PALMOLIVE ...de zeep dwfymqd 'JmUleton De heks van Winslea JUooiHciaal TUeuws Jladiopcmfuufuna Brieven uit de Hoofdstad winkel. noordscharwoude. egmondTan zfe. stompetoren. langendijk. Groeiende populariteit der spor ten. Amsterdam en de Zes daagsche. Een Zesdaagsche zien is een Zesdaagsche mee leven. De economische be- teekenis van een Zesdaagsche. De sport wordt steeds populairder en de kunst komt met den dag meer in den don keren hoek. Het is misschien verkeerd, deze beide op een lijn of als tegenstelling te stel len, maar vanouds her is er altijd een zekert animositeit tusschen de adepten van de sport en die van de kunst geweest. In elk geval kunnen wij vaststellen, dat de laatsten het, in populaire sporttaal gezegd, hebben afge legd. Op dit oogenblik leeft de geheele wereld mede met de vliegers, die de Mel- bourne-race meevliegen, de Nederlandsche voetbalenthousiasten hoort men over niets anders spreken dan over den aanstaanden wedstrijd NederlandZwitserland en Am sterdam schijnt bezeten te zijn door den ko menden „Zesdaagsche". Een Zesdaagsche begint dan ook lang zamerhand voor ons, Amsterdammers, heel wat te beteekenen. Niet alleen de economi sche voordeelen, die het den neringdoenden brengt, doch ook het sportieve festijn op zichzelf. Wij herinneren ons een degelijk bankdi recteur, die het was bij den tweeden Am- sterdamschen Zesdaagsche, toen de be koorlijke Hollandsche filmster Ery Bos en onze talentvolle actrice Fientje ae la Mar het startschot losten zeide: „ik ga eens naar den openingsavond kijken maar die vieze fietsers kunnen mij niets schelen". Om elf uur werd het startschot gelost en om vier uur des nachts tat hij er nog! Een eerzaam Amsterdamsche advocaat, die zich in de wielersport beweegt, doch met den Zesdaagsche nog geen kennis had ge maakt nochtans vond hij een Zesdaagsche „grove volksbedriegerij, immoreel en onin teressant" vóór hij er een gezien had wel te verstaan liet zich door vrienden overhalen om een avond van den eersten Amsterdam- schen Zesdaagsche bij te wonen. Hij kwam er verder eiken avond en eiken nacht en was een der eersten, die zijn gratis passepartout voor den tweeden Zesdaagsche aanvroeg Wij halen deze voorbeelden, die met tien tallen andere aan te vullen zouden zijn, slechts aan om aan te toonen, hoeveel mis verstand er ten opzichte van Zesdaagschen bestaat. Een ondeugend Zesdaagsche-lied, voor dezen Derden Amsterdamschen Zesdaag sche speciaal geschreven op muziek van dm bekenden „bandleider" Ray Forest wij zagen er Polygoon klankbeeld-opnamen van maken, zoodat het dezer dagen in alle Ne derlandsche bioscopen te hooren zal zijn terwijl bovendien de radio het door gramo- foonplaten bekendheid in breeden kring zal geven zegt aan het slot: Hallo! kom naar de Zesdaagsche Dan behoef je 's nachts niet naar huis te gaan. Wij nemen echter aan, dat dit niet de eenige reden is, waarom zoo talloozen den Zesdaagsche bezoeken Men gaat niet naar een Zesdaagsche k ij k e n. Wellicht heeft de onbekende bezoeker deze bedoeling, maar van een dergelijk ernstig voornemen komt niets terecht. Een Zesdaagsche b e k ij k t men niet, woont men niet b ij, een Zesdaagsche leeft men mee. Een Zesdaagsche is sport in de eer ste plaats, een Zesdaagsche is sensatie, spek takel, atmosfeer, stemming. En het eerste komt wel eens in de laatste plaats. Niemand, zelfs de zwartste zwartkijker, kan zich onttrekken aan den fascineerenden invloed der „jachten", als het geheele veld in bonte warreling over de baan schiet, als alle renners plotseling acrobaten worden, die op het ooc halsbrekende toeren verrichten, als snelheid en behendigheid, uithoudings vermogen en energiek initiatief om den voor rang strijden. Zelfs Nurks, de onaangename mensch in den Haarlemmerhout,'zou, indien hij slechts een moment een kijkje kwam nemen in deze kuip tijdens zulk een heksenketel, de woorden niet kunnen herhalen, die hij sprak, toen hij zijn neus door de deur der postkoets stak en zeide: „Niet veel zaaks". Want zij zouden hem in de keel blijven steken, hij zou in een oogwenk meegillen: „Hup Pijnenburg!" en hij zou er blijven tot diep in den nacht Sommige criticasters beweren, dat een Zesdaagsche een volmaakt onnutte vertoo ning is en dat hij in dezen bedroevenden crisistijd beter niet gehouden kon worden van May Wynne. 20) En Marjorie had de bekwaamheid van Zwarte Meg, als handlezers, hooren prijzen. Dus, ofschoon ze wel wat beefde, liet ze haar hand lijdelijk in die van Meg rusten en hoorde zij die zeggen: „Daar staat goeds in te lezen! Een brave man is het, die je hart gestolen heeft Gevaren, moeilijkheden, een groote bezoe king en een vreemde verlossing, maar steeds gekroond door liefdeDit alles lees ik met genoegen voor het dochtertje van dr. Stapleton". Toch schoof zij de hand bijna ruw weg, toen Barbara, met een glimlach op de lippen en van ondeugd tintelende oogen haar ook haar hand toestak: „Vertelt u mij nu ook eens zoo iets moois, moeder Meg. Voor een oude vriendin moest u eigenluk nog iets beters zeggen, ofschoon ik geen leven zonder gevaren of avonturen zou willen hebben, want de liefde hoe schoon ook is niet voldoende voor Barba ra Carcroft, die iets gekruids bij de kussen wil en iets, dat nog; dieper gaat dan het ver langen naar de hulde of de genegenheid van een man!" Maar de vrouw deinsde terug met een kreunend geluid, na een blik op de schoon Wie deze en dergelijke beweringen uit, moet noodig eens in overweging nemen: le. dat vele honderden arbeiders er ge- ruimen tijd arbeid en brood in vinden; bouw vak-arbeiders, transport-arbeiders, drukkers, schilders, kellners, tallooze leveranciers, bakkers, slagers en groentehandelaren, de bierbrouwerijen en limonadefabrieken en niet te vergeten ae tweehonderd controleurs, kas siers en employé's, die bij een Zesdaagsche als de Amsterdamsche hun werk doen: 2e. dat het vreemdelingenverkeer erdoor in niet geringe mate bevorderd wordt; extra-treinen uit Luxemburg en uit het Rijn land, tallooze bijzondere autocar-diensten, die de bezoekers uit alle deelen des lands naar de hoofdstad brengen; 3e. dat de tram, die extra diensten instelt, tot zes uur des morgens, belangrijk meer werk krijgt, de taxi's een nieuw en rijk ge bied vinaen, de spoorwegen, die zich over 800 stations in Nederland met den voorver koop der kaarten hebben belast en tal looze passagiers meer vervoeren dan ge woonlijk. Niet alleen, dat de Zesdaagsche een finan cieel succes zal worden en wat leven in de brouwerij van den middenstand gaat bren gen, doch ook de sportieve vooruitzichten zijn beter dan ooit te voren, niet alleen wat de bezetting betreft zestien Nederlanders rijden mede maar ook door de strenge maatregelen, die door de directie en de N.W U. getroffen zijn om een sportief verloop te garandeeren. Zoo zal n.1. de jury het recht hebben, geheel los van de commercieele leiding, om renners of koppels, die hun eigen kans niet voldoende verdedigen z.g. „combine" te bestraffen en bij herhaling zelfs uit den strijd te nemen en voorts zijn (een belang rijke maatregel in navolging van Amerika) „eenheidsbanden" voorgeschreven om het aantal lekke banden dat vroeger en in an dere Zesdaagschen vooral, tijdens de jachten soms merkwaardig groot was tot een mi nimum te beperken. Niets is nagelaten om het sportief slagen te garandeeren en met John Stol als voor zitter-kamprechter der jury aan het hoofd, lijdt het geen twijfel, of deze Derde Amster damsche Zesdaagsche zal den slechten naam, die aan de beroeps-wielersport kleeft, doen verdwijnen. ADAM WEEVERS Winkel's Harmonie 45-jarig bestaan. Zaterdagavond herdacht Wlnkel's Harmonie haar 45-jarig bestaan onder groote belangstelling. De tooneelzaal van den heer Laan was reeds tijdig gevuld, en onder de aanwezigen zagen we nog drie der op richters, n.1. de heeren W. Nieuweboer, D. Brugman Dz. en L. vari Stypriaan met hunne echtgenooten. Voorts waren aanwezig gemeentebestuur, besturen van muziekgezelschappen eveneens staande onder leiding van den heer P. Pranger, en dan tal van kunstlievende leden met hunne dames. De voorzitter opende de feestelijke bij eenkomst en sprak er zijn teleurstelling over uit dat de beschermheer, de heer Koster, burgemeester, wegens ongesteld heid niet aanwezig kan zijn. Na vervolgens verschillende corpora ties en besturen welkom geheeten te hebben, richtte spreker zich in het bij zonder tot de drie oprichters, hen dan kend voor hun belangstelling. Na dit openingswoord zette de muziek in met een welkomsmarsch en daarna werd op verzoek der oprichters en eerste leden gespeeld de ouverturen, waarmede zij voor het eerst in 1892 naar een concours gingen te Wormer- veer. De heer Peetoom, secretaris der ver eeniging, gaf een overzicht van het be staan der vereeniging gedurende deze 45 jaren. Geestig werden verschillende mo menten in herinnering gebracht. Het gewaagde met dankbaarheid van den eersten directeur en oprichter, den heer A. Egmond, die 31 jaren den dirigeerstaf zwaaide en met niet minder waardee ring werd getuigd van den tegenwoordi- gen directeur, den heer P. Pranger, die de vereeniging op een hoog peil wist te brengen en door wiens leiding het ge lukt is, het vaandel met eeremetaal te zien behangen. Een geestig A. B. C. rijmpje, gemaakt door een paar dames van bestuursleden, had veel bijval. Van de gelegenheid om de jubileeren- de vereeniging te complimenteeren werd door velen gebruik gemaakt. Allereerst had de beschermheer van uit zijn tegenwoordige verblijfplaats te Bennekom aan den heer van Leeuwen verzocht zijn gelukwenschen, gepaard met een bloemenhulde over te brengen, waaraan deze gaarne voldeed en de vereeniging de verzekering gaf, dat de heer en mevr. Koster met haar mede leefden. De hoop werd door den voorzit ter uitgesproken, dat de heer Koster in de Geldersche natuur volkomen herstel r.ioge vinden. Dan volgde het gemeentebestuur, ver tegenwoordigd door den wethouder P. van Zoonen, en vervolgens de voorzit ters der zustervereenigingen te Noord- scharwoude, Zuidscharwoude en Oude Niedorp en de plaatselijke vereenigin- gen, vertegenwoordigd door de voor zitters. Het was een rij van sprekers, die allen op hun wijze veel goede wen- schen uitsproken voor Winkel's Harmo nie en die goeden wenschen gepaard deden gaan met kostbare bewijzen van belangstelling, waaronder vele, en mooie bloemstukken, enkele nieuwe muzieknummers, een lauwerkrans en zelfs (van een tweetal vereenigingen) een couvert met inhoud. Voor al deze goede wenschen was de voorzitter zeer erkentelijk en dankbaar aanvaardde Winkel's Harmonie de aan geboden geschenken. Na deze rij van sprekers begon de uit voering door elk der plaatselijke ver eenigingen iets werd bijgedragen en muziek, zang, gymnastiek en tooneel elkander afwisselden. Jaarvergadering Oymn. ver. Herculesen „Hygiea". Bovengenoemde vereeniging hield Zater dagavond ten lokale van den heer J. de Bak ker haar 33e jaarvergadering. Aanwezig 36 leden. De voorzitter, de heer A. Ootjers Jz., opende de vergadering met een herinnering aan de vervlogen jaren. Blijkens het jaarverslag is het ledental iets teruggeloopen, ook tengevolge van concur rentie van andere takken Van sport, o.a. voet bal en wielersport. Aan verschillende wed strijden werd deelgenomen. De drie uitvoeringen slaagden uitstekend. Met eere werd genoemd-de leiding van den directeur, den heei Boot- Gememoreerd werd de ramp die den heer Boot heeft getroffen, n.lJ de brand van diens woon- en winkelhuis, waarbij ook de gym- nastiekpakjes verloren zijn gegaan, doch dank zij de verzekering is de vereeniging er zon der nadeei afgekomen. Het verslag van den penningmeester, den heer P. Jonker, gaf aan: ontv. 2373,79 K, uitgaven 2655,01, alzoo een nadeelig saldo van 281,21 Yi. Enkele posten aan vorde ringen staan hier nog tegenover, alsmede de aanschaffing van 35 aan instrumenten voor de uitvoeringen. Beide verslagen werden goedgekeurd. Bestuursverkiezing. Aan de beurt van aftreding waren de hee ren A. Bakker en C. Mét, niet herkiesbaar. De voorzitter bracht beiden dank voor wat zij in het belang der vereeniging deden. Olijfolie is door alle eeuwen heen bekend en beroemd als schoon heidsmiddel.... In elk stuk Palmolive is een groote hoeveel heid olijfolie verwerkt. et (2 stuks voor 25 et.) gevormde, maar door de zon verbrande handpalm. „Neen, neen, lieve", .pleitte zij, „vraag mij niet om te lezen wat daarin geschreven slaat, want die lijnen spreken van leugens in haar kronkelingen en verwikkelingen!" Terwijl ze dit zei, vatte ze Barbara's vingers tusschen de hare en kuste ze met zoo'n woeste onstuimigheid, dat die meer had van het onbesuisde liefdesbetoon van een dier, dan van menschelijke genegen heid. „Moeder Meg en voor mij „Goede Meg" en niet „Zwarte Meg", ik zal nooit vergeten den dag, dat u mij redde uit het moeras bij Stambleton Heugh". Ze sprak op fluisterenden toon, maar dit was niet nooaig geweest, daar Marjorie reeds weg was uit de hut, die haar, on danks Megs gunstige voorspelling, vrees inboezemde. Dus wenkte zij haar gids na derbij en beloofde hem een zesstuiverstukje, als hij haar langs den kortsten weg naar Winslea Grange bracht. „Was Barbara ook maar mee gegaan!" dacht zij. „Want wat kan nu een Jongedame van haar stand en leeftijd hebben uit te staan met zulk een vreemd schepsel? Ja, als haar oom, master Peter Carcroft, er van wist, dan zou hij haar ter verantwoording roepen". Én in den geest moest zij lachen, als zij zich voorstelde hoe Barbara dan waar schijnlijk gedoemd zou zijn om aan haar borduurraam te zitten, of pasteien en sau sen te maken voor de tafel van haar oom. „Toch mag ik Bab zoo graag lijden", be sloot zij haar overdenkingen. „En van harte wensch ik haar toe een verloofde, even goed en trouw als de mijne!" En nu bepaalden zich haar gedachten weer zoo uitsluitend bij Hugh en hetgeen zij hem dien volgenden ochtend te vertellen zou hebben, dat zij geheel vergat Zwarte Meg van Winslea en haar vurige genegen heid voor Barbara Carcroft. HOOFDSTUK X. Verloren orders. „Het pakje is verloren gegaan?" Deze woorden werden herhaald in verschil lende toonaarden van ontsteltenis, vrees en verslagenheid, door een groep mannen, die om de tafel in de studeerkamer op Barkleigh Towers zaten geschaard. Sir Hugh Ainslie knikte. „Zooals ik reeds zei, heeren. Het pakje is verloren gegaan. Dank zij de koenheid van een moedige jongedame is het zoowel voor onze vijanden als voor ons verloren" In het kort vertelde hij toen. hoe het pakje van sir Marmaduke Langdale in handen van Marjorie Stapleton was gevallen en hoe zij bijna het leven verloren had in haar stre ven om het weg te houden. „Hoe kunnen wij nu weten, dat die Bir- ley het niet bemachtigd heeft?" vroeg kolo nel Aikton. Sir Hugh glimlachte „Omdat de Zwarte Poel nog nooit zijn buit teruggeven heeft. Ik sta er op mijn eerewoord voor in, dat geen mensch ooit de Woensdag 24 October. HILVERSUM, 301 M. (VARA- uitz.) 8 Gr.pl. 9.30 P. J. Kers: Onze keuken. 10.— VPRO-morgen- wijding. 10.15 Voor Arb. in de Conutinubedr.: J. W. Matthijsen, lezing en C. Steyn en Joh. Jong, piano. 11 RVU. Mej. A. Fokker: Vrije uren van de kinderen in win tertijd. 11.30 VARA-oikest olv. H. de Groot en gr.pl. 1.Cor Steyn, accordeon en Joh. Jong, piano. 1.20 2.Verv. orkestconcert. 2.15 Kniples. 3.Voor de kinderen. 5.30 Pianoduetten door Cor Steyn en Joh. Jong. 6.VARA-orkest olv. H. de Groot. 6.30 RVU. Mevr. Dr. J. C. Proost—Thoden van Vel- zen: De bouw van het heelal. 7. Sportuitz. 7.20 Verv. orkestconcert. 7.40 E. J. Stokvis spreekt over H. H van Kol. 8.— Herh. SOS-ber. 8.03 Gr.pl. 8.15 „Crainquebille", spel v. France, vert. dr. J. Romein, microfoonbew. F. v. Duin, mmv. het VARA-tooneel olv W. v. Cappel- len. 9.— VARA-orkest olv. H. de Groot, mmv. Hanna Schwarz, so praan. 9.50 Vaz Dias en VARA- Varia. 10.Vervolg orkestconcert. 11.12.Gramofoo ïplaten. HUIZEN, 1875 M. (NCRV-uitz 8.Schriftlezing en meditatie. 8.15—9.30 Gr.pl. 10.30 Morgen dienst olv. ds. F. W. Erdmann. 11.—12.— M. G. Jurjaanz, orgel. Mej. C. de Jager, sopraan en mevr. R. Mijnhout—Bakkenist, alt. 12.15 Gr.pl. 12.30 A'damsch Kwintet en gr.pl. 2.15 Gr.pl. 3.-3.45 Orgel concert S. P. Visser. 4. - Zang door Bram Keereweer en gr.pl. 5.— Kinderuur. 6.Landbouwhalfuur. 6.30 Afgestaan. 7— Politieber., Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Gr.pl. 7.30 Causerie M. M. Schipper. 8. Enkrateia-uur, mmv. solisten en sprekers. 9.Orgelconcert M. E. Bouwmeester. 9 25 Lezing L. Lens. 9.35 Pianorecital Jaap Callenbach. 10.05 Vaz Dias. 10.15 Verv. orgel concert. 10.45—11.30 Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 10.35 10 50 Morgenwijding. 11.05 Le zing. 11.20 Gr.pl. 11.50 Voor de schelen. 12.05 Orgelspel Q. Mac- Lean. 12.50 Ch. Mannir.g's orkest 1 50 Gr.pl. 2.25 Voor de scholen. 3.15 Pianorecital C. Dixon. 3.35 Sted. Orkest Bournemouth olv. R. Austin, mmv. A. Verne, piano. 5.05 Het Mac-Arthur-Kwintet. 5.35 BBC-Dansorkest olv. Hall. 6.20 6 50 en 7.05 Lezing. 7.25 Koor zang. 7.50 Trioco-cert. 8.35 Cause rie. 8.50 BBC-cymphonie-orkest, 't Philh. koor en solisten olv. Sir Th Beecham. In de pauze om 10 Ber. 11-05 Voordr. 11.1012.20 Roy Fox en zijn orkest. PARIJS (RADIO-PARIS), 1648M 7.20 en 8.20 Gr.pl. 12.35 Goldyl orkest. 9.05 Zang o. 1. v. Clerouc 10.50 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1261 M. 1120 —1.20 Concert uit rest. Wivex. 2.20 Gr.pl. 2.50—4.50 M. Hansen en zijn orkest. 7.20 Balletmuziek olv Gröndahl. 7.45 Pianorecital. 8.35 Omroeporkest olv. Gröndahl. 9.05 Hoorspel. 9.50 Svendsen-concert 0. 1 v. Gröndahl. 10.2011.50 Dans muziek. KEULEN, 456 M. 5.20 Gr.pl. 6 35 Gr.pl. 10.05 Gitaarconcert M Bauml. 11.20 Orkestconcert olv' Genssler. 12.20 Blaasconeert o.l.v' Bahr. 1.20 Gr.pl. 3.20 Uit Ham^ burg: Nedersaksisch Symph.-orkest olv. O. E. v. Sosen. 4.35 Zang en piano. 6.20 Omroepkleinorkest olv. Eysoldt en solisten. 7.35 Uit Leip- zig: „Freiheitskriege". 8.20 Viool- en pianoconcert. 8.35 „Paganini in Berlin" spel van Rombach. 9.50— 11.20 Concert. ROME, 421 M. 8.05 „La fille dun- régiment", opera van Donizettl. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 1.30-2.20 Salon orkest olv. Walpot. 5.20 Gr.pl. 6.35 Kamermuziek. 7.35 Gr.platen. 8.20 Zang. 9.20 Salonorkest 0.1. v. Douliez. 10.3011.20 Gr.pl. 484 M.: 12.20 Salonorkest olv. Walpot. I.30—2.20 Gr.pl. 5.20 Dansmuziek. 6.35 Gr.pl. 7.35 Vioolrecital. 8.20 Pianorecital. 8.50 Concert uit Praag. 9.35 Symph.-concert. 10.30 —11.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSFNDER, 1571 M. 7-30 „Unsere Saar den Weg frei zur Verstandigung". 7.50 Mi litair concert olv. Ahlers. In de pauze: Causerie. 9.20 Ber., sportpr en weerber. 10.2011.20 Gr.pl. GEMEENTELIJKE RADIO- DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. nu i zen. Lijn 3: Lond. Reg. 10.35— II.05, Midi. Reg. 11.05—17.35, Droitwich 17.35—24.—. Lijn 4: Keulen 10-3015-20, Hamburg 15.20—16.20, Keulen 16.20-19.20, Warschau 19.20- 24.— Gekozen werden de heer P. de Geus en mej. G. de Bakker, respect, met 28 en 18 stem men. Als datums van de winteruitvoeringen werden vastgesteld 16, 19 en 26 December. Door den directeur, den heer Boot, werd een uiteenzetting gegc en van het voorloopig programma. Rondvraag. Door den heer Boot werden nog ter sprake gebracht de internationale wedstrij den, in 1935 in België te houden. Spr. zou hier gaarne met een afdeeling aan deelne men. In principe werd besloten dit te doen, doch ieder lid moet dit verder voor zich zelf uitmaken. De heer Zeeman vroeg of het mogelijk is dat de vereeniging ook de wandelsport be oefent. Besloten werd dat het bestuur plannen zal uitwerken. Door den heer Langereis werd gevraagd of het mogelijk is dat achterstallige contri butie door den penningmeester wordt geïnd. Er is nog 54 te vorderen. Vreemdelingenverkeer De Algemeene vereeniging voor Vreem delingenverkeer vergaderde in de zaal van den heer Mulder onder voorzitterschap van den heer Belonje. Besloten werd de gids en de badbode weder als vorig jaar uit te geven. Op een daartoe strekkende vraag antwoordde de voorzitter, dat alleen die hotels en pen^ in de „lijst" worden opgenomen, die lid der vereeniging. In de commissie tot nazien der rekening werden benoemd de heeren Broek, Hooning en Roodhart. De aan de beurt van aftreding zijnde heer Bosschaart, secretaris-pennigmeester, werd herkozen. Besloten werd de beide functies weder te combineeren. Landbouw-crisisorganisatie. In de vacature, ontstaan door het be danken van den heer M. C. van der Laan, is benoemd tot lid van de plaatse lijke commissie in de landbouw-crisis organisatie Noord-Holland de heer P- Schermerhorn Tz. De commissie, belast met de uitvoering van het besluit der Langendijker Winkeliers- vereeniging, om met St. Nicolaas weer een attractie aan den Langendijk te houden, be sloot, deze weer te doen bestaan in het afge ven van gratis bonnen bij het inkoopen ge durende het tijdvak van 21 Nov. tot 8 Dec., op welke bonnen prijzen kunnen vallen. Het Hollandsch Bloembollengenoot schap heeft aan de Ned. Sierteeltcentrale verzocht, de bollen, welke thans nog bij kweekers in voorraad zijn en voor overname boodschap, op dat perkament vermeld, onder de oogen zal krijgen". „Maar wat moeten wij nu doen, is de vraag?" riep Squire Brotherton wanhopig. „Onze generaal had ons zeker bijzondere orders gegeven betreffende het tijdstip en de wijze, waarop we handelend moesten op treden". „Dat is zoo, master Brotherton, en ik vind het ook allerellendigst, dat die orders voor ons verloren zijn gegaan, maar daarom juist heb ik deze vergadering bijeen geroepen, om met mijn voorstel te komen". Kolonel Aikton knikte en, ofschoon er en kelen bij waren, wien het wel wat hinderde, dat deze jonge man de plaats van leider zou innemen tegenover hen, was de meer derheid der koningsgezinden toch tot luiste ren bereid. Nu voor het eerst had sir Hugh er over gedacht, om Dick Morrice bij name te noe men als een ijverig partijgenoot en hij licht te de situatie toe, waarbij hij dus verklaarde, hoe Morrice op zijn eerewoord beloofd had, dat hij kasteel Pontefract zou overgeven In het eerst waren er, die het zeer ge waagd vonden om op zulk een aanbod in te gaan. Maar sir Hugh wachtte kalm, tot zijn vrienden wat van hun verrassing beko men waren en herinnerde er hen toen aan, dat Morrice toch was opgevoed als een van de hunnen en dat hij nog een goed kame raad was, al droeg hij het haar dan ook zoo Puriteinsch sluik afgeknipt. En hij besloot zijn pleidooi met te zeg gen- „Hoort eens, heeren, ik kan een man niet dóór en dóór zien, ofschoon, voor zoover ik er over oordeelen kan, Dick Morrice initjl verlangde om weer hersteld te worden in de gunst en in de politiek van zijn eerste vrien* den. Bovendien zal sir Marmaduke in zijn boodschap waarschijnlijk op een spoedig® vervulling hebben aangedrongen van taak, die wij op ons hebben genomen: het 'J up vwo gvi.w...- bemachtigen van Pontefract voor den f®* ning. Als wij nu het aanbod van Morric® weigerden, zoudt u mij dan ook eenig voo stel kunnen doen, dat tot succes zou kun" leiden in deze te lichtvaardig ondernom taak?" Langzaam keek hij de tafel rond, aller gelaat stond even verlegen en ver gen. de Ellis Knowles, gewezen kapitein legermacht van den koning, was de ee die zich gewonnen gaf. -j „In trouwe, Ainslie", riep hij, ,-wij m^üie maar niet te angstvallig zijn in de van dengene, die ons tot ons doel zal Ik tenminste verklaar mij bereid o® J der Dick te scharen, als hij kans ziet 0 kasteel in handen te spelen". r0r- „Hoe is zijn plan?" vroeg Squir wood nieuwsgierig. „Mij dunkt, 0 toch wel de eerste waarborg zijn v goede trouw, daar bijstand van méér beduidt, dan het enkele openen wa|. valpoort, of toegang verleenen tot len". (Wordt vervol

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 6