Spoet JCuitst sn Wetenschap W.F.C. 2-ALCMARIA2 3-2. /t .-.LEVERTR/ De korfbal-competitie. Succesdag voor K.V. K.V. Langs de N.H.V.B.-velden. Geen enkel verliespunt! OSENDARP TWEEMAAL TWEEDE, BOERDERIJ IN VLAMMEN. Hedennacht brak brand uit in de kapitale boerderij van J. v. d. Heyden in de Koiiie- straat te Dinter (N.-Br.) In een ommezien stond het geheele gebouw in lichter laaie. 'Het gezin, bestaande uit man, vrouw en drie Vinderen, moest in nachtkwaad vluchten Zes koeien en drie mestkalveren kwamen in de vlammen om. De inboedel ging geheel verloren. De schade wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. De oorzaak van den brand is onbekend. De brandweer kon door gebrek aan water tegen de vuurzee niets uit richten, zoodat de geheele boerderij verloren ging. Voetbal. HET PROGRAMMA VOOR A.S. ZONDAG. Voor Zondag as. is o.m. het volgende programma samengesteld: Afdeeling I. Ie klasse R. C. H.V. U. C. FeijenoordXerxes A. D. O.-V. S. V. H. F. C.—Overmaas D. H. C.Ajax 2e klasse A O. V. V. O.—D. O. S. Hercules—A. F. C Hilversum—Alcmaria Victrix B. F. C.—O. S. V. [J. H. Hulsman Blauw-Wit—Kinheim 2e klasse B T. O. G.—West-Frisia W. F. C.—Zeeburgia Bloemendaal't Gooi Velox-Z. V. V. E D. O.De Spartaan 3e klasse A Zaandijk—De Volewijckers De Meteoor—Helder Alkmaarsche BoysAssendelft Hollandia—K. V. V. [H. P. Koorstra 3e klasse B De ZeemeeuwenPurmersteijn Halfweg—S. D. Z. W. M. S.—Z. R. C. D. W. V.—O. D. E uitgesteld A. P. G. S.-D. J. K. 4e klasse A B. K. C.—Schagen Vrone—Succes Nieuwe NiedorpAndijk D. T. S.—Texel 4e klasse B UitgeestZaanlandia RivalenVerkade Westzaan—Zilvermeeuwen Beverwijk—Q. S C. Reserve 2e klasse A Ajax IIIV. V. A. II K. F. C. II—H. R. C. II V. S. V. II-W. M. S. II West-Frisia II-W. F. C. II Reserve 3e klasse A O S. C. n—Hollandia II Z. V. V. II—A lcmaria Victrix III [Tj. Klouwers De Kennemers II-W. F. C. III Helder II-Z. F. C. III Juniores A Hollandia—K. F. C. Alcmaria Victrix—D.W.S. J. Kok O. S V.—De Volewijckers Juniores B Z. F. C—R. C. H. Zeeburgia—D. W. V. uitgesteld A. F. C.—De Meteoor Ajax—T. O. G. Afdeeling II. Ie klasse D. W. S Hermes-D. V. S. Z. F. C.Excelsior Stormvogels—Haarlem D. F. C—K. F. C. Sparta—H. B. S. Afdeeling III. Ie klasse Enschedesche BoysWageningen A. G. O. V. V Heracles P. E. C.-Z. A. C. VitesseGo Ahead Tubantia—Enschede Afdeeling IV. Ie klasse Willem IIP. S. V. N. A. C—B. V. V Eindhoven—L. O. N. G. A. Bleijerheide—N. O. A. D. M. V. V—Juliana Afdeeling V. Ie klasse Be QuickG. V A. V. Frisia—Friesland Veendam—Velocitas H. S. C.Leeuwarden AchillesSneek Op een glad en zwaar te bespelen veld te Wormerveer hebben de Alcmaria- reserves met de onevengoal verloren. Het elftal van Alcmaria 2 heeft het le W F. C. reserves lang niet cadeau ge geven. Nadat de rust met den stand 0—0 was ingegaan lagen de kansen voor beiden nog geheel open en was voor de rust Alcmaria's overwicht nog niet in doelpunten uitgedrukt, er zat een goede geest in de ploeg en een wil om de huid zoo duur mogelijk te verkoopen. Na de thee zette Alcmaria er direct een flink tempo in en drong W. F. C. geheel tot verdedigen terug, doch vrou we Fortuna was in dezen wedstrijd ge heel tegen Alcmaria en hielp W. F. C. zijn doel van doorboring te vrijwaren. Na 15 min. spelen maakte de W. F. G midvoor geheel onverwacht het eerste doelpunt van den wedstrijd, toen hij ver naar voren opgesteld een voorzet van rechts opving en inschoot. Alcmaria, door dezen tegenslag ont moedigd, was even uit haar spel ge bracht, waarvan W. F. C. profiteerde om den voorsprong te vergrooten tot 2—0. Doch dit was de Alcmarianen toch te bar en toen trok de voorhoede, goed ge steund door de halflinie, in een gewel dig tempo op het W- F. C. doel af en nu met succes. Homan zag uit een scri- mage voor het W. F. C. doel kans om te doelpunten en 5 minuten later was het Homan die uit een toegestane strafschop de partijen op gelijke voet bracht (4—ij- Er waren toen nog 5 minuten te spelen en een ieder dacht reeds aan een gel ij spel toen 2 seconden voor einde de W. C. midvoor, buitenspel staande, den hal te pakken kreeg en inschoot. Meteen floot de scheidsrechter voor inrukken. Het was wel een teleurstelling voor Alcmaria, dat juist in de laatste secon den de mooi opgehaalde achterstand en de kans om 1 punt mee naar Alkmaar te nemen, verloren ging. De Alcmaria-reserves hebben allen hard gewerkt en zeer zeker zal deze ploeg nog wel de noodige successen boeken. Vermoedelijk heeft het tamelijk ongunstige voetbalweer ook zijn stempel gedrukt op het gebied van den N.H.V.B., want op enkele plaatsen vielen nogal eenige verrassingen te noteeren. Wat wij in het Westen niet verwacht hadden, was ongetwijfeld het gelijke spel van Bergen in eigen omgeving. De Bergenaren troffen het niet, dat de Zaan dijker-doelman in prachtvorm was en aan hem is het dan ook grootendeels te danken, dat de gasten geen nederlaag te incasseeren kregen. De 1—1-draw beteekent voor de Bergenaren een kostbaar verliespunt. K.V.V. II doet het evenals alle vorige jaren ook nu weer bijster goed en de Kromme- nieërs klopten het bezoekende K.F.C. IV met 3—1. Z.F.C. IV klopte het bezoekende Q.S.C. III afdoende met 3—0, terwijl Zilvermeeuwen II voor een verrassing zorgde en het bezoeken de W.F.C. IV maar liefst met 6—2 klopte. In het Noorden kreeg Schoorl in Wieringerwaard de te ver wachten nederlaag te slikken, doch de duin bewoners hielden zich anders buitengewoon goed. Het werd slechts een kleine 32. Het zwakke J.V.C houdt zich nu buiten gewoon goed, al brengen de Julianadorpers het dan ook niet verder dan gelijke spelen. Nu werd het bezoekende H.R.C. III een punt afhandig gemaakt, 22. Voor de Racers een kleine misrekening. M.L.D. dat enkele goede spelers mist heeft geducht met pech te kampen. Nu weer kregen de „luchtvaarders" in eigen huis een flinke nederlaag (2—7) te slikken en nog wel van Helder III. De plaatselijke derby Watervogels I—Hel- dersche Boys is na veel spanning in een 1O-zege voor de vogels geëindigd. Ook Petten liet zich in eigen huis eenigs- zins verrassen en zich door het zwakke(?) bezoekende Succes II een kostbaar punt af handig maken (11). In de tweede klasse D waren de Alkmaarsche Boys-reserves op hun qui-vive en weerstonden het bezoekende Alc maria IV. De rood-witten behaalden niet al leen een goede, maar ook een zeer nuttige 3—1-zege, omdat Koedijk zoo vriendelijk was zich in eigen huis een punt afhandig te laten maken door D T.S. II, 33. Met A.S V. gaat het nog niet naar wensch, de Sporters werden opnieuw geklopt, doch nu in eigen huis door Alkmaar II met 25. De Alkmaarsche Boys III deed het ook niet slecht. Eenige minuten voor het einde ston den de rood-witten te Egmond nog bij de Egmondsche Boys met 3—1 achter, om juist nog gelijk (3—3) te maken. De stand is hier nu: Alkm. Boys II 3 3 0 0 166 6 Koedijk I 3 2 10 12—10 5 Alkmaar II 3 2 0 1 13—10 4 Egm. Boys 13 111 11—0 3 Alkm. Boys III 3 1 1 1 9—13 3 Alcmaria IV 3 10 2 10—12 2 D. T. S. II 3 0 1 2 5—10 1 A. S. V. I 3 0 0 3 8—13 0 In de derde klasse D leverde de belangrijke ontmoeting Schoorl II Bergen II een kleine 3—2-zege voor de Bergenaren op, zoodat Bergen II flink aan den kop staat. Alcmaria V sloot een zeer groote overwin ning vorige week thans af met een 3—O-nederlaag in Akersloot geleden. De stand is hier thans: Bergen II 3 2 10 15—8 5 C.S.V. II 1 1 0 0 5—3 2 Schoorl II 2 10 1 6—5 2 Alcmaria V 3 10 2 13—8 2 Akersloot I 2 10 1 6—5 2 Egm. Boys II 1 0 1 0 3—3 1 Alkmaar III 2 0 11 6—12 1 Vrone II 2 0 11 4—11 1 In de vierde klasse E had Alkmaarsche Boys IV met de vijfde elf- tallers meer moeite dan verwacht werd. Een gelijke stand (2—2) werd ten slotte toch nog door de „grootere" broers in een 4—2 zege omgezet. A.S.V. II kreeg in eigen huis klop van Koedijk II met 12, terwijl Egmondsche Boys III het onvolledige Ursem II een flinke 91 nederlaag toe bracht. De stand is hier: Alkm. Boys IV 3 3 0 0 16—4 6 Egm. Boys III 1 1 0 0 9—1 2 Koedijk II 1 1 0 0 2—1 2 A.S.V. II 3 1 0 2 9—5 2 Akersloot II 2 0 11 2—10 1 Ursem II 3 0 1 2 3—17 1 Alkm. Boys V 1 0 0 1 4—2 0 IAwrWLKENBUKC^-- Korfbal. Het slechte weer, dat voor korfbal maar nauwelijks geschikt was, heeft onze korfballers niet afgeschrikt. Over al is er met veel animo gespeeld en in de meeste gevallen was de spanning zeer groot. In Amsterdam ging de groote strijd Blauw Wit—Westerkwartier, die in een d7 n7,!r,rnnln,g voor de gasten eindig de. Direct werd er een flinke vaart ingezet en binnen een minuut had Wes terkwartier de leiding, die zij tot 20 Prjjs verlaagd tot 70 ct. per flacon. vergrootte. Toen wist Blauw Wit gelijk te maken, doch daarna wist Wester kwartier weer de leiding te nemen. JNa de thee kwam al weer de gelijkmaker, doch Westerkwartier wist al weerkeen voorsprong te nemen en er zelfs 3 5 van te maken. Een voltreffer van Blauw Wit bracht den stand op 45 en daarbij bleef het! Swift—Sportief bracht ook al een klei ne zege voor de gasten. Swift begon goed en nam een 2—0 voorsprong, die even voor de rust tot 2—1 werd ver kleind. In de tweede helft werd er zeer snel gespeeld. Sportief wist gelijk te maken, verhoogde het tempo nog meer en wist 10 minuten voor tijd het winnende pun tje te maken. D. V. D.Olympia eindigde in een ge lijk spel. Deze wedstrijd verliep ook al spannend, getuige het verloop van de doelpuntenfabricage: 01, 0—1 2, 2—2, 2—3, 3—3, 4—3, 4-4 (rust). Na de thee weer een opleving bij Olympia en als gevol 4—6, maar heel gauw was het al weer gelijk 66. Toen werd D. V. D. sterkter, maakte nog een doelpunt, maar ook de gelijkmaker kwam nog (7—7), en dat was het slot van dezen doelpuntrijken wedstrijd. K. Z. en D. T. V. speelden niet. De stand in de Noordhollandsche af deeling is: Westerkwart. 4 3 0 1 6 24—14 Sportief 4 3 0 1 6 1716 O'ympia 4 2 115 1615 Blauw Wit 4 2 0 2 4 20-18 Swift 4 112 3 1314 D. V. D. 4 112 3 17—24 Koog-Zaand. 3 1 0 2 2 9—11 D. T. V. 3 0 12 1 10—14 In Zuidholland had men ook een ,;big- match", n.1. H. S. V.—Deetos. Algemeen werd een nederlaag van H. S. V. ver wacht, maar de ontvangende club dacht er anders over en nam al direct de lei ding. De vreugde duurde niet lang, want twee voltreffers brachten den stand op 12. Echter nog in de eerste helft kwam de gelijkmaker. Deetos kon in de tweede helft opnieuw de leiding nemen, maar ook nu weer kwam de gelijkmaker. Het resteerende gedeelte was H. S. V. ster ker, maar wist niet van de talrijke kan sen te profiteeren. Ons EibernestH. K. V. eindigde in een 11 gelijk spel. De thuisclub nam direct de leiding, maar slechts 3 minuten later stond het al gelijk. Toen was het gedaan met de doelpuntenmakerij en de strijd, die niet meer boeide, eindigde met 11. D. K. C. kon het thuis niet bolwerken tegen 't Zuiden, ondanks het feit, dat de gasten drie invallers hadden. Voor de rust werd er niet gedoelpunt, daarna nam 't Zuiden de leiding, D. K. C. maak te gelijk, doch 5 minuten voor tijd kwam het winnende puntje voor 't Zuiden, dat dus met 21 won. Rozenburg ontving Fluks, dat niet te gen haar opgewassen was. Tot de rust ging het spel gelijk op (1—I), lang daar na ook nog (2—1, 2—2), maar toen werd de thuisclub positief sterker en won tenslotte met 4—2. De stand is hier: H. S. V. 4 3 1 0 7 10— 5 Deetos 4 3 1 0 7 20— 8 Het Zuiden 4 3 0 1 6 13— 8 Rozenburg 4 2 0 2 4 1416 H. K. V. 4 1 1 2 3 8—10 Fluks 4 0 2 2 2 13—16 Ons Eibern. 4 0 2 2 2 7—14 D K. C. 4 0 13 1 6—14 In de Geldersche eerste klasse wist Onder Ons zijn ongeslagen positie te handhaven, al kostte het veel moeite. Het ontving Wilskracht, dat over zeer veel wilskracht beschikte en tot de rust stand hield. Direct daarna scoorde On der Ons het eenige doelpunt en hoewel ze sterker bleef, tot meerdere doelpunten kwam het niet. Hellas verloor den vierden wedstrijd in sucessie. 't Begin was goed, want het bezoekende Vada kwam al gauw met 1-0 achter te staan. Toen werd Vada sterker en maakte gelijk. Na de thee nam Vada de leiding, vergrootte die tot 13 en hoewel Hellas daarna sterker werd, zag ze geen kans, om den korf te vinden en verloor dus met 3—1. De stand is hier: E. K. C. A. 2 2 0 0 4 5—1 Onder Oons 3 2 1 0 5 5—2 Rapiditas 3 2 0 1 4 9—9 Overschotje 3 1113 6—4 Vada 4 2 115 8—5 Z- K. C. 3 1113 6-5 Wilskracht 4 1 0 3 2 7—10 Hellas 4 0 0 4 0 3—13 In Overijsel werd Achilles met 3—4) geklopt. Dat had bijna niemand ver wacht. Achilles was op bezoek bij Zwart Wit, dat krachtig partij gaf en voor de rust de leiding al nam. Hoewel Achilles daarna sterker werd, bleven doelpunten uit door slecht schieten en door pech Beter gelukte het Zwart Wit, dat op nieuw scoorde (2—0). Nogmaals werd Achilles sterker, maar al weer kwam het doelpunt aan den anderen kant (3—0) en daarmee was de zese „binnen". Rigtersbleek wist zich met veel moei te te handhaven. H. K. C., dat op bezoek was, verdedigde goed en de ru3t kwam met 0—0. Na de thee werd Rigtersbleek sterker en kon eindelijk scoren. Ze bleef ook verder sterker, maar gedoelpunt werd er niet meer. D. O. S. bleef de goede tweede dank zij een fraaie 4—2 overwinning op Naas. 9_nüam oor iwe* schoten een 2—0 voorsprong, die na de rust tot 3o werd vergroot. Toen kwam het eer ste tegenpunt (3—1), vervolgens werd het 4—1 en even voor tijd werd het 4—2 voor D. O. S. De stand is hier: Rigtersbleek 3 3 0 0 6 84 D. O. S. 4 3 0 1 6 14— 8 Naas 4 2 115 15— 6 H. K. G 3 1113 7—6 Zwart Wit 3 1113 68 Achilles 4 1 1 2 3 9 Wit Blauw 3 0 12 1 49 A. K. G 4 0 13 1 5—14 In het Noorden is en blijft W. K. de sterkste. Thans werd W. W. M. D., dat de eenige concurrente was, met 41 ge slagen, zonder dat het al te veel moeite kostte. De doelpuntencijfers van W. K. zijn zeer fraai! Vitesse won met 20 van Rood Wit en verliet daardoor de onderste plaats die nu door Dio wordt ingenomen. De stand is thans: Wordt Kwiek 3 3 0 0 6 203 W W. M. D. 4 3 0 1 6 19—11 Nic. 2 0 2 0 2 6—6 Vitesse 3 1 0 2 2 5—10 Rood Wit 3 0 12 1 6—12 Dio 3 0 12 1 6—20 Er werden Zondag door K.V.K.V. drie wedstrijden gespeeld, n.1. door het eerste, het tweede en de a adspiranten en de respectie velijke uitslagen zijn 4—1, 51 en 41! Dat is ander werk dan een week daarvoor, toen alleen de a adspiranten voor 2 winst puntjes wisten te zorgen. Het eerste twaalftal toonde, dat ze door de nederlaag tegen Nieuwendammerhorn niet „dwon" was, en won in eigen „home" met 4—=1 van Togo. Het was moeilijk spelen Zondag. Nu eens geen wind-handicap, maar een terrein, dat door de vele regens der laatste dagen uiterst glad was, en daardoor een bal, die wel met groene zeep besmeerd leek. En korfballers hebben met een gladden bal natuurlijk veel meer moeite dan voetballers. Het vangen was nu een extra zwaar werk en spelers, die an ders geen bal laten glippen, moesten j.1. Zondag meer dan eens ervaren, dat een „drogebal heel wat makkelijker te hantee- ren is. En dan lijkt ons de uitslag wel iets geflat teerd. Togo heeft vooral na rust pech gehad en had zeker een of twee goals meer ver diend. Twee strafworpen werden beiden ge mist, al weer een bewijs, dat de nieuwe straf- worp-afstand van 4 M. nu niet zooveel meer puntjes oplevert. En dan was er nog een factor, die goed spel nogal eens onmogelijk maakte, n.1. de scheidsrechter. Zeer zeker een man van goe den wille, maar helaas zonder de noodige capaciteiten. En jammer, dat daardoor soms de overigens goede verstandhouding tus- schen de spelers verstoord kon worden. Nu eens werd gefloten voor denkbeeldige of gefantaseerde overtredingen, en even later werd een werkelijk grove fout niet gezien. Zooiets werkt in een spannenden wedstrijd prikkelend op een aantal spelers en doet hen soms dingen zeggen, die stellig waar zijn, maar ietwat onparlementair klinken. Enfin, over het algemeen is er over de scheidrech- ters bij korfbal ook veel goeds te zeggen. Over den wedstrijd nog het volgende: Het begin is voor Togo en de K.V.K.V.- verdediging heeft het „volhandig". Enkele K.V.-aanvallen leveren niets op, en dan is het wéér Togo, het lukt wonderwel en vrij plotseling is er een 10 achterstand voor K.V. Nu komt K.V.K.V. beter los, en wordt aan val op aanval ondernomen. En een keurige „trekbal" van C. v. Beek geeft beide clubs weer gelijke kansen. K.V. blijft nu dominee- ren en regelmatig wordt de stand tot 3—1 verhoogd. De scheidsrechter ziet weinig of niets en fluit soms werkelijk voor vreemde dingen. Na rust is het weer K.V.K.V., Togo lijkt uitgespeeld; en een pracht doelpunt van J. Groot uit moeilijken stand vlak onder den paal lijkt beslissend. Maar dan, dan zakt K.V.K.V. steeds meer af, het is, alsof 41 voor voldoende gevon den wordt en Togo probeert van alles. Juist in deze periode zit 't hun echter niet mee. Talrijke goede schoten missen maar net doe', eenmaal wipt een bal onbegrijpelijk juist weer van den rand in het veld. En K.V.K.V. speelt rustig door, soms wel wat te rustig en in den stand komt geen verandering meer. De Alkmaarders wonnen, ondanks een min der goed spel dan we van hen gewend zijn. En het tweede, dat wel weer zou verliezen, —generaliseeren is den mensch aangebo ren verraste, door met niet minder dan 51 van Ados II te winnen. Bravo, reser ves, dat is werk. Nu zullen meer overwin ningen volgen. Zonder uitzonderingen is er hard gewerkt, het was duidelijk te zien, dat die drie groote nederlagen voldoende werden gevonden. De groote strijd tusschen de a adspiranten en het „Zuiden" van Zaaffdam is voorloopig ten gunste van de rood-witjes beslist. Met niet minder dan 4—1, na een achterstand van 1—0, werd nu weer gewonnen. Dat is 6 punten uit 3 wedstrijden, en 14 voor en 1 tegen. Een pracht-Iijstje! Als dat zoo door gaat, worden die adspiranten dit jaar weer kampioen. A t h 1 e t i e k. Borchmeyer wint, In het Jean Bouinstadion te Parijs hebben wedstrijden plaatsgehad. Op de 10OM. kwam eerst na 3 verkeerde starts een goed vertrek Borchmeyer werd eerste in 11 sec. en op 1 M. was Osendarp tweede, gevolgd door drie anderen. De baan was na gevallen regen niet in goeden staat hetgeen den tijd ver baart. In de 200 M. ging het weer tusschen Borchmeyer en Osendarp; de laatste echter gat hier beter partij en tot kort voor aan komst was het onbeslist wie zou winnen, ken slotte ging Borchmeyer als no. 1 door den draad, Osendarp tweede op 20 c.M. Beiden kregen 21.8 sec. als tijd genoteerd, wat, het terrein in aanmerking genomen, voor onzen landgenoot een buitengewone prestatie was. Verder won Rochard weder met groote overmacht den 5 K.M. den prix Jean Bouin voor den Fin Virtanen. Rochard noteerde 14 min. 52 sec. De Franschman Keiler won den K.M na een mooien loop voor den Belg Geraert en den Duitscher Dessecker, zeer dicht bij el- kaar. De Duitscher sloeg na aankomst neer De tijd was 2 min. 28.6. De internationale Marathon werd gewon nen door den Belg Meskens in 2 uur 39 mb 57.6 sec. Van de ruim 40 mannen die vertrok ken, zijn er 27 aangekomen. (Hbld.) paarden. TE VINCENNES 11 DRAVERS VERBRAND. Zondagmorgen heeft zich vlak bij de be- kende renbaan van Vincennes volgens de N.R C. een tragedie afgespeeld, die in de geschiedenis van de paardensport haar weer. ga niet heeft. Het tooneel van dit onheil was een der stallen van de boerderij van Faisaij. derie, waar tijdens de train- en renperiode verschillende dravers ondergebracht worden Door een nog niet vastgestelde oorzaak, die kwaadwilligheid niet schijnt uit te sluiten brak er een heftige brand uit in dezen stal', Er bevonden zich niet minder dan 12 paar- den, waaronder eenige bekende dravers als Fou du Roi, Irun S., Gavroche II, Gragson. Fou Rire II, varieerend van 4 tot 7 jaar, en aan diverse eigenaars toebehoorend. Alle pogingen om de dieren te redden waren vruchteloos. Eerst twee uren nadat de brand weer ingegrepen had, kon het vuur worden overwonnen. Elf dravers bleken toen levend verbrand te zijn. De twaalfde Jezincourt slaagde erin zich los te rukken en den brand- denden stal te ontvluchten. Het arme dier bleek evenwel blind te zijn geworden en moest worden afgemaakt. Het eerste politio- neele onderzoek heeft voor den brand ge»n natuurlijke oorzaak kunnen vaststellen. Niets wijst op een nalatigheid, terwijl in het ge- bouw zich geen voorwerpen bevonden die brand zouden hebben kunnen veroorzaken.. Men begint hierom te gelooven aan moed wil. HET KERKCONCERT. Veel belangstelling ondervond het concert in de Groote Kerk men kan spreken van een geheel gevuld gebouw dat, op uit- noodiging van het bestuur der Ontzetvereeni- ging door het mannenkoor Orpheus gegeven werd. En Hoogerwerf heeft z*n mannen heel mooi laten zingen. Als openingsnummer speelde de organist P. A. van Langen de Marche Triomphale, van Lemmens, met een zeer afwisselende, goed gekozen van smaak getuigende registratie, waarna het koor het 8-Octoberlied, van den dirigent, inzette, om daarop te doen volgen de indrukwekken de compositie van Roeske „Bede", getoonzet op het mooie gedicht van Adama van Schel- tema. Een uitmuntende vertolking kreeg dit werk, reeds kenbaar gemaakt bij den inzet van „Schoonheid, die in den hemel zijt", „Alt Niederlandisches Lied, Walt einsam- keit", van Sendel en „Wiegenlied,' v. Mozart waren nummers waarvan men kan zeggen ,;lieve stukjes". Beschaafd werden z« voor gedragen. Roeske's Geuzenvendel op dea thuismarsch" is door Orpheus meermal® gezongende uitvoering er van was gister avond niet de minste van die reeks. Mej. Guus Max, uit Haarlem, frappeerde door haar mooie altstem en haar eenvoudige voordracht van drie liederen van Bach en de schitterend gezongen altsolo in de Rhapso- die van Brahmshet slot van dit nummer waarbij het koor zich aansuit, miste ook nu zijn uitwerking niet. Jozé Wülf is een violist die voelt voor fijne nuanceering en dat was soms niet in zijn voordeel, want daardoor kwam de viooltoon niet steeds goed boven de orgelbegeleiding uit, ofschoon van Langen zoo bescheiden mo gelijk begeleidde. Het meest leed de aria van Bach daaronder, die uitsluitend op de G snaar gespeeld werd. Dit spel zou in een kleinere ruimte veel en veel meer indruk ge maakt hebben, want Wülf is een meester op zijn instrument. Het slotnummer was „Alkmaars Bevrij ding", voor koor, met alt en baritonsoli; woorden van D. G. van Beek, muziek van Wilhelm Rettich. Het werk bestaat uit 7 nummers en begint met een korte instrumen tale inleiding (Andante Franquillo). Teno ren zetten pp in, met „Rust neigt over de stille velden In sombere, gedempte klanken gaat het zoo door, meest piano en mezzo forto, met een enkel forte er in. Bij „Vol vsn wijding rijst de toren'' wordt een crescendo gemaakt, dat in de 3e maat het hoogtepunt bereikt om daarna diminueerend in Pian0 te eindigen. (Dit gedeelte heet „bi"ten de wallen"). No. twee (het Onweer) 5. Maerten Pieters en v. d. Meij, zlln soli voor alt. In 2 blijft die sombere toon voortgaan, en schittert de componist met felle kleuren, in 5 wordt na het voorafgaan- de een mooi contrast verkregen waar de muziek klinkt bij „Zijn geestesoog de vrij heid ziet". No. 3 (de Geuzen voor de Friesche poort) en no. 4 (De Vroedschap in d«J Raad) zijn baritonsoli, die door het koorlid J. v. d. Molen zeer verdienstelijk gezongen werden. No 6 (De Stormaanval.) Allegro- Het koor zingt forte tot aan „Victorie", waar het in fortissimo overgaat. Unisono eindigt dit gedeelte en gaat na de Fermate (het nummer begint in c kleine terts) over in c groote ter-s. en piano, te beginnen bij „de avond is reet» neergevallen (mooie tegenselling bij wat hier aan vooraf ging). Het werk sluit met Dank lied, een koraal. Bij de woorden: Nu danken allen God heeft de componist gedeeltelijk van de bekende melodie op die woorden ge' bruik gemaakt. De tenoren zingen haar p.p. unisono, de baritons nemen den eersten regel geheel en den 2den gedeeltelijk over, dan gaat het voor het geheele koor unisono om fortissimo te eindigen, 't Is een grootscn werk, dat bij meermalen hooren nog in groo tere mate zal voldoen dan het nu reeds deca. De componist leidde enthousiast zijn werk, dat door net koor uitmuntend werd vertolkt Na het slotaccoord zette van Langen me vol orgel de melodie van het koraal „Dankt, dankt nu allen God" in, waarvan twee cou pletten door het publiek staande werden ge zongen. Waardiger einde had men vo0r concert niet kunnen vinden. A. K.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 10