DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De belasting op de doode hand me 30 tegen 18 stemmen aangenomen. ftxiQdiikzch Overzicht De Vlaamsch-Nationalistische Beweging. 3&Mtenlaitd No. 234 136e Jaargang Vit het Parlemen De R.K. fractie verdeeld. Een poging, om de eendracht en eenheid te hersteilen. Wat vandaag de aandacht trekt ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060 Telef. 3, redactie 33. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Donderdag 4 October 1934 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Den Haag, 3 October 1934. EERSTE KAMER. Op de vijfminutenvergadering van gister avond heeft de Eerste Kamer heden een zes' uursvergadering laten volgen, waarin het een oogenblik scheen te spannen. Aan de or de was de belasting op de doode hand, welke de Tweede Kamer na een betrekkelijk beknopt debat met groote meerderheid heeft aanvaard. Maar in den aanvang der heden de door de Eerste Kamer gehouden verga dering was het onweder der oppositie bij wijze van spreken niet van de lucht, zoodat wij werkelijk een oogenblik beducht waren over het lot van het ontwerp! De aanval van de tegenstanders werc geopend door den heer van Lanschot (r.k.), die verschillende bedenkingen opperde, doch wiens onoverkomelijk bezwaar was de ver werping door de Tweede Kamer van het amendement van den heer Rutgers van Rozenburg door de Tweede Kamer om ook de pastoralia van de belasting vrij te stel len. Een dergelijk geluid deea zijn partij genoot Blomjous hooren. Naar zijn over tuiging behoort het kerkelijk leven buiten het bereik van den fiscus te blijven. En toen kwam er uit het christelijk-historisch kamp ook de stem van een tegenstander, den heer A. van der Hoeven, die op zijn eigen aardige breedvoerige wijze van betoogen uiteenzette, dat de inkomsten der kerkelijke gezindten amper voldoende zouden zijn om de uitgaven te bekostigen en dat het veel eenvoudiger zou zijn de gewenschte drie millioen uit die belasting te halen te vinden door een kleine verhooging van de directe belastingen. Na de rustpoos deed de heer Slingenberg (v. d.) een ander geluid hooren. Hij bewon derde het voorstel niet, zoomin als vermoe delijk minister Oud zeiven. maar het is billijk, dat men de pastoralia, die toch ook reeds onder de couponbelasting vallen, be last gelijk andere goederen, welke inkomsten opleveren. Maar natuurlijk achtte hij het goed dat men de kerkgebouwen met toebe hooren buiten de wet liet. Als onderdeel van het dekkingsplan der regeering mag dit ontwerp niet worden afgewezen. Men zou daarmede niet den minister doch het gan- sche kabinet dwarsboomen. De heélr Briët (a. r.) zette uiteen, dat de regeering het Engelsche stelsel moest vol gen en vrijlaten alle vereeningen op gods dienstig wetenschappelijk of liefdadig doel, dan wel het Fransche, dat geen enkele uit zondering kent. Van de noodzakelijkheid van een 'noodoffer door de kerk is spr. niet overtuigd en hij had daarom onoverkome lijke bezwaren tegen het voorstel. De heer de Zeeuw (s. d. a. p.) vond een rechtsgrond in het voorstel, dat de regee ring zoekende naar belastingobjecten, al leen dit heeft kunnen vinden en nu de ker ken niet uit eigen beweging tot een offer bereid zijn, achtte hij de regeering gerech tigd met dit voorstel bij het Parlement te komen. De vakvereeniging zal er door ge troffen worden en er is geen enkele reden, waarom de kerk er buiten zou vallen. De heer Gelderman (lib.) bleek ook niet met het voorstel te dwepen, maar de bezwa ren er tegen achttte hij overdreven. Nog ruimer vrijstellingen kan de minister niet geven en spreker achtte met zijn fractiege- nooten het ontwerp aannemelijk. De heer Mendels (s. d. a. p.) beweerde, dat het ontwerp aan zijn instigatie was te danken. De er tegen in gebrachte argumen ten achtte hij weinig steekhoudend en hij vond dat de minister zich al te toeschielijk had betoond. Wanneer men den tegenstan ders een vinger geeft nemen zij de geheele hand („de doode hand!" werd er geroepen). In zijn sterk politiek getinte rede duidde hij het den katholieken euvel, dat zij zich zoo afkeerig toonden van het voorstel, terwijl hij de overtuiging uitsprak, dat de christe- lijk-historischen en de anti-revolutionairen er hun stem niet aan zouden onthouden. Nadat prof. Kranenburg (v. d.) een paar vragen omtrent het spaarbankgeheim en het mogelijk kerkgeheim had gedaan, welke mi nister Oud in zijn antwoord afdoende heeft beantwoord, heeft deze bewindsman in een even beknopt als duidelijke rede in 't bijzon der tegenover den heer Blomjous uiteenge zet, dat er geen enkele reden bestaat om de kerkelijke goederen buiten het gemeene recht te stellen. Wij kennen wel een vrije kerk doch geen belastingvrije kerk. Zoo is steeds geredeneerd, b.v. bij de belastinghef fing van schenkingen. Men kan hier niet spreken van een achterstelling van de kerk, daar is geen sprake van. De zaak komt een voudig hier op neer, dat er een gat in de be grooting moet worden gestopt en daarvoor was geen beter middel dan een heffing van de kerkelijke goederen, waarbij hij uit eer bied van den godsdienst de kerkgebouwen met hun inventaris vrijstelling heeft ver leend. Eigenlijk had hij geen enkele vrijstel ling willen opnemen, maar het streed tegen zijn moreele overtuiging ook het kerkgebouw tot belastingobject te maken. Maar tegen over de pastoralia gevoelt hij zich geheel vrij Nadat de minister duidelijk had gemaakt, dat het ook uit praktische overwegingen wenschelijk is aan deze heffing een tijdelijk karakter te geven tot 1938, zoodat het niet moeilijk kan vallen haar weder terug te ne men, heeft hij ten slote uiteengezet, hoe dit noodoffer niet te beschouwen is als een lief hebberij van den minister van financiën, maar deel uitmaakt van het regeeringsplan. Verwerping ervan zou geheele gebouw ineen doen storten. Wat hij daarmede bedoelde was duidelijk: indien de Eerste Kamer er hare goedkeuring aan mocht onthouden, zouden we voor een kabinetscrisis staan Maar dat de Eerste Kamer daarvoor toch terugdeinsde, mocht men reeds afleiden uit de verklaringen van de heeren van Citters (a. r.) en Janssen (r. k.) deze mede namens eenige partijgenooten, dat zij zonder groote ingenomenheid hun stem aan het voorstel zoude verleenen. Dit werd daarop aangeno men met 30 tegen 18 stemmen. Tegenstemmers waren de Roomsch-katho lieken Heerkens Thijssen, Andriessen, Ste ger, Kuiper van Lanschot, Visser de Jong, Blomjous, Michels van Kessenich, van Sas- se van IJsselt en Nivard, de Christelijk-his- torischen van der Hoeven, de Gijselaar, Pollema, de Vos van Steenwijk en de Sa- vornin Lohman, alsmede de antirevoluti onair Briët. Bij deze stemming, waaraan van de 50 48 leden deelnamen, ontbraken enkel de heeren van den Berg (lib.) die in het buitenland vertoeft, en de Vlugt (a. r.) door ambtsbezigheden vastgehouden. Morgenochtend komt het Verkeersfonds aan de orde. (Van onzen Belgischen correspondent) Onder den titel „Eendracht! Eenheid! Leiding!" publiceerde het Antwerpsche Vlaamsch nationale dagblad „De Schelde dat sedert lang den titel grootste Vlaam- sche morgenblad" heeft laten varen, een verklaring in den vor™, vf" eeJJ. vraa£ge" sprek van de heeren Staf de Clercq, ge wezen Kamerlid en voorzitter van de parle mentaire groep der Vlaamsche Nationalis ten, en Herman van Puymbroeck, een van de oude leiders der zelfde partij. Tevens bevatte het blad nog een verklaring van den heer Timmermans, leider van de frontpartij (Vlaamsche nationalisten) te Antwerpen. Te oordeelen naar deze verklaringen en naar den geest, waarin het blad schrijft, is de eendracht onder de Vlaamsche nationa listen in België hersteld, De Vlaamsche nationalisten. Dit is een feit, waarbij even dient stil ge staan, want sedert den oorlog is de partij van de Vlaamsche nationalisten een belang rijke factor geweest in de Belgische binnen- landsche politiek. Men weet, hoe Vlaamsche frontsoldaten de partij van de Vlaamsche nationalisten hebben gesticht, op de basis van godsvrede voor alle oude partijkwesties, en hoe deze partij, door energiek op te tre den op een radicaal hervormingsprogramma met federalisme als minimumeisch, er in ge slaagd is de activistenvervolging stop te zet ten en verder hoe haar bestaan en toene mend succes de zweepslag is geweest waar onder de Vlaamsch-vijandige machten in België aan de z.g.n. Vlaamsche minimalis ten of Belgicisten toezeggingen hebben ge daan, waartoe zij anders moeilijk bereid zouden zijn geweest. De volledige verneder- landsching van de Gentsche universiteit is zocwel als de overigens maar in beperkte mate toegepaste taalwet op de besturen te danken aan het radicalisme van de Vlaam sche nationalisten, waarvoor men in hoogeri kringen beducht werd. Dit is iets, dat men van z.g.n. Belgicistische zijde ook erkent. Anderzijds is het 't opbouwend werk van deze minimalisten, dat het mogelijk heeft ge maakt aldus de basis te leggen van het nieuwe Vlaamsche volksleven, dat zich nu geleidelijk in gezonde richting zal ontwikke len. Doch de partij van de Vlaamsche nationa listen is, onder den drang der omstandighe den, stil-aan uiteen gevallen. De traditioneele socialistische, katholieke en liberale partijen hebben te veel invloed in het land dan dat een partij, die op godsvrede steunt, hieraan zou kunnen weerstaan. Eerst is men begon nen met (naar gelang de gewesten) aan d partij een katholieke kleur te geven, behalve in steden als Antwerpen en Brussel, waar de godsvrede gehandhaard bleef. Toen de vorige verkiezingsstrijd werd gevoerd dooi de katholieken in den geest van strijd om de ziel van het kind, d.i. om de katholieke school, die andermaal gered moest worden en waarvoor het als een zonde aangerekend werd niet op een katholieken candidaat te stemmen, terwijl de vroegere leider Joris van Severen met zijn Dinaso's of Dietsch Nationaal Solidaristen onthouding predikte teen begon de ontbinding van de partij. Zij werd ook onderling verscheurd en de econo mische nood moest den lahtsten weerstand overwinnen. Tegenslag voor de partij Zoo werkten alle omstandigheden samen om de Vlaamsche nationalisten terrein te doen verliezen. Eenerzijds kreeg het Vlaam sche minimumprogramma, waarvoor ver schillende Vlaamsche generaties hebben ge streden, verwezenlijking, zoodat de wind uit de Vlaamsch nationalistische zeilen werd ge nomen. Anderzijds veroverden de oude partijen hun vroegeren invloed op vele aan hangers van een radicaal Vlaamsch pro gramma, en tenslotte maakte de dagelijksche strijd om het bestaan het den meesten moei lijk zich te veel bloot te stellen aan brood roof, waarbij dan nog het besluit kwam van de regeering, dat zij beambten in officieelen dienst kan afzetten, indien blijkt dat deze er wat men noemt anti-nationale beginselen op na houden. En met de Vlaamsche nationalis ten is dat zeker het geval. Want volgens hen is er maar één oplossing mogelijk voor het Vlaamsche vraagstuk, dat is: „Los van België" en „Weg met België", waarbij te vens aan aansluiting bij Nederland wordt gedacht, zonder dat de vraag of Nederland niervan zou gediend zijn, van beteekenis wordt geacht. Deze geest van radicalisme heeft o.i. veel kwaad gedaan aan de radicale beweging van de Vlamingen en heeft velen van haar vervreemd, daar zij hierdoor te negatief afbrekend werkte. Zij verloor haar essentieel doel, de bewustwording, cultureel en politiek, van het Vlaamsche volk, om af brekend alleen de vernietiging van het hui dige België na te streven. Men moet wel blind zijn voor de internationale verhoudin gen en ook voor de mogelijkheden, om niet te begrijpen dat een dergelijke politiek zon der succes moet blijven. En dan is gaandeweg in de gelederen van de partij de ontreddering toegenomen. Van Severen is zijn Dietsch nationaal solidarisme, dat een copie is van het nationaal-socialisme en van het fascisme, gaan propageeren, radi caal positie kiezend tegen zijn oude vrienden De voornaamste redacteurs van het Antwerp sche Vlaamsch-nationalistiscse dagblad „De Schelde" namen de wijk i.aar de socialisten onder wie ook een van de meest geziene lei ders der partij, het oud-VIaainsch-nationalis- tische Kamerlid Herman Vos, auteur van het destijds bij de Kamer ingediende federalis tisch statuut. Bovendien stak Staf de Clercq, nadat hij niet meer was herkozen door een misverstand was zijn candidatuur niet geldig, wegens den vorm, en werd mr. H. Borginon in zijn plaats gekozen van wal met een nieuwe organisatie: „Het Vlaamsch-nationaa] Verbond", dat naar het voorbeeld van de Dinaso's ook al eenigszins op fascistischen voet was ingericht. En de Vlaamsch-natio nalisten, die de ontreddering voelden, keerden zich hoe iangei hoe meer naar de oude par tijen. Het is een feit. dat het de Vlaamsch- nationalisten afgezien van de demonstraties van de Dinaso's. in de laatste jaren niet mo gelijk is geweest een ietwat belangrijke Vlaamsch-nationalistische betooging oü touw te zetten. Het orgaan zelf. ,De Schelde' is den ondergang nabij geweest. Het program van Staf de Clercq. Zal er nu eindelijk eendracht en eenheid komen? Staf de Clercq heeft zijn opvattingen en het program van het Vlaamsch-nationaal Verbond uiteengezet. Zij zijn gericht op een ctie, die niet in het parlement haar zwaarte punt zou vinden, maar er buiten, alhoewel de parlementaire actie zou blijven gevoerd wor den. Zij streven verder naar een nog al vaag groot-Nederlandisme. met in sociaal opzicht liefde voor corporatieve organisatie en ver sterking van het gezagsbegrip. Wat de methode betreft wil Staf de Clercq een krachtige leiding, met een hoofdleider. Hij heeft genoeg van de hopelooze vergade ringen, waarin ieder zijn woord te zeggen had en ten slotte toch aan de genomen be slissingen geen uitvoering werd gegeven. Hij wil dat de leiding bij één persoon be rusten zou. In het Vlaamsch Nationaal Ver bond is hij deze persoon, met naast zich een hoofdraad, doch hii beeft vetorecht en is slechts af te zetten om de twee jaar. na een motie van wantrouwen, ingediend door den hoofdraad. De heer De Clercq heeft te kennen gegeven, dat zijn opvattingen niet dictatoriaal of auto ritair zijn, en dit heeft het overschot van de frontpartij te Antwerpen, dat vertegenwoor digd wordt door mr. J. Timmermans, tot verzoening geneigd. De oude groep van de Vlaamsche nationalisten heeft echter een zeer sterken democratischen inslag. Hoe kan het ook anders, waar de Vlaamsche beweging nu reeds tientallen jaren uitsluitend op demo cratische beginselen een beroep heeft moeten doen en de beweging juist aan de democratie heeft te danken dat voor de Nederlandsche beschaving Vlaanderen niet verloren is ge gaan? Het komt ons dan ook voor, dat deze democraten eerder koel blijven staan tegen over de uitlatingen van De Clercq. dien zij verdenken hen in fascistisch vaarwater te sturen. En fascisme bevorderen in België, in welken vorm ook, is de macht der Viaamsch- vijandigen in de hand werken. De jeugd voor Vlaanderen. O.i. zal er van deze verzoeningspoging niet veel terecht komen in de practijk. Een derge lijke verdeeldheid is moeilijk te overbruggen en nu de aanloop van het Vlaamsch-natio nalisme eenmaal gebroken is, is feitelijk het onherstelbare gebeurd. Toch zullen bij parle mentaire verkiezingen nog wel Vlaamsch- nationalistische candidaten worden gekozen. De beweging heeft onder de na-oorlogsche jeugd zuivere Vlaamsche karakters gevormd, die als Vlaamsch-nationalisten denken en voe len. Hier zal het Vlaamsche volk mettertiid de vruchten van plukken, zij het dan ook nadat de scherpe kanten zullen zijn afgesleten. De gedeeltelijke ondergang van het Vlaamsch- nationalisme beteekent echter niet, dat de Vlamingen achteruit gaan. Verre van dat. De Vlamingen hebben in België integendeel bol werken van macht veroverd. In Nederland wordt dit nog niet voldoende begrepen. De Vlaamsch-Nationalistische Be weging. (Dag. Overzicht). Engelsch schip met man en muis vergaan? (Buitenland). Groote brand in Antwerpen: ont ploffing en brand bij de British Lianasoff Oil Company. (Buiten land). De politieke crisis in Esthland. (Buitenland). Pest uitgebroken in Mandsjoerij- rijsche stad; reeds 150 dooden. (Bui tenland). Duitsche nat.-socialisten veroor deeld. (Buitenland). De heer Wijnkoop ernstig ziek. (Binnenland.) Prinses Juliana schenkt 90.000 aan het N. C. C. (Binnenland). Kamer van Koophandel bestaat 12^-jaar. (Stad.) Waar Joden ook menschen kun nen zijn. (Stad (Zie verder eventueel laatste berichten.) GROOTE BRAND IN ANTWERPEN. Ontploffing en brand bij British Lianasoff Oil Cy, de Gistermiddag ongeveer half twaalf is na een ontploffing brand ontstaan bij de British Lianasoff Whte Oil Cy, gelegen op vak 281 en 183 van het z.g. vierde ka naaldok. De brand liet zich aanvanke lijk, vooral met het oog op de zoo ge vaarlijke omgeving, ernstig aanzien, zoodat de onmidellijk gewaarschuwde brandweer met al het beschikbare ma teriaal uitrukte. De oorzaak van de brand blijkt een onhandigheid te zijn geweest van een arbeider die een kleine ontploffing ver oorzaakte. Het daarbij ontstane vuur sloeg onmiddellijk over op een ketel, naast die, waar genoemde arbeider aan het werk was. Deze tweede ketel was gevuld met een mengsel van naar schat ting 90 water en 10 olie. De olie stond onmiddellijk in lichter laaie en de loeiende vlammen werkten een paniek onder de arbeiders, die zich plotseling door het vuur zagen om ringd. Verschlilende hunner renden als levende toortsen met brandende kleeren naar buiten, waar zij trachtten het vuur te blusschen. Twee hunner waren er echter reeds zoo ernstig aan toe, dat zij onmiddellijk naar het ziekenhuis moes ten worden overgebracht, waar al zeer spoedig de ergst met brandwonden over dekte, een Oostenrijker, overleed. De tweede in het ziekenhuis opgenomen verkeert in zorgwekkenden toestand. Nog twee arbeiders hadden leelijke brandwonden bekomen, doch niet van dien aard, of zij konden nog in de fa briek verbonden worden. De brand zelf werd door de toegesnel de brandweer met kracht bestreden en het duurde dan ook niet lang of men was het vuur meester. Men was er in geslaagd de vlammen beperkt te houden tot de beide aangetaste ketels en de on middellijke omgeving en iedere uitbrei ding te voorkomen. De schade is dan ook slechts gering en het werk in het bedrijf kan zonder eenige onderbreking worden voortgezet. Op het eerste alarm van groote brand, waren tal van autoriteiten waaronder z'ch ook burgemeester Huysmans be vond, naar de plaats des onheils ge sneld Ook het parket was spoedig ter plaat-e, teneinde een onderzoek in te 6tellen. DE POLITIEKE CRISIS IN ESTHLAND. Verklaring van den Minister van Binnenlandsche Zaken. De Esthlandsche Minister van Binnen landsche Zaken en plaatsvervangende Minister-President heeft gisteren aan vertegenwoordigers van de pers een verklaring gegeven inzake de regee- ringsmaatregelen met betrekking tot het parlement. De Minister wees er op, dat indertijd de staatspresident den wensch geuit had dat het parlement zich bij zijn buiten gewone herfstzitting binnen de grenzen van fatsoen en goede zeden zou gedra gen, daar het land rust noodig heeft. Verder had de President de medewer king van het parlement aan de regee- ringswerkzaamheden verboden, tenein de op deze wijze te bereiken, dat men constitutioneele verkiezingen zou kun nen houden. Tijdens de debatten in het parlement van Dinsdag is echter juist het tegendeel gebeurd. Afgezien van de fractie van den Boerenbond en van de Russische minderheid, die de regeering ondersteunden en de sociaal-democraten die mededeelden dat zij de regeering geen moeilijkheden in den weg zouden leggen, heeft het grootste gedeelte van de Parlementaire vertegenwoordiging, d w. z. de helft of zelfs de meerderheid, zich op een anti-regeeringsgezind stand punt gesteld, dat een verdere samenwer king tusschen regeering en parlement onmogelijk heeft gemaakt. Tenslotte is de parlementszitting, vol gens den Minister ontaard tot woordge vechten en scheldpartijen, gelijk men dat vroeger gewend was geweest. Twee sprekers hadden zelfs het omverwerpen van den burgerlijk democratischen staatsvorm en uitlevering van de regee- ringsmacht aan het hoogste gerecht ge- ei scht. Onder dergelijke omstandigheden bleef de regeering geen andere keus dan de buitengewone zitting van het parlement te sluiten. Samenvattend constateerde de Minis ter, dat de hoop op een gemeenschappe lijke samenwerking met het parlement nutteloos is gebleken, dat een samen werking van den staat met het parle ment niet mogelijk is, aangezien het parlement geen gemeenschapszin en geen gevoel voor zijn groote verantwoor delijkheid heeft. De Minister constateerde tot zijn spijt, dat minstens van de helft der afgevaar digden een verstoring van .iet vreedza me leven in den staat verwacht moest worden. Derhalve zouden de staatspresident, de opperbevelhebber en de regeering de opgelegde taken op grond van eigen ver antwoordelijkheid met ondersteunine van het volk uitvoeren De reeeering zal nog onderzoeken wat het verdere lot van het parlement zal zijn. VLOER INGEZAKT. 1 doode. twee gewonden. Tijdens het binnen halen van goede ren is plotseling de vloer van de tweede verdieping van een fabriek te Erfurt in gestort. De neervallende massa's waren zoo zwaar, dat zij den vloer van de eer ste verdieping en den vloer boven den kelder deden instorten Drie arbeiders werden meegesleurd Eén hunner was op slag dood de twee anderen werden zwaar gewond.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1