Steunt de collecte van het N. C. C. ALKMAARSCHE COURANT ^Buitenland Sport Oproep van het Nationaal Crisis Comité. Soote inzamel ingswerk van het Nationaal isis Comité en de plaatselijke crisiscomi- té's moge daarom een oproep klinken tot alle landgenooten, wier omstandigheden mede werking hunnerzijds toelaten. Een radio-uitzending van de samenwerkende omroepverenigingen. A. het verkenen van aanvullenden en op- ieffenden steun aan hen, die tengevolge van crisisverschijnselen in moeilijkheden verkee- ren en in wier nood door instellingen van weldadigheid of andere in den lande werken de organisaties niet of niet in voldoende mate kan worden voorzien; spoorwegongeluk in polen. Tien dooden en 30 zwaargewonden. DOODVONNISSEN IN BULGARIJE. het proces-insull. ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Belangrijke uitvinding. JAPAN PLEIT VOOR UITBREIDING DER LUCHTMACHT. Vlugschrift van ministerie van oorlog. DE STERRENHEMEL 3 OCT.—10 OCT. 1934, 22 h MT. (23 h ZT.) No. 233 A l/U A A -°ENSDAG *OCTOBERi»34 PRINSES JULIANA VOOR DE MICROFOON. Gisteravond was de groote oproep tot steun aan het Nationaal Crisis Comité. Prin ses Juliana heeft daarbij, evenals vorige ja ren, haar stem doen hooren, voorafgegaan door redevoeringen van den minister van sociale zaken, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruïne en den voorzitter van de Tweede Ka mer, jhtr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beeren brouck Rede minister Slotemaker de Bruïne. Minister Slotemaker de Bruïne sprak een Inleidend woord, waaraan wij het volgende ontleenen: Het Nationaal Crisis Comité is zijn arbeid begonnen in November 1931. Wij gaan dus thans het vierde jaar in. Het doel was van den aanvang af het lenigen, zooveel moge lijk in samenwerking met bestaande instel lingen, van individueelen nood, welke het gevolg is van crisisverschijnselen. Aan twee onderwerpen werd vooral aandacht gewijd: Minister Slotemaker de Bruïne. B. het verkenen van aanvullenden steun, uitsluitend in natura, aan ondersteunde werkloozen of bij een werkverschaffing te- werkgestelden, in wier gezinnen ernstige achterstand aan kleeding, dekking en schoei sel bestaat. Daarnaast noem ik het kampwerk voor de jeugd. Niet alleen het Crisis-comité heeft hier werk gedaan, ook anderen hebben geholpen; maar de zaak heeft dan toch haar weldadig verloop gehad. Ik kan erbij voegen, dat m ij n ambtgenoot van economische zaken enik in overleg zijn om- trenteenzekereuitbreidingvan deze maatregelen. Indien dat overleg tot een gunstig resultaat leidt, zal ook hier het Crisis-comité zeker wel ten deele mede werken en zult gij, luisteraars, wel in de ge legenheid zijn om door uwe gaven ook dit werk weder te doen gelukken Ik mag niet eindigen, zonder met dank baarheid te vermelden, dat het Centrale Co mité en dé plaatselijke comité's in drie jaar tijds meer dan 5% millioen hebben bijeenge bracht. En dit alles moge u dringen om ook thans weder te helpen, opdat slage wat slechts met aller medewerking slagen kan. Daarop bracht het Hollandsche vocaal kwartet, bestaande uit Jo Vincent, Suze Lu- ger, Louis van Tulder en Willem Ravelli, eenige liederen uit Valerius' Gedenkklank ten gehoore. Rede jhr. mr, C. J. M, Ruys de Beerenbrouck. De volgende spreker, jhr. mr. C. J. M. Ruys de Beerenbrouck, sprak o.m. als volgt: Onze tijd kenmerkt zich door een gelukkig streven naar sociale voorzieningen, door een ijveren voor de oplossing van tal van be- langrijke en drin gende sociale vra gen. En al wordt door de hevigheid van de heerschen- de economische crisis dat pogen niet weinig be moeilijkt, 't stemt tot verheugenis, dat bij velen in den lande het in zicht in 't sociale vraagstuk wordt verbreed' en ver- j'Jr» 4" ?uys lan den voor de Beerenbrouck avond van het Het Nationaal Crisis Comité is een on misbare schakel in de algemeene steunverlee ning. edurende een drie-jarige werkzaamheid hebben het Nationaal Crisis Comité en de i 800 Pj^tseHjke comités meer dan A millioen gulden besteed, waarvan 46 pCt. in geld en 54 pCt. in natura. Landgenooten! Stelt door uw milde bijdra gen het Nationaal Crisis Comité en de plaat selijke comité's tot het bieden van die hulp n staat. Gij doet daarmede een vaderland lievend werk. Hierop volgde een concert van de Christe- ïjke oratorium-vereeniging te Utrecht, onder leiding van Anthon v. d. Horst. Waarna Prinses Juliana dit gedeelte van de uitzending besloot met de volgende toe spraak: Rede Prinses Juliana. Het is mij een groot genoegen, dezen avond een woord van welgemeenden dank te kunnen richten in de eerste plaats tof al de genen, die zich beijverd hebben en samen werken om deze radiio-uitzending voor het Nationaal Crisis-Comité vruchtbaar te ma ken. Vervolgens maak ik van deze gelegenheid gebruik, dat te doen tot alle autoriteiten, ambtenaren, organisaties en instellingen, die op een zoo lofwaardige manier met raad en daad hun medewerking aan het N. C. C. ver kenen. En dan in het bijzonder een woord van zeer waardeerenden dank aan hen, op wier werk het Crisis-comité voornamelijk steunt: aan de leden van de plaatselijke comité's, want zij onderhouden en zoeken het contact met de personen, die ernstig door de crisis getroffen zijn. Leden van de plaatselijke co mité's, al komen wij niet met U allen per soonlijk in aanraking, toch wordt uw* dik wijls onuitputtelijke toewijding hier op den hoogsten prijs gesteld. Ook denk ik dankbaar aan allen, die hier te lande of in de overzeesche gewesten ons Comité geldelijk bijstaan, ten eerste aan die genen, die, ondanks misschien eigen moeilij ke omstandigheden, een deel van hun ver diensten geregeld afzonderen. Wij hebben le gioenen van onbekende gevers, die ons soms op schitterende wijze steunen. Met groote waardeering nemen wij steeds kennis van hetgeen tot leniging van crisis nood in Oost en West plaats heeft. Het was voor het N. C. C. steeds een vreugde, ook aan dit werk in bijzondere gevallen eenigen steun te mogen verkenen. Prinses Juliana Nu staat opnieuw een winter voor dé deur, en het Nationaal Crisis Comité ziet zich genoodzaakt, een beroep te doen op de landgenooten om opnieuw het geld daarvoor te verschaffen. Weliswaar kan ons Comité, zoo al ooit, dan na een drie-jarig bestaan geen aanspraak meer maken op het aantrek kelijke van een onbekend en nieuw streven; maar dat heeft er niets mee te maken, dat de noodzakelijkheid, dat het N.C.C. bestaat, b 1 ij f t. En toch evenzeer b 1 ij f t het saamhoorigheidsgevoel, dat maakt, dat wij elkanders lasten zouden willen dragen. De crisis is groot, maar grooter zal onze hardnekkigheid zijn, waarmee wij haar weer staan. an den persoonlijken crisisnood van de enkelingen economisch en ook moreel zooveel mogelijk eenigszins tegemoet te komen, is het streven van het Nationaal Cri sis Comité. Om dien naar vermogen te bestrijden, daarvoor reikt het u de behulpzame hand, in het bijzonder in de komende week. Het is een gelegenheid, een steentje bij te dragen voor den bouw van een betere toekomst. Hierna werd nog een hoorspel uitgezon den, met als doel een verkeersprijsvraag van het N. C. C. „Hemelschrijver" helpt n. c. c. Het N. C. C. deelt mede, dat de directie van E. Ostermann en Co.'s Handelmaat schappij N.V. te Amsterdam aan het N. C. C. aangeboden heeft haar „hemelschrijver" ge durende de nationale inzamelingsweek, van 310 October eenige malen gratis ter be schikking van dit comité te stellen. Dit aanbod wordt door het comité ten zeerste op prijs gesteld. Bij gunstig weer zullen gedurende dé in zamelingsweek op de collectedagen van de plaatselijke crisiscomité's te Leiden, 's-Gra- venhage en Rotterdam, resp. op 3, 6 en 9 Oc- x? U? %s;, 'n ^en ochtend de woorden „Helpt bcL-C-' in de lucht worden geschreven. Botsing tusschen twee treinen. D.N.B. meldt uit Krakau: De sneltreinen Weenen—Warschau en GdingenKrakau zijn gistermorgen te 8 uur op het kruispunt Krzeszowice bij dichten mist in botsing gekomen. Er zijn drie personen gedood en een zwaar gewond. Beide treinen reden reeds met verminderde snelheid. Inzake het spoorwegongeluk nabij Kra kau kan nog het volgende worden gemeld: Toen sneltrein 17 van Gdingen arriveer de, bleek voor het station Krzeszowice het signaal, dat binnenrijden veroorloven moest, gesloten te staan. Om 8 uur 12 reed op den wachtenden trein met volle vaart de Weensche sneltrein 107 in een dikken mist in. De beide laatste wagens van sneltrein 7 werden vernield. Uit de overblijfselen wer den na aankomst van de eerste hulp de ge wonden geborgen en met een reddingstrein naar de ziekenhuizen van Krakau gebracht. Het aantal slachtoffers is op het oogenblik nog niet nauwkurig bekend; voorloopig worden 10 dooden en ongeveer 30 zwaarge wonden opgegeven. Het spoorwegverkeer kon na een onder breking van verscheidene uren over één spoor hervat worden. Gistermiddag is vonnis gewezen in het groote Bulgaarsche communistenproces te gen 180 'beklaagden. Negen hunner werden tot den strop ver oordeeld, 36 tot kerkerstraffen van 5 tot 12 jaar en 32 tot 1 jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief. 41 personen wer den vrijgesproken. De veroordeelden, voor het meerendeel soldaten en eenige onderofficieren, waren aangeklaagd wegens communistische cellen- bouw in eenige garnizoenen, waaronder dat van Sofia. Hoofdverdachte ontkent. Gisteren begon het proces tegen den Amerikaanschen bankier Samuel In- sull, die zich door zijn verblijf in Grie kenland geruimen tijd aan vervolging had weten te onttrekken. Tegelijk met hpm stonden 16 anderen terecht. Insull verklaarde, dat hij nooit iets had aange raakt van het geld, dat hem als finan cier door anderen was toevertrouwd. Vertegenwoordigers van de Tsjechische spoorwegen zijn in de gelegenheid geweest de werking te zien van een uitvinding van den heer Josef Fryba, directeur van de fir ma „Vedka" te Praag, ter automatische sig naleering van naderende treinen en automa tische bediening van afsluitboomen op tot nog toe onbewaakte overwegen, welke ook in Tsjecho-Slowakije een euvel zijn, waardoor jaarlijks verscheidene slachtoffers vallen. De uitvinding van den heer Fryba, die hij „spoorwegrobot" noemt, was gedurende drie maanden bij wijze van proef in gebruik tus schen de stations Uzice eo Kraluyp en heeft geen enkele maal gehaperd en volkomen aan de gestelde verwachtingen voldaan. Het apparaat bestaat in principe uit een contact-installatie onder den spoorweg, zoo danig geconstrueerd, dat door het lichte doorbuigen van de rails onder het gewicht van een passeerenden trein een bestaand contact wordt verbroken en een gesloten stroomkring onderbroken wordt, waardoor 't bewegingsmechanisme, dat de afsluitboo men laat dalen in werking wordt gesteld. Passeert de trein voorbij den overweg een soortgelijk contact, dan gaan door het ver breken van een anderen stroomkring de boom en weer omhoog. EEN KOPPIGE DAME. Een vreemde doch vermakelijke ge schiedenis heeft zich onlangs te Cabada in den staat New Jersey afgespeeld. Werklieden van publieke werken wa ren bezig een telefoonpaal uit den grond te halen, vlak voor het huis van me vrouw Bernabie. Mevrouw Bernabie vroeg of ze den ouden paal mocht hebben voor brand hout, maar de arbeiders, die opdracht van de maatschappij hadden, weigerden dit. Toen zette ze uit woede haar voet in het gat, waar de paal gestaan had en verklaarde, dat ze zou verhinderen, dat een nieuwe paal voor haar huis zou wor den gezet. Mevrouw Bernabie hield deze positie zes en twintig uur vol. De opzichter van de werklieden trachtte haar te overreden en toen dit niet hielp, waarschuwde hij de politie. Maar de politie zeide, dat ze niets kon doen, tenzij de maatschappij een cautie wilde storten tot de zaak in rechte was beslist. Ondertusschen werd mevrouw Berna bie eten gebracht door haar zoons, ter wijl ook haar echtgenoot op het tooneel verscheen. Deze verklaarde, dat hij, als zijn vrouw het niet langer volhield, haar plaats zou innemen, totdat hij de ver zekering kreeg, dat er geen nieuwe paal werd neergezet. Toen kwam echter bericht van het ge meentebestuur dat het echtpaar Berna bie geen recht had om het neerzetten van den paal te verhinderen en was het voor de vrouw dus niet langer noodig in haar netelige positie te blijven. De „Times" meldt uit Tokio, dat het mi nisterie van oorlog in 16000 exemplaren een vlugschrift heeft verspreid, welks inhoud naar het dagblad Nitschi—Nitschi verzekerd de Ster V grootte, of kleiner Wettelijk Ingeschreven bi) het Ster 'U 2* grootte. Bureau Va Industrieelen Ster-/al* gr. ^^^^Elgendom onder No. Melkweg 4\ 64223 O EERSTE KVT VOLLE MMh LAATSTE KVAKHER 9 NIEUWE MAAN ZUID VENlIS MAKS© JUPITER Q) SfiTUKNUS© Bovenstaand kaartje stelt voor den J sterrenhemel in Nederland, des avonds te acht uur Middelbare Tijd, is, voor de dagen van 37 October nog, negen uur Zomertijd), gelijk aan 20 h 47 min Sterretijd. In tegenstelling met gewone landkaar ten vindt men hier het Westen rechts, het Oosten links van den beschouwer geteekend. Dat is bij sterrekaarten nood zakelijk en gebruikelijk, teneinde te verhoeden, dat de beelden in spiegel schrift zouden verschijnen. Wanneer men in het oog houdt, dat de hemellichamen die in het Oosten opkomen, naar het Zuiden stijgen en in het Westen ondergaan, en wanneer men verder slechts dat kwadrant van de kaart voor zich neemt, waarnaar de blik aan den hemel gericht is, dan is de oriëntatie eenvoudig genoeg. Op dit kaartje loopt van het WZW naar het NNO. door de sterrebeelden Schutter, Arend, Zwaan, Cassiopeia en Wagenman een gebogen stippellijn; zij duidt de ligging van den Melkweg aan. In drukletters vermeld zijn de namen van de sterrebeelden; de eigennamen van een aantal der helderste sterren zijn in schrijfletters geteekend. De middaghoogte van de zon vermin dert deze maand van 35° tot 24°, de dag- boog de tijd dat zij boven den horizon staat) neemt daardoor af van kiap 11®/* uur tot krap 9®/« uur. De schijngestalten der maan zijnt N.M. 8 Oct.; E K. 15 Oct.; V.M. 22 Öct.; L.K. 30 Oct. Op bet eerste kaartje van deze maand komt de maan niet voor. DE PLANETEN. Op onze kaartjes volgen wij den loop der vier planeten Venus, Mars, Jupiter en Saturnus. Venus (m 3.4) is morgenster in de Maagd, zij staat echter te dicht bij de zon om goed waargenomen te wor den. Mars (m 1.8) is morgenster in den Leeuw. Jupiter (m 1.2) staat te dicht bij de zon om waarneembaar te zijn. Saturnus (m 0.8) is avondster in den Steenbok, op onze kaartjes in het Zuiden laag boven den horizon staande. (m magnitude helderheid, ver geleken met een ster Van de le grootte, die m 1,0 heeft.) Aangezien drie der Vier planeten des avonds om 8 uur deze maand nog niet te zien zijn, staat hierboven een schets van de plaats dezer hemellichten (met de zon) voor 3 Oct. persoonlijke opvatting van den minister van oorlog generaal Hajashi weer geeft. Het manifest eischt een economische reor ganisatie van de luchtvloot en een sterk leger dat aan de eischen voldoet, die de toestand in het Verre Oosten stelt. Indertijd verkeerde Rusland in decadence, thans heeft Japan niet skchts Mandsjoekwo, d.w.z. een gebied van drie maal den omvang van Japan te ver dedigen, doch staat het ook tegenover de Sovjet Unie, die sedert de voltooiing van het vijfjarenplan een machtige militaire staat is geworden Japan moet daarom zijn militaire kracht vooral in de lucht versterken. Meer dan 6000 vliegtuigen waren in staat Japan aan te vallen, terwijl Japan slechts 1000 vlieg tuigen bezat. Een strijdmacht van minstens 3000 vliegtuigen was noodig om Japan te behoeden voor een nederlaag in de lucht tegen e-n aantal vreemde mogendheden. Het mani fest betoogt verder, dat het kapitalistische systeem zooals het thans wordt toegepast tot verrijking van een kleine minderheid voert en tot verarming van de groote massa vooral van boeren en visschers. Er moesten pogin- Sen worden gedaan om terug te keeren tot et oude moreele economische systeem, dat door de tegenwoodige economie is verdron gen. Terloops wordt in het vlugschrift ook over de zeemacht gesproken, waarvan wordt gezegd dat de machtsverhoudingen tot andere mogendheden voor een zelfstandige staat on aanvaardbaar zijn. Wanneer de vlootconfe- rentie van 1935 mislukt zal een crisis ont- stana, die niet slechts diplomatieke onder handelingen, doch een actie der geheele natie zal eischen. Wielrennen. DE DERDE ZESDAAGSCHE WIELERWEDSTRIJD TE AMSTERDAM. Sterkste veld ter wereld. Strenge bepalingen. Over een maand vangt in bet bekende R. A. I.-gebouw de jaarlijksche nu reeds derde Amsterdamsche Zes- daagsche wielerwedstrijd aan. Van 28 November zullen de wieltjes weer over de latten zoemen en zullen de koppels elkaar bestrijden tot bet laatste mo ment van den wedstrijd. Want de Am sterdamsche Zesdaagsche te winnen, dat beteekent heel wat voor een renner. Want niet alleen het publiek, maar ook de deelnemers zelf beschouwen de Am sterdamsche Six Days als een der be langrijkste wielerevenementen op dit gebied. Want nergens is een zoo sterk bezet veld te vinden als te Amsterdam. Dit jaar zal waarschijnlijk van het veld kunnen worden gezegd, dat het het sterkste ter wereld is. De beste Ne- derlandsche koppels komen tegen de sterkste Europeesche krachten in het geweer en zelfs zal een zeer sterk Ame- rikaansch koppel worden gevormd om het geheel kwalitatief zoo goed mogelijk te doen worden. De Nederlandsche koppels zijn nog niet definitief gevormd, maar in ieder geval zullen de volgende renners te Amsterdam starten: Pijnenburg, Bras- penninx, Wals, Slaats, Jan van Kempen, Van Hout, De Wolff, van der Heyden, Matena, Heslinga, Pellenaers, KI. van Nek Sr. en waarschijnlijk de beide Vroomens. Of Pijnenburg met Wals rijdt is geenszins zeker, evenmin of Jan van Kempen weer met Braspenninx zal rijden. Binnenkort zal de juiste samen stelling van de koppels kunnen worden bekend gemaakt, voorop zal echter zit ten om het Nederlandsche veld zoo sterk mogelijk te doen worden, ten einde de keur van buitenlandsche krachten het hoofd te bieden. Van die buitenlandsche renners noe men we Broecardo, die met Guimbretie- re zal rijden, een Fransch koppel overi gens van aparte klasse; voorts noemen we de Franschen Magne, Speicher, de twee reuzen van den weg, de Duitschers Buschenhagen, Schön, Hürtgen, Ippen, de Belgen Charlier en Deneef, voorts hun landgenooten Jean Aorts, Buysse, Loncke, de Italianen Di Paco, Bresciani, Severgnini en tenslotte de Amerikanen Peden, Hill. Audy, Walthour, waarvan twee waaronder de reus Peden in ieder geval zullen starten. Ook zal waar schijnlijk de bekende Luxemburger Mersch van de partij zijn. In totaal zullen 14 koppels aan den strijd deelnemen, een aantal, dat nog niet te Amsterdam is gestart. Wat de organisatie betreft, in samen werking met de sportcommissie der Nederlandsche Wielren Unie is men ge komen tot een aantal bepalingen, waar door het sportieve gedeelte van den strijd volkomen verzekerd is. Want aan de bepalingen van het vorige jaar zijn er eenige toegevoegd, die streng van inhoud en serieus doorgevoerd elke onregelmatigheid van een of anderen renner bij voorbaat uitsluiten. De wedstrijdcommissie krijgt b.v. de bevoegdheid om een renner of een kop pel, dat zijn kansen niet goed verdedigt, desnoods uit de baan te nemen. In eer ste instantie zal een waarschuwing wor den gegeven, in tweede en derde instan tie wordt het koppel of de renner uit de baan genomen. Het aflossen zal voorts alleen mogen geschieden door aantik ken, het aflossen bij gelijke wielhoogte is niet meer geoorloofd. Een bepaling, die bet sportieve gedeel te van den strijd wel zeer ten goede zal komen is deze, dat in het laatste uur, wanneer om de tien ronden telkens een klassement wordt ingelegd, de punten telling verdubbeld zal worden. Tot het laatste oogenblik blijft de spanning er aldus in. Indien men aanneemt, dat er zoo'n laatste uur nog ongeveer 20 klas sementen plaats vinden, waarbij in to taal meer dan 400 punten zijn te verge ven, dan is het duidelijk, dat de span ning er tot het laatste oogenblik zal in- blijven. Wat het zakelijke gedeelte betreft, er zullen in tegenstelling met vorig jaar passepartouts worden uitgegeven, waar voor nog al vraag bestaat.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 9