DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Koning Alexander van Zuid-Slavië vermoord. Ook Barthou gedood. Het verloop van den aanslag. De moordenaar gelyncht Andere slachtoffers. KONING ALEXANDER f BARTHOU f 136e Jaargang ALKMAARSCHË COURANT. Ho. 239 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Woensdag 10 October 1934 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. De dader is de Kroaat Petrus Kalemen, een koopman, oud 34 jaar. Er heerscht in geheel Europa groote ontsteltenis over dezen maar al te zeer geslaagden revolveraanslag. D-e feestelijke ontvangst, die men den Zuid-Slavischen ko ning Alexander had willen bereiden bij zijn officieel bezoek aan Frankrijk, heeft aanleiding gegeven tot een droevig drama. Het geheele Fransche Mid- dellandsche Zee-eskader was op de reede van Marseille bijeen gekomen, teneinde den Zuid- Slavischen pantserkruiser „Du- brownik" welke den koning naar Frankrijk bracht, in te halen. Pietri, de Fransche minister van marine, bevond zich aan boord van den pantserkruiser „Colbert", teneinde daarmede het Zuid-Slavische oorlogsschip tegemoet te gaan. Koning Alexander kwam aan boord van een admiraalsbarkas, waarin ook Pietri gestapt was en waarmede beiden de oude haven van Marseille binnen voeren, waar onder leiding van den minister van buitenland- sche zaken, Barthau, een reeks Fransche en Zuid-Slavi sche militaire en civiele hoog waardigheidsbekleders ter verwelkoming aanwezig was. Toen de barkas de haven oinnen voer, werden 21 saluutschoten gelost. Met zijn gastheeren stapte de Koning in een open auto, die een langen stoet auto's opende Tezamen met den koning was de Zuid- Slavische minister van buitenlandsche zaken, Jeftitsj, aangekomen. Koningin Marie van Zuidslavië had de reis naar Frankrijk niet met het oor logsschip meegemaakt, doch was per trein afzonderlijk naar Parijs onderweg lanas tslegrafischen w.g overgebrachte foto van den moord op Koning Alexander van Joego Slavië te Marseille. Doodelijk getroffen ligt de Koning achter over in de kussens van de auto gegaan. Zij wilde den koning in Dyon ontmoeten. Toen de auto van den koning de Place de la Bourse opreed, weerklonken de schoten die zoo tragische uitwerking zouden hebben. Verhaal van ooggetuige. Kolonel Fiollet, die naast de auto van koning Alexaider reed, meldt over den aanslag het volgende: De auto, waarin koning Alexander minister Barthou en generaal Georges gezeten waren, was juist ter hoogte van de Beurs aangekomen, toen ik merkte, dat een man zich uit de menigte los maakte, langs de politieagenten glipte en aan mijn paard voorbij op de tree plank van de auto sprong. Ik gaf mijn paard de sporen, maar hoewel het paard vooruitsprong, kon ik niet verhinderen, dat de moordenaar zijn arm uitstrekte en een aantal schoten loste op den ko ning. Ik sloeg hem neer met twee sabel houwen. terwijl de chauffeur van de auto twee schoten loste. De moordenaar ging echter door met schieten, hoewel hij reeds op den grond lag. Zijn kogels troffen twee agenten van politie en een vrouw, die zich in de eer ste rijen der kijklustigen bevond Politie en garde mobile schoten toe en poogden de menigte van de auto af te houden. De moordenaar werd van den grond opgenomen, de menigte wierp zich op hem en zou hem gelyncht hebben, als de politie hem niet bijtijds had weg gesleept. Thans is gebleken, dat de moordenaar Calemen een Kroaat is. Hij stond op de lijst van verdachte indiduën, die door de Joegoslavische politie aan de Fransche pob'tie waren meegedeeld. Ter gelegenheid van de ontvangst van den Koning van Joegoslavië waren bui tengewone veiligheidsmaatregelen geno men. Meer dan 200 tabellen met de foto's van de verdachte personen waren aan de au+'^-iteiten. die met de handhaving der orde belast waren, meegedeeld. Bo vendien waren in alle hotels van Mar seille en Parijs, naspeuringen gedaan naar verdachte elementen. Razernij onder de toeschouwers. Mede in verband met het feit, dat in de dagbladen veel aandacht besteed is aan het bezoek van koning Alexander, was een groote menigte menschen sa mengestroomd om den koning bij zijn bezoek aan Marseille te verwelkomen. Toen de koning met zijn gevolg voor het publiek zichtbaar werd en van alle kan ten het gejuich losbarstte, weerklonken plotseling een aantal schoten, naar men zegt in totaal een twintigtal. De eerste schoten misten alle hun doel, doch steeds weer weerklonk, terwijl een onbe schrijfelijk tumult losbrak, het korte scherpe knallen. Men zag den koning, getroffen, ineen zinken. Er ontstond on der de menschen een ware razernij. Brullend en schreeuwend stortten de omstanders zich op den dader, die let terlijk gelyncht werd. Ooggetuigen vertellen, dat de man, onherkenbaar verminkt, door de om standers vrijwel verscheurd is. Slechts met groote moeite slaagde men er in ruim baan te maken en het stoffelijk overschot van den moordenaar te ber gen. In de stad heerscht ontzaggelijke op winding. Het bericht omtrent den aan slag verspreidde zich als een loopend vuur door het geheele land en werd ook door de radio bekend gemaakt. In politieke kringen is enorm opzien gebaard door den fatalen aanslag Voor- loopig bepaalt men zich er echter toe te verklaren, dat deze politieke moord van niet te overzienen invloed zal zijn op de geheele Europeesche politiek, te meer, waar juist koning Alexander's houding van zeer groot belang geacht werd zoo wel wat betreft het Oostenrijksche vraagstuk als ook de verdere ontwikke ling van de verhouding tusschen Frank rijk en Italië en van de verdere politiek van Frankrijk ten opzichte van den Balkan. Over de onmiddellijke gevolgen van den moord laat men zich nog niet uit. Barthou, het tweede slachtoffer. De revolveraanslag gelukte helaas maar al te goed. Dat zou spoedig blijken. Want naast koning Alexander zat Bar thou, de Fransche minister van bui tenlandsche zaken en vriend van koning Alexander. Ook Barthou werd getrof fen: een kogel verbrijzelde zijn linker arm en een trof hem in den buik. Minister Barthou werd onmiddellijk naar een ziekenhuis gebracht. Op dat oogenblik meende men niet, dat er direct levensgevaar bestond De doktoren be sloten, den linker-onderann, die verbrij zeld was, te amputeeren, doch toen zij met de operatie bezig waren, ontstond er een bloeding. Bloedtransfusie werd geboden, doch hoewel men daar onmid dellijk mee begon, was Barthou al zoo zeer verzwakt, dat het hart spoedig niet meer functionneerde. Slechts enkele minuten later was de dood ingetreden. Nog twee slachtoffers. Vrijwel terzelfder tijd werden nog eenige gewonden naar het ziekenhuis overgebracht. Dat waren een Fransche generaal, genaamd Georges, een Fran sche admiraal, waarschijnlijk Berthelot, twee politie-agenten en drie personen uit het publiek, waaronder twee vrou wen. Van hen was generaal Georges zeer ernstig gewond en hij overleed vrij spoe dig. Ook de Fransche admiraal bezweek aan zijn verwondingen. En naar later werd gemeld zou ook een Zuid-Slavische generaal, wiens naam nog niet bekend is, bij den aan slag doodelijk gewond zijn. Voorloopig zouden dus in totaal vijf per sonen door den aanslag gedood zijn, bene vens de moordenaar. Bovendien zijn er in het ziekenhuis nog twee personen, bij wie direct levensgevaar bestaat. Hoe de moord geschiedde. Tal van telegrammen uit Marseille, Parijs en andere steden maken melding van dezen afschuwelijken aanslag. Uit de gegevens kan het volgende gedistilleerd worden: De moordenaar, een zwaarlijvige man, hield zich onder het publiek achter de politie- afzëtting op Toen de stoet naderde, drong hij naar voren. „Niet dringen", riep de me nigte, die dacht dat hij zich een goede plaats wede verzekeren. Maar de man had zich al door de afzetting heen gewerkt en was met een revolver in de hand naar de derde auto van den stoet gesneld, waarin zich naast el kaar de koning en minister Barthou en tegen over hen generaal Georges bevonden. Luit.- kol. Fiollet trachtte door een snelle wen ding van zijn paard den man tegen te hou den, maar deze ontweek de beweging, sprong op de treeplank van de auto, die zich met een snelheid van slechts ongeveer 8 K.M. voortbewoog en loste vier a vijf schoten op de inzittenden. Onmiddellijk bracht de kolonel den moor denaar twee sabelhouwen over het hoofd toe, terwijl de chauffeur van de auto zijn re volver trok en schoot. De man viel cp den grond, maar ging door met schieten, waar door nog twee vrouwen uit het publiek en een politie-agent gewond werden. De menigte verbrak nu de afzettingen en snelde naar de auto. Zij wierp zich op den moordenaar, die volgens sommige berichten tevergeefs getracht had, zich zelf een kogel in het hoofd te schieten. Zeer hardhandig Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Koning Alexander van Zuid-Slavië is gisteren te Marseille bij aankomst aldaar het slachtoffer geworden van een aanslag. Nadat de koning zijn pantserkruiser had verlaten en voet aan wal had gezet, werd de eerewacht geïnspecteerd. Daarna werd in open auto's een rijtoer be gonnen. Nauwelijks waren de auto's in beweging, of uit de dichte menigte drong een onbekende naar voren, die met een revolver verschillende schoten loste op den koning. Koning Alexander werd door twee kogels, die beide doodelijk waren, getrof fen en overleed spoedig. Minister Barthou, die den koning namens de Fransche regeering ontving, werd eveneens gewond en hoewel deze wond niet levensgevaarlijk leek, maakte een bloeding ook een einde aan het leven van den grijzen Franschen staatsman. De Fransche generaal Georges werd eveneens zwaar gewond en over leed kort na aankomst in een ziekenhuis. Een Fransche adtiiraal, waarschijnlijk Berthelot, werd bij den aanslag zwaar gewond en bezweek later. Ook zou dit bericht is nog niet bevestigd een Zuid-Slavische generaal doodelijk gewond zijn. In ziekenhuizen zijn nog een aantal gewonden opgenomen; bij twee er van be staat levensgevaar. De dader, naar later bleek een Kroaat, poogde zich zelf om het leven te bren gen; dat mislukte en de woedende menigte wierp zich op hem. Ondanks alle pogingen van de politie kon deze niet verhinderen, dat de moordenaar als 't ware gelyncLt werd.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1