DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Spaansche regeering handhaaft haar prestige. Dagetifhsch hardnekkig verzet uit Asturië. ^Buitenland No. 238 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Dinsdag 9 Ocfober 1934 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 136e Jaargang hitler naar landsberg. Wat vandaag de aandacht trekt,,» reis om de wereld in zeilboot. alkmaarsche courant Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN» Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060 Telef. 3, redactie 33. De politie is populair. Men verwachtte dat hedennacht de socialisten zouden trachten hun grooten slag te slaan. De regeering is echter op alles voorbereid. Vandaag zou ook de algemeene spoorwegstaking uitbreken; als tegen maatregel is alle reserve-personeel van de spoorwegen opgeroepen. Maandagmiddag heeft de regeering te Madrid ii. een kort radiobericht het voigende meegedeeld: In de hoofdstad zoowel als in andere opstandige gebieden heerscht rust. Kolonel Antonio Ximenez Arenas is tot president der Catalaansche generali teit benoemd. In Madrid zjjn alle winkels weer ge opend. Bioscopen hebben matinée-voor- stellingen gegeven. In de straten is het levendige verkeer teruggekeerd; de be volking uit op ondubbelzinnige wijze haar sympathie voor politie en militai re patrouilles. Taxi's en trams loopen nog met regelmatig. De minister zonder portefeuille in het nieuwe kabtoet, Martinez Velasco, die in Madrid de bevoegdheden heeft over genomen van den afgezetten marxisri- schen burgemeester, heeft bekend ge maakt, dat de gemeenteambtenaren, die Dinsdag niet op hun werk komen, wor den ontslagen. Maandagochtend is er op een plaats van de stad een schietpartij ontstaan, waarbij een agent werd gedood en een tweede zwaar gewond. Later op den dag werden in verschil lende wijken wederom bommen gewor pen en moest er geschoten worden, o.a in de omgeving van het station. De voedselvoorziening ondervindt vertraging, daar herhaaldelijk apro- viandeeringsconvooien buiten de stad worden aangevallen. Het spoorwegverkeer van Madrid naar de i'ransche grens is hervat. Bui- tenlandsche couranten worden geweerd. In Barcelona is in het gebouw der generaliteit een groote voorraad muni tie geworden: tallooze bommen en pisto len, duizenden geweren en een paar kisten met dynamiet. Op straat kon men kreten hoe ren als „leve de Spaansche republiek'' de politiu en de guardia d'asalto werden ook hier enthousiast toegejuicht. Men verwacht de aankomst van troe pen uit Marokko. Het totaal aantal arrestaties te Barce lona wordt geschat op meer dan 2000. De militaire rechtbanken, die te Bar celona de rebellen zullen berechten, komen heden bijeen. Het i6 waar schijnlijk, dat er geen doodvonnisssen zullen worden uitgesproken, daar men de opstandige beweging geen aanleiding wil geven de leiders tot martelaren te verheffen en nieuw voedsel te geven aan opstokerij. Generaal Batet ontkent. Jat er rebel len zouden zijn gefusilleerd De Spaansche regeering waarschuwt tegen geruchten die her en der telkens weer opkomen, en die van allen grond ontbloot zijn en verzoekt de journalis ten met name over Asturië geen berich ten door te zenden, die niet door de re geering juist zijn bevonden. Inmiddels blijven de berichten uit Asturië verontrustend. De stakers zijn goed gewapend, het schijnt, dat zij zelfs artilleriegeschut tot hun beschikking hebben. Volgens een bericht, dat nog niet is bevestigd, zijn agenten van politie, die waren doorgedrongen in de bergachtige streek, waar de rebellen zich hebben verschanst, ii een val geloopen, en door de stakende mijnwerkers afgemaakt. Te Malaga is de algemeene staking af gekondigd dpor socialisten en syndica listen. Te Granada eveneens; in deze stad zijn straatgevechten geleverd. In vele centra van Andalusië vallen op stootjes te vreezen. De revolutionnairen passen de methoden van een guerilla- oorlog toe. Te Tarragona zijn 2000 soldaten aan gekomen. Te Gijon .toOO. In een dorp bij Valencia schijnen opstandelingen eën kazerne in de lucht te hebben laten vlie gen en niet alleen de bewakers, doch ook hun vrouwen en kinderen te hebben vermoord. Te Logronó zijn het raadhuis en een kerk in brand gestoken. De po litie heeft de brandstichters uiteenge jaagd, waarbij drie dooden vielen. Het aantal dooden. in de laatste da gen in geheel Spanje gevallen, wordt thans volgens een bericht van Reuter geschat op 500 2000 man zijn gewond. Azana, ex-premier, en één dag lang hoofd der Catalaansche regeering, is er in geslaagd met twee andere leden der generaliteit in een vliegtuig Frankrijk te bereiken. De regeering gebruikt geweld. Gisteren in den vooravond ontstonden er weer opstootjes op verschillende pun ten van de stad Madrid. Er is danig ge schoten, de gevolgen hiervan zijn nog niet bekend; men weet slechts, dat op standelingen hebben getracht uit strate gisch oogpunt belangrijke gebouwen te bestormen. Vele telefoonverbindingen zijn weer in het.ongeree.de geraakt. Het is ondoenlijk de berichten die uit an dere streken van Spanje binnen komen te verifieeren. Te tien uur was het in Madrid weer rustig. De regeering doet slechts mededeelin- gen door middel van den radio-omroep. Deze mededeelingen luiden steeds ge ruststellend In Asturië schijnen, de troepen, die met oorlogsschepen er heen zijn ge bracht, de overhand, te krijgen over de opstandelingen, en de mijndistricten binnen te dringen. Twee en vijftig soldaten vonden den dood, toen de vrauchtauto waarin zij zaten door de rebellen met dynamiet in de lucht werd geblazen. Op de reede van Barcelona liggen oorlogsschepen, die van generaal Batet order hebben gekregen vier barakken, waar zich opstandelingen in bevinden, te bombardeeren. Twee van deze barakken staan thans in brand; de rebelten hadden geen tijd om te. vluchten. De twee andere barak ken, zijn niet onder vuur genomen. Men heeft de rebellen gelegenheid gegeven zich over te géven. Te Sevilla hebben stakers de histori sche Drie-eenheids-kerk in brand gesto ken. Moblisatie-orders. De Spaansche regeering heeft in den afgeloopen nacht de mobilisatie gelast van al het' spoorw egpersonéel tusschen 20 en 38 jaar De stakers, die aan dezen oproep geen gehoor geven en niet aan het mobilisatiebevel voldoen, zullen bè- schouwd worden als deserteurs in oor logstijd, die voor een krijgsraad terecht moeten staan. Door dezen drastischen maatregel hoopt de regeering de spoor wegstaking te breken. Gisteren was vooral in Noord-Spanje de orde nog lang niet hersteld. De regeeringstroepen konden in de opstandige gebieden slechts langzaam vooruit komen. Ovido was nog in handen der revolutionnairen en van de openbare gebouwen woeien nog de roode vlaggen. Nabij Bilbao werd een regiment infanterie door de opstande lingen onder vuur genomen. Legeraf- deelingen en marinetroepen hebben in dé provincie Biscaye na een langdurig gevecht, waarbij een gedeelte van de stad ernstig werd beschadigd, Gyon De- zet. JODENDOM EN COMMUNISME. Een waarschuwend woord. James W. Gerard, de voormalige gezant der Vereenigde Staten te Berlijn, heeft tot de vereeniging van juristen een waarschuwing gericht, waarin hij zegt: „De nauwe betrekkingen, die vele Joden met het communisme onderhouden, zou in de Ver. Staten de meening kunnen doen postvat ten, dat Jodendom en communisme hetzelfde zijn. Leidende personen onder de Joden moe ten zich tegen deze toenadering tot het com munisme verzetten, want indien het Ameri- kaansche volk tot het inzicht mocht komen, dat het Joodsche ras en het communisme het zelfde zijn, bestaat de mogelijkheid van toe standen en voorvallen, welke in ernst voor die van het Russische communisme ten tijde van het Tsarisme niet zouden onderdoen". Bezoek aan zijn oude gevangenis. Hitler heeft Maandag een onverwacht be zoek gebracht aan de vesting Landsberg, waar hij tien jaar geleden een deel van zijn straf heeft uitgezeten, nadat hij veroordeeld was wegens de revolutiepoging van 9 Nov 1923. Op 11 November van dat jaar ging Hitler met velen zijner medestrijders de ge vangenis in en op 20 December 1924 werd hij ontslagen als gevolg van de Kerst amnestie. Hitler werd op dit bezoek begeleid door Julius Schaab, thans „Oberführer" en per soonlijk adjudant van den leider, en Mau- rice, thans S.S.-commandant en „Stadtrat welke twee personen tezamen met Hitler in Landsberg gevangen zaten. De leider en Rijkskanselier bezichtigde nog eens de geheele vesting, de cel waarin hij had gezeten, de cellen van Hess (thans zijn plaatsvervanger) en de anderen, etc. Zooals men weet wordt dit deel van de ge vangenis niet meer gebruikt. De cellen zijn ingericht zooals zij waren toen Hitler en zijn kameraden er gevangen zaten. Boven de deur van Hitiers cel is een gedenksteen aan gebracht en de drempel is met bloemen be legd. Men kan dit alles bezichtigen. Hitler schreef zijn naam in het boek van de bezoe kers en begroette toen twee cipiers die 10 jaar geleden ook al dienst deden in de ge vangenis. Bij de terugtocht door het oude stadje Landsberg werd Hitler stormachtig door de bevolking toegejuicht LUCHTAANVAL NAGEBOOTST. Alles tot in détails in scène gezet. De eerste luchtafweeroefening te Mün- chen werd Zaterdag gedurende meer dan twee uur met buitengewone nauwkeurigheid gehouden, meldt de „Times". Het stadsdeel rondom het Ooststation van München was afgezet; toegang werd slechts verleend na een nauwgezet politieonderzoek. In de straten waren nabootsingen van ga ten, door granaten geslagen, zwarte papie ren op de muren moesten den schijn van groote scheuren geven en de ruiten waren zoo beplakt, dat het leek, of ze gebroken wa ren. Groote borden duidden den weg aan naar de dichtstbijzijnde ondergrondsche schuil plaatsen. Een luidspreker maakte het ver loop van den aanval bekend. Kanonschoten met los kruit en imitaties van fcomexploisies, openden den aanval. Daarop sprongen leden van den arbeids dienst uit een tramwagen, die speciaal voor dit doel gerequireerd was en holden naar de bomvrije kelders. Een waterleidingsbuis werd geopend en schoot een straal van 20 M. in de lucht. Op denzelfden tijd sloegen vlammen uit een naburig gebouw, en rook bommen op de daken deden groote rookwol ken in de lucht opstijgen. Soldaten van de afweerdienst, in ieder huis geposteerd, brachten de inwoners in de kelders en versperden haastig d - deuren en de ramen aan den straatkant met zandzak ken. Hulpafdeelingen kwamen in speciale auto's aanrijden om aan het werk te gaan De soldaten droegen de nieuwste gasmas kers en waren geheel in beschermende rub ber kleeren gehuld. Zij verzamelden mon sters van de aarde waar de „gasbommen" waren neergekomen en keerden snel met tankauto's, waarin zich neutraliseerende preparaten bevonden terug. Zij sprenkelden deze over den grond om de vergiftige lucht weer geschikt tot ademen te maken. Ondertusschen dro:gen brancards „doo den" en „gewonden" weg. S. A. EN RIJKSWEER. Geen rivaliteit. Omtrent de verhouding tusschen rijksweer en S. A. geeft de laatste aflevering van het orgaan der S. A. organisatie. „Der S. A Mann" eenige aanwijzingen, meldt de „Times"-correspondent uit Berlijn. Na eerst de juistheid erkend té hebben van Hitiers verklaring, dat de rijksweer „de eenige drager is van de wapenen der natie", faat het artikel nader in op de taak van de A. Het wijst de bewering van de hand, dat de S. A. haar taak vervuld heeft, nu de overwinning is behaald. De offers, door de S A. gebracht, geeft de organisatie het recht om meer dan wie ook de hoeder en apostel der nationaal-socialistische idee te blijven. Maar de vorm van haa. activiteit is veranderd. De strijd om de macht is voorbij de vijand is vernietigd. Nu is de taak der S. A. een innerlijke, haar organisatie is thans een kweekschool van het Duitsche volk, welke geroepen is om de richtlijnen van het Duitschland van heden en morgen aan te geven. Hiermee is meteen gezegd, gaat het arti kel voort, wat de S. A. niet kan en moet zijn. Zij moet geen hulp-organisatie of aanvul ling van het leger zijn, geen militia. Dat zou in strijd zijn met haar wezen, dat van politieken aard is. Op deze basis kan er een kameraadschap pelijke samenwerking zijn tusschen de twee zuilen der natie, de rijksweer en de S. S een samenwerking, waarbij geen plaats is voor rivaliteit. KONING ALFONSO HEEFT NIETS MEE TE DEELEN. Een bericht uit Rome aan de „Daily Tele- graph" meldt, dat de particulier secretaris van ex-konin Alfonso, markies de la Torre, mededeelt, dat de koning, verlangend uitziet naar berichten uit Spanje, maar dat hij niets had mede te deelen. De koning be vindt zich met vacantie en neemt behalve als toeschouwer geenerlei deel aan Spaansche aangelegenheden. De markies zeide, dat al len verheugd waren te vernemen, dat het he denavond iets beter scheen te gaan. Daar de prins van Asturië afstand van zijn troonrechten heeft gedaan en prins Jai- me's gezondheidstoestand hem uitschakelt, is men in sommige kringen geneigd aan te ne men dat, indien 't resultaat van de revolutie zou zijn, dat de kwestie der monarchie weer op den voorgrond zou treden, het lid der ko ninklijke familie van koning Alfonso, dat in geval van een restauratie in Spanje het meest in aanmerking zou komen prins Juan, de derde zoon des konings zou zijn, die op het oogenblik bij de Engelsche marine dient. DE BRAND OP DE „ATLANTIQUE". Tweehonderd arbeiders ge hoord. Blijkens een bericht uit Parijs aan de „Ti- més" heeft de rechter van instructie te St. Nazaire thans opdracht gekregen meer dan 200 arbeiders, die hebben gewerkt aan het aanbrengen van de electrische installatie aan boord van de door brand vernielde mail boot „Atlantique" aan een verhoor te onder werpen, teneinde bij te dragen tot het onder zoek, dat de rechter van instructie te Bor deaux naar dezen scheepsbrand instelt. HAUPTMANN ZAL TERECHT STAAN WEGENS MOORD. Beslissing der jury te Flemington. Een jury-rechtbank, bestaande uit twintig boeren en zakenlieden, onder wie drie vrou wen, heeft gisteren te Flemington het besluit genomen, tegen Bruno Richard Hauptmann een vervolging in te stellen wegens moord op Lindberghs zoontje. De rechter van het opperste gerechtshof Trenchard heeft verklaard, dat uit het mate riaal, waarover hij beschikt, blijkt, dat het knaapje waarschijnlijk door een slag op het hoofd is gedood. Nadat reeds eenige dagen geleden een voormalige farmer belastende verklaringen tegen Hauptmann had afgelegd, heeft zich thans opnieuw een getuige a charge aange meld, n.1. de eigenaar van een tankstation, zekere Charles Galambos uit Manville in New Jersey. Galambos heeft thans in Hauptmann den man herkend, die in het jaar 1932 vijf maanden lang een zwarten luxe-auto in zijn garage had gestald. Haupt mann heeft dien tijd van Manville uit, dat op slechts 25 K.M afstand van Lindbergh's landhuis te Hopewell ligt, tal van auto tochtjes gemaakt. COMMUNISTISCH GEVAAR IN DE VER. STATEN. Voor Amerikaansche vloot. Volgens een bericht in de „Los. Angeles Times" voeren de communistische agitatoren in Zuid-Carolina momenteel een georgani seerde campagne, als onderdeel waarvan zij hun aandacht gedurende de eerstvolgende twee maanden speciaal op het personeel der marine concentreeren. Naar gemeld wordt, is de vloot voor het vertrek van New-York overstroomd met pro paganda en zal zij bij aankomst aan de West kust door een leger van communistische agi tatoren worden ontvangen. Volgens het blad zullen de communisten zich op het marinestation San Diego met de matrozen in verbinding stellen en ook wan neer de matrozen zich aan wal bevinden. Het departement van marine te Washington ontkent iets af te weten v. n de beweerde poging der communisten, te San Diego een muiterij te ontketenen. Men had hieromtrent geenerlei bericht ontvangen, doch wel was het bekend, dat in andere havens meisjes zich met communistische lectuur aan boord der schepen hadden begeven, zonder dat dit ech ter veel uitwerking had gehad. TWEE ADVOCATEN ONTVOERD. Verdedigers der negers van Scottsboro. Te New York maakt men zich ongerust over het lot van twee advocaten, die belast waren met de verdediging in de zaak der negers van Scottsboro, van wie er dezer dagen naar men weet twee voor de derde maal ter dood zijn veroordeeld wegens aan randing van twee blanke meisjes De advo caten zouden eenige dagen geleden zijn ont voerd door lieden, die zich voor ambténaren var. den staat Alabama uitgaven, en sinds dien heeft men niets meer van hen gehoord De twee advocaten begaven zich verleden week naar Nashille in Tennessee, daar zij hadden vernomen, dat Victoria Price, een der twee meisjes, zou hebben verklaard haar Spaansche regeering handhaaft haar prestige. (Dag. Overzicht). Hauptmann schuldig verklaard. (Buitenland). Japan eiecht vlootpariteit. (Bui tenland). Felle brand te Zaandam. (Binnen land,. Afscheid secr. van Koophandel, te Hoorn. (Provincie). De 8-Gct. viering. (Stad). De internationale oplichter Frie- drich R. door de Alkmaarsche recht bank tot 1 jaar gev.6traf veroor deeld. (Uitspraken). De rechtbank veroordeelde den Alkmaarschen verkooper Th. B. tot 1 jaar en 6 maanden gev. straf. (Uit spraken). (Zie verder eventueel laatste berichten.) vroeger getuigenis te willen herroepen. Haar vriendin, Ruby Bates, had dit reeds vroeger gedaan. Vóór zij gelegenheid hadden Vic toria Prince te ontmoeten werden de twee heeren te Nashville „gearresteerd", zonder dat men hun mededeelde, waarvan zij wer den beschuldigd. De gouverneur van Ten nessee teekende daarop een bevel tot uitleve ring, hetgeen hun overbrenging naar Ala bama mogelijk maakte, in welken staat Scottsboro ligt. Een derde advocaat, die per vliegtuig uit New York was vertroken om zijn collega's bij te staan, had een machtiging gekregen om hun vrijlating te eischen, doch de sheriff van Alabama, voor wien zij bestemd was, wierp het den advocaat in het gelaat en ver trok met de twee gevangenen, van wie men sindsdien niets meer heeft vernomen. De betrokken New Yorksche advocaten- firma overweegt tr.ans den gouverneur van New York, Lehman, te verzoeken zich te wenden tot den gouverneur van Alabama, ten eindet bescherming voor de twee advoca ten te' verkrijgen. In Alabama is de span ning naar aanleiding van de Scottsboro- affaire nl. zoo groot, dat een poging der bevolking om de twee advocaten te lynchen mogelijk wordt geacht. JAPAN EISCHT De bewapening ter zee beperken. „Japan zal gaarne het initiatief nemen om te komen tot een belangrijke beperking van de bewapening ter zee", verklaarde admiraal Jamamoto, die zich 10 October naar Londen zal inschepen om daar deel te nemen aan de voorbereidende besprekingen voor de vlootconferentie, „maar Japan staat beslist op vlootpariteit in verhouding tot Engeland en de Ver. Staten". TRAGISCHE DOOD IN DUITSCHE GEVANGENSCHAP. De „Erfurter Allgemeine Zeitung" meldt, dat de vrouw van den vroegeren socialisti- schenburgemeester van Langewiesen in Thüringen, Worth, zelfmoord zou hebben gepleegd. Toen de nazi's, burgemeester Worth an derhalf jaar geleden wilden arresteeren en deze tijdig naar het buitenland bleek te zijn uitgeweken, werden mevrouw Worth en haar dochter in „Schutzhaft" genomen. Per 1 October j 1. werd mevrouw Worth van haar dochter gescheiden en naar de ge vangenis te Grafentonn overgebracht, waar zij zich volgens de officieele rapporten op 2 October j.1. zou hebben opgehangen in haar cel: DE TRAMSTAKING IN TOKIO. Een. deel der traraarbeiders te Tokio in Japan heeft de scheidsrechterlijke uitspraak, waarmede de regeering de verkeerstaking ten einde had willen brengen, afgewezen. Ir. den nacht van Zondag op Maandag hebben stakende tramarbeiders verschillende tram stations bezet. Hierdoor ontstonden groote verkeersstoringen. De poging de industrie arbeiders tot ondersteuning hunner beweging over te halen, is mislukt. De politie heeft ge tracht de tramstations te ontruimen. Hierbij zijn hevige botsingen ontstaan. Een Noorweegsche zeil-enthousiast is van plan met een 9-fnetér boot een reis om de wereld te maken. Hij' is uit Kristiansand in Zuid-Noorwegen vertrokken om via de Kanarische eilanden, Amerika ende Galapagos-eilanden naar Hawaiï tt gaan.- Verleden jaar is hij met zijn boot den Atlantischen Oceaan overgestoken.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1