De storm, die Spanje deed trillen.... UIT HET PARLEMENTAIRE LEVEN. Dagdiikscfi Ouecticht ^Buitenland Over: stakingen, vechtpartijen, afgezette burgemeesters, steden zonder licht enz. enz. Het oude Spaansche drama. Het Concert der Haarlemsche Motet- en Madrigaal Vereeniging. XIII. DE ZAAK HAUPTMANN. Het onderzoek in Duitschland. (Van onzen correspondent). Madrid, 11 Oct. De berichten over Spanje zullen zich over de wereld hebben verbreid met de snelle op eenvolging van de beelden uit het actualitei ten-journaal van de bioscoop. En zij die tevo ren den toestand in Spanje hadden gevolgd, zullen bij het zien van deze snel opeenvolgen de gebeurtenissen het gevoel hebben gehad dat zij een film voor de tweede maal zagen Zij hadden dit immers voorzie n, het ver liep vrijwel precies zooa's zij het zich had den voorgesteld, zooals het hun was voor- speld. Immers, de verwachtingen waren aldus: De Kamer van Afgevaardigden zou bijeenko men, Gil Robles zou opstaan om den minis ter-president bekend te maken dat zijn rechtsche partij den toegezegden steun aan de zich te zwak betoonde regee ring ontnam. Daarop zou de regeering haar ontslag indienen, de eenige kabinets forma teur zou blijken te zijn Lerroux, die 'n kabi net met rechtsche medewerking zou vormen, de socialisten en communisten zouden protes teeren en hun gereed gehouden pistolen af schieten, stakingen uitroepen, sabotage ple gen, enz. Zeer snel zijn de gebeurtenissen gekomen, en tot nu toe zijn zij, hoe gewelddadig en bloedig ook, toch minder gruwelijk geweest dan menigeen had gevreesd. Na het aftreden van de regeering heeft Lerroux een kabinet gevormd waarvan eenige rechtsche, katholieke ministers deel vormen. Dit kabinet steunt op een meerderheid in de Cortes, die meerderheid is echter uiterst ge ring. Zooals te voorzien was, hebben de nu saamgesloten linksche partijen aanstonds ge welddadig geprotesteerd tegen dit kabinet. Het feit ook dat de rechtsche leider Gil Ro bles geen zitting heeft genomen in de-regee ring die met den steun van zijn partij is tot stand gekomen, heeft bij de uiterst linkschen het vermoeden gewekt dat hij voornemens zou zijn binnenkort een dictatuur van rechts uit te roepen. Nauwelijks was het kabinet gevormd en waren de namen en kleuren bekend gewor den, of het drama begon. De socialisten kondigden de algemeene staking af en begon nen met hun terreur. Gewapender hand dwongen zij werkwilligen zich bij de staking aan te sluiten, winkeliers en kleine patroons werden onder bedreiging er toe gebracht hun zaken stop te zetten, het openbaar be drijf dat met behulp van soldaten en werk- wilig personeel werd gaande gehouden, werd gesaboteerd. Treinen liepen op elkaar, of bleven halverwege of voor de stations staan bij gebreke aan wisselwachters of an ders hulp. In eenige steden werd de water voorziening afgesloten, werkte de electri- sche centrale niet, en was er geen gas. De toevoer van voedsel werd verhinderd, hetgeen voor steden als Madrid, die alles van buiten moeten hebben, uiterst hinderlijk was. De post, telefoon en telegraaf werkten met aanzienlijk verminderde werkkrachten, de burgerij moest in sommige steden worden aangezocht het huisvuil en de afval te ver- randen, bij gebreke aan goedwerkende reini gingsdienst. Doch dit was een te dragen ongerief verge leken bij den oorlogstoestand in het land. In Madrid werden de groote verkeerswegen en het centrale plein Puerta de Sol met salvo's van geweren en beschieting door machinege weren „schoongeveegd". Hoeveel dooden en gewonden er gevallen zijn, is niet te bereke nen, het is ogelijk dat het bij tientallen blijft, want er werd haastig dekking gezocht. Bo vendien is er veel demonstratief geschoten, van beide kanten. De Spanjaard houdt van vertoon en hij windt zich ook graag op. Het verkeer werd eenige dagen zeer moeilijk, bij avond vrijwel onmogelijk. In de provincie scheen alles in lichter laaie te staan, in de provincie Asturië, in de mijnstreek vooral, was een revolutionnaire opstand uitgeroepen die snel om zich heen greep. De militaire machten waren daarop voorbereid geweest, de trocbeln van eenige weken geleden naar aanleiding van het rechtsche congres in het historische Cova- donga (midden tusschen Oviedo-Santander) waren een duidelijke waarschuwing geweest. Men kan zich nauwelijks het mooie, liefelijke plaatsje Oviedo met zijn prachtige plantsoen en zijn vele herinneringen aan de middel eeuwen, voorstellen met troepen zwaargewa pende opstandelingen en militairen met mi- trailleuses en geruggesteund door vliegtuig gen. Overal zijn gewelddadigheden gepleegd, in sommige steden zijn bekende autoriteiten van recht neergeschoten, is er overlegd en gemeenschappelijk verzet gepleegd met de wapenen in de hand, heeft men stations of regeeringsgebouwen willen bezetten, of ker ken willen vernielen. Het ernstigst liet het zich in Catalonië aanzien. De regeering van het zich steeds meer van Spanje afscheidende Catalonië was links, en de laatste maanden zijn getuigen geweest van menig tartend gebaar van Com- panys. De herhaalde besprekingen die Aza- na in Augustus en September in Barcelona met de socialistische en separatistische ele menten heeft gevoerd, deden vreezen dat Azana daar een beweging tegen Madrid voorbereidde. Dit bleek nu inderdaad te zijn geschied Vrijdagnacht (5 October) werd in Barcelona de' algemeene staking afgekondigd. Spoedig daarop werd de Catalaansche republiek uit geroepen. Deze republiek verklaarde zich zelfstandig en vrij binnen een te sluiten ver bond van staten van het Iberisch schier eiland. Tegelijkertijd vormde Azana een voorloopig kabinet tegen en inplaats van dat van Lerroux, die oproerling en hoogverrader werd geheeten. Het werden nu oogenblikken van ontzag lijke spanning, omdat men in onzekerheid bleef over de houding van den bevelhebber der troepen, een .Catalaan. De geschiedenis zal zich moeten bezighouden en ons de be weegredenen ontsluieren van den generaa. die bedenktijd vroeg nadat bij 'was aange zocht zich aan te sluiten bij den opstand Wij zullen deze aangelegenheid laten zooals zij is, geheimzinnig en rijk aan verklaringen of veronderstellingen. Zeker is echter dat de troepïn den opstand hebben bedwongen, en Azana en anderen (o.a. Largo Caballero) als zoovele Spaansche oproerlingen uit de laatste honderdvijftig jaar naar Frankrijk zijn gevlucht. De Cata laansche regeering is gevahgën gezet. Een nasleep van den nu voorloopig be dwongen opstand en de verdere troebelen zijn de vrijwillige of gedwongen ontslagen van stadhouders van provincies, burgemees ters, gezanten en andere hooge overheids personen, die tot de linksche partijen behoor den. Zooals bekend is, verandert in Spanje bij een andere regeering menigmaal het per soneel van hoog tot laag. Nu waren door de aarzelende houding van de regeering sind3 den val van het socialistische kabinet nog aleriei gouverneurs, burgemeesters en andere autoriteiten van het tweejarig socialistisch bewind gehandhaafd gebleven. Het was be kend dat zij verscheioene malen regeerings- matregelen saboteerden, of door alierlei be sluiten kunstmatig politieke spanningen ver wekten. De nu zoo breed om zich heen gegrepen socialistische opstand heeft de regeering Lerroux tot krachtdadig handelen genoopt. Zoo is dan ook eindelijk de burgemees ter van Madrid met eenige gelijkgezinde raadsleden afgezet. De rust schijnt nu (8 October) weer over het geheele land terug te keeren. De vele waarschuwingen die men sinds Juni en Juli heeft gehad, de herhaalde daden van terreur en de bewapening van de linksche partijen, heeft men nu tijdig ter harte genomen en de regeering is krachtig en zonder aarzelen op gereden. De koele, wijsgeerige Lerroux, die zoo weinig meer deed denken aan den vuri- gen, strijdvaardigen Lerroux van jaren gele den die de passie welke zijn vurig woord had gewekt metterdaad wist te steunen, deze rustig, eenigszins hooghartige Lerroux heeft zijn toegeeflijkheid van cjeri ouderdom even afgeschud, en is weer de krachtige, energie ke, doortastende man van actie van weleer gebleken. Deze storm over Spanje stemt tot naden ken. De geschiedenis van Spanje is vol dra matische afwisselingen geweest. Snel opeen is het gegaan van het grondwettelijk bestuur van den koning, over de ihilitaire dictatuur tot de socialistische republjek met het gaan de weg opkomend verzet van rechts tot her nieuwd réchts bestuur. In Spanje heeft ge woonlijk ongelijk wie regeert Gaan wij nu den stap verdér naar rechts volgen? Gil Robles is zoo komt hef mij voor niet van het hout der dictatoren gesneden. Hij is een diplomaat, man van overwegen, schikken en regelen met behoedzaamheid, man van het woord, man van orgafiiseeren van par tijen. Wat Spanje noodig heèft, is een man van groote kennis van het Spaansche volk en de Spaansche toestanden, én'tegelijk een man van onwrikbaren wil die iijn gezag zijn u i t s 1 u i t e n d gezag Sm laten gelden. Zullen wij morgen oL'övefmprgen hooren dat de nood der tijdèn r"Bèzéhman heeft voortgebracht en dat dezb gebieder en heer- scher Spanje in zijh hand zal hoüden tot de toestand weer in zooverre zeker is dat gere geerd kan worden met een volksvertegen woordiging zo n der pistolen en met een grondwet? i i. Het koor der Haarlemsche Motet- en Madrigaalvereeniging, dat Woensdagavond in de Groote kerk concerteert De „Haarlemsche Motet- en Madrigaal Vereeniging" koos haar naam als aandui ding van haar sterven: zij beoogt de beoefening en de uitvoering van koorwerken zonder begeleiding en be perkt zich noch tot de religieuze, noch tot de profane muziek. Kerkelijke en wereldlijke genres wil zij met gelijke eerbied en liefde bestudeeren. Hare belangstelling hebben niet alleen het motet, de mis, het responsorium en andere muziek-vormen, maar evenzeer het madri gaal, het chanson, het volkslied en in het algemeen, alle wereldlijke a cappella-com- posities. Bij het kiezen van een naam moest detail leering worden vermeden en worden vol staan met enkele der meest representatieve en sinds honderdtallen van jaren beoefende genres: Het motet, dat zijn oorsprong heeft in de 13de eeuw en waarin de tekst („mot") aan één der partijen als basis werd gegeven; de andere stemmen groepeerden zich erom heen. En het madrigaal, in zijn oudste ge daante afkomstig uit de 14de eeuw, een lied, volgens Prof. Joh. Wolf, „zooals de moeder met haar kinderen voorzong, of ook een her derslied". Zeer in het algemeen dus het type van de wereldlijke vocale muziek tegenover de kerkelijke. Een kerkprogramma is uiteraard in zijn samenstelling min of meer eenzijdig. Door werken uit verschillende tijden en scholen bijeen te brengen kan echter verscheiden- j ÏS1 wt>rden verkregen. Hiernaar werd bij het maken van ons programma ge streefd. i s Tusschen 15e- en 16e-eeuwsche religieu- se werken van den Italiaan Ingegneri, den Zuid-Nederlander de Monte, de Noord-Ne derlanders Obrecht en Sweelinck en Mo- zart's „Ave", dat wordt gevolgd door een lyrisch-religieus opus van den 19den eeuwer, den Rus Bortniansky, staat een groep kerst liederen, gekozen uit Hollandsche-, Fran sdie- en Russische verzamelingen. Daar wordt éénzelfde grondgedachte, éénzelfde dichterlijk en religieus gegeven naar de volks- en landaard en naar de muzikale smaak der bewerkers gewijzigd. Verschil en toch overeenkomst. Men zou teveel afdalen in bijzonderheden, wilde men de uit te voeren werken nader karakteriseeren. Een plaats zij echter gege ven aan de volgende aanhaling uit een ar tikel van E. Onatzky, over het Russische kerstlied: „Zie je weer in den geest dat vroolijke boerenvolkje door de straten trekken? „Coladniatir" noemt men ze. Ze zingen hun mooie Coladate", liederen die van denzelf den bloede zijn als de „Calendae" van de Romeinen (de invloed van het antieke Rome is nu eenmaal onuitroeibaar.en universeel!)- Je ziet weer de vensters opengaan, waar uit' den zangers brood en lekkere worstjes worden toegeworpen, die specialiteit van den Oekrainischen keuken en spek krijgen ze ook, waarop de Oekrainers zoo verzot zijn en je kunt niet nalaten den ongekenden over vloed en den rijkdom te prijzen die hier heerscht. Een menigte jonge meisje en knapen kwam even voor de kerstavond aanbrak samen en maakte een groot enprachtigen ster van ge kleurd papier, daarin wera een kaars ge plaatst en als het donker werd staken ze die aan en trokken ermee langs alle huizen en hutten. Ze droegen de ster van Bethle- hem en zongen hun mooie overoude liede ren, waaruit ons de vrome geest van lang vervlogen dagen tegenklonk. Deze Coladate vervulden Uwe ziel of ge wilde of niet met een mystiek verlangen. Wanneer gij ze aanhoorde, voelde gij U één met de geest van dit werkzame volk, dat zijn heele bestaan aan de moeder aarde geeft en hare vruchten verdedigt tegen den nijd en de hebzucht van hun buren". Uit een latere periode is het vurige, van heilige overtuiging bezielde Pater Noster van'den Ifaliaanschen meester Verdi en van den laatsten tijd het stemmingsvolle „Abend" van den Hongaar Kodaly, die even subtiel is in de dispositie der vocale timbres als in de menging zijner accoord- kleuren. Tot besluit het overpeinsde, rust en vrede ademende Wandrer's Nachtlied, van onzen Hollandschen meester, den onvergetelijken Diepenbrock. h Dit beroemde koor, dat reeds in tallooze plaatsen van ons land concerten gaf, o.a: 2 maal gezongen heeft voor H.M. de Konin gin en verschillende malen voor de radio, hoopt nu a.s. Woensdagavond om 8 1/4 uur te komen zingen in de Groote kerk, alhier.'.» Laten wij hopen, dat geen plaats in de kerk onbezet zal zijn en dat men deze unie ke gelegenheid niet voorbij zal laten gaan. Men weet, dat de opbrengst van dit con- eert geheel bestemd is voor het in nood ver- keerende Amsterdamsche orkest, terwijl het koor zich geheel belangloos beschikbaar heeft gesteld. DE JAARLIJKSCHE COMEDIE. Ziet gij dien heldenstoet mijn zoon! Die langs de straten wandelt, Ën die een dankbaar volk om 't zeerst Met consideratie behandelt? Ziet gij die schaar aan deur en raam, En hellend dak vergaderd? Die tranen stort of haar neusdoek zwaait Naar-mate de legerspits nadert? En ziet gij dien ouden officier, Die met twee epauletten, De legermacht aan hem toever trouwd, In beweging weet te zetten? Doch merkt gij, hoe die krijgsgoon nu Hun ziedend bloed bedwingen, En er haast nog makker uitzien dan Een bepaard paar ouderlingen? Zoo zong de Schoolmeester vroeger van de schutterij En zoo, ongeveer, zing ik van de com missie uit de Eerste Kamer, die onlangs weer het Adres van Antwoord aan de Koningin is gaan aanbieden. Ik was er al ette'ijke malen getuige van in het Noordeinde, als de „Helden stoet" naderde. Het was imposant: Gala koetsen, bepruikte koetsieren, zoo weg- geloopen uit de middeleeuwen. Nobele paarden, in plechtigen begrafenisgang. Bij het paleis een eerewacht. Veel schar laken-rood en veel verguld. Wat zou dat zijn? dacht ik en ik bleef peinzend staan. Een slagersjongen sprong van z'n fiets, blij met dit buiten kansje. Een agent stond klaar, om de opdringende menigte, al9 zij komen zou, op eerbiedigen afstand te houder- De menigte kwam niet. Wel het onmis bare hondje, dat ijskoud op het afgezet te gedeelte liep. Waar komt bij zulke ge legenheden toch altijd het hondje van daan? En terwijl hondjes gewoonlijk gezellig met z'n tweeën zijn, is het dan altijd al leen. Kieschheids-halve. Wat zou dat zijn? vroeg ik mij af, toen voor de eerste maal het imposante schouwspel stond gade te slaan. Onder- tusschen voerde de wit-bepruikte koet sier z'n vehikel met onmiskenbare waar digheid tot voor den ingang van het Paleis. Natuurlijk had ik spoedig de situatie doorzien. U nu ook? Het was (die heldenstoet, die daar met conside ratie werd behandeld, want de eere wacht presenteerde het geweer, en de agent hield den slagersjongen, repre- senteerende het Nederlandscbe volk, op een afstand) het was de Commissie Uit de Eerste Kamer Tot Aanbieding Van Het Adres Van Antwoord Op De Troon rede. (U ziet uit de hoofdletters dat ik ook het geweer heb gepresenteerd), het waren de Dramatis personae, om 't met onze oud-vaderlandsche treur- en blij speldichters te spreken, de Personaedjes van de Jaarlijksche Gomedie, die in de derde week van September steeds wordt gespeeld. De commissie heesch zich de trappen op en de Paleisdeuren- in. De rapieren k'etterden tegen het steen. Ik wandelde een eindje achteruit en ging zitten op de bank bij den ouden kastanjeboom, die hier al zooveel heeft zien gebeuren. Zijn-bladeren ruischten wijsgeerig in den najaarswind. En ik bedacht, wat deze ceremonie, die de Tweede Kamer al ruim twintig jaar ge leden heeft afgeschaft, beteekende. En ik wist dat zij niets beteekende. Zij is een holle vorm, een dwaze schijn, en zij berokkent het Hoofd van Staat onnoodigen last. Als er in de Troonrede staat: „Er -al een wetsontwerp tegen den verkoop van varkensvleesch worden ingediend", ant woordt de Eerste Kamer in haar Adres van Antwoord: „Met belangstelling ver nam de Eerste Kamer, dat er een wets ontwerp tegen den verkoop van var- kensvleesch zal worden ingediend" en dan worden de gala-koeteen opgepoetst, alle broeken en pruiken worden in orde gemaakt, de heeren schroeven hun sa bel om, sommigen aan den goeden, an deren aan den verkeerden kant, en gaan in optocht naar het paleis, om de Ko ningin het schokkende feit mede te deo- len, dat de Eerste Kamer met belang stelling (zie boven). Dan is het nog niet uit. Want de eti quette wil, dat Hare Majesteit op den adres van Antwoord een adres van Weder-Antwoord zendt. Aldus: „Met belangstelling vernam ik, dat de Eerste Kamer met belangstelling ver nam, dat een wetsontwerp tegen den verkoop van varkensvleesch zal worden ingediend". Dan is het uit. En dat is nu eigenlijk het wonderlijkste van de heele komedie. Want waarom is het dan uit? Ik weet het niet. Als het onbeleefd is, de Troonrede niet te beantwoorden, dan is het ook onbe leefd niet te repliceeren op het adres van Weder-Antwoord. Er zou dan ook feitelijk een Adres van Antwoord op het Adres van Weder-Antwoord moeten verschijnen. In dezen trant: „Met belangstelling vernam de Eerste Kamer, dat Uwe Majesteit met Belang stelling vernam, dat de Eerste Kamer met belangstelling vernam, dat een wetsontwerp tegen den verkoop van varkensvleesch zal worden ingediendty En dit A. v. A. o. h. A. v. W. A. zen dan wederom naar het Paleis gereden moeten worden. Waarop de Koningin zou kunnen antwoorden met een A. v. W. A. o. h. A. v. A. o. h. A. v. W. A. Ik vroeg mij af, waarom de Eerste Kamer het Hoofd van Staat met een der gelijke zinledige ceremonie blijft lastig vallen, en ik hoorde bij die overpeinzing de bladeren van den ouden kastanje boom discreet applaudiseeren. Toen werden de deuren van het Paleis weer opengeslagen. Ik ijlde toe. Het ver keer werd stopgezet. Het hondje schoot naar voren, kwispelstaartend. De "eere wacht velde de lansen, die flikkerden in de zon. De koetsiers uit den tijd van Karei met den Bult salueerden met hun zweepen. Langzaam kwamen ze nader„ de leden der commissie, en toen ze daar met z'n allen op het bordes van het Paleis stonden, mét een steek op hun' hoofd en een sabel op-zij, beschenen door den champagne-gloed van de herf6tzon>; toen was het of Holland's roemruchte admiralen waren opgestaan uit hun graf, toen borrelde in mijn gemoed de jubelkreet naar boven: „De Trompen en de De Ruyters leven nog!" en besefte ik, pijnlijk wreed, dat hier slechts een Von del en' een Rembrandt ontbraken, om dezen stoet in onsterfelijke vaerzen en in bezielde contouren voor het Nederland- sche volk te doen leven. En de Nurks, die er misschien aan-, merking op zou maken, dat er in hefc bovenstaande een tikje fantasie zit, om dat de Heldenstoet, dit jaar niet (zooals' in vroeger jaren) per gala-rijtuig, maar per auto naar het paleis is gegaan, zij geantwoord, dat ik, door die fantasie den stoet althans in stijl heb gehouden. „Moeder, wat binne dat?" vroeg het nieuwsgierige jongetje in de Heul- straat. „Dat binne studente, die worre ontgroend!", antwoordde de staatsbur geres. Nu ziet u eens! D HANS In den loop van het onderzoek naar llauptman, zijn vroegere leven en toen on dergane straffen heeft de Amerikaansche detective van Hauptmann zich gisteren van Dresden naar Kamenz begeven, waar hij een vriend van Hauptmann, den 34-jarigen rritz Petzold een verhoor afnam. Deze ver klaarde geen contact meer te hebben met Hauptmann. Hij heeft van hem slechts 3 of 4 prentbriefkaarten uit Amerika gekregen, waarop hij echter niet heeft geantwoord. Hij herinnerde zich niet meer van waar de kaarten afgestuurd waren. Johnson begaf zich vervolgens naar het gerechtshof van Kanknz, waar hij inzage kreeg van de acten betreffende Hauptmann in het bijzonder ook van het handschrift van Hautpmann voor deze gevlucht was. Voorts bezocht de detec tive nog een familie Heine, wier zoons naar Amerika geëmigreerd zijn. De een, een slo tenmaker, werkt op het oogenblik op een fabriek bij New York. In een schrijven had deze medegedeeld, dat hij Hauptman niet in staat achtte tot het plegen van het hem ten laste gelegde. TWEE BLADEN VERBODEN. In het Saargebied. De communistische „Saarlander Zeitung en de separatistische „Deutsche Freiheit" zijn in het Saargebied voor den tijd van 2 maanden verboden De „Volkstimme" van, Max Braun is tot het einde van den maand verboden.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 6