Amstecdamsche !Beucs DxigeiijAscft Ovecxic/U Twee meeningen over Hitler-Duitschland. Jbuitmland ^Binnenland 8* Gezien van buiten en van binnen. DE JOODSCHE KWESTIE. ZOEKT HITLER TOENADERING? Tot Frankrijk en Italië. EEN MEISJE VAN 9 JAAR ONTVOERD. ONDERWIJZERES ONTVOERD. van Zaterdag 27 October 1934. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N. V. (Ontvangen per draadlooze telefoon). Koers van heden tei 85 pl.m. 10.30 pl.m. 10.45 1017» pl.m. 11.00 pl.m. 11.15 217, 225/g 218/8 216/8 226/8 218/4 228/8 377, 351 628/8 107 86 34 223 2147, 728/g 2141-8/8 72-i/g 2148/8 6*-#/» 157» 198U 38/g 6i-9/l8 157» 157» 157» 156-7 156 134 5'/, 1677, 167J-8J 1437, 84 99/» 142*-5/8 1427, 1427, T' 85 33 60 l18/l8 178 1477, 1227, 1298/, 618/8 (Van onzen Berlijnschen correspondent). Het nationaal-socialistische Duitschland onder dictatoriale leiding van Adolf Hitier heeft een strijd tegen vele fronten te voeren, een strijd tegen zichtbare en onzichtbare vijanden, vijanden binnen en buiten de nationale grenzen, vijanden in menschen- gedaante en vijanden in den vorm van eco nomische, financieele, cultureele en gods dienstige situaties en wrijvingen, die met den dag dreigender worden. Zóó dreigend, dat zen ie r zeggen: de staat van Hitier zal er aan te gronde gaan; en d a a r: de groote, sterke en gezonde kern der Duitschers zal er des te vaster door aaneengesmeed worden Hier heeft alleen de voorzienigheid een beslissend woord te spreken. Beschouwen we eenige nieuwe facetten van het heden. Duitschlands Derde Rijk wil gaarne, en dat is begrijpelijk, naar binnen en naar bui ten den indruk van oervaste eenheid maken, een reeds geheel of dan toch voor 90 be reikte eenheid. Hoe wij daarover meenen te moeten denken, hebben we op deze plaats herhaaldelijk neergeschreven. Ook, dat wij op het standpunt staan, als Nederlanders en als Europeanen, dat ons belang slechts een sterk en gezond Duitschland kan zijn, en dat wij ons daarbij vrij weten van eenige princi- pieele antipathie tegen bepaalde staatsvor men, ook al zien we de wenschelijkheid niet in, ze geheel of gedeeltelijk te gaan copiee- ren. Op deze basis meenen we de Duitsche ont wikkeling met de vereischte nuchtere zake lijkheid te zien, die een voorwaarde is voor benadering der waarheid. En deze zakelijk heid brengt met zich, dat we ons zooveel mogelijk aan de feiten houden. Een feit nu is, dat het Derde Rijk zich in steeds grooter moeilijkheden stort door de wijze, waarop het in Duitschland de rassen en de kerkgenootschappen meende te moeten aanpakken, door de groote koppigheid, waar mee het voortgaat zijn „wereldbeschou wing" in conflicten te drijven, die overbodig geweest waren, indien men zich vóór de machtsverovering tijdig van de internatio nale consequenties daarvan bewust gewor den ware, en door in het bijzonder de een voudig verbijsterende hardnekkigheid, waar mede net in het z.g. joden-vraagstuk letterlijk alle fouten maakt, die op dit glibberig ter rein te maken zijn en ook in vroeger eeuwen niet vermeden werden. Wij zijn ons van de moeilijkheid bewust over deze dingen te schrijven zonder hier of daar gevoelens te kwetsen; wij hebben trou wens, toen wij een klein jaar geleden in deze rubriek de positie der joden in Duitschland ter sprake brachten, aan den lijve meegï maakt, hoe zelfs de rustigste methode van objectief overzien der situatie nog protesten vermag uit te lokken. En daarom willen we hier een poging doen, over den toestand van het oogenblik een en ander te vertellen zon der er ook maar één oogenblik een eigen op vatting in te verwerken. Waarbij we natuur lijk toegeven, dat een absolute objectiviteit der berichtgeving zelfs door beperking tot statistieken niet te bereiken valt en slechts door subjectieve eerlijkheid benaderd kan worden. Vroeger hebben we al geschreven, dat men de positie der joden in Hitiers Derde Rijk niet beoordeelen mag aan de hand van gege vens, welke door joodsche strijdcomité's bui ten Duitschland aan de pers verstrekt wor den, en evenmin op grond van verzekeringen, die door Duitsche officieuse communiqué's de wereld in gezonden worden. De waarheid ligt natuurlijk in het midden, en kan alleen maar in grove trekken omlijnd worden. Men mag aannemen, dat van de ruw ge schat 600.000 vóór de omwenteling van 1933 in Duitschland woonachtige joden on geveer 10 is uitgeweken. Onder deze uit geweken joden bevinden zich zoowel rijke als arme menschen in alle tusschenstadia van aardsch bezit. Uitgeweken zijn echt-Duitsche joden ingezeten en in Duitschland vol komen geassimileerde families van men- schelijk-hoogstaande kwaliteit zoowel als waardelooze elementen en ook door haat be zielde fanatici, die weinig of niets te verlie zen hadden. Een deel der in vele landen spoedig genoeg als uiterst lastig en provo- ceerend ondervonden emigranten, die de bui- tenlandsche gastvrijheid voor politiek-ge- vaarlijke actie tegen Duitschland geschon den hebben, behoort tot deze laatste cate gorie. De toestand is intusschen niet dusdanig, dat de vlucht in den vreemde duidelijk te om schrijven categorieën van joden Duitsch lands bevolking met 60,000 menschen heeft doen afnemen. Want tot de vluchtelingen be- hooren joden van elke schakeering. En wat die schakeeringen betreft, willen we drie groepen noemen: de Zionisten, de indifferen- ten en de nationaal-EXiitsche joden. Er zou den meer en fijnere verschillen op te sommen zijn, maar voor onze berichtgeving is deze indeeling voorloopig voldoende. Het behoeft geen betoog, dat alle joden zonder onderscheid geen reden hebben om over de nieuwe situatie in Duitschland bij zonder verheugd te zijn. Maar al dadelijk moet daaraan worden toegevoegd, dat de reactie der Zionistische groep van twee kan ten gezien kan worden: verontwaardiging over de behandeling der Duitsche joden in het bijzonder en die van het jodendom in het algemeen door de Hitleriaansche rassen theorie gaat bij de Zionisten gepaard met een begrijpelijke voldoening over een ontwik keling der dingen, die voor hun richting een onverwachte propaganda beteekent. Al laat zich de aanwinst op het oogenblik nog moei lijk in cijfers uitdrukken. De z.g. indifferente joden, in alle variaties van vroom conservatisme tot volkomen on verschilligheid op godsd enstig gebied, mis sen in de beoordeeling van het Derde Rijk elke solidariteit en elke vaste lijn. Onder hen zijn fanatici, die geen rust zullen vinden voordat Hitiers staat ineenstort; maar ook kalmere elementen, die verwachten, dat de nood het nationaal-socialisme tot concessies dwingen zal; en ten slotte menschen zonder gewetensbezwaren, die de opvatting huldi gen, dat onder alleP omstandigheden nog wat te verdienen valt. Van alle varianten steken de Nationaal- Duitsche joden onder leiding van den Ber- lijner dr. Max Naumann sterk af. Hun „Ver band National-deutscher Juden" werd in 1921 opgericht en staat ook onder Hitiers dictatuur nog op het standpunt, dat de van ouds met het Duitsche volksleven saamge- groeide joden 100 Duitschers moeten blij ven, en staat en volk hooger moeten schatten dan geloof en ras. Zij vertrouwen er op, dat Adolf Hitier op zijn principieel anti-semi- tisme zal terugkomen en voeren hun actie onder de leuze „Ungleichschaltung" (afge leid uit de populair geworden uitdrukking „Gleichschaltung", waarmede het streven naar uniformiteit in het Derde Rijk bedoeid wordt). Met hun „Ungleichschaltung" mee nen zij, dat Hitier er toe behoort over te gaan, verschil te maken tusschen joodsche Duitschers en Duitsche joden. Dus, op welke wijze ,dan ook, de joden van Duitsche natio naliteit zal moeten onderverdeel en in twee helften, eene, die als echt-Duitsch en eene die als echt (internationaal georiënteerd) jocdsch te beschouwen is. Waarbij eerstge noemde groep dan op den duur in alle vroe gere rechten te herstellen ware. Juist in deze dagen gaat van Naumann's verbond (hij zelf was reserve-officier in den wereldoor log) een krachtige, openbare actie uit, van welke wij echter weinig resultaat meenen te moeten verwachten. Want al moge het juist zijn, dat in de be handeling der joden in Duitschland sinds den beruchten boycot-Zondag van 1 April 1933 een zekere neiging tot matigheid te er kennen valt, zoodat in verschillende beroe pen het percentage der joden nog ver boven de numerus c 1 a u s u s (1 uitgaat en hier en daar zelfs 36 tot 40 bedraagt; al moge het juist zijn, dat joden in groote concerns nog leidende posities innemen, vele warenhuizen nog onder joodsche aanvoering floreeren er in de groote steden joodsche winkels en firma's nog weinig van een natio- nalen boycot bemerken; een feit is toch, dat de antisemitische strooming voortgaat, en dat het voor joden in Duitschland een zware beproeving beteekent, het leven hier voort te zetten. Tenminste voor die joden, die over meer karakter dan plooibaarheid beschikken En nog erger is het lot der joodsche' kinde ren, die zich vooral in kleine steden en op het platteland als uitgestootenen voelen, die weten, dat zij geen openbaar ambt meer zul len bekleeden en die op de scholen als zwarte schapen behandeld worden, op uitsluitend- joodsch verkeer aangewezen zijn, en tenslotte moeten afwachten, of het programma der Hitlerpartij, dat de joden als staatsburgers schrappen wil, uiteindelijk toch nog zal wor den doorgevoerd. Een gematigde houding bij de hoogste regeeringsinstanties, scherp antisemitisme in lagere kringen der partij, in het bijzonder bi] de groep in Neurenberg rondom gouw leider Streicher en zijn weekblad „Der Stür- mer" (dat voor het nationaal-socialisme een zware belasting beteekent!), zeer verschil lende beoordeefing bij het gros van de Duit sche staatsburgers, en zeer uiteenloopende plannen en gevoelens bij de 90 der in Duitschland gebleven joden zelf. Hier schuilt één van de gevaren, die het Derde Rijk bedreigen. Het grootste? Dat zal de toekomst moeten leeren Donderdag zou de bijzondere gevol machtigde van Hitier, von Ribbentrop, een rede voor de radio houden over de ontwapeningskwestie. Op het laatste oogenblik werd deze rede echter afge last. De „News Chronicle" brengt dat in verband met het onderhoud dat Hitier Zondag met den Franschen ambassa deur Fran«;oi6-Poncet heeft gehad, waar in de mogelijkheid van een betere ver standhouding tusschen Duitschland en Frankrijk zou zijn besproken. Het Engelsche blad wijst er nog op. dat de Duitsche ambassadeur te Rome von Hnssel dezer dagen bij Mussolini is geweest. POLITICI SPELEN GOLF. Norman Davis zal vandaag met den Ja- panschen ambassadeur Matsoedeira een par tij golf spelen. Beiden zullen den geheelen dag op de golfslinks doorbrengen en samen lunchen. Men verwacht, dat Matsoedeira in den loop van den dag den Amerikaanschen am bassadeur de Amerikaansche voorstellen zal voorleggen. AANVAL TEGEN HERRIOT. Tijdens een partijcongres. In de gistermiddag gehouden zitting van het partijcongres der Fransche radicaal-so- cialisten te Nantes bracht Cot rapport uit over de buitenlandsche politiek. Hij constateerde dat de wereld door oor log wordt bedreigd, hoewel niet spoedig een oorlog te verwachten zal zijn. Hij beval aan een Europeesche „veilig heids- en luchtpolitievloot", bestaande uit 1000 moderne gevechtsvliegtuigen. Ten slotte had nog een incident plaats. Een der congressisten stelde voor van de agenda af te wijken, hetgeen de partijvoor zitter Herriot als een tegen hem gerichte manoeuvre beschouwde. Herriot verklaarde wel is waar niet te zullen aftreden als voor zitter, doch zijn groote redevoering morgen als lid van de partij en niet als partijvoor zitter te zullen houden. DE EIFELTOREN JUBILEERT. Reeds worden toebereidselen getroffen om in 1937 het 50-jarTg bestaan van den Eifel- toren te herdenken. Aan den voet van den toren zal een reus achtig paleis gebouwd worden dat het mid delpunt zal vormen van de internationale tentoonstelling, die dat jaar in Parijs ge houden wordt. Aan beide oevers van de Seine zullen ten toonstellingspaviljoens verrijzen. De Pont d'Iena zal verbreed worden en onder de Quai de Tokio zal een ondergrondsche ver- keersweg worden gebouwd. De tentoonstelling zal gewijd zijn aan alle onderdeelen van kunst en industrie. NOG 500 PERSONEN IN OOSTENRIJKS CONCENTRATIE- KAMPEN. Als gevolg van de Februari-omwenteling bevinden zich nog ruim 500 personen in dé Oostenrijksche concentratiekampen in arrest of onder gerechtelijk toezicht. Hiervan zijn 60 sociaal-democraten, 475 radicalen van den linkervleugel, waaronder 170 communuisten. Officiéél wordt tegengesproken, dat oud burgemeester Seitz van Weenen zich in de gevangenis bevinct. Sinds eenige maanden ondergaat Seitz een behandeling in een der beste particuliere ziekenhuizen van Weenen. Bovendien zijn wie andere leiders der omwenteling* op vrije voeten gesteld. HONGAARSCHE VROUW AANGEHOUDEN. Is zij de geheimzinnige blonde? Hongaarsche gendarmes bij de grens, be last met het onderzoek naar de identiteit der reiziger hielden 'n elegante vrouw aan, die trachtte te ontsnappen. Op haar paspoort stond, dat zij Grautska Malbowa heette, een Tsjechoslawaaksche was en ka mermeisje van beroep. Haar verklaringen leken verdacht. Men weet niet, of zij dezelfde is als de geheimzinnige „blonde vrouw" die gezocht wordt wegens haar relaties met de terroris ten van Marseille. NEGER UIT GEVANOENIS ONTVOERD. Gelyncht? Naar gemeld wordt, hebben gisteren om streeks 100 man, die in 30 auto's kwamen, de gevangenis van Brewton overvallen. Zij openden een cel en ontvoerden den gevange ne, een neger. Men vermoedt, dat de neger naar Greenwood en Florida gebracht is om daar gelyncht te worden. Hij was er n.1. van beschuldigd een jong blank meisje te Green wood te hebben gedood. Hij was in Florida naar de gevangenis overgebracht. De over heid vreesde echter de woede der volksmenig te en had den man heimelijk naar Brewton doen overbrengen. KRANKZINNIGE DOODT ZES PERSONEN. Een gewezen postbeambte uit Quebec in Canada heeft naar het schijnt in een aanval van krankzinnigheid zes personen gedood en twee gewond. De slachtoffers zijn postbe ambten en familieleden van den zwakzin nige. Uit Hartford in Connecticut wordt ge meld, dat daar het 9-jarige meisje Pa- trcia Henry door twee mannen is ont voerd. Ze hebben het kind uit den corri dor van een school meegelokt en zijn per auto verdwenen. Uit Gulf Port in den staat Missisipi (Am.) wordt gemeld, dat de 26-jarige onderwijzeres Virgina Switeer, dochter van dr R. A. Switser te Michenry wordt vermist en naar men vreest in handen van ontvoerders is gevallen. oKrt nadat zij het huis had verlaten, vond men in de brievenbus een brief, waarin dertigduizend dollar losgeld werd geëischt. De politie heeft de zaak in onderzoek. EEN GRAMOFOONPLAAT BINNEN VIJF MINUTEN KLAAR. De „microfoon-opleiding" Gistermiddag werden de nieuwe Klankop name Studio's van Wouw, gevestigd aan de Heerengracht te Amsterdam geopend. De bedoeling van deze inrichting is in de eer ste plaats kunstenaars in staat te stellen, hun eigen muziek, stem of voordracht te be luisteren, en eventueel een discotheek van hun werken samen te stellen. Vele zeer be kende Holalndsche kunstenaars maakten reeds van deze gelegenheid gebruik. Hoe moeilijk is het bovendien voor velen om voor den microfoon op te treden. Velen lijden juist voor dit starre instrument, in een volkomen lege ruimte, meer aan planken koorts dan in de volste zaal. Zij houden Seen rekening met de technische mogelijk- eden vai. het instrument, verbreken dik wijls de onderlingen verhoudingen, waar door het geluid misvormd overkomt. Wie geregeld radio-uitzendingen volgt, zal het zeker zijn opgevallen, dat gramofoon-opna- men meestal beter overkomen dan directe muziek, wat voor een niet onbelangrijk deel te wijten is aan de „microfoon-onhandig heid" der artisten. De nieuwe klankstudio van den heer Van Wouw heeft een afdee- ling tot opleiding van „microfoon-debutan- ten waar zij geheel vertrouwd worden gemaakt met het optreden voor den micro foon. Bovendien is het voor den kunstenaar van buitengewoon belang eigen stem te beluisteren, zooals deze tot de luisteraars komt en zooals men ze zelf nooit kan hooren Hier gaan dus het artistieke element en de techniek hand in hand. De klankstudio legt zich niet toe op het massaal vervaardigen van gramofoonplaten, zij is een exclusieve inrichting, niet alleen voor artisten, maar evenzeer voor hen, die de stemmen van hun kindereen, ouders of vrienden willen vast leggen. De studio is van een uiterst modern en voornaam cachet. De muren zijn met grijze gordijnen behangen, aan de akoustiek is de grootste zorg besteed. De kunstenaar stelt zich voor den microfoon op, dan volgt eerst een proefname en is deze goed, de echter op name, en binnen vijf minuten is de plaat klaar en kan het geluid gereproduceerd worden. Deze gramofoonplaten wijken in zooverre van de gewone af, dat zij onver gankelijker zijn en vooral voller en fraaier van toon. Een klaversolo komt meestal een beetje hard, een beetje „blikkerig" door. Hier is dit technische bezwaar ten eenenma- le overwonnen. Voor zelfkritiek en zelfcontrole is deze in richting ideaal. Vooral jonge kunstenaars zullen aan dergelijke opnamen van hun stem zeer veel kunnen hebben. Voor het aanleg gen van een discotheek van de prestaties der leerlingen voor conservatoria lijkt deze studio ideaal. Tenslotte moeten wij nog vermelden, dat hier geëxperimenteerd wordt met gramofoon platen van dik, zwart glas, een Hollandsehe uitvinding, die pas sinds veertien dagen practisch wordt beproefd. AUTO-ONGELUK BIJ BEILEN. Zoon van den fabrikant Menko gedood. Op den nieuwen betonweg Beilen—Meppel, op ongeveer vier kilometer van Beilen is een auto, bestuurd door den 28-jarigen heer N. J. Menko, tegen een boom gebotst en daarna in een sloot omgekanteld, doordat de be- stuurêier wilde uitwijken voor een aantal koeien, die zich op den weg bevonden. De heer Menko, die een zoon was van den be kenden textielfabrikant te EnschedeLonne- ker, liep een schedelbreuk op en overleed spoedig na het ongeluk. Dr. Meyering uit Beilen, die weldra ter plaatse was, kon geen hulp meer verleenen. De heer Menko was op weg van Gronin gen naar Enschede Het lijk is naar Beilen overgebracht. Scherpe maatregelen der justitie hooge straffen verwacht. In het voorjaar 1934 werden door de Am- sterdamsche Centrale recherche op last der justitie een groot aantal brieven en andere bescheiden in beslag genomen, op grond van vermoeden, dat hier overtreding der loterij, wet in het spel was. Het betrof hier de deel name in de Iersche Sweepstake, die be schouwd wordt als een verboden loterij. Aan de hand van het in beslag genomen mate riaal werd in vele gevallen proces-verbaal opgemaakt, welke stukken ter vervolging aan de justitie werden ingezonden. Naar wij vernemen, is als eerste een dezer personen reeds gestraft met betaling van een geldsom van 1000. Meerdere vervolgingen zijn in voorbereiding, de verwachting is, dat tegen overtreders zeer streng zal worden op. getreden, waarbij de straffen niet gering zul len zijn. Er zijn ook een groot aantal lieden g^. weest, wier post in beslag was genomen en ten aanzien van wie uit het onderzoek bleek dat zij slechts deel hadden willen nemen met een paar loten, of wel slechts een paar loten hadden gekocht. Bij wijze van hooge uit zondering kregen deze menschen het door hen opgezonden geld terug met de waar schuwing namens den officier van justitie alhier, dat bij herhaling een strafvervolging zal worden ingesteld. Gezien de strenge straffen, die verwacht mogen worden, zij men dus gewaarschuwd en hoede men zich voor onaangenaamheden door geer. Sweepstake-loten te koopen. GEHEIMZINNIO GEVAL. Slachtoffer van een aanrijding Nadat de 18-jarige C. van Eekelen wonen de te Halsteren Donderdagavond te Bergen op Zoom kermis had gevierd, keerde hij, nu zijn meisje naar huis te hebben gebracht, des nachts per rijwiel naar huis terug. Toen de jongeman omstreeks twee uur thuis kwam, is hij direct naar bed gegaan. Hij werd echter ongesteld en een geneesheer wiens hulp ingeroepen was, constateerde, dat de jongeman een hersenverbloeding had beko men. Hij werd naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom vervoerd, doch bij aankomst aldaar bleek hij reeds te zijn overleden. Het vermoe den is nu gerezen dat de jongeman het slachtoffer is geworden van een aanrijding ofschoon zijn kleeren in het geheel niet stuk of vuil waren of eenige spoor van verschijn selen bij een aanrijding vertoonden. Men heeft de politie van het geval in kennis ge steld, die een nauwkeurig onderzoek heeft ingesteld. Denkt u eraan, dat stilstaande auto's tegenwoordig weder verlicht moeten zijn? Vorige koers 1931 1934 1934 1934 A 1930 STAATSLEENINGEN. 4 NederL 4 '1 Ned.-India 4 o/, t| 5Y, Duitschland idem met kettingverklaring BAN1s.1Na1e.L1 INGËN. Amsterd Bank Handel Mpij. Cert. v. 1000 Koloniale Bank Ned. Ind. Handelsbank Rotterd. Bank 1NDUSTR. OND. BINNENL. Aid. Kunstzijde Unie v. Berkels Patent Calvé Dalft Cert. Nederl. bord ex. 40 afst. Philips Gloeil. Gem Bezit Unilever INDUSTR. OND BUITENL. Am. Smelting Anaconda Bethleh Steel Citiea Service S'eel comm. U. S. Leather CULTUUR MAATSCH. H. V. A. Java Cultuur Ned. lod. Suiker Unie Vorstenlanden Dito actions MIJNBOUW. Alg. txplo Mij. Boetoo Rediang Lebong PETROLEUM. Uordtsche Petr. Kon Petr Perlak Continents' Oil Shell Union RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat Rubber He»«a Rubber Oostkust Seroadiadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. Kon. Ned. Stoomboot TABAT®"" Deli Batavia L).li Stnembah AMER SPOORWEGEN. Atcbison lopeka Southern Railw. Cert Union Pacilic fjNoteerintf per 50. •hxdivldend. thxclains. 10U/16 lUlO/tB 10L#/M 1006/m 21 V» 22Vs 1078/g 371/, 351/g 628/4 86 34 237, 44 223 2151/8 72%, 218/8 W/s 167» 20i/s 38/g ÏS68/8 72 67 13 6.00 133'/, 5'/i 167 1227/j 143»/» 3'6/ia W/g 33 60'/, U/8 „3% 30'/a 1477» 122 130 327» 107» 618/8 PROLONGATIE Vorige koen 1 pCt Heden 1 pCt. WlSShLKOhRbhN AMSiERDAM. NewYork Londen Berlijn Parij» B stel (Belga) Bazel Kopenhagen Stockholm Oslo Madrid Italië NIET OFFICIEEL Vorige koers 1 4778-1/, 7 31*.37» 59.40-5 9 137,-3/8 34.46-50 4312*-/* 32 4 '-60 37 50-70 36 5U-70 2010-20 12.63-7 Koert op heden 2 uur 147*-* 7 32-3 59 40-50 9 /3-4 34.45-50 43 15-20 32 40-60 37 50-70 6.50-70 2010-20- 12.62-7*

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 6