y&MMMciaal Nederlandsche Spaarbankbond. de salarissen in noord- holland. Alles volgens rijksregeling. heiloo. Jubileumuitvoering van „Falk- land". noordscharwoude, winkel. RecPitS'za&en HET LEVENDE LIJK. Het auto-ongeluk" bij SHedrecht. „WONDERDOKTER" VOOR DE RECHTBANK. Alkmaarsche Politierechter Wat vandaag de aandacht trekt,,. De Wereldspaardag i P? Staten van Noordhol- land hebben in hun op 16 dezer gehouden vergadenng Gedeputeerden machtiging gegeven eens met den minister van Binnenlandsche Zaken te gaan „praten" over de aanschrijving om vóór 1 Decem ber de op 25 Juli vastgestelde regeling te herzien en daarbij een verder gaande verlaging door te voeren. Men weet, dat de Staten zich eerst eens hebben willen uitspreken, voordat zij Gedeputeerden de gevraagde machti ging gaven, aldus het Hbld., en het blad vervolgt dan: Wat het resultaat van het „praten" zal zijn, valt natuurlijk nog niet te zeg gen, maar uit de verschillende redevoe ringen bleek wel, dat men er niet veel van verwacht; ih zoover, dat men niet aanneemt, dat Ged. Staten zullen terug komen met de boodschap, dat de salaris regeling van 25 Juli ongewijzigd kan blijven. Bet zal dus wel op een nieuwe verlaging uitloopen. Nu schijnt men echter bij het provin ciaal'bestuur, als het tot een nieuwe verlaging moet komen, zich niet zoozeer te kanten tegen het feit der verlaging, als wel tegen de wijze, waarop de mi nister vyenscht dat ze verkregen wordt. De minister wil, dat de salarissen der ambtenaren bij de provincie in overeen stemming worden gebracht met die van de ambtenaren aan de departementen. Maar dit is, naar men te Haarlem meent, geen juiste vergelijking. Wanneer bijv. een hoofdcommies bij het Rijk minder salaris heeft dan een hoofdcommies bij de provinciale griffie, dan moet deze laatste, volgens de aanschrijving van den minister, vermindering van salaris krij gen tot aan het rijkspeil. Hierdoor, zegt men te Haarlem, zou men bij de provincie tot een groote on billijkheid komen, omdat de provincie niet zoo royaal is met hoogere functies als het Rijk. Bij de provincie is maar aan enkele afdeelingen een hoofdcom mies werkzaam; bij de departementen heeft elke afdeeling meer dan één hoofd commies. De waarde van de positie is dus blijkbaar niet gelijk. En zoo i6 het ook met den rang van referendaris. Bij de provincie kan al leen een afdeelingschef referendaris zijn; bij de departementen heeft men bij een afdeeling vaak meer dan één refe rendaris. De salarisregeling moest daardoor wel eenigszins verschillen. Nu is het natuurlijk niet moeilijk om, wanneer ten slotte de minister voet bij stuk houdt, de verlaging toe te passen, maar de betrokkenen te ontzien door hen te bevorderen. Wanneer aan de prov. griffie eenige commiezen tot hoofd commies en eenige hoofdcommiezen tot referendaris worden bevorderd, zal de minister daartegen weinig kunnen aan voeren, omdat dan de rijksregeling wordt ingesteld. Maar het zal de provin cie meer geld kosten dan de tegenwoor dige regeling. De bezuiniging, die de minister wil doorvoeren, wordt er dus niet mee be reikt. Wij hebben niet den indruk gekregen, dat men te Haarlem aan deze bezuini ging niet wil meewerken. Maar men stelt zich op het standpunt, dat meer be reikt kan worden langs een anderen weg. De minister zou het provinciaal be stuur kunnen meedeelen, dat op het totale bedrag der salarissen een bepaald percentage moet worden bezuinigd, het dan aan de provincie overlatend, te be- oordeelen hoe die bezuiniging verkregen moet worden. Als het „praten" in Den Haag dit re sultaat heeft, is meer bereikt, dan wan neer men uit elkaar gaat zonder over eenstemming, dus met de opdracht aan de Staten het salarisbesluit te wijzigen in den geest van de rijksregeling. 'Voor een uitverkochte zaal werd Heijerman's meesterwerk „Ghetto" op gevoerd. Wat een vertolking is er Zondagavond gegeven. Uitbeelding, grimeering en zeggingskracht, alles even gaaf. De waarlijk niet te benijden rol van den blinden jood Sachel werd door den heer Rossenbacker vervuld. In één woord schitterend wat een uitbeelding, als hij, getrouw aan de Koran, zijn haat tegen de christenen pit- Dat kwam meermalen tot uiting, doch vooral in het 3e bedrijf. Rafaël (do heer J. Fakkert)_ gaf als zijn zoon, die reeds christen is en ge trouwd meteen christin, creatie, vooral in het 2e en 3e bedr j Fsther (mevr. Joostin—de Gier) gai een schitterende uitbeelding van de zus ter van Sachel. Haar mimiek en uit snraak waren te roemen. Aaron (de heei A de Gier) was een pracht type van een ouden jood. Zijn bolhoed en zijn p-eper- en zoutkleurige baard, waren eenig_ hü eaf een gaaf spel. Rebecca, zijn doch ter (mevrSpaans-Schuit) was in haar mninike rol uniek. Haar stille spel was De rebbe Haerer We heer J. CS' was wat uitbeelding en zeggings- Kt betrof uitstekend. Hij was aller- SÏÏ rolvast, doch het deed geen groote afbreuk aan zijn waardige houding. In het theologisch debat met Rafael was hij °nRosea(mevr. Rijnders—Jonker) gaf een creatie van haar uiterst moeilijke rol, die geheel af was. Haar liefde voor haar man tot elk offer bereid (dat bleek in het 3e bedrijf), was zoo fijn aangevoeld en weergegeven, dat men met moeite ALKMAARSCHE COURANT van WOENSDAG 24 OCTOBER 1934 zijn tranen kon bedwingen. Rose, ons compliment! Een jood (K. van Til) was een onbeduidende rol, doch hoe klein ook, gehee' af. Zoo kwam het einde. Een applaus dat tot een ovatie aangroeide, riep allen op het tooneel. De heer Witteberns dankte allereei st den regisseur Rossenbacker, daarna de anderen. Een complimentje voor Toon €t manusje van alles, was welverdiend. Toon doet alles en is altijd vi -fJ1 kost geen cent> aldus de loorzitter. Ook mevr. de Gier—de Vries van de oprichting af werkend lid, kreeg een extra compliment. Natuurlijk hebben hiH 7rf e l€d€n een P'uimpje ge had. Uit onze schrale beurs, aldus de r' hebben we «en cadeautje ge- Kocht. Boekwerken voor enkele bevoor rechten en voor den souffleur. ,was r«eds ver na het midder- achtelijk uur, toen het einde kwam. h-I J? 6<in j,ubileumsuitvoering geweest, die klonk als een klok. Vergadering Volksonderwijs. De afdeeling Langendijk van de vereeni- ging voor Volksonderwijs vergaderde Dins dagavond in het lokaal van den heer J de Bakker. Aanwezig waren 12 leden. Voorzit ter was de heer Jn. Keizer. De beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering op 3 en 4 November in Utrecht werd behandeld. Als afgevaardigden werden gekozen de heeren Bierman en Heidsma. Bij de bestuursverkiezing werden bij accla matie herkozen de heeren C. Bankersen C. Keeman en J. Keizer, terwijl in de vacature van den heer J. Doets werd gekozen de heer K. Bierman. Hierna werd de rekening van den pen ningmeester, den heer M. Wagenaar, nage zien door de heeren J. van Eeten en W. Tuin, die tot goedkeuring adviseerden. De ontvangsten waren f 359.34, de uitgaven 324,16, alzoo een batig saldo van 45.28. Den penningmeester werd dank gezegd voor zijn accuraat beheer. Besloten werd om ook dit jaar weer een propaganda-avond te houden en wel zoo mogelijk in Broek op Langendijk. Met de vereeniging „Belang der jeugd" zal samen- wrking gezocht worden. In de daarna gehouden bestuursvergade ring werd als voorzitter gekozen de heer Jn. Keizer (vacature Mallekote). Tot vice-voor- zitter werd gekozen de heer K. Bierman. Iepziekte. Bij een vanwege het Staatsboschbeheer ingestelde inspectie is gebleken, dat deze gemeente ook niet geheel vrij is van iep ziekte. Op een achttal plaatsen zal er ge veld moeten worden en wel op twee plaatsen in Winkel en op zes plaatsen in den Groet polder. OVERTREDING UNIFORMVERBOD? Eenigen tijd geleden heeft de Amsterdam- sche kantonrechter, mr. de Vries Fyens twee vrouwen ontslagen van rechtsvervolging, die in een optocht te Amsterdam op 8 October van het vorig jaar vlaggen hadden medege dragen en zich deswege hebben moeten ver antwoorden wegens overtreding van het uni- fomfverbod. De ambtenaar van het O.M. had tegen ieder 5 boete geëischt. Een der Verdachten droeg een banier met opschrift: Soc. Dem. Vrouwenclub afd. „Edam". De kantonrechter overwoog, dat de tint rood weinig opvallend was en dat de af metingen bescheiden waren. Z.i. werd de ge dachte aan een bepaald staatkundig streven niet opgewekt. Dit zelfde gold ten aanzien van de tweede verdachte. De woorden „Bond van S.D.V.C.", zelfs indien goed te onderscheiden en te begrijpen, waren z.i geenszins een symbool van een bepaald staatkundig streven, en de roode achter grond was te zeer opgevuld met andere kleuren om de gedachte aan een bepaald staatkundig streven op te wekken. De kan tonrechter achtte dan ook het ten laste ge legde feit niet strafbaar. Heden stonden beide vrouwen voor de rechtbank aldaar in hooger beroep terecht. Zij bekenden de vlaggen gedragen te hebben. De Officier van Justitie mr. van Arkel was in tegenstelling met den kantonrechter van meening, dat wel sprake was van uitdruk king van een staatkundig streven, en eischte tegen ieder 1 boete subs. 1 dag hechtenis. Mr. Mendels pleitte vrijspraak. Vonnis 6 November. Twee broers, jeugdige Amsterdam mers, zijn op 29 Juli j.1. door de Am- sterdamsche rechtbank veroordeeld ieder tot een jaar en acht maanden ge vangenisstraf .mat aftrek van twee maan voorarrest, wegens poging tot op lichting van een verzekeringsmaat schappij. Zij hadden gepoogd, door middel van hun geheel ten goeder trouw zijnde vader, de N.V. Rotterdamsche Verzeke- rings-Societeiten R.V.S. te Rotterdam, te bewegen tot afgifte van 50.000. De jongste van de twee broers, die voor genoemd bedrag verzekerd was, reed in den avond van 11 Juli 1933 in de omgeving van Sliedrecht in een door hem gehuurde auto opzettelijk in de Merwede. Hij zorgde ervoor zich in vei ligheid te stellen; hij week uit naar Ant werpen. Aanvankelijk meende ieder, dat de jongen verdronken was. Het bleek ech ter, dat hij zich in blakenden welstand in Antwerpen bevond en zich in verbin ding met zijn broer had gesteld. Samen hadden zij de comedie doorgespeeld en getracht de verzekeringspenningen door den vader, die buiten het complot stond, te doen innen. Tenslotte werd het tweetal gear resteerd. De jongste, de tot het leven weerge keerde doode, berustte in zijn straf. De oudste kwam echter in beroep. Hij vond de straf te hoog, daar hij een uitsluitend passieve rol had gespeeld. Aanvankelijk had hij van het plan van zijn broer niets geweten, later was hij door een anoniem briefje naar Antwerpen geroepen. Hij had toe meegespeeld in de comedie ter- wille van zijn vader, die van alles on kundig was, doch geld noodig had. De procureur-generaal requireerde eveneens een jaar en acht maanden ge vangenisstraf met aftrek van twee maanden voorarrest. Het Hof wees 18 Oct. j.1. interlocutoir arrest en beval op heden een nader ge tuigenverhoor, o.a. van den broer van verd. Deze verklaarde, dat verdachte inder daad aanvankelijk onkundig van het complot was geweest, later had hij ech ter een passieve rol in de comedie op zich genomen. Ook was getuige ervan overtuigd, dat zijn broer uitsluitend had gehandeld in het belang van zijn vader. De procureur-generaal, mr. D. Reiling, achtte de voorstelling van verd. onaan nemelijk. Hij zou wanneer hij aan vankelijk niet in het complot was ge weest zeer zeker later tegen zijn ouders, die diep onder den indruk van het vermeende verlies van hun zoon waren, de waarheid niet hebben kunnen verzwijgen. Spr. meent, dat de eisch tegen ver dachte juist is. De procureur-generaal persisteert bij deze vordering. De verdediger, mr. Bamberger, con cludeerde op juridische gronden tot vrijspraak. Arrest 6 November. Ruim een half iaar geleden trad in de In dische buurt te Amsterdam en te Water graafsmeer een „wonderdokter" op, die op bepaalde tijden spreekuur hield. Een agent van politie las in de kranten een advertentie van dezen man, die zich „Bussumsche won derdokter" noemde. Tijdens een der spreek uren begaf hij zich naar het aangegeven adres, waar hij een juffrouw aanhield, die blijkbaar juist van de wetenschap van den „wonderdokter" had geprofiteerd. De juf frouw deelde eerst mede, dat zij een nieuw jaarskalender was komen aanbieden, doch later sprak haar geweten en deelde zij de politie telefonisch mede kruiden gekocht te hebben. Deze „kruidenkenner" heeft zich gisteren voor de Amsterdamsche rechtbank moeten verantwoorden wegens het onbevoegd uit oefenen van de geneeskunde. Verdachte zeide 52 jaar te zijn en van beroep koopman. Pres.: U bent niet bevoegd om de genees kunde uit te oefenen niet waar? Verdachte: Neen. Pres.: Hebt U geneeskundige raad of hulp verstrekt? Verd.* Neen. Pres.: Wat is dan eigenlijk uw beroep? Verd.: Handelsagent voor buitenlandsche huizen. Rechter de Gaay Fortman: Als de men- schen U vroegen om galkruiden gaf U een bepaald kruid, dat daarvoor goed was? Verd.: Ja, ik gaf kruiden. Rechter: Hoe heetten die kruiden? Verd.: Het waren diverse kruiden. Rechter: Ja, maar hoe heetten die? Verd.: Het was een bepaalde vermen ging Rechter: Dat wou ik juist weten Verd.: In die advertentie heb ik mij niet „wonderdokter" genoemd. Ik waarschuwde slechts tegen parafine-olie en wilde een In disch middel, dat ik uit Bandoeng betrek, introduceeren. Men heeft mij wonderdokter genoemd, doch ik zei altijd tegen de men- schen: „Ik kan U niet genezen, ge geneest u zelve". Als getuige wordt een juffrouw van ge vorderde leeftijd gehoord, die meermalen het spreekuur heeft bezocht. De eerste keer be taalde zij voor de kruiden tegen haar huid uitslag in het gezicht 3.25, daarop haalde zij eens per veertien dagen weer een dosis van dit wonderlijk gewas. Bovendien werd zij twee keer per week bestraald. De stralen waren warm, doch gaven geen licht. Het toe stel kostte 56.50, doch de man drong voor- loopig niet aan er een te koopen. Eerst pro- beeren was het devies. Inmiddels bleek, dat kruiden noch stralen tegen de huid van deze juffrouw waren opgewassen. De huid, bleef ziek. Verd.: Zij kreeg ook schoonheidscremes. Ik beschouwde de behandeling als schoon heidskuur! Pres. tot getuige: U betaalde dus 1.25 voor de kruiden. Doch de eerste keer was het bedrag 3.25. Dat was 1.25 voor kruiden en 2 voor Getuige: Ja, die waren dan voor Pres.Juist, 2 voor de kennismaking. Verdachte verklaarde, dat hij de cremes zelf maakte. Pres.: En de kruiden ook? Verd.: Die maak ik niet. Die groeien. Er worden nog drie getuigen gehoord, die lof hadden voor de kunst van dezen wonder dokter. Zij hadden resp. baat gevonden voor maagziekten en een gal-kwaal. De Officier van Justitie mr. van Arkel achtte de feiten bewezen. Het doet er niet toe op verdachte voor de behandeling al of geen geld heeft gevraagd. Verdachte wil het doen voorkomen of hij niet anders doet dan krui den verkoopen. Dat is onjuist. Spr. wees er op, dat verdachte de menschen niet onder zoekt. Het gevaarlijke is, dat hij de menschen maar geeft zonder zich op de hoogte te stel len van hun kwaal. De handelwijze van ver dachte is levensgevaarlijk. Het publiek is van zijn optreden de dupe. Spr. eischte tenslotte conform het vonnis van den kantonrechter een geldboete van honderd gulden, subsidiair veertig dagen hechtenis. Verdachte voerde aan, dat de lamp geheel ongevaarlijk is en voorts, dat de kruiden voor 1.25 zeker niet duur zijn. Elders wordt er wel 5 voor gevraagd. Vonnis 6 November. (Vervolg.) BALDADIGHEID. De heer Hendr. Br. te Andijk had op 20 Juli zijn baldadigheidslust gekoeld op de glazen van het door den heer de Groot bewoonde café. Het niet aanwezige jongmensch had met andere baldadige lummels met aardappelen, uien en steenen gemikt op de potjes van het electrisch bedrijf. Eisch en vonnis 10 boete of 10 dagen. DE DIERENMINNENDE BUURVROUW. Mej. Elisabeth Cahth. Sch., huishoud ster te Uitgeest, had in verontwaardi ging over de onmenschelijke bejegening die haar buurman W. H. Hendriks zijn hondje zou hebben doen ondergaan, de zen heer het woord „moordenaar" toege voegd, voor welke beleediging het vrouwtje nu terecht stond. Volgens de zen hondenvriend was het hondje in kwestie vuil en lastig, welke onhebbe lijkheden hij het dus had trachten af te leeren. Het dier is thans afgemaakt. Ge vorderd met 2 boete of 1 dag, vonnis 0.50 boete of 1 dag. DE PEN OP DEN NEUS. Een 20-jarig nietsdoend jongmensch uit Amsterdam, genaamd Willem F. F. T. had op 27 Juli een tweetal rijksveld wachters van de rivierpolitie uitge scholden voor cholera-lijders en ge dreigd deze heeren met een mes te ste ken. De snaak had zich schuldig ge maakt aan opruiing en weigerde zich te legitimeeren. Verdachte ontkende, doch dit had geen invloed op het vonnis. Op gelegd werd aan dezen gezagsverachter 15 boete of 10 dagen en 2 maanden gev. voorwaardelijk met 3 proefjaren. EEN NIET BEGEERDE METHAMORPHOSE. De heer Gerardus K. te Helder, niet op 't appel verschenen, had op 25 Juli den heer Labout bevolkingsambtenaar, die een onder zoek kwam instellen te zijnen huize onder meer een „oud wijf" genoemd. Eisch en von nis 15 boete of 10 dagen. EEN ZAAK WAAR NIETS VAN TERECHT KWAM. De 33-jarige zich noemende koopman Jan Math. F. te Blokker, die voorheen had ge fungeerd als agent van de Groninger spaar kas, spaarkashouder de heer L. Janzen te Alkmaar, was zoo vrij geweest ooic na dat ontslag zich bij eenige personen als zoodanig voor te doen en contributie te innen ten eigen bate, voor welk feit hij heden terecht stond. De verdachte ontkende deze oplichting. De directeur had na Januari niets meer van hem te vorderen. Voorts bleek, dat verdachte niet defini tief was ontslagen. Verdachte erkende, dat hij tot December 1933 van mej. P. v. Westen 12 cent per week had geïnd. Als de kaart vol was, dan had deze jufrouw recht op haar cadeau. Het resultaat was, dat de geheele zaak werd geannuleerd, omdat niet het minste be wijs van de tenlaste gelegde oplichting was te leveren en op voorstel van van den officier sprak de pol.rechter den verdachte vrij. VERZET. De 29-jarige grof-gebouwde arbeider Jan E. uit Nieuwe Niedorp, die te Schagen op heeterdaad werd betrapt op het verspreiden van opruiende geschriften, had zich alstoen met kracht verzet tegen majoor Holema en de gemeente-veldwachters Flapper en van Haaren. en stond deswege terecht. Het be wuste pamflet, ten doel hebbende de arbei ders tot verzet aan te sporen, werd door den politierechter een bespottelijk prul ge vonden en de recalcitrante colporteur voorts veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. Verdachte had zich niet gestoord aan het bevel van den majoor om met de versprei ding op te houden en werd gearresteerd, waarop vermeld verzet volgde. DIEFSTAL. De heer Hendr. Thomas Sch., muzikant te Helder, compareerde voor den politierechter op grond van de omstandigheid, dat hij te Helder had weggenomen een damesjapon en de daarbij passende kleeren-hanger, welke voorwerpen het eigendom waren van den heer Salomon Colthof, winkelier aldaar. Be doelde japon hing buiten aan den gevelpui en was geprijsd met 1.79. De lust naar het bezit van dit schoone dames-opperkleed was hem te sterk. Bovendien was zijn weerstands vermogen verzwakt door te voren genoten alcoholhoudende verfrisschingen. Het leek trouwens wel iets op een gevaarlijke dronke- mansstreek en de straf ging 25 boete of 20 dagen, plus een voorw. straf van 2 maanden niet te boven. EEN GEVARIEERDE BALAVOND. Een 21-jarig jongmensch, de loodgieter Theo J. A. K-, wonende te Alkmaar, die zich bevond in de dansgelegenheid van den heer Swager aan de Wil'helminalaan te Alkmaar, gevoelde zich ontevreden over de uitlatingen van den mede-aanwezige heer J Soomers en zoo ontstond na 't verlaten der balzaal tus- schen beide heeren 'n geanimeerde knokpartij, waarbij vermoedelijk laatstgemelde heer de lijdelijke partij vervulde, althans de heer K. stond thans te recht wegens mishandeling. Hij zou Soomers geslagen, gestompt en ge- krabt hebben. De heer K. voornoemd, be weerde thans echter, dat hij door Soomers was mishandeld. De officier hield zich echter aan de getui genverklaringen en requireerde 15 boete of 10 dagen. Vonnis conform eisch. DE TRADITIONEELE HELDERSCHE BURENRUZIE. Een 18-jarig vrachtrijder Hendr. Daniël D., ter woonplaats Helder, stond volgens dag vaarding terecht ter zake het feit, dat hij op 18 Juni zijn buurvrouw mej. v. d. Kieboom met een schop op haar arm had geslagen. Deze jongeling achtte zich gerechtigd, aldus op te treden daar, raar zijn mededeeling, zijn moeder door mej. van de Kieboom werd mis handeld. Deze dame liet nu aan den politie rechter de sporen der mishandeling op haar arm zien. De heer Daniël Dieman, voerman en wo- De Uiver vannacht, na pech te Alburry, te Melbourne geland. (Luchtvaart). Storm op de zee van Marmora; 10 pereonen verdronken. (Buitenland). Het echtpaar Piccard heen en terug naar de stratosfeer. (Lucht vaart). Grijpt Hitier in den Duitschen kerkstrijd? (Buitenland). Extra brandstoffentoeslag aan werkloozen. (Binnenland). Vleesch-smokkelarij. (Binnenland) Valsche munterij in de Jordaan. (Binnenland). (Zie verder eventueel laatste berichten.) nende Oude Kerkstraat, trad op als getuige a décharge voor zijn zoon, die verklaarde, dat er voortdurend ruzie was op de buurt en hij 'n klap van juffrouw v. d. Kieboom op zijn gezicht had gekregen. De heeren waren daar mee voldaan. Vonnis f 25 boete of 15 dagen. EEN „GEWICHTIG" ARGUMENT. De 31-jarige koopman Petrus B. te Alk maar vergat zich op 25 Juni dermate, dat hij den 17-jarigen fruitkoopman J. Helder man, die hem 2 weken pakhuisstalling schul dig was, met een ijzeren gewicht een gat in het hoofd sloeg, voor welk ernstig feit hij beden terecht stond. Verdachte verontschul digde zich door de bewering, dat Helderman hem voor dief had uitgescholden. Helderman verweet hem, fruit van zijn wagen te hebben gestolen en daar werd Piet kwaad om. De vader van Helderman stelde namens zijn zoon zich civiele partij voor een bedrag van 5 wegens arbeidsverzuim. De heer B. erkende deze vordering niet. Gevorderd werd 25 boete of 15 dagen. Vonnis 20 boete of 10 dagen met toewijzing der civiele vordering ten bedrage van f 5. EEN BAKKERSRELLETJE. De Heldersche bakkersknecht Joh. Corn. R. verscheen naar aanleiding van de omstandigheden, dat hij primo een houten huisdeur had vernield, oftewel in getrapt en secundo een overhemd, eigendom van den heer Germen Prins, met wien hij t op 12 Juni aan den stok had. De vernielde huisdeur behoorde aan den huisheer van Prins, den heer Loudon. Prins leverde een schaderekening in ten bedrage van 9.25 voor deur en overhemd. Een collega van verdachte, de heer N. Boots, die ook een rol in dit bakkersrelletje had gespeeld, gaf van het gebeurde een keurig op schrift gesteld verslag, waaruit moest blijken, dat ook de heer Prins zich niet bepaald hoffelijk had gedragen. De officier was geporteerd voor verdachte en vorderde slechts 10 boete of 10 dagen vonnis 5 boete of 1 dag met afwijzing der vordering. GENOEGLIJKE OMGANG TUSSCHEN HET SCHOONE GESLACHT VAN WIERINGEN. Als laatste der 19 verdachten verscheen mej. Sybrechtje E., huisvrouw van Mijndert B. te Wieringen, die op 29 Juni, naar aan leiding van een ruzie over wederzijdsche kinderen, haar buurvrouw, mej. van der Veen, een haar vrouwelijke waardigheid zeer krenkende beleediging had toegevoegd. Mej. B. ontkende de beleedigende woorden te hebben geuit en liet als getuige a décharge compareeren mej. BergsmaWinter, die een levendige beschrijving gaf van de scène en volgens deze getuige zou verdachte hebben gezegdIk heb een goeie man en daar hou ik van! Zij kon echter den officier niet over tuigen en men vorderde 10 boete of 5 dagen. Uitspraak f 7 boete of 5 dagen. Op 31 October a.s. zal voor do tiende maal de herdenking plaats vinden van den Wereldspaardag. Het denkbeeld om een wereldspaardag in te stellen werd met algemeene stem-, men aangenomen op het eerste Interna tionale Spaarbankcongres, dat in 1924 in Milaan werd gehouden en dat werd bijgewoond door de afgevaardigden van 7261 spaarbanken uit 27 landen, waartoe ook Holland behoorde. De betooging heeft ten doel de aan dacht nog eens in het bijzonder te vesti gen op de nuttige werking der spaar banken, wier eenig doel is de bevorde ring van het sparen. Dank zij het feit, dat zoo velen geheel belangeloos hun tijd en krachten voor dit doel beschik baar stellen, kunnen deze instellingen op uiterst zuinige wijze en zonder eenig winstbejag hun taak vervullen. In een boodschap, welke 2 jaren gele den van het te Milaan gevestigde Inter nationale Instituut voor het Spaarwezen is uitgegaan, wordt het volgende gezegd: „Wij zien in den spaarzin, evenals in den arbeid, den algemeenen en zekersten waarborg voor het welzijn, den vooruit gang en het gevoel van eigenwaarde van den individueelen mensch. De beoefe ning van de spaarzaamheid beteugelt den wil; de eenvoud van levenswijze, die zij oplegt, brengt de burgers tot elkaar en opent de mogelijkheid om hun arbeid productief te maken op een wijze, «elke voor allen het nuttigst is." Zoo is het: de spaarzaamheid ver sterkt de onafhankelijkheid en dit gel It zoowel voor het individu als voor de natie in haar geheel. En daarom mag ook in dezen tijd nog eens de aandacht op dit 6treven worden gevestigd. Men behoeft geenszins zijn oogen te sluiten voor het feit dat het velen thans moeilijk valt om de eindjes aan elkaar

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 9