dagblad voor alkmaar en omstreken. 1 Het Marxisme van heden. Dagdijksch ^Buitenland Tweeërlei houding tegenover de gebeurtenissen in Oostenrijk en Spanje. No. 255 Maandag 29 October 1934 136e Jaargang HOE ZAL DE TOEKOMST ZIJN ONTEVREDEN HITLERJEUGD. Tentcr op straat opgeslagen. MANIFESTATIE VOOR SOCIALISTISCHE SCHOOL. Wat vandaag de aandacht trekt... ALKMAARSCHE COURANT Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 1—5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boe''- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Dit nummer bestaat nit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Toen Hitier op 30 Januari 1933 aan de macht kwam, stak niemand een vinger uit om dat te verhinde ren. De machtige, althans omvang rijke, socialistische partij bleef roer loos. Communisten hebben haar dat zeer kwalijk genomen. En ook onder de socialisten in andere lan den hoorde men vaak de meening verkondi gen, dat het toch niet noodig was geweest zich zonder slag of st(>ot over te geven. Anderen waren van meening, dat het in Januari 1932 al te laat was, doch op den 20en Juli 1932 had naar hun .oordeel de re geering Braun-Severing in Pruisen 't sein moeten geven tot een paleisrevolutie en met behulp van politie en vakvereenigingen Hin denburg moeten afzetten. Over het juiste tijdstip van opstand werd men het ook achteraf niet eens, maar in tal van landen wekte de nederlaag der Duitsche Marxisten de overtuiging, dat zoo iets elders niet mocht gebeuren. Vooral onder de jongere partiigenooten en het sterkst in de landen, waar de sociaal-cemocratie zich door een golf van „fascisme" bedreigd voelde, hoorde men sindsdien: „zoo iets zou ons niet over komen, wij zullen onze positie zoo noodig met de wapens in de hand verdedigen". Het bleef niet bij woorden. Twee bloedige burgeroor.ogen zijn ontstaan door pogingen der Marxisten om met- geweld de dreigende verst'kking te ontgaan. In Februari brak de opstand uit in Oostenrijk, in October in Spanje. In beide lan-dien mislukte de po^in^ Hoe reageeren de Marxisten daarop? Gematigde Marxisten. Het Marxistisch Kjrmp valt in twee groe pen uiteen bii het opmaken van de rOrenkm De eene groep zegt: het was verkeerd', laten we zoo iets nooit meer probeeren i an^eugroep zegt: de opstand is mis- lukt, omdat hij verkeerd is opgezet. Laten we beginnen met de eerste aroen Hun opvatting kan men niet beter weergeven dan met hun eigen woorden in het blad d-r gevluchte socialisten, de Neue Vorwarts welke te Karlsbad verschijnt. Dit blad pu bliceert een langen brief van een correspon dent in Barcelona, waarin deze den gano- en het resultaat van den opstand beschrijft."'Hij beschouwt het als een nadeel voor de op standelingen, dat men tot den aanval over ging, hoewel de Spaansche regeering geen duidelijk zichtbare schending der grondwet op haar geweten had. Een voordeel daaren tegen was, vooral in vergelijking met Oosten rijk dat men in een groot deel van Spanje het beveel tol werkstaken stipt opvolgde. De opstand mislukte, doordat men tegenover eger en gendarmerie kwam te staan. En nu komt de conclusie, zooals Mg. dat beschrijft in het „M.Obl." ,,Zou het niet beter zijn voor heel de inter nationale arbeidersbeweging te breken met de romantiek, die spreekt over „de eer is tenminste gered" en over een „heldhaftigen ondergang?" Zou men niet beter doen deze en dergelijke praatjes los te laten, waarmee men het den proletariërs moeilijk maakt de waarheid te erkennen en waarmee men hen telkens weer tot nieuwe, gruwelijke neder lagen drijft? Uit de uiteenstorting der Duit sche arbeidersklasse (bedoeld wordt het Duitsche Marxisme. Mg.) heeft men, deels uit revolutionnaire romantiek, deels uit haai en vooroordeel tegen het reformisme, i.iet de noodzakelijke lessen willen trekken. Toen kwam Weenen. Nu Spanje. Hoe vaak nog? Hoe lang nog? Laten we toch den moed hebben, op gevaar af illussies te verstoren en verkondigen, dat men tegenover een moderne legermacht met artillerie, tanks, vliegtuigen en gifgas niet met succes een opstand kan beginnen". Felle marxisten. Thans de opvatting der reformistische socialisten, die nu met propaganda het gezag der dictatoriale regeeringen hopen te ondermijnen en 't leger voor zich te winnen. Hun opvatting wordt ook na de neder lagen in Oostenrijk en Spanje niet gedeeld door de extremisten onder de roode arbei ders. Vooral de jongeren blijven meer voelen voor de agressieve houding. Men ziet het nu weer op het congres der Belgische socialisten. De ouderen, die in samenwer king met de radicale burgerlijke partijen heil hebben gezocht, keeren terug tot of blijven gehecht aan de leer van de geleide lijke verevering der macht met geestelijke wapenen, waarbij alleen op het beslissende moment het dynamiet een handje mag hel pen. De jongeren gelooven niet meer aan die methede. Zij hebben den groei der Marxisti sche beweging onder het reformisme niet beleefd. Toen zij aan den strijd gingen deel nemen, vonden zij machtige arbeiders partijen in vele landen. Wat zij hebben be leefd is achteruitgang, teleurstelling. Italië, Duitschfand, Oostenrijk hebben zij geheel verloren zien gaan. Zij kunnen niet gelooven dat het met de beweging op een eind loopt, zoeken, in het gebre gen, of in verkeerde maar zoeken de fout in de methode. Naar hun besef waren de ouderen te gemoedelijk, te conciliant. te pacifistisch, te weinig agres sief en revolutionair. Zij verlangen naar de daad, die hen over de teleurstelling zal heen helpen. De verschillen met de communisten en andere links staande Marxisten vallen voor hen weg. Zij wensehen het eene roode front te vormen, dat sterk en strijdlustig zal zijn. In Frankrijk, waar de burgerlijke partijen een wapenstilstand sloten om de bestaande republiek te behouden en te ver sterken, brak de overtuiging der meer extremen zich baan. Daar kwam het roode front reeds tot stand. Het behaalde bij de Kantonnale verkiezirigen reeds een klein succes. Een nieuwe burgeroorlog elders schrikt deze Marxisten niet af. Integendeel. j Historie en toekomst Tenslotte onze eigen conclusie uit het ver loop der gebeurtenissen, vervolgt de boven aangehaalde Mg. in het M.Obl. Naar onze overtuiging was de nede u=ag der soc.-deni in Duitscliland, Oostenri.k en Spanje on vermijdelijk. Niet omdat er een verkeerde tactiek is toegepast Niet omdat men op het verkeerde oogenblix tot opstand overging of dat men het juiste oogenblik verzuimde. Se- vering wist heel goed, dat een poging om in Juli 1932 een staatsgreep te doen door de Rijksweer bloedig zóu zijn onderdrukt. Men moet de oorzaak vrtn de nederlaag ook niet aan tanks of vliegtui organisatorische maat regelen. Dat alles i$ bijzaak. De voornaam ste oorzaak van de nederlaag der Marxisten in genoemde landen is deze, dat zij geestelijk niet opgewassen waren tegen de eischen, die de omstandigheden hun stelden. Zij wisten tegen de golf van hef nationalisme, van het volksche, van het katholicisme en van alle andere krachten, welke genoemde lan den overspoelden, geen andere, eigen dingen te stellen, sterk genoeg om den vloed te weerstaan. Klassenstrijd, democratie, inter nationalisme en pacifisme bleken zwakker dan de tegenwerkendë' krachten. Daarmee is natuurlijk niets gezegd over de toekomst van de sociaal-democratie in andere landen of zelfs in de genoemde lan den. Men mag een historische lijn, welke men opmerkt, niet willekeurig verlengen in de toekomst en aan het voorspellen gaan Men kan onmiddellijk vaststellen, dat de sociaal-democratie zich in Noord-Europa handhaaft, dat Labour zoowel het commu nisme als het halve fascisme van Sir Staf ford Crips afwijst en volle vertrouwen be houdt in de democratie en dat Blum, de lei der der Fransche socialisten, zich ondanks zijn bondgenootschap met Moskou, nog steeds opwerpt als de kampioen van de democratie. Dat de soc.-dem. in Europa een zware nederlaag heeft geleden en op breed front teruggeworpen, is een feit. Dat onder den indruk van die nederlaag het pacifisme der socialisten is verzwakt en het geloof in de democratie bij vele roode arbeiders is ge schokt, valt niet te bestrijden. Maar over het lot der sociaal-democratie is daarmee niet beslist. En over het lot van het Marxisme nog veel minder. HERRIOT WINT. Tegen devaluatie en voor lands verdediging. In een korte nachtzitting van Zaterdag heeft het partijcongres der Fransche radi caal-socialistisclien een resolutie aangeno men waarin den radicaal socialistischen oud-strijders wordt aanbevolen, zich terug te trekken uit die oud-strijdersorganisaties, welker doelstelling niet meer met die der partij in overeenstemming is. Het congres is gistermiddag gesloten met aanneming van een resolutie over de partij politiek, welke aanvaarding met algemeene stemmen geschiedde. In deze resolutie wordt verklaard, dat het radicaal-socialisme on danks alle felle aanvallen zijn positie ze genrijk weet te handhaven. Zij neemt stel ling tegen elke devaluatie der valuta en spreekt zich uit voor een groot program van openbare werken, waarbij de provincie ech ter niet ten gunste van Parijs verwaarloosd mag worden. De partij verklaart zich voor de landsver dediging en wenscht ook de koloniale gebie den betrokken te zien bij de vervulling van de veiligheidsverplichtingen van Frankrijk. De radicaal-socialistische afgevaardigden moeten zich echter verzetten tegen vervan gen van den dienstplicht. De toetreding van Rusland tot den Volkenbond wordt bijzon der op prijs gesteld als resultaat van het werk van Herriot. Het werk tot verwezenlij king van een geleidelijke vermindering der bewapeningen moet worden voortgezet. Algemeen constateert de pers, dat op het radicaal-socialische partijcongres te Nantes Herriot een groote overwinning heett be haald en dat dank zij hem de partij niet ge scheurd is en de coalitie met de rechterznde wordt voortgezet. Het program, dat het congres heeft goedgekeurd, sluit het pro gram van Doumergue niet uit. De belang rijkste kwestie, die van de Kamerontbinding, heeft de partij aan zijn ministers ter beslis sing overgelaten. Volgens geruchten in radicaal-socialisti sche partijkringen zou Herriot er bij minis ter-president Doumergue op hebben aange drongen, voorloopig nog af te zien van de bijeenroeping van de Nationale Vergade ring te Versailles in verband met de voorge nomen grondwetsherziening. Verschillende ministers zouden voor dit uitstel zijn. Alleen 1 ardieu's houding was nog niet bekend. DE TOESTAND IN SPANJE. Ernstige wreedheden in Asturie. De telefoonverbindingen in Spanje zijn Zaterdagavond wederom hersteld, ofschoon een strenge censuur wordt uitgeoefend. ndnister van Openbare Werken, José Maria Cid, die teruggekeerd is van een tocht door het opstandige gebied van Astu- rië, heeft verklaard, dat daar ernstige wreed heden zijn gepleegd. Talrijke lijken zijn in de tuinen der hui zen begraven, daar het niet mogelijk was zich over straat naar het kerkhof te bege ven, in verband met de schietpartijen. Niet minder dan 150 lijken van politie mannen werden verbrand, daar 't niet moge lijk was hen te begraven. Onder de puinhopen van het plat-gescho- ten lyceum werden 80 lijken gevonden. Er zijn thans nog slechts enkele groepen opstandelingen, die in de bergen gevlucht zijn en. die van tijd tot tijd een aanval doen op de 'handhavers der orde. Bij een gevecht dat Zaterdagavond tus- schen opstandelingen en troepen heeft plaats gehad, zijn 27 opstandelingen gedood. Gil. Robles, de leider van de Katholieke Volksactie in Spanje, heeft zich ter gelegen heid van een bezoek aan Barcelona uitgela ten over de door den krijgsraad uitgespro ken doodvonissen. Hij zeide o.m., dat, indien men toegeeft en de zwakte laat heerschen, het aantal, dat bestraffing verdient, slechts greoter zal worden. Deze woorden worden in zooverre opmer kelijk genoemd, daar zij den wil tot energiek ingrijpen duidelijk tot uiting brengen. DOOR DEN GEVEL GEREDEN. Autobestuurder gedood; twee kinderen zwaar gewond. Zondagmiddag te 1 uur is op den Gent- schen Steenweg te Zei lik onder Brussel een nieuwe personenauto, die snel reed, in bot sing gekomen met een wagen, waarvoor 2 paarden waren gespannen. De^ paarden werden gedood, de wagen kantelde en de auto reed tegen den gevel v,an het huis no 19, waarin een drankgelegenheid is geves tigd. De auto dyong door den gevel heen en bleef in den muur steken. De bestuurder, die er in zat met 2 kinderen, werd gedood, de 2 kinderen zijn inzorgwekkenden toestand naar 't ziekenhuis vervoerd. DE HERDENKING VAN DEN IJZER-SLAG. Zorg voor een verdediging, die eerbied afdwingt. Ongeveer 25.000 oud-strijders zijn gisteren naar Brussel gekomen ter herdenking van den 20en verjaardag van den slag aan den Ijzer. De herdenking bestond uit een défilé van oud-strijdrs en nationale verbonden voor het Koninklijk Paleis te Brussel. Na afloop van het défilé hebben de voor zitter van de Nationale Vereeniging van Oud-Strijders en van de Vriendenkring van Oud-Strijders aan den Ijzer een rede uitge sproken, waarin zij de nagedachtenis van Koning Albert huldigden en hun trouw aan het Belgische vorstenhuis betoonden. Koning Leopold III heeft tenslotte in een rede dank uitgesproken voor de hulde. Hij deed een btroep op de eenheid van de natie en ver klaarde, dat het beste middel om de gruwe len van den oorlog te voorkomen is den oorlog te keeren. Daartoe is het noodig de eenheid te handhaven en te zorgen voor een verdedigingsapparaat, dat eerbied afdwingt De plannen daartoe, reeds door zijn vader. Koning Albert, in 1931 bepleit, zullen P^ans worden uitgevoerd, zoo goed mogelijk voor zoover de geldmiddelen van den staat dat toelaten. Dit is in het groote belang van het land. De Hitlerjeugd die ontevreden is over het onvoldoende onderdak, dat te Halle te hun ner beschikking was gesteld, heeft tenten in de hoofdstraten aldaar opgeslagen. TRAGISCH EINDE VAN EEN RECHTER. Door een leeuw gedood. Uit Beira in Portugeesch Oost-Afrika wordt gemeld, dat de Portugeesche rechter Bazilio de Oliviera te Mambone is gedood door een leeuw, welke twee dagen tevoren was aangeschoten. De rechter wist, dat de leeuw gewond was en vond hem twee dagen later uitgestrekt liggen. Denkende, dat het beest inmiddels gestorven was, naderde hij tot op eenige passen afstand, toen het ge wonde dier plotseling opsprong en hem neer sloeg, voordat hij nog gelegenheid had te schieten. ZENUWSCHOKKEND AVONTUUR. Aanval van een beer. Tengevolge van grooten sneeuwval in het Hongaarsche Welebit-gebergte maken groote troepen hongerige wolven de omgeving on veilig, zoodat groepen gewapende boeren jacht op deze dieren maken. Daarbij kwa men eenige studenten, die aan de wolven jacht deelnamen, in een gevaarlijke positie, toen plotseling, terwijl zij zich een troep wolven van het lijf hielden, een reusachtige beer uit het hout te voorschijn kwam en een der studenten wist te grijpen De beer was toen reeds door een kogel getroffen, doch zou niettemin den student hebben verscheurd, wanneer deze hem niet met een dolk een doodelijken stoot had kunnen toebrengen. Niettemin moest de student ernstig gewond naar het nabijgelegen ziekenhuis worden overgebracht^ EEN WOORD AAN AMERIKA. Japan en de vlóotverhoudingen. In een hoofdartikel onder het opschrift „Een woord aan Amerika", schrijft 't Ja- pansche blad „Nitsji Nitsji", dat de groot ste zorg van Amerika met betrekking" tot de vlootbesprekingen te Londen is, dat de Ja- pansche vloot in verhouding tot de Ameri- kaansche kleiner moet zijn. Wanneer Ame rika spreekt over concessies stemt het alleen toe in het toekennen van een kleiner verschil in de verhouding. Het Japansche volk ech ter kan een discriminatie van inferioriteit op vlootgCbed niet dulden, aangezien het van meening is een peil bereikt te hebben, waar op internationale rechtvaardigheid kan wor den geeischt en waarop de in het verleden begane fouten met betrekking tot het bukken, vaak zelfs voor een schending van die recht vaardigheid, moeten worden geliquideerd. Het is derhalve mogelijk, dat Japan conces sies doet op technische onderdeden, maar op het principieele punt kan liet geen voet breed wijken. Japan eischt een „Ja" of ,Neen" op zijn eisch inzake afschaffing van het systeem van vlóotverhoudingen. Japan aanvaardt echter niet de onvermijdelijkheid van een wedstrijd in vlootbewapening, daar het verscheidene omstandigheden kent, die een vrees daarvoor kunnen verdrijven. Het vasthouden van Amerika aan verouderde formules is onverstandig. Van het middenbalkon van het nationale paleis te Mexico-City in Mexico heeft presi dent Rodriguez in tegenwoordigheid der le den van het kabinet Zondagochtend den voorbijmarsch gadegeslagen van meer dan 100.000 arbeiders, ambtenaren, onderwijzers en onderwijzeressen, zoomede van tal van afgevaardigden. De verschillende groepen voerden tal van transparanten mede, waarop niet alleen propaganda werd gemaakt voor de invoering van de socialistische school, doch ook de invoering van het socialisme werd geëischt. In tal van opschriften werd geëischt te protesteeren tegen de houding der katholieke geestelijkheid en tegen de reactie. De betooging werd per radio verspreid. Aartsbisschop Diaz heeft de pers een ver- daring toegezonden, welke gericht is tegen de Zaterdag door het regeeringsblad Nacio- Het Marxisme van heden. (Dag. Over zicht). -xerriot wint op het radicaal-soc.- congres. (Buitenland). Doodelijke verkeersongevallen. (Binnenland^. Ernstige brand te Bergen op Zoom. (Binnenland). 30-jarige vrouw door een vallend schoorsteenbord te Harlingen ge dood. (Binnenland). Vrachtauto rijdt in het Boterdiep (Gr.); de twee inzittenden verdron ken. (Binnenland). Hoe het ongeluk met de Pander jager geschiedde. (Luchtvaart). De Fransche luchtvaart is 5 jaar ten achter. (Luchtvaart). (Zie verder eventueel laatste berichten.) nal gepubliceerde mededeelingen. De aarts bisschop herhaalt zijn verklaring over de legale houding van den clerus en voegt daar aan toe, dat de pauselijke nuntius Riuzy Flo- rez handelt in overeenstemming met de in structies van het Vaticaan. Zijn eigen hou ding is den katholieken, zoowel als den niet- katholieken bekend. Hij zoekt en heeft steeds gezocht den vrede van het vaderland en hij streeft er naar iedere verstoring van de orde te verhinderen. Daartoe is hij tot ieder offer bereid. De door het blad Nacional gepubliceerde brieven van de pauselijke legatie aan Diaz en andere hooge geestelijken zullen waarschijn lijk bij de justitie worden gedeponeerd. Te Mazatlan zijn alle kerken gesloten. De geestelijken worden in vliegtuigen wegge bracht. In de nabijheid van de hoofdstad is een bedevaart georganiseerd naar de Guadelou- pekerk. De autoriteiten hadden daartoe ver gunning gegeven. De geloovigen mochten evenwel niet in groote groepen bijeen op straat zijn. UIT DE GEVANGENIS ONTSNAPT. Geheel Amerikaansch. Een gevangene, die tot 25 jaar gevange nisstraf was veroordeeld, is met twee mede gevangenen uit de gevangenis te Dickens in Texas ontvlucht. De sheriff, die de vluchtelingen in den weg trad, werd gedood. De voortvluchtige gevangenen maakten zich vervolgens meester van de wapens en munitie der gevangenis en ontkwamen in de auto van den sheriff. VERMOORD? Toen de dochter van den 50-jarigen her bergier, den weduwnaar L. V. te Mechelen, haar vader niet thuisvond, ging ze zoeken. Ze vond haar vader achter op de plaats bij het huis liggen, een revolver van Duitsch leger model naast zich. De herbergier was dood. Uit de ligging van het lijk en de hou ding der handen neemt men aan dat zelf moord uitgesloten is. DE MARSCH NAAR ROME. Ter gelegenheid van de dertiende verjaar dag van den marsch naar Rome werden gis teren in geheel Italië ruim 700 openbare werken ingewijd. Hieronder zijn 686 land aanwinningen, die een tota'e kosten hebbin meegebracht van 603 millioen lire, spoorweg aanleg tot een bedrag van 89 millioen lire en herstel van schade ten gevolge van aard bevingen tot een bedrag van 97 millioen lire. TREINBOTSING IN AMERIKA. Nabij Loudenville (Ohio) heeft een bot sing plaats gehad tusschen twee treinen van den New York and Manhattan Spoor weg. waarbij 29 personen licht werden ge wond. Beide treinen waren op weg naar New York en liepen op elkander in. HET LINDBERGH-PROCES. Hauptmann krijgt bezoek. Uit Flemington in den staat New Yersev wordt gemeld, dat BrunoHauptman's proces in verband met den moord op Baby Lind- bergh op 2 Januari a.s. zal beginnen. Giste ren was zijn vrouw en zoontje een kort be zoek toegestaan. In de bezoekkamer was hij gedurende vijf minuten met de baby alleen, die hij al dien tijd in zijn armen hield, waar na zijn vrouw een kwartier gelegenheid creeg om met hem te spreken, alvorens h' naar zijn cel werd teruggebracht.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1