DE ROMANTIEK VAN HEF „8EVEHSDDIN". Qetneentecadm Jiadiopcogcamma ©o®®-©©# 'JieuiUeton Bereidt Uw jus met HONIG's BOUILLONBLOKJES - 6 voor 10 cent' De heks van Winslea „het Duin is niet een eentonige, hobbelige zandvlakte met ongebaande wegen - maar 'n plattegrond van Straten, Stegen en Pleinen zonder naambordjes...! gt.pl Treep Mien pende duinreeksen. Het is de glorie van de plaats, want achter dien duinrand ligt het eeuwenoude mysterie van het Oeversduin. Het is een uitgestrekt terrein tot aan de zee. van zeven honderd en veertig hectare voi eigen leven en van een veelzijdigheid, die tot verbazing brengt. Niemand vermoedt het eerst. Want het ligt bescheiden en terugge trokken als om 'n geheimen en z'n ongerepte schoonheid voor ontwijdenden te verstoppen De ingang is uiterst moeilijk te vinden langs de slingerpaden van achter het station. L>e toppen, welke men ziet, dat zijn de duinen nietdat zijn niet meer dan de wegwij zers! Maar eenmaal den slammen ingang ont dekt tot het opzichtershuis „Kijk Uiten het voormalige jachthuis van den jonker, vouwt het zich voor den ontvankeliiken bezoeker open tot een bijna vlak gebied zonder gren- zen. Breede landwegen loopen er in en me- tershcoge boomen staan er de jaren te door staan! Het kon een oerstaat wezen. En deze oer staat ligt nu sedert een jaar open voor ieder. Fasanten en konijnen, houtsnippen, meeu wen en wulpen, pluvieren, scholeksters, klau wieren en koekoeken, wezels, marters en her melijnen bevolken het gebied. Onafzienbare rijen wilde seringen kleuren tusschen de witte Meidoorn den omtrek purper in het voorjaar. Over 'n bed van eikels loopt men in het najaar. Berken, dennen, populieren, wilgen en abeelen zijn er in 'n verscheiden heid, waarvan de leek versteld staat. land bouwakkers zijn er naast 'n vischvijver en bclembollenvelden kleuren er tusschen onge repte v'akken natuurgrond, waar nooit een hand aan kwam Castricum, Oct. „De menschen denken wel eens, mijnheer, dat 'n duin niet anders is, dan zoo'n hooge. rare zandberg, die je ziet als je op 't strand staat I Maar 't duin is heel wat anders, weet je't Duin, dat is 't heele gebied tusschen 't lage land van de polders en de zee. En daar is van alles in! Daar is temet meer le ven, dan in 'n groote stadAls je t maar zien kan! Terwijl de middagwind wakkerde, zaten we in den schemer van het lage boerenhuisje op 't Slingerpad, tegenover 'n twee-en-tach tig-jarigen oud-jachtopziener van het voor malige Geversduin. De oude Freek schoof z'n boerenpet op z'n gerimpelden kop en glom weer van het herbeleven zijner herin neringen. Heeft zoo'n duin dan ook een geschiede nis? Geloof dat maar, meneer Ja, zie je ik bedoel niet hoe 't ontstaan is in de oud heid, want daar kennen wij toch niet bij. Maar wat er zoo in de jaren gebeurt, dat ken je navertellen met dag en datum Zie je, meneer, ik ben van jongen af in 't duin geweest en ik heb heel wat geschiedenissen meegemaakt Stroopersgeschiedenissen Niet min, meneerWant er wier in vroeger jaren driftig gestroopt! Zoon vijf tig, zestig konijnen op 'n nacht, dat was niksEn as je 'n keer gepikt wier van een jachtopziener, dan kostte je dat 'n gulden.... Tegenwoordig wel 's vijf-en-twintig. Gebeurtenissen! Het is met de legenden van het duingebied als met de konijntjes als je stil blijft staain komen ze vanzelf te voorschijn uit de oude bewoners van het dorp. Ieder vertelt het zijne, en in extenso naverteld, zouden ze n foliant van ouderwetsch kaliber worden. Freek, de jachtopziener, weet er nog alles van. Hoe hij met den tegenwoordig nog in het duin wonenden „jonker" Gevers als kind in 'n kruiwagentje langs de helmwegen reed. Maar ook hoe hij door 'n duinbrandstichter met 'n vlijmscherp mes bedreigd werd Met hoeveel ben jij vroeg Freek. Met twee! zei ae knaap m'n mes en ik Dan ben je tekort, man want ik ben met zéven!, antwoordde de opzichter en hij liet z'n revolver glinsteren. Hier zitten d'r zes in en ik ben ae zevende. Dus je verliest, makker! En de bedreiger deinsde af! Want ook van de groote branden hoor je nog vertellen. In 't Geversduin wel eens van drie hectaren en in 't duin van baron van Tuyll wel 's tot omtrent zeven H A.Voor zoo'n brand moest ie dan bij nacht en ontij naar „Marquette", net kasteel van Heems kerk, waar de oude jonker woonde. Vanwaar je dan den volgenden morgen met man en macht terug kwam. Meestal om niet anders te doen, dan toe te zien hoe het branden van zelf ophield Van familie op familie gingen die duinge bieden over. Voor welk doel? Nou om te beginnen als jachtgebied. Want dat was wel de hoofdzaak voor de bezittersEn als het de bezitters niet waren, dan waren het de pachters van de bezitters Daar zit nou meteen wel 'n brokje tragiek in duintragiek! Want van de bezitters van weleer is niet veel meer over. De kaste van adellijke landheeren die dateert van de al-oude graven van Holland, is verdwe nen! De prinses von Wied, Robbie Wilson, Bunge, Boelens van der Aa, jonker Gevers...., het zijn niet meer dan legendarische namen samen met van Vliet, Smit van Gelder Eigenlijk is het brok historie definitief afge sloten sinds den val van het Geversduin, het meest romantische gebied tusschen Heems kerk en Egmond. Het Geversduin heet tegen woordig ook „Provinciaal Waterwinnings terrein" Het is ingelijfd bij de zeven-en- twintig-honderd hectaren De Parel van Castricum! Maar toch bestaat het duin. En zelfs beter dan ooit. Komende van Uitgeest maakt de spoorlijn z'n meest Noord-Westelijke krom ming en raakt als het ware het duingebied, zoodat het pithoreske dorp half verscholen lig in de luwte van den Papanberg en uitloo- Schaatsenbaan en slagveld! Maar dat heeft niet met de historie van het duin te maken. Oude Castricummers her inneren zich nog er in zware winters op de duinpiassen te hebben schaatsengereden. En de jachtopzichter brengt ons op ae bekende „Russenberg". Hier zijn jaren geleden bij het graven schedels en skeletten opgegraven meneer De gravers hadden de schedels op de tcppr van jonge dennetjes gezet Het was 'n ge zicht! Maar de jonker verbood 't. Het moeten de resten van soldaten geweest zijn. Ze zeg gen nou Russenberg, maar 't moeten wel Spanjaarden geweest zijn of ouwe Kenne- mers.Want er is in de duinen nog al 's wat 'beurd, in vroeger jaren Maar werd het duin nou uitsluitend als jachtgebied gebruikt? Zeker niet, meneer Voor de pacht ook. En voor 't houtkappen! Het duingebied was 'n groot bedrijf. In de oorlogsjaren zijn er uit dit Geversduin nog voor zeventig duu- zend gulden hout verkocht En drie kwartier ver 't duin in, daar ligt nog de boerderij de Brabantsche landbouw, noe men we datDaar woonde vroeger de rentmeester, zoogezegd. Die ging Zondags morgens met z'n gezin in 'n boerenwagen naar Castricum ter kerk. En in 't najaar zat hij drie dagen in de week, van 's morgens tót 's avonds, in 't dorp om de pacht te ontvan gen. Dus daar kwam wat binnen Toen hadden de duinboeren 't nog best! Later na den oorlog was er land te kort en toen zijn er te groote perceelen geslecht. Dat kost te geld en nou brengt 't niet meer op Een stratenplan zonder naam bordjes! Maar hoe weten jullie den weg in zoo'n terrein Zoo goed als in de stad, meneerIn vroeger jaren zaten we nachten achter me kaar in 't duin achter de stroopers an En dan konden we mekander precies zeggen waar we heen gingen of waar we mekander treffen zouden. Want 't duin heeft vaste we gen, zie je en vakken en vlakten en ste gen We kennen zoowat iederen boom Het Russenberg heb ik al genoemd Maar zoo heeft iedere plek z'n naam. We kennen de S'ingerweg, de Helmweg, de Dorpsweg en de RenbaanDe Zeshoek en 't Ver brande Bosch, de Roo-dam en 't Hoefijzer bosch, de Leeuwarder Hoek en de Kneeberg, de Brabantsche landbouw en de Schaapher dershut, de Wildernis en 't Eendenvak, 't Vo gelwater en de DoornenpanEr zijn vaste wegen en paden, pleinen en plekken Er staan alleen geen naambordjes bij Dat heeft niet in 't Duin! Romantisch als de zee! Neen, meneer, het is niet waar, dat de dui nen niet anders zijn dan 'n hobbelige zand vlakte met ongebaande wegen en dat 't er zoo eentonig is als 't water van de zee De zee is rijk en het duin is zoo verscheiden als geen andere plaats! Je vindt er van alles en je vindt er altijd wat. In den ouden tijd was 't er vol leven als de jachttijd open was. Dan was ieder dag 'n feest en het Jachthuis leek wel 'n herberg. Van alle streken kwamen de gastenIk heb er nog mee gejaagd met prins Hendrik, meneer 1 Zoo vertellen de oude Castricummers van hun Geversduin. Ze raken niet uitgepraat. En ze hebben gelijkVan alle duingebie den in Kennemerland is het Geversduin een van de meest rijke en romantische een van de meest weelderige en fantastische... En ofschoon nu de toegangen tot de dui nen van den weg af zijn toegesloten, is juist sinds 'n jaar op vertoon van 'n dag- of seizoenskaart die aan het Rentmeesters huis en 's zomers aan het station verkrijg baar is het bezoeken van het Geversduin voor vreemdelingen opengesteld. En voor wie het niet weet is het 'n openba ring, dat daar 'n eeuwenoud en ongeschon den natuur-reservaat ligt van uren gaans, op nog geen half uur sporen van Amster dam! KOEDIJK. Gister vergaderde de raad voltallig. Voorzitter was burgemeester Ninaber. De notulen, welke hadden gecircu'eerd, werden goedgekeurd. Medegedeeld werd,, dat van Ged. staten bericht is ontvangen van verdaging van het besluit tot verkoop van een perceel grond. Goedgekeurd was het besluit tot verhuring van een woning aan A. de Vries. Ingekomen was voorts een verslag van den schoolarts. Daarin werd geconstateerd, dat de gezondheidstoestand der kinderen uit stekend is. Er is slechts één geval van be smettelijke ziekte geweest, n.1. roodvonk; 23 maal werd de school bezocht, voornamelijk voor de jongste leerlingen. Van hoofdonrein was een sleepend geval. De schoollokalen laten volgens het verslag wel iets te wen- schen over, evenals de banken voor de hoog ste k'assen, welke kans geven op hooge rug gen. Dank werd gebracht aan het personeel voor de medewerking. Ingekomen verzoeken om subsidie voor het jaar 1935 van de Ojjenbare Leeszaal en Boe kerij te Alkmaar, van het Wit-Gele Kruis te Oudorp en van de commissie voor malaria bestrijding in Noordholland, werden aange houden ter behandeling bij de begrooting. Verlichting motorrijtuigen bij avond. Van Ged. Staten was nog een verzoek in gekomen om wijziging van het besluit inzake verlichting motorrijtuigen bij avond, als de lantaarns nog branden. B. en W. stelden hieromtrent thans voor, na gehouden inspectie met de politie, dit be sluit in zijn geheel in te trekken. De burge meester merkte hierbij op, dat het beter is ten halve gekeerd, dan geheel gedwaald. Het voorstel werd goedgevonden. Schoollokalen voor cursussen. Aan de tuinbouwvereeniging de West werd een schoollokaal toegestaan voor het geven van een tuinbouwcursus, evenals aan B. Siooten en anderen voor een esperanto- cursus. Dit laatste evenwel op dagen als er geen tuinbouwcursus is. De voetbalvereeniging K.S.V. mag gebruik maken van het verouderde gymnastieklokaal voor training. Hondenbelasting. Mej. de wed. C. Geus verzocht afschrijving van hondenbelasting. Besloten werd dit te behandelen in comité-vergadering. De weg door het Geestmer Ambacht. Van den Provincialen Waterstaat kwam een verzoek tot wijziging van het besluit tot verkoop van grond voor den weg door Geest- merambacht. De prijs van dien grond was gelijk aan de gemeentelijke subsidie daaraan. Ter vermijding van kosten werd gevraagd de overschrijving op 1 te stellen. Aldus werd besloten. Donderdag 25 October. HILVERSUM. 301 M. fAVRO- uitz.) 8.— Gr.pl. 9.- Omroep orkest olv. N. "1 reep. 10 ™r' genwijding. 10.15 Gr.pl. 10.30 Voordr. Rob Geraerds en 12— Omroeporkest olv. N. en gr.pl. 2.— Pianorecital Potharst. 2.30 Gr.pl. 3.-3.45 Naailes. 4 Voor zieken en ouden van dagen. 4.30 Gr.pl. 4.45 Radio- tooneel voor de jeugd. 5.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. 6.30 Sportpr. H. Hollander. 7— Kovacs Lajos en zijn orkest. 7.30 Engelsche les Fred Fry. 8.— Vaz Dias. 8.05 Gr. pl. 8.15 Concertgebouw-orkest olv. Bruno Walter mmv. Joseph Szigeti, viool. 10.30 Uit Carré, A'dam: Tweede deel van de revue „Dat zou je wel willen", van J. v. Tol, mmv. Lou Bandy, Wiesje Bouwmeester e.a In de pauze om 11;Vaz Dias. 11.30-12.- Gr.pl. HUIZEN, 1875 M. (8.—10.— cn 11.—2— KRO, de NCRV van 10.—li.— en 2—11 45 uur). 8.— 9 15 en 10.— Or.pl. 10.15 Morgen dienst olv. Ds. M. Holtrop. 10.45 en 11.— Gr.pl. 11.30 Godsd. half uur. 12.15 Orkestconcert en gr.pl 2.Cursus Fraaie Handwerken. 3 Orgelconcert G. Snijders. 4. Bijbellezing ds G. de Vries, mmv J. H. en H. °mit Duyzentkunst, bariton en orgel. 5.— Handen arbeid v. d. jeugd. 5,30 Violarecital Mej. G. W. Beriage, en gr.pl. 6 30 Lezing dr. F. J. Krop. 7.15 Gr.pl. 7 30 Weekoverzicht. 8.„Sam- son", oratorium van Handel, m. m. v de Chr. Orat. Vereen. „Hallelu ja" te Baarn olv. Jan Wagenaar, To v. d. Sluys, sopraan, Annie Woud, alt, M. Plooyer, ter.or en L. Bogtman, bas. Om 9 A. J. EFre- wes: Geduld. 10.30 Vaz Dias. 10.45—11.45 Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 10.35 10.50 Morgenwijding. 11.05 Le zing. 11.25 Or.pl. 11.50 Voor de scholen. 12.10 Rutland Square en New Victoria-orkest o.l.v. Austin. I.20 Gr.pl. 2.25 Voor de scholen. 3.20 Vesper. 4.10 Gr.pl. 5.05 Or gelconcert G. Mills. 5.35 Het Fol ie wintet olv. Pierre Fol. 6.50 Koor zang. 7.10 Duitsche causerie. 7.40 Or.pl. 7.50 Lezing. 8.20 Orgelcon cert G. D. Cunningham. 9.05 Rey- noldsconcert olv. den componist m. v. G. Knight, sopraan. 9.50 Ber. 10.20 Korte Dienst. 10.35 Hei m Boyd Neel Kamer-orkest. 11.30 Voordr. 11.35—12.20 L. Preager en zijn band. PARIJS (RADIO-PARIS). 1648 M. 7 20 en8.2OGr.pl. 12.50 Pascal- orkest. 8.35 Koorconcert uit Praag. Jjj 9.35 Symph.-concert olv. Inghel- Cl brecht. KALUNDBORO, 1261 M. 11.20 -1.20 Concert uit rest. Wivex. 2- Zang en piano. 2.20—4.05 Concert uit rest. Ritz. 7.30 Symph.-concert olv Malko mmv. Wanda Lan- dowska, cembalo. 10.05—11.50 Dansmuziek. KEULEN, 456 M. 5.20 Or.pl. 35 en 11.20 Or.pl. 12.20 Om- roepkleinorkest. olv. Eysoldt 3 20 Uit Leipzig: Omroeporkest o.l.v. SchroK 4.35 Pianorecital O. Maier. 6.20 Trio-conce. t 7.35 Zie Deutschlandsender. 9.05 Harmo nicaconcert. 9.50—11,20 Omroep- kleinorkest olv. Eysoldt. ROME, 421 M. 8-05 Concert door orkest, mmv. M. L. raini, piano. 9.20 Dansmuziek. BRUSSEL, 322 en 484 M 322 M.: 12.20 Omroeporkest olv. Gason. I 30—2.20 Gr.pl. 5.20 Chopm- (ft progr. 8.20 Vocaal concert met instrumentale 'ntermezzi. 10 30- V II 20 Or.pl. 484 M.: 12 20 Gr.pl. 1 3o_2 20 Salonorkest o.l.v. Dou- liez. 5.20 en 6.35 Gr.pl. 8.20 Om roeporkest olv. André. In de pauze: Cabaret-progr. 10.3011.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 7.35 „Wilhelm Teil", van Fr. Schiller. Muziek van Rud. Wag- nerRegeny. 9.05 Pianorecital K. Borack. 9.30 Ber. 10.20 Zwitser, sche muziek door het Berner Om roeporkest mmv. W. Hubert. tenor. 10 50—11.20 Schubert's 5de Sym- phonie (Omroeporkest olv. Görner) GEMEENTELIJKE RADIO- DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Lond. Reg. 10.35 11.05, Midi. Reg. 11.05-18.50, Deutschl.s. 18.50—24. Lijn 4: Keulen 1030—15-20, Leipzig 15.2016.20, Keulen 16.20 —18.50, Lond. Reg. 18.50—24.—. M v <B0©0€H3*»O€><e*€>e©©e©©ööOO©©€K>0000<j Van het hoogheemraadschap was een ver zoek ingekomen om de noodige strooken grond af te staan tot verbreeding van den Bovenweg te St. Pancras. Werd toegestaan voor 1.50 per perceel, onder voorwaarde, dat nieuwe hekken worden geplaatst in over leg met B. en W. Presentiegelden raadsleden. Ged Staten verzochten om het presentie geld voor de raadsleden te bepalen op 2 per vergadering. De heer M. Mulder stelde voor om in verband hiermede ook presentiegeld te bere- keren voor commissievergaderingen, wat vol gens aanschrijving van enkele jaren geleden mag plaats hebben. De heer Hart vond ook, dat niet verlangd mag worden, dat de raadsleden terwille van de bezuiniging hun tijd gratis geven. Met algemeene stemmen werd besloten Ged. Staten met deze zienswijze bekend te maken. Herziening begrootingen 1933 en 1934. Ged. Staten verzochten de begrootingswij- zigingen voor 1933 te herzien. De heer Hart merkte hierbij op, dat dit in verband met de subsidie wel zal moeten gebeuren. Van hetzelfde co'lege kwam een verzoek om de begrooting 1934 te herzien. Dit geldt vooral de kleine posten als contributie voor de vereeniging „50 Westfriesche gemeentes" en contributie voor de vereeniging van bur gemeesters. Conform de verzoeken van Ged. State werd besloten. De rekening-courant-overeenkomst met de N.V. Bank voor Ned. gemeenten werd ver hoogd tot 60.000. Verzoeken van de arbeiden in het land- en tuinbouw- en zuivelbedrijf. De afd. Koedijk van den Ned. Bond van Arbeiders in het landbouw-, tuinbouw- en zuivelbedrijf verzocht om de arbeiders in werkverschaffing op te nemen en tevens werd invoering gevraagd van de bekende re geling inzake het doktersfonds (betaling van een-derde contributie). B. en W. stelden voor hen, die meer dan 2 kinderen hebben, in bedoelde regeling op te nemen met dien verstande, dat kinderen, die zelf lid zijn en inkomsten hebben, niet worden meegerekend. De heer Hart stelde voor om alle werk- loozen op te nemen. De circulaire daarom trent wijst op de bezuiniging, die hieruit voortvloeit, aaar anders velen zullen moeten bedanken en dan geheel voor de gemeente komen. Tevens wees spr. er op, dat overigen® slechts weinig kan worden gedaan voor de werkloozen, die toch al een zoo gering inko men hebben. Devoorzitter wees erop, dat dit voor- van May Wynne. 21) „Voor een deel heeft hij mij zijn plan me degedeeld", antwoordde sir Hugh. „Maar het diene tot uw naricht, dat hij reeds bezig is aan de uitvoering. Hij kent alle soldaten van het garnizoen; vele zijn trouwe diena ren en kameraden, die voor een kleinigheid in geld en een paar vriendelijke woorden be reid zijn hem hulp te verleenen of althans op hun posten te slapen. Morrice slaapt bij den gouverneur in bed en is gewend 's nachts op te staan en de ronde te doen in het kas teel en daarbij bijzonder te letten op dege nen, die de wacht hebben, waarna hij kolonel Cotterell rapport uitbrengt van hen, die sla pen, of slaperig waren. De kolonel stelt een onbepaald vertrouwen in Morrice, die hem dan ook geheel onder zijn invloed heeft en zich houdt of hij de grootste ijveraar is voor de partij der Rondhoofden". „Ik houdt niet van die slinksche wegen", klonk het afkeurend van Squire Brotherton „Ik houd van een vijand, die eerlijk den strijd met je aanbindt en niet een, die ver raad pleegt jegens zijn tafelgenoot!" Waarop kolonel Aikton in het midden bracht „Je bent te hard, vriend, tegenover een, die meer roekeloos dan verraderlijk is en die een grief heeft tegenover zijn tegenwoordige vrienden, die, nadat zij in tijden van nood eerst van zijn diensten hebben geprofiteerd, hem daarna eenvoudig op zij hebben ge schoven. Geen wonder dat die arme Dick zich nu wel zóódanig onderscheiden wil, dat hij onder zijn vroegere partijgeooten in alle eer kan hersteld worden". Dr. Stapleton, die ook genood was, om stem uit te brengen in deze gewichtige verga dering, kwam nu met de vraag te voor schijn: „Welke stappen denkt kolonel Morrice op den afgesproken nacht nu te nemen?" „Allereerst", legde sir Hug uit, „zal hij zorgen dat twee schildwachten die bereid zijn ons te helpen, op bepaalde hoe ken van de muren post vatten. Hijzelve zal bij den gouverneur slapen, maar op een over een gekomen uur zal hij opstaan, waar een signaal ons waarschuwen zal, dat de tijd gekomen is. Ijlings zal er een ladder opge trokken worden, die wij beklimmen zullen, en, eer de slaperige soldaten goed wakker zijn, zullen ze onze gevangenen wezen!" „Het lijkt zoo eenvoudig antwoordde de doctor droog. „En als kolonel Morrice in derdaad kans ziet dit alles te bewerken, dan mag hij aanspraak maken od de dankbaar heid van ieder trouw dienaar van koning Karei". ,Amen!" zei Spuire Brotherton. „Ons dus vleiende met die hoop, zal het maar 't beste zijn de zaak niet langer uit te stellen, want de orders van Langdale kunnen wel dringend zijn geweest". „Hadden wij dat pakje toch maar!" zuchtte kapitein Knowles, maar, als we nu maar veilig en wel vasten voet hebben in Pontefract, dan kan dót ons ook niet veel meer schelen". En onwillekeurig ging zijn hand naar het gevest van zijn degen. „Pontefract voor den koning! Laten wij daar eens op drinken, heeren!" noodde sir Hugh. En eigenhandig vulde hij de roemers met tintelenden Gascogner, daar het niet ver standig was om de hulp van bedienden in te roepen. „Vandaag over een week", ging hij voort op zachten toon, „is de datum, die met vriend Morrice werd afgesproken; maar vóór dien zullen wij elkaar wéér ontmoeten en, zoo mogelijk, zal hij er dan zelf bij te genwoordig zijn, om de onderneming in haar kleinste bijzonderheden te bespreken. Hoe zoudt gij denken over Vrijdag op dit zelfde uur? Terwijl hij dit zei, hield hij den blik ge richt op kolonel Aikton en die knikte: „Goed! Vrijdag op ditzelfde uur! Ik maak mij sterk, aat er geen stoel onbezet zal blijven, welke afspraak er dan ook soms mocht gemaakt zijn". Geestdriftig gaven allen hun woord en sir Hugh hief den roemer omhoog. „Pontefract voor den koning!" riep hij. „De Hemel schenke ons succes bij de be machtiging van het slot!" Het kaarslicht bescheen den kring var. mannen in hun schilderachtige kleeding, die allen de roemers omhoog hielden, tot aan den rand gevuld met den robijnrooden wijn En ondanks de lange krullen, de kanten kra gen en lubben en de gekleurde sjerpen viel er geen spoor van weekelijkheid waar te ne men op hun vastberaden gelaat, terwijl zij, als uit één mond, herhaalden: „Pontefract voor den koning!" In één teug werden de roemers geleegd, waarna de saamgezworenen zich in hun donkere mantels hulden, en, met een enkel woord van afscheid aan hun gastheer, één voor één het vertrek verlieten. Op de verdieping daarboven lag een oude vrouw, met de oogen wijd open, in haar staatsieledikant. Had zij ook den toast ge hoord, waarop haar zoon en zijn vrienden zoo geestdriftig gedronken hadden? „Pontefract voor den koning!" Zou zelfs Pontefract den dood van den koning kunnen afhouden?" HOOFDSTUK XI. De inneming van Pontefract. „Ik verlang naar bed", geeuwde Morri- Kolonel Cotterell fronste de wenkbrauwen. Hij had de Presbyteriaansche leerstellingen verklaard voor ooren, die al even doof wa ren als die van de adder. Maar wie kon ooit boos worden op Dick? Zeker niet James Cotterell, streng ijveraar als hij was! Deze geestige kameraad en dappere sol daat want Cotterell had in vroegere ja ren naast Morrice gestreden mocht een vrijheid genieten, die al even groot was als het vertrouwen van zijn vriend. Zóó gul was Dick met zijn raad, zoo scherp was zijn opmerkingsgave gebleken bij vele gelegenheden, dat de gouverneur een onbe ce paald vertrouwen in hem stelde. Van heffl had hij ook dingen te hooren gekregen be treffende zijn eigen garnizoen, die hem in ongenaakbaarheid anders nooit bereikt zou den hebben. Het pleitte wel voor Morrice's' zin voor in* trigue, dat hij goede maatjes was, niet ƒ1" leen met den kolonel, maar ook met den kleinsten koksmaat in het kasteel. Op dien gedenkwaardigen avond gin? Morrice, slaperig als hij was, dus naar bed en James Cotterell eveneens, vervuld van niets anders dan van de leerstellingen van John Knox. Daar praatte hij nog over, tot het snurw» van zijn bedgenoot hem blijk gaf, dat fl doove adder andermaal weigerde naar zijn stem te luisteren. Maar de gouverneur sliep, toen middernacht Dick Morrice ontwaakte, zachtjes or»«tond, haastig zijn kleeren ,aa j schoot en "daarbij ook niet zijn zwaard pistool vergat eer hij op de teenen het v trek verliet, maar toch niet kon nalaten na eens even met schuldig genot te kijken n het door de zon gebruind en verweerd g laat en te luisteren naar het luide snu dat hem deed denken aan den diep"1-. n. tonigen preektoon van den Presbyter* schen voorganger. «.u „Nu", dacht hij bij zichzelven, terwij de gane doorliep naar de plek, waar bevriende schildwacht hem wachte, oorlog is alles geoorloofd en deze ona ming zal mij méér liefde doen winnen. die van James Cotterell, hoezeer ik beu1 ook verplicht ben voor zijn goede m^0jgd).

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 6