Ca Heider-Alkmaar 5-0 vergadering van den ned. korfbalbond. PIERRE VIEL BEKLAAGT ZICH BroccardoGuimbretière nemen de HoIIandsche hand schoen op. ONDERLING GENOEGEN, WIET "CLUB ALCMARIA. A.S.V, VICTRIX, DE NAJAARSREUNIE VAN DE K, N, M. V. Prijzen uitgereikt. BRIDGE-DRIVE TE STOMPETOREN. Geneeskundige brieven HET KANKERVRAAGSTUK. II. teressants op. Steeds bleef Alcmaria in den aanval, maar 'n doelpunt kwam er niet meer en zoo won de thuisclub met 6O van een H.R.C, dat betere dagen gekend heeft. Rest ons nog, dat geen der Alcmarianen ernstig gekwetst werd! Alkmaar is door haar 5O nederlaag tegen Helder 1 uitgebekerd. De voorhoede toonde in dezen wedstrijd nogmaals haar machteloosheid tot het maken van doelpun ten. Thans werd zij gesteund door een uit stekend spelende halflinie, doch kwam de voorhoede voor het Helder-doel, dan wist men niet beter te doen, dan in de meeste ge vallen den bal maar aan de tegenpartij te laten of hoog over te schieten. Een gevaar lijk schot heeft de Helder-doelman niet te verwerken gehad. Nemen wij in oogen- schouw, dat in de laatste drie gespeelde wedstrijden slechts eenmaal door deze voor hoede werd gescoord, dan geeft dit te denken. Een grondige wijziging in deze linie is dan ook beslist noodzakelijk. De halflinie, welke thans was samengesteld uit Baars, Schoonhoven en Kuis, speelde zeer goed, doch kon tenslotte de talrijke Helder aan vallen niet weerstaan. De invaller-doel man heeft niet onverdienstelijk gekeept, doch hem ontbreekt de noodige routine, wat en kele doelpunten tengevolge had. Het back- stel, hoewel niet onvoldoende, leek ons niet zoo vast als gewoonlijk. Helder speelde een goeden wedstrijd en men wist hier van schieten. Scheidsrechter ten Brink floot uitmtfntend. Korfbal. Zaterdagmiddag begon in Hotel Krasna- polsky een buitengewone algemeene leden vergadering van den Ned. Korfbalbond, die geheel gewijd was aan een kwestie, welke tusschen de Ver. D. E. D. te Amsterdam en het bondsbestuur is gerezen. Op 25 April werd namens het bondsbestuur te Amsterdam een vergadering gehouden, waar de vraag besproken werd, of promotie wedstrijden met of zonder publiek gespeeld zouden moeten worden. Geheel afzijdig hier van stelde toen een der aanwezigen voor, den promotiewedstrijd tegen „Sportief" met het oog op bijzondere omstandigheden uit te stellen. Officieel door de competitieleider werd dit echter niet gedaan; D. E. D. stelde zich niet genoegzaam op de hoogte en de spelers verschenen niet op het terrein, waar door de vereeniging twee strafpunten en 7.50 boete kreeg, overeenkomstig het bonds- reglement. Voor D. E. D. was dit ondertus- schen hoogst onaangenaam, omdat door dezen maatregel haar kans om in de eerste klasse te komen, in gevaar kwam. De wedstrijdcommissie herzag haar stand punt en schold de straf kwiit. Hiertegen pro testeerde „Sportief". Het hoofdbestuur nam de zaak in studie, en meende, in tegenstelling tot de wedstrijdcommissie, dat D. E. D. in gebreke was gebleven. Of dit inderdaad het geval was, werd op deze vergadering zeer uitvoerig en op rustig zakel ijken toon be sproken. Als eerste, werd door den voorzit ter, den heer Wilson, het woord verleend aan mr. Arnoldi, die het standpunt van D. E. D. en het vertoop der gebeurtenissen uiteen zette. Namens het bestuur sprak mr. H. Boekei, terwijl vele afgevaardigden het woord voerden en de kwestie op verschillen de manieren be'ichtten. Bijna alle sprekers waren van meening, dat het verschil, dat tusschen D. E. D. en bestuur is gerezen een zaak is van algemeen bondsbelang, en een zaak, waarvan herhaling in de toekomst ver meden moe^ worden. Tenslotte werd een motie om D. E. D. bij keuze in de eerste klasse te plaatsen, ver worpen. Wielrennen. Men kan over eerzucht denken zoo men wil, maar in de sport is het eep zeer welkome factor. Men kan wel zeggen nat het een on misbaar element is in een strijd, die uitsluitend gestreden wordt door menschen, die om den broode sport beoefenen. De eerzucht dwingt de besten zoowel als de zwakkeren tot het geven van al hun energie en is in de Zesdaagschewereld oor zaak van de grootste en verbitterdste ge vechten, die men zich denken kan. Dat men daar in den Amsterdamschen Zes- daagsche een bewijs van zal krijgen, schijnt wel vast te staan, wanneer men leest wat Pierre Viel, de manager en soigneur van het Fransche koppel BroccardoGuimbre tière, schrijft aan den heer Grolms, den sport- technischen leider van deze Six Days. Viel heeft met zijn „gars de la marine" op geen enkele Amsterdamsche Zesdaagsche ontbroken. Zijn ploeg heeft in Holland een zeer bijzondere reputatie weten op te bouwen en er is den Franschen veel aan gelegen om deze te be houden. Dit ter verklaring van Viel's volgen de verzuchting: „Wij worden", aldus schrijft Viel aan den heer Grolms, „al geruimen ti]d overstroomd met krantenuitknipsels, die HoIIandsche ken nissen ons met een zeker leedvermaak schij nen toe te sturen. De inhoud van deze kran tenberichten heeft ons verbaasd, want in alle worden PijnenburgWals bij voorbaat ge noemd als de winnaars der komende Zes daagsche te Amsterdam. Het is niet mijn bedoeling om de kwali teiten van deze sterke combinatie te verklei nen, daartoe hebben mijn renners tè vaak met hen gestreden. Maar juist omdat deze harde gevechten nu eens door de Hollan ders, dan weer eens door mijn renners wer den gewonnen, verbaast het mij dat het niet temin voor velen vaststaat, dat Pijnenburg Wals gemakkelijk winnen. Men voert daarbij dan meermalen als motief aan, dat Broccardo Guimbretière in een twee-uurs-koppelwed- strijd te Duivendrecht volkomen faalden. Wat be teek ent echter het falen in een koppel wedstrijd het is nog altijd Viel die aan het woord is in een strijd van slechts twee uur? Niets, totaal niets. Want hierbij gaat het alleen om de kwestie of het koppel juist in deze twee uren in topvorm is of niet. Broccardo was in Duivendrecht ziek en Guimbretière had een spier verrekt E>eze dubbele handicap is den renners fataal ge- weden en slechts om publiek en baan- directie niet teleur te stellen zijn zij tóch ge start. Men is er echter absoluut naast indien men naar aanleiding van den uitslag te Duiven drecht den komenden strijd zou willen beoor- deelen. Men kijke daartoe slechts naar het afgeloopen winterseizoen. Bij welke gele genheid hebben Pijnenburg—Wals mijn ren ners als koppel wel te verstaan ver slagen? Zeker, de Hollanders wonnen vier Zesdaagschen, dat is een geweldig succes, maar slechts eenmaal versloegen zij Broc- cardo^-Guimbretière als koppel. Dat was in Amsterdam, na een verbitterden strijd en dat nog wel met een zeer gering verschil, dat nog geen ronde bedroeg. In Brussel waren de Franschen de besten, maar toen moest Broccardo wegens familie omstandigheden den strijd staken. In Antwerpen, waar de Hollanders ook wonnen, startten Broccardo en Guimbretière niet. Wel in de Six Days van Parijs, maar toen moest Guimbretière ten gevolge van een oogaandoening opgeven. Men ziet het dus: het koppel Broccardo— Guimbretière werd eenmaal door Pijnen burgWals verslagen en er is dus geen sprake van een „overweldigende meerder heid". Maar nu iets anders! Men heeft ons met het aankondigen van de HoIIandsche supre matie in het komend winterseizoen getart. BroccardoGuimbretière nemen die uitda ging aan en op 2 November zal de revanche beginnen. Op 8 November spreken wij elkaar dan nader". Zoo schrijft de geprikkelde manager van het Fransche koppel, dat dus wel duidelijk in de stemming is, welke men zoo graag van Zesdaagsche renners verwacht. De wielerclub Onderling Genoegen te Noordseharwoude hield gisteren een afstandsrit. De uitslag was: 1. H. Quant, Warmenhuizen, in 21 min. 47 sec.; 2. J. Ridderbos, Kolhorn, in 21 min. 49 sec.; 3. J. Kuiper, Juliana- dorp; 4. A. Willemse, Schagen; 5. C. Jongsma, Oudkarspel. De wiel tb Alcmaria hield een koppelrit v r A en B-klasse over 40 K.M. De uitslag is: 1. J. Serpenti—J. Mulder in 1 uur 3 min. 45 sec.; 2. J. HomanJ. Beeldman in 1 uur 3 min. 46 sec.; 3. G. OukesB. Martin in 1 uur 3 min. 47 sec.; 4. H. Smith—J. Snel; 5. J. HollebeekJ. Mar tin; 6. A. v. d. VeerNieuwland; 7. J. MulderC. Duinmeijer. De A.S.V. Victrix hield een sprintwed strijd over 300 M. voor A-B-C-klasse en Junioren. De uitslag is als volgt: A klasse: 1. J. Groot; 2. K. Stehr; 3. J. Pronk B klasse: 1. J. van Beek; 2. P. H. Koe- lewijn; 3. D. Groot; 4. F. Vial. C klasse: 1. J. Woudstra; 2. P. Evers; 3. K. Kusch. Junioren: 1. J. Ravensteijn; 2. D. Veldt; 3. C. Schipper. Motoren. De traditioneele najaarsreünie van de Ko ninklijke Nederlandsche Motorwielrijders Vereeniging had ook dit jaar weer te Utrecht plaats. Als punt van samenkomst was het jaarbeurs restaurant gekozen, waar gistermorgen vanaf tien uur de leden der K.N.M.V. per motorrijwiel of automobiel in zulk een grooten getale arriveerden, dat het bekende Vreeburg spoedig gevuld was. Het slechte weer ten spijt, kwamen uit alle deelen des lands de reünisten naar de oude Bisschopstad en de groote zaal van het Jaarbeursrestaurant bleek weldra te klein om alle K.N.M.V.-enthousiasten te kunnen herbergen, zoodat ook de bijzalen in gebruik moesten worden genomen. Veel belangstelling bestond voor de her inneringsplaquette, die de KN.M.V. dit jaar aan de reünisten uitreikte ter herden king van het 30-jarig bestaan van deze mo- torwielrijdersvereeniging. De aanwezige voorraad plaquettes bleek reeds tegen twaalf uur te zijn uitgedeeld, zoodat de laatkomers zich tevreden moesten stellen met de toezeg ging, dat het begeerde zou worden toege zonden. Tijdens de lunch voerde de voorzitter der K.N.M.V., mr. v. Geldrop Meddens, het woord. Hij liet in korte trekken de belang rijkste motorgebeurtenissen van het afgeloo pen seizoen de revue passeeren, waarbij hij het droevig heengaan van de twee bekende motorrenners v. d. Pluym en Poldervaart memoreerde. Ten slotte herdacht hij de fraaie prestatie der Nederlandsche vliegers in de Londen—Melbourne-race, waarbij hij mededeelde, dat het bestuur der K.N.M.V. had besloten de Uiver-bemanning een tele gram met gelukwenschen te zenden. Ten slotte maakte de voorzitter bekend, dat A. L. Brussaard de gouden plaquette als groottoerist-motorrijder gewonnen had, terwijl N. v. Zijverden de gouden plaquette als groottoerist-automobilist had verdiend. Daarna werd door den heer Bakker, voor zitter van de Commissie van betrouwbaar- heidsritten de officieele uitslag bekend ge maakt van het terreinkampioenschap der K.N.M.V., welke Zaterdag op de Leusden- sche heide was verreden. Deze uitslag luid de: D. Eysink, op Eysink, kampioen der 500 c.c.-lkasse; J. Wittenberg, op Velocette, kam pioen der 350 c.c.-klasse en J. de Wit, op Ariël, kampioen der 250 c.c.-klasse. Het merkenkampioenschap werd gewonnen door Velocette met de rijders J. H. Sybrandy, J Wittenberg en C. v. d. Voort. Het clubkam pioenschap door de Utrechtsche Provinciaie Motorwielrijders Vereeniging met C. N. v d Voort, J. Wittenberg en D. Eijsink. Bridge. Zaterdagavond werd in café Kamsteeg te Stompetoren een bridgewedötrijd ge houden onder leiding van Dr. Heringa. Er waren 56 deelnemers, verdeeld in twee groepen van 7 tafels. De uitslagen waren: Groep A, oneven lijn: 1. K. Bettink en mej. Wiemer, Alkmaar, met 18 p.; 2. mevr. Schoorl en mej. Elzas, Alkmaar, 22 p.3. de heer en mevr. B. Schoen, Alk maar, 24% p. Evenlijn: 1. hr. en mevr. Meindersma, Schermerhorn, 23 p.; 2. de heeren P. de Boer en T. Leek, Obdam, 24 p.; 3. de hr. en mevr. A. J. de Wolff te Diemen, 28 p. Groep B, oneven lijn: 1. de heeren C. v. Maarleveld en H. Wier6ma, Alkmaar, 20 p.; 2. de dames P. de Boer en T. Leek, Obdam, 23 y, p.; 3. de heer D. Kramer Glijnis en mevr. P. Köhne, Stompetoren, 26 p. Even lijn: 1. de heeren D. Munster en D. Koning, Obdam, 16 p.; 2. de heeren J. Abrahams, Alkmaar en S. Heringa, Stompetoren, 22 p.; 3. de heeren P. Slot en C. Boeder Jr., Oterleek, 24 Yt p. In den vorigen brief hebben we be schreven hoe elk kwaadaardig gezwel als een plaatselijk celproces begint en zich pas na verloop van tijd verder door het lichaam verbreidt. De vraag welke ons nu allereerst moet bezighouden is deze, welke oorzaak of oorzaken voor dit merkwaardige woekeringsproces aan sprakelijk zijn te stellen. Voor 1900 tast te men hieromtrent volkomen in het duister. Hippokrates (de 6e uit een bekend ge slacht der Asclepiden, 460375 voor Chr.) voerde den naam „karkinoma" in en zocht de oorzaak vooral in slechte gal werking. De meening van Claudius Galenus (131203 na Chr.) leerde dogmatisch dat kanker ontstond door de zwarte gal, welke van de milt afkomstig zou zijn. Feitelijk bleef deze opvatting tot in de 18e eeuw stand houden! Melancholie zou het ontstaan bevorderen. Paracelsus (14931541) was de eerste, die aan de leer van Galenus ging tornen en een overmatige hoeveelheid zout in 't bloed aansprakelijk stelde voor het ontstaan van kanker. René Descarte (15901650) stelde de samenstelling van het pas ont dekte lymphevocht aansprakelijk voor het optreden van kanker. Nadat in de 19e eeuw de cel was ontdekt met behulp van den microscoop, kreeg kankerstudie het karakter van celstudie en is de vraag waar de oorzaak van kwaadaar dige gezwellen terug te brengen tot deze vraag: „Welke zijn de invloeden, die normaal weefsel in kankerweefsel kun nen doen overgaan?" Het spreekt van zelf dat in de tweede helft van de vorige eeuw de ontdekking van een groot aantal bacteriën als ziekteoorza ken ook de hoop deed verlevendigen dat voor kanker eveneens een ziektekiem zou kunnen worden vastgesteld. Er werd en wordt nog steeds ijverig naar gezocht, maar tot nu toe zonder succes. Nieuwe wegen zijn na 1900 ingeslagen met behulp van het proefondervindelijk kan ker-onderzoek, Jensen, Bashford en anderen vonden n.1. een overentbaren kanker bij' muizen en konden daardoor veel leeren ten opzichte van een aantal vraagstukken betref fende den kanker zonder dat dit echter het inzicht in de oorzaak veel verder heeft ge bracht. Een geheel nieuwe weg werd aangegeven door Fibiger uit Kopenhagen, die in 1913 publiceerde dat bij ratten door een bepaal den worm maagkanker kon worden veroor zaakt. Daardoor liet Fibiger ratten voeden met kakkerlakken, die met larven van den spiroptera neoplasticum fzoo heette de worm) besmet waren. Hoe waardevol en in teressant deze mededeeling ook is, het ware volkomen onjuist hieruit een algemeene con clusie te trekken voor het ontstaan van alle kankervormen. Omstreeks 1915 kwam uit Japan een nieuw geluid. Yamagiwa en Ichikawa konden kanker bij muizen en konij nen verwekken door de huid van deze die ren langeren tijd met korte tusschenpoozen met teer te bestrijken. Velen, ook in ons land b.v. Dealman e.a. hebben zich op het onderzoek van dezen teerkanker met ijver en betrekkelijk succes toegelegd. Behalve teer, kan ook van aniline, parafinne en ar senicum zulk een kankerverwekkenden in vloed uitgaan. Maar ook langjarige inwer king van hitte, van Röntgenstralen en ande re schadelijke prikkels kunnen oorzaken zijn. Dit alles wijst er op, dat chemisch 'biologi sche factoren (chronische prikkel?) voor een aantal kankers van groote beteekenis kunnen zijn. De pararitaire mogelijkheid werd echter niet losgelaten. De Engelschman Gye meen de in 1925 b.v. den kankerparasiet definitief te hebben gevonden. Heel de wereld hief een juichtoon aan. Helaas hebben latere onder zoekingen aangetoond dat zijn mededee- lingen voor geen enkele blijvende conclusie vatbaar waren. Telkens weer duikt een nieuwe kankerba cil op en telkens weer blijkt zulk een mede deeling voorbarig en onjuist te zijn Het is dan ook voorloopig volkomen ongeoorloofd aan zulk een vermeende vondst meteen een behandelings-mogelijkheid vast te knoopen, die 'betere resultaten belooft dan de thans bestaande. Dit geldt met name nu pas weer voor de kankerkiero van Von Brehmer. Een derde richting, waarin het kanker- vraagstuk zich voortbeweegt is de beteekenis van de erfelijkheid. Hier is buitengewone voorzichtigheid geboden. Een Amerikaan- sche, Maud Slye heeft proefondervindelijk aangetoond dat een zekere aanleg voor kan ker bij bepaalde muizenstammen zich in op eenvolgende geslachten volkomen gedraagt naar ae erfelijkheidswetten volgens Mendel. De mogelijkheid, dat de erfelijkheid derhal ve mede een rol speelt bij het optreden van kanker, wordt hierdoor vergroot, <$f t pastilles. BI) apothekers en drogisten verkrijgbaar. Ook schijnt wel aangenomen te mogen worden dat inderdaad in bepaalde families en geslachten de kankersterfte hooger is, m anderen geslachten b.v. hart- en vaatlijden abnormaal sterk op den voorgrond treedt. In Amsterdam in het Antonie van Leeuwen hoekhuis worden de verschillende weten schappelijke kanten van het kankervraag- stuk met groote nauwgezetheid bestudeerd. Ook daar komt men. naar het mij wil voor komen, tot bepaalde positieve conclusies ten opzichte van de beteekenis van de erfelijk heid. Ten slotte moet de beteekenis worden na gegaan van de constitutie, d.i. dus van het gestel. Stofwisselings-onderzoekingen van Warburg; aantoonbaarheid van verande ring in de samenstelling der lichaamsvoch ten (verricht door Fischer—Wasels) en an dere experimenten werken in deze richting. Verandering van de samenstelling van het bloed bij kankerlijders hebben tot het doen van reacties geleid, welke tot doel hebben een persoon als kankerlijder te herkennen, nog vóórdat op andere wijze deze diagnose was vast te stellen. Een behoorlijk betrouw bare methode met prachtisch nut voor de menschheid is er nog niet uit ontstaan. Uit deze onvolledige opsomming zien wij dat in de laatste jaren het ontstaan van kanker langs verschillende wegen wordt be studeerd. De gedachte wint veld, dat ver schillende factoren, samen of afzonderlijk, voor het ontstaan van kanker aansprakelijk gesteld kunnen worden. De positieve oogst van den arbeid van vele eminente geleerden uit alle deelen van de wereld is nog niet groot. Maar toch mag men de winsten van de laatste 20 jaren ook op dit gebied vol strekt niet onderschatten. Herhaalde inwerking b.v. van bepaalde schadelijke prikkels doet voor bepaalde orga nen het kankergevaar zeker toenemen. Wan neer men deze prikkels kent, zijn ze te ver mijden en kan men dus zelf voorbehoedend optreden! Het is niet ondenkbaar, dat b.v. voor het optreden van maagkanker de mo derne voedingswijze mede aansprakelijk is. Enkele tipjes van den sluier van geheim zinnigheid, welke nog over het ontstaan van kanker bestaat, zijn opgelicht. Er zullen nog vele jaren van zwaren arbeid van vele ge leerden voorbijgaan voor dat men de oor zaak of oorzaken van kanker volledig kent en weet te beheerschen. Tot zoolang kan de behandeling dus ook niet zuiver anti oor zakelijk zijn. Dat moge te betreuren zijn, het geeft echter niet het recht nu maar bij de pakken neer te zitten. Het dwingt ons in de praktijk te behandelen met alle beschik bare mogelijkheden. Deze zijn: 1) operatie, 2) Röntgenstralen, 3) radium en 4) chemi sche middelen. Hierbij komt nu de groote beteekenis naar voren van de ontwikkeling van het kanker- pi oces. Het begint immers als een plaatselijke haard van bescheiden omvang. Ervaring en statistiek leeren dat verwijdering van een beginnend kankerproces in een behoorlijk percentage tot blijvende genezing voert, al kan de behandelende geneesheer hier, even min als in welk ziekteproces dan ook, geen honderd procent zekerheid bij voorbaat beloven. Ondanks deze groote mogelijkheid van blijvende genezing van een beginnend kan kerproces, is de sterfte aan kanker zeer groot en toegenomen. Telkens weer komt een groot deel der patiënten met een proces, dat reeds te uitgebteid is om behandeld te worden met een redelijk groote kans op blijvende gene zing. Dit ligt vaak aan de zorgeloosheid der menschen, soms aan zorgeloosheid van artsen, vaak aan valsche beloften van onver antwoordelijke kwakzalvers en heel vaak aan het betreurenswaardige feit, dat een deel der kankerprocessen pas klachten gaat geven bij een reeds te ver voortgeschreden uitgebreid heid. Van kanker van de borst zoowel als van de baarmoeder kan b.v met voldoende stel ligheid gezegd woiden dat een beginnende kankerhaard hierin met de beschikbare be handelingsmogelijkheden van den tegen- woordigen tijd een blijvende genezing te verkrijgen is in ongeveer 70 pet. der ge vallen. Helaas leert de ervaring voortdurend weder dat het genezingspercentage der lijde ressen die voor deze kwalen in het ziekenhuis ter behandeling zijn gekomen veel kleiner is, omdat het aantal vrouwen dat vroeg genoeg is verschenen, bedroevend klein is. Zorge loosheid en misschien vaak ook innerlijke anget voor een gevreesde werkeliikheid doen hier maar al te vaak een nuttigen tijd voorbij laten gaan. Hoe langer gewacht, hoe slechter risico en hoe kleiner genezingskans. Groote verbetering in de get.ezingskans is dus al te bereiken door steeds weer er op te wijzen, dat elke afwijking in den gezondheidstoe stand abnormaal is en onderzoek en behan deling vereischt Steeds weer moet er op ge wezen worden dat het een fatale averechtsche struisvogelpolitiek is, met klachten en kwalen onbehande1d rond te blij—en loopen. Sommigen verwachten heil van consul- tatiebureaux voor kanker. Ik acht het nut hier van niet groot. Want de patiënt die uit angst of onachtzaamheid wegblijft van het spreek uur van zijn huisarts, zal nu niet ineens wel naar zulk een bureau gaan. Maar wel moet het publiek geregeld hooren dat 'beginnende kanker veelal te genezen is en dat de oudere mensch geen enkele klacht mag verwaarloo- zen, maar onmiddellijk medisch advies behoot in te winnen. Beter tienmaal overbodig aan kloppen en getroost weer heengaan dan een maal een maand te laat. Wel blijft dan het bezwaar bestaan, dat voor bepaalde vormen in bepaalde organen de eerste klacht pas laat optreedt. In dit ver band ware te overwegen of wellicht verze keringsmaatschappijen geen nuttig en voor deze maatschappijen financieel voordeelig werk konden verrichten door hun verzekerden van een zekeren leeftijd af geregeld voor re kening dezer instelling te doen onderzoeken? In een derden en laatsten brief over het kankervraagstuk zullen wij ten slotte nog enkefe andere fWfifSft van het kankervraag stuk bespreken en speciaal het sociaal ver- schijnsel van de kankertoename nader be schouwen. p R r ALKMAAR. VERTROKKEN PERSONEN. N. de Boer, N.H., z.b., van Westerweg 131 naar Schagen. - W. Stroink, geen, z.b., van Wilhelminalaan 21, naar Utrecht. AC. G. Romunde, Rem., z.b., van Prins Hendrik, straat 48, naar Groningen. G. Lakeman geen, z.b., van Kennemerstraatweg 43, naar Erussel. M A. Lasschuit, R.K., huishoudster van Sliksteeg 10 naar Nijmegen. A' du Bois, N.H., hoofdcommies ter secre^ tarie van het Hoogheemraadschap voor Noordholl. Noorderkwartier, en echtg en kinderen, van Westerweg 79 naar Heiloo. K. Baas, NH, autohandelaar en echtgen. en zoon, van van Houtenka de 18 naar Heiloo. J. H. J. Verwegen R.K., z.b., van C. W. Bruinvisstraat ljj naar Ravenstein (N.B.) K. J. pfülb R.K., koopman, en echtgenoote en zoon' van Lyceumstraat 42 naar Duitschlani J. Keijsper, R.K., z.b., van St. Joseph. straat 4 naar Soest. C. A. van Hooi. werff, N.H., arts, en echtg. H.L., van van Houtenkade 15 naar Heiloo. G. M. E Schoen, echtgenoote van S. J. Takes' R.K., van Limmerhoek 28, naar Hoorn' G. J. H. Vormer, geen, wnd. griffier Arr. Rechtbank, van Cosi^rstraat 6 naar Hilversum. H. Bartjes, R.Kz.b„ van Oudegracht 198 naar Bergen (N.-H.) M. Rosenberg, N.I., coupeuse, van C. W, Bruinvisstraat 13 naar Amsterdam. R. D. de Sol-a, P.Iz.b.. van Nieuweslooj 47 naar Hilversum H. M. Hazes, Re, étaleur, van Stuart-traat 43 naar Am- sterdam. A. J. M. Coppens, R.K., z.b., van Verdronkenoord 92 naar Ouden, bosch. H. C. Hille, NH, dienstbode, van Stationsweg 19 naar Leiden. K. Boltjes, H.AZ.G., dienstbode, van Lut- tik Oudorp 3, naar Den Helder. a. Mors, N.H., chauffeur, en echtgenoote en kinderen, van Waterschapstraat 10 naar Oudorp. H. Schot, N H, dienstbode, en zuster, van Waterschapstraat 10) (inw.) naar Oudorp. A. Rijpma, geen, hulp in de huishouding, van Jul. van Stolberglaan 12 naar Bolsward. G Peareboom, N.H., z.b., van Varnebroek 21 naar panbroek. C. J. Keijzer, R.K., dienstbode, van Egmonderstraal t2 naar Limmen. H. van den Berg, E L., z.b., van Julianastraat 4 naar Haarlem. J. Veldstra, wed. van P. de Vos, huishoud ster, geen, van Krelagestraat 33a, naar Enschedé. H. J. Kokkes, geen, banketr bakker, van Langestraat 63 naar Am sterdam. G. L. M. Bottemanne, R.K., z.b., van Snaarmanslaan 60 naar 's-Gra- venhage. Wed. M. Zwart, N.H., z. b., van Kruis- laan 14 naar 's Gravenhage. E. E. A IJfsvan Berkum, R.K., z. b., van Kei zerstraat 10, naar Oudorp. A. Kwant R.K., z. b., van Drebbelstraat 24 na» Heel en Panheel. J. H. Vonk, R.K.» winkeljuffrouw, van Langestraat 46 naar Kerkrade. H. C. van den Berg, N.H., van Julianastraat 4 naar Drieber gen. H. Bouma, geen, z. b., van Wil- helmina 11 naar België. Wed. A. Over, N.H., van Stationstraat 80 naar Haar lem. C. M. Bot, R.K., dienstbode, van Gashouderstraat 20 naar Amsterdam. A. M. Wittop Koning, geen, van Egmon- derstraat 14 naar Amsterdam. G. Morio, R.K., kunststopster, van Dijk graafstraat 8 naar Amsterdam. A. A. J. Raat, onderwijzeres, van Prins Hen drikstraat 30 naar 's Gravenhage. J. Maats, N.H., officier M.S.D. 2e kl., en echtgenoote, geen, van Van der Meijstr. 7 naar Den Helder. A. M. Wouters, R.K., kleermaker, en echtgenoote,. van Vondelstraat la naar Oudorp. K. van Vliet, N.H., smid, en echtgenoote en kinderen, geen, van Bleekerslaan 14 naar Bergen. M. W. G. Dingjan, R.K., z.b., van Westerweg 276 naar Bergen (N.H.). E. K. E. Krekeier, D.E., dienst bode, van Stationstr. 11 naar Hilver sum. J. Meijer, N.H., steenhouwer, en echtgenoote D.G., en dochter, geen, van Kanaaldijk 21a naar Oudorp. F. Hie- minga, G.K., reiziger, van Burgem. lingstraat 1 naar Oudorp. A. Luinge. N.H., z. b., van Bergerweg 132 naar Haren. A. C. Stavenuiter, R.K., z. b> van St. Josephstraat 23 naar Ginneken. F. de Fouw, Rem., klerk bij de politie, van Westerweg 51 naar Haarlem. H. Strippgen, R.K., naaister, van Lyceum straat 42 naar Bergen (N.H.). G. Jonk, R.K., dienstbode, van Oudegracht 74 naar Z.- en N.-Schermer. Johan van der Sluijs, G.K., kweekersknecht, van Snaarmanslaan 109 naar Utrecht. J. Feijen, R.K., timmerman-aannemer, van Langestraat 59 naar Heiloo. W- Walser, R.K., bankwerker, van Nieuw- poortslaan 36 naar Duitschland. G. H- Oostermeijer, R.K., reiziger, en echtge noote en kinderen, van Ropjeskuil 28 naar Heiloo. A. de Moor, geen, z- van Westerhofje 1 naar Amsterdam, y" J. Wietzes, R.K., ondermachinist N S en echtgenoote, van Snaarmanslaan 91 naar Onstwedde, Stadskanaal. Th. H. M. Imming, R.K., banketbakker, van Spoorstraat 40 naar Noordwijkerhout. y- J. H. van de Locht, R.K., leerl. mach. N.S., van Krelagestr. 39a naar Nijme gen. E. Halff, G.K., poelier, en echtge* noote en kinderen, van Koorstraat -R naar Egmond aan Zee. S. J. Ruiter. R.K., kantoorbediende, van Lyceumstr. 25 naar Den Helder. J. F. Folkers, N.H., ambtenaar ter secretarie, van Zocherstraat 5 naar Oude-Niedorp. D. Purmer, N.H., kantoorbediende, va Maclaine Pontstraat 12 naar Aalsmee P. A. Gastkemper, R.K., winkelbe diende, van Schoutenstraat 5 naa IJmuiden. J. Lablans, geen, macn - nist N.S., van Leliestraat 13 ,na Amersfoort. II. Knödler, R.K., diens bode, van Nieuwlandersingel 50 na Duitschland.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 10