DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Na den revolveraanslag in Marseille. Iflr De laatste reis van Alexander I. Onvoldoende politiemaatregelen? No. 240 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Donderdag II October 1934 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 136e Jaargang 9 Een laatste afscheid. De politiebewaking onvoldoende? Algemeene deelneming. Waf vandaag de aandacht trekt... ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE AD VERTE NTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V, Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Gistermiddag om half vijf heeft koning Alexander Frank rijk weer verlaten, helaas voor goed. De vorst, die nauwelijks 24 uur eerder met groot enthou siasme werd ontvangen door de bevolking van Marseille, die enkele minuten daarna door een verdwaasde werd doodgescho ten, hij dat wil zeggen zijn stoffelijk overschot werd met hetzelfde schip dat hem naar Frankrijk voerde, terug ge bracht naar zijn land Onder het spelen van het Zuid-Slavi sche volkslied en van de „Marseillaise", in een sfeer van terneergeslagenheid en droefheid, was koning Alexander van Zuid-Slavië uitgedragen uit het gebouw van de prefectuur. Langzaam vertrok de rouwstoet om streeks drie uur 's middags op zijn tocht door de hoofdstraten van Marseille naar de haven. Een wagen, hoog opge laden met ontelbare kransen en bloem stukken, reed voor den lijkwagen. Daar achter volgden Lebrun, koningin Maria, Herriot en Tardieu. Een enorme men- schenmenigte was op de been en overal kon men bij de toeschouwers uitingen opmerken van groote verslagenheid. De weg, dien de rouwstoet nam, was geheel afgezet door soldaten, die de laat ste eerbewijzen brachten aan den te vroeg ontslapen vorst Onder een volkomen stilte, die be klemmend aandeed, werd de dooikist door Servische officieren aan boord van de „Dubrovnik" gedragen, waarna een minuut stilte werd in acht genomen. Daarna werden de trossen losgegooid en langzaam begon de reis, de droeve tocht naar Zuid-Slavië Had de moordenaar mede plichtigen? Het bericht, dat de dader van den aan slag, de Kroaat Kalemen, eenige mede plichtigen heeft gehad, schijnt te wor den bevestigd door de verklaringen van eer hotel-eigenaar, wiens hotel in de na bijheid van Marseille gelegen is. Deze hotelier verklaarde n.1. het volgende: „Drie personen, waaronder de moor denaar van den koning, zijn Zondag avond in mijn hotel gekomen. De moor denaar, dien ik op de in de bladen ge publiceerde foto's duidelijk heb herkend, heeft steeds weer uitgesteld zijn naam in het hotelregister in te schrijven. Zijn metgezellen hebben zich ingeschreven als Egon Kramer, oud 24 jaar, geboren in Fiume, van Krotaische nationaliteit, en Silvester Chalny, van Tsjecho-Slo- waaksche nationaliteit, van beroep koopman." Beiden hadden medegedeeld, dat zij naar Parijs wilden. Kramer zou volgens de hotelbeheerster het eerste in het hotel zijn aangekomen, Kalemen en Chalny zijn in den loop van den nacht op Maan dag gearriveerd en hebben gezegd, dat zij broers waren van Kramer. Kramer is Maandagmiddag uit het hotel vertrok ken, terwijl zijn beide metgezellen den nacht op Dinsdag in het hotel bleven en Dinsdagmorgen een uitgebreid ont bijt bestelden, waarbij zij bovendien een groote hoeveelheid alcohol verwerkten. Kalemen zou in den loop van Dinsdag morgen in de hall van het hotel de daar aanwezige dagbladen aandachtig hebben gelezen, waarbij hij vooral aandacht heeft gewijd aan de berichten over de aankomst van koning Alexander. Beiden hebben het diner nog in het hotel gebruikt en zijn tegen 1 uur weg gegaan met de verklaring, dat zij voor het souper terug zouden zijn. Kramer is echter alleen terugge komen, heeft de rekening voldaan en is daarna verdwenen. In Parijs zijn in de woningen van tal rijke emigranten huiszoekingen ver richt. O a. is een huiszoeking gedaan bij den vroegeren Zuid-Slavischen minister van binnenlandsche zaken, Pribits'e- witsj, die commandeur in het legioen van eer is. Men heeft hij bem een groot aantal documenten in beslag genomen, die den procureur ter hand zullen wor den gesteld. De politie heeft haar aan dacht vooral gericht op het z.g. Zuid- Slavische comité, welks bureaux zijn doorzocht en welks leden aan een lang durig verhoor zijn onderworpen. Verder heeft de politie een bezoek gebracht aan de Zuid-Slavische ambassade en bij den zoon van den bekenden Kroa- tischen afgevaardigde, Raditsj, die drie jaar geleden in het Zuid-Slavische par lement werd doodgeschoten. Toen de politie voor zijn woning verscheen doken daar twee Zuid-Slavische onderdanen op, die onmiddellijk gearresteerd wer den, daar zij in het bezit bleken te zijn van vuurwapenen. Het onderzoek van de politie is nog niet geëindigd. Het zal nog wel eenige dagen duren voor men vernemen zal of het onderzoek in de Parijsche emigran tenkringen waardevolle aanwijzingen heeft opgeleverd. De pas van Kalemen vervalscht. De autoriteiten te Praag stellen een buitengewoon streng onderzoek in om opheldering te brengen in de vraag, hoe de z.g. Tsjecho-Slowaaksche pas van den moordenaar van koning Alexander vervalscht kan zijn. Het Tsjecho-Slo waaksche consulaat-generaal in Agram heeft reeds vastgesteld, dat er nooit een pas is afgegeven op den naam Kalemen, zoodat het zeker geacht wordt, dat de pas, die op den moordenaar .is gevon den, vervalscht is. Volgens eenige mededeelingen heeft een spoor geieid tot de veronderstel ling, dat de pas zou kunnen gestolen zijn van een Tsjecho-Slowaaksch onder daan, Vavrinek genaamd, een tuinmans knecht uit Kuttenberg in Bohemen. Deze man is n.1. uit Zuid-Slavië uitgewezen en het consulaat in Agram heeft hem een z.g. imperie-pas gegeven, welke hem f» S'■>>:?.!?.'-• AAv v ,r?.W> V Vï, «-.At*» -> r: -Av; mmêê Barthou op zijn doodsbed in het ziekenhuis te Maiseille. op een of andere wijze zou zijn ontsto len, waarna hij zou moeten zijn ver valscht. Deze Vavrinek is te Kuttenberg door de politie verhoord en daarbij bleek, dat zijn pas in orde was, zoodat deze ver moedens onjuist bleken. Intusschen wordt de man toch nog in arrest gehou den, totdat het merkwaardige feit zal zijn opgehelderd, dat zijn pas inderdaad hetzelfde nummer draagt als de pas, die op den dader van den aanslag is gevon den. Reeds zijn 2 bladen, de Tsjechisch- nationale „Express" en de socialist!-che „Pravo Lidu" in beslag genomen, omdat zij op besliste wijze hadden gemeld, dat de moordenaar gebruik gemaakt had van de pas van Vavrinek. Men verwacht, dat binnenkort een officeel communiqué over deze aangelegenheid zal worden be kend gemaakt. Geen contact tusschen Vavrina en Kalemen. Het Tsjecho-Slowaaksche Persbureau is gemachtigd te verklaren, dat door het tot dusverre ingestelde onderzoek zon der eenigen twijfel is komen vast te staan, dat de berichten van eenige bla den over een contact tusschen den tuin mansknecht Vavrina (niet Vavrinek) met den dader van den aanslag, onjuist zijn. Het i6 reeds daarom uitgesloten, dat de moordenaar gebruik zou hebben gemaakt van den pas van dezen man, omdat de pas zich in handen bevindt van den rechtmatigen houder en geble ken is, dat het nummer van den pas niet klopt met dat op den op den moorde naar gevonden pas. Nog een spoor van Kalemen gevonden. De crimineele politie van Parijs heeft ont dekt, dat de moordenaar van koning Alexan der en Barthou op 3 October in een hotel te Parijs heeft gelogeerd, waar hij zich had in geschreven onder den naam van Suck. De hoteleigenaresse heeft de foto, die de politie haar toonde, onmiddellijk herkend. Volgens haar verklaringen was de moordenaar in ge zelschap van twee andere personen in het hotel verschenen. Verder werd vastgesteld, dat de zich noe mende Suck in een bekende Parijsche klee- dingszaak een volledig stel kleeren heeft ge kocht. De Parijsche N. R. C.-correspondent schrijft d.d. gisteren: De foto's uit Marseille toonen duidelijk aan, dat de ordedienst bij de komst van den koning van Zuid-Slayië onvoldoende was. Van verschillende kanten wordt daarover nagepraat. De politie laat die verwijten niet op zich zitten. Zij verdedigt zich op ver schillende manieren. De weg, dien de stoet moest volgen, was in sectoren verdeeld. Elke sector omvatte een aantal commissarissen van politie, gendarmen, marechaussee's in specteurs van den veiligheidsdienst, evenals agenten te voet en op de fiets. In het ge heel waren er bijna twaalfhonderd agenten, tweehonderd inspecteurs, honderd gendar men te voet en op de fiets en vijftig mare chaussees. De mannen hadden order met den stoet mee te loopen, ten einde de bezet ting van den volgenden sector te versterken. De gendarmen en agenten stonden op één tot anderhalven meter van elkaar, het ge zicht naar het publiek gekeerd. Volgens be richten van ooggetuigen bedroeg die afstand echter bijna zes meter. Den vorigen dag had de recherche te zamen met Zuid-Slavische politiemannen hotels en gemeubileerde kamers doorsnuf feld op zoek naar verdachte elementen zon der iets abnormaals aan te treffen. Het Journal des Débats gaat de verschil lende punten na, waarop de bewaking in gebreke is gebleven. Een rijtuig, dat een sou- verein vervoert, mag geen treeplank hebben. De stoet vorderde te langzaam, wat uit het bovenstaande verklaard kan worden. De soldaten en gendarmen moesten dien ge makkelijk kunnen bijhouden. De auto zou door motorrijders omgeven moeten zijn, welke ieder overhoop moeten rijden, die dooi de versperring heenbreekt. Bovendien kun nen twee mannen op een motorrijwiel plaats nemen met dien verstande, dat de achterste gewapend is. In tegenstelling met de vroe gere gewoonte was het rijtuig niet door dra gonders omstuwd. Al deze verwijten zijn nutteloos. De dader had bij het beramen van den aanslag met het leven afgerekend Daarop duidde, dat hij er terstond een einde aan wilde maken en een bom bij zich had in ^eval hij verhinderd zou worden door de versperring heen te breken. De harde woorden aan het adres van de recherche duren voort. De Presse schrijft. Er is iets verrot in den staat. De Liberté vindt, dat de minister van binnenlandsche zaken overhaast handelde met als zijn meening uit te spreken, dat de dader geen medeplichtigen gehad zou heb ben. Hoeveel hulzen van de kogels zijn te ruggevonden?, vraagt het blad. Die, waar op de politie de hand gelegd heeft, waren niet gemerkt. Daaruit kan worden afgeleid, dat zij speciaal voor den dader vervaardigd waren. Dit, evenals andere'feiten, zou op het bestaan van een samenzwering wijzen. Direct na den aanslag. De twee revolvers, die Kalemen bij zich had, zouden onderscheidenlijk tweeduizend en duizend francs gekost hebben. De man zag er niet naar uit, deze sommen zelf te hebben kunnen besteden. Ook dit kan een aanwij zing zijn, dat hij den wil van anderen heeft uitgevoerd. De huiszoekingen te Parijs bij Zuid- Slavische uitgewekenen hebben niets opge leverd. De Zuid-Slavische gezant te Parijs, die meereed in den stoet, snelde naar den ko ning toen deze getroffen was. Alexander zeide: Laat mij maar, en hij mompelde: „Frankrijk Zuid-Slavië accoord". Daarna is hij niet meer bij kennis gekomen Een geneesheer, die Barthou in zijn laatste oogenblikken ter zijde stond, heeft als zijn meening uitgesproken, dat de minister gered had kunnen worden als de stukgeschoten armslagader was toegesnoerd. Uit alles blijkt, dat iedereen op dat oogenblik het hoofd kwijt was. De soldaten holden als gekken door elkaar. Barthou sprong, .oen de eerste schoten knalden en de koning was ineen gezakt, uit het rijtuig, maar hij zonk ook in elkaar. Een tragische bijzonderheid was, dat de menschen, die den koninklijken auto in volle vaart naar de prefectuur zagen rijden, in de handen klapten, onkundig van het feif, dat de souverein in zwijm gevallen was. De berichten over generaal Georges luiden gunstig. Deze verdienstelijke opperofficier Schijnt buiten gevaar. De koningin van Zuid-Slavië moet te Parijs een dringende operatie ondergaan. De flauwtes, die zij op reis naar Marseille kreeg, waren blijkbaar niet ernstig. De Temps meent, dat de aanslag ingrij pende politieke gevolgen kan hebben. Het vraagstuk van de Zuid-Slavische eenheid wordt daardoor gesteld. Den laatsten tijd waren de tegenstellingen tusschen de Kroaten en andere bevolkingsgroepen verzacht. Het is mogelijk, dat de tatoeage van den moordenaar, waaruit zou blijken, dat hij een Komitadsji was, er op berekend was, om de politie op een dwaalspoor te brengen. Het is niet duidelijk, waarom de moord op Franschen bodem gepleegd werd. Tegen de misdaad als instrument van buitenlandsche politiek moeten alle landen zich wapenen, zegt het Journal des Détails. Roemeensche deelneming. De Roemeensche ministerraad heeft giste ren de delegatie samengesteld, die Roemenië vertegenwoordigen zal bij de ter aardebestel- ling van Barthou. Benoemd werden: de minister van Onder wijs, dr. Angelescoe en de voorzitter van de Kamer van Afgevaardigden, die zullen wor den vergezeld door vier boeren, een uit elke Roemsche provincie, die gekleed zullen zijn in nationale kleederdracht en die eenige Roe meensche aarde van elke provincie zullen meenemen, welke in een urn op het graf van Barthou zal worden geplaatst. Hedenmiddag is de eerste minister naar Sinaya vertrokken, waar hij te zamen met Titoelescoe door den koning is ontvangen. In overleg met den koning werd hier de dele gatie samengesteld, die Roemenië zal ver- Na den moordaanslag in Marseihe. (Dag. Overzicht). Spanje wordt rustiger. (Buiten land). Opruiming van rundvee. (Land- en Tuinbouw). Zuiderzeesteunwet. (Binnenland). De Melbourne-race. (Luchtvaart). Oud-gemeente-architect van Hui zen staat terecht. (Rechtszaken). (Zie vertier eventueel laatste berichten.) tegenwoordigen bij de bijzettingsplechtig heden van koning Alexander van Zuid- Slavië De delegatie zal bestaan uit prins Nicolaas, minister Titoelescoe, generaal Paul Angelescoe, den minister van oorlog en Franasovitsji. Verder zullen bij de teraarde bestelling van koning Alexander voor Roe menië aanwezig zijn een delegatie van het Roemeensche regiment van koning Alexander en een eskadron van het regiment cavalerie van koningin Maria, benevens een detache ment vliegers. Namens den Roemeenschen koning en namens de Roemeensche regee ring zullen kransen worden geplaatst op het graf. Vandaag zijn alle openbare instellingen en scholen in Roemenië ten teeker. van rouw ge sloten geweest. De leden der regeering hebben onder leiding van den eersten minister en ver gezeld van alle politieke hoogwaardigheids- bekleeders hun deelneming betuigd bij de Zuid-Slavische en Fransche legaties. Hongaarsche persstemmen. Behalve gevoelens van deelneming en ver ontwaardiging over den te Marseille ge- pleegden aanslag, wordt tt Boedapest ver ontwaardiging merkbaar naar aanleiding van de bewering van eenige Fransche bladen, dat Hongarije de Kroatische emigratie zou hebben bevorderd en daarmede indirect ver antwoordelijk zou zijn voor den aanslag te Marseille. In dit verband wordt hier en daar in de Hongaarsche bladen critiek uitgeoefend op de Fransche buitenlandsche politiek in Zuid- Oost Europa. Uiteengezet wordt daarbij, dat Hongarije hoopt, dat de bloedige gebeurtenis den staatslieden de oogen zal openen, dat nu eindelijk nieuwe wegen begaan zullen wor den en dat met nieuwe middelen de zoo drin gend vereischte kalmeering in Europa tot stand zal worden gebracht. Poolsche deelneming. De Poolsche minister-president, Kozlowski en de voorzitters van senaat en Sejm hebben persoonlijk hun deelneming betuigd bij den Zuid-Slavischen gevolmachtigden minister te Warschau, Branko Lazarewitsj. In de Orthodoxe, metropolitaansche kerk is hedenochtend een godsdienstoefening ge houden voor de zielerust van koning Alexander. Bisschop Sawwa heeft zijn dee'neming be tuigd op de Zuid-Slavische legatie uit naam van de Poolsche orthodoxe kerk. De ortho doxe metropoliet Dyonisius heeft een condo- latietelegram gezonden aan de patriarch Bar- naba te Belgrado. De „Kurijer Warszawska" schrijft in een commentaar op den dood van koning Alexan der en minister Barthou, dat dit een ware slag beteekent voor Europa en de zaak van den vrede. De staatsbegrafenis van Barthou. De staatsbegrafenis van Barthou is vast gesteld op Zaterdag 13 uur 30. De kist zal worden opgebaard op een catafalk naast De kist met het stoLalqk ove.schot seille geheschen aan boord van de van koning Alexander wordt te Mar- kruiser Dubrovnik.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1