Aikmaarsche Courant JftoeüuUud Hietms Silmtiietwos Jieck&Schaol Sifdscfidften S&ittwttiand Rechtszaken Honderd Zes en Dertigste Jaorgong. DINSDAG 9 OCTOBER HET VERKEER BIJ DE VELSER STOOMPONTEN. HEILOO. LANGENDIJK. De provincie Noordholland en de tuinders, die in 1931 voor schotten kregen onder borg stelling van provincie en gemeente. HEEMSKERK. TEXEL. BLOKKER. DE STREEK. WAARLAND (HARENKARSPEL;. EERSTE FILMAVOND VAN DE VOLKSUNIVERSITEIT. STERNBERG EN MARLENE DIETRICH. Uiteen? MISDAAD IN HET SPEL? Man uit Z.-Willemsvaart opge haald. MIJNWERKERS IN NOOD. Groote moeilijkheden. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Men vreest, dat de nieuwe machines daar No. 238 1934 Conflict tusschen minister en burgemeester opgelost. Naar de „Tel." verneemt, is het con- flict tusschen den minister van Water- staat en burgemeester Rambonnet opge lost, zoodat met ingang van heden de ge meentepolitie weder toezicht zal houden op het verkeer bij de stoomponten te Velzen. Het conflict was ontstaan, door dat de minister voorkeursbewijzen had uitgegeven, waarvan de houders uit de file mochten komen en het veer met voorkeur passeeren. Deze bewijzen zijn thans ingetrokken. Gemeenterekrüng 1933. Verschenen is de gemeenterekening 1933, welke ter visie heeft gelegen en in de eerstvolgende vergadering voorloopig wordt vastgesteld. De rekening geeft elk jaar weer een beeld van den groei der gemeente, maar tevens van de groote offers, die de werkloosheid en het bur gerlijk armbestuur vragen. Ook de alge meen e veiligheid en onderhoud van wegen en niet te vergeten onderwijs, eischen belangrijke offers. De totale uitgaven en inkomsten op 'den gewonen dienst zijn 126.467,57, batig saldo 5.317.74. De totale uitgaven en inkomsten kapi- taaldienst 327.235,70, 368.787,88. Het totale nadeelige saldo op de kapitaal- dienst bedraagt 41.552,18. Bestuurdersbond. De Langendijker bestuurdersbond vergaderde in hotel „Concordia". De be langstelling voor deze bijeenkomst was groot. Ruim 100 personen waren tegen woordig, toen de heer J. van den Abeele de vergadering opende met woorden van welkom. Als spreker voor dezen avond was de heer Van der Wielen, propagandist van het N.V.V. aanwezig. Spr. zette op duidelijke wijze de eischen van het petitionnement van het N.V.V. uiteen. Aangedrongen wordt op de verhooging van de thans algemeen te laag geachte steunnormen, de verhoo ging van de percentages, in het bijzon der voor de arbeiders met lage loonen en groote gezinnen. Verder de verstrek king van een toeslag op de uitkeeringen gedurende de wintermaanden. Voorts wordt bepleit het nemen van maatrege len ten einde de werkloozen op ruimer schaal van kleeding en dekking te voor zien, met ruimere beschikbaarstelling van goedkoope boter en goedkoope aardappelen. Hulp aan jeugdige werk loozen door arbeid of steun is het zesde punt van het programma. Deze rede werd met groote aandacht gevolgd en staande de vergadering stel den zich ongeveer 50 personen beschik baar om handteekeningen voor het peti tionnement te verzamelen. Daarna volgde sluiting. Nadat Ged Staten een schrijven hadden gericht aan de besturen van boerenleenban ken over de mogelijkheid van rentebetaling en aflossing, is dezer dagen ook aan de ge meenten die zich in 1931 voor 30 procent borg stelden, een brief gezonden, waarin dit onderwerp onder de aandacht van de betrok ken gemeentebesturen wordt gebracht Ged Staten wijzen er op, dat aan hun college de gegevens ontbreken om te beoordeelen, in hoeverre de tuinders, die een voorschot ont vingen, geacht kunnen worden, in staat te zijn rente en aflossing te betalen. Aan de ge meentebesturen kan het naast die van de Boerenleenbanken in het algemeen mogelijk zijn, zich dienaangaande een gefundeerd oor deel te vormen. Zij doen daarom een ernstig beroep op de colleges van B. en W., in dezen waakzaamheid te betrachten en in het be lang van provincie en gemeenten beide, toe te zien, dat aan de verplichting van rentebe taling en aflossing binnen de grenzen van het mogelijk» wordt voldaan. Er worde niet te gauw aangenomen, dat de tuinder tot be taling niet bij machte is. Er worde voortdu rend aandacht geschonken aan elk geval in het bijzonder, opdat geen voorschotnemer zich aan zijn verplichtingen ontrekke, indien niet werkelijk onmacht aanwezig is. Als gevolg van den hagelslag van Vrij dag op Zaterdag is de napluk van aardbeien (Dutsch Evern) zoo goed als afgeloopen. Er waren nog tuinders die Vrijdag deze vrucht per groote slof aanvoerden. Onder de Sevallen hagel waren steenen van onge- :nde grootte. 'Tot penningmeester van het water schap „De 30 gemeensch. polders op Texel" is benoemd de heer J. C. Kager te den Burg. 'Door den voorzitter van het hoofd stembureau is in de vacature C. Schou ten Cz. tot lid van den gemeenteraad benoemd verklaard, de heer J. Besse- ling, die de benoeming heeft aange nomen. Alkmaars ontzet herdacht. - 'Door het fonds „De Bootsgezellen- beurs" zullen aan de daarvoor in aan merking komende gezinnen wederom eierkolen en geklopte cokes tegen gere- duceerden prijs beschikbaar worden gesteld. *De belangrijke aanvoer van bloem kool gaat meerendeels weg voor het binnenland en de zouters. De derde soort Lecerf of zelfdekkers, die voor de zouterij minder geschikt zijn dan de soort kortpoot, verhuist dagelijks voor een niet gering deel naar de belt. Polderverkiezing. In de vergadering der Vereeniging R.K. Banne- en Polderbelangen is candidaat gesteld ter voorziening in de vacature, ontstaan in het bestuur van den polder Waarland, we gens overlijden van den heer P. Bruin Jzn. Sr. de heer J. Bruin Pzn. te Waarland. Donderdagavond 11 Oct. te 8 uur geeft de Volksuniversiteit in de Harmonie als eerste film in dit seizoen de buitengewoon mooie film Peenhaar. Aan ons verslag toen de film in Juli in de Harmonie gedraaid werd ontleenen wij het volgende: „Peenhaar" is de minder juiste vertaling van het specifiek Fjansche „Poil de Carotte", waarmee men dan bedoelt het zwarte schaap in het gezin, in dit geval doelend op het „na komertje" van de familie Lepic. Een merkwaardig kenmerk van dezen tijd is het trachten ontleden van de kinder-ziel, het ontdekken van groot-menschelijke eigen schappen in het vaak zoo onbeduidend lij kend kinderspel Aan de hand van Jules Re- nard's werk, dat inderdaad als kindertrage die een wereldvermaardheid heeft verwor ven, is het den regisseur Julien Duvivier ge lukt het kinderleed in een aangrijpend sce nario vast te leggen. Het is hief niet zoozeer de materialistische kant, die voortvloeiend uit kleine finan- cieele beurs het leven van „Poil de Carot te" tot een hel maakt, maar meer nog de mo- reele kant, welke aan het kinderhart vernie lend werkt. Het is reeds lang een publiek geheim, dat Madame en Monsieur Lepic in grooten on min leven en waar de beide oudste kinderen daarvan zoo goed als geen last hebben, wordt telkens de kleine Peenhaar het kind van de rekening. In Annette Perreau ziet hij zijn bescherm vrouwe en alles wat hij voor haar kan doen, doet hij met een ontroerende liefde. Met den dag wordt het getreiter van zijn moeder er ger, er wordt geld vermist en Peenhaar zal 't wel weer gedaan hebben. Peenhaar moet heel den dag boodschappen doen en ont vangt slechts slaag als dank. En in de jonge ziel ontbrandt een heilig verlangen om weg te gaan van deze dingen, te ontvluchten het afschuwelijke leven. In droomen wordt hij vervolgd door waan denkbeelden en slechts zijn aantrekking tot de kleine Mathildeéweerhoudt hem voor kor ten tijd de hand aan zichzelf te slaan. Maar de toestand thuis wordt ondraaglijk en nadat de zelfmoord den eersten keer mis lukt, schijnt het een volgende maal te luk ken. Op dit moment echter wordt vader Lepic zich bewust van zijn verwaarloozing van zijn jongste telg. Hij weet hem te redden op het meest critieke moment en dan eerst voe len vader en zoon beiden het groote verlies in hun leven: het gebrek aan liefde voor moeder en vrouw. Deze film munt uit door originaliteit en de moraal er uit is van een diepgaande strekking. Omtrent de samenwerking van Joseph von Sternberg en Mariene Dietrich heb ben wij reeds zoo vaak min of meer sen- sationeele berichten gehad, die later bleken of niet, of slechts gedeeltelijk, of slechts tijdelijk juist te zijn, dat wij het laatste nieuws op dit gebied niet zonder voorbehoud geven. Zij zijn gescheiden geweest, en weer samengekomen, en wij willen daarom eerst afwachten. Reuter dan meldt uit Hollywood, dat daar de opzienbarende mededeeling is gedaan, dat aan de nu welhaast klassieke com binatie van de groote actrice en den grooten regisseur, die haar faam maak te, een einde gekomen is „in het belang van de filmkunst". Voortaan zou Mar iene met een nieuwen regisseur. Von Sternberg met een nieuwe ster werken. De heer P. Slort te Schagen is geslaagd voor het propaedeutich examen in de medi cijnen. Op. 66-jarigen leeftijd is te Haarlem overleden de heer A. A. A. P. M. Guillonard, sedert Mei 1924 deken en pastoor van Scha gen. CONFLICT IN DE NED. HERV. GEMEENTE TE CASTRICUM. De predikant en de kerkeraad geschorst. Onder de bewoners van Castricum voornamelijk onder het Protestantsche deel daarvan wordt op het oogenb'k eenige beroering teweeg gebracht. In gaande Maandag 8 Oct. j.1. werd namelijk de predikant van de Nederduitsch Her vormde gemeente, ds. J. van Poelgeest, en met hem de geheele kerkeraad door het bestuur van de kerkelijke classis te Haarlem voor onbepaalden tijd ge schorst en van uitoefening van den dienst uitgesloten. De aanleiding van dit conflict ligt wel voornamelijk in het verschillend stand punt, dat wordt ingenomen tusschen predikant en diakenen eenerzijds en het c'assikaal bestuur te Haarlem ander zijds inzake een kwestie van kerkelijk en geldelijk beheer der gemeente, waarbij de aanleiding moet worden gezocht in een justitieel geval van onregelmatig geldbeheer van een voormalig diaken en daaruit voortgesproten procedures, waarvan de afwikkeling nog gaande is ter rechtbank te Alkmaar. Ds. Van Poelgeest staat reeds meer dan dertig jaar ter standplaats Castri cum. Als plaatsvervangend predikant voor Castricum is aangewezen ds. A. van Peursem te Uitgeest, terwijl de kerke lijke administratie van heden af wordt gevoerd vanwege het classikaal bestuur te Haarlem zelf. (Door plaatsgebrek kon dit stuk niet in ons vorig nummer worden opgeno men. Red.) EEN OPWEKKINGSAVOND. Donderdag a.s nam. 8 uur roept de Groote Kerk tot een bijeenkomst. De afd. Alkmaar van het Ned. Bijbelge nootschap organiseerde een opwekkings- avor.d met als middelpunt den ouden en toch altijd jongen bijbel. Ds. J. C. Terlouw en ds. F. Kuiper, beide Aikmaarsche predikanten, behandelen achter eenvolgens de navolgende onderwerpen: lo. De bijbel en het persoonlijk leven; 2o. De bijbel en het gemeenschapsleven. De voorzitter, ds. W. D. M. Baar, opent, terwijl ds. C. von Meijenfeldt zou sluiten. Laatstgenoemde is echter helaas verhinderd. In diens plaats treedt thans ds. D. E. Boeke van Amsterdam op die tevens een propa- gandawoord spreekt. Al met al een belangwekkende avond, de belangstelling van geheel protestantsch Alkmaar ten volle waard! P. J. van N., als voren, vrijgesproken. Friedrich R., „journalist", in voor arrest, oplichting, 3 zaken, 1 jaar gevan genisstraf. Th. B., verkooper, Alkmaar, gedeti neerd. Verduistering, 1 jaar en 6 maan den gevangenisstraf. Sietse v. d. V., arbeider te Barsinger- horn, mishandeling. Vrijgesproken. „Universum". Het October-nummer van het maand blad „Universum" begint met een arti kel over de Geschiedenis van het kom pas, waarin de ontwikkeling van ver schillende kompasvormen wordt be schreven, vervolgens „Pastels uit drie eeuwen"; dan een interessante beschrij ving over „De grootste tunnel,, ter we reld" hetgeen beschrijft de Mersey-tun- nel te Liverpool; prof. dr. Aug. Vermey- len vervolgt zijn serie „Moderne Vlaam- sche letterkunde; In de serie De mensch en de microben van dr. P. H. v. d. Hoog ditmaal iets over „Dienstbaar gemaakte microben", waarin we een verhandeling over de bierbereiding vinden; in de serie de levende natuur beschrijft dr. J. C. v. d. Steen deze maal „De Afrikaan- sche Djerboa"; verder een aardige ver handeling over „Indrukken uit Java en Bali"; dr. U. J. Rutgers beschrijft ons in de serie Het grootsch Heelal: „Sterren- hoopen en Nevels"; dan een aardige be schrijving over „Verplaatsen van zware voorwerpen in ouden tijd"; van mr. J. W. L. Meijer vinden we in de serie De wieg der beschaving iets over „De Grieksche wetenschap" en tenslotte het vervolg op Heinrich Manns „De onder daan" hetwelk met de vele kleinere ar tikelen het blad weer zijn welbekend verzorgd geheel geeft. PER AUTOPED NAAR ALMELO. Drie jeugdige spruiten. Gisteravond heeft de politie in de Oranje straat te Almelo drie jongetjes aangetroffen, afkomstig uit Enschede. Ze wisten niet, waar ze waren. De kinderen waren op hun auto peds op stap gegaan en hadden de 23 K.M. die de twee steden van elkander scheiden, in één middag afgelegd. De kleinen waren resp. vijf, zes en zeven jaar oud. De politie heeft zich over de kleine avonturiers ontfermd en gezorgd, dat ze weer bij hun moeders in En schede kwamen. Zondagmiddag hebben leden der vischclub te Weert samen met de gemeentepolitie uit de Zuid-Willemsvaart bij sluis 16 opgehaald het lijk van den 43-jarigen ongehuwden fa brieksarbeider A. Elias. De man was Dins dagavond j 1. voor het sluiten der café's te Weert nog op de kermis gezien en werd se dert dien vermist. De bewoners der buurt verklaarden in den bewusten nacht langs het kanaal te hebben hooren ruziemaken. Een persoon zou een ander daarbij hebben toe geroepen: „Als je je niet stilhoudt, sla ik je in het kanaal." Bovendien werd beweerd, dat de man in het bezit was van 30O tot 400. BRAND TE ZAANDAM. Machines onbruikbaar. geheel onbruikbaar zijn geworden. De brand is ontstaan door het in brand geraken van een transportauto voor den heer Zwenne, die Ln het thans verbrande perceel stond. Voor het gebouw waren twee personen bezig een andere auto te herstellen, waarbij gebruik gemaakt werd van gereedschappen, die in de verbrande auto lagen. Wellicht is men daarbij met vuur onvoorzichtig te werk ge gaan. Een belangrijke partij verpakkingsmidde len, die in het benedengedeelte van het pand van de firma ter Wee lag, kon gered wor den. Beide perceelen behoorden aan de firma ter Wee en warenn tegen brandschade ver zekerd. Ook de heer Zwenne is tegen brand schade verzekerd. HET GEVAARLIJKE WASSCHEN MET BENZINE. Gisteravond was de bewoner van de twee de verdieping van pand 12 aan de Rase straat te Rotterdam 'bezig zijn broek met benzine te reinigen. Hij rookte daarbij een sigaar. Plotseling vatten de benzinedampen vlam, met het gevolg, dat de kamer in brand raakte. VAL'SCHE MUNTER IJ. De gemeente en rijkspolitie te Beetster- zwaag hebben aangehouden de familie B., bestaande uit man, vrouw en pleegzoon, ge domicilieerd in de gemeente Achtkarspelen, bij gelegenheid van de kermis te Beetster- zwaag, verblijvende in een woonwagen, ver dacht van het in omloop brengen van val- sche guldens. Alle drie hebben na langdurig verhoor tenslotte voor den burgemeester van de ge meente Opsterland een volledige bekentenis, ook betreffende de vervaardiging van het valsche geld, afgelegd. Zij worden ter beschikking gesteld van den officier van justitie te Leeuwarden. In den woonwagen heeft men de ingrediënten voor de vervaardiging van het valsche geld en een aantal valsche guldens in beslag ge nomen. DE NIET GESLOTEN OVERWEG- BOOME'N. De politie te Amsterdam heeft een onder zoek ingesteld naar de omstandigheden die tot gevolg hebben gehad, dat gistermiddag de spoorboomen aan den overweg aan de Weesperzijde in de spoorbaan Utrecht Amsterdam zijn opengebleven toen een snel trein dien overweg moest passeeren. Van een en ander is proces-verhaal opgemaakt. Na het technisch onderzoek van de Neder- landsche Spoorwegen zal de schuldvraag ter sprake komen. ONBETROUWBARE ELEMENTEN IN' ONZE WEERMACHT. Mr. Wendelaar deelt aan de N. R. Crt. mede, dat hij het de moeite waard geacht heeft 'n onderzoek in te stellen naar het feit, vermeld in ingezonden stukken van 20 Sep tember j.1., onderteekend Vaderlander, dat n.1. het toezicht op een opslagplaats van mobilisatievoorraden in een stadje van ons land zou zijn toevertrouwd aan een onder officier, die bekend heeft tot de O. S. P. te behooren. Te bevoegder plaatse kon men begrijpen welke onderofficier bedoeld was, omdat deze bewering reeds eerder van fascistische zijde was gedaan. En nu was gebleken dat deze onderofficierniet alleen niet tot de O. S. P. behoorde of ooit behoord had, maar dat hij bovendien het volkomen vertrouwen van zijn chefs had, die over zijn dienst zeer tevreden waren. Er bleek verder dat en waarom er vele menschen zijn die een sterke antipathie tegen dezen ambtenaar hebben. Er was dus geen reden om den man te ontslaan, veeleer aanleiding om te den ken aan een poging om hem onder valsche voorwendsels in het ongeluk te storten. Moraal van deze geschiedenis: natuurlijk moet de weermacht vrijgehouden worden van revolutionnaire elementen; maar geluk kig gaat de zucht om daarvoor te zorgen niet zóóver dat hij officieel als onbetrouw baar wordt gebrandmerkt, van wien zulks op onvoldoende gronden beweerd wordt. REDDER TE PURMEREND BELOOND. Door den burgemeester van Purmerend is gisteravond op het raadhuis in tegen woordigheid van het hoofdbestuur van den centralen bond van reddingsbrigades en van de Purmerender reddingsbrigade aan F. Moerbeek voor het verrichten van diverse reddingen met gevaar voor eigen leven, de bronzen medaille van het Carnegie Helden fonds uitgereikt: Door de algemeene Nederlandsche mijn- werkersbond is uitvoerig adres tot den raad van ministers gericht, waarin wordt gewezen op den noodtoestand, waarin de mijnwerkers en hun gezinnen nog steeds verkeeren. Wel iswaar zijn de huishuren in de mijnstreek rerlaagd en is door contingenteeringsmaat- regelen het aantal verzuimdiensten eenigs- zins verminderd, doch dit is onvoldoende compenseering voor de 3 loonsverlaging, die per 1 Augustus is ingevoerd. Gewezen werd o.a. op de tegenstelling van behande ling ten aanzien van Duitsche, terwijl de in voer van Duitsche kolen onbelemmerd is. De invoer van Nederlandsche kolen in Duitsch- land tot 100.000 ton per maand beperkt. Verder komt men in dit adres op tegen een request van de importeurs yan huisbrand kolen, waarin ten onrechte wordt beweerd, dat in Nederland onvoldoende huisbrand kolen aanwezig zouden zijn. Adressanten wijzen erop, dat juist de huisbrand producee- rende mijnen de grootste moeilijkheden bij den afzet hebben en juist daar duizenden mijnwerkers zijn ontslagen en zelfs thans in de wintermaanden tengevolge van gebrek aan afzet 5 dagen per week wordt gewerki. Adressanten bevelen een conferentie van alle belanghebbenden aan om te komen tot over brugging van eventueele belangen tegenstel lingen en waar alsdan een regeling kan wor den besproken, die aan de mijnwerkers meer bestaanszekerheid waarborgt. Meervoudige strafkamer. Zitting van Dinsdag 9 Octobei Uitspraken vorige zitting. Hendrik v. d. H., Hoorn, zonder be roep, thans gedetineerd, zedenmisdrijf art. 247—248bis Wetb. van Strafrecht, 1 dag gevangenisstraf met aftrek van 1 dag en op grond van geesteszwakte ter beschikking van de regeering gesteld. P. J. van N., caféhouder te den Helder, hooger beroep overtreding Drankwet, 3 maal 2 dagen principale hechtenis. Te Zaandam is gistermiddag brand uitge broken in de Peperstraat. Daar in deze buurt bijna alle huizen van hout zijn gebouwd en deze tegen elkaar staan, liet het zich aan vankelijk ernstig aanzien. De brandweer heeft het vuur echter vrij spoedig kunnen bedwingen. In den korten tijd, dat het gewoed heeft, was in het perceel van den vrachtrijder T. Zwenne het vuur over het geheele gebouw verspreid en het had zich daarna medege deeld aan het perceel, waarin de theefirma ter Wee sedert een paar maanden begonnen was met de fabricage van pindakaas. Eerst genoemd perceel ging geheel verloren, ter wijl het pand van de firma ter Wee, dat van steen was opgetrokken, veel heeft geleden en vooral waterschade heeft gekregen.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 9