Dobbelntaitn lekker... man! Gevolgen van langdurige werkloosheid ^Buitenland DREIN DRENTEL EN PIET PRIKKEL. Op kleeding het eerst bezuinigd. q werkloosheid op den gezond- 0 Rekeningen 1933. Begrooting 1935. Slechte woningtoestanden. De woningtoestanden. De ondervoeding. 0 g INRIJ VERBODEN GRIJPT HITLER IN? In hei kerk-conflict. AANSLAGEN OP GORING EN GOBBELS? Alles blijft geheim. GANDHI BOOS. Hij trekt zich definitief uit het congres terug. GESLAAGDE STUDENTENGRAP. Tijdens vorstelijke bezoek te Birmingham. TIEN PERSONEN VERDRONKEN. Storm op de Zee van Marmora. TROONPRETENDENT WACHT. Zijn vrouw geeft den strijd op. NEDERLAND MOET HELPEN! TERECHTSTELLING DOOR MIDDEL VAN GIFBEKER, ONDERZOEK NAAR AANSLAG TE MARSEILLE, Vaststelling der verantwoorde lijkheid, stel gedaan is om zoo weinig mogelijk gezin nen te moeten opnemen. Spr. merkte hierbij op, dat er zeer veel kleine gezinnen in deze gemeente zijn. Spr. voelde echter wel iets voor het voorstel-Hart en hij stelde dan ook voor om dit over te nemen, voorloopig voor den tijd van drie maanden, om daarna de kosten te overzien. De heer Hart trok hierop zijn verder strekkend voorstel in, vragende of de kwes tie daarna weer in den raad komt. De voor zitter antwoordde bevestigend. Het gewijzigde voorstel van B. en W. werd hierna aangenomen. Van den gemeente-opzichter en de school- schoonmaakster waren verzoeken ingeko men cm verhooging van salaris in verband met de opgelegde storting voor pensioen. Daar Ged. Staten hebben aangekondigd te zullen komen met een andere salarisregeling, wérden deze verzoeken aangehouden. B. en W. boden aan de rekeningen 1933, ii.l. van: a. het B A. (rapporteur de heer Kramer). De ontvangsten waren 15633 17 de uitgaven 15.577.30, het voordeelig saldo bedroeg dus 55.87. b. Gemeentelijk E.B. (rapporteur de heer Hart.) De gewone dienst toonde een ont vangst van 13.946.34, een uitgaaf van 13.755.27 en een saldo van 191.07. De kapitaaldienst beliep aan ontvangsten 7070.42, aan uitgaven 3695. Het saldo was dus 3375.42. c. Gemeenterekening 1931. Gewone dienst ontvangsten 99.504.23, uitg. 120 840 70, nadeelig saldo 21.336.47; kapitaaldienst IBIS SHAG - LICHTE PIJPTABAK Rookt Pobbelmann'8 Tabak en géén andere 1 ontvangsten 25.050, uitgaaf 25.000, saldo Door B. en W. werd aangeboden de be grooting 1935. Zal worden onderzocht door den geheelen raad, uitgezonderd de wethou- ders. Hierna sluiting. Het onderzoek naar bovengenoemd onderwerp heeft in Amerika uitgewezen, dat van 150 gezinnen er 41 niet voldoen de kleedingstukken hadden, ja, dat winterkleeding In vele gevallen in het geheel niet aanwezig was. Op een confe rentie, bijeengeroepen door den staats secretaris voor sociale zaken, werd me degedeeld, dat duizenden kinderen de school niet konden bezoeken, onfdat zij geen schoenen hadden. Bij een onderzoek naar den toestand van de werkloozen van Poolsch Silezië en van het textielgebied van Lodz, bleek, dat van 382 schoolkinderen er 311, dat is dus meer dan 80 de school niet regelmatig bezochten bij gebrek aan kleeding. In een Duitsche stad, aldus het ver slag, waar veertig scholen zijn, konden 76 kinderen wegens gebrek aan schoeisel niet naar school. (Er dient hierbij op ge wezen te worden, dat geen tijden ,e- noemd zijn, waarover het onderzoek loopt en ook kan men uit deze gegevens niet opmaken of het gaat om een een malig verzuim of om meermalig). Terecht wijst het verslag er op, dat het gebrek aan behoorlijke kleeding. bij de betrokkenen een gevoel van sociale minderwaardigheid kweekt. Uit hy giënisch oogpunt bekeken zijn de gevol gen niet alleen dat de lichaamsverple- ging verwaarloosd wordt, maar ook, dat de kinderen grooter gevaar loopen kou te vatten, met al de gevolgen van dien. Een secundair nadeel is nog, dat de kin deren door het verzuim van de school ook het geregelde onderzoek door den schooldokter misloopen en ook dikwijls niet kunnen deelnemen aan de maal tijden, die op school verstrekt worden. Hoe ernstig dit gebrek aan kleeding ook Is, zwaarder weegt, naar de meening van den rapporteur, het vraagstuk der woonvoorwaarden. Het blijkt, dat in vele steden de woningtoestanden der mate verslechterd zijn, dat men weer van het krotten vraagstuk moet gaan spreken. In Amerika hebben zich de ge volgen van het ontbreken van werkloos heidsverzekering en van het systeem, dat slechts door de openbare weldadig heid in de allernoodzakelijkste gevallen geholpen wordt, danig doen voelen. In Tsjecho-Slowakije is bij een onderzoek gebleken, dat van 40 gezinnen er 19 in éénkamerwoningen huizen en 21 in huizen met twee kamers. Slechts bij 16 gezinnen had ieder gezinslid een eigen bed. In Polen werd door een drietal onder zoekingen door het instituut voor socia le vraagstukken bij kinderrijke gezinnen vastgesteld, dat in 835 der onderzochte gevallen, de woning slechts uit een enkele ruimte bestond, waarin gemid- de'd vier vijf personen leefden. Bij gebrek aan geld zagen zich vele gezinnen genoodzaakt hun bedden andere meubelen te verkoopen. Zoo de men vóór de crisis in 9 gezinnen met totaal 247 personen 171 bedden. werkloosheid van een paar jaar waren er nog slechts 90 bedden. Dat beteeken- de, dat gemiddeld twee of drie personen van één bed gebruik moesten maken. Wat Duitschland betreft, zoo maait het rapport melding van een onderzoeK, gedaan door twee ambtenaren va Maatschappelijk Hulpbetoon van een der Berlijnsche districten. Uit dit rap port, dat uit het jaar 1932 stamt, bl jk dat van 1316 schoolkinderen er 529 oi 40 geen eigen bed hadden. De toene mende nerveusiteit van schoolgaande kinderen uit werklooze gezinnen, weet de Saksische bond van onderwijzeis aan het leven in overvulde woningen en het ontbreken van een eigen bed. Een ander belangrijk deel van het werkloozen vraagstuk is natuurlijk de voeding. Een groot gedeelte van het ma- OIIOII COIIOIIOIIOII Oll C3II CDU OII Dr. P. Lopes geeft in de „In- 0 ternationale Rundschau der 0 Arbeit" eenige beschouwingen q U over den invloed van langdurige s heidstoestand der betrokkenen. 0 In dit artikel komt Dr. Lopes tot de conclusie», dat bij de Q y werkloozen in h^. algemeen het 0 eerst op kleeding bezuinigd 0 wordt. n IIOIIOIIOIIOIIONOIIOIIOMOIIO teriaal heeft betrekking op Duitschland. Hij heeft daarbij gebruik gemaakt van een rapport door dr. van Tyska opge maakt over onderzoekingen op dit ge bied onder de werkloozen in den winter van 1932 op 1933. Het verschil in ge bruikte calorieën in de maaltijden van werklooze arbeiders en arbeiders die nog werk hebben, wordt door dr von Tyska daaruit verklaard, dat de eersten min der vleesch, melk, eieren, groenten en fruit gebruiken, daar het hoofdbestand deel van het eten bij hen bestaat uit de goedkoope margarine en aardappelen. Behalve de armoede aan calorieën ont breekt het de voeding der werkloozen nog aan voldoende vitaminen B, die jui6t het meest versterkend zijn en aan vitaminen C, die de scheurbuik voor komen. In Engeland heeft men berekeningen gemaakt of de ondersteuning, aan werk loozen uitgereikt, voldoende is om be hoorlijk onderhoud mogelijk te maken. Ook daar is men tot de conclusie ge komen, dat de toestand der werkloozen slechter wordt naar mate de werkloos heid langer duurt en er meer behoefte gaat bestaan aan nieuwe kledingstuk ken e d. Dit was vooral het geval in ge vallen, waar de woninghuur hooger was dan 5 shilling. De crisis heeft er in vele landen toe geleid dat de overheid de toelagen voor verschillende openbare instellingen van sociaal belang ingekjompen heeft, juist in den tijd, dat deze het meest noodig waren. De vraag kan gesteld worden of dit ook invloed heeft op de hoogte van het sterftecijfer en op het voorkomen van meerdere ziekten. Het feit, dat ver schillende landen, die nu zoo zwaar door de crisis getroffen zijn, zooals bij voorbeeld Duitschland en Amerika, voordien een behoorlijk aantal sociale voorzieningen en een vrij hoogen levens standaard hebben gehad, doet de hoon ontstaan, dat de werkloozen een zekere „gezondheidsreserve" hebben, die hen de moeilijkheden van den tegenwoordi- gen tijd vrij behoorlijk kan doen door staan. De gevaren der ontberingen blij ven echter groot, zoowel voor de bevol kingskringen, die hieronder het meest te lijden hebben als voor hen, wier te genwoordige levensomstandigheden nog niet veel afwijken van wat zij gewend waren. Het is zeer de vraag, of het mee- rendeel der werkloozen wel regelmatig en in elk jaargetijde genoegzaam tijd in de buitenlucht doorbrengt. De lichame lijke toestand van den man wordt zeer sterk beinvloed door het vermoeiende werkzoeken, terwijl ook de werkloosheid van den man voor de huisvrouw nog niet vermindering van haar arbeid be- teekent. Integendeel in vele gevallen wordt zij thans gedwongen meer en an deren arbeid te verrichten om de ver minderde inkomsten te compenseeren. Een roode cirkel met wit veld beteekent: gesloten voor alle ver keer in beide richtingen Hitier zou a.s. Donderdag alle Protestant- sche Duitsche bisschoppen ontvangen en bij die gelegenheid een redevoering uitspreken waarin hij, naar men zegt, openlijk stelling zou nemen tegen de coniessioneele Kerk De Protestantsche Bisschoppen zouden bij deze plechtigheid den eed afleggen. Men meldt in verband hiermede, dat de houding der nat. soc. autoriteiten jegens de officieele Kerk tot nu toe aarzelend is ge weest, zooals schijnt afgeleid te kunnen worden uit de wijzigingen, welke tot nu toe zijn aangebracht in de eedsaflegging door rijksbisschop Mueller en de instructies, on langs aan Frankische ambtenaren gegeven om de nat. soc. partijen niet te mengen in het conflict met de Evangelische Kerk. Het wekt den indruk, alsof de nationaal- socialistische leiders verrast zijn door den tegenstand van de confessioneele kringen. Uit Neurenberg wordt gemeld, dat gouw leider Julius Streicher, die overigens niet voor een klein gerucht is vervaard, ver klaard heeft, dat de geschillen slechts de protestanten onderling aangaan en dat de nationaal-socialistische partij daarmee niets uitstaande heeft. Volgens de „Daily Herald" zou een meisje van elf jaar, dat zeer na verwant is aan generaal von Schleicher (zijn stiefdochtertje?), een schot gelost hebben op Göring, om haar familieleden te wreken. Het schot miste. Het meisje zou in allerijl naar een opvoedingsgesticht gebracht zijn om daar onbepaalden tijd te blijven. Ook zou een onbekende gescho ten hebben op minister Göbbels, hetgeen bekend is geworden doordat mevrouw Göbbels licht werd gewond. Hitier zou in verband met dezen aan slag mevrouw Göbbels verzocht hebben om zich zoo min mogelijk in Berlijn te vertoonen. Sedert eenigen tijd voert me vrouw Göbbels een levensstaat, welke niet in overeenstemming is met de eischen, welke Hitier aan zijn naaste volgelingen stelt. En men vermoedt, dat haar luxueuse wijze van leven de oor zaak is van den aanslag op haar man. Gisteren heeft Mahatma Gandhi we derom een vasten- en zwijgdag gehou den. Inmiddels ontving hij vele bezoe kers ,die hem bezwoeren terug te komen van zijn besluit om af te treden als leider van het Indisch Nationaal Con gres. Gandhi luisterde glimlachend, knikte af en toe, schudde het hoofd en schreef tenslotte op een stuk papier: „Ik zal het u morgen zeggen". Een Reuterberichjt van gister meldt, dat Gandhi zijn definitieve besluit heeft medegedeeld om de leiding van het con gres op te geven. Hij trekt zich eveneens uit het con gres terug. EEN NIEUWE OPLICHTETSTRUC. Pas op, ik ben de duivel. Uit Halifax wordt gemeld: Een vrouw, die een winkeltje had in Glacé Bay in Nieuw Schotland, is het slachtoffer geworden van een nieuwe oplichterstruc. Even voor sluitingstijd kwam een man den winkel binnenstormen met een rood masker voor, die haar toeschreeuwde: „Pas op, pas op, ik ben de duivel!" Voor de vrouw van haar schrik bekomen was, had de bandiet haar de olielamp uit de hand gerukt en begon den inhoud van den winkel ondersteboven te gooien. Toen hij een geldkistje gevonden had, nam hij het onder zijn armen en holde den win kel uit, de arme vrouw in een soort staat van verdooving achterlatende. Toen ze zich bewust werd, wat er gebeurd was en naar de politie liep, was er geen spoor meer van den dief te erkennen. Studenten van de universiteit van Bir- mingham hebben gedurende drie dagen de stad beetgenomen met een fictieve persoon lijkheid, prins Mohammed Din Dbingo. De „prins" heette cie heerscher te zijn van een Fransch mandaatgebied in den Soe dan en een bekend filanthroop en archae- loog. Hij kwam Vrijdag te Birmingham aan, gekleed in volledig inlandsch costuum en was, naar medegedeeld werd, uit Parijs komen vliegen om het patronaat te aanvaar den over een liefdadigheidsrevue. Verder vertelde men, dat de prins vroeger in Bir mingham medicijnen gestudeerd had. De studenten van de medische faculteit poogden dadelijk hem te ontvoeren om „los geld" voor hem te vragen. Er volgde een ge vecht om het bezit van ter. „prins", die ten slotte ontsnapte na een lange jacht door de straten door een voorbijkomende auto te reauireeren. Bij de première van de revue overscha duwde de ontvangst van den prins die van den lord mayor en het gemeentebestuur ge heel. Ieder stond op toen de tonen van het Fransche volkslied bij het binnentreden van den vorstelijken gast weerklonken. Ieder nam de plechtigheid ernstig op en zelfs de politie toonde geen argwaan. Een detache ment agenten was speciaal met de veiligheid van den prins belast na de poging om hem te ontvoeren. In den schouwburg hed men een aparte loge voor hem gereserveerd en toen hij aan het eind van de voorstelling het eerste opstond, juichte het publiek hem ent housiast toe. De „prins" is in werkelijkheid een medisch student uit den Soedan afkomstig. VAN DE 100.000 BEROOFD. Zielig. Een inwoner van Brugge in België, die een prijs van 100.000 frank gewonnen had en persoonlijk naar Brussel was gekomen om dit bedrag in ontvangst te nemen, is in een café te Brussel van dit bedrag beroofd. Door den storm zijn twee zeil- booten in de zee van Marmora omgeslagen. Tien personen zijn verdronken. Te Kopenhagen heeft, zoo vertelt „Ber- lingske Tidende'', twee maanden lang, tot Zondag ƒ.1., in een hotel vertoefd de gemalin van den troonpretendent van Joegoslavië, vorstin Ariadne Marie Dabisja-Cotromanicz; zij was in het register onder haar meisjes naam, prinses Cantacoezene, ingeschreven. De troonpretendent Alexander is, zoo ver haalt het blad, in 1895 in Rusland geboren. Zijn vader was keizerlijk Russisch staats raad in het ministerie van buitenlandsche zaken en eerelid van de keizerlijke kunstaca demie. Zijn moeder, vorstin Sofie, was van geboorte een gravin Moerawiev, hofdame van de Tsaritsa Marie van Rusland. Beide ouders stierven toen Alexander 5 jaar was, maar tevoren had zijn vader de geschiedenis van het geslacht Dabisja-Cotromanicz uitge- vorscht en opgeschreven. De jonge vorst is een rechtstreeksche na komeling van de oude West-Slavische dynas tie Comes Cotromanus, die vele eeuwen over de Kraten regeerde. Zij werd in de 15e eeuw door de Turken verdreven. Sedert is het land onder vreemde heerschappij geweest. Vorst Alexander is de eenige nog in leven zijnde nakomeling van den Duitsch-Roomschen kei zer Sigismund, daar deze gehuwd was met Marie van Hongarije uit het huis Dabisja. Hij werd in het buitenland opgevoed bij zijn overgrootmoeder vorstin Alexandrine Gagarin en haar dochter, zijn oud-tante gra vin Maria von Skobelev, de weduwe van den beroemden legeraanvoerder en adjudant-ge neraal van Alexander II. In 1911 werd hij naar St. Petersburg ge roepen door zijn voogd graaf Moerawiev om zijn intrede te doen in het beroemde Keizer- Alexander-lyceum. Hiermede begon zijn eer ste vorming voor de.diplomatieke loopbaan. Hij maakte den wereldoorlog mede als cava- lerie-officier en huwde, 23 jaar oud, prinses Ariadne Maria Cantacoezene. Tijdens de re volutie werd hij herhaaldelijk gevangen geno men en ten slotte ter dood veroordeeld. Zijn vrouw slaagde erin hem te redden en hij vluchtte over de Finsche grens. Sedert heeft hij hard moeten vechten voor zijn dage lij fc- sche brood en onder moeilijke economische omstandigheden in Berlijn moeten leven, maar hij heeft geen oogenblik de gedachte opgegeven zijn eischen in Joegoslavië recht te dóen wedervaren. Zijn vrouw hoort tot het oude Roemeen - sche vorstenges'acht Cantacoezene. Zij heeft een rijk en weelderig leven geleid en is bui tengewoon begaafd. Na haar vlucht uit Rus land, was zij geheel berooid te Parijs aange komen. Zij stelde zich in verbinding met de mannen in Europa die het voor het zeggen hadden en vooral Mussolini interesseerde zich voor haar zaak. maar naar Joegoslavië kon zij niet komen. Zij was daar op een reis kort na de revolutie geweest, maar werd er heel slecht behandeld, eerst gevangen gez^t en daarna uit het land verwijderd. Men wenschte niet dat het bekend werd dat er nog een nakomeling in het leven was van het huls Machtige gebouwen, aan handel en weten schap gewijd, talrijke Instituten van groet schaal nut in ons land, zijn daar om te gc tuigen van den ondernemingsgeest, van Je groote offervaardigheid onzer landgenoote;. Nimmer werd tevergeefs een beroep g. daan op de daadwerkelijke medewerking van ons Volk, indien men ervan doordrongen was, dat een werkelijk Nationaal doel moeit worden bevorderd. Het stemt tot diepe teleurstelling, wan neer men het Nederlandsche Huis in de Ciié Universitaire te Parijs bezoekt en men moet I. GANS Directeur van de „Joodsche Invalide", lid van het Nationaal Comité. ervaren, dat hier een cultureel Instituut van de hoogste orde, niet kon worden voltooid. Zoo mag, neen zoo z a 1 het niet blijven. Offervaardigheid is immers een der bijzon dere eigenschappen, die den Hollander siert. Geen rechtgeaard Nederlander zal den roep van het Comité om te steunen, onbeantwoord laten. Ik ben er dan ook van overtuigd, dat der traditie getrouw, gansch Nederland ook thans zal helpen. Men geve. ieder naar de gave van zijn hand. Het Nederlandsche Huis z a 1 voltooid worden, spoedig, dank zij ook Uw hulp. NEDERLAND MOET HELPEN!!! Tot eer en sieraad van ons Vaderland. Cötromanicz. De toestand was onrustig De West-Joegoslavische landen Kroatië, Slove nië, Bosnië, Dalmatië en Herzegowina waren zeer teleurgesteld over de vereeniging met Servië. Zij voelden zich schier alsof zij onder een nieuwe vreemde heerschappij gekomen waren. De vorstin was korten tijd in verbinding met den oudsten broeder van koning Alexan der, prins George, die wegens zijn gedrag geïnterneerd is. Maar de vorstin gaf den strijd niet op Achter haar stond het comité Cotroman, een politieke organisatie van onderdanen in de West-Joegoslavische landen, die strijden voor de losseheuring van de opperheerschap pij van Servië. Het comité erkent de dynastie Karageorgewitsj niet als heerschershuis over het West-Joegoslavische volk. Bij verordening van den Letlandschen staatspr^ident is een nieuwe strafpro cedure ingevoerd. Omtrent de doodstraf wordt bepaald, dat deze in Estland op last en onder toezicht van den officier van justitie wordt voltrokken. Indien do veroordeelde den wensch uitspreekt, zichzelf te vergiftigep, geeft de gevange nisinspecteur bevel hem vergif te ver strekken, doch indien hij het niet bin nen vijf minuten doorslikt, geschiedt de terechtstelling door ophanging. De ge neeskundige dienst van den staat be paalt den aard en de samenstelling van het vergif. Marchandeau, de minister van bin- nenlandsche zaken, heeft medegedeeld, dat hij aan drie hooge ambtenaren het onderzoek heeft toevertrouwd inzake de verantwoordelijkheid voor den aanslag te Marseille en het optreden van bepaal de functionnarissen der Süreté Natio nale. Als eerste toepassing van de onlangs door den minister aangebrachte hervor ming in de functionneering der Süreté Nationale, is dit onderzoek toever trouwd aan de algemeene inspectie der administratieve diensten. Dit orgaan ressorteert niet onder de Süreté Natio nale, maar is rechtstreeks van het mi nisterie van binnenlandsche zaken af hankelijk. 229. 'tWas voor Piet slechts een kleinigheid om de oude banden van de fiets te halen en de slang erom heen te wikkelen. „Ziezoo", dacht Piet, toen 't werkje na een kwartiertje gereed was. ,,'tZal mij benieuwen of het gaat! 230. En jawel hoor, de slang deed uitstekend als fietsband dienst, 't Was in de zanderige woestijn zelfs beter om een §]$ng als fietsband te gebruiken, daar deze niet zoo ver in het mulle zand scheen weg te zakken.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 7