Buitenland Spoct !?M&ticaties Voor Zelfscheerders dynamietontploffing in spanje. na den moord op koning alexander. SrrekdH„°;^kHkeli"« va3 «HÏÏtoïS grieksch minister afgetreden. het proces samuel insull. tom mooney moet vrij Langs de N.H.V.B.-velden. Wat vandaag de aandacht trekt Teekens voor snelheidsvermindering DE STERRENHEMEL 24OCT.—30 OCT. 1934, 22 h MT. (23 hZT.) w niedve haan jupiter q ALKMAARSCHE COURANT van DINSDAG 23 OCTOBER 1934 KÊRKCTRIJD IN DUITSCHLAND. Zweedsch aartsbisschap Eidem als bemiddelaar? De oud-rijkskanselier Von Papen, thans gezant te Weenen, is Donderdag in Zweden aangekomen om naar hij verklaarde op de elandenjacht te gaan. In Duitschland zoekt men echter meer achter dit bezoek zooals blijkt uit een telegram uit Berlijn aan de Zweed- sche pers volgens hetwelk de reis van Von 1 apen zeker opzien gewekt heeft. Van gewoonlijk goedingelichte zijde wordt gemeld, dat Von Papen vóór zijn vertrek door Hitier is ontvangen en bij di* gelegenheid bedenkingen heeft geuit ten aanzien van de jongste ontwikkeling op kerkelijk gebied in het algemeen en tegen dr. Jagers plannen voor één enke le Duitsche nationale kerk in het bijzon der. Von Papen zou, naar verluidt, van plan zijn aartsbisschop Eidem te Uppsa- la op te zoeken en om zijn interventie te vragen met verwijzing naar de omstan digheid, dat de plannen voor een natio nale kerk zoowel bij katholieken als bij protestanten tegenstand ontmoeten. Officieele bevestiging van dit bericht was niet te verkrijgen. HOUT ALS VOEDSEL, En als geneesmiddel. V. D. verneemt uit Keulen: Dr. Ber- gius, die tezamen met professor Bosch in 1931 den Nobelprijs voor chemie heeft gewonnen, heeft een procédé ontdekt, waarbij hij het hout van jonge takken geschikt kan maken voor consumptie. Na vele proefnemingen is dr. Bergius erin geslaagd uit jonge twijgen een bui tengewoon smakelijk meel te bereiden, dat groote voedingskracht bezit. Het moet ook geneeskrachtige werking heb ben, vooral bij kinderziekten. De kosten Van het procédé zullen zeer gering zijn. FRANSCHE MINISTERS BIJEEN. Over hervormingsplannen. Onder voorzitterschap van Lebrun zal vandaag de ministerraad" bijeenkomen in een zitting, waaraan men bijzonder groot be lang hecht, aangezien deze zitting hoofdza kelijk gewijd zijn zal aan de groote hervor mingsplannen. Doumergue zal de hervor mingsplannen in alle détails uiteenzetten, waarna een algemeene gedachtenwisseling zal plaats vinden over de noodzakelijkheid van een bijeenroepen der nationale vergade ring. Doumergue is voornemens den beide kamers voor te stellen de nationale raad te gen den vijftienden November bijeen te roe- pena De hervormingsplannen betreffen de vol gende punten: 1. De eerste minister krijgt bijzondere vol machten en de rechten van een premier, ter wijl hij op het oogenblik gelijkgesteld is met de overige kabinetsleden; 2. De minister-president mag in geval van ernstige meeningsverschillen tusschen regee ring en kamer den staatspresident zonder voorafgaande goedkeuring van den senaat verzoeken de kamer te ontbinden en nieuwe verkiezingen uit te schrijven. 3. De regeering zal alleen het recht krij gen de begrootingsuitgaven voor te stellen 4. De begrooting van het loopende jaar kan verlengd worden, wanneer de eerstvol gende begrooting niet tijdig is aangenomen> 5. In het kader van de grondwet wordt een ambtenarenwet uitgevaardigd. Moeilijkheden over grondwets wijziging. De bestuurscommissie der democratische linkerzijde van den senaat, welke overeen komt met de radicaal-socialisten in de Maer en over de absolute meerderheid beschikt, heeft zich Maandag uitgesproken tegen ze kere punten van het hervormingsprogram van den minister-president. Verscheidene leden kregen opdracht zich met Herriot in verbinding te stellen en dezen het standpunt der senaatsfractie uiteen te zetten. Bij Herriot zou er op aangedrongen moe ten worden stappen te doen bij den minister president. Doumergue heeft verklaard a.s. Zaterdag per radio de hervormingen bekend te maken. VREEMDE SPAANSCHE TOESTANDEN. Voortdurend met den dood bedreigd. Te Madrid zijn 20 kinderen aangekomen, weezen van in Asturië gedoode ambtenaren van politie. Deze kinderen, van wie verteld wordt, dat zij deels blind zijn, deels licht hunner oogen verliezen, vormen het onder werp van uitvoerige besprekingen in de dag bladen die hiervan uitgaande felle critiek uitoefenen op de opstandelingen en oproepen dezen slachtoffertjes een nieuw vaderland te gfUit'Asturië naar Madrid gekomen vluchte lingen geven beschrijvingen over de kortston dige heerschappij der opstandelingen in gebied. Zij vertellen, dat in de rijen der re bellen ook kinderen van 12 enl4 jaar met vuurwapenen bedreigd waren. Onder P standelingen bevindt zich volgens deze ve halen een ongeveer 25-jarige vrouw, die g - kleed in een roode blouse met een revol^r in de hand bevelen geeft. Vele opstandelin gen hebben den gevallen agenten van P°jl™ stukken hunner uitrusting ontnomen, ten der voornaamste zorgen der opstandelingen was in de eerste plaats het veroveren van le vensmiddelenzaken, waarvan de eigenaars gedwongen werden hun voorraden uit te le veren. Toen vliegtuigen boven het opstandige gebied verschenen werden door de opstande lingen vlugschriften verspreid, waarin de be volking met den dood bedreigd werd, wan neer tegen de opstandelingen zou worden °Pfifhet proces in verband met de ontdek king van het groote wapendepot in het Volkshuis te Madrid zijn gevangenisstraffen gegeven tot 3 jaar. 48 van de ruim 100 aan gesloten vereenigingen zijn ontbonden. De hoofdorganisatie blijft bestaan. 27 soldaten gedood. berirhfp,"S- *e Londen uit Madrid ontvangen wanpnl 'S tlJde.n.s het transporteeren van waren arht mVn.ltie die door opstandelingen dn ppn ge'aten, op den weg naar Ovie- den 27 ner^6 exP'osie °'dstaan. Hierbij wer- ornntp P"®01?01 gedood, terwijl een nog grooter aantal gewond werd. Enkele arrestaties. dm t£aanarJdeffapÏ!" meIdt' dat uit Lon' aen belangrijke berichten zijn ontvangen betrekking tot den moord op koning Alexan- verzoeic dJoev°-Slavië het verzoek zou hebben gericht tot Hongarije van mpaSCre^re[ugee' die verdacht wordt van medeplichtigheid aan den moord uit te leveren. Voorts is te Diepp? em kwam0Ien^varreSteerC^' Engeland kwam en van wien men beweert, dat hii in kringen van terroristen relaties onderhoudt Uit Brussel wordt gemeld, dat de Belgi sche regeering 20 Kroaten over de grens heeft laten zetten, terwijl bij Praag if ge arresteerd een vrouw, die met den moorde- "ouUten g2aj!,e''an<ler "P Het kamp van opstandelingen m Italië. ra^erl u.jj v°e"?e beschrijving van het kamp van Zuid-Slavische opstandelingen, Borgo- n' LI ,tailë verschijnt in de „Prawda", welk blad de lezers herinnert aan de eerste poging koning Alexander te vermoorden in Decmber 1933. Het blad schrijft o.m.: De misdadige bedrijvigheid van de op standelingen-organisatie „Oestasja", welker verzamelpunt zich te Borgotaro in Italië be vindt, is ontdekt door de bekentenissen van den dader Oreb, die in September van het vorige jaar een aanslag moest plegen op den koning. Oreb had toen van Pawelitsje op dracht gekregen naar Agram te gaan en den aanslag uit te voeren, waarvoor 50.000 dienaren beloofd waren. Oreb kreeg twee bommen, twee revolvers met 90 schoten munitie en valsche passen en legitimitatiebewijzen. Met zes makkers ging hij op weg, kwam ook tijdig in Agram aan, maar had geen moed den aanslag uit te voeren. Door zijn kameraden met verwij ten overladen beloofde hij den koning den volgenden dag te dooden. Intusschen had de politie van Agram echter zijn spoor gevon den en deed des morgens bij verrassing een inval in zijn woning. Het kwam tot een vuurgevecht tusschen Oreb en de politie, waarbij een agent werd gedood en een twee de zwaar werd gewond. Oreb slaagde er in te ontvluchten, doch werd nog denzelfden avond in de omgeving der stad gearres teerd. Het gerechtshof veroordeelde hem op 19 Maart ter dood. In den loop van het onder zoek had hij een uitvoerige bekentenis afge legd en mededeelingen over het kampleven van Borgotaro gedaan, waarbij hij o.m. mededeelde, dat bij zijn vertrek ongeveer 400 man in het kamp aanwezig waren. Zij waren gekleed in een grijzen uniform en moesten1 dagelijks militaire oefeningen doen. Zij werden vooral geoefend in het bommen- wbrpen en 'revolverschieten. Zuid-Slavische nota aan Hongarije. Het Hongaarsche Telegraaf- en Corres pondentiebureau meldt: De Zuid-Slavische gezant te Boedapest, Alexander Weektsjewitsje heeft gistermid dag een bezoek gebracht bij den permanen ten plaatsvervanger van den minister van buitenlandsche zaken wien hij een nota over handigde, waarin verzocht werd een Kroaat op te sporen en te arresteeren, die op grond van de verklaringen van een der in Frank rijk gearresteerden er van verdacht wordt medeplichtig te zijn. Op grond van dit verzoek hebben de Hon gaarsche autoriteiten onmiddellijk een ener giek en uitvoerig onderzoek ingesteld. FABRIEKSGEHEIMEN GESTOLEN. Over gasaanval-terreinen. Uit Chordow in Polen wordt gemeld, dat onder geheimzinnige omstandigheden van een fabriek aldaar de modellen zijn gestolen van een apparaat voor het desinfecteeren van terreinen, die aan een gasaanval hebben blootgestaan. De documenten werden ge stolen uit de woning van een uitvinder, een ingenieur van de fabriek. MASSADEMONSTRATIE TE TOKIO. Voor vlootgelijkheid. Gisteravond is in het Nenopark te Tokio in Japan een massademonstratie gehouden deorde inwoners van-Tokio,-die een resolutie aannamen, waarin wordt aangedrongen op het sluiten van een nieuw vlootverdrag, ge baseerd op de beginselen van gelijke bewape ning en op afschaffing van het verdrag van Washington. De resolutie werd naar den mi nister van buitenlandsche zaken gezonden en naar den minister van marine. POLITIEMANNEN ALS MOORDENAAR. Op secretaris IJzeren Garde. Voor het Assizenhof te Boekarest stonden drie commissarissen van politie en twee me deplichtigen terecht, die door Codreance, den leider der IJveren Garde (waartoe ook de moordenaars van minister-president Doeca behoorden) worden beschuldigd van moord op zijn vriend, den secretaris der IJzeren Garde, die den dag na den moord op Doeca dood werd gevonden, doorboord met talrijke kogels. Het slachtoffer zou door de politiemannen zijn ondervraagd. Zij verklaren echter on schuldig te zijn aan den moord. In verband met de arrestatie van den ban diet Karathanasis door particulieren, is te Athene de minister van binnenlandsche za ken, Kiannepoeles afgetreden. De minister president heeft zich een beslissing over zijn verzoek om ontslag voorbehouden tot na het bijeenkomen van den ministerraad Het verluidt, dat de chef der gendarmerie ter beschikking zal worden gesteld of reeds- gesteld js en dat de commandant der politie vervangen zal worden. Eerst een weinig Purol inwrijven en daarna inzeepen; dan scheert men zich schoon, zacht en pijnloos. DERTIEN KAARTEN VAN DEZELFDE KLEUR. Zeldzaam bridjie-jleval. Bij een bridgepartij Zaterdagavond te Kopenhagen heeft zich het merkwaardi ge geval voorgedaan, dat alle vier de spelers bleken 13 kaarten van één kleur te hebben; de een had 13 schoppen, de ander 13 harten enz. Wij brengen hierbij in herinnering, dat een dergelijk geval zich al eens meer heeft voorgedaan, n.1. eenige jaren gele den, naar wij meenen in Australië. Er is toen ook uitgerekend hoe groot of liever hoe klein de kans is dat iets dergelijks gebeurt. Langdurige rechtzaak. Van bevoegde zijde wordt verklaard, dat het proces tegen de bankier Samuel Insull en zijn 16 medebeklaagden naar algemeen ver wacht wordt wel tot het einde van dit jaar zal kunpen duren. FLOYD GEDOOD. Dillinger's opvolger. Het departement van justitie te Washington maakt bekend, dat Prettyboy Floyd, Dillinger's opvolger als „Public Evemy number One", nabij East Liver- pool in Ohio in een gevecht met politiemannen, die hem per auto achtervolgden, doodelijk werd gewond en aan de gevolgen is overleden. HUWELIJK OP HET TOONEEL. Getrouwd tusschen matinée en avondvoorstelling. Zondag is te Chicago een huwelijk ge sloten tusschen een schoone danseres van de „Ziegfeld-follies" en een regis seur, op het tooneel van het varité, in den tijd tusschen de matinée en de avondvoorstelling. Hervatting van het proees ge vraagd. Nog steeds wordt in de Vereenigde Staten de strijd om de invrijheidstelling van de ar- beidsleider Tom Mooney voortgezet. Het opperste gerechtshof der Vereenigde Staten heeft Mooney's verdediger n.1. toegestaan een verzoek om toepassing der Habias-Cor- pus-Act in te dienen, dat inhoud een ver zoek om in vrijheidstelling of om onmiddel lijke hervatting van de behandeling der zaak Voetbal. Ook deze Zondag bracht geen buiten gewone verassingen, of het zou de niet te verwachten nederlaag moeten zijn van Wieringerwaard op eigen terrein tegen H.R.C. III. De Heldersche Racers mogen dan tot de runner ups behooren, ook Wieringerwaard stond er zeer goed voor. Ook nu weer werd er door enkele ploegen lustig op los gescoord en voor al in de vierde klasse, schijnt men ge- we'dige „doelpuntenhonger" te hebben. Produceerde Oudorp er niet minder dan 10, Koedijk II overtrof dit aantal (11) en de vijfde elftallers van de Boys schijnen er per wedstrijd niet minder te willen maken dan een dozijn. In de eerste klasse A voeren K.V.V. II en Z.F.C. IV een hard- nekkigen strijd en het heeft er veel van, dat het hier tusschen beide ploegen zal gaan. De Krommenieërs deden al zeer goed werk, door Q.S.C. III in eigen huis een goede 40 nederlaag toe te bren gen, terwijl Z.F.C. IV met het bezoeken de W.F.C. IV meer moeite had en in een doelpuntrijke ontmoeting ten slotte na spanning met 64 won. Bergen I heeft ook dit seizoen weer pech, had bezoek van K.F.C. IV en moesten met een 2—3 uitslag in de Koo- gers hun meerdere erkennen. Ook CS V. stelde weer eens teleur en kreeg van de Zilvermeeuwen-reser ves die het dit seizoen weer goed doen een bittere 50 pil te slikken, terwijl O. S. V. IV haar kansje behield, door bet bezoekende Zaandijk II een kleine 1—0 nederlaag toe te brengen De stand is hier nu: K. V. V. II 5 4 1 0 11— 3 9 Z. F. C. IV 4 4 0 0 16— 5 8 Zilverm. II 5 3 0 O 165 8 O V IV 4 2 11 9—8 5 K. F. C. IV 4 2 1 1 9—14 5 Bergen I 3 111 85 3 Zaandijk II 4 1 1 2 65 3 W F. C. IV 4 1 1 2 13—16 3 C S. V. I 3 0 0 3 1— 8 0 Q. S. C I 5 0 0 5 4-18 0 In de eerste klasse D, de reeds eerder gememoreerde nederlaag van Wieringerwaard in eigen huis tegen H. R. C. III. De Racers wonnen met 42 en bezetten met een gelijk aantal punten als de leiders, doch door iets minder gunstig doelsaldo, de tweede plaats. Petten liet zich eenigszins in eigen omgeving verrassen, daar de bezoekende Heldersche Boys haar een kostbaar punt, in een 4—4 ontmoeting, afhandig maakte. Schoorl deed goed werk en klopte M. C. D. in eigen huis met 13. De lucht- vaarders schijnen zich nog steeds niet te kunnen herstellen. De Watervogels deden andermaal zeer goed werk en klopten nu het bezoeken de Helder III met 52, terwijl J. V. C. een voorliefde 6Chijnt te hebben voor ge lijke spelen. Nu werden de punten met het bezoekende Succes II gedeeld. De stand is hier nu: Petten 5 3 2 0 14— 7 8 H. R. C. III 5 3 2 0 13— 8 8 Watervogels 5 3 0 2 85 6 Schoorl 5 3 0 2 12— 8 6 Wieringerw. 5 2 12 1010 5 J. V. C. 5 0 4 1 11—13 4 Succes II 5 12 2 11—14 4 Held. Boys 5 1 2 2 7— 9 4 Helder III 4 1 1 2 12—12 3 M. L. D. 4 0 0 4 5—17 0 De tweede klasse D bracht de te verwachten overwinning van Alkmaarsche Boys II, zoodat de roodwitten nog steeds ongeslagen zijn. Het bezoekende Egmondsche Boys I trok met 41 aan het kortste eind. Ook Alkmaar II deed wat we van haar ver wacht hadden, n.1. het bezoekende D. T. S. II slaan. Met een 62 nederlaag kon den de Oudkarspelieren huiswaarts gaan. Alcmaria IV stelde nu eens niet teleur en ontnam Koedijk I in eigen huis een kostbaar punt (55), terwijl A. S. V. I voor een nieuwe overwinning zorg droeg, ten koste van het bezoekende Alkm. Boys III. De rood-witten gingen met 42 ten onder. De stand is thans: Alkm. Boys 5 4 1 0 229 9 Alkmaar II 5 3 11 2114 7 Koedijk I 5 2 2 1 18—17 6 Alkm. Boys III 5 2 1 2 13—19 5 Egm. Boys I 5 12 2 12—13 4 A. S. V. I 5 2 0 3 19—15 4 Alcmaria IV 5 12 2 15—17 4 D. T. S. II 5 0 1 4 7—23 1 In de derde klasse D blijft Bergen II nog steeds ongeslagen aan den kop gaan. Wel kostte het de Bergenaren te Akersloot veel moeite, doch het einde bracht hem juist nog een 12-zege. Alkmaarsche Boys IV zette de competitie in haar nieuwe afdeeiing in, met een uit wedstrijd naar Alkmaar III. Na veel spanning en emotie, kwam ook hier het einde met een 12 overwinning voor de bezoekers. Schoorl II had zich eindelijk hersteld 'en klopte het bezoekende Ursem II met 20, terwijl Alcmaria V ook weer voor een overwinning (42) zorg droeg en nog wel ten koste van het bezoekende ongeslagen C. S. V. II. De stand is thans: Bergen II 4 3 10 17—10 7 C. S. V. II 4 2 11 15—13 5 Ursem I 4 2 0 2 12—8 4 Alcmaria V 4 2 0 2 17—10 4 Schoorl II 4 2 0 2 8—7 4 Akersloot 5 2 0 3 10—12 4 Egm. Boys II 4 0 3 1 910 3 Alkmaar III 4 112 10—14 3 Alkm. Boys IV 1 1 0 0 2—1 2 Vrone II 4 0 2 2 8—21 2 In de vierde klasse E de hooge uitslagen. Alkmaarsche Boys V klopte Oterleek in eigen huis met 212, ter wijl Oudorp I het bezoekende Koedijk III met 10—2 kraakte. Koedijk II trok ook geducht van leer en zond Ursem II met een 111- nederlaag naar huis. Alkmaarsche Boys VI won op het nippertje van Egmondsche Boys III met 1-0. De stand is hier nu* Koedijk II 4 4 0 0 21—3 8 Alkm. Boys V 2 2 0 0 24—2 4 A. S. V. II 3 111 9—4 3 Egm Boys III 3 1 1 1 12—7 3 Ursem II 5 113 9—31 3 Oudorp 110 0 10—2 2 Alkm. Boys VI 2 1 0 1 45 2 Akersloot II 2 0 1 1 2—14 1 Oterleek 10 0 1 2—12 0 Koedijk III 2 0 0 2 2—14 0 Scott, winnaar van do Londen Melbourne-race - r ut Dillinger's collega Floyd onscha delijk gemaakt. (Buitenland). Vreemde toestanden in Spanje. (Buitenland). Machinefabriek Thomassen te Arnhem ontving belangrijke orders. (Binnenland). Nasleep moordaanslag op koning Alexander. (Buitenland). Felle fabrieksbrand te Vlaardin- gen. (Binnenland). Brand in lompenhuis te Den Haag. (Binnenland). (Zie verder eventueel laatste berichten.) Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat in het Gemeenteblad van Alkmaar nr. 1412 is opgenomen het besluit van den Raad dier gemeente van 13 Septem ber j.1. waarbij is vastgesteld eene ver ordening tot toepassing van eene tijde lijke korting op de bezoldiging van het personeel in tijdelijken dienst aan het Murmellius-gymnasium, de Handels school en de Handelsavondschool voor handels- en kantoorbedienden te Alk maar, niet vallende onder de toepassing van de Pensioenwet 1922 (S 240). Deze verordening is heden afgekon digd en gedurende drie maanden ter ge meente-secretarie ter lezing gelegd. Zij is aldaar tevens in afdruk, tegen beta ling der kosten verkrijgbaar. Alkmaar, 23 October 1934. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. DIENSTPLICHT. Bekendmaking van uitspraken inzake vrijstelling. De Minister van Defensie heeft om trent de aanvrage om vrijstelling van den dienstplicht wegens kostwinner schap betreffende den hieronder ge noemden persoon, de uitspraak gedaan, achter zijn naam vermeld: C. E. H. FUHREN, lichting 1935. Uitspraak: Voor één jaar vrijgesteld. Tegen deze uitspraak kan uiterlijk den TIENDEN DAG na den dag dezer be kendmaking in beroep worden geko men door: a. den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt of door diens wettigen verte genwoordiger; b. door elk der overige voor deze ge meente ingeschreven personen of door diens wettigen vertegenwoordi ger. Het verzoekschrift daartoe moet met redenen omkleed zijn en worden inge diend bij den Burgemeester ter secre tarie dezer gemeente, afdeeiing Militaire Zaken, die voor de doorzending aan de Koningin zorgt. Alkmaar 23 October 1934. De Burgemeester van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT. Verkeer, dat den'Verkeer, dat den agent van voren j agent van achteren nadert, moet snel-j nadert, moet snel heid verminderen, j held verminderen. Ster 3' grootte, of Utino» Melkweg Mr Wettelijk ingeschreven bij het Boreau */o Indostrieelen Eigendom onder No. 64222 EEESTEKV.' ©VDLIZMMN (J LAATSTE KWiBTlEB Sterretijd 22 h 10 min. In drukletters vermeld zijn de namen van de sterrebeelden; de eigennamen van een aantal der helderste sterren ziin VENDS MABS smJDNUS© in schrijfletters geteeken. Nog twee maantjes op deze kaart: 24 Oct nabij den Stier, 27 Oct. bij de Tweelingen.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 9