JUchtaiaken Stad en Omgeving- Qamw&riek w Rookers ook £k MALININE iétm regenjas i h. neville hart& schoemaker DE ALKMAARSCHE CLUBS. Hilversum—Alcmaria Jongmans r> r BlJJsma Ooms Alcmaria III: IiS C, de sterkste der Friesche ONZE TWEEDE KLASSERS. Alcmaria naar Hilversum. Uw tanden frisch en blank mei DE DERDE KLASSERS. DE VIERDE KLASSERS. Langs de N.H.V.B.-velden. In het Noorden zou Schoorl de nederlaag opnieuw kunnen afwisselen met een overwinning nu J.V.C. op bezoek komt. Als de „duinbewoners" ten minste weer niet te veel in eigen doel schie ten, want... de Julianadorpers beschikken over een stugge verdediging. De tweede klasse D In de derde klasse D K. V. K. V. EN DE A.S. ZONDAG. „KIJK NIET ALLEEN NAAR DE STERREN". Debutanten in den Amsterdam» schen Zesdaagsche. DE KENNEMER SPORTCLUB. DE LASTIGE KATER. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK, A DE'BEKENDE gegarondeerd rcgcndichl, zonder gum mi en poreus leveren wij reed-, vnno» f 25.- ook naai maat Elogunto moricl- lenvooi Darne-i en Hèëren Wij brzockcn U gaarne op aanvioqe' en g»-liocl vrij- bli|vend me? onze uitgebreide collectie I 406 Heerengracht, Amsterdam Eerste klos klocding naar maat. Matige pri/zen (Hulsman'i 2e klasse A. A1 cma r ia: 3e klasse A: Alkm. Boys—Assendelit (Koorstra; A 1 kmBoys: H. Keesen ,v, Koster Slikker Tnde- ^eel v- d- Hilst L'cht 1 Brouwer Kwadijk Boots De Grand Reserve 3e klasse A: V. V. II Alcmaria III (Klouwen H. Bos c Stadegaard Koning Schaddenharst Duinmeyer Hoorn I n. Bos Lust v. Wieringea Kaptein de Groot Junioren A: Alcmaria—D. W. S. (Kok) locitas trekt naar Veendam en zal nog even moeten oppassen, anders is een kleine verras sing niet uitgesloten. Maar wij gelooven dat Bonsema c.s. het wel klaar zullen spe- len. r clubs, n.l. Leeuwarden en kan o.i. op eigen veld nog juist beide puntjes in de wacht sleepen. Achilles moet thuis van Sneek kunnen win nen en FrisiaFriesland zal wel zeer span nend worden. Frisia heeft een kansje op den geheelen inzet. Wanneer Hilversum nou morgen maar net doet als ze tot nog toe gedaan heeft, dan is er geen kou aan de lucht. Want de ex- eersteklasser hebben van hun vier gespeelde wedstrijden et twee verloren, n.l. die op eigen veld! Echter, men begrijpt, dat men hier geen nouvast aan mag hebben, want de Hilver summers kunnen op eigen veld natuurlijk net zoo goed winnen als uit en zij zullen morgen ongetwijfeld probeeren, dat te be wijzen. Is daarom Akmaria's kans vrijwel hope loos? Wij gelooven daar niets van. Wan neer de Alcmarianen met een groote wils kracht in het veld komen, wanneer de wit- hemden zonder onderscheid hun volle 100 geven, wanneer er gespeeld wordt door ieder der elf menschen, aan is succes mogelijk. En laten wij maar niet achterwaarts Kijken, maar vooruit zien. Dan moeten wij weten, dat een Hamstra stukken beter kan dan wat hij den laatsten Zondag deed, dan weten wij, dat Ooms Zondag j.1. een ongelukkigen dag had, maar deze keer zal toonen, dat hij heel erg lastig te passeeren En als de Grand wat beter op dreef is Burger blijkt nog steeds op non-actief te staan 1 welnu, dan hebben wij ons over achterhoede en mid denlinie niet te bekommeren en is het alleen maar gewenscht, dat v. d. Vall en de zijnen het spel goed open houden. Want dat Hil versum Zondag j.1. van A.F.C. won, lag hem hoofdzakelijk aan A.F.C. zelf, dat veel te kort speelde. Tenminste, deze oorzaak wordt opgenoemd in de verschillende bladen Open spel dus en een hoog tempo. Dat is feitelijk alles, wat morgen kan leiden tot een goed resultaat. Als de beide vleugelspelers maar gauw afgeven en zoo weinig mogelijk drijven (en Hamstra kan er van op aan, dat hij meer te doen krijgt dan Gerritse, die door Huizinga zal. worden beschaduwd en dus feen moment vrij gelaten wordt!), dan moet et binnentrio in staat zijn, om doelpunten te maken. Peereboom, de Jong en Keppel, schiet veel en geeft elkaar de kansen. En tenslotte: withemden, speelt 90 minu ten met volle ambitie, speelt 90 minuten met een enorme wilskracht, geeft 90 minuten lang geen krimp en ieder Alkmaarder zal te vreden zijn! In Amsterdam wordt O.V.V.O.D.0 S. gespeeld. Hierboven dus de twee leidende ploegen tegenover elkaar en dus moeten er spaanders vallen. Wij hebben al eens gezegd, dat beide ploe gen o.i. te hoog staan. Dat is niet onze mee ning alleen, maar zoo denken ook anderen er over. In de Sportkroniek lazen wij, dat het spel van O.V.V.O. nog altijd zeer primitief is, doch dat zij hoofdzakelijk aan haar eigen terrein, dat wel het slechtste in deze afdee- ling is, hun positie te danken heeft. M.a.w. O.V.V.O. zal nog wel de noodige neder lagen te slikken krijgen. Öf dat morgen al het geval zal zijn? De club speelt thuis, dus spreekt het veld een hartig woordje mee. Vooral nu, waar D.O.S. ook niet zoo buitengewoon sterk is. Tech nisch behoort zij niet tot de sterkste, maar het teamverband en de saamhoorigheid der spelers hebben er voor gezorgd, dat D.u.s nog geen verliespunt heeft. De strijd tusschen O.V.V.O. en DO S. zai dus zeer spannend worden, waarbij wn O V V.O. een klein kansje geven. Een genjK spel is intusschen niet uitgesloten Blauw Wit zal het thuis tegen Kinheiin lang niet gemakkelijk krijgen, al het een kleine thuisoverwinning wel voor de nana. HerculesA.F.C. belooft een spannende ontmoeting te worden. De verliezer zal zich naderhand wel met een plaatsje in de onder ste helft moeten vergenoegen. Voorloopig achten wij A.F.C sterker. En dan wordt in Bussum B.F.C.—O.SV gespeeld. Zou het zwakke B.F.C. er in sla gen om de eerste overwinning te behalen? Wij'vreezen voor hen, dat O.5.V. er anders over zal denken, al is het krachtsverschil hier niet zoo heel groot. In 2 B. ontvangt Velox het Zaansche Z VV dat een nooit te onderschatten tegen stander is. De Utrechtenaren kunnen op feilen tegenstand rekenen, al zullen ze de xeire wel kunnen behalen. EDO krijgt visite van de Spartaan, dat de vorige week West-Frisia in Enkhuizen overrompelde. Ondanks dat geven wij beste kansen aan E.D.O. Bloemendaal—'t Gooi wordt een lastige ontmoeting voor de ex-eerste-klassers, die De NederlandscheTandpasta ttWAT MIJNHARDT MAAKT IS GOED" best eens met een gelijk spel tevreden zouden kunnen moeten zijn! co,W'F;9 ontvangt Zeeburgia en ook hier is een uitslag bijna niet te voorspellen, 't Zal ons meevallen, als Zeeburgia met den ge heelen inzet in Amsterdam terug keert' En eindelijk krijgt het arme T.O.G. be zoek van West-Frisia, en wij kunnen de Am sterdammers natuurlijk geen schijn van een kans geven. Want de misstap van de vorige week zal Enkhuizen natuurlijk niet her halen! Alkmaarsche Boys krijgen aan den Westerweg bezoek van Assendelft en we zou den reeds dadelijk genegen zijn een nieuwe rood-witte-zege te voorspellen. We zouden dit durven doen, gezien de reeds behaalde resultaten en niet in het minst die van vorigen Zondag in de eerste 60 minuten, toen de Boys zich niet alleen een zeer nuttigen voorsprong verschaften, doch tevens een keurige partij voetbal te zien ga ven. En gezien de capaciteiten van deze zwart-witte Zaankanters. Een waarschuwing moet ons echter van het hart, waakt voor zelfoverschatting en be denkt, dat zelfs de z.g.n. „zwakke'' zusjes wel eens tot de meest verrassende resultaten in staat blijken te zijn. Dan tellen we weer twee kostbare puntjes bij! Hollandia krijgt bezoek van K.V.V. en de Hoornschen zullen ook wel op hun qui-vive zijn, zoodat we ook hier een overwinning voor de thuisclub verwachten. Een zeer zware strijd zal gestreden wor den tusschen Zaandijk en Volewijckers. Mo gelijk kan de jongste zege der Zaandijkers en het terreinvoordeel eenige winst voor de gastheeren opleveren. Helder gaat bij de Meteoor op bezoek en zal vermoedelijk een punt naar het Noorden kunnen meenemen. In de B-afdeeling heeft Purmersteijn het zoet der overwinningen te pakken, doch de Purmerenders zullen het in Zandvoort tegen de Zeemeeuwen zwaar krijgen. Toch rekenen we op een winstpunt. Halfweg zal van het bezoekende S.D.Z. kunnen winnen, evenals W.M.S. van Z.R.C., terwijl we in de ontmoeting A.P.G.S.D.J.K. een puntenverdeeling verwachten. Onze groen-witte Alkmaarders hebben vrij af en kunnen dus toezien wat hun grootste concurrent gaat doen. Wij vreezen, dat dit wel eens een meerderen achterstand van 2 punten kon beteekenen, want hoewel wij de goede hoedanigheden van de Oudkarspel ie- ren niet geheel wegcijferen, we denken niet, dat het D.T.S. in eigen huis lukken zal, het pootige Texel voldoenden weerstand te bie den. Wat Succes zal doen Het is met de Wie- ringers onbegrijpelijk. We achten hen in Staat te St. Pancras van Vrone te winnen. Of Nieuwe Niedorp opnieuw zal winnen, nu ze in eigen omgeving tegen Andijk speelt? Onmogelijk is dit niet, terwijl de ontmoeting B.K.C.Schagen wel eens een puntenverdee ling zou kunnen opleveren. In de B-afdeeling gaat Q.S.C. bij Bever wijk op bezoek en in verband met de jongste teleurstelling van de Wormerveerders zouden we voor hen een nieuwe nederlaag durven voorspellen. Westzaan houdt zich gced en daarom ge ven we haar een behoorlijke kans tegen het bezoekende Zilvermeeuwen. Uitgeest zal stellig Zaanlandia met een nederlaag naar huis sturen. Of Verkade zich eindelijk zal weten te herstellen, nu ze bij Rivalen op bezoek gaat, we meenen het te moeten betwijfelen. In hef Westen staat voor Bergen een zeer moeilijke trip op het programma, n.l. een uitwedstrijd naar C.S.V. Hoewel we de verrichtingen van de Bergenaren iets hooger aanslaan dan die der Castricummers, laatstgenoemden zijn zeer lastige tegenstanders en konden Bergen wel eens een punt afhandig maken. K.V.V. II gaat bij W.F.C. IV op bezoek en de Krommenieërs zullen geducht op hun tel len moeten passen, dan verwachten we voor hen een nieuwe zege. Q.S.C. III zal van het bezoekende O.S V. IV kunnen winnen, terwijl we in beide ontmoetingen Zaandijk II—Z.F. C. IV en K.F.C. IVZilvermeeuwen II ne derlagen voor de thuisclubs voorspellen. Petten I gaat bij Helder III op bezoek en hier ligt een Pettener zege in de lijn der ver wachtingen. Succes II zal van het bezoekende Vl.L.D. kunnen winnen, daar de „luchtvaar- aers" nog steeds met hun ploeg sukkelen. H.R.C. III krijgt het in eigen huis zwaar tegen Watervogels, doch kan winnen, ter wijl Heldersche Boys in eigen omgeving te gen Wieringerwaard wel eens het onderspit zou moeten delven. geeft een pittige derby te zien. Des morgens om half elf ontmoeten op het terrein van de groen-witte Westerweg-bewoners twee kam- noenscandidaten elkander, n.l. Alkmaar II— Alkmaarsche Boys II. Die groen-witten be schikken momenteel over twee verliespunten en daar de Boys het maximum-aantal punten behaalde, is een zege voor de gastheeren van buitengewoon veel belang. Toch hebben we het meeste vertrouwen in de rood-witten, mogelijk zou het terrein-voordeel Alkmaar II eenige winst kunnen opleveren. Alkmaarsche Boys III krijgt Koedijk I op jezoek. Zouden ze weer voor een kleine ver rassing kunnen zorgdragen? Eerstgenoem- den zijn hierbij gebaat. Egmondsche Boys I zou op het nippertje van Alcmaria IV kunnen winnen, terwijl we rei6 de A.S.V. I kans op een winstpuntje geven, nu de Sporters bij D.T.S. II op bezoek gaan. kan Egmondsche Boys n van het bezoeken de Akersloot I winnen, evenals Ursem I van het bezoekende Vrone II. Alkmaar III kan in eigen huis Schoorl II kloppen, terwijl voor Bergen II opnieuw een lastige uitwedstrijd is te verwerken. Of de Bergenaren ook C.S.V. II in eigen huis zullen kloppen, we meenen het te moeten betwij felen. j-,'nirde vierde klasse E wint natuurlijk Koedijk II van Koedijk III. Akersloot IIAlkmaarsche Boys V kan een puntenverdeeling opleveren, evenals de ontmoeting A.S.V. IIEgmondsche Boys III. Of Alkmaarsche Boys VI het te Ursem te gen Ursem II zal kunnen bolwerken, meenen we -te moeten betwijfelen. Korfbal. De eerste reeks van wedstrijden voor K.V K.V. I is al voorbij en het resultaat is voor loopig succesvol. En nu kan het Zondag eens letten op de verrichtingen van haar concur renten en krachten verzamelen voor den ko menden zwaren strijd tegen B.E.P. I, dat in Purmerend haast niet te slaan is. K.V.K.V. II onderneemt morgen de naar Groen-Geel III, en afgaande op prestaties der beide clubs, moeten de Alk maarders verliezen. Maar we zijn het goede spel van vorige week nog niet vergeten als 't de K-V.K.V.-ers lukt in denzelfden vOuu te sfielen, dan is een nederlaag absoluut geen noodzakelijk iets. K.V.K.V. III gaat thuis den strijd aanbin den tegen G.S.V., de club die maar met 10 van Jong Leven I verloor. Opgepast dus en alles geprobeerd. En dan komen morgen ook de b-adspiran ten weer eens aan de beurt. De eerste er eenige wedstrijd eindigde 11 tegen d< Z.K.V.-ertjes. Morgen gaat het tegen O.K.V. een der sterkste ploegen en dusverwach ten we een nederlaag. Zorg er voor, dat die verwachting totaal mis is. Wielrennen. „Kijk niet alleen naar de „sterren", geeft ook uw aandacht aan de jonge, opkomende renners. Iedere „ster" is tenslotte ook als klein rennertje begonnen en het kan hun zooveel moed geven als zij ook eens aange moedigd worden". Met deze woorden vroeg J. Pijnenburg in zijn Dinsdag voor de Am* sterdamsche Sportpers gehouden causerie aandacht voor de jongeren en hij had daarbij klaarblijkelijk het oog op den Derden Am- sterdamschen Zesdaagsche. Aandacht voor de jongeren heeft de direc tie van den Zesdaagsche zeker in verblijden de mate gegeven. Jules Visser, de jonge Am sterdammer, de beide Hagenaars Matena en Heslinga, de Oostelijke ster Jazet, van der Wulp en ook Pellenaars zijn allen debutan ten in het Zesdaagsche-bedrijf. Of zij allen „sterren" zullen worden, valt thans natuur lijk nog niet te overzien, doch het is stellig verheugend, dat deze jonge renners een kans krijgen om te toonen, wat ze waard zijn. Men denke maar eens aan De Wolf, die verleden jaar als geheel onbekende met Adan startte, en die thans een der grootste namen van het veld is. Jonge Hollanders moeten in Amsterdam hun kans krijgen. Voor Parijs, Antwerpen of Brussel komen zij uiteraard niet in aanmer king en daarom mag het tot tevredenheid stemmen, dat de Derde Amsterdamsche Zes daagsche zich over hen ontfermd heeft. Paarden. Zooals bekend, houdt de Kennemer Sportclub morgenmiddag op het ge meentelijk sportterrein haar slotcourses van dit seizoen. Niet minder dan 102 paarden zijn voor de verschillende dra verijen ingeschreven en daaronder zijn vrijwel alle bekende dravers. Ongetwijfeld zal het zeer interessante programma groote belangstelling trek ken, omdat men vooruit weet,, dat er dezen keer iets buitengewoon goeds ge boden zal worden. Men rekene er intusschen op, .dat pre cies op tijd zal worden begonnen, zulks met het oog op de ongehoord groote deelname. Poesendrama voor de rechtbank te Rotterdam. Gedurende jasmijn en bloeiende oleander kunnen een veredelenden invloed uitoefenen op de menschheid. Daarom zijn de bloemen- buurten in een groote stad doorgaans de lieflijkste wijken niet de meest vreedzame bewoners. Een deputatie van Rotterdams schoone toloemenkwartier vertoefde gister ochtend in de grauw duffe zittingszaal van de strafkamer der rechtbank. De deputatie bestond uit een half dozijn vrouwen, be woonsters van de Pioenstraat. Het ging om een kater. Het dier was eigendom van twee verpleegsters, die in de Pioenstraat tezamen een woning bewoon den. De dames waren veel van huis, dat brachten de werkzaamheden nu eenmaal mee. En poes kon niet den ganschert dag op gesloten blijven in het huis. Daarom kreeg hij steeds vrijaf als de twee verpleegsters aan het werk togen. De kater zwierf dan rond in de tuinen van het blok. Alle poese vrouwtjes kenden hem; zij waren trotsch op zijn fiere gestalte en zijn edele trekken. Ook de bewoners van de buurt kenden hem. Zij waren allerminst gesteld op de slechte gewoonten van het geenszins welop gevoede dier, dat de gewoonte had zoo nu en dan duidelijk waarneembare sporen van zijn bezoek aan de tuinen en waranda's achter te laten. De buurt had gewoonweg hinder van het beest. Maar de dames von den hem lief en wilden zich er niet van ontdoen. Twee jaar duurde deze toestand. Toen sprak het veemgericht Twee moedige mannen werden aangewe zen om een einde te maken aan het werk van den boozen kater. Zij legde zich op den loer en vingen het dier. Het ging daarbij niet erg zachtzinnig toe. De kater schreeuw de nl. zoo hard, dat de eigenaressen naar buiten snelden en het dier opeischten van zijn beulen. Maar die gaven hem niet af. Zij stopten hem in een zai en brachten hem weg. „Het dier is een zachten dood gestor ven", werd er een uur later in de buurt ver teld. Iedereen was tevreden, behalve de twee verpleegsters. Die liepen naar de politie. Zoo stonden dus gisterochtend de twee man nen terecht wegens „diefstal in vereeniging subsidiair verduistering, benevens mishande^ ling". Met de twee eigenaressen werden vier buurvrouwen als getuige gehoord. Zij ver telden allerlei pikante bijzonderheden van het dier en hadden ieder een eigen lezing over het vangen van den poes. Zoodat men niet veel wijzer werd. De officier van justitie achtte ten slotte de verduistering van den kater bewezen. Het gaat niet aan om over een andermans kater te beschikken, zelfs niet als hij lastig is, zei- de spr. Hij eischte tegen ieder vijftien gul den boete of vijf dagen hechtenis. Over twee weken zal de rechtbank, die zich langer dan een uur met deze gewichti ge quaestie had bezig gehouden, vonnis wijzen. In de wandelgangen en buiten het ge bouw praatten de verdachten, getuigen en tal van andere buurtbewoners nog druk na over het geval. „Ze laten je daar niet eens uitpraten", zei een der vrouwen. „Je mag er niks zeggen", merkte een an dere op. Eii zoo kwam toch de justitie, wier die naren een uiterste lankmoedigheid hadden betoond, in een kwaad gerucht. En over den kater is men nog niet uitgepraat in de bloe- menbuurt. I THEOSOPHIE EN HUMANISME. Men verzoekt ons opname van het volgende: Dat is het onderwerp, waarover mevr. W. A. L. Ros—Vrijman op den eersten openbare voordrachtsavond der Blavatsky Loge spre ken zal in de dancing der Harmonie op Maandag 15 October. Deze lokaliteit is wederom ter beschikking der spreekster gesteld, om aan den grooten stroom van luisteraars plaats te kunnen bieden., hierdoor aan den wensch van velen tegemoetkomend, wier harten zij reeds stor menderhand veroverd Heeft. Niemand, die haar eens gehoord heeft, zal zich hierover verwonderen. Er gaat een niet te beschrijven krachtige overtuiging van haar uit. Mevrouw Ros is „vrouw" in de hoogste beteekenis van 'het woord, d. w. z. zij be/it die wondervolle gave van aanvoelen en tact, diie haar naast een krachtige mentaliteit de hoogstaande posities heeft toegewezen van lid van den gemeenteraad te 's-Gravenhage en lid der Tweede Kamer. Theosophie voert als levensmotto in haar banier en eerste principieele doeleinde: ,,'t Vormen van een kern van algemeene broederschap". Dat zij als lid der Tbeosophische Vereeni ging in practijk omzet wat hiervan leeft in 't innerlijkst zelf, blijkt uit het feit, dat zij in Den Haag in humanitaire kringen een zeer bekende en geziene figuur is. Zij komt spreken over dit brandende vraagstuk, waar heel haar hart naar uit gaat. Wij hopen daarom, dat de velen, die zullen komen luisteren, met een verdiept in zicht heen zullen gaan. EEN ALKMAARSCHE STERRENWACHT Men verzoekt ons opname van het volgende Deze week heeft Alkmaar zich kunnen ver heugen over het in gebruik nemen van een kleine aniateur-sterrewacht, welke voorzien is van een astronornischen kijker met een lengte van bijna 2 meter en een lensoj>ening van 11 c.M. De vergrootingen, die met dit instrument bereikt kunnen wordien, varieeren van 32 tot niet minder dan 270 maal. Het geheele instrument is voorzien van alle tech nische bijzonderheden, welke men van zoo'n kijker kan verwachten, en is ondergebracht in een speciaal hiervoor vervaardigd gebouwtje. Het aantal verschillende objecten dat men met dit instrument kan waarnemen, loopt in dè duizenden. Vele hiervan zijn zeer interes sant voor ieder die-eenig belang stelt in de hem omringende natuur. Daar is in de eerste plaats de wonderlijke wereld de Maan, met haar vele bergketens, marevlakten (vroeger veronderstelde zeeën) en neer dan 5000 z.g. maankraters. In den loop van de volgende week zal de maan in een voor de waarneming gunstigen stand komen, en indien de hemel dan helder is, zal ieder die dit wenscht, deze merkwaardige bergwereld met eigen oogen kunnen aanschouwen. Een ander mooi object is zeer zeker de planeet Saturnus met haar prachtig ringen- stelsel, dat zich in het veld van den kijker werkelijk als een indrukwekkend schouwspel vertoont. Bij deze planeet kan men soms vier van haar tien manen zien en eenige donkere banden op haar oppervlakte, terwijl bij bij zonder gunstig weer de schaduw van den ring op den bol en van den bol op den ring waargenomen kan worden. Saturnus is een wereldbol, die meer dan 700 maal zoo groot is als onze aarde, en meer dan 9 maal zoo ver van de zon ver wijderd als wij. Zouden wij ons op zoo'n af stand van de zon bevinden, dan zouden we van de koude moeten omkomen. Vele sterren laten zich door de telescoop zien ais dubbel- of meervoudige sterren, d.w.z. dat deze sterren, welke schijnbaar als één ster aan den hemel zichtbaar zijn, in werkelijkheid twee afzonderlijke of meerdere sterren blijken te zijn, welke in een bepaalden tijd om elkander heen wentelen, zooals onze aarde om de zon. Oeheele ophoopingen van sterren freft men aan in de z.g sterrenhoopen, waarvan de dubbeie sterrenhoop in het sterrenbeeld Perseus, wel een der schoonste is. Ook het z.g. Zevengesternte vormt een prachtige groep. Terwijl met het bloote oog slechts 6 a 7 sterren zichtbaar zijn, telt men er in de telescoop meer dan 100. Het zou te ver voeren, om hier een be schrijving te geven van alles, wat op deze kleine sterrenwacht nog kan worden zicht baar gemaakt, zocais de verschillende ster renwolken in den Melkweg, de nevelvlekken, en nog zoo vele andere merkwaardige hemel lichamen meer, die de wereldruimte bevolken. Men kan zelf eens een bezoek aan de Alkmaarsche sterrenwacht brengen, welke eigendom is van den heer L. Brouwer, en ge vestigd is in de Eikelenbergstraat E 23. De eigenaar zal ieder, die belang stelt in de wonderen des Heelals, gaarne een blik in het Universum gunnen. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Op Zondag 14 October is de apotheek van H. J. F. Wanna, Ritsevoort 5, geopend. Op Zon- en Feestdagen en gedurende den nacht is slechts één der apotheken geopend. De andere apotheken zijn gesloten van 's avonds 8 uur tot den volgenden morgen 8 uur. In de apotheek, welke Zondags geoj>end is, wordt gedurende de daarop volgende week de nachtdienst waargenomen'. Langestraat 85. NIEUWE AANWINSTEN. (Tweede vervolg.) Psychologie. 130 D 76 Dreikurs, R. Alfred Adler's I ndividualpsychologie. 130 S 30 Schelven, Th. van. Moderne zielkunde. 136 K 41 Kind, Het moeilijke; door Adler, Künkel e.a. Staathuishoudkunde; politiek. 330 W 42 Wells, H. O. De wereld in wording. 330 W 42a Arbeid, welvaart en geluk der menschheid. 338 W 60o Wibaut, F. M. Ordening der wereldproductie. 327 V 87.1 Vraagstukken, Internationale, van dezen tijd. De nieuwe spelling. 411 C 33(broch.) Combrink, Hoe gebrui ken we de nieuwe spelling op kantoor, in huis, op school? 411 H 40(broch.) Heeroma, K. Niet zóó, maar zó. 411 S 78(broch.) Spellingvraagstuk, Het, en de uitgever. Oedichten; looneel. 811 B 53 Beversluis, M. De beiaardier. 811 H 72 Hoghe, A. de. Strofen; uitgeg. door P. C. Boutens. 811 M 51d Mérode, W. de. De donkere bloei. 811 W 51 h Werumeus Buning, J. W. F. Hemel en aarde. 812 V 79 Voorhoeve, C. Reinaert de vos Voor vrouwen. 646 D T5 Dames- en heerenkleeding Wollen, voor sport en huis. 646 D 15.1 Dames-pullovers, Nieuwste, van wol en katoen. 646 H 22.5 Handwerkvreugd. 646 S 51 Schulkleidung, Wollene, für Knaben und Madchen. 646 S 79 Sportmoden für Dame und Herr. 646 S 94 Strick- und Hackelpullover, und anderes. 746 H 22 Handwerken van wol en een nieuwe haaktechniek. 649 K 73 Koning—CoeterierJeanne. Wat spelen we op 'kinder partijtjes. Aan de Dammers! In onze vorige rubriek gaven wij ter oplossing probleem probleem 1353. Stand. Zw. 8 sch. op: 1, 6, 8, 9, 10, 11, 20, 36. W. 9 sch. op: 17, 22, 23, 29, 33, 38, 39, 41, 46. p 1 o e s i n g. 1. 39—34 1. 36:47 2. 46—41 2. 47 13 3. 29—24 3. 13 29 4. 33: 21 Uit de partij. Als zwart in den volgenden stand (wit heeft zoo juist 3429 gespeeld) %r '1 mK' Zw. 10 sch. op: 2, 8, 9, 12, 14, 16/20. W. 10 sch. op: 26, 26, 27, 29, 30, 32, 38, 42, 43, 47. uitruilt door 1721 en 12:21, wint wit door

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 11