Alkmaarsche Courant ^Buitenland DONDERDAG 18 OCTOBER VERBODEN AUTOBUSDIENST OVER DEN AFSLUITDIJK, RAAD VOOR DE SCHEEPVAART, Doodelijk ongeval op de Baloeran. Aanvaring in den Nieuwen Waterweg, Verwonding van een machinist. Een ongeval niet gemeld. GEEN JODENVERVOLGING? Het Duitschland van vandaag. LUXE-WINKEL TE MOSKOU. Veel kijkers maar weinig koopers. KINDERAFTREK VERHOOGD. Nieuwe Duitsche belastingwetten. GEZIN VERGIFTIGD. Door bedorven voedsel. SLECHTE DRANKKENNERS. Vier dooden in Roemenië. UIT DE GEVANGENIS ONTSNAPT. Korie vreugd. HUWELIIKSEPIDEMIE IN DUITSCHLAND. Patroon en veertien beambten tegelijk gehuwd. VOORZORGEN AAN DE GRENS. Bewaking versterkt. TREINBOTSING TE STUTTGART. 20 gewonden. Alkmaarsche Politierechter Strafzitting van Maandag 15 October. DE MINISTER WAS ONWELKOM. Met tomaten en eieren bekogeld. DE DOODSTRAF IN SPANJE WEER INGEVOERD. VONNIS TEGEN ROELOFSEN BEVESTIGD. Twee maanden gevangenisstraf. BRANDBRIEF AAN FORD. Zijn zoon met den dood bed;:igd brief te hebben gezonden aan Ford, waarin 5000 werd gevraagd, bij ni.etbetaling waarvan de eenige zoon van Ford, Edsel, met den dood werd bedreigd. Het zal al laat geweest zijn in dien donke ren najaarsnacht, toen eindelijk de verspreid- loopende wolken elkaar gevonden hadden, voortgedreven door den wind. Zij hadden zich vast aaneen geklit langs den hemel en zoo de sterren gescheiden van de menschen en de stralen van de maan afgesneden. Hoog boven de nietige menschjes hadden zij elkaar omvat en zij taxeerden hun voor raden regenwater en bluften tegen elkaar, dat zij het meeste hadden. De wind was van hen weggegaan en had hen achtergelaten in een doodsche sombere stilte. Maar straks zou hij terugkomen, ge sterkt door de rust en dan zou hij hen op jagen en voortzwiepen, van den eenen hoek van het luchtruim naar den anderen. Maar zoolang de wind er niet was, lagen zij stil boven de aarde en maakten de lucht zwaar door hun gewicht. De menschen op de stra ten, zij die vroeg waren en zij die laat waren, keken omhoog en zagen gitzwarte wolken en schrokken. Want ook op hen hadden de wol ken hun gewicht gelegd en ook hen dreigde de wind, juist door zijn afwezigheid. De bladeren aan de boomen, die het anders zoo druk ha 'den, die den ganschen dag lang konden praten, met elkander en over elkander en over de menschen, hingen nu alsof zij zich nooit meer zouden bewegen, alsof zij ver steend waren aan de takken, versteend in hun dorheid. Toen de wind gezien had, dat de menschen bang waren, de bladeren stil en de wolken rustig, kwam hij terug. Hij speelde met de wolken, hij scheurde ze uiteen, joeg ze tegen elkander en schudde ze zoolang tot zij al het regenwater lieten vallen en de menschen zei den „dat het met bakken uit den hemel viel". Van de wolken ging de wind naar de boo men, naar de heesters en naar de struiken, hij rukte aan de biaderen en schudde aan de takken, totdat zelfs de stammen van de dikste boomen trilden. En van de boomen ging de wind naar de huizen, de menschen, de kippen, naar de vroege glazenwasschers en de late nachtwakers. De huizen bleven staan, maar de men sdien schuilden weg en de kippen kropen in hun hok en de haan vergat dien morgen te kraaien: dat alles om zoo'n najaarsstorm. Maar terwijl de aarde gedrukt lag onder de wolken en de wind de hoeken van de stra ten omjoeg, had zich achter de wolken al het licht van de maan en de sterren verzameld tot één groote bol en opkomend uit het Oosten, kwam de zon naar voren en bond den strijd aan met de wolken en den wind, werpend naar hen haar lange lichtlansen. Toen zijn de wolken weggegaan en de wind heeft zich weer ter ruste begeven en de dag werd een heel gewone dag, zoo'n dag, waarop een jongen voor 't eerst zijn meisje kust en de menschen spraken van een prach- tigen najaarsdag. Hns. De Hooge Raad heeft uitspraak gedaan in de zaak van W. V. te Leeuwarden, iie indertijd door de rechtbank aldaar is vrijgesproken van de hem ten laste ge legde exploitatie van 'n verboden auto busdienst over den afsluitdijk van Leeuwarden naar Amsterdam. De Hooge Raad vernietigde toen die uitspraak en verwees de zaak naar het hof te Leeuwarden, dat V. veroordeelde tot 5 boete, van welk arrest cassatie werd aangeteekend. Dit cassatieberoep werd door den Hoo- gen Raad verworpen. De Raad voor de Scheepvaart stelde gisteren een onderzoek in naar het onge val aan boord van het m.s. „Baloeran", van de Rotterdamsche Lloyd op 18 Juli te Marseille. De matroos P. van der Have is daar bij werkzaamheden aan de buitenzijde van het schip gevallen en dientengevol ge overleden. Als getuigen werden gehoord de bootsman en een matroos. Zij verklaar den o.m. dat op dien dag de matrozen Van der Have en de Haan opdracht had den gekregen de bovengang van de bui tenhuid schoon te maken. Nadat de bakboordzijde gereed was, werd stuur boordzijde onder handen genomen. Voor dit schoonmaken werd een stelling ge bruikt, die door de matrozen zelf gevierd werd. Het stellingtouw werd dan eenige sla gen rond de stellingplank bevestigd. Tijdens het werk voelde de Haan eensklaps dat de stelling naar beneden ging. Het einde waarop Van der Have stond, gleed naar beneden. De Haan wist zich vast te grijpen en bleef hangen. Van der Have is op een balk terecht ge komen en dood opgenomen. Veiligheids- lijnen waren, zoo werd verklaard, wel aanwezig, maar werden niet gebruikt. De Raad voor de Scheepvaart deed uitspraak inzake de aanvaring tijdens mist van het Noorsche motortankschip „Varg" door het Duitsche stoomschip „Cora" in den Nieuwen Rotterdamsch sn Waterweg. De Raad was van oordeel, dat deze aan vaarding in de eerste plaats moet wor den toegeschreven aan den mist. Dit wil echter niet zeggen, dat de „Cora" hier zonder schuld zou zijn. Integendeel is hier duidelijk gebleken, dat dit schip veel te lang is blijven doorloopen. Het bleek, dat men op de „Cora" absoluut niet wist waar men was. Het was on verantwoord om onder deze omstandig heden te blijven doorvaren. Verder deed de Raad uitspraak inzake de verwonding van den tweeden machi nist van het stoomschip „Slamat", lig gende te Tandjong-Priok, tijdens werk zaamheden in de machinekamer. De Raad is van oordeel, dat dit betreu renswaardige ongeval aan een onge- lukkigen samenloop van omstandig heden is te wijten. Echter, al verdient de methode, welke hier is gevolgd om het heete water te laten wegloopen, geen aanbeveling, zou er nóg niets gebeurd zijn, wanneer het slachtoffer niet was gestruikeld. Daarbij kwam de onge lukkige omstandigheid, dat het heete water, na op het deksel te zijn gevallen, in horizontale richting werd weggespo ten. De Raad heeft met voldoening verno men, dat deze wijze van werken niet meer zal worden gevolgd. Er is, gelijk de Tehoorde getuige mededeelde, thans een 5 duims pijp gemaakt met een prop er in. Deze prop moet worden verwijderd en het heete water stroomt, met de aan wezige verontreiniging, door die pijp uit den voorwarmer. Tenslotte deed de Raad uitspraak in zake de klacht van den Inspecteur-Ge neraal voor de Scheepvaart tegen den kapitein van het motorschip „Titia", wegens het niet melden van een onge val aan het districtshoofd van de Scheepvaartinspectie (art. 118 Schepen besluit). De Raad is, met den waarnemend in specteur-generaal voor de Scheepvaart, van oordeel, dat* de klacht, voor zoover re deze is gehandhaafd, gegrond moet worden verklaard. Dat de kapitein er niet zoo zeker van was dat de schade onbelangrijk was, blijkt wel uit het feit, dat hij een cemen ten bekisting had aangebracht. Hoe dit echter ook zij, ook al zou hij meenen, dat de schade onbelangrijk was, hij had het voorschrift van artikel 118 van 't Schepenbesluit moeten opvol gen en wordt mitsdien gestraft door het uitspreken van een berisping. De „Manchester Guardian" publiceert een foto van een waarschuwingsbord voor automobilisten op den straatweg nabij de stad Merlendorf in Beieren. Het opschrift luidt: „Motorrijtuigen 30 K M. Hier zijn Joden ongewenscht. Het ge meentebestuur". Te Moskou is een „Luxe winkel" geopend, de eerste van een aantal winkels, waar de inwoners van Moskou kaviaar, wijnen en andere delicatessen kunnen koopen. Op een dag der opening trokken 35.000 menschen voorbij de toonbanken om naar de levensmiddelen te kijken, die zij sedert zoo vele jaren niet hadden gezien. Het aantal koopers was echter gering, daar de prijzen nog zeer hoog zijn. De winkel, die eens behoorde aan een rijk koopman uit de dagen van het Tsarisme, is ih zijn vroegere glorie van vergulde en kristallen kandelaars hersteld. Men kan er potten kaviaar koopen, 50 soorten brood, hammen en pasteitjes, 38 soorten kaas, champagne en de beste wijnen van Georgië en den Kaukasus. Aan de zaak is een laboratorium verbon den. Hier worden alle waren onderzocht, en slechts nadat ze een „paspoort" hebben ont vangen, kunnen ze worden verkocht. In de Dinsdag voor de Duitsche rijks- regeering aangenomen belastingwetten is o.m. het bedrag van den kinderaftrek ver hoogd, meldt het D. N. B. Ten aanzien van de inkomstenbelasting is bepaald, dat die aftrek voor één kind 15 is, voor twee kinderen 35 voor drie kin deren 55 /oor vier kinderen 75 voor vijf kinderen 95 en voor 6 kinderen 100 Deze aftrek kan op verzoek tot het 25ste jaar van het kind worden verlengd, als de kinderen voor een beroep worden opgeleid. Voor de vermogensbelasting blijft voor den belastingplichtige, zijn vrouw en elk kind 1000 M. vrij. Voorts is er een nieuwe successiebelasting ingesteld, volgens welke ieder kind over 30.000 M. geen belasting behoeft te betalen. In Allerstaedten (Polen) is een uit vier personen bestaand gezin tengevolge van het nuttigen van een in een slecht sluitende in- maakflesch bewaard boonengerecht omge komen. Het gezin bestond uit een j 1-jarige vader, zijn zoon, dochter en schoonzoon. In de stad Arad in Roemenië hebben spoorwegarbeiders uit een tankwagen, welke gevuld was met methyl-alcohol een groote hoeveelheid vloeistof ontvreemd in de onderstelling dat het echte alcohol was. Na afloop van de drinkpartij zijn vier hunner overleden, terwijl twee in levensgevaar ver- keeren. De vijf anderen zijn ernstig vergiftigd. slachthuis te Wageningen, den heer van Ginkel, veroordeeld tot 2 maanden ge vangenisstraf. Het Haagsche hof heeft dit vonnis met verbetering van gronden bevestigd. Zondagochtend werden de bewoners van Princetown (Engl.), waarin de bekende ge vangenis van Dartmoor ligt, opgeschrikt door het geloei van de sirene van de gevan genis. Er moest iets ernstigs gebeurd zijn en herinneringen aan net sensationeels op roer van Januari 1932 kwamen boven. De menschen renden in groote opwinding de straat op. Het bleek dat twee gevangenen ontvlucht waren. Zij waren tijdens tuin- arbeid, die alleen opgedragen wordt aan ge vangenen met goed gedrag, ontsnapt en over een aangrenzend terrein op den grooten weg gekomen. Hier hielden zij een leegc autobus, die juist langs kwam, aan, sloegen den chauffeur neer, wierpen den bewuste- loozen man in een heg en reden met de auto weg. Ondertusscren waren alle politie- bureaux in de buurt gewaarschuwd en alle wegen afgezet. Zelfs met vliegtuigen zocht men het terrein af. Een politie-beambte te Montomhampstead, die juist het bericht ontving en zich klaar maakte voor een speurtocht, zag toevallig een autobus passeeren en een doodloopenden weg inslaan, waaruit hij afleidde dat de bestuurders niet in de streek bekend waren. Hij kreeg achterdocht en hield de bus aan In het eerst deden de beide inzittenden of zij van niets wisten, maar toen de politieman erop aandrong dat zii mee naar het bureau zouden gaan, ging de een hem te lijf met een stuk ijzer en de andere met een Srand- bluschapparaat. Op zijn geroep om hulp kwamen zijn vrouw en een buurman toesnellen. De laatste wierp een vuilnisvat over het hoofd van een der vluchtelingen, waardoor deze weerloos op den grond rolde en de ander gaf zich toen over. Beiden werden nu naar den politiepost ge bracht, waarvandaan zij spoedig door ge vangenbewaarders meegenomen werden. In het geheel waren :'e beide gevangenen slechts 40 minuten in vrijheid geweest; bin nen recordtijd werden zij dus weer gevat. Talrijke 'pogingen zijn gedaan om uit de gevangenis van Dartmoor te ontsnappen. Se dert de oprichting, honderd jaar geleden, had echter geen van alle ooit succes. DE VROUW ALS AMBTENARES. Vrouwenvereemgingen vragen plaats voor de vrouw. De Nederlandsche vereeniging van vrou wen met academische opleiding, de vereeni ging van academisch gevormde christen vrouwen, de Nederlandsche vereeniging voor vrouwenbelangen en gelijk staatsbur gerschap, de nationale vereeniging voor vrouwenarbeid, de Nederlandsche vereeni ging van werkende vrouwen en de nationale unie van soroptimistclubs, hebben aan de raden van gemeenten met meer dan 45.000 inwoners en aan Ged. Staten van de provinciën een request geonden, waarin zij zich verkeeren tegen de maatregelen, ver meld in de circulaire van den minister van binnenlandsche zaken van 19 Maart betref fende de doorstrooming in den overheids dienst in het belang van de bestrijding van de werkloosheid. De vereenigingen noemen de maatregelen waarbij vrouwelijke arbeidskrachten, die niet werkzaam zijn in specifiek vrouwelijke be roepen, te vervangen door mannelijke ar beidskrachten, onrechtvaardig tegenover de vrouwen en ongewenscht in het algemeen be- l-.g. Onrechtvaardig tegenover de vrcuwen, omdat de werkloosheid door allen, mannen zoowel als vrouwen, gelijk moet worden ge dragen en het vooral de jonge vrouw is, die moreel het zwaarst door de werkloosheid wordt getroffen. In het algemeen belang is het niet ge- wenscht, omdat de vereenigingen van mee ning zijn, dat de overheid bij het aannemen van werkkrachten zich ook thans moet laten leiden door het streven om voor elke plaats de beste werkkracht te verkrijgen. Daarom dringen zij er bij gemeentel aden en Ged. Staten op aan, om bij de benoeming van ambtenaren niet bij voorbaat de sollici- teerende vrouwen uit te sluiten, doch ook aan haar sollicitaties aandacht te schenken. In een fotografie-zaak te Neurenberg in Duitschland zijn de eigenaar en het geheele personeel in totaal 15 personen tegelijk in het huwelijk getreden. Zij besloten gebruik te maken van het aanbod der regeering die pas getrouwde paren een voorschot verleent, en huwden te gelijker tijd. Zij maken thans gezamenlijk een autotocht door Beieren. Er zijn te Belgrado veiligheids maatregelen genomen en de grens wacht aan de Joegoslavisch—Hon- gaarsche grens is versterkt. In tegenspraak met zekere be richten uit het buitenland wordt geen enkel incident gemeld. Woensdagmiddag om 5 uur 10 heeft op het stationsemplacement te Stuttgart (Dtl.) een treinbotsing plaats gehad, waarbij een twintigtal personen is gewond. De mate- rieele schade is gering. DE VLIEGER GING NIET OP! De Alkmaarsche politieagent Hooijer had op 16 April j.1. wat te stellen met zekeren heer Joh. Fredirikus K., die wegens open bare dronkenschap aanleiding had gegeven om naar het bureau te worden getranspor teerd en op nadrukkelijke wijze te kennen gaf niet op het geleide van mijnheer Hooijer gecharmeerd te zijn. Zijn gedragingen wa ren van dien aard, dat de agent daarvan het keurig gestyleerd ambtelijk verslag maakt, dat gewoonlijk proces-verbaal genoemd wordt. De politierechter kreeg van den offi cier de ten laste gelegde wederspannigheid te berechten en veroordeelde den heer K., die schijnbaar ge n verder belang stelde in het geval, kort en goed tot 1 maand gevan genisstraf. Toen evenwel deze straf dreigde geëxcuteerd te worden, trok de candiaaat voor de bajes aan de broek en maakte alsnog van zijn recht gebruik om tegen het vonnis in verzet te komen. De opposant, een 21-jarig muzikant met Op 27 dezer vindt aan de universiteit van Glasgow de verkiezing plaats vin een rector, voor welken post vier candi- daten zijn gesteld, n.1. sir Stafford Cripps voor de Labour Party, de beroem de musicus en oud-premier der Pooleche republiek Paderewski door de z.g. „Dis- tributists", Cunninghame Graham door de Schotsche nationalisten en sir Iain Colquhoun als niet-politieke candidaat, die echter door de conservatieven ge steund wordt. Voor de Conservatieve Studenten Club zou gisteravond het woord voeren de minister van Land bouw, Elliot. Toen hij echter in gezelschap van zijn vrouw op het podium verscheen werd hij ontvangen met een regen van torna ten en eieren, die op zijn hoed en zijn Het Spaansche staatsblad publi ceert den tekst van het wetsontwerp, waarbij de doodstraf weer wordt ingevoerd op aanslagen, waarbij de daders gebruik zullen hebben ge maakt van bommen of vuurwapens en lichte of ernstige verwondingen zullen zijn toegebracht. De wet zal morgen in werking treden. De rechtbank te Rotterdam heeft den negen-en-twintigjarigen propagandist H. Th. Roelofsen aldaar ter zake van eenvoudige beleediging tijdens een open bare vergadering van den vroegeren mi nister van economische zaken mr. T. J. Verschuur en van het hoofd van het Veeartsen ijkundig Toezicht, prof. dr. Berger en van den directeur van het Gisteren is te Detroit zekere Ed. L. aan gehouden, die bekend moet hebben een dreig

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 9