Silmitieuws DE BEKERWEDSTRIJDEN. „WENN DU JUNG BIST GEHORT DIR DIE WELT". In de Harmonie. REGENJAS H. NEVILLE HART SCHOEMAKER VICTORIA THEATER. DE STEM VAN HET HART. Cinema Americain. HET WEDSTRIJDPROGRAMMA. Het programma voor morgen luidt: v Afdeeling I. Xerxes—V.U C R.S.H.—V.S.V. F ei) enoord—Overmaas A.D.O.Ajax. H.F.C.D.H.G 3e klasse. K.V.V.Assendelft. 4e klasse. Vrone—B.K.C SchagenNieuwe Niedorp. ZaanlandiaMeervogels. UitgeestZilvermeeuwen. Rivalen—Q.S.C. Reserve 2e klasse A. Ajax 3—W.M.S. 2. H.R.C. 2-V.V.A. 2. Juniores A. Alcmaria Victrix—West-Frisia (C. D. K.F.C.O.S.V. uitgesteld. Z.V.V.Holiandia. Afdeeling II. Excelsior—Hermes-D.V.S. D.W.S.Haarlem. Z.F.C.K.F.C. Stormvogels—H.B.S. D.FC.Sparta. Afdeeling III. HeraclesWageningen. Enschedesche Boys—Z.A.C. A.G.O.V.V.—Go ahead. P.E.C.Enschedé. VitesseTubantia. Afdeeling IV. N.O.A.D.M.V.V. L.0 N.G.A.—Bleijerheide. JulianaWillem II. BV.V.P.S.V. Eindhoven—N.A.C. Afdeeling V. G.'V.A.V.Velocitas. LeeuwardenFrisia. H.S.C.—Sneek. VeendamFriesland. Achilles—Be Quick. Om den K.N.V.B.-beker (2de ronde.) T.O.G.Beverwijk. D.J.K.—A.F.G Z.V.V.Neerlandia. D.W.V.Zeeburgia. W.F.C.T.H.B. Z.R.C—Ripperda. West-Frisia—S.D.Z. AllenWeerbaarVelox. D.E.C.—O.V.V.O. O.S.V.De Spartaan. Schinkelhaven—De Meteoor E.D.O.—H.V.C. Zaandijk—A.P.G.S. Utrecht—Bloemendaal. HelderAlkmaar. HerculesDe Volewijckers. 't Gooi—B.F.C. Vriendenschaar—Blauw-Wit. KinhemDe Zeemeeuwen. SuccesPurmersteijn. Alcmaria VictrixH.R.C.' D.O.S.—V.V.A. HillinenDe Kennemers. van de Racers beter waren, dan de Noord- zee-kanters, stellen we in de Heldersche het meeste vertrouwen, temeer, daar boven dien nog in eigen omgeving gespeeld wordt. Wieringerwaard krijgt tegen het bezoe kende SuccesII gelegenheid, zich van de jongste misstap tegen H. R. C. III te herstellen. Schoorl kan ook weer een tweetal winst punten aan haar totaal toevoegen, nu Hel der III op bezoek komt. Of J. V. C. I het weer tot een punten-verdeeling zal kunnen brengen, nu Watervogels I op bezoek komt, meenen we te moeten betwijfelen. Heldersche Boys I zal het in eigen omge ving wel tot een overwinning kunnen breng en, daar M. L. D. zich ook nu nog wel niet voldoende hersteld zal hebben. In de tweede klasse D kunnen de tweede elftallers van de Alk- maarsche Boys, ook nu nog ongeslagen blij ven, jawe rekenen zelfs op beide winst punten, daar in eigen omgeving gespeeld zal worden tegen Koedijkl. Daar echter de Koedijkers nog niet ge heel kansloos zijn en dus geduchten tegen stand zullen bieden, 1 ehoeven de rood-witten niet op een „walk-over" te rekenen. Maar voor enkele weken geleden brachten de Boys III aan den Westerweg, Koedijk de eerste nederlaag toe en.de tweede elftallers zijn dus aan hun prest'gt verplicht te winnen. Alkmaar II, die eveneens runner up is, gaat bij Alcmaria IV op bezoek. Dergelijke ontmoetingen zijn altijd zeer lastig en ook de rood-witte Westerweg-bewoners hadden met de withemden nogal eenige moeite. Met alle respect voor de Alcmarianen, gelooven we toch niet, dat zij de groen-witten een spaak in het wiel kunnen steken. Alkmaarsche Boys III gaat D T.S. II in eigen huis bekampen en zal na ge< uchte in spanning kunnen winnen. We houden het op een puntenverdeling. Of A.S.V. I opnieuw kan winnen, nu Eg- mondsche Boys I op bezoek komt? het is niet geheel onmogelijk, doch het zal voor de Sporters dan wel geen groote zege worden In de derde klasse D krijgt het ongeslagen Bergen II bezoek van het eveneens ongeslagen Alkmaarsche Boys IV, die echter in deze afdeeling nog slechts een wedstrijd speelde. De rood-witten zullen het zwaar krijgen en we vreezen het ergste voor hen, of? C.S.V. II zal zich kunnen herstellen, nu Vrone II op bezoek komt, terwijl de derbij Alkmaar III—Alcmaria V wel eens een puntenverdeeling ken opleveren. In de beide ontmoetingen Ursem I—Eg- mondsche Boys II en Akersloot I—Schoorl II, geven we de thuisclubs de beste kans. In de vierde klasse E komen twee ploegen tegen elkander in het gareel, die zoon beetje gewend zijn, per wedstrijd tien doelpunten te scoren, n.I. Alkmaarsche Boys VKoedijk II. Het wil er natuurlijk niet bij ons in, dat de uitslag 10—10 wordt, te meer, daar beider verdedi gingen zich zelden lieten passeeren. Het zal aan den Westerweg wel spannen, mogelijk hebben de Boys door terrein I voordeel, iets meer kans. Ook tusschen Oudorp I en A. S. V. II zal net spannen en we verwachten eenzelfde resul taat. Bgmondsche Boys III kan van Akersloot evenals Ursem II van Oterleek I. Koedijk III, zou het mogelijk tegen het be zoekende Alkmaarsche Boys VI, tot een pun tenverdeeling kunnen brengen. Wij kunnen natuurlijk niet alle bekerwed- s rijden memoreeren, doch zullen een uitzon- dering maken met twee, n.1. Alcmaria— H.R.C, en HelderAlkmaar. AlcmariaH.R.C.! Wie had kunnen den- Ken, dat de al-oude tegenstanders, die het vorige seizoen drie keer tegen elkaar uit kwam, nu al weer tegen elkaar zouden ko men. Het lot heeft dat zoo gewild en dus zien wij, wat in de competitie deze keer niet mogelijk is, in de bekerwedstrijden: een wed strijd Alcmaria—H.R.C. Natuurlijk wordt deze wedstrijd zeer spannend. H.R.C. zal willen winnen, om dat de drie nederlagen van het vorig jaar nog niet vergeten zijn. En Alcmaria zal wil len winnen, omdat ze een klasse hooger speelt en graag een volgende bekerronde wil bereiken. Alcmaria is favoriet, maar aan een voor spelling wagen wij ons niet. Wij vermoeden alleen, dat het morgen druk wordt op het sportpark. Alkmaar trekt naar den Helder, om Hel der te bestrijden. Onze vierdeklasser wist de Alkm. Boys uit te bekeren en heeft toen be wezen, dat zij het tegen een 3de kVisser kon opnemen. Zou dat nu niet weer mogelijk zijn? Ons dunkt, als Alkmaar goed aan pakt, moet ze een gelijk spel kunnen bevech ten en dat reeds is voldoende, om de 3de ronde te bereiken. Wij zijn_ benieuwd naar het resultaat en wenschen èn Alcmaria èn Alkmaar morgen veel succes! OLIVER TWIST. In het Alkmaaisch Bioscoop-Theater. Gisteravond had in genoemd bioscoop theater de eerste vertooning plaats van deze film, gemaakt naai het wereldbekende boek van den beroemden Engelschen schrijver Charles Dickens, wiens boeken zeker tot de onsterfelijke mogen worden gerekend. Na de weinige regels, die wij gister gewijd heb ben aan den inhoud van de film, zal het zekee niet meer noodig zijn daar nog verder op terug te komen, omdat men zich de heele geschiedenis ongetwijfeld wel weer her innert. Zij die het boek kennen, zullen we stellig niet meer behoeven op te wekken de film te gaan zien en voor hen, die dezen roman van een klein verwaarloosd ventje nog niet lazen, is er nü een prachtige gele genheid er kennis mee te maken. De rol van het knaapje wordt op soms aangrijpende wijze gespeeld door Dickie Moore, die door dit optreden den naam van een wonderkind kreeg. Het tragische lot van het ouderlooze kind, dat in handen viel van gewetenlooze schurken, wordt door hem prachtig gegeven, zoodat men inderdaad meeleeft, terwijl men voor hen, die de kinderziel trachtten te ver moorden, een diepen afkeer voelt. Met deer nis ziet men de figuur van Nancy, een jonge vrouw, die als.kind ook in handen van den sluwen Fagin, den boeven-kweeker, was ge vallen en zich aan diens invloed niet vermag te onttrekken totdat een ernstige poging daartoe haar het leven kost. Maar dat is dan tevens het einde van de bende, die door de politie wordt overmeesterd en dan voorgoed onschadelijk wordt gemaakt. Een bezoek aan deze film kan niet genoeg worden aanbevolen. Het voor-programma is zeer uitgebreid. Allereerst het wereldnieuws in woord en beeld; dan een bezoek aan het eiland Malta in ee Middellandsche zee, een eiland om welks bezit in den loop der eeuwen verschil lende malen werd gevochten; vervolgens een aardige teekenfilm en nog een natuur film, een reisje naar de binnenlanden van Afrika. En ten slotte, als klap op de vuur pijl, een serie kieken van de beroemd gewor den Melbourne-race, aan het einde waarvan de directeur der K L.M., de lieer A. Ples- man. een speech afsteekt en het Wilhelmus wordt gespeeld. De Harmonie brengt deze week een film waar zangliefhebbers hun hart aan kunnen ophalen, één met een lach en een traan zou den we kunnen zeggen. Sterk op den voorgrond treedt telkens weer Joseph Smidt, die steeds weer met zijn ongelooflijke stem ieder boeit. Voor het ko mische gedeelte wordt door Szöke Szakall gezorgd; dat dan ook als zoodanig tal van vroolijkè momenten veroorzaakt. Het verhaal is aldus: Als tuinman bij een oude familie werkt Carlo Cordini (Joseph Schmidt) wegens zijn jarenlange omgang met de dochter des huizes, Lisetta, heeft deze intimiteit gekregen die Carlo het hoofd op hol heeft gebracht. Hij begrijpt echter wel, dat in zijn hoedanigheid als tuinknecht, hij nimmer kans zal hebben naar Lisette's hand te dingen. Hij moet verder komen in het le ven. Dit gelukt hem inderdaad, want Carlo heeft een prachtige stem en om zijn doel te bereiken, trekt Carlo de wereld in. Het suc ces laat niet lang op zich wachten en met zijn stem verovert hij de geheele wereld. Intusschen is de band tusschen Lisetta en Carlo door zijn lange afwezigheid wat ver slapt en het duurt dan ook niet lang of Ro- berto, een vriend van Carlo, wordt verliefd op Lisetta en het blijkt, dat dit wederzijds is. En terwijl Carlo zegevierend zijn succes sen oogst, in de hoop hiermede zijn Lisetta te veroveren, wordt de band tusschen Rober- to en Lisetta steeds hechter. Intusschen blijkt, dat Lisetta's vader vrij wel aan den grond zit en het zal zoover moeten komen, dat zij hun oude familiebezit tingen zullen moeten verkcopen. Echter brengt Carlo, die den vader van Lisette niet ten onder wil laten gaan, redding en betaalt al diens schulden en zoo gebeurt het, dat de vroegere tuinknecht den huisheer van den ondergang redt, gegorundeerd regendicht, ronder gum mi en poreus leveren wij reeds vanaf f 25.- ook naar maal. Elegante model len vooi Dames en Heeren Wij bezoeken U gaarne op aanvrage en geheel vri|- blijvend met onze uitqebreidc collectie. 406 Heerengrach», Amsterdam Fersle klas kloeding naar moot Mnliqr prUren Middelerwijl weet Carlo nog niets van de verhouding tusschen Robero en Lisetta en hij heeft het plan, bij het feest dat ter eere van zijn terugkom/t zal worden gegeven, haar ten huwelijk te vragen. Dat hier de tragische ontknooping volgt, ligt voor de hand. Joseph Schmidt's stem zal ongetwijfeld een ieder in verrukking brengen en als zoodanig kunnen wij de film dan ook geslaagd noer men. Malle gevallen. Groot suc ces van een Hollandsche film. Met genoegen mochten wij gisteravond constateeren de belangstelling die er steeds bestaat voor de Hollandsche film. De eerste vertooning in het Victoria Theater van Loet C. Barnstyn's film „Malle Gevallen", ver vaardigd naar het boek van Hans Martin, mocht zich in een zeer druk bezoek verheu gen. En de film behaalde een groot succes, wat zij zeer zeker verdient, want er is groote vooruitgang te constateeren. Prachtige op namen, leuke scenes,, goed spel enz. Vooral als men weet de groote moeilijkheden, waar mee de nog jonge Nederlandsche film-indu strie heeft te kampen, dan staat men ver baasd over het resultaat. Na de Jantjes zocht Barnstyn naar een ander milieu en hij meende dat in „Malle Gevallen" goed te hebben gevonden. Het resultaat heeft hem in het gelijk gesteld. Moeten wij U, die alle Hans Martin's boek hebben ge lezen, nog iets van de inhoud vertellen? Eigenlijk wel, omdat het boek niet precies is gevolgd. De eeuwige student Bram van Boonen (hij is reeds in zijn elfde jaar) ontdekt als hij aan de voeten van 't Boerha- ve Standbeeld te Leiden ontwaakt, een heel gezelschap leuke meisjes, die onder leiding van hun leerares per autobus naar Leiden zijn gekomen. De meisjes ontdekten ook hem en Bram volgt ze per fiets, vergezeld van zijn vrienden Boy en Hans. In den Haag rusten zij niet voor zij het adres van Kitty hebben gevonden, en dan ontwikkeld zich een leuke vrienschap tusschen Kitty en Boy, Bram en Toos. Hans ontdekt al spoe dig Loeki op een redactiekantoor. De verve lende Jansen, de Klit genaamd, wordt er aardig tusschen genomen, vooral op de zeil tocht. De op zijn rust gestelde buurman Smallebroek wordt nlede gesleapt in diverse avonturen. Ondanks laffe pogingen van „de Klit" gaat de vérloving van Kitty en Boy toch door. Hans krijgt een baan en Loeki zal op hem wachten en Bram is aan het slot niet veel verder dan aan het begin: Weer aan de voet van het Standbeeld van Boerhave. Tal van bekende komische scenes uit het boek vindt men in de film terug. De ingelaschte schlagers zullen gauw genoeg populair worden, n.1. Geen geld en toch geen zorgen en Geen dag en geen uur of ik denk aan jou, muziek van Ralph Erwin. Johan Kaart Jr. heeft de rol van Bram uitmuntend gespeeld. Zijn komisch spel, als rolschaatsenrijder, als geharnaste ridder bij het duel, als bootsman, als plaaggeest van Smallebroek en heeft de toeschouwers doen schudden van 't lachen. Rolant Varno, die zijn Hollywood-routine meehad, was een zeer sympathieke Boy en Louis Borel een zeer goede Hans. Jopie Koopman als Loeki vol deed veel beter dan in Éleeke Bet en is hard vooruitgegaan. Annie van Duyn en Enny Meunier waren eenig als de meisjes Kitty en Toos. Kostelijk was Louis de Bree als Smallebroek. Deze uit nemende acteur toonde zich, evenals Kaart, een prima filmkracht. Kleinere rollen werden met succes vervuld door Fie Carelsen en Gimberg, door Adri van Hees en mevr. Chris- pijn Mulder, door Riek Berkhout en Peronne Hosang. (Gossie). Toby Hagen typeerde een Indische dame. Het geheel zal ieder zeker groote voldoe ning schenken en niemand mag dan ook ver zuimen, deze zeer geslaagde Hol'andsche film te gaan zien. Onze artisten verdienen dit. Het voorprogramma bracht een mooi Eclair-journaal en een Hollandsch Nieuws. Verder een komische tweeacter met de Taxi- Boys (een verzameling dwaasheid waarom onbedaarlijk is gelachen) er een fraaie na tuurfilm, getiteld „Dierenkoppen" met prach tige opnamen en interessante toelichting. Als geheel verdient dit programma een stijgend succes. De eenigszins fondant-zoete titel van de Ufa-film, welke deze week in Cinema Americain draait, zou doen vermoeden, dat deze rolprent een aaneenschakeling is van liefde-intriges. Niets is echter minder waar. „De stem van het hart" is een avonturenfilm, zooals we dat in de laatste jaren in 't geheel niet van Duitschland gewend zijn. Het motief is gebaseerd op den we reldoorlog. Vlak vóór den oorlog uit brak, zijn eenige Duitsche en Engelsche officieren werkzaam bij een wapen industrie in Venezuela in Zuid-Ame- rika. Midden in den opbouw van hun inderdaad te verwachten schoone toe komst komt het onheilsbericht, dat be grijpelijkerwijs eenige opwinding te weeg brengt. Zoo zelfs, dat er onderling felle straatgevechten plaats hebben. Bij een van deze opstootjes moet in genieur Hagen zijn opzichter Brack van een wissen dood redden. Het lukt hem en hijzelf krijgt een fiksche dolkstoot te incasseeren. Hierdoor moet zijn vertrek naar Duitschland worden uitgesteld en van deze gelegenheid maakt de jonge, be koorlijke eigenaresse van de wapen industrie een handig gebruik om Hagen haar groote liefde te ontplooien. En van nu af leeft Hagen in hevigen twee strijd, eenerzijds de roepstem van zijn in oorlog zijnde Vaderland, dat hem noodig heeft, aan den anderen kant zijn gevoelens voor Manuela. Zoo goed als genezen besluit hij ech ter met een valsche pas en in gezelschap van zijn opzichter Brack te deserteeren uit Venezuela, Manuela in vertwijfeling achterlatend. Maar in volle zee wordt hij door de Engelschen, die aan boord komen in- specteeren, gesnapt en beiden worden geïnterneerd op Jamaica. In dit kamp is het leven onhoudbaar en alles wordt geprobeerd om hieruit te ontsnappen. Met geweldig veel moeite en hier wijzen we speciaal op de unieke natuuropnamen lukt hen dat (want Hagen blijft Brack trouw). Ze komen in Cuba en ziedaar staat Manuela haar hartsvriend op te wach ten. Willen we echter aan deze voortreffé- lijke film de zoozeer gewenschte span ning niet ontnemen, dan moeten we het verdere verloop voor de toekomstige toeschouwers verzwijgen. Alleen nog woorden van waardeering voor het samenspel van Karl Ludwig Diehl en Brigitte Horney. Zelden zagen we een zoo volmaakt tweetal, zich geheel inle vend in den toestand, een dergelijke scène op het witte doek brengen. Hier is ook een groote regisseur aan 'twerk geweest, een, die weet, wat het moderne bioscooppubliek wenscht en verlangt. Nogmaals: een film met bijzondere kwaliteiten, verfijnd door geraffineerde techniek en hoog van inhoud door het neutrale standpunt, dat de regisseur in nam. Naast gevarieerd en uitgebreid Para- mount buitenlandsch nieuws valt veel te genieten van een Japansche cultuur film „Harun", die een zuiver beeld geeft van de in Japan gevierde Lentefeesten. Rest ons nog vermelding te maken van een filmklucht met Henry Armetta in den hoofdrol in „Full Speed". Voor vele bioscoopbezoekers is deze smijt- en ruiten-brekende-klucht nog wel een aangename verpoozing, echter niet iedereen vindt in een dergelijke film vermaak. CINEMA EN THEATER. In het Weekblad van deze week, schenkt men aandacht aan de films: In diplomatie- ken dienst, Tarzan's avonturen, de familie van mijn vrouw, verder vindt men er o.m. in: Nieuws uit de studio's. Wilh. v. d. Horstv. d Lugt Melsert, door Ed. Ve terman, een aardig cabaret liedje. Jubilaris? van Kroes en Hente Stuurop. VARIA UIT DE VOGELWERELD. LXI. Woonplaatskeuze bij vogels. De beplanting van een uitgestrektheid hei degrond (in Breckland, Engel.) met jonge dennen bood een goede gelegenheid tot het doen van waarnemingen aangaande daar door in de vogelfauna veroorzaakte verande ringen. De waarnemer, D. Lack, deelt hier over in het „Journal of Animal Eco-logy" (1933) het volgende mede. Tot op het tijdstip, dat de dennen ongeveer vier jaar oud waren geworden, kwamen er alleen de heide-vogels voor, doch binnen de volgende vijf jaren verdwenen deze en wer den door andere soorten vervangen. De op vallendste verschijnselen waren: gestadige vermindering van den Veldleeuwerik en den Graspieper, en het optreden en snelle ver meerdering van de Fitis. Onvoldoende nestgelegenheid verklaart en kele veranderingen in de verspreiding; zoo komt de Tapuit, een gewone verschijning op open heidevelden en daar uitsluitend neste lend in konijnenholen, in beboschte, konijnen- vrije streken niet voor. Voedsel, ofschoon uit den aard der zaak van het grootste belang voor den stand der geheele vogelbevolking, bleek bij geen enkele der waargenomen soor ten haar verspreiding te bepalen. Den factor „vijanden" kan men uitschakelen, daar men nagenoeg alle op vogels en eieren azende dieren in het onderhavige district verdelgde. De belangrijkste factor schijnt de psycholo gische te zijn, wat te meer blijkt uit afwezig heid van zekere soorten op overigens ge schikte terreinen, die hun echter geen passen de zang- en roest-plaats bieden. Zoo stellen Graspiejrer en Boompiejjer dezelfde eischen, doch laatstgenoemde komt slechts daar voor, waar vrij hooge boomen staan, of zelfs maar een enkele boon. staat. Bij nauw verwante soorten valt er in hun omgeving vaak niets anders op te merken, wat oorzaak van het verschil in verspreiding zou kunnen zijn dan de psychologische factor. Wanneer zóó'n ingewikkeld iets als de nestbouw is, door instinct beheerscht wordt zoo zegt waarnemer dan zou het wel vreemd zijn, wanneer dit niet eveneens het geval met de keuze van het broedterrein zou zijn. De psychologische aard van deze in stinctieve woonplaatskeuze openbaart zich dikwerf door het feit, dat de hoogte en niet het karakter der vegetatie de beslissende fac tor is. Het komt wel voor, dat vogels, zonder nadeelige gevolgen, uit het woonverblijf hun ner voor-ouders opbreken. Woonplaats-keuze zoo besluit waarne mer kan min of meer evolueerend wer ken. Een bekend feit is het, dat de Zangvo gel-soorten uit de Noordelijke, gematigde luchtstreek de neiging hebben afzonderlijke, doch wel nabij elkaar liggende woongebie den te bezetten, die in gelijke mate aan hun voornaamste eischen voldoen, doch welke ge bieden in uiterlijke gesteldheid duidelijk van elkaar verschillen. Langs dien weg nu raakten wellicht twee groepen geïsoleerd en splitsten zich tenslotte in twee soorten. V ij andschap tusschen Spreeuwen en Boeren zwaluwen. Heeft iemand wel eens iets waargenomen van een vijandige houding, door Spreeuwen tegenover Boerenzwaluwen aan den dag ge legd? Deze vraag stelt een waarnemer uit Schot land, die daaromtrent het volgende in „Na ture" (ll-VIII-'34) vermeldt. Over een klein meertje, dat geregeld door allerlei vogels als drinkplaats bezocht wordt, scheren vaak ter insecten-vangst eenige Boe renzwaluwen heen, die zich ook wel aan den rand van het water neerzetten om te drinken. Deden zij dit laatste als er een of meer Spreeuwen in de nabijheid waren, dan vielen deze onmiddellijk de Zwaluwen op het lijf en trachtten ze te verdrijven. Geen der andere vogels, die er komen drinken, ook de strijd lustige Merels en Musschen niet, leggen eenige vijandige gezindheid jegens de Zwa luwen aan den dag. En de Spreeuwen, hoe twistziek ze ook onderling mogen zijn, jagen geen andere vogels weg, doch laten deze rus tig naast hen naar hetzelfde voedsel wor men en allerlei insecten zoeken, als waar mede zij zichzelf Voeden, waaruit men zou kunnen afleiden, dat voedselnijd hier niet in het spel is. Wat dan wèl de oorzaak van de vijandige gezindheid dezer Spreeuwen jegens de Boerenzwaluwen daar ter plaatse zou zijn, kan ik niet bevroeden. In de mij ten dienste staande literatuur wordt hiervan geen gewag gemaakt. A. A. VAN PELT LECHNER. Arnhem, October 1934. HERFSTBLADEREN. Over de velden strijkt de pittige wind van October, die op sommige dagen tot storm kracht aanzwelt en al meer de dorrende bladeren doet dwarrelen en vallen. Als ik mijn blik omhoog richt naar de iepen rond om ons huis, dan zit er aan de takken geen blad meer dat volkomen gaaf is en onge schonden, alle, letterlijk alle zijn zij aange tast door den tand der tijds. En velen van die bladen, die het volle zomerloof hebben gevormd, de duizend duizenden, zijn al los geraakt van hun steel en dekken al den grond om tot stof te vergaan en mee de vruchtbare aarde te vormen. Dat is al be gonnen zoodra het licht begon af te nemen bij het korten der dagen. De bladeren dienen om voedsel te fabriceeren enzij hebben het licht daarvo,or noodig. Bij het afnemen van het licht wordt de arbeidsduur korter en de eerste bladeren, overbodig geworden, begin nen los te laten. Een klein boompje draagt al gauw een tien- tot twintigduizend blade ren. En al in de eerste week na de zomer- zonnewende, in de laatste week van Juni dus, valt het eerste loover. In Juli, Augustus en September zet dat proces zich voort, Oc tober brengt de massale opruiming en als Novèmber in 't land is, staan de boomen met kale takken den winter te wachten. Afname van licht en gebrek aan water als straks de koude den bodem hard maakt en de toevoer van water in elk geval belemmerd wordt, doet de meeste boomen hun bladeren, die groote waterverspillers zijn, afwerpen. Niet alleen de iepen voor ons raam wor den zoo al ijler van kruin. Ook de wingerd gaat zich steeds bonter kleuren en zal straks in rooden gloed de muren vlammend tooien En de treurwilg vergeelt al en de kastanjes worden bruin, de heesters dorren en de laat ste bloemen welken al meer na nog even in laatste kleurige glorie te hebben gestraald als een bont en juichend afscheid van den zomer. Wat kan October prachtig zijn mee door den gloed en de kleuren der welkende herfstblaren! Stralend blauw is de hemel of mooier nog vol jagend spel van witte ea grauwe wolken, waardoor af en toe een felle bunde zonlicht boort, vol emotie is de natuur dan, vol kracht en dramatiek en glorie. De wind speelt zijn wilde spel, de wolken jagen, de bladeren vallen. Al leeger worden de tuinen, al kaler wordt het hout. Door dorre bladeren gaat weer onze voet Maar wie aan den rand van de wijde hei de, waar de paarse pracht allang is verstor ven en waar de bruine vlakten in grootsche eentonigheid zich uitstrekken, in de glans van October een eenzame berk ziet staan met Jt laatste geelgouden blad in den zonne gloed, of wie op een stillen dag door he: veenland gaat en aan de dorrende stengels het rietblad zich ziet kleuren aan den zoom var; yagH of plas, of wie wandelt door het bosch en langs den spiegelenden vijver den herfsttooi van de beuken ziet en 't kleurig blad van de kastanjes, wie over de bouwlan den de witte wolken ziet jagen en de pittige herfstroken bespeurt in de bosschen en over de al meer verlaten velden, die dankt voor de glorie van October, voor oogst en kleur en zon en laatsten bloei, voor al de rijke schatten, die een nimmer gevensmoede schep ping alom ook en juist in deze dagen ont plooit. Ons oog ziet op naar kaler wordende twijgen, terwijl de voet door dorre, ritselen de bladeren gaat. 't Is het dorre ritselen van den dood, maar 't zijn de takken vol nieuw te ontluiken leven én door de kale takken heen stroomt vol en rijk het licht! A. L. B. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig a«tn het bureau van politie, Langestraat en aldaar te bevragen op alie werkdagen tusschen 11 en 1 uur, de navol gende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 23, 24 en 25 October 1934: rozenkrans in étui, gymnastiekschoen, melkbussleutel, rijwielbelastingmerk in étui, muts, dames handschoen. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen de ingezetenen, onderstaande voorwerpen als gevonden aangegeven op 23, 24 en 25 October 1934: bankbiljetten D. Davelaar, Houttil 42; kinderschoentje, P. de Boer, An jelierstraat 16; parapluie, Marchand, Payglop 2p; rijwielbelastingmerk, P. Blan- kenaaal, Eikelenbergstraat 76: rijwielbelas tingmerk, A. Nol, Dirk Duivelsweg 1; por- temonnaie met inhoud, J. Tromp, Verdron- kenoord 54; rijwielbelastingmerk, C. Ooster hoorn, Ken nemerstraatweg 162; honden halsband, C. Heilygers, Nicolaas Beetskade 14, damesportemonnaie met inhoud, N. van Diepen, Zeglis 9; pullover, Dr. A. K. Dijk huizen, Nassauplein 39; rijwielbelasting merk, J. B. Ackerman, Ridderstraat 8; rol letje klein geld, J. Sollie, Laat 70. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzc' t hier van kennis te geven aan het bun., j van pojitic.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 15