 1 metaalvijler, 2 metaalslijpers, 12 monteurs, 1 scheepstim merman, 6 smeden, 8 stokers, 1 tandtechni- ker, 1 tegenhouder, 2 vuurwerkers, 2 wagen makers, 1 werktuigbouwkundige, 9 ijzerwer kers, 1 zandvormer; groep voedings- en genotmiddelen39 si garenmakers, 1 sorteerder, 2 kistenplakkers, 1 stripper, 3 tabaksbewerkers, 2 slagers, 4 koks, 2 chocoladebewerkers, 2 suikerbakkers, 1 bierbottelaar, 15 bakkers; groep verkeerswezen: 28 chaufeurs, 5 koet siers, 16 pakhuisknechts, 15 magazijnbedien den, 6 ketlners; groep boek- en steendrukkerijen: 4 letter zetters en 3 drukkers; groep houtbewerking: 14 meubelmakers, 9 meubelstoffeerders; 6 mach. houtbewerkers, 3 kistenmakers, 1 beeldhouwer, 2 borstelma kers; groep land- en tuinbouwbedrijven: 5 tuin lieden, 8 boerenarbeiders, 2 bloemisten; groep handel: 15 vertegenwoordigers, 4 winkelbedienden; overige beroepen: 7 boekbinders, 2 was- schers, 5 kleermakers, 1 rietwerker, 1 zeilma ker, 3 schoenmakers, 1 verfbereider, 4 incas seerders, 2 huidenzouters, 1 kapper, 1 elec- tro-techn. ingenieur, 1 secretarie-ambtenaar. 10 kantoorbedienden, 3 zakkenstoppers, 1 klompenschilder, 30 transport- en 161 los- arbeiders gedeeltelijk werkloos: Metaalindustrie 46, tabaksindustrie 11, overige beroepen 5; jeugdige werkloozen beneden 18 jaar in diverse beroepen26. Geplaatst 28 werkzoekenden. Vrouwelijk personeel (aangeboden) kantoorbedienden, 4 winkeljuffrouwen, huishoudster tevens kraamverpleegster, verpleegster, 4 dienstboden, 6 dagmeisje, werksters. Alkmaar, 29 September 1934. De directeur voornoemd, Ed. VAN DEN HEUVEL. naar waarnemingen, verricht in den mor»*- van 3 October. n Medegedeeld door het Kon. Nederl Instituut te de Bilt. Hoogste barometerstand Marseille. Laagste barometerstand 738,8 Malinhead. Verwachting, geldig tot den avond va* 4 October: an Matige tot krachtige zuidelijke tot wes telijke wind; zwaar bewolkt tot betrokken met regen; later opklarend; overdag jetg koeler. Weeroverzicht. Sinds gisteren zijn de depressies sterk toegenomen, een vrij diepe kern in zuid- Zweden bracht zware ïegen in Denemarken' Een grootere en diepere nadert Schotland In Schotland en Ierland waait het krachtip uit zuidelijke tot westelijke richtingen en valt reeds weer regen. Engeland heeft nog op. klaring, maar zal heden ook regen krijgen' in Frankrijk valt bij zwakke zuidwestelijke wind en zware bewolking op veel plaatsen regen en nadert storm over het Kanaal Dp. nemarken zal tijdelijk opklaring krijgen bii hooge temperatuur. In zuid-ScandinaJ valt regen in het noorden sneeuw en bij fefl7. peraturen nabij het vriespunt. Voorloop/V toenemende wind en regen te wachten. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen 7.11 uur licht op. van het schrijven van dergelijke stuldcen heeft te onthouden en het gezag hoog diende te houden. Voor oplichting van het schoolbestuur van de Handelsavondschool te Medemblik waarvoor de officier van justitie dé vrij spraak van verdachte had gevorderd, o«. dat hij er aan twijfelde of de handelingen van verdachte onder de strafzaak vielen en ook de indruk had, dat het schoolbestuur niet vrij uitging, veroordeelde de rechtbank verdachte, wegens oplichting van een bedrag van 52.50 tot drie maanden gevangenisi- straf. Zooals men zich zal herinneren haalde de verdachte, die na het uitnemende pleidooi van zijn verdediger mr. van Löben Seis, nog een eigen verdediging voerde, dermate de ontstemming van den president op zijn hals, dat deze hem er opmerkzaam op maakte, dat hij bezig was zijn eigen zaak, na het uitne- mende pleidooi van zijn verdediger, gTondig te bederven. Voor verdachte is het wenschelijk, dat hij hieruit bij de behandeling van zijn zaak in hooger beroep, de noodige leering zal trek ken. RECHTS GING AL WEER VOOR! Gistermiddag te omstreeks kwart voor zes vond op het Scharloo een aanrijding plaats tusschen een motorrijder en een luxe-auto. De motorrijder kwam uit de richting Gees- terweg en reed in de richting van Bergen geheel rechts van den weg. De luxe-auto kwam uit de Zocherstraat en ging in de rich ting van den Stationsweg. Hij verleende aan den van rechts komenden motorrijder niet den voorrang. Persoonlijke ongelukken von den niet plaats. Zoowel het motorrijwiel als de luxe-auto liepen materieele schade op. Door de politie wordt proces-verbaal opge maakt. HET medege- bedrijf gedreven, IN EEN KETEL KOKEND WATER GEVALLEN. Het driejarig dochtertje van den heer C. de W. te Bovenkarspel is in een ketel met kokend water gevallen. Deerlijk verbrand werd het arme kind in het St. Nicolaasge- sticht opgenomen, waar het helaas aan de bekomen brandwonden is overleden. DE BAKKERS VROEG PRESENT. Naar men ons van Alkmaarsche bakkers zijde mededeelt, heeft de arbeidsinspectie van Haarlem toestemming gegeven aan de Alk maarsche bakkers om in verband met Alk- rnaarsOntzet in den nacht van Zondag on Maandag om 12 uur 's nachts met balken een aanvang te maken. Om 8 uur 's morgens kan men dan al versch brood krijgen. HET SCHANDAAL TE MEDEMBLIK. Zooals men in ons nummer van gister heeft kunnen lezen, heeft de Arrondissements- Kechtbank den heer B. Evenhuis, hoofd der Ulo-school te Medemblik, wegens beleedi- ging van den burgemeester van Medemblik, den heer Peters, in de Enkhuizer Courant, tot 150 boete of 60 dagen hechtenis ver oordeeld. De officier van justitie had in deze zaak het maximum 300 boete of 60 dagen hechtenis gevorderd, omdat hij zich op het standpunt had gesteld, dat vooral iemand in de positie van verdachte in dezen tijd zich DUITSCHERS NAAR BUITENLAND. Tien mark mag worden nomen! Uit Berlijn wordt ons gemeld, dat in ver band met de schaarschte der deviezen de rei zigers naar het buitenland in het vervolg slechts tien mark mogen medenemen. Dat beteekent dus, dat het met het vreem delingenverkeer u i t Duitschland nu wel heelemaal afgeloopen is. Wanneer boven staande bepaling dus van kracht blijft, zul len wij den volgenden zomer geen enkele Duitscher in Nederland vinden, nóch in onze badplaatsen, nóch in andere steden en dor pen, die vreemdelingen trekken. De zware strijd om het bestaan wordt voor onze Ne- deriandsche hotel- en pensionhouders dus nog moeilijker, tenzij de Nederlander zelf nu eindelijk verstandig wordt en zijn vacan- tie voortaan in eigen land doorbrengt en in elk geval niet zijn geld, zijn Nederlandsche gulden, in Duitschland uitgeeft, 't Is hier heelemaal geen kwestie van een anti-Duit- sche gezindheid, maar uitsluitend een van den strijd om het bestaan. En het hemd is nu eenmaal nader dan de rok. Een groot percentage Nederlanders moet leven van het vreemdelingenverkeer. Wij heb ben slechts de keuze: deze landgenooten te laten leven en t.z.t. niet in Duitschland ons geld te verteren, of onze landgenoten in den steek te laten en een prettig reisje langs den Rijn te maken! DE DIRECTIE VAN DEN WIERINGERMEERPOLDER. In ons nummer van 28 Sept. 1.1. deelde,' wij mede, dat de parlementaire redacteur van het Volk aan zijn blad berichtte, dat de directie van den Wieringerroeerpolder in haar tegenwoordigen vorm wordt opgeheven, dat de neer ir. Roebroek met de dagelijksche leiding der werkzaamheden zal worden be last, en dat ir. Mesu benoemd was tot Rijk*' inspecteur van de werkverschaffing >n Drente. 1 Uit zeer bevoegde bron vernemen wij, da' dit bericht niet juist is. Juist is, dat heer ir. F. P. Mesu zal wor den benoemd tot landbouwkundig adviseur

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 2