DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. REVOLUTIE IN SPAANSCH CATALONIË NEERGESLAGEN. ^Binnenland Opstand in de belangrijkste centra mislukt. In Asturie handhaaft de regeering zich. No. 237 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Maandag 8 October 1934 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 136e Jaargang Vele dooden en gewonden. Companys gevangen. Wat vandaag de aandacht trekt ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2<—, franco door het geheele Rijk 240. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE AD VERTEN! LEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0 25, tfroote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordans C 9, postgiro 37060 Telef. 3, redactie 33. Het schijnt met de democratische republiek van April 1931 gedaan. Veel levenskracht heeft zij nooit bezeten. Met de uiterlijke vormen was het in orde, partijen en parle ment waren aanwezig, de kabinets vorming geschiedde naar de regels. Maar het stelsel functionneerde niet goed en het volk geloofde er niet in. Nu is het afgeloopen: Wint links, winnen de opstandelingen, dan komt er nu óf spoedig een linksche dictatuur. Wint de regeering, dan staat een dictatuur van rechts of autori taire regeering te wachten. Die verandering komt niet uit de lucht val len. Het regime van 1931 stond reeds lang te wankelen. Men schoof zoo langzaam aan naar een autoritair bewind, dat gelijken zou op dat van Dollfuss en Schuschnigg in Oos tenrijk. Het gezag zou komen in handen van roomsch-katholieke leiders, die. het behoud van godsdienst en kerk op den voorgrond stellen. Daartegen zijn de democratische socialis ten en de andere anti-clericalen in opstand ge komen. Men wordt herinnerd aan den Februari-opstand in Oostenrijk, toen ook daar de mannen van links tot de erkenning kwamen „als we nu niet vechten voor de dingen, die ons lief zijn, dan worden we met onze idealen zachtjes doodgedrukt". Op het oogenblik dat Gil Robles, de leider der katholieke volksactie, vier van zijn man nen in het kabinet zette, zeiden de anti-cleri- cale republikeinen „nu of nooit'". En de op stand begon. Men had er zich al geruimen tijd op voorbereid. Asturië. Twee groote centra van opstand zijn er. Het eeue centrum ligt aan de Noordkust, in Asturië (de gebeurtenissen in Baskenland laten we hier buiten beschouwing, zij zijn van anderen aard). Het andere centrum is het vanouds zeer linksche Catalonië, met Bar celona als hoofdstad. In Asturië hebben de socialisten de lei ding. Ze zijn buitengewoon goed bewapend. Machinegeweren van de nieuwste soort zijn daar door de troepen veroverd. Men kon er op voorbereid zijn, want de aanwijzingen van wapeninvoer kreeg men reeds eenigen tijd geleden. Toen nam de Guardia Civil in As turië 12.000 moderne infanteriepatronen in beslag. Die waren van bekend maaksel. Men wist, dat ze deel uitmaakten van de lading van een schip, dat kort tevoren uit dv. Zuide lijke haven Cadix vertrokken was met heel andere bestemming. Men wist, dat in het schip nog hadden gezeten: 24 machinegewe ren met 48 reserveloopen, 400 infanteriege- weren, 170.000 patronen, 1800 handgranaten, 300 rookbommen en 750 traangasbommen. Heel deze rest der lading vond men niek Doch thans duiken in Asturië zwaar bewa pende troepen opstandelingen op en de re- geeringstroepen hebben het hard te verant woorden. Wanneer zij de overwinning be halen, gelijk de berichten schijnen aan te duinen, dan komt dat door de vliegtuigen en kanonnen. Deze bezitten de opstandelingen niet. En opnieuw wordt bewezen, dat men met kleine wapens wel een Moedigen burger oorlog kan ontketenen, doch dat de opstan delingen het onde'spit moeten delven, wan- negr de weermacht trouw blijft aan de re geering. Catalonië. Zwaarder was de strijd voor de regeering te Madrid tegen de Catalaansche opstande lingen. In Catalonië rebelleerde de plaatse lijke regeering en onder haar hoede werd ook een nieuwe regeering voor geheel Spanje gevormd onder leiding van den radicalen oud-premier Azana (uitsp-. Azanja) Heel een regeeringsmachinerie, een plaatselijke weer macht en de Catalaansche burgerwacht (de z.g. Somaten) stonden daar ter beschikking. Zaterdagavond verklaarde president Com panys. dat Catalonië een republiek zou zijn, die met andere republieken op het Iberisch schiereiland te zamen een federatie zou vor men. Companys brak dus met zijn land uit 'e republiek van 1931 en gaf tegelijk gelegen heid aan radicale rebellen om een algemeene Spaansche regeering te vormen tegenover die in Madrid. De Catalaansche opstand is, vol gens de berichten van Zondag, mis lukt. In de eerste plaats, doordat de regeeringstroepen en de gendar merie (Guardia Civil) Madrid trouw bleven. Generaal Batet aarzelde niet om van het vliegveld af de regeeringsgebouwen met ka nonnen te beschieten. Er schijnt zwaar ge- Wk w£' Companys. vochten te zijn; men spreekt van 200 dooden en 700 gewonden. Toen Companys het vruch- telooze van zijn pogingen inzag, heeft hij zich om verder bloedvergieten te voorkomen overgegeven. De revolutionnaire regeering van Catalonië werd gevangen genomen. Vele opstandelingen zijn gevlucht. Generaal Batet zet zijn militaire actie nu voort. Oorlogs schepen uit Carthagena en Ferrol zijn on derweg. Ook zijn er troepen uit Marokko op Spaanschen bodem geland om de regee- ringsactie kracht bij te zetten. Einde van een regime. Tot nog toe weet de regeering te Madrid zich dus te handhaven. Leger en gendarmerie zijn haar trouw gebleven. Lerroux kreeg steun van r.k. arbeiders en van de weer- corpsen van Gil Robles. Een andere oorzaak van haar succes is de verdeeldheid onder haar tegenstanders. Een groot deel der links staande arbeiders, syn dicalisten en anarchisten (en hun getal is zeer groot in Spanje) hielden zich aanvanke lijk buiten den strijd. Het schijnt, dat zij zich thans opmaken om zich eveneens teger. de regeering te richten. De stakingen, die zich tot nog toe voornamelijk bepaalden tot het Noorden en Oosten, breidden zich uit. In de hoofdstad Madrid schijnt zich thans een breeder front tegen de regeering te vormen. Wat hiervan het gevolg zal zijn, hoe de rebellie verder verloopen zal, valt niet te voor spellen. Maar de regeering heeft den daal der van den eersten klap opgestoken. Enorme moeilijkheden wachten haar, doch aanvanke lijk schijnt zij overwonnen te hebben. Zij maakt zich reeds gereed om haar positie ook wettelijk te versterken. Dinsdag zal zij daar toe in de Cortes de noodige voorstellen doen. Men spreekt van opheffing van het stakingsrecht, ontwapening der buigers, wederinvoering van de doodstraf. Daarin ligt een vingerwijzing voor de richting, waarheen de regeering onder Lerroux of zijn opvolger gaat en gedreven wordt. Wordt de opstand der socialisten neerge slagen, dan is een terugkeer tot de oude ver houdingen niet denkbaar. Me+ de nederlaag van de stichters en dragers der republiek van 1931 valt deze van zelf ineen. Dat is de beteekenis van den opstand van October 1934. De bestrijding van den opstand. Hoe de opstand bestreden is blijkt uit een groot aantal berichten. De president van het nieuw gestichte onafhankelijke Catalonië, Comnanys, had aan den militairen chef van Cataionië Batet gevraagd of deze bereid wa'; het nieuwe regime te aanvaarden. 'iatet vroeg een uur beraad, doch voor dat dit om was werd het regeeringspaleis reeds door regeeringstroepen aangevallen. Den ge- heelen Zaterdagnacht werden er schoten ge wisseld en te 6 u. 15 Zondagmorgen gaf de Catalaansche regeering zich over. Ze werd in haar geheel gearresteerd met den burge meester van Barcelona, de leden van het ge meentebestuur en den opperbevelhebber der Catalaansche strijdkrachten. De regeeringstroepen hadden in de och tendschemering een algemeenen aanval on dernomen op het gebouw der generaliteit en het gebouw met mortieren beschoten, waarna de Catalaansche regeering zich over gaf om onnut bloedvergieten te vermijden. In verschillende wijken van Barcelona vonden in de morgenuren nog levendige schietpartijen plaats tusschen de legale troe pen en de gewapende opstandelingen. Ver wacht werd echter, dat de geregelde troepen, die gesteund worden door militaire vlieg tuigen, in den loop van den dag het terrein meester zouden worden. De regeering te Madrid heeft besloten dat Companys en zijn gezellen zullen worden ge vangen gezet en terecht zullen staan voor de rechtbank der Constitutioneele waarborgen, opdat zij niet door den krijgsraad zullen worden geoordeeld. Onderzocht zal worden welk aandeel door Azana werd genomen in den opstand van Catalonië. Zondagmiddag meldde generaal Bartet draadloos: „Wij zijn overal in Catalonië den toestand meester". Om 2 uur werd echter nog hier en daar geschoten in Barcelona en in de nabijheid der Place Espagne hoorde men nog het geluid van mitrailleurs. Lerroux. Dat het weer even snel als de revolutie uitbrak, tot normale toestanden zou komen schijnt de Spaansche regeering te willen doen aannemen. Reuter meldt n.1. uit Madrid: Zoodra door de energieke maatregelen der regeering de opstand was onderdrukt, keerde de normale toestand weder. Toen Lerroux Zondagochtend zijn woning verliet om zich naar het ministerie van Bui- tenlandsche Zaken te begeven, werd hij door een enthousiaste menigte geestdriftig toege juicht. Spoedig waren tienduizenden voor het regeeringsgebouw samengestroomd en de minister-president moest op het balcon ver schijnen om de ovaties der menigte in ont vangst te nemen. Ook uit andere deelen van Spanje komen berichten van jubel over het mislukken van den opstand. De Spaansche regeering heeft verordend, dat heden alle winkels en fabrieken geopend moeten zijn, leder lid van het personeel, dat niet op zijn kantoor, in zijn winkel of zijn atelier ver schijnt, zal geacht worden te zijn ontslagen en terstond door een ander worden ver vangen. Teneinde de verspreiding van on juiste berichten te voorkomen, worden door de regeering vanuit het ministerie van Bin- nenlandsche zaken ieder uur per radio bij zonderheden bekend gemaakt over den toe stand. Maar met dit al is het volstrekt niet dui delijk wat er in Madrid zelf gebeurd is. De regeering heeft den gemeenteraad naar huis gestuurd, die vervangen zal worden door een commissie van 10 leden. Tot regeerings- commissaris is Martinez de Velasco benoemd. De vijandelijkheden te Madrid schijnen in den nacht van Zaterdag op Zondag te zijn ge staakt. Verwacht werd dat ze Zondagochtend opnieuw zouden herleven. Dat is ook in ver schillende stadswijken het geval geweest. Van de verslagen zijde zal wel niet veel uit lekken in de eerste dagen. Voorts zijn er maatregelen genomen, dat de opstandige ele menten niet de grens over kunnen. Bepaald toch is, dat alleen die personen Spanje mogen verlaten, die in het bezit zijn van een spe ciaal door de regeering uitgegeven permis. Ofschoon Lerroux Zondagochtend door een menigte werd toegejuicht, zijn toch 's avonds op zijn woning schoten gelost, welke echter niemand wondden. Men schat het totaal aantal dooden, als ge volg van de ongeregeldheden in geheel Spanje op 300, dat der gewonden op 700. Nadat generaal Batet den opstand in Bar celona had onderdrukt is hij naar de provin cie Gerona vertrokken, waar een regiment aan het muiten zou zijn geslagen en 5 officie ren en een generaal zouden zijn gedood. In verschillende provinciale centra wordt nog gevochten, in Tarrazon. Villa Robledo, Salvador del Vaile. In Bilbao zijn de socialis tische leiders gearresteerd, in San Sebestiaan waren er 12 gewonden na uren van strijd. In Barcelona moet brand ontstaan zijn in een benzinedepot in de hoven, tengevolge van schoten. Uit vele plaatsen. Uit tal van plaatsen komen opgaven van dooden en gewonden. In San Sebestiaan wed gistermorgen hard gevochten, een jonge man van 18 jaar werd gedood, voorts is een soldaat gedood en werden er 5 gewond. In Barcelona zijn thans 34 dooden en 32 zwaar gewonden. Ir» Madrid heeft een groep opstandelingen het Noorder station trachten te overmeeste ren, ze werd door de politie teruggeslagen. Gisteravond kwam het op de boulevards tot straatgevechten, er vielen vele gewonden. In Linares en La Carolina moeten veel dooden en gewonden zijn. In Lerida werden 6 burgers gedood, 3 soldaten en 12 burgers gewond. In Huelva werden bij botsingen met de politie 1 man gedood en 2 zwaar ge wond, in La Corogne is de leider der opstan delingen gedood, terwijl 2 politiemannen werden gewond. Zondagmiddag zijn oorlogsschepen in Barcelona aangekomen. De aanhangers van Azana en Quiroga zijn uit Barcelona gevlucht. Het is evenwel zoo goed als zeker, dat zij niet zullen kunnen ont komen. Ook Largo Cabellero is verdwenen. Largo is de voorvechter van het socialistisch- communistische gemeenschappelijke front. De tweede groote haard van verzet tegen de regeering te Madrid lag in het steenkolen- gebied van Asturië, waar de arbeiders den communistischen staat hadden uitgeroepen. Volgens de laatste berichten zou ook daar de opstandige beweging zijn onderdrukt. Groote detachementen militairen hebben dit geheele gebied bezet. De opstandelingen hebben ech ter het voordeel, dat de streek buitengewoon bergachtig is. Niettemin verwacht men, dat vandaag de orde zal worden hersteld. Zoowel de katholieke organisaties als de in de katholieke volksactie georganiseerde jeugd is overal tewerk gesteld, waar tengevolge van de stakingsbeweging arbeidskrachten ont breken. Vermoedelijk zullen de katholieke arbeiders de communistische en socialistische arbeiders meer en meer verdringen. GOEDE VANGST VAN DE POLITIE Inbreker-acrobaat in een zaak aan de Kalverstraat gesnapt. Een inbrekers met de allures van een acro baat, is in den afgeloopen nacht in handen gevallen van de politie van het bureau Sin gel te Amsterdam. De man had voor zijn nachtelijke escapa de een zaak in sport- en andere artikelen in de Kalverstraat uitgekozen. Daar hij inzag dat hij van de straat af niet naar binnen zou kunnen komen zonder kans op ontdekking, begaf hij zich naar de aangrenzende steeg en wist het te bestaan, langs den gevel naar het dak te klimmen, op welken levensgevaar lijken tocht, hij zijn steunpunten vond in de gleuven van den muur. Vervolgens verwrong hij op het dak de ijzeren staven van een lichtraam en drong op deze wijze tot het gebouw door. Een en ander schijnt echter niet geruischloos te zijn geschied, want twee in de Kalverstraat pa trouilleerende agenten hoorden een zwak ge luid. Begrijpende dat er onraad was haalde een van hen assistentie aan het bureau Sin gel. Enkele minuten later was het geheele pand door een detachement politie, omringd. De twee agenten begaven zich met behulp van een sleutel, die zij van de dicht bij de winkel wonende bedrijfsleider hadden ge kregen, naar binnen en begonnen daar hun sj>eurtocht. Alle hoeken en gaten werden doorzocht, doch eerst op den zolder vonden zij hun man, een nog jong persoon die de wijste partij koos en zich zonder verzet overgaf. Hij was in het bezit van een groot aantal in brekerswerktuigen. Geboeid werd hij naar het bureau Singel overgebracht, waar hij is ingesloten. Zeer waarschijnlijk heeft de politie met deze ar restatie een heerschap in handen gekregen, die een goede klant is van de hoofdstedelijke justitie. De politie houdt rekening met de moge lijkheid, dat de gearresteerde hulp heeft ge had van een of meer medeplichtigen, die in dat geval op de uitkijk zouden hebben ge staan. ZWARE BRAND TE LEEUWARDEN. Winkehnagazijn uitgebrand. Zaterdagmiddag te half vijf brak plotseling brand uit in perceel 121 aan de stille zijde van de Nieuwe Stad te Leeuwarden, eigendom van en bewoond door den heer Simon Landstra. In het perceel is een zaak in kinderwagens en rietmeubelen gevestigd. De brand greep in het zeer brandbaar .nateriaal zeer snel om zich heen, geweldige rookwolken sloegen naar boven, de vlammen laaiden hoog op. De heer Landstra zat rus tig in zijn kantoor boven den winkel te wer ken, toen hij gewaarschuwd werd door een voorbijganger. Onmiddellijk werd de brand weer gewaarschuwd, de politieslangenwagen was echter reeds eerder aanwezig. Revolutie van Spaansch Catalonië neergeslagen. (Dag. Overzicht). Mussolini over: „Vrede of vijand schap". (Buitenland). De zaak Lindbergh nog duister. (Buitenland). Twee dooden op onbewaakten overweg te Stompwijk. (Binnenland) 22 Hengelaars in de sloot. (Bin nenland). Isaac Israëls f. (Kunst en Weten schap). De K. L. M. jubileert. (Luchtvaart) De 8-Oct. feesten. (Stad). Egmonds trammetje gestorven. (Stad). (Zie verder eventueel laatste berichten.) Met vijf slangen werd het vuur van alle kanten aangetast. Spoedig was men den brand meester. De schade de St. Nico- laasvoorraad was juist ingeslagen is aanzienlijk, terwijl ook veel waterschade is geleden. De twee bovenste verdiepingen zijn geheel uitgebrand, hier waren slaapkamers en ma gazijnen gevestigd. Het huis is verzekerd evenals de inboedel. De oorzaak van den brand ligt waarschijnlijk in het in brand ge raken van vensterkozijnen, een schilder had deze afgebrand, daar het pand geverfd moet worden. Om half een was hij naar huis ge gaan. Het pand bezit een mooie oude gevel, die men zal trachten te behouden. AUTO TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Zaterdagmorgen reed een personenauto bestuurd door den heer J. Mengeles door een breuk in de stuurinrichting op de Capelier- laan te Roermond, tegen een boom. De auto werd aan de voorzijde geheel vernield. De heer en mevrouw M. werden licht gewond en moesten naar het ziekenhuis worden ver voerd. Hun toestand is niet levensgevaarlijk. TWEE SCHUREN VERBRAND. Oorzaak: brandende sigaret. Gistermiddag zij in de gemeente Pijnacker twee schuren, eigendom van de tuinders Roodenburg en Leurs, die 75.000 K.G. stroo en 200 broeiramen bevatten, in vlammen op gegaan. De assistentie van dé Delftsche brand weer werd ingeroepen, die het vuur met acht stralen bestreed. Door de geweldige rook- en warmte-ontwikkeling werden de blusschings- werkzaamheden zeer bemoeilijkt. De schuren werden geheel in de asch gelegd. Een aantal varkens kon worden gered. De vermoedelijke oorzaak van den brand is het wegwerpen van een brandende cigaret. KORDAAT OPTREDEN. De afsluitboomen waren gesloten niet Door de oplettendheid van den machinist van trein 37.04 is Zondagmiddag ongeveer halfvier op den Amsterdamsche Straatweg te Amsterdam waarschijnlijk een groot on- g luk voorkomen zegt de Tel. Te 14.47 ver trekt uit Utrecht 'n sneltrein naar A'dam. Even voor den spoorwegovergang aan de Weesperzijde zag de machinist, dat de af sluitboomen niet gesloten waren. Hij remde uit alle macht en wist op ongeveer honderd meter voorbij den overweg den trein tot stil stand te krijgen. In verschillende wagons van den trein ontstond een paniek tengevolge van het schielijk remmen. Wij keken natuurlijk on- middelijk uit het raampje en zagen dat een auto bijna tegen den trein stond. Op het Station W.P. spraken wij nog even den machinist. Hij had tengevolge van het mistige weer eerst op enkele honderden me ters bemerkt, dat de boomen niet gesloten waren. Ik zei, aldus de machinist, tegen mijn stoker „remmen vast", en zoo hebben wij er alles op gezet om den trein zou gauw mogelijk tot stilstand te brengen. Op blokpost 4 aan de Weesperzijde ver namen wij, dat de overwegwachter door het gillen van vrouwen opmerkzaam werd ge maakt op den naderenden trein. Hij kon de boomen echter niet meer sluiten. Een dame met een kinderwagen, die zich op de rails bevond, kon nog worden teruggetrokken. Een aantal auto's kwam tot stilstand op een halven meter van den trein. De reserve-wachter bij den overweg ver klaarde het belsein niet te hebben gehoord. Het mag een wonder heeten, dat een en an der zoo is afgeloopen. Het-is te danken aan het kordate optreden van den machinist en den stoker, en aan de aanwezigen bij de spoorwegovergang.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1