DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 8 GROOTE ONRUST IN SPANJE hxtqdiiksdi buitenland binnenland Staat van beleg in Asturië afgekondigd. Dit nog slechts een begin? OOOOOOOOOOOOOOO PRIJS DER GEWONE ADVERIENllENr Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060 Telel. 3, redactie 33. No. 236 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur; C. KRAK. Zaterdag 6 October 1934 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 136e Jaargang >OOOOOQOOOOOOO< De zomertijd voorbij. Klok een uur laten stilstaan. Wij brengen onzen lezers in herinnering, dat de zomertijd in den nacht van Zaterdag op Q Zondag a.s. eindigt. Men zal Q derhalve goed doen HEDEN AVOND reeds de klokken, wekkers en horloges een uur stil te laten staan of achteruit Q q te zetten. q WERVELSTORM IN INDO-CHINA. DE AFFAIRE SONNLEITHNER. GOEDERENTREIN ONTSPOORD. GEKNOEI MET SPOOR KAARTJES. FORMEELE TOESTEMMING IN HUWELIJK PRINS GEORGE. Waf vandaag de aandacht frefef... Dansleeraar met een dolk gestoken. Oorzaak onbekend. d ALKMMRSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. AbonnemenUprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 240. Losse nummers 5 cents. Wat verwacht en gevreesd werd, is gebeurd. De nieuwe Spaansche regeering-Lerroux is door de link- sche politieke groepen verre van gunstig ontvangen en deze hebben een algemeene staking aangekon digd. Deze staking is inderdaad uitge broken en heeft het karakter gekre gen van een revolutie. In het bijzon der uit Asturië komen onheilspellen de berichten en deze worden beves tigd door het feit, dat de regeering voor deze provincie den staat van beleg heeft afgekondigd. Om een eenigszins duidelijk overzicht van de situatie te kunnen geven, moeten wij hier de verschillende berichten laten volgen, die alle weergeven, wat er in de Spaansche ste den en provincies gebeurd is. Niet al deze berichten kunnen bevestigd worden, omdat tal van draad-verbindingen verbroken zijn, maar in 't kort komt het op het volgende neer Op alle gendarmerie-kazernes in het mijn- bekken van Asturië zouden aanvallen gedaan zijn. De gendarmerie-kazerne te Lyganes zou stormenderhand genomen zijn, die te Ollo- niego zou verbrand zijn. Te Lyganes zouden dooden en gewonden gevallen zijn, maar het juiste aantal is niet bekend. Te Olloniego zouden 200 stakers in een vuurgevecht ge wikkeld zijn met de gendarmerie. Naar ver luidt zouden in he ziekenhuis te Oviedo 2 doode en 19 gewonde gendarmen zijn bin nengebracht. Naar verluidt zouden eenige eskaders vliegtuigen uit Madrid naar Asturië gezon den zijn. Op het plein van de Republiek te Oviedo zijn mitrailleurs in stelling gebracht, 'n Vrachtauto met gendarmen, welke op weg was naar La Felguera moest terugkeeren, daar men onderweg stuitte op een troep op standelingen, die roode banden om den arm droegen. Gevechten te Oviedo. Volgens gisteravond te Londen ontvangen berichten is de toestand in de heele provin cie Asturië buitengewoon ernstig in het bij zonder in de hoodstad Oviedo, waar staken de mijnwerkers, die met geweren gewapend waren, verscheidene botsingen met de politie hebben gehad. In 't ziekenhuis zijn reeds 10 dooden binnengebracht en talrijke gewon den, waaronder een tiental politie-agenten, die er ernstig aan toe waren. Behalve een eskader vliegtuigen, dat reeds te Oviedo is aangekomen, worden inderhaast troepen gezonden. Het spoorwegverkeer met Noord-Asturië is geheel gestaakt. De politiemacht die de orde probeerde te herstellen, zou volgens het bulletin gedwongen zijn in de richtino van Madrid terug te trekken. In Madrid wordt geschoten. In Madrid, de hoofdstad van Spanje is het gisteren op verscheiden plaatsen tot he vige schietpartijen gekomen tusschen stakers en politie. De enkele trams, die onder bewa king der politie den dienst trachtten te her vatten, werden door groepen arbeiders be schoten en met steenen gekogeld. Tot dus verre werden 20 personen gewond. In Asturië heet de algemeene staking bij zonder ernstige vormen aangenomen. De mijnwerkers hebben hier verschillende daden van geweld gepleegd. Syndicalisten deden verscheidene malen aanvallen op politiepos ten waarbij tot dusver vijf agenten zijn ge dood en vier zwaar gewond. Verscheidene arbeiders zouden zijn gedood of gewond. Ook in Sevilla en Barcelona is het parool tot algemeene staking uitgegeven. Bijzonder heden ontbreken, daar de telefoonverbindin gen voor het grootste deel vernield zijn. In Eibar hebben marxisten een wapenfa briek bestormd. Ook hierover zijn nog geen nadere bijzonderheden bekend. De linksch-burgerlijk georiënteerde presi dent van de rechten voor de bescherming der grondwettelijke rechten, Alvaro de Albornoz, is uit protest tegen de nieuwe regeering afge treden. De toestand is buitengewoon ernstig. Men vreest dat de algemeene staking zich tot een revolutionnaire staatsgreep zal ontwikkelen. Later op den dag scheen de toestand in Madrid te verbeteren. Het meerendeel der magazijnen is weer geopend. Het busverkeer nam weer toe. Nochtans kwam het in het be gin van den middag in de wijk van Atiocha tot een botsing tusschen de stakers en de po litie, waarbij een doode viel en verscheidene personen werden gewond. In Catalonië is de staking algemeen. De Cataleensche regeering is in permanente zit ting bijeen. President Companys spoorde door de radio de bevolking tot kalmte aan. Hij verklaarde er op te rekenen dat de disci pline het mogelijk zal maken de Catalaan- sche en republikeinsche vrijheden krachtiger te verdedigen. In Sabadell (prov. Barcelona) zijn de ge wapende leden der revolutionnaire Catalaan- sche Jeugdorganisatie meester van de stad. Zij handhaven de orde en requireeren de voertuigen. Te Madrid slaagden eenige stakers erin bij verrassing het groote hospitaal binnen te dringen. Zij posteerden zich voor de vensters en vuurden op de wachtposten op het \oor plein. Toen de politie antwoordde, viel een doode. Ook in de Baskische provincies is de toe stand uiterst gespannen. Te San Sebastian zijn ettelijke personen gedood en velen ge wond. De communicatie met Bilbao is geheel verbroken, het verkeer is stopgezet. Te Valencia is de waterleiding afgesneden, ook het gas en de electrische stroom. Er heerscht gebrek aan levensmiddelen. Een bulletin van het stakings comité. Volgens een bulletin dat verspreid wordt door het revolutionnair stakingscomité te Madrid zouden alle kazernes van de guardia civil in Asturië door de rebellen zijn bezet Het spoorwegverkeer in Noor.d-Asturië zou geheel stilligen. De Asturische politie, die poogde de onlusten te onderdrukken, zag zich gedwongen zich terug te trekken in de richting Madrid. Volgens berichten uit particuliere bron. waarvan onder eenig voorbehoud kennis ge nomen dient te worden, zouden troepen ge zonden zijn naar verschillende plaatsen waar de marxisten de overhand hebben verkregen In Sama de Langres bijvoorbeeld zou de Sowjet-staat zijn uitgeroepen. De stakers hebben zich daar meester gemaakt van de op geslagen ontplofbare stoffen, welke voor de mijnen plegen gebruikt te worden. Driehonderd stakende spoorwegarbeiders in Baskenland zouden op een trein zijn ge klommen om naar Oviedo te sporen en daar op te wekken tot revolutie. Zij werden echter buiten de stad Oviedo opgevangen door de politie. De revolutionnairen kozen het hazen pad. Zij lieten den trein in den steek en vluchtten in het gebergte. In Sevilla en Cordoba wordt gestaakt, doch de staking is er niet volledig en er heerscht rust. Te Biscaye waren troepen noodig om de orde te bewaren. Bij de ongeregeldheden in Eibar slaagden de opstandelingen, die goed van wapens waren voorzien, erin zich in verschillende openbare gebouwen te ver schansen. Slechts het versterken der troepen met machinegeweren en mortieren maakte het mogelijk ze er uit te verwijderen. Is dit pas een begin? Ook te Saragossa hebben de stakers hun toevlucht genomen tot daden van geweld. Het is daar op tal van plaatsen tot schiet partijen gekomen, waarbij, naar het schijnt, verscheidene slachtoffers zijn gevallen. De stakers hebben eenige vrachtauto's om vergeworpen. Te Mondragon werd een afgevaardigde neergeschoten en te San Sebastiaan is een hooge ambtenaar van het provinciale bestuur vermoord. Bij geruchte verluidt, dat troepenafdeelin- gen naar Asturië zijn gezonden, waar de arbeiders zich in de mijnstreek zouden heb ben verschanst! De regeering heeft draadloos laten mede- deelen, dat men zich na acht uur 's avonds niet meer op straat mag bevinden. De stakingsleiding der linksche partijen heeft het parool uitgegeven, dat de staking vandaag (Vrijdag) een vreedzaam karakter moet dragen en dat men, tenzij een tegen order wordt gegeven, pas na middernacht mag overgaan tot een „revolutionnaire alge meene staking". In verband hiermede zou de ftgeering troepen in de buitenwijken van Madrid heb ben geconcentreerd. Op verschillende punten der stad zijn mitrailleurs in stelling gebracht. Tal van patrouilles doorkruisen de straten. Het ver keer ligt geheel stil. Alleen een paar rechtsche bladen zijn gisteravond uitgekomen. Vogens de laatste berichten hebben de mijnwerkers te Mieras opnieuw aanvallen ge daan- op leden der uitvoerende macht. Er vallen dooden. Bij de schietpartijen zouden tien arbeiders zijn gedood. Te Eibar hebben de insurgenten op het gemeentehuis een witte vlag geheschen en zich overgegeven aan de politie. Het spoorwegverkeer ligt gedeeltelijk stil De treinen komen over het algemeen met vertraging binnen. De regeering hoopt spoedig de orde en de rust te hebben hersteld. Uit Medina del Rio Seco (provincie Vallo- dolid) wordt gemeld, dat patrouilleerende manschappen der civiele garde in een door stakers gelegde hinderlaag zijn gevallen. Een sergeant is gedood, een officier en enkele manschappen zijn ernstig gewond en de anderen verdreven. Er zijn versterkingen gezonden. Bij een schietpartij te Barcelona zijn twee personen gedood en een groot aantal ge wond. Uit Mieras wordt gemeld, dat een officier der stormtroepen is gedood en dat twee leden der gardia civil gevangen zijn genomen. De beide mannen slaagden er in te ontsnappen. Voorts is bericht ontvangen, dat een afge vaardigde der Tradionalisten bij Biibao is gedood. Reeds 100 dooden in Astarië. Volgens nog niet bevestigde berichten zou den in de mijnstreek van Asturië reeds 100 doden zijn gevallen, terwijl meer dan 400 leden der Guarda Civil, burgers en stakeis gewond zouden zijn. Lerroux is optimistisch. Minister-president Lerroux heeft een ver klaring afgelegd, waarin hij o.a. zegt, dat de regeering van al haar machtsmiddelen ge bruik zal maken om den opstand te onder drukken. Hij zeide o.a.: „Ik had verwacht, dat mij allerlei onrechtvaardigheden zouden worden verweten, maar de wanverhouding tusschen de krachten, waarover de regèering beschikt om den opstand neer te slaan en de sterkte van degenen, die ons wenschen aan te vallen, is zoo groot, dat er van een werke- lijken strijd, die aien naam waard is, niet kan worden gesproken. Ik ben optimistisch genoeg om te gelooven, dat een bevredigende oplossing kan worden gevonden, zelfs wan neer volgens de geruchten in Catalonië reeds een revolutionnair comité of een voor- loopige regeering is gevormd. Wij zullen deze revolutionnaire beweging overwinnen. Zij kan alleen slagen, wanneer zij het heele land tegen ons in opstand kan brengen". NIEUWE INLICHTINGEN IN DE ZAAK-LINDBERGH. Intiem vriend van Hauptmann legt verklaring af. De Amerikaansche autoriteiten hebben nieuwe inlichtingen ontvangen betreffende de affaire-Lindbergh. Een zekere Russell, thans gedetineerd in de gevangenis te East-Cambridge, heeft ver klaard, dat Hauptmann hem in 1930 heeft helpen ontsnappen uit de gevangenis van West-Chester in den staat New York. Russell zeide, dat hij een intiem vriend was van Hauptmann en Fisch, doch hij weigerde meer uit te laten, daar hij voor re presailles vreesde. De politie heeft bij het verder doorzoeken van Hauptmanns -voning, naar de corres pondent van de „Times" te New York meldt, in een koffer een aantal plattegronden ge vonden van de streek, waar Lindbergh woonde, toen zijn kind werd ontvoerd, en van de kuststreek van Massachusetts, waarheen men Lindbergh had verzocht te komen in verband met de overhandiging van het losgeld en de teruggave van de baby. Volgens de politie was Hauptmann zoo Ïoed op de hoogte met de omgeving van indbergs woonplaats Hopewell, dat hij volkomen correcte plattegronden uit het hoofd kon teekenen. Woensdag zijn de psychiaters ten getale van vijf, twee voor den staat New Jersey, twee voor den districtsattorney en een voor de verdediging, met het onderzoek van Hauptmann begonnen. De dienst voor het boschwezen in de Vereenigde Staten heeft bekend gemaakt dat het hout dat gebruikt is voor de ladder om baby Lindbergh te ontvoeren, afkomstig is van de National Lumber and Millwork Company, in Bronx (New York), waar Hauptmann vroeger heeft gewerkt. ZIGEUNERS MOETEN EEN KONING KIEZEN. Propaganda-strijd. Bij de Poolsche zigeuners is op het oogen- blik een hevige propagandastrijd tusschen twee partijen gaande in verband met de op handen zijnde verkiezing van een nieuwen „koning", meldt Reuter. Van de 30.000 zigeuners ter wereld, O O O woont ongeveer een derde in Polen. Deze Poolsche zigeuners, die zich als een afzon derlijk volksdeel beschouwen, staan vijandig tegenover de zigeuners in andere landen. In dien het eens een enkele maal voorkomt, dat vreemde zigeuners de Poolsche grens over schrijden, dan wordt in den regel een verbit terde strijd tegen hen gevoerd. Ofschoon juridisch onderworpen aan de wetten van den staat, houden zij er echter hun eigen staatsrecht, hun eigen wetten, en hun eigen rechtspraak op na. Zij worden geregeerd door een „koning", die in den regel in de nabijheid van Warschau zetelt, en voor den tijd van vijf jaar door het volk wordt gekozen. Echter is er slechts één, zij het ook zeer uitgebreide, familie, Kwiek genaamd, uit wier midden steeds de „koning" wordt geko zen. Ook dit jaar gaat de verkiezingsstrijd om twee neven van de familie Kwiek. In Indo-China, vooral in het gebied van N. O. van Tonking is door een hevi- gen wervelstorm groote schade aange richt. Het verkeer is daar voorloopig geheel verbroken. Een groot aantal per sonen zijn om het leven gekomen. Een tweede wervelstorm woedde aan de kust van Annam, doch hier schijnt de schade minder groot te zijn. De spionnage-affaire Sonnleithner schijnt ernstiger te zijn dan men uit de eerste berichten meende te moeten op maken. Uit goede bron wordt vernomen, dat de officieele code der Oostenrijksche regeering door een ambtenaar aan de Rijksregeering is verkocht en wel ten tijde, dat Schuschnigg zich te Geneve bevond. Op deze wijze werd Eerlijn zeer snel ingelicht over de telegramwisse ling, welke plaats vond tusschen Wee- nen en Geneve. Gistermorgen is op de lijn Maagden burg—Zerbst een goederentrein ont spoord tengevolge van het breken van een as. Veertien wagons liepen uit de rails. De materieele schade is groot, per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. De politie te Frankfort a. d. Main heeft een 42-jarigen kunstschilder gearres teerd, die er van verdacht wordt sedert 1928 bij het reizen door Duitschland ge- ruk te hebben gemaakt van vaische spoorkaartjes. Op den man werden 28 spoorkaartjes en verscheidene perron kaartjes gevonden. Gister heeft de Engelsche koning in Buckingham Pal ace prvy council ge houden, waar hij zijn formeele toestem ming heeft gegeven in het huwelijk van prins George en prinses Marina. Deze privy council was een der meest representatieve der laatste jaren, twee leden der koninklijke familie, de prins van Wales en de hertog van Connaught waren aanwezig, evenals Macdonald, die daarmede zijn eerste staatsfunctie se dert zijn terugkeer van vacantie ver vulde. Verder waren aanwezig de Canadee- sche premier Bennett, generaal Smuts, en de hooge commissaris voor Australië, Bruce, benevens Baldwin, Lord Sankey, Sir John Simon, Thomas en de aarts bisschop var. Canterbury. Na de zitting onderhielden de koningen koningin zich met de leden van den raad aan den lunch, waar ook prinses Marina aan wezig was. De onrust in Spanje. (Dag. Over zicht). Moordaanslag op een dansleeraar te Zwolle. (Binnenland). Te Enkhuizen is, 67 jaar oud, over leden de organist en koordirigent R. G. Crevecoeur. - De zomertijd voorbij; de klok een uur achteruit zetten. Uit het parlementaire leven. (Ar- tiekelen.) De schipbreuk bij den Helder. (Binnenland). Belangrijke voetbalwedstrijden aanstaande. (Sport en wedstrijden). Ijsbond Hollands Noorderkwar tier; het plan om de leden te verze keren. (Sport en wedstrijden). (Zie verder eventueel laatste berichten.) DUCE ALS EEN ROMEINSCH IMPERATOR BEGROET. Triomftocht door Milaan. Donderdag is Mussolini te Milaan aange komen voor zijn met spanning afgewacht bezoek en is als een Romeinsch imperator begroet. Hij reed, zooals de „Daily Telegraph" vertelt, in plechtigen optocht door een triomfboog, meer dan 1.000.000 wapperen de vlaggen en tapijten, die van de balkons der huizen neerhingen, gaven de stad een feestelijk aanzien. 15.000 boeren in hun bont nationaal costuum defileerden in op tocht voor den duce. .Er was een vrij hevige motregen die den heelen dag aanhield, maar die het enthou siasme van de Milaneezen niet temperde. Fantastisch in de dampige lucht was de illu minatie des avonds van 1.000.000 kleurige lampions. Mussolini stond op een tribune, die den vorm van een ploeg had, toen de optocht aan hem voorbijtrok. Voorop gingen man nen die de banier van Milaan droegen en herauten die met hun trompetgeschal de stad vervulden. Achteraan reden 60 triomf wagens getrokken door langlioornige runde ren, op deze wagens waien de rijke produc ten van Italië's bodem opgetast. In den boerenoptocht reden ook talrijke wagens met groote families. Eén droeg het trotsche opschrift: „Deze familie heeft der tien kinderen en de veertiende is op komst!" Uit den eersten wagen in den stoet werden duiven losgelaten, die in wijde kringen bo ven de piazza vlogen. Iedere boer bracht een geschenk voor den duce, mandjes met rijst, groenten, koren, kuikens enz. Deze geschenken zullen worden verdeeld onder liefdadigheidsinstellingen. Daarna inspecteerde de duce de troepen van de jong-fascistische militie en bezocht 'n reeks woonkazernes door de Milianeesche gemeente gebouwd voor „burgers, in armoe de vervallen, maar vol zelfrespect". Van het oogenblik van aankomst af waar bij de duce de vlag van de „Ardile" legeraf- deeling kuste, werkte hij een programma af, dat de meeste menschen totaal uitgeput zou hebben, hii echter bleef fit als altijd". Gisteravond omstreeks 8 uur is te Zwolle een moordaanslag ge pleegd op den dansleeraar Meyer Nord, welke eenigszins vreemd heeft plaats gehad. Deze heeft op den Jufferwal een dans instituut, waar hij bezig was met les geven. Doordat eenige opgeschoten jongens steenen tegen de ruiten wierpen, werd de heer Nord naar buiten gelokt. Toen hij de deur opende, en zich op straat vertoonde, om de baldadi- gen te verjagen, werd hij door eenige jongens van 1518 jaar aangevallen, waarop één van hen den heer N. met een dolkmes in den linkerborst stak. Gesteund door eenige zijner leerlingen die toegeschoten waren, kon de heer N. nog naar binnen strompelen, waar hij ineenzakte. Anderen hadden inmiddels politie en geneeskundige dienst gewaar schuwd, die spoedig ter plaatse waren. De heer N. werd naar het Sophia-ziekenhuis overgebracht, waar bleek dat de steek hoewel niet doodelijk, toch ernstig was geweest. Het slachtoffer had veel bloedverlies, terwijl de linkerborstholte zich vulde met bloed. Direct levensgevaar is niet aanwezig, doch de toe stand van den heer Nord is zeer ernstig. Door de politie werd direct een uitgebreid

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1