een Ameublement. Een mooi Bovenhuis een groot fornuis. Reeds meer don 100 jaren E. BUERS, Mi!, Alkmaar. Tel. 638. N.V. KENNEMER MANEGE Set" J~J e- Winterseizoen PflflRDRIJSPORT 3 90 GJ.SLUIJMER Een aardige prijsvraag voor de jeugd! heeft de praktijk hervat. flinke Werkster, De Provinc. Noord-Brabantsche en 's-Hortogenbossche Courant „EIK EN LINDEN" r j p- ALKMAAR HOORN ARTS, moderne Woning, verkochten wij Jaeger Baai, Jaeger Rheumathiek Baai, Rood Baai, Jaeger en Wit Wol, Halfwol en Katoen Flanel, alle kleuren Molton, Jaeger Tricot per el, Wollen, Watten en Molton Dekens. Prima kwaliteiten. Lage prijzen. Bewaart onze cassabons. Bij f 20 aan cassabons 1 gulden terug. HEILOO (Tel. 497) is per I October begonnen vijf en twintig gulden. vijf en twintig gulden. ALLEEN MEUBELFABRIEK Lindegracht 1016 ALKMAAR KLACHTEN OVER HET WERK AAN DEN BERGERWEG. De Heer en Mevrouw KOPPEN—HAZELOOP geven U kennis van de geboorte van hun Dochter, HENDRIK! GEERTRUIDA. Heerde (Gld.), 30 Sept. 1934. Hiermede geven wq U kennis van de geboorte van onze dochter GERARDA. G. SOUGÉ. W. P. SOUGÉ—SEVEREIN. Alkmaar, 2 October 1934. Hekelstraat 25 a. Heden overleed plotseling onze geliefde Man, Vader, Behuwd- en Grootvader, de Heer PI ETER MAATS, Arts. Ridder in de orde van Oranje Nassau, in den ouderdom van 70 jaar. Alkmaar. N. MAATS—SWAN. J. MAATS. E. MAATS—HART en kinderen. C. MAATS. B. MAATS-RUS. Amsterdam. P. J. MAATS. Alkmaar, 2 October 1934. „Huize Westerlicht". Geen bezoek. De Crematie zal plaats heb ben a.s. Vrijdag te Driehuis- Westerveld, na aankomst van trein 11.43 voorm. Heden overleed zacht en kalm, na langdurig lijden, mjjne innig geliefde Echtge- nooto, Mevrouw ADR1ANA VAN SULL, geboren VAN GELDER, in den ouderdom van 74 jaar. R. H. VAN SULL en familie. Bergen (N.H.), 2 October 1934. Begrafenis 5 October, n.m. 2 uur. •r Wl IP' rif*- m i - Qerie van 4 buitengewone SPECIALEJTALAGE^ GEVRAAGD voor Vrijdags om de 14 dagen. Brieven met opgaaf van loon onder lett. O 14, bureau van dit blad. Te koop gevraagd Brieven onder letter M 12, bureau van dit blad. Te huur een f 6.50 p. week, water inbegrepen. Inl. W. MUNTJEWERF, Schuine Hondsbosschelaan 72, Heiloo. (f 4.50 p. w.) of kamers te huur. Westerweg 149. TE KOOP GEVRAAGD Adres te bevr. Bureau v. d. Blad. ACCOUNTANT biedt zich aan voor het verzorgen van Uw administratie en boek houding, vanaf f 5.p. maand. Belast zich tevens met geh. opdrach ten en recherchewerkzaamheden. Br. lett. L 11 bureau van dit blad. 's-HIFogenbosch. is het Hoofdblad van de Provin cie NOORD-BRABANT, wordt daar het meest gelezen, in vele gemeenten schier uitsluitend en verschijnt daeeliiks. Rijkunst. Voltige. Springen. Prima rijpaarden en deskundige leiding. Ruime helderverlichte manege, met muziek installatie. Comfort, dames- en heerenkleedkamer, verwarmde tribune etc. Rijlessen voor beginners overdag. 's Avonds caroussel rijden. Billijke tarieven. Blijft fit en rijdt paard. Geelt U op |n Alkmaar staat een huis Dat huis staat op de Mient En in dat huis is 'n Hoedenzaak 'n Prachtig mooie Hoedenzaak Van wie mag dat huis wel zijn Van wie mag dat huis wel zijn? Dat huis dat is van Lind Vraag dat aan Moeder en kind En wie het nog niet weten mocht Die wordt thans heel beleefd verzocht Komt kijken op de Mient Naar de Hoedenzaak van Lind. Dat huis dat is versierd Heel mooi met groen versierd En waarom is dat dan gedaan Dat ziet U op den gevel staan Komt kijken op de Mient Naar de Hoedenzaak van Lind. Bovenstaand rijmpje is bestemd voor de jeugd. Jongens en meisjes tot 15 jaar kun nen mededingen naar de belooning van Wie van jullie bovenstaand rijmpje netjes overgeschreven aan ons adres Mient 3-5 inzendt, en dat papier dan aardig met of zonder kleuren versiert, dingt mede naar den prijs van De aardigste inzendingen worden geëta leerd, terwijl wij de directie van Gieskes te Amsterdam bereid hebben gevonden te beslissen aan wie de prijs zal worden toegekend. Meisjes en jongens doet je bestl Jullie hebt den tijd tot en met 15 October! Uit spraak Vrijdag 19 October. Etaleering der beste inzendingen Zaterdag 20 October. Afzonderlijke formulieren met deze prijs vraag zijn verkrijgbaar bij doch doet het NU. DE DIRECTIE. Van de ge rten. Onze groote monsterzalen zijn vrij te bezoeken tusschen 9-12 en IVj-5% uur. Zaterdags van £2. I 9-1 en 2Vi*5 uur. bezit de grootste collectie in Meubelen. Onze clientèle krijgen wij uit geheel Nederland en het aantal uit Amsterdam is zeer groot. Een bewijs dat onze prijzen billijk zijn en de keuze onovertrefbaar. Behalve de 33'/3 prijsverschil geniet U thans nog 5 korting voor directe betaling. JCuHsl tn Wetenschap BIJ TRUDI SCHOOP OP BEZOEK.. Zooals bekend komt het gezelschap-Trudi Schoop op haar tournée den 16en October ook te Alkmaar en wel in de schouwburg zaal van 't Gulden Vlies. Het persbureau V. D heeft in het Americain Hotel te Amsterdam een onderhoud met deze actrice gehad, waaraan wij het volgende ontleenen Een klein, blond, frêle figuurtje stapt, onder begeleiding van haar impressario Alfred Fischer, uit de lift, zet zich dan gelaten neer voor het zooveelste interview. Het is niet zij maar de heer Fischer, die vertelt: „We zijn nu voor de tweede maal in Hol land; de vorige keer waren we hier in Juni. We komen juist uit Scandinavië terug. Overal enthousiaste persstemmen. Een blad in Ko penhagen schreef over Trudi Schoop het volgende „Zij vereenigt in zich de talenten van een actrice als Elisabeth Bergner, een danseres als Anna Pawlona, zij bezit het sexappeal van Greta Garbo. is geniaal als Charlie Chaplin en komisch als Grock". „Wat zijn Uw volgende plannen?" „Eerst een tournée door Holland. Naar Den Haag, Rotterdam, Utrecht, Arnhem, Nijmegen, Groningen, Hilversum en Haarlem. Dan naar Parijs en Londen. Het ligt in onze bedoeling in den zomer van 1935 naar Neder- landsch-Indië en verder naar Japan te gaan. In December van datzelfde jaar steken we over naar Amerika". „Hoe groot is Uw groep op het oogen- iblik?" „Het ensemble bestaat uit 18 personen, al len Zwitsers en de meesten uit Zürich. De begaafdste van de groep op het oogenblik is wel Edith Larola". „Vindt U bij het Hollandsche publiek het juiste begrip voor Uw kunst?" Trudi Schoop, die tot nu toe stil heeft zit ten luisteren, naar wat er over haar gezegd wordt, neemt hier spontaan het woord: „Dat maakt het juist zoo prettig om in Holland te werken. Ik geloof beter dan ergens ter wereld, voelt men hier mijn kunst aan. Het publiek reageert onmiddellijk op alles". De heer Fischer onderbreekt: Denlrf u eraan, dat stilstaande auto's tegenwoordig weder rerlleht moeten zijn? „De kunst van Trudi Schoop is zoo, dat men haar over de geheele wereld kan be grijpen. Eigenlijk is het een blijspel zonder woorden; meer theater dan dans. Het komi sche element is hoofdzaak, vandaar ook de naam ,tanzende Komikerinnen". Op den Internationalen wedstrijd in choreo grafie, die in 1932 te Parijs gehouden werd, waren het Kurt Jooss en Trudi Schoop, die de prijzen behaalden. „Heeft U al nieuwe onderwerpen in be werking Met een geheimzinnig lachje kijkt Trudi Schoop naar den heer Fischer. „Ja; maar daar zeggen we nog niets van". Met dat antwoord moeten zelfs indiscrete menschen als journalisten zich tevreden stellen. Nog een ding krijgen wij erover te hooren. „Mijn broer heeft, net zooals voor Fridolin, de muziek ervoor gecomponeerd. Het is ook mijn broer, die ons altijd aan den vleugel be geleidt". „Nog iets bijzonders uit Uw leven?" „Iets bijzonders?" Trudi Schoop staart heel stil voor zich uit. „Alles is zoo onbelangrijk. Ik ben in de groep van Yvor.ne Georgi geweest". Een komisch wanhopig gebaar van de slanke handen. „Nog meer wilt U weten?" Eens kwam er een jonge man, van een jaar of twintig, te voet naar Berlijn om mij te zien dansen en een autogram te halen. Onder het stof en doodmoe „Het autogram heeft hij natuurlijk ge kregen?" „Ja, glimlacht Trudi Schoop, dat heeft hiji". En dan durft zelfs de indiscretie in persoon niet langer den kostbaren tijd van deze kunste nares in beslag te nemen en zoekt het zon licht van het Leidscheplein weer op. Jnqeicnden Stukken Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding van het verslag in de Al km. Courant van 29 Sept. j.1. van dê straf zitting van het kantongerecht alhier op Vrij dag 28 Sept. j.1., over de overtreding van de arbeidswet op het werk uitgevoerd in werk verruiming aan den Bergerweg alhier, zou den ondergeteekenden namens het Plaatee- lijk-Arbeids-Secretariaat, het volgende wil len opmerken: Het werk bestaat in het ophoogen met zand van een terrein ten Z.W. van den Ber gerweg en wordt uitgevoerd in z.g.n. werk verruiming voor rekening van de gemeente Alkmaar. Op dit werk zijn van toepassing de bepalingen van het landelijk collectief con tract voor de bouwbedrijven, kortweg L.C.C. genaamd, uitgezonderd het loon. Volgens het bestek moet ten minste wor den uitbetaald 45 cent per uur, zijnde het loon voor ongeschoolden volgens de 2e klasse, waar o.m. de gemeente Alkmaar on der ressorteert. Het gemeentebestuur heeft gemeend dit werk te moeten uitvoeren in z.g.n. werkver ruiming (verbeterde werkverschaffing) d.w.z. alle werklooze arbeiders, indien eeniger- mate geschikt, komen in aanmerking om ten minste gedurende 6 achtereenvolgende weken te worden tewerkgesteld. De plaatsing geschiedt via de Arbeidsbeurs naar de volg orde van inschrijving. In de eerste plaats komen in aanmerking voor plaatsing georganiseerde gehuwde werkloozen en kostwinners zonder gezinsin komsten die gedurende ten minste 4 weken aan een werkloos zijn geweest, vervolgens de dito ongeorganiseerden en zoo vervolgens de overigen. Dit rouleersysteem wordt toegepast om iedere werklooze in de gelegenheid te stellen op zijn beurt voor het minimumloon te kun nen werken, opdat hij gedurende dien tijd niet onbelangrijk boven de momenteel zeer lage steunuitkeering kan verdienen. Eveneens moet volgens bestek uur per dag en 48 uur per week worden gewerkt. De waarlijk niet geringe beteekenis van dit werk blijkt alreeds hieruit ,dat volgens de berekening hier werk is voor 200 arbeiders gedurende ongeveer 29 weken. Uit deze uiteenzetting omtrent de gestie van dit werk moge blijken, dat het gemeen tebestuur lofwaardige pogingen heeft aan gewend om dit werk uit te voeren ter bestrij ding van de vrijwel permanente werkloos heid in de bouw- en aanverwante bedrijven, zoomede in de fabriekmatige bedrijven. In de praktijk is echter gebleken en dit blijkt nog iederen dag, dat de inschakeling van een particulieren aannemer, waarbij uiteraard de belangen van de werkloozen worden opgeofferd aan de winzucht van den aannemer, leidt en heeft geleid tot het ge bruiken van de grofste willekeur, uitbuiting en ontrechting van de te werk gestelde ar beiders. Schorsingen om het minste of geringste, van één tot en met drie, soms zelfs tot zes' dagen zijn aan de orde van den dag. Gedu rende deze schorsing ontvangen de betrok kenen geenerlei uitkeering. Met alle middelen wordt het rouleer systeem den hals omgedraaid, terwijl het op treden van sommige onderbazen van dien aard is, dat het verwondering mag baren, dat nog geen ernstige vechtpartijen op dit werk zijn voorgevallen. Een geraffineerd systeem is ingevoerd, waarbij de arbeidsprestatie tot het dolle wordt opgevoerd, tot ver over de volle 100 pCt. van het kunnen der arbeiders. Zeer handig wordt de eene ploeg tegen de andere ploeg of ploegen van arbeiders uitgespeeld, wat leidt tot wanverhoudinen. Tenslotte is overtreding van den wettelijken arbeidstijd usance geworden. Geen middel wordt door den aannemer on beproefd gelaten om den arbeidstijd te over schrijden. Hoewel deze arbeidstijd niet wettelijk is vastgesteld voor vletschippers, kunnen wij uit zeer betrouwbaren bron mededeelen, dat door de 50 tot 60 schippers te samen niet minder dan 300 overuren per week worden gemaakt. Het steigerpersoneel te Heiloo werkt niet zelden aan één stuk van des 's morgens 7 uur tot des 's avonds 9 uur en nog later, dus met aftrek van iy2 uur schaft, 12M uur per dag. Op Zaterdag 8 Sept. 1.1. heeft de heer Roorda te 5.30 uur des 's morgens proces verbaal opgemaakt. Deze ploeg was om 5 uur in den morgen met den arbeid aange vangen, dus 2 volle uren voor den wettelijk geoorloofden aanvang van het werk. j Ojp Vrijdag 7 Sept. t.v. was eveneens door dezelfde ploeg te 5 uur v.m. met den arbeid aangevangen. Vast staat, dat noch een overwerkvergun- ning door den aannemer is aangevraagd laat staan verkregen, noch de directie in ken nis gesteld met, of zelfs maar is verzocht om vroeger met den arbeid te mogen aanvan- De opzichter (de heer Tak) verklaarde voor den kantonrechter, dat wegens den lagen waterstand de vletschippers, die zand aan- voerden, te laat waren gearriveerd Deze verklaring heeft de heer Tak, tegen beter weten in afgelegd. Uit het onderzoek door den heer Roorda ingesteld is gebleken dat te 6 uur des 's avonds, zooals vrijwel av°n^',d5ze schippers, waren gearri veerd, zoodat dit niets met den te lagen wa terstand heeft te maken. Deze bewering gaat niet op en is alleen maar gelanceerd om het overwerk te vergoei- 1 ijken tegenover het gemeentebestuur, tevens om eigen gemaakte fouten te verdoezelen, alsmede om te voldoen aan des heeren Tak's zucht oin den aannemer te verschoonen. Op twee der hierbij betrokken arbeiders werden rancune-maatregelen toegepast om dat zij zeer terecht weigerden hun medewer king te verleenen om den met veel strijd en moeite veroverden 814 uren-dag om hals t« brengen, zoodat werd verondersteld, dat deze zelfde arbeiders de arbeidsinspectie zouden hebben ingelicht. De waarheid is, dat de eveneens tewerk gestelde voorzitter van het P.A.S. gewaarschuwd heeft tegen den onderbaas T. Pool om de voorgenomen overtreding niet te doen. Deze waauschuwing werd door onderbaas Pool in den wind geslagen. Nadien heeft middels de vier samenwer kende plaatselijke vakcentralen aangifte bij de arbeidsinspectie van de voorgenomen overtreding plaats gevonden, met het beken de gevolg. Het overwerken gaat inmiddels gewoon door of er niets is gebeurd. Ter illustratie van de werkelijk bestaande misstanden en wanverhoudingen op dit werk diene nog1, dat ten gevolge van het groote aantal onge vallen, het onrustbarend groote aantal ziek tegevallen, de vele door niets gemotiveerde schorsingen, de kleinzielige plagerijen en de overtredingen van de arbeidswet en arbeids tijd, kortom door het legio aantal klachten van allerlei aard, een samenwerking tot stand gekomen is tusschen de vier plaatse* lijke vakcentralen t.w. de A.B.B., de Chr. B., de R.K. Volksbond en het P.A.S. Wie eenigszins bekend is met de ver houdingen in de arbeidersorganisatie-wereld weet wat dit zeggen wil. Deze samenwerking is uit den ernst van de toestanden op dit werk geboren. Tegenover de meening van den ambtenaar van het O.M., die niet begrijpt waarom 1 werk werd gecontroleerd door de federaties, stellen wij onze meening, dat wij als reêoe organisatie wel terdege het recht hebben, be nevens den plicht tegenover eigen leden, a» v tegenover alle andere arbeiders, controle uit te oefenen op de richtige naleving van h« bestek en den arbeidstijd, vooral als blijft dat deze zaken door de met het toezicht be* laste opzichters permanent worden verwaar loosd. J Tenslotte zij nog medegedeeld, dat meer malen door dê contactcommissie met het col lege van B. en W. en de directie de verhou dingen zijn besproken, waarbij diverse tofrj; zeggingen zijn gedaan en handhaving va»/, de bestek-bepalingen toegezegd. M Indien de opzichters belast met het dagjin lijksch toezicht het bestek streng z<>uh>J doorvoeren, wat o.i. hun taak is, kon er h«i zeer veel ten genoege van alle betrokkene worden verbeterd. Met dank voor de plaatsing. Voor het bestuur van het Plaatselijk-^*' beids-Secretariaat: G. ZWART, voorzitter- B. APPEL, secretaris. J

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 8