pit hïTparlementajre leven. Hitier en de Duitsche kerk. SPIERPIJNEN in zijn arm genezen KLOOSTERBALSEM Vastgestelde eedsaflegging uitgesteld. ALKMAARSCHE COURANT van ZATERDAG 27 OCTOBER1934 De eerste socialist. Nieuws uit België. Buitenland. Wat nu? Dr. Jaeger afgetreden. KOLONIËN KLAGEN. Tegen de politiek van de Britsche regeering. DE VOORBEREIDENDE VLOOT- BESPREKINGEN. ONREGELMATIGHEDEN IN RUSLAND. Fraude bij vleeschtrust ontdekt. GROOTE VERDUISTERINGEN. In de Sovjet-Unie. BEROEPSSMOKKELAARS IN ARREST. DANK ZIJ KLOOSTERBALSEM 'n Pijn om razend te worden bij 't bewegen van den arm AKKEP'S Voor kleine tuinen. Nu er zooveel sociaal-democraten in het parlement zitten, gaan mijn gedachten wel eens terug naar het oogenblik, dat de eerste socialist het parlement binnenkwam rerdmant Domela Nieuwenhuis, begaafd redenaar, Luthersch predikant, legde in 18J7 deze functie neer en trad uit de kerk S'ng „in de politiek'' en werd de groote leider en aanvoerder van het toenmalige socialisme van den ouden Socialistenbond. Het tegenwoordige geslacht zal zich van de ontzaglijke populariteit, die Domela Nieuwenhuis onder het volk genoot, nauwe- lqks meer een voorstelling kunnen maken Hij werd waarlijk als een Messias vereerd. 'Het primitieve socialisme, als een bevrij- dingsleer door Nieuwenhuis op vurige, sug gestieve manier verkondigd, bracht de massa tot geestdrift en tot schier grenzelooze ver eering van den leider. In 1886 promoveerde de aangebeden aan voerder tot martelaar. Om een artikel in „Reecht voor Allen" (dat hij niet eens zelf geschreven had) werd hij, wegens majesteits schennis, veroordeeld tot een jaar gevange nisstraf. Het proces vond zijn weerklank in rumoerige straattafereelen. Nieuwenhuis kreeg ook op initiatief van vooraanstaan de andersdenkenden gratie, voor zijn tijd geheel om was. Lees, hoe W. H. Vliegen in zijn boek „De Dageraad der Volksbevrij ding" de wijze beschrijft, waarop Domela Nieuwenhuis, na zijn vrijlating uit de gevan genis, ontvangen werd in een volksbijeen komst. „Gesproken werd er niet. Niemand was er toe in staat. Nieuwenhuis zelf zeide eenige woorden, maar de zwakte van de stem, dat was van lijden en uitputting, dat er over zijn geheele wezen lag, wekte in ons allen een gevoel van zoo diepen haat, van zoo immense vervloeking, dat ik het niet wagen zal ook maar de minste poging tot beschrijving te doen Kortom, de massa had het gevoel dat iemand hebben moest, die toesnelt, om een hem dierbaar wezen, dat hem ontroofd is, terug te krijgen, doch dat dat dierbaar wezen terugziet, verminkt, geschonden Het regende bloemen, en ze schenen tegelij kertijd uit den grond te groeien. In den tijd van een uur was de tribune een lusttuin". Aldus Vliegen, die toen zelf nog tot de disipelen van Domela behoorde. Behoef ik te zeggen, dat het vonnis, door Nieuwenhuis ondergaan, hem in de oogen van het volk tot den hoogsten top der ver eering deed stijgen? In 1887 kwam hij vrij. In April 1888 werd hij tot lid van de Tweede Kamer gekozen. „Velen" zegt Japikse, in zijn „Staatkun dige Geschiedenis 1887—1917" „velen vonden de intrede van den grooten agitator, die uit de gevangenis in het parlement kwam, wel heel ergerlijk". De wijze, waarop Nieuwenhuis in het par lement kwam, was alleszins merkwaardig. Er moest in Schoterland herstemming plaats hebben tusschen hem en den heer B. H 'Heldt, den opkomenden leider van het Werk liedenverbond. De anti-revo-lutionnairen za ten op de wip. Doelbewust en opzettelijk brachten zij den heftigen agitator, den „uit de gevangenis terugkeerenden" volkstribuun, in het parlement. In geen geval een liberaal, in geen geval Heldt", was hun verkiezings parool. Zij stemden op Nieuwenhuis; zoo brachten de anti-revolutionnairen, uit puren haat tegen de liberalen, den eersten socia list en welk één in de volksvertegen woordiging. Een socialist in de Kamer: het klinkt te genwoordig heel gewoon. Maar voor die da gen was het een evenement. Trouwens het type van socialist is er dan ook wel naar veranderd. Domela Nieuwenhuis vond in de Kamer XV. geen gunstig onthaal. Men zag in hem nog volkomen den volksmenner. Had zijn gevan genschap hem bij het volk tot den hoogsten top der populariteit gevoerd (het maakte in a jpen op massa zelfs een sterken in druk, dat men hem in de' gevangenis den pa triarchalen baard had afgeschoren) in 's lands vergaderzaal gingen velen hem uit een weg. Er waren die weigerden hem een hand te geven, met hem om te gaan. Bitter be klaagde hij zich, dat er niet naar hem ge luisterd werd: iets wat trouwens niet alleen zijn deel was. In het begin van zijn parlementaire jaren heeft de eerste socialist zich nog al op be hoorlijke wijze uitgedrukt. Dit getuigt Ren- gers, wanneer hij in zijn bekend boek erop wijst, dat Domela direct na zijn intrede een interpellatie aanvroeg in verband met de werkstakingen der veen-arbeiders in Fries land en de daarmee gepaard gaande oproer- tjes. „Erkend moest worden dat de socialis tische afgevaardigde bij deze gelegenheid, in strijd met zijn gewoonte, in gematigde en par lementaire bewoordingen tegenover de regee ring optrad". Maar elders zegt Rengers, dat Nieuwenhuis zich „ook bij de debatten (n.1. een belasting-discussie) onderscheidde door het bezigen van onparlementaire en beleedi- gende termen". Hij heeft dus zijn houding al spoedig gewijzigd. Dat zelfs een zoo radicaal man als Van Houten niet met Domela Nieuwenhuis wilde samengaan, bleek in 1890. Toen toch stelde de socialist een motie van wantrouwen voor tegen den minister van financiën, jhr. mr. Godin de Beaufort. Van Houten verklaarde, dat de liberalen geen politieken daac wenschten te doen onder leiding van Domela Nieuwenhuis. Zij stemden dus tegen de mo tie, maar eveneens tegen de begrooting. De parlementaire loopbaan van Domela Nieuwenhuis, den eersten socialist, heeft slechts kort geduurd. In 1891 reeds werd zijn kiesdistrict hem ontrouw. Zes jaar lang heeft toen geen enkele socia list in ons parlement zitting gehad. Doch buiten het parlement werd de groote strijd tusschen twee richtingen gestreden, die van zoo ontzaglijk veel beteekenis is geweest voor de ontwikkeling en scholing der arbeiders klasse in ons land. Het was de strijd tus schen den ouden Socialistenbond en de nieu we S.D.A.P. De strijd tusschen anarchisten en de parlementaire tactiek. De strijd tus schen Domela Nieuwenhuis en Troelstra. Troelstra won Het staat vast, dat Troelstra door deze parlementaire tactiek te kiezen tegenover Nieuwenhuis, ons volk een grooten dienst heeft bewezen. Anarchistische, antiparlemen- taire tendenzen waren in de volksmassa ruimschoots aanwezig. Wie daaraan voedsel gaf, had dankbaar werk. Maar Troelstra koos den parlementairen weg, de parlementaire actie. Daarmee heeft hij Nieuwenhuis verslagen. Diens populari teit nam even snel af als ze was opgevlamd, ook al heeft hij tot na zijn dood toch een ze kere kern van getrouwen om zich heen ge had en al herinneren nog tegenwoordig vele sociaal-democraten, die Troelstra volgden, zich dankbaar, dat Nieuwenhuis hem tot de eerste geestdrift bracht voor den strijd. Ster ker en sterker werd de beweging, waaraan Troelstra leiding gaf. In 1897 dus 9 jaar nadat Domela zijn intrede deed en 6 jaar na dat hij er uit verdween kwamen Troelstra en van Kol in het parlement. Deze vorm van socialisme die van Troelstra is niet meer uit het parlement verdreven. Zij heeft er zich al krachtiger ge vestigd. De 2 zetels van 1897 zijn gegroeid tot 22 (en hebben zelfs al op 24 gestaan) in de Tweede en 10 in de Eerste Kamer. D. HANS. (Van onzen correspondent). De koloniale Loterij. Om het tekort van de Congobegrooting te dekken. Een minder goede ver koop. Gebruikt als reclamemiddel. Een vernuftig trekkingstelsel. Sedert 1930 zijn de loterijen in België niet van de lucht. De beweging is begonnen met 1930 toen er geld moest worden gevonden voor de organisatie van de wereldtentoon stelling te Antwerpen. Deze loterij heeft een paar jaren ifl beslag genomen en toen de expositie te Antwerpen was geliquideerd, was reeds het plan gerijpt van de expositie te Brussel in 1935 en kon dezelfde organisatie voortgaan met de loterij voor de financiering van deze tentoonstelling, die overigens een buitengewoon succes zal worden. Doch hiermee was het nog niet voldoende einde het groote tekort te dekzen, dat zich voordoet in de begrooting van Congo heeft de regeering de organisatie bjdacht van de Koloniale Loterij, waarvan de eerste sne e 200 millioen frank vertegenwoordigt, ver deeld in twintig reeksen van W0.QTO num mers, met een totaal aantai loten van 222.44 die een bedrag totaliseeren van 120 mulioen frank. De Belgische Congo kan zich zelt nog niet bedruipen. Men heeft gedurende d na den economischen bloeitijd dr van 1930 af, op de begrooting van den Congoe die on afhankelijk is van die van het moeder^an niet steeds een zuiveren toes^"d egen streefd, d.i. er werd elk jaar 2ew^t tekort, zondei dat men «r zich on^ftlsf ^g maakte. België kan den Congo niet fai1 laten verklaren en moet fae_ dienst van de openbare schul draagt reeds een 300 mi'oor <je jaar. Doch België kan niet betalen vwrde Congoleesche schatkist en om in het moeder land dan toch de inkomsten v'nden, che de kolonie moeten mogelijk matoverd ontwikkeling te komen, heelt de -g loterij als middel gevonden Als het Franse publiek zijn loterij heertwaarom zou het Belgische publiek deze dan met kig.en Wanneer het te Parijs regent dan druppelt 'het immers te BrusselDes te meer daar vele Belgen zich op Fransch gebied biljetten aan schaften van de Loterie Nationale, want toen en nu nog trouwens was en is de verkoop van deze biljetten in België verboden. Belg.ë heeft n.1. een loterijwet. die met de grootste strengheid wordt toegepast. De loterijbeteu- geling is radicaal. En als loterij worden be schouwd alle aan het publiek vooi gestelde verrichtingen om door middel van het lot een winst te verschaffen. Uitzonderingen worden slechts toegestaan met een bedoeling van openbaar nut, zooals hier het geval is. Slechte verkoopen. Men heeft van deze loterij veel verwacht, maar nu, aan den vooravond van de trekking, n.1. op Donderdag 18 October, schijnen de kansen ongunstig. De prijs van een biljet werd vastgesteld op 100 fr. en de biljetten werden slechts verkocht in de banken. De biljetten van de tentoonstelling, die zeer gauw verdwijnen, werden daarentegen ver kocht in de postkantoren. De banken hebben het echter weten gedaan te krijgen, dat zij de nieuwe loterijbiljetten zouden plaatsen, wat naar de ervaring heeft bewezen, een vergissing is geweest. Want het is nu een maal zoo, dat een eenvoudig man uit het volk niet zoo gemakkelijk een bank za1 bin nen stappen om een loterijbiljet te koopen als een postkantoor. Hierdoor, en mede door den nogal hoogen prijs van het biljet, hebben vooral de middenstanders belangstelling ge toond en niet de volksmassa, wat nochtans tot het welslagen van een dergelijke onder neming een eerste vereischte mag worden genoemd. Men heeft dit ten laatste ook in gezien en de laatste veertien dagen voor de trekking werden de biljetten ook te koop ge steld in de verschillende postkantoren van het land. Toen dit besluit werd getroffen, zoo wordt verteld, was er nog niet genoeg geld ontvangen om de uitgeloofde prijzen te ver zekeren, alsmede om de advertentiecampagne te betalen. Er dient echter bijgevoegd, dat dit meer op geruchten steunt dan op feite lijke gegevens. Opmerkenswaardig is, dat de nandel zich op de loterij heeft geworpen als op een reus achtig reclamemiddel. Wie een kilo koffie koopt ontvangt nu niet meer een of ander voorwerp als geschenk, maar een bonnetje, dat recht geeft op een duizendste ia den prijs dat op het opgegeven nummer van een lote rijbiljet zou kunnen vallen. En zoo heeft vrij wel iedereen in het land op het oogenblik een kans in handen om een deeltje van den millioenendans naar zich te zien toedraaien. Veel prijzen. De inrichters van de loterij hebben ge meend niet te moeten doen wat de Franschen hebben gedaan, d-i. uitsluitend groote prijzen uitloven en zoo zijn zij er toe gekomen 20.000 troostprijzen van 1.000 fr. en 200.000 troost prijzen van 200 fr. uit te loven, waardoor het komt, dat het aantal loten feitelijk zêo hoog is. Men heeft het onverstandig geacht hoo- gere prijzen dan 1 millioen uit te loven, en .zoo is het aantal millioenprijzen twintig. De ervaring zal hebben «te bewijzen in hoeverre dit systeem de volksgunst zal hebben gehad. Wij meenen, dat de ervaring niet gunstig zal zijn.. Het is eenigszins buiten verhouding de 'betaling te vragen van 100 fr. om 200 fr. te kunnen winnen, terwijl met een biljet van 1 fr. voor de tentoonstèlling 300.000 fr. kan worden gewonnen. De inflatie van loterijen uit den laatstee tijd, met de vele premie- leeningen, die door den Staat en het ge- meentecridiet werden uitgegeven, hebben het publiek ook leeren rekenen enverzadigd. Het is Donderdagavond, dat in het Ko ninklijk Circus te Brussel de trekking zal plaats hebben en het is een zeer. ingenieus stelsel, dat is uitgedacht om de winnende nummers aan te duiden, een stelsel waardoor de trekking van de 222.440 loten bijna geen tijd zal in beslag nemen. In vijf trommels worden de cijfers van 0 tot 9 gestopt. Om nu de 200.000 nummers aan te duiden die recht geven op een prijs van 200 fr. wordt uit de trommel van de eenheden een enkel cijfer gehaald. Al de biljetten, welke op dit cijfer eindigen zullen 200 frank winnen. Om de 20.000 biljetten, die 1.000 frank winnen aan te duiden wordt op dezelfde wijze te werk gegaan met de eenheden en de tiental len. Zoo ook voor de 2000 loten die 5.000 fr. zullen winnen, hier dan echter nog het cijfer van de honderdtallen bijgevoegd. Er wordt dus voor elke soort prijzen slechts één ope ratie verricht, en dit voor alle reeksen. Het is slechts voor de aanduiding van het biljet, dat een millioen wint dat, voor elke reeks een volledig nieuw nummer uit de trommels zal worden gehaald. En daar de samenvoe ging van de winnende prijzen, op een biljet mogelijk is, kan een enkel biljet tenslotte 1.381.200 frank winnen. Velen hebben zich tot een groep aaneenge sloten om biljetten te koopen ten einde de kansen te verhoogen, en de prijs te verlagen. Maar de meerderheid van het vo'k heeft zich niet laten verleiden, anders was de loterij wel een grooter succes geweest. Vermoedelijk zal er voor de andere tranches wel een nieuw systeem worden uitgedacht om de loterij po pulairder te maken. De eedsaflegging van rijksbis schop Ludwig Muller, die eerst Dinsdag, toen Donderdag zijn per soonlijke eed van trouw aan Hitier zou afleggen, is naar de Engelsche bladen melden, voor onbepaalden tijd uitgesteld. De Berlijnsche correspondent van de „Ti mes" schrijft: „De „Duitsch-Christelijke'' bisschoppen, meerendeels creaturen van den rijksbisschop zelf, en de eenige die hem steunden, waren gisteren te Berlijn samengekomen voor de reeds tweemaal uitgestelde plechtigheid, waarbij men uitspraak van Hitier in het ker kelijke conflict verwachtte. Sinds hun aan komst om nauwkeurig te zijn Woensdag avond 7 uur heeft de geheele situatie een verandering ondergaan. „Dit onbepaalde uitstel der eedsaflegging, dat wel een blijk kan zijn van het opgeven van den geheelen opzet, blijkt aldus de met spanning verwachtte maatregel van den lei der te zijn. Eén voorspelling althans is dus uitgekomen. Het was een even groote verras sing voor den rijksbisschop als voor zijn te genstanders. Ofschoon een meer positief op treden eerst wel in de bedoeling zal hebben gelegen, mag deze negatieve beslissing als een belangrijke daad van staatsmansbeleid worden beschouwd. Niet'alleen de medestanders van den rijks bisschop, maar ook de leiders der z.g. oppo sitie, die hun Belijdenis-Synode het wettige vertegenwoordigende lichaam der Kerk noe men, waren te Berlijn voor deze gelegenheid bijeengekomen. Zij hadden hun Broederraad samengeroepen tot een noodbijeenkomst met het oog op de mogelijke gevolgen van een maatregel van Hitier in den geest zooals men zich dien had voorgesteld. Zij waren hier vooral toegekomen door een gerucht van Woensdag, dat naar men zeide uit de kringen die met dr. Jager in connectie staan, kwam, dat dr. Koch, de leider der Belijdenis beweging, gearresteerd was. Intusschen was dr. Koch in wërkelijkheid te Dortmund, waar hij theologische candidaten examineerde, die niet door aanhangers van Müllers regime wenschten te worden geëxamineerd. Maar het gerucht kan zijn goeden grond hebben gehad en alleen maar praematuur zijn ge weest. Aan dezelfden bron, die wij hierboven ge noemd hebben, ontkenen wij nog het vol gende Hitier had zich gedurende eenige dagen volkomen in het kerkelijke vraagstuk inge werkt, en daaromtrent van al zijn raadgevers en deskundigen advies ingewonnen. Allen waren het er kennelijk over eens, dat er een verandering moest komen, en er bleek van een sterk verlangen der nat.-soc. partij om zich definitief uit de kerkelijke kwestie terug te trekken. De radicale groep, inclusief dr. Jager, wilde Müller een laatste kans geven om de eenheid te herstellen, na een eenigs zins krachtige vermaning in het openbaar met de plechtige eedsaflegging. Tot deze op lossing neigde men Woensdagavond nog. Daarna zetten de meer gematigden, onder wie eenige der invloedrijkste leden der partij en der regeering waren door dat dit experi ment zou worden vermeden. Men zag er n.1. in. dat het ofschoon op den duur misschien tot hetzelfde resultaat leiden, een nieuw scherp conflict en nieuwe verwarring onder het kerkgaande publiek zou hebben veroor zaakt. Aldus zal men nu de partij zich in derdaad uit den kerkdijken strijd laten terug trekken. Wel hebben dr. Frick, minister van binnenlandsche zaken, en andere steeds be weerd, dat de partij hierin neutraal was, maar thans zou het pas werkelijk zoo wor den. Er is dus een geheel veranderde sfeer. De Belijdenis-Synode heeft een klein comité benoemd om te Berlijn als uitkijkpost te fun- geeren, begrijpend, dat deze beslissing van politieken aard is, en genomen onder den in druk van de volksstemming in het Saarge- bied en de door dr. Jager verwekte onrust in Zuid-Duitschland. Zoo staat de oppositie met een zekere reserve tegenover haar suc ces, maar sterk vasthoudend aan haar begin sel, dat de Kerk over haar eigen lot beslis sen moet. Overigens, zoo besluit de corres pondent, staan tegenover menschen als dr. Jager, die pas twee jaar aan de nat.-soc. par tij" verbonden is, menschen uit de oppositie die tot de „oude garde" van deze behooren, en van wie dus wel eenige invloed kan wor den verwacht. Van oficieele Duitsche kerkelijke zijde wordt medegedeeld: De Duitsche evangelische landsbisschop pen met inbegrip van de Zuid-Duitsche gees telijke commissarisen zijn gisteren en Don derdag in het bureau van de rijkskerkregee- ring bijeengekomen. Onder voorzitterschap van den rijksbisschop werden inwendige ker kelijke problemen besproken. Er heerscht volkomen eenheid van opvatting. De rijksbis schop riep een bisschopsraad bijeen, die in hoofdzaak de kerkpolitieke problemen zal moeten behandelen. Te voren had de rijksbisschop mededee- ling gedaan van een op 26 October gedateerd verzoek van den advocaat der Duitsche evan gelische kerk, Ministerialdirektor Jager, dat als volgt luidt: „ijnheer de Rijksbisschop. Na principieele afdoening van de mij gestelde taak van or ganisatorische behandeling der Duitsche Evangelische kerk, leg ik, gelijk ik u reeds eenigen tijd geleden heb aangekondigd, mijn kerkpolitieke functie weer in uwe handen. Het is mijn overtuiging, dat de inwendige kerkelijke opbouw en uitbreiding, die slechts met den inzet van alle krachten kan worden begonnen, slechts gegrondvest kan worden op actieve medewerking van het land. Ik stel u derhalve voor een engeren raad van de bisschoppen bijeen te roepen, welke u voor het opbouwwer in den zin van waar achtige pacificatie ter beschikking staat. Ik hoop en wensch, dat het werk tot het heil van het Duitsche volk gelukt". Uit Bombay wordt gemeld, dat de presi dent van het Indische Nationale Congres een scherpe redevoering heeft gehouden te gen de Witboek-politiek en de economische politiek der regeering van Indië. De Britsche regeering is volgens spreker vastbesloten niet slechts afwijzend te be schikken op den eisch der Indische natie naar volledige onafhankelijkheid, doch ook de ge matigder eischen der Indiërs van de hand wijzen. De constitutie, welke Indië zal wor den opgelegd, aldus spr., zal den toestand nog erger maken dan hij reeds is. Het doel der Indiërs is volgens spreker de onafhankelijkheid. De Japansche en Engelsche gedelegeerden zijn gisteren opnieuw bijeengekomen in Downingstreet 10 te Londen. De Japanners verstrekten nadere inlichtingen over een aantal punten hunner voorstellen. Er verluidt, dat de besprekingen een in formeel karakter dragen en dat de Japan sche voorstellen vooralsnog in geen enkel oficfieel document zijn vastgelegd. In een subcommissie van vlootexperts zijn heden voorts nog een aantal technische kwesties, die tijdens de besprekingen opge komen waren, besproken. De besprekingen tusschen de Engelsche en Amerikaansche ge delegeerden zullen waarschijnlijk Maandag of Dinsdag worden hervat. De overige on derteekenaren van het verdrag van Washing ton worden op de hoogte gehouden van deze bilaterale besprekingen. De commissie voor de Russische partijcon trole deelt mede, dat bij de Sovjet-Russische vleeschtrust groote onregelmatigheden zijn ontdekt. Ongeveer 507.000 centenaar vleesch is „zoek". Vele staatsbedrijven en collectieve boeren bedrijven zouden de levering van vee heb ben geweigerd. Tal van ambtenaren zullen ter verant woording worden geroepen. Bij een door de justitie in de provincie Oekraine ingesteld onderzoek werd ontdekt, dat twee ambtenaren ruim een millioen roe bel hadden verduisterd. Het onderzoek wees uit, dat de voormalige Oekrainsche commis saris van justitie, Peljakow en zijn voormali ge plaatsvervanger Surnke, hiervan op de hoogte moeten zijn geweest. Er zijn talrijke arrestaties verricht. Tabak in de W.C. van de snel» treinen. De Duitsche politie is na langdurige on< derzoekingen te Venlo een smokkelbende op het spoor gekomen, die op een geraffineerde manier Nederlandsche tabak in Duitschland wist in te voeren, zonder de invoerrechten te voldoen. De waakzaamheid van de Ehiitsche grens- beambten noodzaakt den smokkelaar om steeds nieuwe wegen te zoeken, zoodat zij er niet voor terugschrikken hun waren op een eigenaardige wijze over de grens te doen ver voeren. Een staaltje van geraffineerdheid is men dezer dagen op het spoor gekomen. Men had bemerkt, dat twee smokkelaars uit Dülken vader en zoon geregeld naar Nederland gingen en daar naar een douane-beambte verklaarde waren kochten, die zorgvuldig werden verborgen in de afvoerinrichting van de toiletten van den op het stationsemplace* ment te Venlo staanden Duitschen sneltrein, die in den ochtend naar Duitschland vertrok. Het was de Duitsche politie niet mogelijk in Nederland tot arrestatie over te gaan, toen men zekerfj^id had omtrent de smokkelme thode. Zoodra de twee smokkelaars zich in een der Duitsche grensplaatsen in den trein be gaven, werden ze bespionneerd en bij het verlaten van het volgende station met de uit de toiletten gehaalde smokkelwaar gearres teerd. Men bleek op deze wijze de hand te heb ben gelegd op de grootste smokkelaars van dit grensdistrict, die reeds meermalen ver oordeeld zijn. Een der smokkelaars was in het bezit van een maandkaart voor het geheele Roergebied, zoodat men de waren gemakkelijk Verder kon vervoeren. rvm in oninrur „De pijn begon in mijn bovenarm en zette zich zoo voort tot in mijn nek, soms zóó hevig, dat het huilen mij nader stond dan het lachen. Gewone spierpijn, zeide men mij, maar ik kon niets vinden om die gewone pijn te genezen. Ten einde raad ben ik met\ Kloosterbalsem begonnen. De uitwer', king is enorm geweest. Na de eerste i behandeling verminderde de pijn al' en na voortgezet gebruik zijn al mijn pijnen verdwenen, dank zij Klooster balsem, den grooten pijndooder." E. v. C. te A. ORIGINEEL TER INZAGE „Geen goud zoo goed" Onovertroffen b(j brand-en snij wonden Ook ongeëvenaard als wrjjfmiddel bjj Rheumatiek, spit en pijnlijke spieren Overal per pot v. 20 gr. f 0.60 en 50 gr. f 1.— Bovengenoemde prijs wordt verhoogd met bijslag Omzet-belasting. Brusselsch witlof, andijvie en late boonen. Een bekende wintergroente, het Brus selsch witlof, vraagt nu onze aandacht. De wortels worden gerooid, waarbij het lof op een paar c.M. boven den wortel hals wordt afgesneden. Tevens snijden we van de langen penwortels de dunne uiteinden af. Het loof kan zeer goed dienen als veevoeder. De gerooide wor tels móeten tegen vorst worden beschermd. Daarvoor worden ze gewoonlijk ingekuild of op een koele vorstvrije plaats opgestapeld. Om al spoedig te kunnen oogsten wordt di rect al een gedeelte der wortels opgezet en geforceerd. Dit kan zeer goed in een leegen bak plaats hebben, al of niet met een raam gedekt. De wortels worden op een paar c.M. afstand in de aarde gegraven, waarbij we hebben te zorgen dat de wortelhalzen gelijk staan. De wortels mogen niet in het grondwater komen te staan, daar hierdoor de ontwikkeling te veel zou worden belem merd. Boven de wortels brengen we een aardlaag aan ter dikte van 25 a 30 c.M. waarin de kropjes zich zullen ontwikkelen. Hiervoor gebruiken we fijne grond; inplaats van grond kunnen we ook fijne turfmolm of zaagsel gebruiken. Om een snelle groei der kropjes te bevorderen kan de bak nog wor den omgeven met een laag blad of versche paardenmest, en indien we er geen raam overleggen kan ook over de aardoppervlakte een laag blad ter dikte van 30 tot 50 c.m. worden aangebracht. Ook kunnen de wor tels in een kist met aarde geplant en in een kelder of andere donkere ruimte worden ge plaatst. We zullen hiervan echter geen vas te kropjes meer slechts losse blaadjes kun nen oogsten. Om opvolgend te kunnen oogsten planten we onze wortels met eenige tusschenruimte. Men houde er wel rekening mede dat de groei der kropjes gedurende de wintermaanden zeer langzaam gaat. Late andijvie wordt nu, voor zoover ze nog niet kan worden opgebonden, met kluit op genomen en onder glas geplaatst. Op binden doen we alleen wanneer de planten droog zijn daar in natten toestand opgebonden andijvie spoedig gaat rotten. Van laat gelegde sla- en snijboonen pluk ken we nog steeds. We laten te niet langer dan noodig is aan de struikjes, want het is half October geweest en elke nacht kan ons vorst brengen, waartegen vooral boonen niet bestand zijn. De laatste tomaten worden van buiten geplukt en wat nog niet geheel rijp is leggen we een plank, achter of onder glas, om na te rijpen.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 13