Alcmaria Mix I B. F. C. I JUiAticaties ^Rechtszaken £aatste êecicfiteu JUovinciaal Tlieuws jttucqedij&e Stand JjujezondeH Stukken Interview met den heer Albert Spanjaard. Zondag a.s. 2 uur viering alkmaar's ontzet. Sluiting gemeentelijke bureaux. bekendmaking. moeder vrijgesproken van dood door schuld. hooger beroep in scottsboro- zaak afgewezen. harvard universiteit wijst nationaal-socialistische gift af. australisch vliegtuig neergestort. weer een onbewaakte overweg! bovenkarspel. hoorn. zijpe. zuidscharwoude. heiloo. het werk aan den bergerweg. De aandacht van de ingezetenen wordt er op gevestigd, dat de gemeentelijke bureaux op Maandag 8 October a.s., voor zoover de dienst het toelaa.,, gesloten zullen zijn. In verband met de omstandigheid dat °!L persone6' van de Reiniging dan geen dienst zal doen, wordt verzocht op te zetten Been vuilnisbakken e. d. buiten De Directeur van het Gemeentelijk Bureau voor Sociale Zaken maakt bekend, dat voor de week van 8 Oct.-13 Oct. uitsluitend rundvleesch in blik wordt afgegeven op gele bonnen vanaf no. 12913 en onvermengde marffróne op ^cht-roode bonnen vanaf no. oooJ. De Directeur v.n. 'Ed. v. d. HEUVEL. Een vrouw uit Wouw, die ten laste was felegd, dat zij met een pook haar tweejarig ind opzettelijk op het hoofd zou hebben ge slagen, ten gevolge waarvan het overleed, hoorde daarvoor door den officier van justi tie twee maanden gevangenisstraf eischen, voorwaardelijk en met een proeftijd van twee jaar. De rechtbank te Breda, gisteren uitspraak doende, sprak haar van al het ten laste ge legde vrij. VERRADEN VAN FABRIEKS GEHEIMEN. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft L. R,, arbeider te Hoogezand, wegens het verraden van fabrieksgeheimen overeenkomstig het vonnis van de Groningsche rechtbank ver oordeeld tot drie maanden gevangenisstraf, HET ONTSLAG BIJ HET GEMAAL LEEMAN TE WIERINGEN. De Centrale raad van beroep heeft uit spraak gedaan t.a.v. het ingestelde beroep inake het ontslag van den heer J. F. Coster als machinist-electricien van het gemaal Leeman te Wieringen. Zooals bekend had het ambtenarengerecht te Amsterdam, voor welk college deze zaak in eersten aanleg werd behandeld, het ont slag rechtmatig geoordeeld. De Centrale raad van beroep heeft den minister van wa terstaat in het gelijk en den heer C. in het on gelijk gesteld en alzoo de uitspraak van het ambtenarengerecht te Amsterdam bevestigd BRANDSTICHTING. De rechtbank te Groningen heeft den koop man S. S. uit Paterswolde tegen wien vorige week wegens brandstichting in zijn woning een jaar gevangenisstraf werd geëischt, ver oordeeld tot twee jaar. De omstandigheden, waaronder de brand ontstond waren zeer verdacht. De man had al herhaaldelijk tegen een getuige gezegd, dat hij hoopte, dat zijn woning maar in brand vloog. Het huis was voor een behoorlijke som verzekerd. VAN smaad vrijgesproken. Hedenmorgen heeft de Rotterdamsche politierechter uitspraak gedaan in de zaak van dr. W. v. Ravenstein, conser vator aan de gemeente-bibliotheek te Rotterdam, die op 28 September j.1. te recht heeft gestaan wegens smaadschrift 6ubs. beleediging van den Koning van Italië. Dr. v. Ravenstein had n.I. een artikel geschreven dat o.a. in het avond blad van de „Vooruit" van 28 Februari j.1. opgenomen ia en waarin de volgende passage voorkwam: „En toen het Itali- aansche fascisme eenmaal, dank zij het verraad van den Koning, die zijn eed op den grondwet brak, tijdens de Matiotti episode vast in het zadel zat".... De officier van^ justitie had wegens smaadschrift 75 boete subs. 10 dagen hechtenis geëischt. De politierechter sprak hem vrij en overwoog o.m. dat aan serieuze historici zooals verdachte het recht toekomt hun meening uit te spre ken over gebeurtenissen als hier be doeld. Havard Universiteit, waar hij zelf ge studeerd heeft, een bedrag van 1000. aangeboden teneinde een Havardstudent in de gelegenheid te stellen een jaar in Duitschland te studeeren. Thans wordt gemeld, dat de Senaat van de Havard Universiteit besloten heeft deze gift niet te accepteeren. In een verklarende brief aan Hanfstangl schrijft de Senaatsvoorzitter, Dr. J. B Conant o.a.: „De Universiteit is niet be reid een gift te aanvaarden van iemand die zoo nauw verbonden is met de lei ding van een politieke partij, die zoo veel nadeel heeft berokkend aan de Duitsche universiteiten door maatrege len, die de beginselen hebben geschon den welke naar wij meenen fundamen teel zijn voor alle universiteiten wereld." ter (Ongecorrigeerd.) Twee terechtstellingen op 7 December? Het Hoog Gerechtshof van Alabama heeft gisteren het verzoek om revisie van het vonnis tegen Heywood Patter- son en Clarence Norris, twee van de negen jeugdige negers uit de Scottsboro- zaak, tegen hun ter dood veroordeeling in Juni j-1 afgewezen, en gelast dat de terechtstelling op 7 December a.s. zal geschieden. De eenige kans die de twee jeugdige veroordeelden thans nog hebben is, dat het Opperste Gerechtehof der Vereenig- de Staten te Washington het vonnis ver nietigt, zooals een vorige keer is ge schied, of dat de gouverneur van Alaba ma gebruik maakt van zijn recht tot gratieverlening. De leider van den buitenlandschen persdienst der nationaal-socialistische partij, Ernst Hanfstangl, die nauw sa menwerkt met Hitier, tot wiens per soonlijke vrienden hij behoort, heeft de Een vliegtuig van de Australische Qanta Air Company van den geregelden luchtdienst tusschen Longreach en Cloncurry is op 25 K.M. afstand van Winton brandend neergestort. De piloot en twee passagiers waren door het vuur onherkenbaar verminkt. Men had h vliegtuig een dag tevoren het laatst op eenige kilometers afstand van zijn nor male route worstelend tegen een krach tige storm gezien. Toen het niet op tijd te Winton aankwam, was een hulp vliegtuig het gaan zoeken, waarbij de resten van het vernielde toestel werden gevonden. Dit is de tweede maal, dat de Qantas Air Company een ongeluk met doode- lijken afloop heeft in de twaalf jaar, dat zij op de Australische luchtlijnen vliegt Over de handelsbetrekkingen schen Indië en Japan. tus- De heer Aiber-t Spanjaard, voorzitter van de commissie van advies voor de crisis in- voerwet, die als vertegenwoordiger van den minister van economische zaken deel uit maakt van de delegatie voor de handelsbe sprekingen met Japan en eenige maanden in verband met laatstgenoemde functie in Ba tavia heeft vertoefd, is dezer dagen weer in den Haag teruggekeerd, en heeft in een inter view zijn indrukken weergegeven omtrent het verloop van deze besprekingen. Hij merk te daarbij o.m. op. dat de Japanners zaken niet van politiek kunnen scheiden en dat dit een moeilijkheid vormt bij onderhande lingen. Nederland en Indië begrijpen elkaar slecht. De beer Spanjaard bemerkte al spoedig dat Nederland en Indië elkander slecht be grijpen. Hierin eenige verbetering te brengen achtte hij zijn eerste taak, en hij gelooft, dat dit hvm wel eenigszins gelukt is. De Japan ners zullen zich bij de contingenteering van vele' artikelen moeten neerleggen. Deze con- tingenkering zal dan ook zoo spoedig moge lijk geschieden. Als een bewijs, aldus de heer Spanjaard, dat het saamhoorigheidsgevoel sterker is gaan spreken kan ik u nog mede- deelen, dat ik zelfs enkele opdrachten heb meegekregen om hier te lande te onderzoe ken of verschillende artikelen- in Nederland gemaakt zouden kunnen worden in concur rentie met Japan. Nu spreekt het wel van zelf dat ik er geen oogenblik aan denk te ontkennen, dat de in-land-sche markt behoefte heeft aan goedkoope Japansche artikelen Die kan de inlander inderdaad niet missen. Thans minder dan ooit. Denk maar eens aan die honderdduizenden inlanders in den Oost hoek van Java die employ hadden in de sui kerindustrie. en ieder weet hoe slecht het in deze industrie k en hoe bedroevend de voor uitzichten- ervoor zijn. Hoe goedkooper de dagelijksche artikelen te verkrijgen- zijn, hoe gelukkiger het voor die menschen is. Goed en goedkoop gaat niet steeds samen. Er zijn echter ook tal van producten welke Japan wel goedkoop, maar niet goed kan leveren en deze artikelen kan men beter van de Indische markt weren. Een typisch voorbeeld hiervan is de gloeilampen-fabri- cage. De Japansche gloeilampen zijn buiten gewoon goedkoop, maar zeer duur in het gebruik en moeten in den regel spoedig ver nieuwd worden. Voor dit product geldt wel in het bijzonder, dat goedkoop duurkoop is en de inlander wordt hiervan de dupe. Ook in Nederland hebben wij zooals bekend is den invoer van gloeilampen moeten contin genteeren, ook al voornamelijk met het oog op den Japanschen import. Als hoofdzaak- had hij zich gesteld: Indië zooveel mogelijk te doordringen van het belang van een wel varend Nederland en daarbij de zeer bij zondere belangen van onze overzeesche ge bieden niet uit het oog te verliezen. Op de vraag naar zijn meening naar de vooruitzich ten op verder verloop der conferentie, ant woordde hij. „Wij moeten Japan terugdrin gen; Japan tracht natuurlijk zooveel mogelijk te behouden, want deze aangelegenheid is ook voor Japan van eminent belang. Neem bij voorbeeld de invoer van textielartikelen, van welk product Nederlandsch-Indië thans de grootste afnemer is. Japansche import dient beknot. Hier moet een stuk van de Japanschen im port afgenomen worden, want al ware het alleen maar met'het oog op de positie van onze handelsbalans, zou men zoo niet door kunnen gaan. Japan neemt van de Indische exportproducten in geen enkel opzicht vol doende hoeveelheden af en indien Indië door zou blijven gaan met alles of zoo goed als alles van Japan te betrekken, dan blijft er niets over voor ruilhandel met de belang rijkste afnemers van Indische producten, En geland, Duitschland, Frankrijk, Tsjecho- Slowakije en anderen. Daarom hangt het wel slagen der conferentie eigenlijk af van de of ferte, welke Japan ons maken zal voor de afname van de Indische producten. Of men elkaar voldoende zal naderen weet ik nog niet. Indien u mij vraagt naar mijn verwach ting, dan moet ik u bekennen, dat ik er niet veel hoop heb. Japan zal van ons niet zoo veel af kunnen nemen als wij wenschen, ter wijl wij den Japanschen invoer sterker zullen moeten gaan contingenteeren, dan Japan toe laatbaar acht. Veel voorgenomen contingen- teeringen. Voor 54 artikelen liggen de contingentee- ringsfcesl uiten reeds klaar, maar men heeft ze niet willen uitvoeren zoolang de bespre kingen duurden. Het is het streven van Japan zoo besloot de heer Spanjaard het onderhoud, niet alleen den import maar ook de distributie in handen te krijgen. Japan sche goederen moeten van het begin tot het einde door Japanners be- en verhandeld worden. Dat is het ideaal van den recht geaarde Japanschen zakenman, en dit alles wordt geleid door den wensch om de Japan schen invloedsfeer te versterken. Er zijn in Indië menschen die eiken Japanschen bar bier die zich in onze gebieden heeft geves tigd voor een vermomden stafofficier hou den. Zoover zou ik niet durven gaan, maar voor mij staat ook wel vast, dat al die Ja panners op welke posten zij ook geplaatst zijn, zooal niet een politieke opdracht heb ben, dan toch tenminste de taak' op zich voe len gelegd mede te werken aan de verbrei ding van den Japanschen geest. Paard doodgereden Door den sneltrein ZwolleGronin gen, die te ongeveer 12 uur Bijlen pas seert, is een paard en wagen gegrepen op 'n onbewaakten overweg aldaar. De voerman, een knecht van den landbou wer Bos, is wonder boven wonder onge deerd gebleven. Het paard is onder den trein verpletterd. DE CRISIS-ZUIVELCENTRALE. De crisis-zuivelcentrale maakt bekend, dat voor de week van 7 tot 14 October de prijs van het crisis botermerk en van de vervoervergunning voor buitenland- sche boter is vastgesteld op 1. TOEKENNING VOOR KUNST PRESTATIES. Inzake vrije schilder- en beeldhouw kunst. Heden werden de resultaten van de wedstrijden vrije schilderkunst en vrije beeldhouwkunst om den Nederland- schen Prix de Rome in een plechtige bijeenkomst in de aula der rijksacade mie van beeldende kunsten bekend ge maakt. De jury voor de schilderkunst werd gevormd door de heeren Leo Gestel, W v. Konijnenburg, J. Sluyter, prof. dr. Ph v. Moerkerken (voorzitter) en prof H. J Wolter, secretaris. Uit het rapport, dat deze jury uitbracht aan de commissie van toezicht op de rijksacademie van beeldende kunsten, bleek dat de gouden medaille was toegekend aan den heer J. M. F. Hul en de zilveren medaille aan mej. M. A. Bloemen, beiden te Amster dam. De jury voor de beeldhouwkunst was samengesteld uit de heeren dr. A. Pit, John Radeker, L. Zijl, prof. dr. Ph. v. Moerkerken (voorzitter) en prof. J. Bron- ner (secretaris). Volgens het rapport van de jury werd de gouden medaille toe gekend aan den heer G. Bolhuis, en de zilveren medaille aan mej. J. Th. J Hulshof Pol, beiden te Amsterdam. De commissie van toezicht zal de beide prijswinnaars van de gouden me daille aan de regeering voordragen voor de toekenning van het jaargeld, dat aan deze onderscheiding is verbonden. VERLAAGDE TOEGANGSPRIJS IN „ARTIS" OP ZONDAGEN GEDURENDE HET WINTERSEIZOEN. Met ingang van Zondag 7 dezer, zal Artis dezen winter, bij wijze van proef, des Zon dags voor alle bezoekers, dus zoowel voor Amsterdammers als voor niet-Amsterdam- mers, toegankelijk gesteld worden tegen den entrée-prijs van slechts 0,50 per persoon. Ongetwijfeld zullen velen willen profitee- ren van de hierdoor geboden gelegenheid om onder rustiger omstandigheden dan het geval is, op drukke zomerdagen, met de die ren in Artis kennis te maken. Daarbij zal hen dan zeer zeker opvallen hoe mooi de oude Artis-tuin, juist ook in herfst en win ter zijn kan en hoe goed de, tegenwoordig immers ook 's winters, althans overdag, steeds buiten verblijvende dieren, in het herfst- of winterlandschap kunnen doen. Tegen bijbetaling van 0.10 vermakelijk heidsbelasting zullen bovendien alle bezoe kers, desgewenscht, de zeer goede muziek uitvoeringen, welke dezen winter des Zon dagsmiddags door het Ensemble Coronel in de Koningszaal van Artis gegeven zullen worden, kunnen bijwonen. Tenslotte zal, althans gedurende de maand October Artis nog eiken Zaterdag voor Amsterdammers toegankelijk zijn a 0.25 per persoon. DE BOTERNOTEERING. De Leeuwarder boternoteering is vastgesteld op 43 cent. heden ERNSTIGE TWIST. Een vijl in het onderlijf. Aan de werken van het Albertkanaal in het naburige Canne, kregen twee arbeiders twist. De 24-jarige J. C. liep daarbij een steek met een vijl in het onderlijf op. De ver wonding was zoo ernstig, dat C. in zorg- wekkenden toestand werd opgenomen in het ziekenhuis te Maastricht. De dader v. S. werd gearresteerd. Denkt u eraan, dat stilstaande auto's tegenwoordig weder verlicht moeten zijn? De bloembollenveilingsvereen. „West friesland" heeft wederom een veiling gehou den van plantgoed. Er bsetond goede be langstelling. Het machine-depot van de Ned. spoor wegen te Enkhuizen wordt met ingang van 7 Oct. a.s. definitief vereenigd met dat te Hoorn. Van het personeel wordt 'n gedeelte naar Hoorn overgeplaatst. De heer G. van der Sluijs te Schager- brug is benoemd tot voorzitter van het bur gerlijk armbestuur van Zijpe. De heer M. Roozing te Stolpen is be noemd verklaard tot lid van den Raad van Zijpe (vacature-C. Smit). Donderdag heeft bij het passeeren van twee vrachtauto's voor den winkel van den heer van der Hoek een dezer wagens de ko zijnen van de ramen grondig vernield. Wonder boven wonder bleven de ruiten heel. De schade zal onderling geregeld worden. Op dit punt, waar de weg heel smal is, ge beurt nogal eens een dergelijk voorval. Ingekomen personen: A. Pnnekeet en gezin, r.k., A 304 van Alkmaar. P. Smit, N.-H., A 304 van Alkmaar. Mej. M. Salie, N.-H., H 43 van Voorburg. J. J. van Kooperen, N.-H., J 131 van Dongen. C. J. de Jong, N.-H., A 152 van N.-O. Indië. J. W Dunselman en gezien, r.k., F 158 van Haar lem. G. S. Amoureus en echtgen. N.-H. J 244 van Alkmaar. Mej. A. P. Brou wer; r.k. J 23 van Heerhugowaard. Mej. G. Philippo, g.k., B 27, van Haarlem. Mej. H. W. Philippo, g.k., B 27, van Amsterdam. D. Prins en echtgen., N.-H. C 195, van Alkmaar. Mej. L. J. Vermeer geen, A 193, van Haarlem. E. P. van der Hont en echtgen., geen, J 66a, van Zandvoort. J. Workmu en gezin, geen L 6, van Alkmaar. Wed. D. Horstman- Berkhout, N.-H., L 193, van Wormer. Mej. M. M. Steenvoorden, r.k., F 233, van Laren N.-H. W. F. H. van Zwanenburg en gezin, geen, C 68, van Bergen N.-H. F. J. Jensch en echtgen., H 50, van Zeist. Mej. M. H. Roffers, A 398, r.k., van Venreij. C. A. van Hoolwerff en echtgen. geen, J 132, van Alkmaar. J. J. Boon r.k., I 155, van 's-Gravenhage. P. J. Schweitzer en echtgen., N.-H., C 192, van Wijk aan Zee en Duin. A. du Bois en gezin, N.-H., E 2, van Alkmaar. P. van Rijn en gezin, r.k., C 249, van Pur- merend. K. Baas en gezin, N.-H., A 483 b, van Alkmaar. Mevr. C. P. De- fournyde Koning, g.n., J 205, van Hille gom. H. van Dam en echtgen., geen, G 30, van Alkmaar. L. B. Workum en broer, geen, L 6, van Amsterdam. A Kossen, N.-H., A 277, van Den Helder N. J. Speur en echtgen.. N.-H., J 108, van Alkmaar. D. de Graaff, N.-H., J 247, van Buren (Gld.). G. J. Th. Arendsen en gezin, r.k., H 1, van Alkmaar. Wed J. A. Haakmanvan Berkum, r.k., H 1 van Alkmaar. J. J. van Dijk en gezin, geen, A 491, van Amsterdam. A. Hur- kens en zoon, r.k., F 88, van Alkmaar. J. de Boer en echtgen., geen, J 237, van Medemblik. O. J. Helsdingen, geen, J 5, van Zeist. Mevr. M. Donker Kaat— Zandstra, geen, J 5, van Zeist. Mej. M. Verdegaal, r.k.. K 135, van Oudenbosch. Mevr. E. M. GerritsPost, r.k., F 229, van Weesperkarspel. H. L. van Sant voort, r.k., A 385, van 's' Hertogenbosch Mej. E. Plakman, N.-H., A 272, van Haarlem. A. C. van Walbeek, N.-H., J 239, van Amsterdam. Mej. C. Her- gaarden, r.k., A 350, van Heemstede. A. M. Middelhoff en gezin, r.k., E 66, van Alkmaar. Mej. G. Th. A. Walter, r.k., E 66, van Alkmaar. Mej. J. Pieler, r.k E 66, van Alkmaar. Mej. A. W. Zegers, N.-H., F 215, van 's Gravenhage. Vertrokken personen: J. C. Amoureus en gezin naar Alkmaar. Wed. A. L. de Jongh—Scholtz naar Am sterdam. H. B. Ros naar Amsterdam. Wed. G. TalsmaPosma naar Den Helder Mej. M. Vader naar Den Helder. L. J. J. Robben naar Dongen. D. van Gu- lik en gezin naar Alkmaar._J. J. Schui- ling naar Alkmaar. Mej. J. Krax naar Alkmaar. Mej. J. M. Cander Peet naar Bergen (N.-H.). J. de Jong en echtgen. naar Oregon (U.S.A.). D. Leijen en ge zin naar Schagen. Mej. J. C. Ranzijn naar Bergen (N.-H.). C. van Olphen naar Zaandam. Mej. A. C. S. J. Peeters naar Horst (L.). C. Pool naar Amster dam. J. Scholten naar Uitgeest. H. A. van den Bogerd naar Rotterdam. Mej. J. W. Moraal naar Ilpendam. C. van den Heuvel naar 's Hertogenbosch Mej. C. M. J. de Groot naar Alkmaar. Mej. C. Stark naar Alkmaar. J. Helder en gezin naar Alkmaar. A. C .Smit naar Amsterdam B. van Houten en gezin naar Alkmaar. Mej. E. M. Kaandorp naar Oudenbosch. Mevr. J. Hoekstra naar Castricum. P. W. Brouwer naar Alkmaar. C. Baltus en gezin naar s Gravenhage. BROEK OP LANGENDIJK. (Sept.). Geboren: Theodora, d. van J. Leeg water en E. Bult. Meindert Jan, z. van J. Leegwater en E. Bult. Guurtje, d. van J. Bakker en A. Berkhout. Hendrik, z. van G. Groen en E. B. van Hooidonk. Jacob, z. van C. Kooy en C. G. Wiering. Andrea, z. van C. Blom en van B. den Har- tigh. Neeltje, d. van K. Pluister en A. Grin. Getrouwd: J. Jonker en G. Timmer man J. Kok en A. Kruk, EGMONDBINNEN. (Sept.). Geboren: Nicolaas William, z. van Simon Bakker en Cornelia Kramer. Helena Maria, d. van Petrus Liefting en Trijntje van der Molen. Cornelia Elisa- beth, d. van Cornelis Meyne en Elisabeth Afra Adrichem. Cornelia Alida, d. van Johannes Gerardus Baltus en Margaretha Anna Wilhelmina Deen. Jantje Marie, d. van Hendrik Blokker en Marijtje Hoog land. Ondertrouwd: Pieter Bras en Ve- ronica Kraakman. Overleden: Wilhelmus Johannes Apeldoorn, 67 jaar. Maximiliaan Lief ting, 2 mnd. Johanna Petronella War merdam, 23 jaar (overleden te Alkmaar) Cornelia Elisabeth Meyne, 9 dagen. Mijnheer de Redacteur, Gelieve mij een plaatsje in uw veel gelezen blad af te staan als antwoord op het stuk van de heeren Appel en Zwart, bestuursle den van het Plaatselijk Arbeidssecretariaat. Volgens het ingezonden stuk van deze heeren schijnt het op het werk aan den Ber- gerweg een klein slagveld te zijn, te hooren naar de vele ongevallen en ziektegevallen. Ik kan mij, en velen met mij, die voor denzelf den aannemer, den heer Bruil, werkzaam zijn, absoluut niet begrijpen, waar die praat jes vandaan komen. Het blijkt dat de heeren Appel en Zwart met alle winden meewaaien, want wie ten slotte zijn het die met dergelij ke klachten bij het bestuur komen? Niet de arbeiders die berekend zijn voor de hun op gedragen taak, maar wel de z.g.n. kanke raars, die theoretisch alles kunnen, maar practisch beter kunnen weg blijven. Als deze heeren even hadden nagedacht, dan geloof ik stellig, dat ze geen spijkers op laag water gingen zoeken, wat ze nu wel doen. Zeker, er nebben enkele gevallen zich voorgedaan van niet kunnen werken wegens ongewoonte, maar zóó als de heeren Appel en Zwart dit weergeven is het al te overdreven en ik stel dan voor om deze heeren te verzoeken de noodige maatregelen te willen nemen, om al die slachtoffers van den Bergerweg in z.g.n. zieken-barakken te plaatsen, daar er mis schien geen plaatsing meer zou zijn ter op name in de thans bestaande ziekenhuizen. Wat het uitspelen van ploegen tegenover elkander betreft, is mij niet recht duidelijk. Volgens deze heeren zou het dan een onder linge wedstrijd zijn, maar zijn de heeren Ap pel en Zwart daar dan dagelijks bij om dit te kunnen beoordeelen? Dat geloof ik niet, dat is zeker ook medegedeeld door hen die het grootste woord hebben. Wat de 300 overuren betreft, dat vind ik niet zoo erg om daar nu zoo over te roepen. Indien er 60 schippers zijn, die gezamenlijk 300 uur per 6 dagen maken, dat is per hoofd nog geen uur per dag. Ik kan de heeren Appel en Zwart mededeelen dat menig schipper heeft gevraagd: als er overwerk is dan wil ik dat wel doen. Wat het steigerpersoneel aangaat moeten de heeren Appel en Zwart het niet te bont maken. Ik zelf ben in Rinnegom aan 't zand- laden en weet dus precies hoe laat de laatste zandtrein naar den steiger gaat en als wij dan met de bus. over Heiloo naar Alkmaar gingen, kwamen wij het steigerpersoneel ach terop, een teeken, dat zij vroeger naar huis gingen dan wij. Laten de heeren Appel en Zwart eerst eens nadenken alvorens de pen op te nemen ter wille van een paar menschen, die niets kun nen. Ik ga hun actie beschouwen als propa ganda voor het P.A.S., maar een weldenkend mensch gaat hier niet op in. En tenslotte (hoewel ik nog wel uren door kan gaan) schrijven de heeren Appel en Zwart over den opzichter Tak. Is dit nu de hoogste troef, die door hen uitgespeeld kan worden Ik voor mij heb de overtuiging, dat als de heeren Appel en Zwart den opzichter Tak persoonlijk zouden hebben leeren kennen zoo als ik (door een langdurige ervaring), dan zouden zij tot de slotsom komen, dat die op zichter uit beter hout is gesneden dan de schrijvers B. Appel en G Zwart. Mijnheer de redacteur, u dankend voor de verleende plaatsruime, teeken ik A. BALK, Omval 92. EEN WAARSCHUWING. Zeer geachte Redactie, Verzoeke beleefd onderstaande te willen plaatsen. Gisterenmiddag ongeveer 12 uur kwamen eenige meisjes (leeftijd 1011 jaar) uit de Korenbeurs, waar ze gezamelijk gezongen hadden voor het 8 Oct.feest. Ze liepen sa men door 't Fnidsen, toen plotseling een man voor den dag sprong, die zich op schande lijke wijze aan deze kinderen vertoonde. Nu vraag ik aan alle moeders, die zich misschien zulk een voorval kunnen herinneren uit hun eigen jeugd, wat dat voor indruk op meisjes maakt. Zijn wij als moeders tegenover onze kin deren niet verplicht samen te strijden tegen dit euvel, dat hier in Alkmaar en overal elders heerscht. Ons inziens moeten zulke wezens direct worden gestraft, want geble ken is, dat na eenigen tijd gevangenisstraf die z.g. ziekte meestal is genezen. Helpt dat niet, stelt die zieken dan onder medische behande ling of moet er juist een ernstig vergrijp plaats vinden? Wij zijn het geval, dat in Amsterdam laatst gebeurd is, nog niet ver geten. Nogmaals beleefde dank aan de redactie Eenige Moeders (Inzendsters zullen verstandig doen zich bij dergelijke voorvallen onmiddellijk tot de politie te wenden. Red. Alkm. Crt.)

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 11